19.6.2014   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 187/9


Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies b punktą

2014/C 187/09

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

PARAIŠKA ĮREGISTRUOTI GTG

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 509/2006

2006 m. kovo 20 d. dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų kaip garantuotų tradicinių gaminių  (2)

„SUIKERSTROOP“

EB Nr.: NL-TSG-0007-01203–27.01.2014

1.   Pareiškėjų grupės pavadinimas ir adresas

Pavadinimas

:

Kenniscentrum suiker & voeding

Adresas

:

Amsterdamsestraatweg 39a, 3744 MA BAARN

Telefonas

:

+31 355433455

Faksas

:

+31 355426626

El. paštas

:

info@kenniscentrumsuiker.nl

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Nyderlandai

3.   Specifikacija

3.1.   Registruotinas (-i) pavadinimas (-ai) (Komisijos reglamento (EB) Nr. 1216/2007 straipsnis)

„Suikerstroop“

Pageidaujame, kad, užbaigus Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 18 straipsnio 3 dalyje nurodytą procedūrą, produkto etiketėje šalies, kurioje produktas bus parduodamas, kalba būtų nurodyta „tradicinis Nyderlandų gaminys“ (olandų k. – „traditioneel Nederlands product“).

3.2.   Pavadinimas

pats yra specifinis,

nurodo specifines žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybes.

Produktas taip vadinamas nuo seno. „Suikerstroop“ yra šalutinis cukraus gamybos produktas. 1977 m. Įstatymo dėl cukraus ir sirupo (Plataus vartojimo prekių aktas) 12 straipsnyje teigiama, kad „pavadinimas „Suikerstroop“ (prireikus prieš tokį pavadinimą nurodomas augalo, iš kurio pagamintas produktas, pavadinimas) turi ir gali būti vartojamas tik apibūdinant sirupo konsistencijos skystį, gautą iš augalo, iš kurio pagamintas produktas, nuoviro, pašalinus cukraus kristalus...“ Šiuo pavadinimu nevadinamas joks kitas produktas ir nėra kitų tokio tipo produktų su panašiai skambančiais pavadinimais.

3.3.   Ar išimtinės pavadinimo naudojimo teisės siekiama pagal Reglamento (EB) Nr. 509/2006 13 straipsnio 2 dalį

registravimas nustatant išimtinę pavadinimo naudojimo teisę,

registravimas nenustatant išimtinės pavadinimo naudojimo teisės.

3.4.   Produkto klasė

2.3 klasė.: Duona, pyragaičiai, pyragai, konditerijos gaminiai, sausainiai ir kiti kepiniai

3.5.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto, kuriam taikomas 3.1. punkte nurodytas pavadinimas, apibūdinimas (Komisijos reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 1 dalis)

„Suikerstroop“ – tai sirupo konsistencijos skystis, gautas iš cukrinių runkelių arba cukranendrių, iš kurių pagamintas produktas, nuoviro, pašalinus cukraus kristalus. Šio skysčio ekstrakto kiekis – ne mažesnis nei 80 %, pelenų kiekis – ne didesnis nei 4,0 %, o absoliutus grynumo rodiklis – ne mažesnis nei 73 %. Produktą galima ilgai saugoti, nes jame daug sausosios medžiagos ir cukraus (daugiau nei 60 g/100 g). Dėl sirupe esančio cukraus sirupe yra nedaug laisvo vandens, todėl jame negali vystytis jokie mikroorganizamai.

Specifinės produkto savybės:

 

Spalva

Brikso laipsniai (3)

Bendras cukraus kiekis

„Suikerstroop“

2 000–30 000 IU (4)

ne mažiau kaip 79°

ne mažesnis kaip 70 %

Fizinės savybės

„Suikerstroop“ – tai lipnus, tirštas, klampus, tamsiai rudos spalvos ir sirupo konsistencijos skystis. Cukraus kiekis jame labai didelis, ne mažesnis nei 70 %.

Cheminės savybės

„Suikerstroop“ absoliutus grynumo rodiklis – ne mažesnis nei 73 %, o ekstrakto kiekis – ne mažesnis nei 80 %, pelenų kiekis negali būti didesnis nei 4,0 %.

Organoleptinės savybės

„Suikerstroop“ yra saldaus ir sūraus, kiek kartoko skonio. Saldumo suteikia didelis cukraus kiekis produkte, o sūrumo – mineralai ir kitos tirpios cukrinio runkelio arba cukranendrės sudedamosios dalys, susikaupusios sirupe vykstant cukraus gamybos procesui.

3.6.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto, kurio pavadinimas nurodytas 3.1 punkte, gamybos būdo aprašymas

„Suikerstroop“ žaliava – cukrų iš cukrinių runkelių arba cukranendrių gaminant gautas sirupo konsistencijos skystis, iš kurio pašalinti cukraus kristalai.

Gaminant kristalinį cukrų, ekstrahavimo proceso metu cukrinių runkelių arba cukranendrių cukrus ištirpsta vandenyje. Kitos cukrinių runkelių arba cukranendrių sudedamosios dalys (kitos nei cukrus medžiagos) taip pat ištirpsta vandenyje.

Ekstraktas nukošiamas, sutirštinamas ir kristalizuojamas. Kristalizavus tokiu būdu gautą cukraus tirpalą, iš jo pašalinami cukraus kristalai. Kitos nei cukrus medžiagos paliekamos likusiame cukraus tirpale, dar vadinamame pokristalizaciniu tirpalu (sirupas, nukošimo sirupas). Pokristalizaciniame tirpale dar būna likę daug ištirpusio cukraus (apie 85 %). Kad jį būtų galima kristalizuoti, pokristalizacinis tirpalas dar kartą tirštinamas tol, kol susidaro nauji cukraus kristalai. Šie kristalai irgi pašalinami iš sirupo. Likęs sirupas vadinamas B sirupu, jame yra apie 75 % cukraus (pagal sausosios medžiagos kiekį) ir kiek daugiau kitų nei cukrus medžiagų. B sirupas naudojamas kaip „Suikerstroop“ žaliava.

B sirupas pilamas į maišymo taplyklą, kad iš jo būtų pašalinti nešvarumai. Žaliava apdorojama aktyvintomis anglimis, kurios sugeria nešvarumus; filtruojant nešvarumai pašalinami kartu su anglimis. Taip gaunamas išgrynintas B sirupas, kuris yra pagrindinė „Suikerstroop“ sudedamoji dalis. Į išgrynintą B sirupą pilamas cukraus tirpalas (ištirpintas vandenyje cukrus) ir (arba) invertuotasis cukrus (sirupas), kad produktas įgautų 3.5 punkte nurodytas savybes. Invertuotasis cukrus (sirupas) – tai sirupas, gautas cukrų (sacharozę) padalijus į gliukozę ir fruktozę. Išgrynintas B sirupas, cukraus tirpalas ir (arba) invertuotasis cukrus maišomi tol, kol gaunama vientisa masė.

Kad būtų gautas 3.5 punkte nurodytos sudėties „Suikerstroop“, ši vientisa masė garinama vakuumo sąlygomis, kol pasiekiamas reikiamas Brikso laipsnių skaičius (ne mažiau kaip 79 Brikso laipsniai).

Sirupas pilamas į talpyklas, iš kurių išpilstomas į įvairias pakuotes.

3.7.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto ypatumai

„Suikerstroop“ ypatingas tuo, kad yra daug geresnės kokybės už kitus sirupus, pvz., obuolių arba kriaušių sirupus, ir už melasą. Jis pasižymi šiomis savybėmis:

Žaliavos

„Suikerstroop“ gaminamas iš sirupo, kurio sudėtyje – 100 % cukrinių runkelių arba cukranendrių.

Cukraus sudėtis

Kadangi sirupas pagamintas vien tik iš cukrinių runkelių arba cukranendrių, jo sudėtyje esantys angliavandeniai – tik sacharozė ir invertuotasis cukrus. Cukraus kiekis jame – ne mažesnis nei 70 % (taip pat žr. 3.5 punkte nurodytas savybes). Tuo jis skiriasi ir nuo melasos, nes joje cukraus yra mažiau nei 68 %.

Skonis

Dėl kitų nei cukrus medžiagų, esančių naudojamoje žaliavoje, sirupo skonis sūrus ir kartokas. Dėl didelio cukraus kiekio ir kitų nei cukrus medžiagų sirupas įgauna saldų ir sūrų skonį, kuris nebūdingas jokiam kitam sirupui.

3.8.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto tradicinės savybės

Registravimo paraiška grindžiama tuo, kad produktas yra gaminamas taikant tradicinį gamybos būdą ir yra tradicinės sudėties.

Tradiciniai gamybos būdai

Iš pradžių (XVII a. pradžioje) sirupas buvo gaminamas rankomis, tačiau nuo 1908 m. pradėtas gaminti pramoniniu būdu. Per tą laiką pramoninės gamybos būdas nepasikeitė, nors pats gamybos procesas buvo patobulintas, modernizuotas ir dar labiau mechanizuotas. XX a. pradžioje įsteigti fabrikai (apie 1910 m.) vis dar veikia. Tobulėjant technologijoms, įranga juose buvo atnaujinta.

XVII, XVIII ir XIX amžiai

„Suikerstroop“ tradiciškai buvo cukraus gamybos šalutinis produktas. J. H. Reisingo 1783 m. leidinyje „De Suikerraffinadeur“ („Cukraus rafinuotojas“) aprašyta, kaip gaminant cukraus luitus sirupas subėgdavo į nutekėjimo indus. Vykstant kristalizacijos procesui išgrynintas cukraus sirupas (tirštos konsistencijos) būdavo supilamas į cukraus luitų formas, kurios keletui dienų būdavo pastatomos ant nutekėjimo indų. Taip surinktas sirupas vadintas neuždengtu sirupu. Vėliau luitai būdavo uždengiami baltuoju moliu (dėl to geriau vyksta kristalizacija, o cukrus neištirpsta) ir dar kartą uždedami ant indų. Ant cukraus luitų būdavo lėtai pilamas vanduo, kuris pamažu sunkdavosi į juos. Taip atskirtas sirupas vadintas uždengtu sirupu. Paskui viršutinis sluoksnis (sudžiuvęs molis) būdavo atskiriamas, o cukraus luitai keletą dienų paliekami stovėti. Vėliau jie būdavo padengiami plonesniu baltojo molio sluoksniu, dar kartą dedami ant indų ir drėkinami vandeniu. Taip išgautas sirupas vadintas paskutiniu sirupu (pats gryniausias sirupas).

XX amžius ir dabartis

Dėl technologijų pažangos (industrializacijos) kristalinio cukraus galima pagaminti daugiau nei anksčiau. Todėl melado / melasos (t. y. sirupo) sudėtyje yra daugiau kitų nei cukrus medžiagų ir mažiau cukraus (bendras cukraus kiekis – mažesnis nei 68 %, o absoliutus grynumo rodiklis – mažesnis nei 73 %). Dėl susikaupusių nešvarumų (susijusių su pramoninės gamybos veiksmingumu) sirupo skonis irgi labai skiriasi: jis daug sūresnis nei senovėje gaminto paskutinio sirupo (paskutinis gaminant rankomis išgautas sirupas). Tačiau, atsižvelgiant į nemažėjančią „Suikerstroop“ paklausą, nuspręsta jį specialiai gaminti. Gamybos procesas sukurtas apie 1900 m. (žr. 3.6. punkte pateiktą aprašą), o nuo 1908 m. pradėtas taikyti dabartinis gamybos būdas.

Gamybos būdo apžvalga nuo 1908 m. iki mūsų dienų:

Gamybos būdas (apibūdintas 3.6. punkte)

1908 m.

Mūsų laikais

Žaliava (B sirupas) gaunama iš cukranendrių arba cukrinių runkelių gaminant cukrų

X

X

B sirupas išgryninamas aktyvintomis anglimis

X

X

Pagal receptą pridedama cukraus tirpalo ir (arba) invertuotojo cukraus

X

X

Maišoma iki vientisos masės

X

X

Garinama kaitinant, kol pasiekiamas norimas sausosios medžiagos kiekis

X

X

Tradicinė sudėtis

„Suikerstroop“ tradiciškai sudaro sacharozė ir invertuotasis cukrus (angliavandeniai), išgauti iš cukrinių runkelių arba cukranedrių.

Dabartinė „Suikerstroop“ sudėtis, kuriai taikomi reikalavimai nurodyti 3.9. punkte, niekuo nesiskiria nuo 1977 m. Įstatyme dėl cukraus ir sirupo nurodytos sudėties.

1977 m. Įstatyme dėl cukraus ir sirupo nurodyta tokia produkto sudėtis: sirupo konsistencijos skystis, gautas iš augalo, iš kurio pagamintas produktas, nuoviro, pašalinus cukraus kristalus. Be to, sirupo ekstrakto kiekis turi būti ne mažesnis nei 80 %, o absoliutus grynumo rodiklis – 73 %. Pelenų kiekis negali būti didesnis nei 4,0 %. Pagrindinės sudėties savybės nepasikeitė ir atitinka 3.5 punkte nurodytus dabartinio „Suikerstroop“ sudėties reikalavimus.

Tradicinis naudojimas

„Suikerstroop“ plačiai naudojamas gaminant tradicinius patiekalus. 1987–1988 m. kolekcijos „Streekgerechten en wetenswaardigheden“ („Regioniniai patiekalai ir įdomybės“) veikaluose Jo van Lamoen nurodo daugybę regioninių patiekalų, kuriuos gaminant naudojamas „Suikerstroop“: Groningse kruidkoek, rudos pupelės su obuoliais, Limburgse zoervleisj, Drentse proemenkreuze ir Zeeuwse boterbabbelaars. C.J. Wanneé parengtame šeštajame Amsterdamo namų ekonomikos mokyklos receptų knygos leidinyje, pasirodžiusiame 1910 m., taip pat pateikiama nemažai patiekalų, kuriuos gaminant naudojamas „Suikerstroop“, receptų. Tarp jų galima paminėti saldumynus (boluskoek ir stroopmoppen) ir daugybę kitų patiekalų, kuriems pagardinti siūloma naudoti stroopsaus (iš „Suikerstroop“ pagamintą padažą), nes tradiciniai olandiški patiekalai ne visuomet buvę labai gardūs.

3.9.   Minimalūs reikalavimai ir produkto specifinių savybių patikrinimo procedūros

Specifinės „Suikerstroop“ savybės gali būti patikrintos, vertinant 3.5 punkte nurodytas savybes ir taikant minimalius išmatuojamus reikalavimus (spalva, Brikso laipsniai ir bendras cukraus kiekis). Gamintojas tikrina, ar tuos reikalavimus atitinka kiekviena produkcijos partija (pagaminta per kiekvieną gamybos pamainą).

Olandijos maisto ir vartotojų produktų saugos tarnyba (De Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit, NVWA) tikrina šiuos duomenis, vykdydama kontrolės stebėseną. NVWA bent kartą per metus atlieka administracines gamintojų patikras vietoje, per kurias tikrina surinktus duomenis, susijusius su spalva, Brikso laipsniais ir bendru cukraus kiekiu (kiekvienos produktų partijos patikrinimą atlieka ir surinktus duomenis skaitmeniniu būdu išsaugo pats gamintojas).

4.   Institucijos arba įstaigos, tikrinančios, ar laikomasi produkto specifikacijos reikalavimų

4.1.   Pavadinimas ir adresas

Pavadinimas

:

Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit

Adresas

:

Catharijnesingel 59, 3511 GG UTRECHT

Telefonas

:

+31 882233333

El. paštas

:

info@vwa.nl

viešosios

privačios

4.2.   Institucijos ar įstaigos konkrečios užduotys

„Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit“ tikrina, ar laikomasi „Suikerstroop“ specifikacijoje nustatytų reikalavimų.


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.

(2)  OL L 93, 2006 3 31, p. 1. Pakeista Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.

(3)  Vandenyje ištirpintos sausosios medžiagos (šiuo atveju, cukraus), kiekio matavimo vienetas, nustatomas refraktometru.

(4)  ICUMSA (Tarptautinės komisijos vienodiems cukraus analizės metodams nustatyti) vienetai.

Kuo didesnis UI indeksas, tuo tamsesnė produkto spalva. Tai yra netiesioginė grynumo įvertinimo priemonė.