17.5.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 138/7


Keturioliktoji pažangos ataskaita dėl ES kovos su neteisėtu šaulių ir lengvųjų ginklų bei jų šaudmenų kaupimu ir prekyba jais strategijos įgyvendinimo (2012/II)

2013/C 138/03

I.   ĮVADAS

Ši keturioliktoji pažangos ataskaita dėl šaulių ir lengvųjų ginklų strategijos įgyvendinimo apima ES veiklą antrąjį 2012 m. pusmetį (nuo 2012 m. liepos 1 d. iki 2012 m. gruodžio 31 d.). Ataskaitą parengė EIVT ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo padalinys bendradarbiaudamas su kitomis atitinkamomis EIVT ir Europos Komisijos tarnybomis. Ataskaitiniu laikotarpiu ES ir toliau propagavo šaulių ir lengvųjų ginklų klausimą visuose daugiašaliuose forumuose ir vesdama politinį dialogą su trečiosiomis šalimis pagal atitinkamus tarptautinius dokumentus, pavyzdžiui, JT veiksmų programą dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo. Visų pirma ES aktyviai dalyvavo 2012 m. liepos mėn. įvykusiose JT derybose dėl Sutarties dėl prekybos ginklais ir 2012 m. rugpjūčio mėn. įvykusioje antrojoje JT veiksmų programos dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo peržiūros konferencijoje. Per šį laikotarpį ES taip pat toliau įgyvendino keletą projektų, susijusių su nelegalios prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais ir perteklinio jų kaupimo prevencija, ir pradėjo rengti naujas iniciatyvas, kurios bus toliau plėtojamos ateinančiais mėnesiais.

II.   ES ŠAULIŲ IR LENGVŲJŲ GINKLŲ STRATEGIJOJE PATEIKTO VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS

II.1.   Veiksmingas daugiašalis bendradarbiavimas siekiant sukurti pasaulinius, regioninius ir nacionalinius mechanizmus, skirtus kovai su šaulių ir lengvųjų ginklų bei jų šaudmenų tiekimu ir destabilizuojančiu plitimu

a)   2001 m. JT veiksmų programos dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo įgyvendinimas

ES aktyviai dalyvavo Jungtinių Tautų konferencijoje, skirtoje peržiūrėti veiksmų programos dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo (toliau – veiksmų programa) įgyvendinimo pažangą, kurios posėdžiai vyko 2012 m. rugpjūčio 27 d.–rugsėjo 7 d. Niujorke.

Remdamasi ES darbo dokumentu, kuris buvo priimtas Tarybos lygiu ir pateiktas peržiūros konferencijai (jį galima rasti interneto svetainėje http://www.poa-iss.org/RevCon2/documents/), ES aktyviai dalyvavo derybose dėl deklaracijos, dėl veiksmų programos ir Tarptautinio sekimo dokumento įgyvendinimo planų, taip pat dėl posėdžių įgyvendinant veiksmų programą plano, apimančio ateinančius šešerius metus. ES palankiai įvertino tai, kad peržiūros konferencijoje sugebėta pasiekti konsensusą dėl šių baigiamųjų dokumentų, ir yra įsitikinusi, kad konferencijos rezultatai padės visiems atitinkamiems subjektams sustiprinti visapusišką ir veiksmingą veiksmų programos įgyvendinimą ateityje.

Įgyvendinant Tarybos sprendimą, kuriuo remiama JT Nusiginklavimo reikalų biuro veikla įgyvendinant veiksmų programą (2011 m. liepos 18 d. Tarybos sprendimas 2011/428/BUSP), buvo tęsiama veikla siekiant gerinti internetinę sistemą veiksmų programos įgyvendinimui remti (http://www.poa-iss.org), visų pirma „poreikių suderinimo su ištekliais“ priemonės atžvilgiu siekiant padėti koordinuoti tarptautines pastangas veiksmingai įgyvendinti veiksmų programą. 2012 m. rugpjūčio 14–15 d. Nairobyje įvyko Afrikos subregionams skirtas regioninis seminaras dėl veiksmų programos įgyvendinimo, siekiant pažangos įgyvendinant veiksmų programą regioniniu lygiu ir siekiant padėti pasirengti antrajai veiksmų programos įgyvendinimo peržiūros konferencijai. Jame po nuodugnių diskusijų peržiūros konferencijos baigiamųjų dokumentų projektų temomis buvo priimtas baigiamasis dokumentas.

Subregioninės grupės, kurias sudarė Vakarų Afrikos valstybių ekonominės bendrijos (VAVEB), Regioninio šaulių ir lengvųjų ginklų centro (RECSA), Pietų Afrikos vystymosi bendrijos (PAVB) ir Centrinės Afrikos valstybių ekonominės bendrijos (CAVEB) valstybės narės, taip pat parengė savo baigiamąjį dokumentą dėl subregioninių prioritetų, kuris buvo pridėtas prie pagrindinio dokumento. Šiuo metu rengiami planai surengti regioninį posėdį su Arabų Lygos valstybėmis dėl regioninio veiksmų programos įgyvendinimo ir antrosios peržiūros konferencijos rezultatų.

b)   Sutartis dėl prekybos ginklais

Antrąjį 2012 m. pusmetį ES toliau svarbiu prioritetu laikė Sutarties dėl prekybos ginklais (SPG) rengimo procesą. SPG rengimo procesas įžengė į lemiamą etapą, kai 2012 m. liepos mėn. buvo surengta JT konferencija, kuriai suteikti įgaliojimai derėtis dėl sutarties.

Per 2011–2012 m. laikotarpį Europos Sąjunga ir jos valstybės narės aktyviai rėmė JT vadovaujamą Sutarties dėl prekybos ginklais rengimo procesą ir jame dalyvavo. Rengiantis 2012 m. liepos mėn. JT konferencijai, Įprastinės ginkluotės eksporto darbo grupės ir Visuotinio nusiginklavimo ir ginklų kontrolės darbo grupės paskirtoji pakomisė reguliariai rengė posėdžius, kad apsikeistų nuomonėmis ir derintų savo pozicijas, tuo užtikrindama ES galimybę būti itin aktyvia ir matoma SPG rengimo proceso dalyve. Remdamosi ES suderintomis pozicijomis, ES ir jos valstybės narės intensyviai dalyvavo derybose 2012 m. liepos mėn. ir plačiai konsultavosi su trečiosiomis šalimis, visų pirma su svarbiausiomis ginklus gaminančiomis, eksportuojančiomis ir importuojančiomis šalimis, ir su JT konferencijos pirmininku.

ES pripažįsta, kad JT konferencijoje padaryta nemaža pažanga, tačiau apgailestauja, kad nepasiekta susitarimo dėl galutinio Sutarties teksto. Reikės toliau labai stengtis, kad būtų greitai ir sėkmingai užbaigtas derybų procesas 2013 m. kovo mėn. įvyksiančioje baigiamojoje JT konferencijoje, kurioje bus užbaigtos derybos remiantis 2012 m. liepos 26 d. Sutarties projektu.

Užbaigus įgyvendinti 2010 m. birželio 14 d. Tarybos sprendimą 2010/336/BUSP, kuriuo propaguojamas SPG sudarymo procesas rengiant regioninius seminarus visame pasaulyje, ES pradėjo darbą siekdama parengti naują Tarybos sprendimą, kuris turi būti priimtas 2013 m. pradžioje ir kuriuo siekiama sudaryti palankesnes sąlygas JT valstybėms narėms pasirengti 2013 m. kovo mėn. konferencijai bei propaguoti SPG įgyvendinimą bei visuotinį taikymą po to, kai dėl jos bus susitarta.

c)   Jungtinių Tautų konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą Protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų gamybą ir prekybą jais įgyvendinimas

Pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą antrąjį 2012 m. pusmetį buvo toliau įgyvendinamas trejų metų trukmės (2011 m. kovo mėn.–2014 m. vasario mėn.) projektas, kuriuo siekiama užkirsti kelią neteisėtai tarptautinei prekybai šaunamaisiais ginklais ir su ja kovoti propaguojant Protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, ratifikavimą ir įgyvendinimą. Projekto geografinė taikymo sritis apima Vakarų Afriką (Beniną, Burkina Fasą, Gambiją, Ganą, Malį, Mauritaniją, Senegalą ir Togą), Pietų Ameriką (Argentiną, Boliviją, Braziliją, Čilę, Paragvajų ir Urugvajų) bei Karibus (Jamaiką). Buvo teikiama techninė pagalba, skirta teisės aktų suderinimui ir gebėjimų stiprinimui šaulių ir lengvųjų ginklų valdymo srityje, vadovaujantis tikslu propaguoti Šaunamųjų ginklų protokolo ratifikavimą ir įgyvendinimą Lotynų Amerikoje, Karibuose bei Vakarų Afrikoje. Projektu taip pat didinamas informuotumas šaulių ir lengvųjų ginklų klausimais siekiant padidinti pilietinės visuomenės dalyvavimą ir priežiūrą šioje srityje. Numatyta veikla apima tyrimą dėl neteisėtos tarpregioninės prekybos šaunamaisiais ginklais, kurį atlikus šalims partnerėms bus suteikta duomenų politikos rengimui pagrįsti. Projektą įgyvendina Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras (UNODC).

Pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą ES taip pat teikia finansinę paramą Interpolui dingusių/pavogtų šaunamųjų ginklų susekimo ir stebėjimo duomenų bazės (iARMS), naudojamos per Interpolo I24/7 sistemą, kūrimui ir diegimui.

Bandomojo diegimo metu (2011–2012 m.) daugiausia dėmesio skirta tiems patiems regionams, kaip ir UNODC projekto atveju, be to, įtraukiant ir Europos šalis (Čekiją, Kroatiją, Portugaliją ir Ispaniją). Projektu siekiama prisidėti prie kovos su neteisėta prekyba šaunamaisiais ginklais gerinant keitimąsi informacija regionuose bei tarp jų apie neteisėtus šaunamuosius ginklus. 2012 m. gruodžio mėn. susitarta dėl sutarties dėl pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą Interpolo iARMS sistemai teikiamos paramos antro etapo, kuris turi prasidėti 2013 m. sausio mėn. (2013–2014 m.), pasibaigus pirmajam paramos etapui. Antruoju etapu siekiama padidinti sistemos funkcionalumą ir sudaryti galimybę iARMS naudotis visoms 190 Interpolo narių. Projekte taip pat numatytos susijusios gebėjimų stiprinimo, mokymo ir kriminalinės žvalgybos paslaugos kovos su nusikalstamumu, susijusiu su šaunamaisiais ginklais, srityje.

d)   Eksporto kontrolė

Pirmąjį 2012 m. pusmetį užbaigus įgyvendinti Tarybos sprendimą 2009/1012/BUSP, buvo atliktas išsamus Tarybos sprendimo ir jo poveikio įvertinimas, siekiant parengti naujus informavimo ir paramos teikimo veiksmus. Po šio proceso priimtas Tarybos sprendimas 2012/711/BUSP, kuriame numatyti nauji veiksmai siekiant remti trečiąsias šalis, įskaitant regioninius seminarus, mokomuosius vizitus, darbuotojų mainus ir pagalbą atskiroms paramą gaunančioms šalims. Šis Tarybos sprendimas bus pradėtas įgyvendinti 2013 m. pradžioje.

e)   Neteisėta prekyba šaulių ir lengvaisiais ginklais naudojant oro transportą

Stokholmo Tarptautinis taikos tyrimų institutas (SIPRI) toliau iki 2012 m. gruodžio 30 d. įgyvendino projektą pagal Tarybos sprendimą 2010/765/BUSP dėl ES veiksmų siekiant kovoti su neteisėta prekyba šaulių ir lengvaisiais ginklais, kuri vykdoma naudojant oro transportą, kuriuo siekta patobulinti tarptautinių ir nacionalinių subjektų naudojamas priemones bei metodus, siekiant efektyviai tikrinti orlaivius, kurie, įtariama, gali būti naudojami neteisėtai prekybai šaulių ir lengvaisiais ginklais, ir imtis atitinkamų priemonių.

2012 m. rugpjūčio 28–29 d. Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke įvyko ekspertų seminaras, kuriame daugiausia dėmesio skirta JT sankcijoms ir neteisėtai prekybai naudojant oro transportą. Į šį renginį susirinko maždaug 100 sankcijų vykdymo stebėsenos, civilinės aviacijos, taikos palaikymo, krizių valdymo, nusiginklavimo, aviacijos žvalgybos, ginklų platinimo, eksporto kontrolės, gynybos, teisėsaugos, muitinės ir saugumo sričių ekspertų. Dar vienas ekspertų seminaras, kuriame daugiausia dėmesio skirta neteisėtai prekybai naudojant oro transportą ir taikos palaikymui, įvyko 2012 m. spalio 30–31 d. Adis Abeboje, Etiopijoje; jame dalyvavo tarptautinio, regioninio ir nacionalinio lygių ekspertai, taip pat Afrikos Sąjungos (AS), kitų regioninių organizacijų ir valstybių, esančių teritorijose, kuriose šie klausimai kelia problemų, atstovai. Abu seminarai padėjo nustatyti geriausią praktiką veiksmingo dalijimosi informacija srityje, priemones ir metodus, skirtus geriau stebėti ir nustatyti krovininio oro transporto subjektus, dalyvaujančius destabilizuojančių prekių srautų judėjime, taip pat sankcijų vykdymo stebėsenos ir neteisėtos prekybos tyrimo metodus taikos palaikymo sąlygomis. Ekspertų seminaruose pateiktose rekomendacijose, be kita ko, buvo rekomenduota suteikti ekspertų grupėms ar komisijoms, teikiančioms paramą Jungtinių Tautų Sankcijų komitetų darbui, daugiau nuolatinių priemonių bei išteklių.

Buvo atnaujintos orlaivių stebėsenos vertinimo sistemos programinė įranga ir duomenų bazės, kad būtų atspindėtos grėsmės, susijusios su intensyvėjančiais konfliktais Sahelyje ir Sirijoje, projektų įgyvendinimo laikotarpiui artėjant prie pabaigos. Galiausiai, buvo paskelbtas ir antrąjį 2012 m. pusmetį surengtuose informaciniuose susitikimuose bei renginiuose išplatintas neteisėtos prekybos ginklais naudojant oro transportą nustatymo vadovas.

II.2.   Šaulių ir lengvųjų ginklų klausimai palaikant politinį dialogą su trečiosiomis šalimis ir bendradarbiaujant su regioninėmis organizacijomis; nuostatos dėl šaulių ir lengvųjų ginklų

Šaulių ir lengvųjų ginklų klausimai buvo įtraukti į kelių ES reguliarių politinių dialogų su trečiosiomis šalimis darbotvarkes ir keliami bendradarbiaujant su regioninėmis organizacijomis. Tarybos darbo grupių lygiu buvo surengti politinio dialogo susitikimai ginklų neplatinimo, nusiginklavimo ir ginklų kontrolės klausimais su Korėjos Respublika (2012 m. rugsėjo 18 d. Vienoje) ir Ukraina (2012 m. lapkričio 6 d. Briuselyje) ir reguliariai buvo rengiamos neoficialios konsultacijos inter alia su Indija, Japonija, Pietų Afrika ir kitomis šalimis. 2012 m. gruodžio 17 d. Briuselyje įvyko ES 27 valstybių narių ir JAV dialogas visais svarbiais ginklų neplatinimo, nusiginklavimo ir ginklų kontrolės darbotvarkės klausimais.

Atsižvelgiant į 2008 m. gruodžio mėn. priimtas Tarybos išvadas dėl nuostatos dėl šaulių ir lengvųjų ginklų įtraukimo į ES ir trečiųjų šalių susitarimus šiuo metu vyksta derybos su Afganistanu, Australija, Brunėjumi, Kanada, Kazachstanu, Malaizija, Pietų Amerikos šalių bendrąja rinka (MERCOSUR), Naująja Zelandija ir Singapūru dėl nuostatų dėl šaulių ir lengvųjų ginklų įtraukimo į jų atitinkamus susitarimus su ES.

II.3.   Speciali ES parama projektams, skiriama trečiosioms šalims ir regioninėms organizacijoms

a)   Vakarų Balkanai

I.

ES toliau finansavo demilitarizavimo pastangas šaulių ir lengvųjų ginklų srityje, visų pirma įgyvendindama 2010 m. kovo mėn. priimtą Tarybos sprendimą 2010/179/BUSP dėl paramos SEESAC veiklai Vakarų Balkanuose. Tarybos sprendimo įgyvendinimas buvo sėkmingai užbaigtas visiškai įgyvendinus likusią veiklą, susijusią su ginklų atsargų valdymo gerinimu ir jų pertekliaus sunaikinimu, kuri buvo vykdoma Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje ir Serbijoje.

Bosnijoje ir Hercegovinoje 2012 m. gruodžio mėn. sėkmingai užbaigtas šaulių ir lengvųjų ginklų bei šaudmenų keturių saugojimo objektų durų pakeitimas. Iš viso pakeistos 41 durys, kuriomis saugoma prieiga prie atsargų. Kartu patobulinus Kroatijos vidaus reikalų ministerijos centrinės šaulių ir lengvųjų ginklų bei jų šaudmenų saugyklos (MURAT) saugumo nuostatas ir atnaujinus Juodkalnijos gynybos ministerijos šaudmenų saugojimo vietos „Taras“ saugumo infrastruktūrą, šiais atnaujinimais užtikrintas daug didesnis Vakarų Balkanuose esančių atsargų saugumas. Kartu su infrastruktūros atnaujinimais buvo plėtojami atsargų valdymo gebėjimai parengiant ir organizuojant 3 modulių išsamų mokymo kursą. Iš viso 58 operatyvinio lygio darbuotojai iš Bosnijos ir Hercegovinos, Kroatijos, Juodkalnijos, Serbijos ir buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos dalyvavo mokymuose atsargų saugojimo vietų planavimo ir valdymo, inventoriaus valdymo ir apskaitos procedūrų ir atsargų saugojimo objektų ir šaulių ir lengvųjų ginklų bei atitinkamų šaudmenų transportavimo techninių sąlygų temomis.

Sunaikinus 78 205 ginklus labai sumažintos Kroatijos ir Serbijos vidaus reikalų ministerijų turėtos perteklinės šaulių ir lengvųjų ginklų atsargos. Kroatijoje 2012 m. liepos–gruodžio mėn. sunaikinus 4 620 šaulių ir lengvųjų ginklų bendras pagal Tarybos sprendimą sunaikintų ginklų skaičius pasiekė 32 920, o tai 2 982 ginklais viršija nustatytą tikslą. Serbijoje 2012 m. gruodžio mėn. sunaikinus 17 000 šaulių ir lengvųjų ginklų bendras pagal Tarybos sprendimą sunaikintų ginklų skaičius pasiekė 45 285. Kroatijoje surengus informuotumo didinimo kampaniją, kuri užbaigta 2011 m. gruodžio mėn., per pirmuosius 2012 m. mėnesius buvo papildomai surinkta 186 nelegalių automatinių ginklų vienetai, 1 539 nelegalių skeveldrinių ginklų vienetai, 201 legalių ginklų vienetas, 679 463 šaudmenų vienetai ir 96,79 kg sprogmenų.

Žymėjimo ir sekimo srityje įdiegus programinės įrangos naujovinimus sustiprinta buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos nacionalinė ginklų registravimo ir identifikavimo sistema, kuri pradėjo veikti visu pajėgumu. Juodkalnijoje sukurta ir įdiegta nauja elektroninė ginklų registravimo sistema.

Apskritai, pagal Tarybos sprendimą vykdyta veikla daug prisidėta prie pažangos įgyvendinant ES šaulių ir lengvųjų ginklų strategiją Vakarų Balkanuose.

II.

ES taip pat svarsto galimybę vykdyti tolesnę programą, kad pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą būtų toliau gerinamos saugumo, saugos ir vystymosi perspektyvos atskiriems asmenims bei vietos bendruomenėms, kurie būtų nukentėję nuo atsitiktinių sprogimų šaudmenų saugojimo vietose Bosnijoje ir Hercegovinoje. JTVP įgyvendinamo projekto metu bus atliekamas nestabilių ir labai pavojingų šaudmenų naikinimas kartu gerinant šaudmenų saugyklų saugos standartus. Pagal programą taip pat bus teikiama parama Bosnijos ir Hercegovinos šaudmenų inspektavimo ir patikros mechanizmams gerinti ir valdžios institucijų teisinei bei administracinei kompetencijai ir taikomai gerai praktikai stiprinti.

b)   ESBO regionas

2012 m. spalio mėn. ES priėmė Tarybos sprendimą, kuriuo remiama neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais bei perteklinio jų kaupimo pavojaus ESBO regione mažinimo veikla (Tarybos sprendimas 2012/662/BUSP). Įgyvendinant šį Tarybos sprendimą bus, inter alia, padidintas šaulių ir lengvųjų ginklų atsargų saugojimo objektų Baltarusijoje ir Kirgizijoje saugumas, sunaikintas šaulių ir lengvųjų ginklų perteklius šiose dviejose šalyse, kad jie nepatektų į neteisėtos prekybos rinką, ir įdiegta šaulių ir lengvųjų ginklų inventoriaus valdymo programinė įranga, kad būtų pagerintas šaulių ir lengvųjų ginklų saugojimas, apskaita ir susekimas keliose ESBO valstybėse.

c)   Afrika

I.

Antrąjį 2012 m. pusmetį pradėtas įgyvendinti Tarybos sprendimas 2012/121/BUSP dėl veiklos, kuria skatinamas ES, Kinijos ir Afrikos dialogas ir bendradarbiavimas įprastinės ginkluotės kontrolės srityje, rėmimo. Pirmasis Afrikos, ES ir Kinijos ekspertų darbo grupės posėdis įvyko Briuselyje 2012 m. lapkričio 13 d., o vėliau, 2012 m. lapkričio 14 d., buvo surengtas seminaras SPG tema, kuriame dalyvavo šios ekspertų darbo grupės nariai, pareigūnai, akademikai bei moksliniai ekspertai iš Afrikos, Kinijos bei ES valstybių narių ir ES institucijų. Abu renginiai sudarė galimybę padidinti dalyvių iš Afrikos, Europos ir Kinijos tarpusavio supratimą apie atitinkamas pozicijas SPG rengimo procese bei įprastinės ginkluotės klausimais apskritai. Pirmajame ekspertų darbo grupės posėdyje taip pat priimtas kitų šešių mėnesių darbo planas, pagal kurį bus rengiami kiti informavimo renginiai SPG tema Kinijoje bei Afrikoje ir bus įsteigtas bendras Afrikos, ES ir Kinijos mokslinių tyrimų centras įprastinės ginkluotės klausimu.

II.

ES pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą toliau įgyvendino projektą, kuriuo remiama kova su neteisėtu šaunamųjų ginklų ir šaudmenų kaupimu ir prekyba jais Afrikoje, pasitelkdama Regioninį šaulių ir lengvųjų ginklų centrą (RECSA) Nairobyje. Šis projektas padeda įgyvendinti bendros Afrikos ir ES strategijos taikos ir saugumo komponentą. Pagrindinė veikla apima tikslinių šalių ir RECSA institucinių gebėjimų stiprinimą, veiksmingo šaulių ir lengvųjų ginklų valdymo (ginklų žymėjimas, registravimas, atsargų valdymas ir naikinimas) propagavimą ir informacijos apie šaulių ir lengvuosius ginklus rengimą.

Šiuo metu RECSA teikiama parama turi baigtis 2013 m. birželio mėn., užbaigus tyrimą, kuriame nagrinėjamas Užsachario Afrikos šalių regioninių ir tarptautinių įsipareigojimų dėl šaulių ir lengvųjų ginklų įgyvendinimo lygis. Dėl antrojo ES paramos RECSA etapo susitarta 2012 m. gruodžio mėn., ir jis prasidės 2013 m. liepos mėn., užbaigus dabartinį projektą.

III.

Be to, keliuose posėdžiuose įvairiais lygiais buvo aptartas neteisėto šaulių ir lengvųjų ginklų plitimo Libijoje ir iš jos klausimas, ir ES rengia Tarybos sprendimą, skirtą pastangoms šiuo klausimu paremti. 2012 m. rugsėjo mėn. jau pradėtas bendras DanChurchAid (DCA) ir Danijos pabėgėlių reikalų tarybos (DRC) projektas, finansuojamas pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą; pagal jį Libijos civiliai gyventojai mokomi apie su šaulių ir lengvaisiais ginklais susijusią riziką, siekiant sumažinti su šaulių ir lengvaisiais ginklais susijusių nelaimingų atsitikimų ir šių ginklų pastebimumo viešumoje atvejų skaičių. Be to, DCA kartu su vietos valdžios institucijomis propaguos saugaus šaulių ir lengvųjų ginklų valdymo politiką siekiant padėti užkirsti kelią ginkluotam smurtui.

IV.

Dar dviem projektais Afrikos valstybėse, kurie abu yra finansuojami pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą, remiamas pagalbos teikimas (1) Pietų Sudano Vyriausybei ginklų kontrolės srityje, visų pirma pasitelkiant gebėjimų stiprinimo priemones, kuriomis siekiama taikiais būdais sumažinti nekontroliuojamų šaulių ir lengvųjų ginklų, esančių civilių rankose Pietų Sudane, skaičių, ir (2) Nigerio Vyriausybei veiksmingai įgyvendinant jos įsipareigojimus pagal VAVEB konvenciją dėl šaulių ir lengvųjų ginklų bei JT veiksmų programą. Abu projektai įgyvendinami JTVP.

d)   Centrinė Amerika

ES toliau įgyvendino projektą, kuriuo remiama Centrinės Amerikos šaulių ir lengvųjų ginklų kontrolės programa (CASAC). 2012 m. rugsėjo mėn. pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą pradėtas antras projekto, kuris anksčiau buvo įgyvendinamas JTVP, paramos teikimo etapas; šio projekto įgyvendinimo partneris – Centrinės Amerikos integracijos sistemos (SICA) saugumo komisija. ES projekto indėliu įgyvendinant CASAC iniciatyvą siekiama įtvirtinti regioninę struktūrą ir parengti ilgalaikę kovos su neteisėta prekyba ginklais Centrinėje Amerikoje strategiją nacionaliniu ir regioniniu lygiu.

Projektas įgyvendinamas Centrinėje Amerikoje ir kaimyninėse šalyse, įskaitant Karibų regioną (ypač daug dėmesio skiriant Belizui, Gvatemalai, El Salvadorui, Hondūrui, Nikaragvai, Kosta Rikai ir Panamai). Pagrindinė veikla apima regionines ir nacionalines visuomenės informuotumo kampanijas bei konferencijas, nacionalinių koordinavimo mechanizmų ir registrų sistemų stiprinimą, taip pat tarpvalstybinius projektus bei mokymą įvairiose srityse.

Be to, pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą taip pat remiamas Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible įgyvendinant su šaulių ir lengvaisiais ginklais susijusias Centrinės Amerikos saugumo strategijos dalis.