Briuselis, 2015 07 14

COM(2015) 352 final

2015/0154(NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu, dėl Sutartį dėl prekybos ginklais (SPG) pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisyklių projekto


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindas ir tikslai

Sutarties dėl prekybos ginklais (SPG) paskirtis – prisidėti prie tarptautinės ir regioninės taikos, saugumo ir stabilumo reguliuojant tarptautinę prekybą įprastine ginkluote ir panaikinant neteisėtą prekybą ginklais. SPG nustatomi įprastinės ginkluotės perdavimo standartai ir reikalaujama, kad SPG pasirašiusios valstybės tikrintų visą ginklų eksportą užtikrindamos, kad įprastinė ginkluotė ir šaudmenys nebūtų naudojami, be kita ko, žmogaus teisių pažeidimams, terorizmui ir humanitarinės teisės pažeidimams.

SPG buvo inicijuota 2006 m. priimta JT rezoliucija Nr. 61/89, 2013 m. balandžio 2 d. ją priėmė JT Generalinė Asamblėja. SPG įsigaliojo 2014 m. gruodžio 24 d. po to, kai ją ratifikavo 50 sutarties šalys. SPG ratifikavo 69 valstybės, įskaitant 26 ES valstybes nares.

Be kita ko, SPG nustatomos priemonės (kaip antai importo ir eksporto kontrolė), kurios patenka į Sąjungos bendros prekybos politikos taikymo sritį. Šioje srityje SPG reglamentuojamos Sąjungos teisės sritys, kurių reguliavimo mastas jau yra labai didelis. Be to, svarbūs ir šie ES antrinės teisės aktai, susiję su vidaus rinka: a) 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo, b) 1991 m. birželio 18 d. Tarybos direktyva 91/477/EEB dėl ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės, c) 2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 258/2012, kuriuo įgyvendinamas Jungtinių Tautų protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (JT šaunamųjų ginklų protokolas), 10 straipsnis ir nustatoma šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų eksporto leidimų sistema, importo ir tranzito priemonės.

Pagal SPG 17 straipsnio 1 ir 2 dalis per 18 mėn. po SPG įsigaliojimo laikinasis sekretoriatas turi sušaukti SPG pasirašiusių šalių konferenciją ir pirmoje sesijoje bendru sutarimu turi būti priimtos darbo tvarkos taisyklės (DTT). Ši pirmoji SPG pasirašiusių šalių konferencijos sesija vyks rugpjūčio 24–27 d. Meksikoje. Galutiniame parengiamajame posėdyje, kuris vyks Ženevoje liepos 6–8 d., bus pristatytas darbo tvarkos taisyklių rengimo komiteto darbas ir baigtos derybos šiuo klausimu.

SPG pasirašiusių šalių konferencija yra atsakinga už SPG įgyvendinimo peržiūrą, SPG pakeitimų ir klausimų, kylančių aiškinant SPG, svarstymą. Todėl SPG pasirašiusių šalių konferencijoje bus nagrinėjami klausimai, iš dalies priklausantys išimtinei ES kompetencijai. Be to, SPG pasirašiusių šalių konferencija dirbdama ir priimdama sprendimus vadovausis numatomomis priimti DTT. Todėl DTT reikia laikyti sprendimu, kuris turės tiesioginį poveikį išimtinei ES kompetencijai, o pati ES dalyvauja konferencijoje kaip stebėtoja. Atsižvelgiant į valstybių narių ketinimą balsuoti už DTT SPG pasirašiusių šalių konferencijoje, Komisija siūlo priimti Tarybos sprendimą pagal SESV 218 straipsnio 9 dalį, kuriuo nustatoma pozicija, kurios Europos Sąjungos vardu turi būti laikomasi dėl DTT priėmimo pirmoje konferencijos sesijoje.

Derėjimas su esamomis politikos nuostatomis šioje politikos srityje

Netaikoma

Derėjimas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Vadovaujantis išorės kompetencijos taisyklėmis, nustatytomis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 3 straipsnyje, SPG apima ir klausimus, kurie priklauso išimtinei Sąjungos kompetencijai.

Pagal SPG priimti sprendimai, kaip antai SPG pasirašiusių šalių konferencijos DTT priėmimas, gali daryti poveikį išimtinei ES kompetencijai. Todėl DTT neturi būti nuostatų, kurios:

(1)galėtų trukdyti valstybėms narėms taikyti

(a)1991 m. birželio 18 d. Tarybos direktyvą 91/477EEB dėl ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės (su pakeitimais),

(b)1993 m. balandžio 5 d. Tarybos direktyvą 93/15/EEB dėl civiliniam naudojimui skirtų sprogmenų pateikimo į rinką ir jos priežiūros nuostatų suderinimo (su pakeitimais),

(c)2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo su pakeitimais;

(2)galėtų riboti laisvą prekių, asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimą Sąjungos vidaus rinkoje, išskyrus atvejus, kai ribojimas yra konkrečiai pateisinamas pagal SESV 36 straipsnį, 45 straipsnio 3 dalį, 52 straipsnio 1 dalį, 65 ar 346 straipsnį;

(3)galėtų riboti eksportą arba importą iš Sąjungos arba į Sąjungą arba tranzitą per Sąjungos teritoriją, turi atitikti visas pagal Sąjungos teisės aktus taikomas nuostatas, ypač:

(a)2009 m. vasario 26 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 260/2009 dėl bendrų importo taisyklių;

(b)2009 m. spalio 19 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1061/2009, nustatantį bendrąsias eksporto taisykles;

(c)2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 258/2012, kuriuo įgyvendinamas Jungtinių Tautų protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (JT šaunamųjų ginklų protokolas), 10 straipsnis ir nustatoma šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų eksporto leidimų sistema, importo ir tranzito priemonės, ir

(d)2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/43/EB dėl su gynyba susijusių produktų siuntimo Bendrijoje sąlygų supaprastinimo su pakeitimais.

Šie įvairūs Europos Sąjungos teisės aktai yra acquis dalis, todėl būtina užtikrinti, kad priimant SPG pasirašiusių šalių konferencijos DTT jie nebūtų tiesiogiai ar netiesiogiai kvestionuojami. Tai taikoma visiems minimiems ES teisės aktų pakeitimams, taip pat numatytiems būsimiems ES teisės aktams SPG poveikį patiriančiose politikos srityse.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Siūlomo Tarybos sprendimo teisinis pagrindas yra SESV 218 straipsnio 9 dalis, kurioje nustatyta: „Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, priima sprendimą, kuriuo nustatomos pozicijos, kurios Sąjungos vardu priimamos susitarimu įsteigtame organe, kai tam organui reikia priimti teisinę galią turinčius aktus“.

Kadangi pati Europos Sąjunga nėra SPG pasirašiusi šalis, ji negali priimti SPG pasirašiusių šalių konferencijos DTT. Tačiau SPG pasirašiusių šalių konferencija turi būti laikoma tarptautiniu susitarimu įsteigtu organu, kaip nurodyta SESV 218 straipsnio 9 dalyje, o šios konferencijos darbo tvarkos taisyklės turi būti laikomos teisinę galią turinčiais aktais, kaip apibrėžta tame straipsnyje. Todėl SESV 218 straipsnio 9 dalis taikoma nepaisant fakto, kad ES nėra SPG pasirašiusi šalis.

Kadangi DTT turi teisinių pasekmių išimtinės ES kompetencijos srityse, reikia, kad Sąjungos institucijos ir valstybės narės imtųsi visų priemonių, kad būtų bendradarbiaujama priimant SPG darbo tvarkos taisykles ir būtų užtikrintas iš šios sutarties kylančių įsipareigojimų įgyvendinimas. Darbo tvarkos taisyklėse visų pirma turėtų būti pakankamai laiko skirta ES valstybių narių ir Sąjungos institucijų konsultacijoms ir diskusijoms dėl SPG pasirašiusių šalių konferencijoje priimamų teisinę galią turinčių aktų projektų.

• Subsidiarumo principas (neišimtinei kompetencijai)

Žr. aukščiau

• Proporcingumas

Pasiūlymas nuoseklus ir proporcingas, kaip apibrėžta 218 straipsnio 9 dalyje.

• Priemonės pasirinkimas

Pasiūlymas dėl Tarybos sprendimo, kuriuo nustatoma pozicija, kurios laikomasi ES vardu

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Ex-post vertinimas ir (arba) galiojančių teisės aktų tinkamumo patikros

Netaikoma

• Konsultacijos su suinteresuotaisiais subjektais

Netaikoma

• Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

Rengdama šį pasiūlymą, Komisija nesikreipė pagalbos į išorės ekspertus

• Poveikio vertinimas

Netaikoma

• Reglamentavimo kokybė ir supaprastinimas

Netaikoma

• Pagrindinės teisės

Pasiūlymas nedaro poveikio pagrindinėms teisėms

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Nėra

5.KITOS SUDEDAMOSIOS DALYS

• Įgyvendinimo planai ir stebėjimo, vertinimo ir ataskaitų teikimo taisyklės

Netaikoma

• Aiškinamieji dokumentai (direktyvoms)

Netaikoma

• Išsamus konkrečių šio pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

1 straipsnis

Kadangi ES negali tapti sutarties šalimi, šiuo straipsniu nustatoma ES pozicija dėl SPG pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisyklių projekto, kuris turėtų būti priimtas konferencijos pirmojoje sesijoje, nes tai yra teisinę galią turintis aktas, kaip apibrėžta SESV 218 straipsnio 9 dalyje.

3 straipsnis

Šio sprendimo tikslas – leisti valstybėms narėms, saistomoms sutarties dėl dalykų, patenkančių į Sąjungos išimtinės kompetencijos sritį, veikti Europos Sąjungos vardu, nepažeidžiant sutartyje nustatytų teisinių ribų, todėl sprendimas skiriamas valstybėms narėms.

2015/0154 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu, dėl Sutartį dėl prekybos ginklais (SPG) pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisyklių projekto

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 114 straipsnį ir 207 straipsnio 3 dalį kartu su 218 straipsnio 9 dalimi,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)Sutartis dėl prekybos ginklais (toliau – SPG) įsigaliojo 2014 m. gruodžio 24 d. SPG ratifikavo 26 valstybės narės. Europos Sąjunga nėra SPG pasirašiusi šalis;

(2)pagal SPG 17 straipsnį SPG pasirašiusių šalių konferenciją sušaukia laikinasis sekretoriatas, įsteigtas pagal šios sutarties 18 straipsnį, ne vėliau kaip per vienus metus po SPG įsigaliojimo. SPG pasirašiusių šalių konferencija bendru sutarimu priima savo darbo tvarkos taisykles pirmoje savo sesijoje, kuri įvyks 2015 m. rugpjūčio 24–27 d.;

(3)kai kurios SPG nuostatos yra susijusios su Sąjungos išimtinei kompetencijai priklausančiais klausimais, nes jos patenka į bendrosios prekybos politikos taikymo sritį arba turi įtakos vidaus rinkos taisyklėms dėl įprastinės ginkluotės ir sprogmenų perdavimo;

(4)SPG pasirašiusių šalių konferencija peržiūrės SPG įgyvendinimą, ją aiškins ir įgyvendins ir gali svarstyti jos pakeitimus. Jos darbo tvarkos taisyklėse bus reglamentuojama, kaip SPG pasirašiusių šalių konferencija dirbs ir priims sprendimus. Todėl darbo tvarkos taisyklės turi būti laikomos teisinę galią turinčiu aktu, kaip apibrėžta SESV 218 straipsnio 9 dalyje,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ

1 straipsnis

Sąjungos pozicija dėl SPG pasirašiusių šalių konferencijos, kuri įvyks 2015 m. rugpjūčio 24-27 d., darbo tvarkos taisyklių atitinka šio sprendimo priedą ir yra patvirtinta valstybių narių, kurios yra SPG pasirašiusios šalys, bendrai veikiančios Sąjungos interesų labui.

Dėl šio sprendimo priede išdėstytos pozicijos neesminių pakeitimų Sąjungos atstovai gali sutarti vietoje be tolesnio Tarybos sprendimo.

2 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja .

3 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas


Briuselis, 2015 07 14

COM(2015) 352 final

PRIEDAS

prie

Tarybos sprendimo

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu, dėl Sutartį dėl prekybos ginklais (SPG) pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisyklių projekto


PRIEDAS

prie

Tarybos sprendimo

dėl pozicijos, kurios turi būti laikomasi Europos Sąjungos vardu, dėl Sutartį dėl prekybos ginklais (SPG) pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisyklių projekto

Kalbant apie Sutartį dėl prekybos ginklais (SPG) pasirašiusių šalių konferencijos darbo tvarkos taisykles, kurios turi būti priimtos rugpjūčio 24–27 d. Meksikoje vyksiančios konferencijos pirmojoje sesijoje, SPG pasirašiusios valstybės narės, veikdamos kartu Sąjungos interesų labui, užtikrins, kad darbo tvarkos taisyklėse nebūtų nuostatų, kurios galėtų trukdyti valstybėms narėms taikyti esamus ir būsimus ES teisės aktus išimtinės ES kompetencijos srityje.

Sutartį dėl prekybos ginklais pasirašiusios valstybės narės visų pirma turi užtikrinti tinkamą ES dalyvavimą SPG pasirašiusių šalių konferencijoje ir bet kuriame kitame SPG sistemoje įsteigtame organe. Darbo tvarkos taisyklėmis turi būti užtikrinami terminai, kurių pakaktų ES valstybių narių ir Sąjungos institucijų konsultacijoms dėl bet kokią teisinę galią turinčių aktų projektų prieš SPG pasirašiusių šalių konferencijai juos priimant.

Kadangi SPG yra susitarimas ir buvo priimta remiant JT, Sąjungos dalyvavimas SPG pasirašiusių šalių konferencijoje ir bet kuriame kitame pagal SPG sistemą įsteigtame organe turėtų būti suderinamas su dalyvaujant JT organuose ES suteiktu išplėstu stebėtojos statusu, kaip nustatyta 2011 m. gegužės 3 d. priimtoje JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijoje A/65/276.