52014PC0291

Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Islandijos susitarimo dėl Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo antruoju įsipareigojimų laikotarpiu pasirašymo Europos Sąjungos vardu /* COM/2014/0291 final - 2014/0152 (NLE) */


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.           PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Šie pasiūlymai susiję su Tarybos sprendimais, kurie pagal SESV 218 straipsnio 5 ir 6 dalis turi būti priimti tam, kad būtų pasirašytas ir sudarytas Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos susitarimas dėl Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus antruoju Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu.

2012 m. gruodžio mėn. Dohos klimato kaitos konferencijoje 192 Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo Šalys priėmė Kioto protokolo pakeitimą (Dohos pakeitimą)[1]. Dohos pakeitimu nustatomas antrasis Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpis (2013 m. sausio 1 d.–2020 m. gruodžio 31 d.) ir jo B priede išvardytoms Šalims teisiškai privalomi išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo įsipareigojimai. Tarp tų Šalių – Sąjunga, jos valstybės narės ir Islandija.

Kioto protokolo 4 straipsniu Šalims leidžiama savo įsipareigojimus vykdyti bendrai. Būtent tokį įsipareigojimų vykdymo būdą pirmuoju įsipareigojimų laikotarpiu (2008–2012 m.) pasirinko Sąjunga ir penkiolika Šalių, kurios 1997 m. pasirašant Kioto protokolą buvo valstybės narės, o 2002 m. ratifikuodamos protokolą[2] jos nustatė bendro įsipareigojimų vykdymo pirmuoju įsipareigojimų laikotarpiu sąlygas. Dohos pakeitime[3] ir priimant tą pakeitimą Sąjungos bei jos valstybių narių ir Islandijos padarytame pareiškime[4] išreiškiamas šių Šalių ketinimas antruoju įsipareigojimų laikotarpiu bendrai vykdyti joms nustatytus išmetamųjų teršalų mažinimo tikslus. 2013 m. lapkričio mėn. Komisija pasiūlė Tarybos sprendimą dėl JTBKKK Kioto protokolo Dohos pakeitimo patvirtinimo ir bendro pagal jį prisiimtų įsipareigojimų vykdymo[5]. Dėl šio pasiūlymo šiuo metu vyksta diskusijos.

Ketinimas vykdyti įsipareigojimus antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu drauge su Europos Sąjunga, jos valstybėmis narėmis ir Islandija išreikštas dar 2009 m. Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančiai valstybei narei skirtame 2009 m. birželio 3 d. rašte Islandija paprašė surengti oficialias diskusijas dėl pranešimo apie bendrą įsipareigojimų vykdymą kartu su Europos Sąjunga ir jos valstybėmis narėmis antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu. 2009 m. gruodžio 15 d. susitikime Taryba palankiai įvertino šį prašymą ir paragino Komisiją „pateikti rekomendaciją dėl reikiamų derybų su Islandija pradžios, kuri atitiktų ES klimato kaitos ir energetikos paketo dokumentuose nustatytus principus ir kriterijus“[6].

2013 m. birželio mėn. Komisija Tarybai pateikė savo rekomendaciją dėl Tarybos sprendimo, kuriuo suteikiami įgaliojimai pradėti derybas su Islandija. 2013 m. gruodžio mėn. Taryba Komisijai suteikė įgaliojimus Sąjungos vardu pradėti derybas su Islandija dėl susitarimo, kuriuo nustatomos bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygos, reglamentuojančios Islandijos dalyvavimą bendrai vykdant Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus. Valstybių narių atstovai Taryboje Komisijai taip pat suteikė įgaliojimus valstybių narių vardu derėtis dėl šio susitarimo valstybių narių kompetencijai priskirtose srityse. Šios derybos vyko laikantis derybų nurodymų ir remiantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 218 straipsniu, o jų rezultatas – prie šio siūlomo sprendimo pridedamas susitarimas.

2.           Susitarimas su Islandija

Susitarime su Islandija, kuris pridedamas prie šio siūlomo sprendimo, išdėstytos Islandijos dalyvavimą bendrai vykdant Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus reglamentuojančios sąlygos. Juo Europos Sąjungai ar jos valstybėms narėms nenustatomos jokios prievolės.

Islandijos dalyvavimas bendrai vykdant įsipareigojimus

Islandija dalyvauja bendrai vykdant įsipareigojimus tuo pačiu pagrindu kaip ir valstybės narės. Islandijos išmetamųjų teršalų kiekis, identiškas jos nustatytajai normai, bus susijęs su tomis Islandijos išmetamomis dujomis ir tais sektoriais, kuriems taikomas Kioto protokolo antrasis įsipareigojimų laikotarpis, bet netaikoma ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (Direktyva 2003/87/EB[7]).

[įterpti tekstą dėl Islandijos nustatytosios normos, kai ji bus nustatyta]

Susitarimo su Islandija II priede bus nustatytos tokios pačios bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygos, kurios taip pat nustatytos Tarybos sprendimo dėl JTBKKK Kioto protokolo Dohos pakeitimo patvirtinimo ir bendro pagal jį prisiimtų įsipareigojimų vykdymo priede.

Atitinkamų ES teisės aktų taikymas Islandijai

Kadangi Sąjunga ir jos valstybės narės prisijungusios prie Kioto protokolo, joms pagal Kioto protokolą taikomi tam tikri stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tikrinimo reikalavimai. Šalys, kurios susitarė savo įsipareigojimus vykdyti kartu, tam tikrą šią informaciją turi teikti bendrai. Todėl, kad Sąjunga galėtų įgyvendinti savo ataskaitų teikimo įsipareigojimus, Komisija reikalaus, kad Islandija teiktų informaciją. Be to, Islandija turės dalyvauti Sąjungos ir jos valstybių narių registrų sistemoje, kuri svarbi vykdant įsipareigojimus pagal Kioto protokolą. Todėl būtina, kad Islandija taikytų Sąjungos teisės aktus, kurie netaikomi trečiosioms šalims (įskaitant Europos ekonominės erdvės šalis), ypač susijusius su teršalų išmetimo stebėsena, ataskaitų teikimu ir tikrinimu, taip pat registro tvarkymu ir sandorių, susijusių su Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimų vykdymu antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu, laikantis bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygų ir tarptautiniu mastu pripažintų taisyklių, apskaita.

Susitarimo I priede pateiktas Islandijai privalomų Sąjungos teisės aktų sąrašas. Jame taip pat numatyta šio sąrašo keitimo tvarka, kuria siekiama užtikrinti, kad Islandijos dalyvavimas bendrai vykdant įsipareigojimus būtų grindžiamas tokiomis pačiomis taisyklėmis, kokios taikomos valstybėms narėms, ir kad Islandijai tektų tokia pati atsakomybė.

Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas

Susitarime su Islandija numatyta sukurti Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetą, kuris užtikrintų veiksmingą susitarimo įgyvendinimą ir veikimą. Šis komitetas, kurį sudaro Sąjungos, valstybių narių ir Islandijos atstovai, priima sprendimus bendru sutarimu. Jis gali priimti sprendimus dėl atitinkamų Sąjungos teisės aktų taikymo Islandijai, be to, jame keičiamasi nuomonėmis ir informacija apie bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygų įgyvendinimą. Jei įmanoma, jo posėdžių laikas bus derinamas su Klimato kaitos komiteto, įsteigto pagal Reglamento Nr. 525/2013[8] 26 straipsnį, posėdžių laiku.

Susitarimo su Islandija galiojimo trukmė ir nutraukimas

Susitarimas su Islandija sudaromas ribotos trukmės laikotarpiui, kol bus išspręsti visi su antrojo įsipareigojimų laikotarpio įgyvendinimu susiję klausimai. Tai atitinka Kioto protokolo 4 straipsnį, kuriame nustatyta, kad Šalių sutarimas kartu vykdyti savo įsipareigojimus galioja tiek laiko, kiek trunka atitinkamas įsipareigojimų laikotarpis.

Jeigu Islandija padarys pažeidimą arba nesutiks keisti pagal šį susitarimą Islandijai taikytinų teisės aktų sąrašo, Islandijai teks individuali atsakomybė atsiskaityti  už visas savo išmetamas šiltnamio efektą sukeliančias dujas, kurios įtrauktos į Kioto protokolą (įskaitant tas ŠESD, kurioms taikoma ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema).

Šis susitarimas neturi poveikio Sąjungos biudžetui.

2014/0152 (NLE)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Islandijos susitarimo dėl Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo antruoju įsipareigojimų laikotarpiu pasirašymo Europos Sąjungos vardu

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 192 straipsnio 1 dalį kartu su 218 straipsnio 5 dalies a punktu,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

kadangi:

(1)       Komisija Europos Sąjungos vardu derėjosi dėl Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Islandijos susitarimo dėl Islandijos dalyvavimo bendrai įgyvendinant Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo antruoju įsipareigojimų laikotarpiu (toliau – susitarimas);

(2)       Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolas (toliau – protokolas) įsigaliojo 2005 m. vasario 16 d., ir jo B priede išvardytoms Šalims nustatyti teisiškai privalomi išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo įsipareigojimai pirmuoju įsipareigojimų laikotarpiu nuo 2008 iki 2012 m. Sąjunga ir jos valstybės narės ratifikavo protokolą 2002 m. gegužės 31 d. ir susitarė bendrai vykdyti savo įsipareigojimus pirmuoju įsipareigojimų laikotarpiu[9]. Islandija protokolą ratifikavo 2002 m. gegužės 23 d.;

(3)       2012 m. gruodžio mėn.  įvykusioje Dohos klimato konferencijoje visos protokolo Šalys susitarė dėl Dohos pakeitimo, kuriuo nustatomas antrasis protokolo įsipareigojimų laikotarpis (2013 m. sausio 1 d.–2020 m. gruodžio 31 d.). Dohos pakeitimu iš dalies keičiamas Kioto protokolo B priedas, o tame priede išvardytoms Šalims  nustatomi papildomi teisiškai privalomi klimato kaitos poveikio švelninimo įsipareigojimai antruoju įsipareigojimų laikotarpiu, taip pat iš dalies keičiamos ir patikslinamos Šalių  įsipareigojimų vykdymą antruoju įsipareigojimų laikotarpiu reglamentuojančios nuostatos;

(4)       prie Sąjungai ir jos valstybėms narėms bei Islandijai Dohos pakeitime nustatytų tikslų pateikiama išnaša, kurioje teigiama, kad šie tikslai grindžiami nuostata, kad jie bus vykdomi bendrai pagal Kioto protokolo 4 straipsnį[10]. Kai buvo priimamas Dohos pakeitimas, Sąjunga, jos valstybės narės ir Islandija padarė bendrą pareiškimą[11], kuriame išreikštas jų ketinimas bendrai vykdyti savo įsipareigojimus antruoju įsipareigojimų laikotarpiu. Dėl pareiškimo susitarta ad hoc ES ministrų susitikime Dohoje,  o 2012 m. gruodžio 17 d. tą pareiškimą patvirtino  Taryba[12];

(5)       tame pačiame pareiškime Sąjunga, jos valstybės narės ir Islandija pagal Kioto protokolo 4 straipsnio 1 dalį, kuria Šalims leidžiama savo įsipareigojimus pagal protokolo 3 straipsnį vykdyti kartu, nurodė, kad protokolo 3 straipsnio 7b dalis bus taikoma bendrai nustatytajai normai pagal Europos Sąjungos, jos valstybių narių, Kroatijos ir Islandijos bendro įsipareigojimų vykdymo susitarimą ir nebus taikoma atskirai valstybėms narėms, Kroatijai ar Islandijai;

(6)       2009 m. gruodžio 15 d. susitikime Taryba priėmė Islandijos prašymą antrojo laikotarpio įsipareigojimus vykdyti kartu su Europos Sąjunga ir jos valstybėmis narėmis ir paragino Komisiją pateikti rekomendaciją pradėti reikiamas derybas su Islandija dėl susitarimo, kuris atitiktų Sąjungos klimato kaitos ir energetikos dokumentų rinkinyje[13] nustatytus principus ir kriterijus;

(7)       pagal protokolo 4 straipsnio 1 dalį Šalys, kurios susitaria kartu vykdyti pagal protokolo 3 straipsnį prisiimtus įsipareigojimus, turi tame susitarime nurodyti kiekvienai susitarimo Šaliai paskirtą išmetamųjų teršalų kiekį. Pagal protokolo 4 straipsnio 2 dalį bendro įsipareigojimų vykdymo susitarimo Šalys ratifikacijos arba patvirtinimo dokumentų deponavimo dieną protokolo sekretoriatui turi pateikti to susitarimo sąlygas;

(8)       2013 m. gruodžio 17 d. Taryba Komisiją įgaliojo pradėti derybas dėl Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos susitarimo dėl bendro įsipareigojimų vykdymo;

(9)       susitarimo, pagal kurį, remiantis Kioto protokolo 3 straipsniu, bendrai vykdomi Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimai, sąlygos nustatytos Tarybos sprendimo dėl JTBKKK Kioto protokolo Dohos pakeitimo patvirtinimo ir bendro pagal jį prisiimtų įsipareigojimų vykdymo[14] priede. Tos pačios sąlygos nustatytos susitarimo su Islandija priede;

(10)     siekiant užtikrinti, kad su bendru įsipareigojimų vykdymu susiję Islandijos įsipareigojimai būtų nustatyti ir taikomi nediskriminuojant (Islandijai ir valstybėms narėms būtų taikoma vienoda tvarka), Islandijai išmetamųjų teršalų kiekis nustatytas taip, kad atitiktų tiek kiekybinius išmetamųjų teršalų mažinimo įsipareigojimus, nustatytus Kioto protokolo B priedo trečioje skiltyje (su pakeitimais, padarytais Dohos pakeitimu), tiek ES teisės aktus, įskaitant 2009 m. klimato kaitos ir energetikos dokumentų rinkinį bei principus ir kriterijus, kuriais grindžiami tų teisės aktų tikslai;

(11)     todėl susitarimas turėtų būti Europos Sąjungos vardu pasirašytas su sąlyga, kad jis bus sudarytas vėliau,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Europos Sąjungos bei jos valstybių narių ir Islandijos susitarimo dėl Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo antruoju įsipareigojimų laikotarpiu pasirašymas Europos Sąjungos vardu patvirtinamas Sąjungos  vardu su sąlyga, kad minėtas susitarimas bus sudarytas.

Pasirašytino susitarimo tekstas pridedamas prie šio sprendimo.

2 straipsnis

Tarybos pirmininkas įgaliojamas paskirti asmenį (-is), įgaliotą (-us) Sąjungos vardu pasirašyti susitarimą.  

Tarybos generalinis sekretoriatas parengia įgaliojamąjį raštą, kuriuo Komisijos nurodytam (-iems) asmeniui (-ims) suteikiami įgaliojimai pasirašyti susitarimą su sąlyga, kad jis bus sudarytas.

3 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje

                                                                       Tarybos vardu

                                                                       Pirmininkas

[1]               Sprendimas 1/CMP.8, priimtas Šalių konferencijoje, kuri laikoma Kioto protokolo Šalių susitikimu, FCCC/KP/CMP/2012/13/Add.1.

[2]               2002 m. balandžio 25 d. Tarybos sprendimas 2002/358/EB dėl Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo patvirtinimo Europos bendrijos vardu ir bendro jame numatytų įsipareigojimų vykdymo, OL L 130, 2002 5 15, p. 1.

[3]               Žr. 4, 6 ir 8 išnašas, pateiktas prie kiekybinių įsipareigojimų riboti ar mažinti išmetamuosius teršalus, nustatytų  Sąjungai, jos valstybėms narėms, Kroatijai ir Islandijai B priedo trečioje skiltyje (Dohos pakeitimo 1 straipsnis). Jose nurodoma, kad šie įsipareigojimai „grindžiami nuostata, kad Europos Sąjunga ir jos valstybės narės juos vykdys bendrai“.

[4]               Visas šio pareiškimo tekstas pateiktas Šalių konferencijos, kuri laikoma Kioto protokolo Šalių susitikimu, 8-osios sesijos, vykusios Dohoje 2012 m. lapkričio 26 d.–gruodžio 8 d., ataskaitos 45 dalyje (FCCC/KP/CMP/2012/13).

[5]               2013 m. lapkričio 6 d. COM(2013) 768.

[6]               2009 m. gruodžio 15 d. Tarybos išvados dėl Susitarimo su Islandija dėl bendro įsipareigojimų įgyvendinimo atsižvelgiant į būsimą tarptautinį susitarimą dėl klimato kaitos.

[7]               2003 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB.

[8]               2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų ir kitos su klimato kaita susijusios nacionalinio bei Sąjungos lygmens informacijos teikimo mechanizmo ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 280/2004/EB.

[9]               2002 m. balandžio 25 d. Tarybos sprendimas 2002/358/EB dėl Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokolo patvirtinimo Europos bendrijos vardu ir bendro jame numatytų įsipareigojimų vykdymo, OL L 130/1, 2002 5 15, p. 1.

[10]             Protokolo B priedo 4 išnaša su pakeitimais, padarytais Dohos pakeitimu.

[11]             Tekstas pateiktas Šalių konferencijos, kuri laikoma Kioto protokolo Šalių susitikimu, 8-osios sesijos, vykusios Dohoje 2012 m. lapkričio 26 d.–gruodžio 8 d., ataskaitos 45 dalyje; „Part One. Proceedings“, dokumentas FCCC/KP/CMP/2012/13.

[12]             2012 m. gruodžio 17 d. Tarybos susitikimas, kuriame patvirtintas Europos Sąjungos ir jos valstybių narių kartu su Kroatija ir Islandija padarytas pareiškimas Dohos klimato kaitos konferencijoje.

[13]             2009 m. gruodžio 15 d. Tarybos išvados dėl Susitarimo su Islandija dėl bendro įsipareigojimų įgyvendinimo atsižvelgiant į būsimą tarptautinį susitarimą dėl klimato kaitos.

[14]             [papildyti nuoroda].

Susitarimas dėl Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu

Europos Sąjunga, Belgijos Karalystė, Bulgarijos Respublika, Kroatijos Respublika, Čekijos Respublika, Danijos Karalystė, Vokietijos Federacinė Respublika, Estijos Respublika, Airija, Graikijos Respublika, Ispanijos Karalystė, Prancūzijos Respublika, Italijos Respublika, Kipro Respublika, Latvijos Respublika, Lietuvos Respublika, Liuksemburgo Didžioji Hercogystė, Vengrija, Malta, Nyderlandų Karalystė, Austrijos Respublika, Lenkijos Respublika, Portugalijos Respublika, Rumunija, Slovėnijos Respublika, Slovakijos Respublika, Suomijos Respublika, Švedijos Karalystė bei Jungtinė Didžiosios Britanijos, Šiaurės Airijos Karalystė ir Islandija (toliau – Šalys),

primindamos, kad:

2012 m. gruodžio 8 d. Dohoje padarytame bendrame pareiškime teigiama, kad Europos Sąjungos, jos valstybių narių, Kroatijos ir Islandijos kiekybiniai išmetamųjų teršalų ribojimo ir mažinimo įsipareigojimai antruoju įsipareigojimų laikotarpiu pagal Kioto protokolą grindžiami nuostata, kad jie bus vykdomi bendrai pagal Kioto protokolo 4 straipsnį; pagal susitarimą dėl bendro Europos Sąjungos, jos valstybių narių, Kroatijos ir Islandijos įsipareigojimų vykdymo 3 straipsnio 7b dalis bus taikoma bendrai nustatytajai normai, ir nebus taikoma atskirai Europos Sąjungai, jos valstybėms narėms, Kroatijai ar Islandijai;

tame pačiame bendrame pareiškime Europos Sąjunga, jos valstybės narės ir Islandija teigė, kad priėmimo dokumentus deponuos tuo pačiu metu (kaip ir Kioto protokolo atveju), kad Dohos pakeitimas tuo pačiu metu įsigaliotų Europos Sąjungoje, jos 27 valstybėse narėse, Kroatijoje ir Islandijoje;

Islandija dalyvauja Europos Sąjungos Klimato kaitos komitete, įsteigtame pagal Reglamento (ES) Nr. 525/2013 26 straipsnį,  taip pat Klimato kaitos komiteto I darbo grupėje;

nusprendė sudaryti šį Susitarimą:

1 straipsnis (Susitarimo tikslas)

Šio Susitarimo tikslas – nustatyti Islandijos dalyvavimo bendrai vykdant Europos Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos įsipareigojimus antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu sąlygas ir užtikrinti, kad toks dalyvavimas (įskaitant Islandijos indėlį į tai, kaip Sąjunga laikosi ataskaitų teikimo reikalavimų antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu) būtų veiksmingas.

2 straipsnis (Apibrėžtys)

Šiame Susitarime:

(a) Kioto protokolas – Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK)  Kioto protokolas su pakeitimais, padarytais to protokolo Dohos pakeitimu, dėl kurio susitarta 2012 m. gruodžio 8 d. Dohoje;

(b) Dohos pakeitimas – JTBKKK Kioto protokolo Dohos pakeitimas, dėl kurio susitarta 2012 m. gruodžio 8 d. Dohoje; juo nustatomas antrasis Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpis, t. y. nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d.;

(c) bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygos – šio Susitarimo 2 priede nustatytos sąlygos;

(d) ATLPS direktyva – Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje, su pakeitimais.

3 straipsnis (Bendras įsipareigojimų vykdymas)

(1) Šalys susitaria bendrai vykdyti Kioto protokolo B priedo trečioje skiltyje įrašytus kiekybinius išmetamųjų teršalų  ribojimo ir mažinimo įsipareigojimus antruoju įsipareigojimų laikotarpiu laikydamosi bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygų.

(2) Šiuo tikslu Islandija imasi visų būtinų priemonių užtikrinti, kad bendras jos  antropogeninių Kioto protokolo A priede išvardytų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, išmestų iš Kioto protokolu reglamentuojamų taršos šaltinių ir pašalintų Kioto protokolu reglamentuojamais absorbentais (tokiems šaltiniams ir absorbentams netaikoma ATLPS direktyva), kiekis, išreikštas anglies dioksido ekvivalentu, neviršytų Islandijos nustatytosios normos, nurodytos bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygose.

(3) Nepažeisdama šio Susitarimo 8 straipsnio, Islandija antrojo įsipareigojimų laikotarpio pabaigoje, laikydamasi Sprendimo 1/CMP.8 ir kitų atitinkamų JTBKKK ar Kioto protokolo organų sprendimų ir bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygų, iš savo nacionalinio registro nurašo NNV, TŠV, TMV, PTMV, LPTMV ar IPTMV, atitinkančius  iš taršos šaltinių išmetamų ir absorbentais šalinamų antropogeninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius, kuriems taikoma Islandijai nustatytoji norma.

4 straipsnis (Atitinkamų Europos Sąjungos teisės aktų taikymas)

(1) 1 priede nurodyti teisės aktai Islandijai privalomi ir Islandijoje taikomi. Jei 1 priede išvardytuose teisės aktuose yra nuorodų į Europos Sąjungos valstybes nares, taikant šį Susitarimą laikoma, kad tos nuorodos taip pat yra nuorodos į Islandiją.

(2) 1 priedas gali būti iš dalies pakeistas Bendro įsipareigojimų vykdymo komiteto, įsteigto šio Susitarimo 6 straipsniu, sprendimu.

(3) Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas gali nuspręsti dėl tolesnių techninių I priede išvardytų teisės aktų taikymo Islandijai sąlygų.

(4) Jei dėl I priedo pakeitimų reikia keisti Islandijos pirminės teisės aktus, nustatant tokių pakeitimų įsigaliojimo laiką turi būti atsižvelgiama į Islandijos teisės aktų pakeitimams priimti reikalingą laikotarpį ir būtinybę užtikrinti atitiktį Kioto protokolo reikalavimams ir sprendimams.

(5) Ypač svarbu, kad Komisija, prieš priimdama į I priedą jau įtrauktus ar įtrauktinus deleguotuosius aktus, laikytųsi savo įprastos praktikos ir konsultuotųsi su ekspertais, įskaitant ekspertus iš Islandijos.

5 straipsnis (Ataskaitų teikimas)

(1) Iki 2015 m. balandžio 15 d. Islandija JTBKKK sekretoriatui pateikia ataskaitą, kuria remiantis būtų galima lengviau apskaičiuoti jos nustatytąją normą, laikantis šio Susitarimo, Kioto protokolo reikalavimų, Dohos pakeitimo ir pagal juos priimtų sprendimų.

(2) Europos Sąjunga parengia ataskaitą, kuria remiantis būtų galima lengviau apskaičiuoti Sąjungos nustatytąją normą, ir ataskaitą, kuria remiantis būtų galima lengviau apskaičiuoti  Sąjungos, jos valstybių narių ir Islandijos bendrą nustatytąją normą (bendra nustatytoji norma), laikantis šio Susitarimo, Kioto protokolo reikalavimų, Dohos pakeitimo ir pagal juos priimtų sprendimų. Sąjunga šią ataskaitą pateikia JTBKKK sekretoriatui iki 2015 m. balandžio 15 d.

6 straipsnis (Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas)

(1) Sukuriamas Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas, kurį sudaro Šalių atstovai.

(2) Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas užtikrina veiksmingą šio susitarimo įgyvendinimą ir veikimą. Šiuo tikslu jis gali priimti šio Susitarimo 4 straipsnyje numatytus sprendimus ir keistis nuomonėmis ir informacija apie bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygų įgyvendinimą. Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas visus sprendimus priima bendru sutarimu.

(3) Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas renkasi, kai viena ar kelios Šalys pateikia tokį prašymą Europos Sąjungai, arba Europos Sąjungos iniciatyva.

(4) Bendro įsipareigojimų vykdymo komiteto nariais, atstovaujančiais Europos Sąjungai ir jos valstybėms narėms, iš pradžių skiriami Komisijos ir valstybių narių atstovai, taip pat dalyvaujantys Europos Sąjungos Klimato kaitos komitete, įsteigtame pagal Reglamento Nr. 525/2013[1] 26 straipsnį. Islandijos atstovą skiria Islandijos aplinkos ir gamtos išteklių ministerija. Bendro įsipareigojimų vykdymo komiteto posėdžiai, kai įmanoma, rengiami panašiu laiku kaip Klimato kaitos komiteto posėdžiai.

(5) Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetas priima savo darbo tvarkos taisykles bendru sutarimu.

7 straipsnis (Išlygų netaikymas)

Šiam Susitarimui netaikomos jokios išlygos.

8 straipsnis (Trukmė ir atitiktis)

(1) Šis Susitarimas sudaromas iki papildomo laikotarpio, skirto įsipareigojimams įvykdyti antruoju Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiu, pabaigos  arba kol bus baigti spręsti Kioto protokole minimi kuriai nors Šaliai aktualūs įgyvendinimo klausimai,  susiję su tuo įsipareigojimų laikotarpiu arba bendru įsipareigojimų vykdymu (pasirenkama vėlesnė data). Jis negali būti nutrauktas anksčiau.

(2) Islandija Bendro įsipareigojimų vykdymo komitetui praneša apie visus šio Susitarimo nesilaikymo faktus arba tikimybę, kad jo bus nesilaikoma. Toks Susitarimo nesilaikymas turi būti pagrįstas komiteto nariams priimtinu būdu per 30 dienų nuo pranešimo apie nesilaikymą. Priešingu atveju Susitarimo nuostatų nesilaikymas vertinamas kaip šio Susitarimo pažeidimas.

(3) Šio Susitarimo pažeidimo arba nesutikimo iš dalies pakeisti jo I priedą pagal 4 straipsnio 2 dalį atveju Islandija atsiskaito už savo bendrą iš taršos šaltinių išmetamų ir absorbentais šalinamų antropogeninių išmetamųjų teršalų, kuriems antruoju įsipareigojimų laikotarpiu taikomas Kioto protokolas, anglies dioksido ekvivalentu išreiškiamą kiekį (įskaitant teršalus iš šaltinių, kuriems taikoma Europos Sąjungos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema), remdamasi Kioto protokolo B priedo trečioje skiltyje Islandijai nustatytu  kiekybiniu išmetamųjų teršalų mažinimo tikslu, o antrojo įsipareigojimų laikotarpio pabaigoje ji iš savo nacionalinio registro nurašo  NNV, TŠV, TMV, PTMV, LPTMV ar IPTMV, atitinkančius tą išmetamųjų teršalų kiekį.

9 straipsnis (Depozitaras)

Šio Susitarimo originalas, kuris yra autentiškas visomis oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis ir islandų kalba, deponuojamas Europos Sąjungos Tarybos generaliniam sekretoriui.

10 straipsnis (Ratifikavimo dokumentų deponavimas)

(1) Šį Susitarimą Šalys ratifikuoja pagal atitinkamas savo vidaus taisykles. Kiekviena Šalis savo ratifikavimo dokumentus Europos Sąjungos Tarybos generaliniam sekretoriui deponuoja arba tuo pačiu metu, kai Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui deponuojamas Dohos pakeitimo priėmimo dokumentas, arba prieš tai.

(2) Islandija Dohos pakeitimo priėmimo dokumentą Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui deponuoja pagal Kioto protokolo 20 straipsnio 4 dalį ir Kioto protokolo 21 straipsnio 7 dalį ne vėliau kaip paskutinio Europos Sąjungos arba jos valstybių narių priėmimo dokumento deponavimo dieną.

(3) Deponuodama Dohos pakeitimo priėmimo dokumentą  Islandija savo vardu Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos sekretoriatui pagal Kioto protokolo 4 straipsnio 2 dalį taip pat praneša bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygas.

11 straipsnis (Įsigaliojimas)

Šis Susitarimas įsigalioja [devyniasdešimtą] dieną po tos dienos, kai visos Šalys deponavo savo ratifikavimo dokumentus.

Priimta …

1 priedas

(4 straipsnyje numatytas sąrašas)

1. 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų ir kitos su klimato kaita susijusios nacionalinio bei Sąjungos lygmens informacijos teikimo mechanizmo ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 280/2004/EB  (Reglamentas Nr. 525/2013), išskyrus jo 4 straipsnį,  7 straipsnio f punktą, 15–20 straipsnius ir 22 straipsnį. 21 straipsnio nuostatos taikomos atsižvelgiant į konkretų atvejį.

2. Dabartiniai ir būsimi deleguotieji ir įgyvendinimo aktai, grindžiami Reglamentu Nr. 525/2013.

2 priedas

(bendro įsipareigojimų vykdymo sąlygos, pridėtos prie ratifikavimo sprendimo, kuriuo Europos Sąjungos vardu patvirtinamas Dohos pakeitimas, įskaitant anglies dioksido ekvivalento tonomis išreikštą skaičių, kuris atitinka Islandijos  išmetamųjų teršalų kiekį / nustatytąją normą iki Kioto protokolo 3 straipsnio 7a dalies taikymo).

[1]               2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 525/2013 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo stebėsenos bei ataskaitų ir kitos su klimato kaita susijusios nacionalinio bei Sąjungos lygmens informacijos teikimo mechanizmo ir kuriuo panaikinamas Sprendimas Nr. 280/2004/EB.