52015DC0078

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl 2010–2014 m. atlikto darbo pagal Branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimo paramos Bulgarijai, Lietuvai ir Slovakijai programą /* COM/2015/078 final */


KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl 2010–2014 m. atlikto darbo pagal Branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimo paramos Bulgarijai, Lietuvai ir Slovakijai programą

Turinys

1............ Įvadas. 3

2............ Programos administravimas. 4

3............ Šalių ataskaitos. 7

3.1......... Bulgarija. Kozlodujaus branduolinė elektrinė. 7

3.2......... Lietuva. Ignalinos atominė elektrinė. 8

3.3......... Slovakija. Bohunicės branduolinė elektrinė V1. 9

4............ Išvados. 10

1.           Įvadas

Šioje ataskaitoje rašoma, kaip 2010–2014 m. įgyvendinta Europos Sąjungos branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimo paramos Bulgarijai, Lietuvai ir Slovakijai programa. Ataskaita parengta pagal ataskaitų teikimo reikalavimus, nustatytus ir dabartinėje8,9, ir ankstesnėje4,5,6 paramos programose.

Tikslas ir teisinis pagrindas

Stodamos į Europos Sąjungą, Bulgarija, Lietuva ir Slovakija įsipareigojo senesnio sovietinio modelio branduolines elektrines uždaryti anksčiau jų suplanuoto eksploatacijos laikotarpio pabaigos. Už tai Sąjunga sutiko finansiškai padėti šioms trims valstybėms narėms nutraukti susijusių trijų elektrinių:

Kozlodujaus (Bulgarija) branduolinės elektrinės 1–4 blokų,

Ignalinos (Lietuva) atominės elektrinės 1 ir 2 blokų, taip pat

Bohunicės (Slovakija) branduolinės elektrinės V1 1 ir 2 blokų eksploataciją.

Lietuvai ir Slovakijai (įstojo 2004 m.) nustatyti kitokie terminai nei Bulgarijai (įstojo 2007 m.).

ES parama teikta atskirais laikotarpiais:

(1) pasirengimo narystei laikotarpiu – pagal programą PHARE[1],

(2) gavus narystę – pagal atitinkamų stojimo aktų protokolus[2],[3],[4],

(3) atitinkamais Tarybos reglamentais[5],[6] paramos programas pratęsus iki 2013 m.[7]

Tarybos reglamentais[8],[9] ir jų klaidų ištaisymais nustatyti nauji teisiniai pagrindai, pagal kuriuos 2014–2020 m. toliau remiamos eksploatacijos nutraukimo programos.

Ankstesnėje įgyvendinimo ataskaitoje[10] rašyta, kaip šios trys valstybės narės įvykdė savo pradinį įsipareigojimą ir kaip paramos programa buvo įgyvendinama iki 2009 m. Šioje ataskaitoje rašoma, kokia veikla vykdyta nuo 2010 m. iki 2014 m. spalio 31 d. ir kokie rezultatai gauti tuo laikotarpiu, išskyrus finansinius duomenis – jie pateikiami iki 2014 m. rugsėjo 30 d.

Biudžetas ir taikymo sritis

Skirti ES finansinę paramą nutarta siekiant padėti valstybėms narėms saugiai nutraukti reaktorių, kuriuos sutarta uždaryti pirma laiko, eksploataciją (eksploatacijos nutraukimo sritis) ir įgyvendinti poveikio energetikos sektoriui mažinimo priemones, pavyzdžiui, sukurti pakaitinį elektros energijos gamybos pajėgumą, gerinti aplinkos apsaugą, atlikti modernizaciją ir užtikrinti efektyvų energijos vartojimą (energetikos sritis). Įgyvendinant naująją paramos programą dėmesys telkiamas į tai, kaip pasiekti galutinę eksploatacijos nutraukimo būklę. Todėl naujuoju finansavimo laikotarpiu (2014–2020 m.) nauja parama energetikos srities projektams nebus skiriama, tačiau ankstesni projektai bus toliau įgyvendinami kelerius metus.

ES skiriama finansine parama nesiekiama nei padengti visų eksploatacijos nutraukimo išlaidų, nei kompensuoti visų ekonominių pirmalaikio uždarymo pasekmių – ja veikiau reiškiamas ES ir valstybių narių solidarumas.

Finansinė parama eksploatacijos nutraukimo programoms (mln. EUR)

|| Iki 2009 m. pabaigos faktiškai paskirta || 2010–2013 m. faktiškai paskirta || 2014–2020 m. dabartinėmis kainomis || Iš viso

Bulgarija (Kozlodujus) || 566 || 300 || 293 || 1 159

Lietuva (Ignalina) || 875 || 492 || 451 || 1 818

Slovakija (Bohunicė) || 364 || 248 || 225 || 837

Iš viso || 1 805 || 1 040 || 969 || 3 814

2.           Programos administravimas

2.1.        Įgyvendinimo metodas

ES finansinės paramos visoms trims valstybėms narėms programą nuo jų įstojimo įgyvendina Komisija (Energetikos generalinis direktoratas) netiesioginio valdymo būdu. Biudžetas vykdomas per Europos rekonstrukcijos ir plėtros banką darant įnašus į atitinkamus tarptautinius eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondus (IDSF), o Lietuvoje – per nacionalinę Centrinę projektų valdymo agentūrą.

Tarptautiniai branduolinių elektrinių eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondai

2000 m. kiekvienai iš trijų valstybių narių įsteigta po specialųjį fondą. Šiuos fondus, kurie turi kelis paramos teikėjus, valdo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Nuo 2004 m. vienintelė paramos teikėja yra Europos Komisija, per visą fondų gyvavimo laiką į juos įnešusi daugiau kaip 95 proc. lėšų.

2013 m. Komisija iš naujo įvertino ir patvirtino tarptautinių eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondų valdymo funkcijas, kurias 2014–2020 m. atliks Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

Nacionalinės agentūros

Šiuo metu tik Lietuva priemones įgyvendina per nacionalinę agentūrą (Centrinę projektų valdymo agentūrą). Nuo 2007 m. veikianti agentūra yra vienintelis naujų projektų įgyvendinimo kanalas, o iki 2014 m. pradėtiems vykdyti projektams iki jų užbaigimo parama teikiama per Europos rekonstrukcijos ir plėtros banką.

2014 m spalio mėn. Slovakija pareiškė norinti branduolinių įrenginių eksploatacijos nutraukimo paramos programą įgyvendinti per nacionalinę agentūrą (Slovakijos inovacijų ir energetikos agentūrą) ir atsiuntė Komisijai oficialų pasiūlymą šiuo klausimu. Komisija išnagrinės, ar laikomasi Finansinio reglamento, ir priims sprendimą 2015 m.

Bulgarija iki šiol nėra nusprendusi, ar sukurti tokį nacionalinį kanalą.

2.2.        Procedūrinė tvarka ir programos stebėjimas 2010–2013 m.

2010–2013 m. parama toliau teikta pagal galiojančią tvarką, kuri 2010 m. buvo persvarstyta pratęsus Bulgarijai teikiamos paramos programą[11].

Kiekvienais metais valstybės narės parengė programavimo dokumentus, kuriuose nustatyti ateinančių metų bendrieji ES paramos naudojimo tikslai. Šiuos dokumentus peržiūrėjęs Energetikos generalinis direktoratas juos pateikė valstybių narių atstovų komitetui, kad šis pareikštų savo nuomonę[12]. Trims programoms lėšų Komisija paskyrė kasmetiniais Komisijos sprendimais dėl finansavimo, prie kurių pridedami programavimo dokumentai.

Laikantis patvirtinimo tvarkos, išsamūs projektų pasiūlymai po vieną buvo pateikiami Energetikos generaliniam direktoratui peržiūrėti, o komitetui – priimti nuomonę. Lėšos buvo asignuojamos tik patvirtintiems pavieniams projektams.

Gavusi prašymą, Komisija lėšas išmoka Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui ir Centrinei projektų valdymo agentūrai, atsižvelgdama į mokėjimo prognozę ir projektų įgyvendinimo pažangą.

Įgyvendinimą stebėjo kiekvienai šaliai ir kiekvienam paramos teikimo kanalui skirtas priežiūros komitetas: tarptautinių eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondų atveju – tai arba atitinkamas paramos fondams teikėjų susirinkimas, arba specialusis Centrinės projektų valdymo agentūros komitetas Lietuvoje. Galima finansuoti iki 100 proc. projekto, tačiau pagrindiniams projektams nustatyta konkreti viršutinė bendro finansavimo riba, o už jų išlaidų viršijimą atsako lėšų gavėjas.

Reguliariai atliekamas paramos programos auditas ir vertinimas. Auditą atlikę Europos Audito Rūmai pateikė rekomendacijų dėl vykdomų programų ir dėl būsimo jų pratęsimo[13]. Kaip numatyta atitinkamuose Tarybos reglamentuose, Europos Komisija užsakė išorinį finansinį fondų BIDSF, IIDSF ir KIDSF auditą. Audito rekomendacijos yra dabar įgyvendinamos.

2.3.        Persvarstytos įgyvendinimo procedūros ir ex-ante sąlygos

Remdamasi per pastarąjį dešimtmetį gauta patirtimi ir apsvarsčiusi atlikto audito rekomendacijas, 2014 m. rugpjūčio mėn. (anksčiau nei reikalaujama reglamentuose) Komisija priėmė persvarstytas įgyvendinimo procedūras[14].

Persvarstytose įgyvendinimo procedūrose nustatyti kiekvienos eksploatacijos nutraukimo programos tikslai, numatomi rezultatai, įgyvendinimo etapai, tikslų įgyvendinimo datos ir atitinkami veiklos rodikliai, į jas tai pat įtraukti išsamūs eksploatacijos nutraukimo planai, aprėpiantys visas eksploatacijos nutraukimo programas15,16.

Kad tvirti pagrindai būtų nustatyti pirmiau nei bus pradėta taikyti 2014–2020 m. procedūrinė tvarka, Tarybos reglamentuose nustatytos ex-ante sąlygos, t. y. išankstinės tolesnio paramos teikimo valstybėms narėms sąlygos[15],[16]. Kiekviena valstybė narė Komisijai laiku pateikė atitinkamą informaciją, įrodančią, kad branduolinės saugos srityje jos laikosi Sąjungos acquis ir kad parengė visų eksploatacijos nutraukimo programų finansavimo planą, taip pat išsamų eksploatacijos nutraukimo planą.

2.4.        Procedūrinė tvarka ir programos stebėjimas 2014 m.

Leidimą naudoti trijų fondų lėšas Komisija davė 2014 m. spalio 30 d. priėmusi finansavimo sprendimą[17].

2014 m. numatytos lėšos bus faktiškai skirtos įgaliojimo susitarimais, sudarytais su įgyvendinimo įstaigomis, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku ir Centrine projektų valdymo agentūra. Šie susitarimai dabar rengiami (2014 m. spalio 31 d. duomenys) ir, kaip tikimasi, bus parengti, kai ateis laikas naudoti 2014 m. išteklius.

Komisija lėšas išmokės Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankui ir Centrinei projektų valdymo agentūrai, atsižvelgdama į mokėjimo prognozę ir projektų įgyvendinimo pažangą.

Visus 2014 m. toliau plėtota procedūrinė tvarka, o visos suinteresuotosios šalys ją taikė, visų pirma naujiems projektams. Persvarstytos įgyvendinimo procedūros ir jų išsamesni ataskaitų teikimo reikalavimai taip pat taikomi pagal ankstesnę procedūrinę tvarką vykdomiems projektams, jei naujosios taisyklės neprieštarauja galiojantiems oficialiems susitarimams.

Priemonių įgyvendinimą ir finansinės paramos naudojimą stebi kiekvienai šaliai ir kiekvienam paramos teikimo kanalui skirtas priežiūros komitetas.

3.           Šalių ataskaitos

Nepaisant sunkumų, reaktoriai nebuvo vėl paleisti, iš jų toliau išimamas kuras – jis neišimtas tik iš vieno reaktoriaus. Padaryta didelė visų eksploatacijos nutraukimo programų vykdymo pažanga, tai ypač akivaizdu ten, kur išmontuojant turbinų salę susikaupė, kaip planuota, daug medžiagų, kurios bus įprastai perdirbtos kaip nekontroliuojamos medžiagos arba bus pašalintos kaip radioaktyvios atliekos.

3.1.        Bulgarija. Kozlodujaus branduolinė elektrinė

Įsipareigojimas uždaryti elektrinę ir finansavimo raida

Nuo 2008 m. 1–2 blokus kontroliuoja valstybinė radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įmonė SERAW. 3–4 reaktorius, kurie be kuro nuo 2012 m. liepos mėn., elektrinės operatorius 2013 m. kovo mėn. perdavė įmonei SERAW, taip pastaroji tapo atsakinga už visą eksploatacijos nutraukimo veiklą.

Vienas iš ES paramos atžvilgiu teigiamų aspektų buvo 2006 m padarytas eksploatacijos nutraukimo strategijos pakeitimas („atidėto išmontavimo“ strategija pakeista „neatidėliotino išmontavimo“ strategija). Taip eksploatacija nutraukiama sparčiau, optimaliai organizuojami turimi darbuotojai ir turėtų sumažėti bendrosios išlaidos. Naujausiais (2011 m.) duomenimis, eksploatacija bus nutraukta 2030 m. Kai kuriuos projektus įgyvendinti vėluota, tačiau ypač svarbių etapų jie nepaveikė, todėl galima laikytis galutinio termino.

Iki šiol Bulgarijai skirta iš viso 868 mln. EUR. Priedo 1 lentelėje parodyta, kaip Bulgarijai paskirtos lėšos buvo asignuotos. Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje nesumokėtų ES išmokų suma buvo 238 mln. EUR (iš 868 mln. EUR, kuriuos įsipareigota išmokėti, atimti 630 mln. EUR faktines išmokas).

Projektų įgyvendinimas

1–4 blokų turbinų salėse išmontavimo darbas vyksta gerai. Tikimasi, kad kompetentinga institucija netrukus išduos 1–2 blokų eksploatacijos nutraukimo leidimą. Reikia dar kartą įvertinti nacionalinio atliekyno poveikį aplinkai, todėl didėja rizika nustatyti vėlesnę programos pabaigos datą. Vyksta teisiniai ginčai dėl poveikio aplinkai vertinimo, susijusio su plazminio lydymo įrenginiu ir eksploatacijos nutraukimo leidimu, todėl išlieka vėlavimo ir papildomų išlaidų programos lygmeniu rizika.

Iki 2013 m. pabaigos maždaug 40 proc. paskirtų Kozlodujaus programos lėšų pagal Bulgarijos energetikos strategiją asignuota pagrindinių energetikos projektų paramai[18].

Priedo 2 lentelėje parodyta pagrindinių ataskaitiniu laikotarpiu remtų projektų įgyvendinimo pažanga.

3.2.        Lietuva. Ignalinos atominė elektrinė

Įsipareigojimas uždaryti elektrinę ir finansavimo raida

2012 m. buvo reikalaujama vėl paleisti 2 bloką, tačiau sudėtinga politinė situacija pasikeitė ir Lietuva laikėsi savo stojimo į Europos Sąjungą įsipareigojimų. Vyksta abiejų saugiai išlaikomų blokų eksploatacijos nutraukimas, tačiau iš 2 bloko išimtas ne visas kuras.

Reaktorius eksploatavusi valstybės įmonė „Ignalinos atominė elektrinė“ dabar yra atsakinga už saugų dviejų reaktorių blokų išlaikymą ir eksploatacijos nutraukimą. Ankstesnėje ataskaitoje aprašytas pokyčių, t. y. perėjimo nuo elektros energijos gamybos prie eksploatacijos nutraukimo organizavimo, valdymo procesas davė naudos; atsakomybę už eksploatacijos nutraukimo procesą perėmė Lietuva ir Ignalinos atominė elektrinė. Valstybės įmonės „Ignalinos atominė elektrinė“ vadovybė imasi priemonių toliau modernizuoti įmonę.

Iki šiol Lietuvai skirta iš viso 1 367 mln. EUR. Priedo 3 lentelėje parodyta, kaip Lietuvai paskirtos lėšos buvo asignuotos. Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje nesumokėtų ES išmokų suma buvo 282 mln. EUR (iš 1 367 mln. EUR, kuriuos įsipareigota išmokėti, atimti 1 085 mln. EUR faktines išmokas).

Projektų įgyvendinimas

Nustatyti ES paramos teikimo tikslai – saugus reaktorių blokų išlaikymas, pasirengimas nutraukti eksploataciją (įskaitant strateginius dokumentus) ir atliekų apdorojimo bei saugojimo įrenginių statyba. Nuo 2009 m., vienai vyriausybei keičiant kitą, valstybės įmonė „Ignalinos atominė elektrinė“ ir Lietuva vis aktyviau dalyvavo eksploatacijos nutraukimo procese ir gerokai padidino savo atsakomybės už jį lygį.

Dėl dviejų pagrindinių infrastruktūros investicinių projektų (laikinosios panaudoto kuro saugyklos ir kietų atliekų apdorojimo ir saugojimo įrenginio) kilo valstybės įmonės „Ignalinos atominė elektrinė“ ir tiekėjų ginčų techniniais ir komerciniais klausimais. Nuo 2013 m. ginčai aktyviai nagrinėjami ir palaipsniui sprendžiami pagal sutartas pagrindines sąlygas. Tačiau dėl tokios situacijos atsirado didelis vėlavimas ir padidėjo išlaidos – dabar eksploatacijos nutraukimą planuojama užbaigti 2038 m. (iš pradžių planuota 2030 m.), o susitarus komerciniais klausimais išlaidos padidėjo 72,9 mln. EUR.

Veikla, kurią vykdo valstybės įmonės „Ignalinos atominė elektrinė“ darbuotojai, sutelkta turbinų salėje, čia padaryta akivaizdi išmontavimo pažanga. Šiame pastate įprastu režimu veikia atskyrimo ir deaktyvavimo įrenginiai. Kad būtų galima sutvarkyti susikaupusias medžiagas, šie įrenginiai laikinai veikia trimis pamainomis.

Iki 2013 m. pabaigos maždaug 25 proc. paskirtų Ignalinos programos lėšų pagal Lietuvos energetikos strategiją asignuota pagrindinių energetikos projektų paramai[19].

Priedo 4 lentelėje parodyta pagrindinių ataskaitiniu laikotarpiu remtų projektų įgyvendinimo pažanga.

3.3.        Slovakija. Bohunicės branduolinė elektrinė V1

Įsipareigojimas uždaryti elektrinę ir finansavimo raida

Branduolinėje elektrinėje V1 yra du VVER 440/230 reaktoriai. Už uždarytos branduolinės elektrinės V1 priežiūrą ir eksploatacijos nutraukimą atsako valstybinė įmonė JAVYS. 1 ir 2 blokai galutinai uždaryti atitinkamai 2006 ir 2008 m.

Iki šiol Slovakijai skirta iš viso 612 mln. EUR. Priedo 5 lentelėje parodyta, kaip Slovakijai paskirtos lėšos buvo asignuotos. Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje nesumokėtų ES išmokų suma buvo 250 mln. EUR (iš 612 mln. EUR, kuriuos įsipareigota išmokėti, atimti 362 mln. EUR faktines išmokas).

Projektų įgyvendinimas

Kaip planuota, eksploatacijos nutraukimo pirmo etapo leidimas atlikti išmontavimo darbus už kontroliuojamų zonų ribų išduotas 2011 m. Atitinkamose vietose, pavyzdžiui, turbinų salėse, pradėtas išmontavimo darbas ir padaryta didelė pažanga. Atlikti parengiamieji eksploatacijos nutraukimo darbai. 2012 m. atnaujinta eksploatacijos nutraukimo strategija.

Vėlavimas įgyvendinti didelius projektus nepaveikė ypač svarbių eksploatacijos nutraukimo etapų. Bendra trukmė atitinka tvarkaraštį, o visa veikla bus baigta pagal planą 2025 m.

Padaryta aiški eksploatacijos nutraukimo programos įgyvendinimo pažanga: sudėtingų projektų (pvz., pagrindinio cirkuliacijos kontūro deaktyvavimo) baigiamasis etapas yra gerokai pažengęs, o antro etapo eksploatacijos nutraukimo leidimą (vienas iš esminių įgyvendinimo etapų) tikimasi gauti iki 2014 m. pabaigos. Rengiami svarbūs kvietimai teikti pasiūlymus, susijusius su sistemų išmontavimu kontroliuojamojoje zonoje ir dideliais reaktoriaus vėsinimo sistemos komponentais.

Iki 2013 m. pabaigos maždaug 35 proc. paskirtų Bohunicės programos lėšų pagal Slovakijos energetikos strategiją asignuota pagrindinių energetikos projektų paramai[20].

Priedo 6 lentelėje parodyta pagrindinių ataskaitiniu laikotarpiu remtų projektų įgyvendinimo pažanga.

4.           Išvados

Ankstesnėje ataskaitoje aprašytos politinės kliūtys iš esmės įveiktos, visų įsipareigojimų uždaryti elektrines laikomasi. Todėl dėmesys negrįžtamai sutelktas į eksploatacijos nutraukimo veiklą. Be eksploatacijos nutraukimo programos paramos to nebūtų pasiekta.

Laikydamosi įsipareigojimo uždaryti branduolines elektrines, Lietuva, Slovakija ir Bulgarija tęsė uždarytų reaktorių eksploatacijos nutraukimo darbus. Atlikti kai kuriuos darbus vėluota, vis dėlto padaryta ir didelė ne vien parengiamųjų darbų ir organizacinių pakeitimų pažanga – daug padaryta išmontuojant pastatus ir įrenginius.

Nustatyta, kiek lėšų reikės eksploatacijos nutraukimo programoms užbaigti. Planuojant finansus pastebėta, kad poreikiai ir garantuotos lėšos, kurių daugiausia skiriama per ES paramos programą, skiriasi. Reikia toliau įdėmiai nagrinėti, iš ko susideda papildomų lėšų poreikis.

Eksploatacijos nutraukimo sritis

Trijuose eksploatacijos nutraukimo planuose nustatyta, kad reikia palaipsniui pereiti nuo parengiamojo darbo prie išmontavimo ir susijusių atliekų apdorojimo. Šiuo metu vyksta įrenginių, būtinų eksploatacijos nutraukimui ir radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro apdorojimui ir laikymui, statyba. Parengti leidimų dokumentai ir pradėtas išmontavimas. Visiško eksploatacijos nutraukimo leidimus tikimasi netrukus gauti Bulgarijoje ir Slovakijoje. Įgyvendinti kai kuriuos eksploatacijos nutraukimo projektus vėluota, todėl teko aktyviai rūpintis, kad vėlavimas kuo mažiau paveiktų galutinę eksploatacijos nutraukimo datą, vis dėlto Lietuvoje nepavyko neatsilikti nuo bendro tvarkaraščio.

Energetikos sritis

Energetikos sektoriuje buvo remiami projektai, suderinti su nacionaline energetikos politika. Per ataskaitinį laikotarpį dėmesys sutelktas į eksploatacijos nutraukimą, tačiau Bulgarijoje nemaža paramos dalis buvo skirta energetikos sektoriui. Pradėti projektai bus įgyvendinami keletą metų, tačiau nauji energetikos sektoriaus projektai nebus remiami.

Perspektyvos

Bulgarijoje ir Slovakijoje išduoti antro etapo eksploatacijos nutraukimo leidimai, todėl galima išmontuoti aktyviosios reaktoriaus zonos sistemas. Vadinasi, kitais metais turėtų padidėti iš branduolinių įrenginių išimamų medžiagų srautas.

Remiantis įgyvendinimo procedūrose nustatytais išsamiais tikslais ir rodikliais bus galima tiksliai stebėti darbo pažangą pagal kiekybinę informaciją. Šioms trims programoms planuojama taikyti atliktų darbų vertės valdymo[21] metodiką, todėl vietos lygmeniu bus lengviau valdyti projektus ir padidės Komisijos vykdomo stebėjimo ir ataskaitų teikimo efektyvumas. Nuo 2015 m. išsamesnis ir kiekybinis aprašymas, kokie darbai atlikti pagal darbų programą, bus grindžiamas patikimais, nuosekliais ir palyginamais rodikliais.

Komisijos tarnybos (Energetikos generalinis direktoratas ir jo Bendrų išteklių direktoratas) rengia pasiūlytos Slovakijos nacionalinės agentūros auditą ir apskritai pritaria tam, kad atsakomybė už eksploatacijos nutraukimą palaipsniui taptų nacionalinio lygmens.

[1]               Pagalbos Vidurio ir Rytų Europos šalims programa

[2]               OL L 236, 2003 9 23, p. 33 ir 944.

[3]               OL L 236, 2003 9 23, p. 33 ir 954.

[4]               OL L 157, 2005 6 21, p. 11 ir 38.

[5]               OL L 411, 2006 12 30, p. 10.

[6]               OL L 131, 2007 5 23, p. 1.

[7]               OL L 189, 2010 7 22, p. 9.

[8]               OL L 346, 2013 12 20, p. 1 ir OL L 8, 2014 1 11, p. 31.

[9]               OL L 346, 2013 12 20, p. 7, OL L 8, 2014 1 11, p. 30 ir OL L 121, 2014 4 24, p. 59.

[10]                    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl finansinių išteklių, skirtų Lietuvai, Slovakijai ir Bulgarijai siekiant paremti pirmalaikį branduolinių elektrinių eksploatavimo nutraukimą pagal stojimo aktus, panaudojimo 2004–2009 m., KOM(2011) 432 galutinis.

[11]                    Komisijos sprendimas dėl procedūrų, susijusių su priemonių bei finansinės pagalbos pagal 2007–2013 m. Bohunicės, Ignalinos ir Kozlodujaus programas programavimu ir stebėsena, C(2010) 6885.

[12]             Branduolinių reaktorių eksploatacijos nutraukimo paramos programos komitetas

[13]                    Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 16/2011 „ES finansinė parama atominių elektrinių Bulgarijoje, Lietuvoje ir Slovakijoje eksploatavimo nutraukimui: pasiekimai ir ateities iššūkiai“.

[14]                    2014 m. rugpjūčio 7 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl 2014–2020 m. Bulgarijos, Lietuvos ir Slovakijos branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programų taikymo taisyklių, C(2014) 5449 final.

[15]             OL L 346, 2013 12 20, p. 1 ir OL L 8, 2014 1 11, p. 31.

[16]             OL L 346, 2013 12 20, p. 7, OL L 8, 2014 1 11, p. 30 ir OL L 121, 2014 4 24, p. 59.

[17]                    2014 m. spalio 30 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl Bohunicės, Ignalinos ir Kozlodujaus branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimo pagalbos programų įgyvendinimo 2014 m. finansavimo sprendimo priėmimo.

[18]             2011 m. birželio 7 d. Oficialiajame valstybės leidinyje Nr. 43 paskelbta Bulgarijos energetikos strategija iki 2020 m.

[19]             2007 m. sausio 18 d. Nutarimas dėl nacionalinės energetikos strategijos patvirtinimo Nr. X-1046, Vilnius.

[20]                    2006 m. sausio 11 d. Slovakijos Respublikos vyriausybės nutarimu Nr. 29 patvirtinta Slovakijos Respublikos energetikos politika.

[21]             Projekto valdymo metodika, kuria galima išmatuoti projekto vykdymo rodiklius ir pažangą.

Bulgarija

1 lentelė. Finansinės paramos Bulgarijai suvestinė (mln. EUR)

|| Iki 2009 m. || 2010–2013 m. || 2014 m. sausio–rugsėjo mėn. || Iš viso

ES įnašas || 568 || 300 || 0 || 868

Įnašas iš kitų šaltinių || 15 || 0 || 0 || 15

Palūkanos || 23 || 6 || 0 || 29

Kreditinės sumos, iš viso || 606 || 306 || 0 || 911

|| || || ||

Pervesta iš ES || 363 || 188 || 79 || 630

Pervesta iš kitų šaltinių || 14 || 0 || 0 || 14

Palūkanos || 23 || 6 || 0 || 29

Sąskaitos kreditavimas, iš viso || 400 || 194 || 80 || 673

|| || || ||

Projektams asignuota || 513 || 384 || -36* || 861

Pasirašytos sutartys || 328 || 229 || 51 || 608

Pagal pasirašytas sutartis išmokėta || 173 || 255 || 37 || 465

Sudėtinės išlaidos || 5 || 3 || 0 || 8

(*) Vieno eksploatacijos nutraukimo projekto mastas sumažintas, kitas projektas (termofikacinės elektrinės statyba) atšauktas. Atitinkami 41 mln. EUR vertės dotacijų susitarimai nutraukti, o įsipareigojimas skirti lėšas panaikintas.

2 lentelė. Svarbiausi faktai apie pagrindinius Bulgarijoje remiamus projektus

Eksploatacijos nutraukimo sritis ||

Deaktyvavimas ir išmontavimas || Iki šiol 1–4 turbinų salėse išmontuota apie 4 tūkst. t medžiagų, šis kiekis apytiksliai atitinka planą. Kozlodujaus branduolinės elektrinės 1 ir 2 blokų eksploatacijos nutraukimo leidimas išduotas 2014 m. lapkričio mėn.

Apibūdinimas || Inventorizuojamos 1–4 blokų radioaktyviosios medžiagos: apskaičiuotas aktyvumas ir užterštumas, imami mėginiai, pagal kuriuos turi būti nustatyti nuklidiniai vektoriai.

Atliekų valymas ir galutinis apdorojimas || Pateikti visi plazminio lydymo įrenginio patvirtinamieji dokumentai, todėl tikimasi, kad 2014 m. bus išduotas galutinis statybos leidimas. Prasidėjo parengiamieji statybos darbai. Užbaigtas garintuvo koncentratų mėginių ėmimas. Mėginių analizė dar neužbaigta, šiuo metu vyksta rangovo pateikto finansinio pasiūlymo, susijusio su apdorojimo etapu, nepriklausoma peržiūra. Išduotas leidimas statyti smulkinimo ir deaktyvavimo dirbtuves. Iš karto prasidėjo statybos darbai.

Laikinasis atliekų saugojimas ir šalinimas || Panaudoto branduolinio kuro sandėlis perduotas eksploatuoti, į jį priimtos 6 pilnos talpyklos. Baigiamas rengti prašymas išduoti veiklos leidimą. Reikia dar kartą įvertinti nacionalinio atliekyno poveikį aplinkai, todėl statybos vėluos. Kol kas vyksta parengiamieji darbai, pavyzdžiui, prieš atliekų šalinimą stebima vietovė, infrastruktūra rengiama pagal grafiką.

Energetikos sritis ||

Šiluminės elektrinės „Maritza East 2“ rekonstrukcija || Įrengta gipsinė vandens šalinimo sistema. Aušinimo siurblinės rekonstrukcija bus užbaigta 2015 m. pirmąjį ketvirtį.

Nacionalinės elektros energijos skirstymo sistemos atnaujinimas ir plėtra || Pradėjo veikti rekonstruotos Carevetco, Burgaso, Matelurgičnos, Zlaticos ir Majako pastotės. Išduotas Kavarnos pastotės darbų baigimo pažymėjimas ir tikimasi, kad pastotė bus priimta eksploatuoti iki 2014 m. spalio pabaigos.

Aukšto spaudimo dujotiekių ir dujų reguliavimo stočių statyba || Statybos darbai beveik baigti, išskyrus mažą dujotiekio atkarpą saugomoje teritorijoje Suchata Reka.

Efektyvaus energijos vartojimo viešuosiuose pastatuose priemonės || Užbaigtas didelis projektas – Rusės universiteto pagrindinio pastato rekonstrukcija. 2014 m. spalio 5 d. duomenimis, efektyvaus energijos vartojimo priemonės visiškai įgyvendintos 120-yje iš 168-ių viešųjų pastatų. 2013 m. efektyvaus energijos vartojimo priemonės įgyvendintos visuose 49-iuose savivaldybių pastatuose Burgase, Plovdive ir Staroje Zagoroje.

Lietuva

3 lentelė. Finansinės paramos Lietuvai suvestinė (mln. EUR)

|| Iki 2009 m. || 2010–2013 m. || 2014 m. sausio–rugsėjo mėn. || Iš viso

ES įnašas || 875 || 492 || 0 || 1 367

Įnašas iš kitų šaltinių || 33 || 0 || 0 || 33

Palūkanos || 49 || 7 || 0 || 56

Kreditinės sumos, iš viso || 957 || 499 || 0 || 1 456

|| || || ||

Pervesta iš ES || 712 || 324 || 50 || 1 085

Pervesta iš kitų šaltinių || 33 || 0 || 0 || 33

Palūkanos || 49 || 7 || 0 || 56

Sąskaitos kreditavimas, iš viso || 794 || 331 || 50 || 1 174

|| || || ||

Projektams asignuota || 862 || 348 || -16 || 1 194

Pasirašytos sutartys || 772 || 356 || 9 || 1 137

Pagal pasirašytas sutartis išmokėta || 422 || 449 || 94 || 965

Sudėtinės išlaidos || 6 || 6 || 0 || 12

4 lentelė. Svarbiausi faktai apie pagrindinius Lietuvoje remiamus projektus

Eksploatacijos nutraukimo sritis ||

Deaktyvavimas ir išmontavimas || Pagrindinio cirkuliacijos kontūro deaktyvavimas šiuo metu sustabdytas po nepavykusio deaktyvavimo bandymo. Tebevyksta rangovo bylos nagrinėjimas. Elektrinės operatorius toliau rengia projektui skirtą išgavimo strategiją. Nuo 2010 m. iki dabar turbinų salėje išmontuota daugiau kaip 8 tūkst. t medžiagų.

Atliekų valymas ir galutinis apdorojimas || Kietųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo įrenginių statybos ir įrengimo darbai iš esmės nevėluoja. Konstravimas ir leidimų išdavimas ruošiantis atlikti šaltuosius bandymus vyksta pagal persvarstytą grafiką.

Laikinasis atliekų saugojimas ir šalinimas || Laikinosios panaudoto kuro rinklių saugyklos statyba užbaigta, vyksta šaltieji įrenginių bandymai. Konstravimas ir talpyklų gamyba vyksta pagal persvarstytą grafiką. Panaudoto kuro baseino salės kranų atnaujinimas vyksta nepaisant tebesitęsiančių komercinių Ignalinos atominės elektrinės ir rangovo ginčų. Šis projektas yra ypač svarbus kuro išėmimo iš Ignalinos atominės elektrinės 2 bloko etapas. Paviršinių atliekynų projekto įgyvendinimas turėtų pasiekti vieną iš esminių etapų, kai iki 2014 m. pabaigos rangovas pateiks techninius konstrukcijos dokumentus. Atliekų sąvartyno projektas vėluoja – nepažengta toliau viešųjų pirkimų etapo.

Energetikos sritis ||

Kombinuoto ciklo dujų turbinų elektrinė || Nauja 455 MW kombinuoto ciklo dujų turbinų elektrinė veikia nuo 2012 m. spalio 15 d., kaip numatyta Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatoriaus AB „Litgrid“ paklausos grafike.

Centralizuotas šilumos tiekimas Visagine || Pakeisti du centralizuoto šildymo sistemos dujiniai katilai, pusėje pastatų įrengti nauji šilumokaičiai.

Energijos vartojimo daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose ir visuomeninės paskirties pastatuose efektyvumo didinimas || Padaryta gera pažanga Ignalinoje – atnaujinti 33 pastatai, susitarta dėl daugiau kaip 67 pastatų atnaujinimo. Kilo sunkumų parengti projektus Zarasuose ir Visagine.

Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis || Gerai vyksta projekto „LitPol Link“ statybos darbai, prie kurių finansavimo prisideda ir Europos Komisija. Pirmąją projekto (500 MW) dalį tikimasi užbaigti pagal planą – 2015 m. gruodžio pabaigoje.

Slovakija

5 lentelė. Finansinės paramos Slovakijai suvestinė (mln. EUR)

|| Iki 2009 m. || 2010–2013 m. || 2014 m. sausio–rugsėjo mėn. || Iš viso

ES įnašas || 364 || 248 || 0 || 612

Įnašas iš kitų šaltinių || 11 || 0 || 0 || 11

Palūkanos || 11 || 3 || 1 || 15

Kreditinės sumos, iš viso || 386 || 251 || 1 || 638

|| || || ||

Pervesta iš ES || 168 || 158 || 36 || 362

Pervesta iš kitų šaltinių || 11 || 0 || 0 || 11

Palūkanos || 11 || 3 || 1 || 15

Sąskaitos kreditavimas, iš viso || 190 || 161 || 36 || 388

|| || || ||

Projektams asignuota || 272 || 275 || 76 || 623

Pasirašytos sutartys || 87 || 193 || 19 || 299

Pagal pasirašytas sutartis išmokėta || 65 || 144 || 28 || 237

Sudėtinės išlaidos || 5 || 3 || 0 || 8

6 lentelė. Svarbiausi faktai apie pagrindinius Slovakijoje remiamus projektus

Eksploatacijos nutraukimo sritis ||

Deaktyvavimas ir išmontavimas || Pasiekta akivaizdžių rezultatų, iš turbinų salės pašalinti metaliniai įrenginiai (97 proc.) ir betoninės konstrukcijos. Atvežti ir įrengti pagrindinio cirkuliacijos kontūro deaktyvavimo įrenginiai, pirmieji jų bandymai užbaigti sėkmingai. Planuojama deaktyvavimą užbaigti 2015 m. pirmąjį ketvirtį. Pirmojo etapo eksploatacijos nutraukimo leidimas galios iki 2014 m. pabaigos. Antrąjį etapą (kai išmontavimas vyks užterštose zonose) tikimasi pradėti 2015 m. sausio mėn.

Atliekų valymas ir galutinis apdorojimas || Iš dalies pakeistas dumblo ir sorbentų apdorojimo projektas siekiant atsižvelgti į didesnius nei iš pradžių planuota kiekius ir veiklą. Projektas įgyvendinamas gerai ir pagal grafiką.

Laikinasis atliekų saugojimas ir šalinimas || Toliau pagal grafiką įgyvendinami labai mažo radioaktyvumo atliekų saugyklos konstrukcijos, taip pat esamos trumpaamžių mažo ir vidutinio radioaktyvumo atliekų saugyklos padidinimo projektai.

Energetikos sritis ||

Perdavimo sistemos atnaujinimas || TR Bošáca – Transformatorius T402: garantinis laikotarpis baigėsi 2014 m. rugpjūčio 3 d. Įtampos keitimas 400/110 kV Medzibrode: garantinis laikotarpis tęsis iki 2015 m. rugsėjo 29 d. Pranešimų apie defektus nebuvo. 400 kV perdavimo linijos Medzibrode: garantinis laikotarpis tęsis iki 2015 m. rugsėjo 29 d. Visi defektai, apie kuriuos žinoma, buvo pašalinti. Įgyvendinant projektą paveiktos miškų žemės atkūrimo ir atgaivinimo darbai užbaigti 2014 m. rugsėjo 30 d.

Tvariosios energetikos finansinė priemonė || Skaičiavimo duomenimis, investavus į gyvenamuosius ir pramoninius sektorius vidutiniškai sutaupyta atitinkamai 33 ir 17 proc. energijos.

Efektyvaus energijos vartojimo viešuosiuose pastatuose priemonės || Visi projektai užbaigti.