17.12.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 422/25


ATASKAITA

dėl Bendrosios įmonės ENIAC 2014 m. sausio 1 d.–2014 m. birželio 26 d. metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymu

(2015/C 422/04)

TURINYS

 

Dalis

Puslapis

Įvadas

1-4

26

Patikinimo pareiškimą patvirtinanti informacija

5

26

Patikinimo pareiškimas

6-16

26

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

11

27

Sąlyginės nuomonės dėl atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo pagrindas

12-14

28

Sąlyginė nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

15

28

Pastabos dėl biudžeto ir finansų valdymo

17-18

28

Biudžeto vykdymas

17

28

Kvietimai teikti pasiūlymus

18

28

Kita

19

29

Teisinis pagrindas

19

29

ĮVADAS

1.

Briuselyje įsikūrusi Europos bendroji įmonė, skirta įgyvendinti nanoelektronikos jungtinę technologijų iniciatyvą (Bendroji įmonė ENIAC), buvo įsteigta 2007 m. gruodžio mėn. (1) 10 metų laikotarpiui; ji savarankiškai veikia nuo 2010 m. 2014 m. birželio 27 d. Bendrosios įmonės ENIAC ir ARTEMIS (2) buvo sujungtos įsteigiant Bendrąją įmonę „Elektroniniai komponentai ir sistemos siekiant Europos lyderystės“ (ECSEL BĮ) (3). ECSEL BĮ savo veiklą pradėjo vykdyti 2014 m. birželio 27 d.; ji bus vykdoma 10 metų. Kadangi šios įmonės buvo sujungtos, šioje atskaitoje nagrinėjamas bendrosios įmonės ENIAC finansinis laikotarpis nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2014 m. birželio 26 d.

2.

Pagrindinis Bendrosios įmonės tikslas buvo apibrėžti ir įgyvendinti „mokslinių tyrimų darbotvarkę“, siekiant plėtoti pagrindinius su nanoelektronika susijusius gebėjimus įvairiose taikymo srityse, kad būtų stiprinamas Europos konkurencingumas ir tvarumas bei skatinamas naujų rinkų atsiradimas ir visuomenei naudingas pritaikymas (4).

3.

Bendrosios įmonės narės steigėjos buvo Europos Sąjunga, kuriai atstovavo Komisija, kai kurios ES valstybės narės (Belgija, Vokietija, Estija, Airija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Italija, Nyderlandai, Lenkija, Portugalija, Švedija ir Jungtinė Karalystė) ir Europos nanoelektronikos veiklos asociacija (AENEAS). Bendrosios įmonės ENIAC nariais galėjo tapti kitos valstybės narės ir asocijuotosios šalys, taip pat bet kuri kita šalis ar juridinis asmuo, galintis reikšmingai finansiškai prisidėti, kad būtų pasiekti bendrosios įmonės tikslai.

4.

Didžiausias ES įnašas, skirtas padengti Bendrosios įmonės ENIAC einamąsias ir mokslinių tyrimų veiklos išlaidas, buvo 450 milijonų eurų ir buvo sumokamas iš Septintosios bendrosios programos biudžeto (5). Maksimalus AENEAS įnašas buvo 30 milijonų eurų einamosioms bendrosios įmonės išlaidoms padengti. ENIAC priklausančios valstybės narės turėjo teikti nepiniginius įnašus einamosioms išlaidoms padengti (sudarydamos palankesnes sąlygas projektams įgyvendinti) ir finansinius įnašus, kurie ne mažiau kaip 1,8 karto viršijo ES įnašą. Projektuose dalyvaujančios mokslinių tyrimų organizacijos taip pat turėjo teikti nepiniginius įnašus, kurie būtų ne mažesni kaip visi Komisijos ir valstybių narių įnašai.

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

5.

Audito Rūmų pasirinktas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą bendrosios įmonės lygmeniu ir pagrindinių priežiūros ir kontrolės sistemos kontrolės priemonių vertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

6.

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnį Audito Rūmai auditavo:

a)

bendrosios įmonės ENIAC finansines ataskaitas, kurias sudaro 2014 m. sausio 1 d.– 2014 m. birželio 26 d. laikotarpio finansinės būklės (6) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (7), ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

Vadovybės atsakomybė

7.

Pagal Komisijos deleguotojo reglamento (ES, Euratomas) Nr. 110/2014 (8) 16 ir 22 straipsnius vadovybė yra atsakinga už Bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

a)

Su Bendrosios įmonės metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis (9), pasirinkimą ir taikymą bei esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Direktorius Bendrosios įmonės metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jos apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Bendrosios įmonės finansinę būklę.

b)

Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės sistemos, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė

8.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (10) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

9.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertintas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių įverčių pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

10.

Audito Rūmų manymu, jų patikinimo pareiškimui pagrįsti yra gauta pakankamai tinkamų audito įrodymų.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

11.

Audito Rūmų nuomone, Bendrosios įmonės finansinėse ataskaitose už 2014 m. sausio 1 d.–2014 m. birželio 26 d. laikotarpį jos finansinė būklė 2014 m. birželio 26 d. ir su tą dieną pasibaigusiu laikotarpiu susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai, vadovaujantis jos finansinių taisyklių nuostatomis ir Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis, yra pateikti teisingai visais reikšmingais aspektais.

Sąlyginės nuomonės dėl atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo pagrindas

12.

2010 m. lapkričio 18 d. Valdybos sprendimu priimta Bendrosios įmonės ex post audito strategija (11) yra pagrindinė atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo vertinimo priemonė (12). 2014 m. atlikti mokėjimai, susiję su valstybių narių nacionalinių finansavimo institucijų (NFI) išduotais išlaidų patvirtinimo sertifikatais, sudarė 14,2 milijono eurų arba 79 % visų mokėjimų.

13.

Nors projektų išlaidų deklaracijų auditas buvo perduotas NFI, su NFI pasirašytuose administraciniuose susitarimuose nėra nustatytos praktinės ex post auditų nuostatos.

14.

Bendroji įmonė iš NFI gavo audito ataskaitas, apimančias apie 76 % su užbaigtais projektais susijusių išlaidų (2015 m. balandžio mėn.). Tačiau Bendroji įmonė neįvertino šių auditų kokybės (13). Audito Rūmai atliko trijų NFI audito strategijų, įskaitant audito ataskaitas, vertinimą, kuris parodė, kad NFI taikomos metodikos neleido Bendrajai įmonei apskaičiuoti patikimo klaidų lygio svertinio vidurkio arba likutinio klaidų lygio. Todėl nėra įmanoma padaryti išvados, ar ex post auditai yra veiksmingi ir ar ši pagrindinė kontrolės priemonė suteikia pakankamą patikinimą dėl atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo.

Sąlyginė nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

15.

Audito Rūmų nuomone, išskyrus sąlyginę nuomonę pagrindžiančiose 12–14 dalyse nurodytų klausimų galimą poveikį, 2014 m. birželio 26 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

16.

Toliau pateiktos pastabos šios Audito Rūmų nuomonės nekeičia.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

Biudžeto vykdymas

17.

Į pradinį 2014 m. biudžetą buvo įtraukta tik 2,3 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų, skirtų einamosioms išlaidoms padengti. Kadangi 2014 m. buvo ketinama sujungti bendrąsias įmones ARTEMIS ir ENIAC siekiant įsteigti ECSEL, kuri bus atsakinga už 2014 m. kvietimą teikti pasiūlymus, į biudžetą nebuvo įtraukti pagrindinei veiklai skirti įsipareigojimų asignavimai. Administracinių įsipareigojimų asignavimų panaudojimo lygis buvo 43 %. Žemą biudžeto vykdymą iš esmės lėmė tai, kad įmonių susijungimas įvyko birželio mėn., o biudžetas buvo patvirtintas visiems metams.

Kvietimai teikti pasiūlymus

18.

Tuo metu, kai vyko įmonių susijungimas, įsipareigojimai buvo prisiimti dėl visos kvietimams teikti pasiūlymus numatytos sumos.

KITA

Teisinis pagrindas

19.

Sąjungos bendrajam biudžetui taikomas Finansinis reglamentas (14) buvo priimtas 2012 m. spalio 25 d. ir įsigaliojo nuo 2013 m. sausio 1 d. (15) Tačiau naujo Finansinio reglamento (16) 209 straipsnyje nurodytas pavyzdinis finansinis reglamentas viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės įstaigoms įsigaliojo tik 2014 m. vasario 8 d. Dėl susijungimo į bendrąją įmonę ECSEL Bendrosios įmonės finansinės taisyklės nebuvo pakeistos.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Milan Martin CVIKL, 2015 m. spalio 20 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 72/2008 dėl bendrosios įmonės ENIAC įsteigimo (OL L 30, 2008 2 4, p. 21).

(2)  Bendroji įmonė ARTEMIS įsteigta 2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 74/2008 (OL L 30, 2008 2 4, p. 52), jos tikslas – apibrėžti ir įgyvendinti „mokslinių tyrimų darbotvarkę“ siekiant plėtoti pagrindines įterptųjų kompiuterinių sistemų technologijas.

(3)  ECSEL bendroji įmonė buvo įsteigta 2014 m. gegužės 6 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 561/2014 (OL L 169, 2014 6 7, p. 152).

(4)  Priede apibendrinta Bendrosios įmonės kompetencija, veikla ir turimi ištekliai. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(5)  Septintoji bendroji programa, kuri buvo priimta Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 1982/2006/EB (OL L 412, 2006 12 30, p. 1), į vieną kategoriją sujungia visas su moksliniais tyrimais susijusias ES iniciatyvas ir vaidina lemiamą vaidmenį siekiant augimo, konkurencingumo ir užimtumo tikslų. Ji taip pat yra svarbiausias Europos mokslinių tyrimų erdvės ramstis.

(6)  Balansas ir finansinės veiklos ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kiti aiškinamieji raštai.

(7)  Jas sudaro biudžeto vykdymo ataskaitos, biudžeto principų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(8)  OL L 38, 2014 2 7, p. 2.

(9)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS)/Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(10)  Deleguotojo reglamento (ES) Nr. 110/2014 47 straipsnis.

(11)  Bendrosios įmonės ex post audito strategijoje nustatyta, kad Bendroji įmonė „siekia gauti pakankamą informaciją, susijusią su ex post audito procedūra, kuri taikoma ENIAC valstybėse narėse, siekiant įvertinti nacionalinių procedūrų tinkamumą suteikti pakankamą patikinimą dėl su Bendrosios įmonės ENIAC projektais susijusių operacijų teisėtumo ir tvarkingumo.“

(12)  Reglamento (EB) Nr. 72/2008 12 straipsnyje nustatyta, kad ji „užtikrina, kad jos narių finansiniai interesai būtų tinkamai saugomi atlikdama arba pavesdama atlikti tinkamą vidaus ir išorės kontrolę“ ir kad ji „atlieka bendrosios įmonės ENIAC viešojo finansavimo gavėjų patikrinimus vietoje ir jų finansinį auditą“. Šiuos patikrinimus ir auditą atlieka arba tiesiogiai bendroji įmonė ENIAC, arba jos vardu ENIAC valstybės narės.

(13)  Pagal ENIAC valdybos priimtą ex post audito strategiją bendroji įmonė bent kartą per metus privalo įvertinti, ar iš ENIAC valstybių narių gauta informacija suteikia pakankamą patikinimą dėl atliktų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo.

(14)  2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių ir kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).

(15)  Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 214 straipsnis su jame nurodytomis išimtimis.

(16)  Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 110/2014.


PRIEDAS

Bendroji įmonė ENIAC (Briuselis)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 ir 188 straipsniai)

2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 1982/2006/EB dėl septintosios bendrosios programos numatoma, kad Sąjunga prisidės kuriant ilgalaikes viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes, kurios per bendrąsias įmones, kaip apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 187 straipsnyje, galėtų būti įgyvendinamos kaip jungtinės technologijų iniciatyvos.

2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 72/2008 dėl bendrosios įmonės ENIAC įsteigimo.

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

(Tarybos reglamentas (EB) Nr. 72/2008)

Tikslai

Bendroji įmonė ENIAC prisideda prie Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (2007–2013 m.) ir specialiosios programos „Bendradarbiavimas“, kuria įgyvendinama Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintoji bendroji programa (2007–2013 m.), temos „Informacijos ir ryšių technologijos“ įgyvendinimo. Visų pirma ji:

apibrėžia ir įgyvendina mokslinių tyrimų darbotvarkę, skirtą pagrindinių technologijų, susijusių su nanoelektronika įvairiose taikymo srityse, plėtrai, siekiant skatinti Europos konkurencingumą bei tvarumą ir sudaryti sąlygas naujų rinkų atsiradimui bei visuomenei naudingam pritaikymui,

remia veiklą, būtiną mokslinių tyrimų darbotvarkei įgyvendinti (MTP veiklą), visų pirma suteikdama finansavimą paskelbus konkurencingus kvietimus teikti pasiūlymus atrinktų projektų dalyviams,

skatina viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę, skirtą telkti ir koncentruoti Bendrijos, atskirų šalių ir privačių veikėjų pastangas, didinti bendras investicijas į MTTP nanoelektronikos srityje ir skatinti viešojo bei privačiojo sektorių bendradarbiavimą,

užtikrina nanoelektronikos BTI veiksmingumą ir pastovumą,

siekia Europos pastangų, susijusių su MTTP nanoelektronikos srityje, sinergijos ir koordinavimo, įskaitant laipsnišką susijusios veiklos šioje srityje, šiuo metu įgyvendinamos pagal tarpvyriausybines MTTP schemas (EUREKA), integraciją į bendrosios įmonės ENIAC veiklą.

Valdymas

BĮ valdymo organas yra Valdyba. Vykdomajai darbo grupei vadovauja vykdomasis direktorius. AENEAS, kaip steigėja, atstovauja pramonei Pramonės ir mokslinių tyrimų komitete. Komisija, atstovaujanti Sąjungai, valstybės narės ir asocijuotos šalys sudaro Viešųjų institucijų valdybą.

2014 m. Bendrajai įmonei skirti ištekliai

Biudžetas

2 3 56  000,00 eurų įsipareigojimams

7 6 5 00  250,00 eurų mokėjimams

Darbuotojų skaičius 2014 m. birželio 26 d.

personalo plane numatyta 15 etatų (7 laikinieji darbuotojai ir 8 sutartininkai), iš kurių 15 etatų buvo užimti; jie skirti: pagrindinei veiklai (6); administracinėms užduotims (5); mišrioms užduotims (4).

2014 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Žr. bendrosios įmonės ENIAC 2014 m. metinę veiklos ataskaitą: www.ecsel.eu

Šaltinis: Bendrosios įmonės ENIAC pateikta informacija.


BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAS

13.

Pasirašydama susitarimus su nacionalinėmis finansavimo institucijomis (NFI), bendroji įmonė ENIAC vadovavosi Tarybos reglamentu (EB) 72/2008 (1), kuriame numatyta, kad bendrą išlaidų sumą turi nustatyti NFI, vadovaudamosi dotacijų susitarimais ir „savo nacionalinėmis taisyklėmis, visų pirma kiek tai susiję su reikalavimų atitikimo kriterijais ir kitais būtinais finansiniais ir teisiniais reikalavimais“. Šiame reglamente bendrajai įmonei nesuteikiama teisė nustatyti taisyklių nacionalinėms finansavimo institucijoms ir nenumatyti įgaliojimai vykdyti jose patikras ir jų veiklos auditą. Šie pastebėti trūkumai buvo panaikinti Tarybos reglamente (ES) Nr. 561/2014, kuriuo įsteigiama bendroji įmonė ECSEL, kuriame bendrajai įmonei suteikiami įgaliojimai ES dotacijas skirstyti griežtai laikantis programos „Horizontas 2020“ taisyklių.

14.

BĮ ECSEL patvirtina, kad atlikus nuodugnius nacionalinių sistemų patikimumo vertinimus buvo nustatyta, jog šios sistemos užtikrina pakankamai gerą BĮ narių finansinių interesų apsaugą. Tačiau, kaip nurodyta Audito Rūmų pastaboje, vadovaujantis nacionalinėmis metodikomis neįmanoma apskaičiuoti projektų, kuriuos įgyvendinti pradėjo bendrosios įmonės ARTEMIS ir ENIAC, svertinio ar likutinio klaidų lygio. Vis dėlto žinodami apie šią techninę kliūtį Audito Rūmai nepareiškė neigiamos nuomonės, tačiau visai pagrįstai operacijų teisėtumo ir tvarkingumo negalėjo besąlygiškai patvirtinti nepateikdami pastabos.


(1)  2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 72/2008 dėl bendrosios įmonės ENIAC įsteigimo