EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2015 08 26
COM(2015) 407 final
2015/0181(NLE)
Pasiūlymas
TARYBOS SPRENDIMAS
kuriuo nustatoma pozicija dėl Ukrainos prisijungimo prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Viešųjų pirkimų komitete
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindas ir tikslai
2012 m. gruodžio 13 d. Ukraina pateikė prašymą dėl prisijungimo prie PPO sutarties dėl viešųjų pirkimų (toliau – SVP). 2014 m. kovo 7 d., 2014 m. spalio 28 d., 2015 m. balandžio 27 d., 2015 m. gegužės 27 d. ir 2015 m. birželio 29 d. ji pateikė patikslintus taikymo srities pasiūlymus.
Komisija Sąjungos vardu vedė derybas dėl Ukrainos nurodytų rinkos atvėrimo įsipareigojimų tiek tarp abiejų šalių, tiek PPO viešųjų pirkimų komitete (toliau – SVP komitetas).
Po to Ukraina pateikė galutinį pasiūlymą SVP komitetui. Ukrainos galutinio pasiūlymo santrauka ir Komisijos atliktas šio pasiūlymo vertinimas pateikti toliau.
Šiuo sprendimu Komisijai leidžiama SVP komitete pareikšti Sąjungos nuomonę dėl Ukrainos prisijungimo.
•Derėjimas su galiojančiomis šios politikos srities nuostatomis
Tai standartinė procedūra, kurios laikomasi, kai Komisija SVP komitete turi pareikšti Sąjungos nuomonę dėl trečiosios šalies prisijungimo.
•Derėjimas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Netaikoma.
2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad tais atvejais, kai tarptautiniu susitarimu įsteigtas organas turi priimti teisinę galią turintį sprendimą, Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, turėtų priimti sprendimą, kuriuo nustatoma Sąjungos vardu priimama pozicija. SVP komiteto sprendimas, kuriame bus išdėstytos Ukrainos prisijungimo sąlygos, patenka į SESV 218 straipsnio 9 dalies taikymo sritį, kadangi sprendimą priima tarptautiniu susitarimu įsteigtas organas ir tas sprendimas turės teisinę galią.
•Subsidiarumo principas (neišimtinei kompetencijai)
ES turi išimtinę kompetenciją su prekyba susijusiais klausimais. Suderintais Sąjungos lygmens veiksmai – geriausias būdas daryti poveikį trečiosioms šalims.
•Proporcingumas
Netaikoma.
•Priemonės pasirinkimas
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 218 straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad tais atvejais, kai tarptautiniu susitarimu įsteigtas organas turi priimti teisinę galią turintį sprendimą, Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, turėtų priimti sprendimą, kuriuo nustatoma Sąjungos vardu priimama pozicija.
3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
•Ex-post vertinimas ir (arba) galiojančių teisės aktų tinkamumo patikros
Netaikoma.
•Konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais
Netaikoma.
•Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas
Netaikoma.
•Poveikio vertinimas
Dėl trečiosios šalies prisijungimo prie tarptautinio susitarimo, kurio susitariančioji šalis yra Sąjunga, nebūtina atlikti poveikio vertinimo.
•Reglamentavimo kokybė ir paprastinimas
Netaikoma.
•Pagrindinės teisės
Netaikoma.
4.POVEIKIS BIUDŽETUI
Nėra.
5.KITOS SUDEDAMOSIOS DALYS
•Įgyvendinimo planai ir stebėjimo, vertinimo ir ataskaitų teikimo taisyklės
Netaikoma.
•Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)
Netaikoma.
•Išsamus konkrečių šio pasiūlymo nuostatų paaiškinimas
Ukrainos galutinis pasiūlymas
Įsipareigojimai dėl patekimo į rinką (subjektai, prekės, paslaugos ir statybos paslaugos, kuriems taikomi įsipareigojimai)
Ribos
Ukrainos siūlomos skirtingų priedų ribos atitinka standartines SVP šalių taikomas ribas.
Subjektai
1 priede („Centrinės valdžios subjektai“) Ukraina, remdamasi apibrėžtimi grindžiamu požiūriu, siūlo labai daug centrinės valdžios subjektų. Jame pateiktas orientacinis šių subjektų sąrašas. Pastabų dėl išimčių ar išlygų nėra.
2 priede („Centrinei valdžiai pavaldūs subjektai“) Ukraina nurodo nemažai svarbių centrinei valdžiai pavaldžių subjektų ir pateikia orientacinį šių subjektų sąrašą. Pastabų dėl išimčių ar išlygų nėra.
3 priede („Kiti subjektai“) Ukraina, remdamasi atitinkama apibrėžtimi, SVP šalims suteikia galimybę dalyvauti subjektų, vykdančių veiklą daugybėje komunalinių paslaugų sektorių, viešuosiuose pirkimuose, ir ES prašymu pateikia orientacinių jų sąrašą.
ES pavyzdžiu Ukraina į 3 priedą įtraukė pastabą, pagal kurią viešųjų pirkimų procedūrose neleidžiama dalyvauti susijusioms arba bendrosioms įmonėms.
Prekės
4 priede Ukraina siūlo visus prekių viešuosius pirkimus, kuriuos vykdo į taikymo sritį patenkantys subjektai.
Paslaugos
5 priede Ukraina siūlo visus (su keliomis išimtimis) paslaugų viešuosius pirkimus, kuriuos vykdo į taikymo sritį patenkantys subjektai. Išimtys taikomos tarptautinių tarpininkavimo teismų, tarptautinio prekybos arbitražo ir ginčų sprendimo, paslaugoms, susijusioms perkančiaisiais subjektais; finansinių institucijų, susijusių su kredito išteklių ir lėšų rinkimu perkančiųjų subjektų įstatiniam kapitalui, paslaugoms; mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros paslaugoms ir finansinėms bei su finansais susijusioms paslaugoms, kurias teikia Ukrainos nacionalinis bankas. Šių išimčių skaičius ir pobūdis yra ribotas.
Statybos paslaugos
6 priede Ukraina į pasiūlymą įtraukia visą Svarbiausio produktų klasifikatoriaus 51 skyrių. Ji nesiūlo jokių darbų koncesijos sutarčių.
Bendrosios pastabos
Į 7 priedą Ukraina įtraukė dvi pastabas. Šios pastabos susijusios su statybos paslaugų viešaisiais pirkimais, kuriuos vykdo diplomatinės atstovybės užsienyje, ir su viešaisiais pirkimais, susijusiais su dokumentais su apsaugos priemonėmis, banknotais, monetomis ir slapto pobūdžio dokumentais, kurie į Ukrainos siūlymus neįtraukti.
Ukrainos teisės aktai
Ukrainos viešųjų pirkimų srities teisės aktai yra nediskriminaciniai. Juose nėra nuostatų, kuriomis vietos prekėms ir tiekėjams suteikiamas palankesnis režimas nei užsienio tiekėjams ar prekėms. Panašu, kad Ukrainos viešųjų pirkimų srities teisės aktai yra atviri, skaidrūs ir nediskriminaciniai ir atitinka SVP reikalavimus.
Komisijos atliktas Ukrainos pasiūlymo vertinimas
Ukrainos galutiniame pasiūlyme numatyta plati taikymo sritis, apimanti centrinės valdžios institucijas bei joms pavaldžias institucijas ir subjektus, vykdančius veiklą komunalinių paslaugų sektoriuje, tiekiančius prekes bei teikiančius paslaugas ir statybos paslaugas. Todėl jis yra tinkamas ir priimtinas. Jos viešųjų pirkimų srities teisės aktai neprieštarauja VPS.
Atsižvelgiant į tai, kad 1 priede Ukraina pateikė išsamų subjektų sąrašą, galimybė, kad į taikymo sritį, susijusią su ES, patektų Ukrainos prekės, paslaugos, prekių tiekėjai ir paslaugų teikėjai, turėtų būti tokia pati, kaip ES yra nurodžiusi 1 priedo 2 skirsnio 2 punkte; tai reiškia galimybę dalyvauti 1 priede išvardytų centrinės valdžios perkančiųjų organizacijų vykdomuose viešuosiuose pirkimuose.
Rekomendacija
Tikimasi, kad Ukrainos prisijungimas turės didelio teigiamo poveikio – padaugėjus SVP šalių viešųjų pirkimų rinka taps dar atviresnė tarptautiniu mastu ir taip kitos šalys bus skatinamos prisijungti prie SVP. Komisija rekomenduoja Ukrainos pateiktą galutinį pasiūlymą priimti pirmiau nurodytomis sąlygomis.
Todėl siūloma įgalioti Komisiją Viešųjų pirkimų komitete pareikšti Sąjungos poziciją, kuria pritariama Ukrainos prisijungimui ir kuri atsispindės SVP komiteto sprendime dėl Ukrainos prisijungimo.
2015/0181 (NLE)
Pasiūlymas
TARYBOS SPRENDIMAS
kuriuo nustatoma pozicija dėl Ukrainos prisijungimo prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Viešųjų pirkimų komitete
EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 207 straipsnio 4 dalies pirmą pastraipą kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,
atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,
kadangi:
(1)2012 m. gruodžio 13 d. Ukraina pateikė prašymą dėl prisijungimo prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų (toliau – SVP);
(2)Ukrainos įsipareigojimai dėl taikymo srities išdėstyti jos galutiniame pasiūlyme;
(3)Ukrainos galutiniame pasiūlyme numatyta plati taikymo sritis, apimanti centrinės valdžios institucijas bei joms pavaldžias institucijas ir subjektus, vykdančius veiklą komunalinių paslaugų sektoriuje, tiekiančius prekes bei teikiančius paslaugas ir statybos paslaugas. Todėl jis yra tinkamas ir priimtinas. Šio sprendimo priede nurodytos Ukrainos prisijungimo sąlygos atsispindės Viešųjų pirkimų komiteto (toliau – SVP komitetas) priimtame sprendime dėl Ukrainos prisijungimo;
(4)tikimasi, kad Ukrainos prisijungimas prie SVP turės didelio teigiamo poveikio ir viešųjų pirkimų rinkos taps dar atviresnės tarptautiniu mastu;
(5)SVP XXII straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad bet kuri PPO narė gali prisijungti prie sutarties tokiomis sąlygomis, dėl kurių ji susitaria su susitariančiosiomis šalimis; šios sąlygos nustatomos SVP komiteto sprendimu;
(6)todėl būtina nustatyti poziciją dėl Ukrainos prisijungimo, kurios Sąjungos vardu turi būti laikomasi SVP komitete,
PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:
1 straipsnis
Pozicija, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Viešųjų pirkimų komitete, yra pritarti Ukrainos prisijungimui prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų šio sprendimo priede išdėstytomis konkrečiomis prisijungimo sąlygomis.
2 straipsnis
Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.
Priimta Briuselyje
Tarybos vardu
Pirmininkas
EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2015 08 26
COM(2015) 407 final
PRIEDAS
prie
Pasiūlymo dėl Tarybos sprendimo
kuriuo nustatoma pozicija dėl Ukrainos prisijungimo prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi Viešųjų pirkimų komitete
PRIEDAS
ES SĄLYGOS DĖL UKRAINOS PRISIJUNGIMO PRIE SVP
Ukrainai prisijungus prie Sutarties dėl viešųjų pirkimų, Europos Sąjungos atveju I priedėlio 1 priedo 2 skirsnio („ES valstybių narių centrinės valdžios perkančiosios organizacijos“) 2 punktas išdėstomas taip:
„2. Izraelio, Juodkalnijos, Moldovos Respublikos ir Ukrainos prekėms, paslaugoms, prekių tiekėjams ir paslaugų teikėjams yra atviri toliau išvardytų centrinės valdžios perkančiųjų organizacijų viešieji pirkimai.“