52014DC0458

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI dėl Europos Sąjungos ir Australijos susitarimo dėl oro vežėjų atliekamo keleivio duomenų įrašo (PNR) duomenų tvarkymo ir perdavimo Australijos muitinės ir sienos apsaugos tarnybai įgyvendinimo bendros peržiūros /* COM/2014/0458 final */


KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

dėl Europos Sąjungos ir Australijos susitarimo dėl oro vežėjų atliekamo keleivio duomenų įrašo (PNR) duomenų tvarkymo ir perdavimo Australijos muitinės ir sienos apsaugos tarnybai įgyvendinimo bendros peržiūros

2012 m. birželio 1 d. įsigaliojo Europos Sąjungos (toliau – ES) ir Australijos susitarimas dėl oro vežėjų atliekamo keleivio duomenų įrašo (toliau – PNR) duomenų tvarkymo ir perdavimo Australijos muitinės ir sienos apsaugos tarnybai (toliau – AMSAT).

Susitarime numatyta, kad praėjus metams po jo įsigaliojimo atliekama pirma bendra peržiūra, o vėliau jos atliekamos reguliariai pagal bendrą susitarimą. Ši bendra peržiūra atlikta 2013 m. rugpjūčio 29–30 d. Kanberoje. Daugiausia dėmesio skirta susitarimo įgyvendinimui, visų pirma duomenų maskavimo mechanizmui, taip pat ES piliečių ir gyventojų PNR duomenų perdavimui trečiųjų šalių institucijoms, kaip nustatyta atitinkamuose susitarimo straipsniuose, vadovaujantis ES ir Australijos bendra deklaracija dėl susitarimo.

Bendra peržiūra atlikta remiantis metodika, taikyta atliekant ankstesnes bendras PNR duomenų tvarkymo ir perdavimo peržiūras kartu su JAV (2005 ir 2013 m.) ir Kanada (2008 m.). Pirmiausia, remdamasi šia metodika, prieš bendrą peržiūrą Europos Komisija nusiuntė klausimyną AMSAT. Į klausimyno klausimus AMSAT atsakė raštu iki bendros peržiūros. Antrasis etapas – ES atstovų grupės apsilankymas AMSAT keleivių analizės skyriuje. Trečiasis etapas – AMSAT, Australijos užsienio reikalų ir prekybos departamento, Australijos informacijos pareigūno tarnybos, Australijos privatumo pareigūno ir ES grupės susitikimas, kuriame nuodugniai aptartas susitarimo įgyvendinimas.

Prieš bendrą peržiūrą AMSAT ES grupei pateikė išsamius PNR duomenų tvarkymo AMSAT dokumentus, įskaitant PNR kontrolės metmenis, kuriuose pateiktas išsamus PNR duomenims tvarkyti skirtų kompiuterinių sistemų ir rankinio valdymo priemonių sąrašas, kitus vidaus darbinius dokumentus, PNR poveikio privatumui vertinimą ir paskutiniąsias Australijos privatumo pareigūno tarnybos audito ataskaitas.

ES grupė nustatė, kad Australija vykdo visas susitarimo nuostatas, laikydamasi jame nustatytų sąlygų. Australija laikosi susitarime nustatytų įsipareigojimų dėl duomenų apsaugos priemonių ir PNR duomenis tvarko laikydamasi susitarime nustatytų sąlygų. Australija netvarko neskelbtinų duomenų, jei jų yra tarp PNR duomenų, gautų pagal susitarimą, ir toliau visais būdais stengiasi tobulinti neskelbtinų duomenų automatinio nustatymo ir ištrynimo procedūrą. Dėl itin kryptingo Australijos taikomo PNR duomenų vertinimo pagal rizikos kriterijus prieigos prie asmens duomenų galimybė sumažėja iki žemiausio lygio. PNR duomenų tvarkymo pagal susitarimą aukšto lygio nešališką priežiūrą atlieka Australijos informacijos pareigūno tarnyba.

Pagirtina, kaip Australija taiko PNRGOV duomenų eksporto metodą. Nors tai ir nėra susitarimo dalykas, sveikintina tai, kad Australija duomenų eksporto metodą ėmė taikyti ir tiems oro vežėjams, kuriems susitarimas netaikomas. Be to, Australija pirmauja kurdama ir skatindama pasauliniu mastu naudoti PNRGOV standartinį pranešimų perdavimo formatą ir siekia, kad, bendradarbiaujant su atskiromis oro linijomis ir Pasaulio muitinių organizacija (PMO), Tarptautine civilinės aviacijos organizacija (ICAO) bei Tarptautine oro transporto asociacija (IATA), būtų naudojamas pasaulinis standartizuotas PNR duomenų perdavimas.

Abi susitariančiosios šalys ketina kitą bendrą susitarimo peržiūrą rengti kartu su bendru susitarimo vertinimu 2016 m. viduryje.

Ateityje daugiau dėmesio reikės skirti teisėsaugos srities bendradarbiavimui, keičiantis analitine informacija, pagrįsta PNR duomenimis. Australijos prašoma dėti daugiau pastangų siekiant užtikrinti abipusiškumo principą ir su PNR duomenimis gauta analitine informacija savo iniciatyva dalintis su valstybėmis narėmis ir prireikus su Europolu bei Eurojustu. Savo ruožtu, tokios informacijos gavėjai iš ES pusės turėtų teikti AMSAT tinkamą grįžtamąją informaciją apie šios informacijos naudojimą ir rezultatus. Prašoma, kad Australija taip pat sukurtų pranešimų teikimo būdą, leisiantį Australijai informuoti valstybes nares, jei pagal susitarimą gautais PNR duomenimis arba analitine informacija, kurioje yra tokių duomenų, bus dalijamasi su trečiąja šalimi. Be to, Australija turėtų toliau užtikrinti, kad susitarime nustatytos apsaugos priemonės taip pat būtų taikomos gautiems PNR duomenims, kuriais su AMSAT dalijamasi kitais veiklos tikslais arba kai jais dalijamasi su kitomis Australijos vyriausybės institucijomis.

Nepaisant 24 straipsnio 4 dalies dėl bendro susitarimo vertinimo, praėjus ketveriems metams nuo jo įsigaliojimo, pirminis klausimo, ar PNR padeda kovoti su terorizmu ir kitais sunkiais tarpvalstybiniais nusikaltimais, vertinimas parodė, kad PNR duomenų tvarkymas AMSAT suteikė galimybę atlikti veiksmingą išankstinį visų keleivių rizikos vertinimą likus ne daugiau kaip 72 valandoms iki išvykimo. AMSAT tvarko PNR duomenis, siekdama įvertinti informaciją apie keleivius pagal tikslines taisykles, kurios gali apimti keletą rizikos kriterijų. Jeigu atlikus vertinimą pagal rizikos kriterijus konstatuojama, kad kuris nors iš keleivių gali kelti didelę riziką, analitikas papildomai apdoroja PNR duomenis kartu su kitais teisėsaugos institucijų duomenimis, kad galėtų nuspręsti, ar keleivis kelia didelę riziką, ir nustatyti keleivius, dėl kurių jiems atvykus reikės imtis veiksmų. Ankstyvas keleivių, kurie gali kelti didelę riziką, nustatymas AMSAT leidžia pasirengti tinkamai reaguoti keleiviams atvykus ir vykdyti tikslingesnius veiksmus, ir taip, vykdant tik būtiniausią intervenciją, sudaryti lengvesnes kelionės sąlygas teisėtiems keliautojams. Remiantis AMSAT, PNR duomenų analizė kartu su kita informacija turi lemiamos svarbos AMSAT galimybėms nustatyti didelę riziką keliančius keliautojus iki jų atvykimo, siekiant kovoti su terorizmu, prekyba narkotikais, tapatybės klastojimu, prekyba žmonėmis ir kitais sunkiais tarpvalstybiniais nusikaltimais. AMSAT pateikė PNR naudojimo pavyzdžių.

Prie šios ataskaitos pridedama bendros peržiūros ataskaita yra iš trijų skyrių. 1 skyriuje apžvelgiamos pagrindinės peržiūros aplinkybės ir tikslas, taip pat procedūriniai aspektai. 2 skyriuje pateikiamos pagrindinės bendros peržiūros išvados. Šis skyrius papildytas A priedu, kuriame yra klausimynas ir AMSAT atsakymai. Galiausiai 3 skyriuje pateiktos bendros veiklos išvados. B priede išvardyti peržiūrą atlikusių ES ir Australijos grupių nariai. AMSAT pateikti PNR duomenų naudojimo Australijoje pavyzdžiai yra C priede.