3.3.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 82/1


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatomos bendros pakeitimo vertybiniais popieriais taisyklės ir sukuriama paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais Europos sistema ir iš dalies keičiamos direktyvos 2009/65/EB, 2009/138/EB, 2011/61/ES bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 648/2012

(COM(2015) 472 final – 2015/0226 (COD))

ir dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms

(COM(2015) 473 final – 2015/0225 (COD))

(2016/C 082/01)

Pranešėjas

Daniel MAREELS

Taryba, 2015 m. spalio 27 d., ir Europos Parlamentas, 2015 m. spalio 14 d., vadovaudamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo nustatomos bendros pakeitimo vertybiniais popieriais taisyklės ir sukuriama paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais Europos sistema ir iš dalies keičiamos direktyvos 2009/65/EB, 2009/138/EB, 2011/61/ES bei reglamentai (EB) Nr. 1060/2009 ir (ES) Nr. 648/2012

(COM(2015) 472 final – 2015/0226 (COD))

ir dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms

(COM(2015) 473 final – 2015/0225 (COD)).

Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2015 m. gruodžio 16 d. priėmė savo nuomonę.

513-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2016 m. sausio 20–21 d. (2016 m. sausio 20 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 176 nariams balsavus už, 1 – prieš ir 6 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK palankiai vertina pasiūlymus sukurti „paprastą, skaidrią ir standartizuotą“ pakeitimo vertybiniais popieriais tvarką (PSS pakeitimą vertybiniais popieriais), taip pat prudencinių reikalavimų pritaikymą kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms. Šie pasiūlymai yra „Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų plane“ numatytos platesnės sistemos dalis (1).

1.2.

Komitetas palankiai vertina tai, kad pasiūlymai dėl pakeitimo vertybiniais popieriais priimti greitai ir paskelbti kartu su kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planu. Labai svarbu kuo skubiau imtis reikiamų priemonių. Tai turėtų sudaryti galimybę užtikrinti daug papildomų išteklių bankų finansavimams, o tai yra itin svarbu, ypač MVĮ ir namų ūkiams.

1.3.

Dabartinėje ES finansų sistemoje banko paskolos sudaro 75–80 % viso ūkio finansavimo, o ateityje MVĮ ir namų ūkiai neabejotinai toliau bus labai priklausomi nuo bankų teikiamo finansavimo. Gaivinant šią rinką būtų galima privačiajam sektoriui papildomai suteikti 100–150 mlrd. eurų paskolų, t. y. 1,6 % padidinti įmonėms ir namų ūkiams teikiamus kreditus. Be to, EESRK jau atkreipė dėmesį į pakeitimo vertybiniais popieriais svarbą MVĮ, atsižvelgiant į esminį šių įmonių vaidmenį Europos ekonomikoje.

1.4.

Komitetas mano, kad bankų skiriamą finansavimas yra neatsiejamas nuo rinka pagrįsto finansavimo, kuris bus labiau plėtojamas sukūrus Kapitalo rinkų sąjungą. Šias dvi finansavimo formas reikėtų laikyti ne konkuruojančiomis, o veikiau viena kitą papildančiomis.

1.5.

EESRK mano, kad šiuo metu svarbu pirmenybę teikti kompleksiniam požiūriui. Naujojoje pakeitimo vertybiniais popieriais sistemoje reikia suformuluoti tvarų ir visaapimantį požiūrį ir užtikrinti teisingą bei deramą pusiausvyrą. Reikia visais lygmenimis atsižvelgti į visus siekiamus tikslus ir visų suinteresuotų subjektų interesus. Todėl teigiamai vertintina tiek pastangas užtikrinti finansų sistemos stabilumą, tiek pirmenybę, teikiamą požiūriui, pagal kurį investuotojai turi ir teisių, ir pareigų.

1.6.

Norint atgaivinti pakeitimo vertybiniais popieriais sandorius, reikia, kad naujasis reglamentas būtų pakankamai plataus užmojo. PSS pakeitimo vertybiniais popieriais kriterijai turi būti realistiški ir įvykdomi visiems aktyviai kreditų rinkoje veikiantiems bankams – tiek dideliems, tiek mažiems ir vietos reikšmės. Be to, pakeitimo vertybiniais popieriais operacijos turi būti patrauklios investuotojams. Sėkmės atveju naujasis reglamentas galėtų gerokai padėti patobulinti ūkio finansavimą, padidinti investicijas ir atgaivinti ekonomikos augimą. Tuo pačiu metu dera aiškiai apibrėžti su juo susijusią riziką ir nurodyti, kas turės ją prisiimti atsižvelgiant į visą grandinę, t. y. nuo emitento iki investuotojo. Dabar svarbu stengtis nepakartoti praeities klaidų.

1.7.

Siekiant sustiprinti pasitikėjimą naujosiomis rinkomis, į reglamentą reikia įtraukti saugumo, skaidrumo ir vykdymo (angl. enforcement) principus. Būtina tinkamai vykdyti priežiūrą tiek ECB, tiek nacionalinių priežiūros institucijų lygmeniu ir negalima neatsižvelgti į tarptautinį aspektą.

1.8.

Atsižvelgdamas į problemos sudėtingumą ir su tuo susijusią riziką, Komitetas pritaria požiūriui, kad pakeitimas vertybiniais popieriais neturi būti prieinamas smulkiems investuotojams ir vartotojams. Komitetas taip pat mano, kad dabartinis savanoriškumo principu grindžiamas požiūris yra nepakankamas, ir prašo į dokumentus įtraukti aiškų draudimą.

1.9.

Numatyta šią tvarką įvertinti praėjus ketveriems metams. Komitetas mano, kad tokį įvertinimas reikėtų atlikti anksčiau. Būtų tinkama nustatyti dvejų metų terminą.

1.10.

EESRK manymu, svarbiausia, kad ES lygmeniu priimantys sprendimus atliktų pirmaeilį vaidmenį tarptautinėje ir pasaulinėje diskusijoje pakeitimo vertybiniais popieriais klausimu, siekiant užtikrinti naudą ES ir pakankamą suderinimą tarptautiniu lygmeniu.

2.   Bendra informacija

2.1.

J.-C. Junckerio vadovaujama Europos Komisija tik pradėjusi eiti pareigas nusistatė tris absoliučius prioritetus, t. y. augimas, užimtumas ir investavimas.

2.2.

Šiems tikslams pasiekti Komisija priėmė Investicijų planą Europai, kuriame nurodytos trys veiklos kryptys:

per trejus metus sutelkti ne mažiau kaip 315 mlrd. EUR investicijų,

remti investicijas į realiąją ekonomiką,

sukurti investicijoms palankią aplinką  (2).

2.3.

2015 m. rugsėjo 30 d.„Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų plane“ Komisija išreiškė valią ne tik sutelkti kapitalą Europoje ir sukurti tikrą bendrą kapitalo rinką, bet ir sukonkretinti vieną pagrindinių savo 2019 m. investicijų plano trečiosios dalies komponentų.

2.4.

Kartu su veiksmų planu Komisija pateikė ir savo pasiūlymus dėl pakeitimo vertybiniais popieriais  (3). Pasiūlymai pateikti dokumentų rinkinyje, kurį sudaro du pasiūlymai; kiekviename jų atskirai nagrinėjami šie aspektai:

2.4.1.

Pirmasis pasiūlymas dėl pakeitimo vertybiniais popieriais. Konkretus pasiūlymo dėl reglamento tikslas – parengti visiems šios rinkos dalyviams taikytiną bendrą esminę pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą ir nustatyti, kuriuos sandorius pagal tam tikrus tinkamumo kriterijus galima priskirti prie paprastų, skaidrių ir standartizuotų (arba PSS) pakeitimo vertybiniais popieriais sandorių  (4)  (5); ir

2.4.2.

Antrasis pasiūlymas, kuriuo siekiama iš dalies pakeisti Sąjungos teisėje suformuotą reglamentavimo sistemą, ypač kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms taikomų nuosavų lėšų reikalavimų srityje, siekiant užtikrinti jautresnį rizikai PSS pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentavimą (6), kad būtų deramai atsižvelgiama į PSS pakeitimo vertybiniais popieriais ypatumus.

2.4.3.

Pirmajame pasiūlyme ne tik išdėstytos tam tikros visiems pakeitimo vertybiniais popieriais atvejams taikomos nuostatos, bet ir sukurta PSS pakeitimo vertybiniais popieriais sistema. Taigi kalbama apie pakeitimo vertybiniais popieriais struktūrizavimo procesą, o ne apie naudojamo turto pagrindinio kredito kokybę.

2.4.4.

Antrajame pasiūlyme papildomai nagrinėjamas pakeitimo vertybiniais popieriais rizikos ribojimas geriau atsižvelgiant į šių rinkų specifiką. Pasiūlyme konkrečiai, nagrinėjami būtent nuosavų lėšų reikalavimai, taikomi pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijoms, ypač jautresnis rizikai PSS pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentavimas.

3.   Pastabos

3.1.

EESRK palankiai vertina tai, kad pasiūlymai dėl pakeitimo vertybiniais popieriais priimti greitai ir paskelbti kartu su kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planu. Dabar reikia skubiai imtis reikiamų priemonių. Iš tiesų Europos ekonomika vis dar smarkiai priklauso nuo bankų finansavimo. ES finansų sistemoje bankų suteiktos paskolos sudaro 75–80 % bendro ūkio finansavimo lėšų (7). Komitetas mano, kad bankų skiriamas ir rinka pagrįstas finansavimas yra lygiagretūs ir turi būti laikomi papildančiais vienas kitą.

3.2.

Be to, investavimo lygis vis dar gerokai žemesnis nei prieš finansų ir ekonomikos krizę. Nors 2014 m. antrąjį ketvirtį bendrasis vidaus produktas (BVP) ir privatus vartojimas ES iš esmės pasiekė 2007 m. lygį, bendra investicijų suma buvo 15 % mažesnė nei 2007 m. (8)

3.3.

Komitetas jau pabrėžė, kad pakeitimo vertybiniais popieriais klausimas yra svarbus, ypač MVĮ, kurios dar labai stipriai priklauso nuo bankų finansavimo (9). MVĮ atlieka esminį vaidmenį ES ekonomikoje, kadangi sudaro daugiau kaip 98 % ES įmonių, užtikrina daugiau kaip 67 % darbo vietų ES privačiajame sektoriuje ir sukuria 58 % bendros įmonių pridėtinės vertės (10).

3.4.

Be to, paskolų MVĮ pakeitimas vertybiniais popieriais kol kas labai ribotas, priešingai nei nekilnojamojo turto pakeitimas vertybiniais popieriais, kuris dėl finansų krizės praktiškai nenukentėjo. Šiuo metu su MVĮ siejama vos 8 % pakeitimo vertybiniais popieriais rinkos, tuo tarpu būsto hipoteka užtikrintų vertybinių popierių – net 58 % (11). Todėl Komitetas mano, kad, kuriant bendros kapitalo rinkos strategiją, būtina labiau akcentuoti su MVĮ siejamą pakeitimą vertybiniais popieriais.

3.5.

Labai svarbu suaktyvinti pakeitimo vertybiniais popieriais rinką ir ypač jos MVĮ segmentą. Investicijų plane Europai tvarios aukštos kokybės pakeitimo vertybiniais popieriais rinkos sukūrimas buvo nurodytas kaip viena iš penkių sričių, kuriose reikia imtis veiksmų artimiausiu metu. Jeigu pakeitimo vertybiniais popieriais rinkoje būtų vėl pasiektas iki krizės buvęs vidutinis emisijos lygis, o kredito įstaigos naujas emisijas panaudotų naujiems kreditams teikti, jos galėtų privačiajam sektoriui papildomai suteikti 100–150 mlrd. EUR vertės kreditų. Taip kredito teikimas ES įmonėms ir namų ūkiams padidėtų 1,6 % (12).

3.6.

EESRK jau pasisakė už pakartotinį suaktyvinimą, tačiau su tam tikromis sąlygomis. Kad nebūtų pakartotos JAV praeities klaidos, Komitetas siūlo aiškiai apibrėžti pakeitimo vertybiniais popieriais sistemą (13). Jis taip pat mano, kad norint suformuoti tvarią aukštos kokybės pakeitimo vertybiniais popieriais rinką būtina remti bazines struktūras, kurioms būdinga trumpa tarpininkavimo grandinė, ir užtikrinti tiesioginį ryšį tarp paskolos gavėjų ir investuotojų (14).

3.7.

Komiteto požiūriu, šiuo metu svarbu patvirtinti kompleksinį, tvarų ir visaapimantį požiūrį, atsižvelgti į visus siekiamus tikslus ir visų suinteresuotų subjektų interesus bei stengtis teisingai ir tinkamai suderinti visus šiuos veiksnius. Kiekviena priemonė turi daryti teigiamą poveikį tiek ūkio finansavimui (žr. aukščiau), tiek finansų sistemos stabilumui ir investuotojų interesams.

3.8.

Komitetas mano, kad reglamento pasirinkimas šiai iniciatyvai įgyvendinti yra tinkamas sprendimas siekiant sukurti tikrą bendrąją rinką. Taigi norint, kad reglamentavimas padarytų konkretų teigiamą poveikį, jis turi būti pakankamai plataus užmojo ir patrauklus investuotojams.

3.9.

Komitetas teigiamai vertina pastangas užtikrinti finansų sistemos stabilumą ir šių pastangų potencialą. Taigi pasiūlymuose numatyta nustatyti tam tikras skaidrumo prievoles ir plačiau bei veiksmingiau paskirstyti riziką įvairiems finansų sektoriaus vidaus ir išorės subjektams.

3.10.

Komitetas mano, kad šios skaidrumo prievolės yra labai svarbios, nes skaidrumo ir vienodumo trūkumas iš tiesų yra viena pagrindinių kliūčių pakeitimo vertybiniais popieriais rinkai sukurti. Taigi bazinis principas, kuriuo remiantis galima išskirti skirtingų kategorijų pakeitimo vertybiniais popieriais produktus ir pateikti rinkai paprastus, skaidrius bei standartizuotus produktus, vertintinas kaip tinkama priemonė stiprinti investuotojų pasitikėjimą ir atgaivinti rinką.

3.11.

Taikant reikalavimą atsižvelgti į riziką, šiuos sandorius vykdančios šalys pačios turėtų prisiimti tik minimalią portfelio riziką. Taigi Komitetas laiko šį reikalavimą galiojančiu bendruoju principu. Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad neįmanoma vėl pradėti taikyti „suteikimo už perleidimą“ modelius.

3.12.

Investuotojai turi teisių ir pareigų. Tie, kas investuoja pinigus siekdami pelno, investuodami į pakeitimą vertybiniais popieriais privalo būti apdairūs (angl. due diligence). Požiūrio pakeitimas ir atsakomybės priskyrimas priežiūros įstaigoms bei valdžios institucijoms paskatintų spręsti nepatogų moralinės rizikos (angl. moral hazard) klausimą.

3.13.

Pakeitimo vertybiniais popieriais operacijos ir rinkos tam tikromis aplinkybėmis gali sukelti pavojų. Tuo galima įsitikinti atsižvelgiant į neseniai padarytas klaidas. Šiandien reikia užtikrinti, kad šiuo metu stengdamiesi atgaivinti šį sektorių nepakartotume praeities klaidų; beje, tokią valią Komisija aiškiai išreiškė 2014 m. pabaigoje paskelbtame investicijų plane. Atsižvelgiant į naują aplinką, dera aiškiai apibrėžti su ja susijusią riziką ir subjektus, kuriems teks ją prisiimti. Suderinus standartus, susijusius su geriau struktūruotų duomenų pranešimu ir pateikimu bei plačių modelių naudojimu, bus galima sustiprinti investuotojų pasitikėjimą ir patobulinti rizikos vertinimą. Taikant šią priemonę ir užtikrinus geresnę duomenų kokybę, išorės kredito reitingų vertinimo agentūrų paslaugų visai nebeprireiktų.

3.14.

Siekiant sustiprinti pasitikėjimą naujosiomis rinkomis, naujajame reglamente turi atsirasti vietos saugumo, skaidrumo ir privalomo taikymo (angl. enforcement) principams. Būtina tinkamai vykdyti priežiūrą ir negalima neatsižvelgti į tarptautinį aspektą.

3.15.

EESRK taip pat palankiai vertina principą, kad atlikti šias operacijas ir veikti šiose rinkose gali tik profesionalūs investuotojai, investavimo institucijos, bankai bei kiti ilgalaikiai investuotojai. Dokumento projekte laikomasi požiūrio, kad smulkieji investuotojai ir vartotojai neturi turėti galimybės tokia tvarka pasinaudoti. Atsižvelgiant į klausimo sudėtingumą ir susijusią riziką, toks požiūris yra teisingas, tačiau Komitetas primygtinai reikalauja šį draudimą aiškiai nurodyti dokumentuose.

3.16.

Komitetas puikia suvokia, kad dabartiniais teisės aktais tik skatinama suderinti tam tikrus pagrindinius pavertimo vertybiniais popieriais rinkų elementus ir kad juose visai neminimas būsimas papildomas šių rinkų, procesų ir praktikos suderinimas. Būtina užtikrinti visų veiksmų šioje srityje stebėseną ir vertinimą.

3.17.

EESRK pritaria, kad reikia sutrumpinti vertinimo terminą iki dvejų metų – šiuo metu jį numatyta atlikti praėjus ketveriems metams nuo šios iniciatyvos įsigaliojimo – siekiant užtikrinti sėkmingą projekto įgyvendinimą.

3.18.

Be to, svarbu, kad ES politikos formuotojai atliktų pagrindinį vaidmenį tarptautinio masto diskusijoje. Konkrečiai turime omenyje Bazelyje vykusią diskusiją (15) dėl paprasto, skaidraus ir palyginamo pakeitimo vertybiniais popieriais teisinės sistemos siekiant užtikrinti pakankamą jų suderinimą tarptautiniu lygmeniu.

2016 m. sausio 20 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  Žr. 2015 rugsėjo 30 d. Komisijos komunikatą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planas“, COM(2015) 468 final. Žr. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?qid=1447000363413&uri=CELEX:52015DC0468.

(2)  Žr. Europos Komisijos interneto svetainę http://ec.europa.eu/priorities/jobs-growth-investment/plan/index_lt.htm.

(3)  Reglamento projekte (1 konstatuojamojoje dalyje) pakeitimas vertybiniais popieriais apibūdintas taip: pakeitimas vertybiniais popieriais yra sandoris, suteikiantis galimybę skolintojui, kuris paprastai būna kredito įstaiga, refinansuoti paskolų arba pozicijų rinkinį, pavyzdžiui, paskolas nekilnojamajam turtui įsigyti, automobilių išperkamąją nuomą, vartojimo kreditus arba kreditines korteles, paverčiant juos vertybiniais popieriais, kuriais galima prekiauti. Skolintojas pergrupuoja ir pertvarko paskolų portfelį, suskirsto jas pagal skirtingiems investuotojams priskirtas rizikos kategorijas. Ši operacija investuotojams suteikia galimybę investuoti į paskolas ir kitas rizikos pozicijas, prie kurių jie iš principo neturi tiesioginės prieigos. Grąža investuotojams gaunama iš pagrindinių paskolų pinigų srautų.

(4)  Pasiūlymas dėl reglamento dėl pakeitimo vertybiniais popieriais (žr. 3 išnašą).

(5)  Santrumpa STS reiškia anglišką žodžių junginį simple, transparent and standardised securitisations.

(6)  Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms. Žr. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:52015PC0473&qid=1445963164202=LT.

(7)  Žr. Bank deleveraging, the move from bank to market-based financing, and SME financing (Bankų skolos mažinimas, bankų skiriamo finansavimo atsisakymas rinka pagrįsto finansavimo ir MVĮ finansavimo labui), EBPO, 2012 m. Žr. http://www.oecd.org/finance/financial-markets/Bank_deleveraging-Wehinger.pdf.

(8)  „Informacijos suvestinė Nr. 1. Kodėl ES reikia investicijų plano?“ Europos Komisijos ir EIB bendras dokumentas. Žr. http://ec.europa.eu/priorities/jobs-growth-investment/plan/docs/factsheet1-why_lt.pdf.

(9)  Žr. informacinio pranešimo dėl MVĮ galimybių gauti finansavimą (EESC-2014–06006–00–01-RI-TRA), 1.2.5 punktą ir nuomonės „Dėl įmonių finansavimo: alternatyvių finansinių mechanizmų paieška“ 1.5 punktą (OL C 451, 2014 12 16, p. 20).

(10)  2013/2014 m. metinė ataskaita dėl Europos MVĮ, minima informaciniame pranešime dėl MVĮ galimybių gauti finansavimą (EESC- 2014–06006–00–01-RI-TRA).

(11)  Būsto hipoteka užtikrinti vertybiniai popieriai (angl. Residential Mortgage-Backed Securities).

(12)  Pasiūlymas dėl Reglamento dėl pakeitimo vertybiniais popieriais.

(13)  Žr. EESRK nuomonės „Ilgalaikis finansavimas – tolesni veiksmai“ (OL C 451, 2014 12 16, p. 91) 3.3.2 punktas.

(14)  Žr. EESRK nuomonės „Žalioji knyga dėl kapitalo rinkų sąjungos kūrimo“ (OL C 383, 2015 11 17, p. 64) 3.9 punktas.

(15)  Bazelio bankų priežiūros komiteto ir Tarptautinės vertybinių popierių komisijų organizacijos konsultacija dėl paprastų, skaidrių ir palyginamų pakeitimo vertybiniais popieriais operacijų apibrėžties kriterijų. Ji vyko nuo 2014 m. gruodžio 11 d. iki 2015 m. vasario 13 d.