13.12.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 365/283


ATASKAITA

dėl Mokslinių tyrimų vykdomosios įstaigos 2012 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Įstaigos atsakymais

2013/C 365/39

ĮVADAS

1.

Briuselyje įsikūrusi Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga (toliau – Įstaiga, taip pat vadinama REA), įsteigta Komisijos sprendimu 2008/46/EB (1). Įstaiga buvo įsteigta ribotam laikotarpiui nuo 2008 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d.; jos tikslas — administruoti konkrečius Sąjungos veiksmus mokslinių tyrimų srityje (2). 2009 m. birželio 15 d. Europos Komisija Įstaigai oficialiai suteikė administracinę ir veiklos autonomiją.

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

2.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Įstaigos priežiūros ir kontrolės sistemos pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Atsižvelgiant į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnio nuostatas, Audito Rūmai audito metu tikrino:

a)

Įstaigos metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės atskaitomybės (3) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (4),ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

Vadovybės atsakomybė

4.

Pagal Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 (5) 33 ir 43 straipsnius vadovybė yra atsakinga už Įstaigos metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą:

a)

Su Įstaigos metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis (6), pasirinkimą ir taikymą; esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Direktorius Įstaigos metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jos apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Įstaigos finansinę būklę.

b)

Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė

5.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (7) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

6.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertinamas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

7.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami jų patikinimo pareiškimui pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

8.

Audito Rūmų nuomone Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose Įstaigos finansinė būklė 2012 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

9.

Audito Rūmų nuomone, 2012 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

10.

Toliau pateiktos pastabos šių Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

PASTABOS DĖL VIDAUS KONTROLĖS PRIEMONIŲ

11.

2012 m. pavaduodamas savo skyriaus vadovą REA pareigūnas, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pasirašė mokėjimo pavedimus, kurie sudarė 8,86 milijono eurų (19 % 2012 m. REA biudžeto). Pareigūnas nebuvo gavęs oficialaus perįgaliojimo arba leidimus duodantis pareigūnas jo nebuvo oficialiai paskyręs pavaduotoju. Tai prieštarauja Finansiniame reglamente nustatytai perįgaliojimo sistemai.

ATSIŽVELGIMAS Į PRAĖJUSIŲ METŲ PASTABAS

12.

Taisomųjų veiksmų atsižvelgiant į Audito Rūmų praėjusių metų pastabas apžvalga pateikta I priede.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario dr. Louis GALEA, 2013 m. rugsėjo 17 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 11, 2008 1 15, p. 9.

(2)  II priede apibendrinta Įstaigos kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(3)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita bei svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(4)  Jas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(5)  OL L 357, 2002 12 31, p. 72.

(6)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS) / Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(7)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).


I PRIEDAS

Atsižvelgimas į praėjusių metų pastabas

Metai

Audito Rūmų pastaba

Taisomojo veiksmo būklė

(užbaigtas / vykdomas / neįvykdytas / n.d.)

2011

1,2 milijono eurų perkeltų asignavimų (35 % visų į 2011 m. perkeltų asignavimų) 2011 m. buvo panaikinti. Tai visų pirma buvo I antraštinės dalies asignavimai (personalo išlaidos), iš kurių buvo panaikinta 0,3 milijono eurų (52 %) asignavimų, ir II antraštinės dalies asignavimai (infrastruktūra ir veiklos išlaidos), iš kurių buvo panaikinta 0,7 milijono eurų (41 %) asignavimų. Tai prieštarauja biudžeto metinio periodiškumo principui.

Užbaigtas

2011

Daug biudžeto perskirstymų buvo atlikta metų gale. Reikšmingai padidėjo su IT ir veiklos išlaidomis susiję asignavimai (1). Ši situacija atspindi biudžeto planavimo ir programavimo trūkumus ir tai prieštarauja konkretumo principui.

Užbaigtas

2011

Reikėtų pagerinti įdarbinimo procedūrų skaidrumą. Testų raštu ir pokalbio klausimai buvo parengti atrankos komisijai išnagrinėjus paraiškas; iš anksto nebuvo nustatyti minimalūs balai, kuriuos kandidatai turėjo gauti, kad būtų įtraukti į rezervo sąrašą; atrankos komisija nepagrindė dokumentais visų savo posėdžių ir sprendimų.

Vykdomas


(1)  Su IT išlaidomis susiję asignavimai (2103 biudžeto eilutė) padidėjo 80 % nuo 1,9 milijono eurų iki 3,4 milijono eurų. Bendrai 7BP vertinimo platformai skirti asignavimai (3033 biudžeto eilutė) padidėjo 194 % nuo 0,7 milijono eurų iki 2,1 milijono eurų.


II PRIEDAS

Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga (Briuselis)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(SESV 179 ir 180 straipsniai)

Informacijos rinkimas

Sąjungos tikslas – stiprinti savo mokslinį bei technologinį pagrindą, sukuriant Europos mokslinių tyrimų erdvę, kurioje laisvai judėtų mokslo darbuotojai, mokslinės žinios ir technologijos, ir skatinti jos konkurencingumo augimą, taip pat pramonės srityje.

Šiuo tikslu Sąjunga skatina įmones, įskaitant mažąsias ir vidutines, mokslinių tyrimų centrus ir universitetus plėsti aukšto lygio mokslinius tyrimus ir tobulinti technologijas; ji remia jų pastangas savitarpiškai bendradarbiauti pirmiausia siekiant, kad skirtingų valstybių mokslo darbuotojai galėtų laisvai bendradarbiauti, o įmonės galėtų visiškai išnaudoti vidaus rinkos potencialą, ypač […] apibrėžiant bendrus standartus ir šalinant teisines bei fiskalines tokio bendradarbiavimo kliūtis. […]

Siekdama šių tikslų ir papildydama valstybių narių veiklą, Sąjunga imasi tokių veiksmų:

a)

skatindama įmonių, mokslinių tyrimų centrų ir universitetų savitarpio bendradarbiavimą, įgyvendina mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir parodomąsias programas;

b)

skatina Sąjungos bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo srityse;

c)

skleidžia ir veiksmingai panaudoja Sąjungos mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo veiklos rezultatus;

d)

skatina mokslo darbuotojų mokymą ir laisvą judėjimą Sąjungoje.

Įstaigos kompetencijos sritys

(Komisijos sprendimas 2008/46/EB)

Tikslai

Įstaigos tikslas – veiksmingai ir efektyviai valdyti jai pagal Sąjungos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintąją bendrąją programą patikėtas programas (2007–2013 m.) (toliau – 7BP) (programą „Žmonės“, programos „Pajėgumai“ MVĮ veiksmus, programos „Bendradarbiavimas“ kosminės erdvės ir saugumo temas), mokslo bendruomenei teikti veiksmingas ir efektyvias paslaugas bei atitinkamoms Komisijos tarnyboms teikti centralizuotas 7BP paramos paslaugas visose specialiųjų programų „Žmonės“, „Pajėgumai“ ir „Bendradarbiavimas“ srityse.

Veiksmingo ir efektyvaus programų įgyvendinimo srityje Įstaiga, kaip Europos mokslinių tyrimų erdvės skatintoja, siekia pagerinti projektų valdymą, užmegzti glaudžius ryšius su galutiniais naudos gavėjais ir užtikrinti didelį Europos Sąjungos matomumą.

Užduotys

Projektų valdymo srityje Įstaiga sudaro ir valdo susitarimus dėl dotacijų bei vykdo šią veiklą:

rengia ir skelbia kvietimus teikti pasiūlymus,

vertina pasiūlymus,

rengia ir pasirašo susitarimus dėl dotacijų,

prižiūri projektų įgyvendinimą bei tvirtina ataskaitas ir kitus siektinus rezultatus,

yra atsakinga už išmokų mokėjimą, lėšų susigrąžinimą ir sankcijų taikymą, kaip apibrėžta Bendrojo finansinio reglamento 114 straipsnio 4 dalyje, visų pirma tais atvejais, kai galutinių naudos gavėjų lygmeniu atlikus ex post auditus aptinkamos deklaruotų išlaidų klaidos,

užtikrina ex post viešinimą ir rezultatų sklaidą.

Įstaiga, teikdama 7BP paramos paslaugas, atlieka šias užduotis:

teikia kvietimų teikti pasiūlymus skelbimui būtiną administracinę paramą,

administruoja elektroniniu būdu vykdomą pasiūlymų priėmimą,

teikia nuotoliniams ir vietoje atliekamiems vertinimams skirtą paramą,

teikia su paskyrimo raštų rengimu ir ekspertų darbo apmokėjimu susijusią paramą,

valdo centrinę 7BP dalyvių duomenų bazę (vienintelio registravimo priemonę – Unique Registration Facility (URF), įskaitant atrinktų naudos gavėjų finansinio pajėgumo patikroms skirtą paramą,

administruoja informacijos apie mokslinius tyrimus teikimo paslaugą.

Valdymas

Valdymo komitetas

Sudarytas iš penkių Europos Komisijos paskirtų narių. Jis tvirtina Įstaigos organizacinę struktūrą ir metinę darbo programą po to, kai gaunamas Komisijos pritarimas. Jis taip pat tvirtina Įstaigos administracinį biudžetą ir metinę veiklos ataskaitą.

Direktorius

Direktorius, kurį skiria Europos Komisija, kartu su valdymo komitetu vadovauja Įstaigai, vykdo administracinį biudžetą, diegia valdymo ir vidaus kontrolės sistemas, pritaikytas Įstaigai patikėtoms užduotims atlikti, bei rengia ataskaitas, kurios teikiamos Komisijai.

Išorės auditas

Europos Audito Rūmai.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai. Su Įstaigos administracinio biudžeto vykdymu susijęs patvirtinimo sprendimas teikiamas direktoriui. Už Komisijos Įstaigai pavesto veiklos biudžeto įvykdymą išlieka atsakinga Komisija.

2012 m. (2011 m.) Įstaigai skirti ištekliai

2012 m. (2011 m.) veiklos biudžetas

1 479,9(1 340,6) milijono eurų įsipareigojimų asignavimų ir 1 459,6(1 059) milijono eurų mokėjimų asignavimų. Įstaiga, vadovaudamasi Komisijos sprendimu dėl įgaliojimo, vykdo Komisijos veiklos biudžetą.

2012 m. (2011 m.) administracinis biudžetas

46,4 (39,2) milijono eurų. Įstaiga turi administracinio biudžeto vykdymo autonomiją.

Darbuotojų skaičius 2012 m. (2011 m.) gruodžio 31 d.

Laikinieji darbuotojai: personalo plane numatytos 128 (117) darbo vietos, iš kurių 122 (103) užimtos.

Sutartininkai: planuota samdyti 385 (349) darbuotojus; iš jų 374 (351)2012 m. gruodžio 31 d. dirbo.

Iš viso darbuotojų: 496 (454), iš kurių užsiima:

programos įgyvendinimu: 330 (287)

su 7BP paramos paslaugomis susijusia veikla: 90 (88)

vykdo valdymo ir administracinės veiklos funkcijas: 76 (79)

2012 m. (2011 m.) veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Programos „Žmonės“ srityje 2012 m. buvo užbaigta 10 (9) kvietimų ir 10 (9) vertinimų. Buvo pasirašyti 1 899(1 615) nauji susitarimai dėl dotacijų ir atlikti 3 599(2 676) mokėjimai (neskaitant mokėjimų, skirtų vertintojams ekspertams). Šiuo metu Įstaiga pagal šią programą iš viso valdo 5 492 (5 159) projektus.

Kiek tai susiję su programos „Pajėgumai“ MVĮ veiksmais, buvo užbaigtas1 (1) kvietimas ir 1 (1) vertinimas. Buvo pasirašytas 201 (162) naujas susitarimas dėl dotacijų ir atlikti 508 (385) mokėjimai (neskaitant mokėjimų, skirtų vertintojams ekspertams). Šiuo metu Įstaiga pagal šią programą iš viso valdo 625 (522) projektus.

Programos „Bendradarbiavimas“ kosminės erdvės ir saugumo temų srityje 2012 m. buvo užbaigti 2 (2) kvietimai ir 2 (2) vertinimai. Buvo pasirašyta 80 (118) naujų susitarimų dėl dotacijų ir atlikti 258 (183) mokėjimai (neskaitant mokėjimų, skirtų vertintojams ekspertams). Šiuo metu Įstaiga iš viso valdo su šiomis temomis susijusius 317 (271) projektų.

Kiek tai susiję su 7BP paramos paslaugomis, 2012 m. buvo pasiekta šių rezultatų:

suteikta parama skelbiant 89 (64) kvietimus teikti pasiūlymus,

taikant elektroninę pasiūlymų teikimo priemonę buvo gauti 32 286(26 838) pasiūlymai,

pasamdyti 6 462 (3 897) vertintojai ekspertai ir atlikta 4 217(3 620) ekspertams skirtų mokėjimų (susijusių tik su Įstaigos valdomomis programomis),

užbaigta 6 616(6 252) dalyvių patvirtinimo procedūrų,

nusiųstas 5 871(7 123) atsakymas į klausimus, pateiktus naudojantis informacijos apie mokslinius tyrimus teikimo paslauga.

Šaltinis: Įstaigos pateikta informacija.


AGENTŪROS ATSAKYMAI

11.

Nuostatos, leidžiančios pasirašyti mokėjimo pavedimus išvykusį įgaliotąjį leidimus suteikiantį pareigūną pavaduojančiam asmeniui, numatytos Direktoriaus sprendime dėl pavadavimo tvarkos (kuris paskutinį kartą tikslintas 2013 m. sausio 23 d.).

Vis dėlto atsižvelgdama į Audito Rūmų pastabas, REA apsvarstė galimybę suteikti įgaliojimus pasirašyti mokėjimo pavedimus dar vienam Finansų skyriaus darbuotojui ir neseniai paskyrė antrąjį įgaliotąjį leidimus suteikiantį pareigūną mokėjimams vykdyti ir nedidelės vertės sutartims, kurioms skiriamos administracinio biudžeto lėšos, pasirašyti.