10.1.2013   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 6/36


ATASKAITA

dėl Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų, su Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės atsakymais

2013/C 6/05

ĮVADAS

1.

Europos ITER (1) įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendroji įmonė įsteigta 2007 m. kovo mėn (2). 35 metų laikotarpiui. Nors didžioji branduolių sintezės infrastruktūros dalis bus pastatyta Kadaraše Prancūzijoje, bendrosios įmonės būstinė yra Barselonoje.

2.

Bendrosios įmonės užduotys yra (3):

a)

teikti Euratomo įnašą Tarptautinei ITER branduolių sintezės energijos organizacijai (4);

b)

teikti Euratomo įnašą „platesnio požiūrio“ veiklai (papildomiems branduolių sintezės moksliniams tyrimams) su Japonija, siekiant sparčiau vystyti branduolių sintezės energiją;

c)

parengti ir koordinuoti veiklos programą, skirtą pasirengti demonstracinio branduolių sintezės reaktoriaus ir susijusių įrenginių, visų pirma tarptautinio sintezės medžiagų apšvitinimo įrenginio, statybai.

3.

Bendrosios įmonės nariai yra Euratomas, kuriam atstovauja Europos Komisija, Euratomo valstybės narės ir kitos šalys, pasirašiusios bendradarbiavimo susitarimus su Euratomu kontroliuojamos branduolių sintezės srityje ir pareiškusios norą tapti narėmis (2011 m. gruodžio 31 d. prisijungė Šveicarija).

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

4.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, operacijų testavimą Bendrosios įmonės lygmeniu ir priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

5.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio 1 dalies nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės metinių finansines ataskaitas (5), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (6) ir biudžeto vykdymo (7) ataskaitos, bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

6.

Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 (8) 185 straipsnio 2 dalį šis patikinimo pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai.

Vadovybės atsakomybė

7.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Bendrosios įmonės finansinį reglamentą, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (9). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta organizacinė struktūra (10), įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (11), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Auditoriaus atsakomybė

8.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, turi pateikti Bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

9.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC ir ISSAI (12) tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai laikytųsi etikos ir profesinių reikalavimų bei planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

10.

Audito Rūmai savo auditą atlieka taikydami procedūras, skirtas gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Audito Rūmai pasirenka procedūras ir atlieka finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių neteisėtų ir netvarkingų operacijų rizikos vertinimą vadovaudamiesi audito nuovoka. Kad būtų nustatytos esamomis aplinkybėmis tinkamos audito procedūros, atliekant šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgiama į subjekto vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir jų pateikimu. Audito Rūmų audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas, vadovybės atliekamų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

11.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai sudaro pakankamą ir tinkamą pagrindą toliau išdėstytoms nuomonėms pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

12.

Audito Rūmų nuomone Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose visais reikšmingais aspektais yra teisingai pateikta Bendrosios įmonės finansinė būklė 2011 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai, vadovaujantis jos finansinio reglamento nuostatomis.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

13.

Audito Rūmų nuomone 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

14.

15–32 dalyse pateiktų pastabų turinys nekeičia Audito Rūmų nuomonių.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

Biudžeto vykdymas

15.

Turimų įsipareigojimų ir mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis atitinkamai buvo 99,7 % ir 85,7 %. Iš pagrindinei veiklai skirtų 611 milijonų eurų įsipareigojimų asignavimų 42 % buvo įgyvendinti per individualius tiesioginius įsipareigojimus, o likę 58 % – per bendruosius įsipareigojimus.

PASTABOS DĖL BENDROSIOS ĮMONĖS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINIŲ KONTROLĖS PRIEMONIŲ

16.

Audito Rūmai jau anksčiau buvo pažymėję, kad Bendrosios įmonės vidaus kontrolės sistemos nebuvo visiškai parengtos ir įdiegtos, kaip reikalaujama Finansiniame reglamente (13). 2010 m. gegužės 31 d. Bendrosios įmonės vidaus auditorius paskelbė ataskaitą, kurioje išreiškė susirūpinimą dėl finansinių grandinių ir pareigų atskyrimo.

17.

Atsakydama į tai, valdyba 2010 m. birželio mėn. priėmė valdymo gerinimo planą kartu su pasiūlymu keisti organizacinę struktūrą ir sustiprinti finansines grandines. Nepaisant to, kad padaryta nemaža pažanga (14), dar būtina įgyvendinti kai kurias priemones:

dar neįdiegta integruota biudžeto, finansinės ir veiklos informacijos valdymo priemonė,

projekto ir biudžeto vykdymo stebėjimo valdymo sistema turi pradėti veikti trečiame 2012 m. ketvirtyje,

apskaitos pareigūnas nebaigė tvirtinti susijusių sistemų ir turėtų toliau jas tvirtinti 2012 m. (15),

nebuvo priimta integruota ex post auditų strategija, skirta dotacijoms ir veiklos sutartims (žr. 22 ir 23 dalis),

ne visiškai įgyvendinti veiksmų planai, kuriuos Bendroji įmonė priėmė kaip atsaką į vidaus auditus dėl finansinių grandinių, dotacijų valdymo ir ekspertų sutarčių (16),

įmonės lygmeniu nebuvo atliktas rizikos valdymo patikrinimas.

Viešieji pirkimai ir dotacijos

18.

Kaip pažymima Bendrosios įmonės 2010 m. ataskaitoje (17), įmonė turi dėti dar daugiau pastangų konkurencijai didinti. Gautų pasiūlymų skaičius, tenkantis vienam kvietimui, patvirtintų veiklos viešųjų pirkimų procedūrų atveju 2011 m. buvo vis dar mažas (18) ir sudarė vidutiniškai du; dotacijų atveju vidutinis skaičius vienam kvietimui buvo tik vienas.

19.

Vienu atveju sprendimas panaikinti atvirą procedūrą ir taikyti derybų procedūrą nebuvo tinkamai pagrįstas. Kitu atveju bendroji įmonė nusprendė vesti derybas su dviem bendrovėmis, pateikusiomis pasiūlymus pagal atvirą procedūrą (nors viena iš jų neatitiko techninių reikalavimų). Dar vienu atveju nebuvo deramai pagrįstas nei derybų procedūros pasirinkimas, nei sutartimi nustatytos apimtys ir kainos.

20.

Audito Rūmų audito metu buvo patvirtinti 2011 m. atlikto vidaus audito viešųjų pirkimų srityje nustatyti faktai, būtent:

nebuvo naudojamas išankstinės informacijos skelbimas kaip priemonė pagerinti būsimų konkursų ex ante reklamą (19),

nėra sistemos, informuojančios apie sutarčių reikalavimų pokyčius ir įgalinančios juos valdyti bei tokiu būdu nustatyti išlaidų skirtumus ir į juos atsižvelgti,

viešųjų pirkimų procesas dažnai būna pernelyg ilgas ir pasitaiko trūkumų rengiant konkurso dokumentus;

prastai dokumentuojami išlaidų įverčiai.

21.

Audito Rūmai taip pat nustatė, kad ex ante kontrolės procedūros, taikomos mokėjimams, atliktiems pagal sutartis ir susitarimus dėl dotacijų, nėra tinkamai dokumentuotos (20).

Kokybės užtikrinimo auditai bei viešųjų pirkimų ir dotacijų ex post kontrolė

22.

Bendroji įmonė turi sistemą, leidžiančią atlikti auditus (21) sutarčių šalių lygmeniu, siekiant patikrinti atitiktį kokybės užtikrinimo reikalavimams (22). Tačiau šie auditai neapima sutarčių įgyvendinimo finansinių aspektų.

23.

2011 m. Bendroji įmonė pradėjo vykdyti ex post patikras, siekdama įvertinti skirtų dotacijų įgyvendinimo teisėtumą ir tvarkingumą. Nepaisant pasiektos pažangos (23), Bendroji įmonė neturi bendros ex post kontrolės strategijos. Tokia strategija turėtų apimti sutarčių dėl dotacijų ir viešųjų pirkimų sutarčių įgyvendinimą.

KITA

Intelektinės nuosavybės teisės ir pramonės politika

24.

2012 m. kovo 28 d. valdyba priėmė Bendrosios įmonės intelektinės nuosavybės teisių ir informacijos sklaidos politiką. Tačiau išsamios jos įgyvendinimo taisyklės, kai buvo atliekamas auditas, nebuvo parengtos, kaip to reikalauja įstatai (24).

25.

Valdyba dar nepriėmė pramonės politikos, kaip to reikalauja įstatai (25).

Vėluojama sumokėti narystės mokesčius

26.

Pavėluotai atlikti 12 narių 2011 m. įnašų mokėjimai.

Komisijos vidaus audito tarnyba

27.

2011 m. lapkričio 25 d. valdyba patvirtino Komisijos vidaus audito tarnybos užduočių chartiją kartu su suderintu 2012–2014 m. strateginiu audito planu. Atitinkamai buvo pataisytas Bendrosios įmonės finansinis reglamentas siekiant įtraukti į jį Pagrindų reglamento nuostatas (26) dėl Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimų.

Finansinis reglamentas ir įgyvendinimo taisyklės

28.

2008 m. spalio 9 d. Audito Rūmai paskelbė Nuomonę Nr. 4/2008 dėl branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės finansinio reglamento. Joje pateikta 50 rekomendacijų. 2011 m. birželio 1 d. posėdyje Bendrosios įmonės valdyba nusprendė iš esmės pritarti Audito Rūmų pastaboms (37 rekomendacijoms buvo visiškai pritarta, 11 rekomendacijų buvo pritarta su pastabomis ir tik dvi buvo atmestos) ir atitinkamai pataisyti finansinį reglamentą (27).

29.

Tačiau Audito Rūmai mano, jog kai kurios Bendrosios įmonės įgyvendinimo taisyklių nuostatos (28) be pakankamo pagrindo skiriasi nuo ES bendrojo finansinio reglamento įgyvendinimo taisyklių.

ES įnašas į ITER statybos etapą

30.

2010 m. liepos mėnesį (29) Taryba patvirtino peržiūrėtą Bendrosios įmonės įnašo į statybos etapą biudžeto sąmatą, sudarančią 6,6 milijardo eurų (2008 m. verte), t. y. dukart didesnę už pradinę sąmatą. Kaip pranešė vidaus auditorius (30), Bendroji įmonė dar neturi priemonės šių sąmatų pagrįstumui reguliariai tikrinti ir pranešti apie galimus nuokrypius.

Atsižvelgimas į ankstesnes pastabas

ITER projekto 2012–2013 m. finansavimo būklė

31.

2011 m. gruodžio 1 d. tarp Tarybos, Europos Parlamento ir Komisijos buvo pasiektas susitarimas dėl papildomų 1 300 milijonų eurų ITER projekto išlaidų finansavimo 2012–2013 metais (31).

Susitarimas su priimančia valstybe

32.

Pagal 2007 m. birželio 28 d. su Ispanijos Karalyste pasirašytą susitarimą su priimančia valstybe, Bendrajai įmonei ne vėliau kaip 2010 m. birželio mėn. turėjo būti suteiktos nuolatinės patalpos. Tačiau tuo metu, kai buvo atliekamas auditas (2012 m. balandžio mėn.), ši sąlyga nebuvo įvykdyta.

Šią ataskaitą Audito Rūmai priėmė Liuksemburge 2012 m. lapkričio 15 d. įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  ITER: Tarptautinis termobranduolinis eksperimentinis reaktorius (angl. International Thermonuclear Experimental Reactor).

(2)  2007 m. kovo 27 d. Tarybos sprendimas 2007/198/Euratomas, įsteigiantis Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrąją įmonę ir suteikiantis jai lengvatas (OL L 90, 2007 3 30, p. 58).

(3)  Priede apibendrinta Bendrosios įmonės kompetencija, veikla ir turimi ištekliai. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(4)  Tarptautinė ITER branduolių sintezės energetikos organizacija įsteigta 2007 m. spalio mėn. pradiniam 35-erių metų laikotarpiui. Ji įgyvendina ITER projektą, kuriuo siekiama parodyti mokslines ir technologines galimybes naudoti branduolių sintezės energiją. Šios organizacijos nariai – Euratomas, Kinijos Liaudies Respublika, Indijos Respublika, Japonija, Korėjos Respublika, Rusijos Federacija ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

(5)  Negalutines metines finansines ataskaitas Audito Rūmai gavo 2012 kovo 1 d. Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje be kita ko, skelbiamas asignavimų įvykdymo lygis.

(6)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita ir finansinės atskaitomybės priedas, kuriame pateikiamas pagrindinių apskaitos metodų aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

(7)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(8)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(9)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(10)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

(11)  ES įstaigų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), VII antraštinės dalies 1 ir 2 skyriuose, ir yra įtrauktos į Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės finansinį reglamentą.

(12)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).

(13)  2009 metų ataskaitos 21 dalyje minimas Bendrosios įmonės tarnybinės struktūros reorganizavimas, dėl kurio, Audito Rūmų manymu, kilo klausimas dėl pareigų atskyrimo tarp finansinės ir pagrindinės veiklos.

(14)  2011 m. buvo atrinkti ir paskirti ITER padalinio vadovas, administracijos vadovas bei Biudžeto ir finansų skyriaus vadovas. 2012 m. balandžio mėn. buvo paskirti beveik visi projektų darbo grupių vadovai ir buvo beveik baigta įgyvendinti ABAC sutarčių valdymo sistema, ir baigtos rengti finansinės procedūros kartu su administravimo ir finansiniu vadovu.

(15)  Tvirtindamas susijusias sistemas, Apskaitos pareigūnas turėtų atsižvelgti į informaciją, gautą tiesiogiai testuojant Bendrosios įmonės pagrindinių kontrolės priemonių operacijų imtį.

(16)  Veiksmų planus, atsižvelgiant į finansinių procedūrų, dotacijų valdymo ir sutarčių su ekspertais vidaus auditus, Bendroji įmonė priėmė atitinkamai 2010 m. birželio 30 d., 2011 m. vasario 14 d. ir 2011m. lapkričio 19 d.

(17)  Audito Rūmų 2010 m. ataskaitos 20 dalyje buvo atkreiptas dėmesys į mažą konkurencingumą viešųjų pirkimų ir dotacijų srityje.

(18)  Bendroji įmonė taip pat naudojo santykinai daug derybų procedūrų (maždaug dėl dviejų trečdalių visų 2011 m. pasirašytų veiklos sutarčių, išskyrus bendrąsias sutartis).

(19)  Bendrosios įmonės įgyvendinimo taisyklių 107 straipsnyje nustatyta, kad išankstinis informacinis skelbimas yra priemonė, leidžianti Bendrajai įmonei viešai paskelbti per biudžetinius metus ketinamų įvykdyti pirkimų ir planuojamų sudaryti pagrindų sutarčių bendrą sąmatą pagal paslaugų ar gaminių kategorijas ir pagrindines rangos sutarčių, kurias ji ketina sudaryti pagal ribotą procedūrą ar konkurencinį dialogą, charakteristikas.

(20)  Pavyzdžiui, nėra dokumentuota finansinį patikrinimą atliekančio pareigūno atlikta techninio priimtinumo ataskaitų peržiūra.

(21)  Iš aštuoniolikos 2011 metais vykdytų kokybės auditų 2012 m. gegužės mėnesį 15 buvo užbaigti. Šių auditų metu buvo nustatyta, kad tik vieno projekto rezultatai buvo nepatenkinami, be to. buvo nustatyti 7 procedūrų nesilaikymo atvejai ir 139 tobulintinos sritys.

(22)  Šie auditai apima kokybės planą, neatitiktis, pirkimo kontrolę ir subrangos sutarčių valdymą, dokumentaciją ir duomenų valdymą, pakeitimų ir nuokrypių valdymą, inžinerinių darbų kokybės kontrolės planus, smulkų projekto tvarkaraštį, sutarčių rizikos valdymą ir techninių darbų kokybės kontrolės planą.

(23)  2011 m. lapkričio mėn. buvo paskirtas naujas vidaus kontrolės grupės narys, specialiai įgaliotas įdiegti ex post kontrolės procedūrą viešųjų pirkimų ir dotacijų srityje. BĮ taip pat yra pasirašiusi Komisijos bendrąją sutartį dėl ex post auditų.

(24)  Prie Sprendimo 2007/198/Euratomas pridėtų Įstatų 8 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad „direktorius rengia intelektinės nuosavybės teisių, pramonės politikos ir informacijos sklaidos taisykles“.

(25)  Prie Sprendimo 2007/198/Euratomas pridėtų Įstatų 6 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad „Valdyba, susitarusi su Komisija, tvirtina intelektinės nuosavybės teisių, pramonės politikos ir informacijos sklaidos taisykles“.

(26)  Reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002.

(27)  Branduolių sintezės energijos bendrosios įmonės finansinio reglamento antroji 2011 m. lapkričio 25 d. pataisa.

(28)  80 ir 100 straipsniuose minimos ribos, 96 straipsnyje minimas konkurencinis dialogas bei 119 ir 120 straipsniuose minima paraiškų atplėšimo komisijų sudėtis.

(29)  2010 m. liepos 7 d. Tarybos išvados dėl ITER statuso (Ref.11902/10).

(30)  Vidaus auditoriaus 2012 m. sausio 13 d. ataskaita dėl išankstinių viešųjų pirkimų.

(31)  OL L 4, 2012 1 7, p. 12.


PRIEDAS

Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendroji įmonė (Barselona)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Bendrijos kompetencijos sritys

(Ištraukos iš Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 45 ir 49 straipsnių)

Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 5 skyrius „Bendrosios įmonės“, visų pirma:

45 straipsnis:

„Branduolinės pramonės plėtrai Bendrijoje ypač svarbios įmonės gali būti steigiamos kaip šioje Sutartyje apibrėžtos bendrosios įmonės laikantis toliau išdėstytų straipsnių nuostatų.“

49 straipsnis:

Bendrosios įmonės steigiamos Tarybos sprendimu. Kiekviena bendroji įmonė yra juridinis asmuo.

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

(Tarybos sprendimas 2007/198/Euratomas)

Tikslai

Teikti Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo) įnašą Tarptautinei ITER branduolių sintezės energijos organizacijai,

teikti Euratomo įnašą „platesnio požiūrio“ veikloje su Japonija, siekiant kuo greičiau realizuoti branduolių sintezės energiją,

parengti ir koordinuoti veiklos programą, skirtą pasirengti demonstracinio branduolių sintezės reaktoriaus ir susijusių įrenginių, visų pirma Tarptautinio sintezės medžiagų apšvitinimo įrenginio (IFMIF), statybai.

Užduotys

Prižiūrėti ITER projekto statybos vietos parengimą,

teikti ITER organizacijai komponentus, įrangą, medžiagas ir kitus išteklius,

administruoti su ITER organizacija sudarytus susitarimus dėl pirkimų ir visų pirma susijusias kokybės užtikrinimo procedūras,

parengti ir koordinuoti Euratomo dalyvavimą mokslinėje ir techninėje ITER projekto veikloje,

koordinuoti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklą, prisidedant prie Euratomo įnašo į ITER organizaciją,

teikti Euratomo finansinį įnašą į ITER organizaciją,

rūpintis, kad ITER organizacija nestokotų žmogiškųjų išteklių,

sąveikauti su ITER organizacija ir vykdyti bet kokią kitą veiklą, reikalingą įgyvendinant ITER susitarimą.

Valdymas

Valdyba

Valdyba atsako už Bendrosios įmonės priežiūrą siekiant nustatytų tikslų ir užtikrina glaudų Bendrosios įmonės ir jos narių bendradarbiavimą vykdant įmonės veiklą.

Biuras

Biuras yra Bendrosios įmonės valdybai pavaldus organas, teikiantis paramą komunikacijai ir koordinavimui tarp valdybos, BĮ komitetų ir BĮ vadovybės.

Administravimo ir finansų ir komitetas

Administravimo ir finansų ir komitetas talkina valdybai tvarkant administracinius ir finansų reikalus, susijusius su ITER, „platesnio požiūrio“ veikla ir pasirengimais demonstruoti branduolių sintezės reaktorių (DEMO).

Audito komitetas

Audito komitetas (AK) yra valdybai patariantis komitetas, gerai susipažinęs su finansine atskaitomybe ir apskaita, valdymu, vidaus kontrole ir rizikos valdymu, taip pat su išorės ir vidaus auditu.

Vykdomasis komitetas

Vykdomasis komitetas padeda valdybai rengti sprendimus ir vykdo bet kurias kitas užduotis, kurias valdyba gali jam pavesti.

Techninė patariamoji grupė

Techninė patariamoji grupė prireikus pataria valdybai ir direktoriui dėl projekto plano ir darbo programų priėmimo bei įgyvendinimo.

Direktorius

Direktorius yra Bendrosios įmonės vykdantysis vadovas, atsakingas už kasdienį Bendrosios įmonės valdymą, taip pat jos teisinis atstovas.

Išorės auditas

Audito Rūmai.

Vidaus auditas

Įdiegtas 2009 m. liepos 1 d.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2011 m. Bendrajai įmonei skirti ištekliai

Biudžetas

263,57 milijono eurų, iš kurių 93 % finansuojami Bendrijos įnašu.

Darbuotojai 2011 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane buvo numatytos 239 pastovios darbo vietos, iš kurių 211 buvo užimtos.

Kiti darbuotojai:

Deleguoti nacionaliniai ekspertai: 5

Sutartininkai: 99

Vietiniai darbuotojai: n. d.

Iš viso darbuotojų: 315

Iš kurių užsiima (apytiksliai):

pagrindine veikla: 160

administracine veikla: 115

mišria veikla: 40

2011 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Veiklos sutartys: sudarytos 38 sutartys, kurių bendra vertė 163,556 milijono eurų

Administracinės sutartys: sudaryta 17 sutarčių, (įskaitant 7 bendrų viešųjų pirkimų), kurių bendra vertė yra 5,162 milijono eurų

Dotacijos: sudarytos 22 sutartys, kurių bendra vertė 13,061 milijono eurų

Biudžeto vykdymas:

99,7 % įsipareigojimų asignavimais (99,7 % veiklos ir 98,7 % administracinių),

85,7 % mokėjimų asignavimais (86,6 % veiklos ir 79,6 % administracinių).

Viešųjų pirkimų susitarimai:

pagal ITER projektą pasirašyti 2 susitarimai dėl 31,79 kIUA (arba 50,135 milijono eurų), iš visų 1 135,9 kIUA numatytų Europos nepiniginių įnašų,

10 pagal „platesnio požiūrio“ veiklą dėl 62,67 kBAUA (arba 42,490 milijono eurų) bendros 236,4 kBAUA numatytų visų Europos įnašų sumos.

Skirtas ITER kreditas: 35,551 kIUA (arba 56,066 milijono eurų)

Šaltinis: Bendrosios įmonės pateikta informacija.


F4E ATSAKYMAI Į EUROPOS AUDITO RŪMŲ GALUTINĘ ATASKAITĄ ATSIŽVELGIANT Į EUROPOS ITER ĮGYVENDINIMO IR BRANDUOLIŲ SINTEZĖS ENERGETIKOS VYSTYMO BENDROSIOS ĮMONĖS 2011 FINANSINIŲ METŲ METINES FINANSINES ATASKAITAS

16.

F4E veiklai taikomos dvi skirtingos kontrolės sistemos: a) ES vidaus kontrolės standartai ir b) ITER kokybės reikalavimai, parengti siekiant užtikrinti ITER projekto sėkmę ir vykdyti Prancūzijos branduolinio saugumo institucijos reikalavimus. F4E stengiasi laikytis šių standartų ir reikalavimų pasitelkdama vieną visai F4E veiklai taikomą valdymo sistemą, apimančią strategijas, procesus, procedūras ir kita. Antrame 2010 m. pusmetyje F4E direktorius parengė valdymo gerinimo planą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama projektų valdymui ir kitiems esminiams procesams.

Jau imtasi nemažai priemonių projektų valdymo sistemai patobulinti, pasitelkiant pramonės (projektų) valdymo specialistus iš išorės. Šie patobulinimai padės geriau planuoti biudžetą, nustatyti nuokrypius ir išimtis bei prevencinius ir taisomuosius veiksmus, siekiant tobulinti biudžeto vykdymą ir apriboti ITER įgyvendinti skiriamą ES įnašą. Įgyvendinimą numatyta baigti 2012 m. pabaigoje.

Be to, F4E vadovybė atsižvelgė į F4E vidaus auditoriaus ir Audito Rūmų rekomendacijas. Atskiriant veiklos ir finansų sritis, naujajame Biudžeto ir finansų skyriuje perskirstytos ir sustiprintos finansinės funkcijos, įskaitant kontrolės funkcijas (ex post, finansų audito ir priežiūros ir kt.). 2011 m. užpildyti visi vidurinės ir aukščiausios grandies vadovų etatai ir Biudžeto ir finansų skyriaus gretas papildė nauji patyrę darbuotojai, būtent ES srities darbo patirties ir žinių turintys aukštos kvalifikacijos kontrolės pareigūnai.

Dėl finansinių grandinių audito reikėtų pastebėti, kad pirmame 2012 m. ketvirtyje Biudžeto ir finansų skyrius įvertino finansinių grandinių audito veiksmų plano įgyvendinimo lygį. Atlikus vertinimą nustatyta, kad įgyvendinta beveik 86 % veiksmų.

17.

Naujoji F4E organizacinė struktūra jau įdiegta. Ją rengiant siekta labiau orientuotis į projektą, daugiau dėmesio skirti finansų valdymo funkcijoms ir sustiprinti bendrą F4E valdymą, įvedant vidurinę vadovų grandį, perskirstant atitinkamas pareigas ir įdarbinant naujus vadovus (Administracijos departamento, ITER departamento ir Biudžeto ir finansų skyriaus). Be to:

įprasta tvarka rengiamos kelios svarbios ataskaitos, pvz., didelio masto viešųjų pirkimų pažangos ir biudžeto vykdymo,

apskaitos pareigūnas atitinkamas sistemas pirmą kartą patvirtino 2011 finansiniais metais; atsižvelgiant į organizacinės struktūros pasikeitimus ir kontrolės priemonių stiprinimą (ši veikla tęsiama 2012 m.), 2012 m. numatoma tęsti apskaitos sistemų tvirtinimo procedūrą, apimančią nuodugnų audito testavimą,

įgyvendinant šiuo metu F4E rengiamą ex post audito strategiją, bus išplėsta kokybės audito taikymo sritis, kad būtų galima atlikti finansinių ir sutartinių sutarčių aspektų patikrinimus; iki 2012 m. pabaigos numatoma įvykdyti bandomąjį šios srities projektą,

projekto rizikos valdymas numatytas ITER projekto plane ir „platesnio požiūrio“ veikla valdoma reguliariai konsultuojantis su partneriais dėl bendros organizacijos lygio rizikos; šis projektas pradėtas 2012 m. pradžioje ir pirmieji jo rezultatai aptarti birželio mėn. vykusiame valdybos posėdyje; F4E parengė galutinius rezultatus ir rengia ataskaitą valdybai dėl bendros organizacijos rizikos ir jos mažinimo veiksmų, kurie bus nuolat aptariami valdybos posėdžiuose.

18.

F4E pastebėjo, kad Europos Audito Rūmų metodas vidutiniškam gautų pasiūlymų kiekiui apskaičiuoti neapima bendrųjų sutarčių ir todėl nustatytas vidutinis pasiūlymų skaičius sumažėjo nuo 6,8 iki 2,4.

F4E primena, kad vidutinis pasiūlymų, kuriuos ji gauna pagal kiekvieną pirkimo procedūrą, skaičius susijęs su labai sudėtinga rinka, kurioje ji veikia. Įmonė kviečia susipažinti su atsakymu į 29 pastabą.

20.

Reikėtų pabrėžti, kad atlikus pirkimų auditą padaryta teigiama išvada ir kad pagal rekomendacijas parengtas veiksmų planas, numatantis 40 veiksmų, kurie šiuo metu įgyvendinami.

21.

Rengiant integruotą valdymo sistemą 2012 m. tobulinamos priežiūros ir kontrolės sistemos ir diegiamos veiksmingesnės ex ante kontrolės priemonės.

22.

Pagal šiuo metu F4E rengiamą ex post audito strategiją kokybės audito aprėptis bus išplėsta, kad būtų galima patikrinti finansinius ir sutartinius sutarčių aspektus. Iki 2012 m. pabaigos numatoma atlikti bandomąjį šios srities projektą.

23.

Remdamasi patirtimi, sukaupta per 2011 m. vykdytus finansų priežiūros vizitus, F4E dabar gali apibrėžti strategiją, apimsiančią ir viešųjų pirkimų, ir dotacijų finansų kontrolę. Kadangi dotacijų finansinis mastas yra mažesnis nei veiklos srities pirkimų, šioje strategijoje daugiausia dėmesio bus skiriama viešųjų pirkimų ex post finansų kontrolei.

Šios dvejopos ex post kontrolės priemonės (kokybės ir finansų) bus įtrauktos į plačią integruotą valdymo sistemą, kurioje pramonės kontrolės priemonės, kaip antai ISO reikalavimai, bus derinami su labiau administracinio pobūdžio vidaus kontrolės standartais iš ES aplinkos. Šioje bendroje F4E integruotoje valdymo sistemoje kokybės auditas bus integruotas į bendrą audito strategiją, kad būtų užtikrinta papildoma viešųjų pirkimų kontrolės pakopa.

24.

Išsamias šios politikos įgyvendinimo taisykles atspindi pavyzdinės sutarties nuostatos dėl intelektinės nuosavybės. Šias nuostatas F4E vykdomajam komitetui pateikė 2012 m. gegužės 14 d. Vykdomasis komitetas įvertino intelektinės nuosavybės nuostatas, kurias F4E pasiūlė savo intelektinės nuosavybės taisyklėms įgyvendinti, ir rekomendavo valdybai jas patvirtinti atsižvelgiant į jo pastabas. Valdyba patvirtino galutinę šių taisyklių redakciją savo 2012 m. birželio 28–29 d. posėdyje.

25.

F4E valdybos darbo grupė parengė pramonės politikos projektą, kurį valdyba apsvarstė 2012 m. birželio mėn. posėdyje. Šiuo metu baigiama rengti galutinė redakcija, atsižvelgiant į tai, kad pagal F4E įstatų 6 straipsnio 3 dalies p punktą ją pirma turi patvirtinti Komisija. Numatoma, kad valdyba ją patvirtins iki 2012 m. pabaigos.

26.

Atsižvelgdama į pakartotą Audito Rūmų išvadą 2011 m. F4E įvedė naują tvarką narių įnašams surinkti:

2011 m. lapkričio 25 d. F4E valdyba patvirtino F4E pasiūlymą mutatis mutandis taikyti F4E Finansinio reglamento 56 straipsnio 3 dalį, kad būtų galima taikyti palūkanas tiems nariams, kurie savo įnašo nesumoka per debeto avizoje nurodytą laiką. Kaip atsižvelgdami į F4E Finansų reglamentą pastebėjo Audito Rūmai, nuostata tuo metu buvo taikoma tik viešiesiems pirkimams ir susitarimams dėl dotacijos.

Valdyba taip pat nusprendė, kad delspinigių bus reikalaujama iš tų narių, kurie savo 2011 m. įnašo nesumokėjo iki spalio pabaigos. Įnašus vėlavo sumokėti trys nariai, bet taikytinos palūkanos vienu atveju nesiekė 200 eurų. 2011 m. delspinigius reikalauta sumokėti kartu su 2012 m. įnašais. Konkretūs duomenys apie tai Audito Rūmams pateikti atliekant auditą.

Valdybos sprendimas įformintas pakeitus F4E įgyvendinimo taisykles 2012 m. birželio 28 d. posėdyje: „Visoms gautinoms sumoms, susijusioms su metiniais narių įnašais, kurios nesumokamos iki 45 straipsnio 3 dalies b punkte numatyto termino pabaigos, taikomos palūkanos pagal 2b ir 3 dalis.“

28.

Bendrosios įmonės darbo pobūdis specifinis; perkami iki šiol dar negaminti ir komercinės vertės neturintys eksperimentiniam branduolių sintezės reaktoriui skirti aukštų technologijų komponentai. Be to, F4E dirba itin sudėtingoje rinkoje, kurioje vyrauja monopolinės arba oligopolinės aplinkybės. Kad tokioje aplinkoje būtų galima sėkmingai veikti ir kaip numatyta Finansiniame reglamente, F4E valdyba, susitarusi su Europos Komisija, savo Finansiniame reglamente ir Įgyvendinimo taisyklėse nustatė tam tikras nuo (bendrojo) finansinio reglamento nukrypstančias nuostatas.

Šiame kontekste mažos vertės sutarčių ribos (Įgyvendinimo taisyklių 80 straipsnis) derybų procedūrai (Įgyvendinimo taisyklių 100 straipsnis), taip pat konkurencinio dialogo procedūrai (Įgyvendinimo taisyklių 93–99 straipsniai) taikyti ir laiškų su pasiūlymais atplėšimo komitetams sudaryti (Įgyvendinimo taisyklių 119 ir 120 straipsniai) priderintos prie ITER projekto technologinių ir rinkos sąlygų, priešingai nei ribos, iš pradžių nustatytos administracinėms reikmėms perkamų prekių ir paslaugų teikimui.

29.

Dėl įgyvendinimo taisyklių, peržiūrėtų atsižvelgiant į Audito Rūmų pastabas (pvz., paskolų ėmimo ir suteikimo sąlygos arba nepiniginių įnašų vertinimo taisyklės), Bendroji įmonė mano, kad pakeistose įgyvendinimo taisyklėse pateikiama pakankamai šių veiksmų įgyvendinimo instrukcijų. Sukonkretinus šias taisykles, jos gali tapti griežtos ir nelanksčios ir jų būtų neįmanoma pritaikyti prie įvairių realiai galinčių susiklostyti aplinkybių. Bet kokiu atveju Bendroji įmonė pateiks reikiamus paaiškinimus, kaip ji gali įgyvendinti paskolų ėmimo ir suteikimo sąlygas, arba kaip ji nustatė (arba nustatys) konkrečių gautinų nepiniginių įnašų vertę.

30.

Bendra projekto vertė apskaičiuota remiantis Toschi ataskaita. Šiuo metu F4E sugretina visas iki šiol patirtas išlaidas su 2008 m. vertėmis, kad galėtų nustatyti galimus nuokrypius nuo sąmatoje numatytų sumų.

Integruota projektų tikrinimo priemonė, leidžianti atsekti galimus išlaidų nuokrypius, jau parengta ir F4E veikia nuo 2012 m. rugsėjo. Naudojantis ja projektų valdymo duomenys, pvz., tvarkaraščiai, ir finansų valdymo duomenys perkeliami į naują veiklos išskaidymo sistemą. Taip pat rengiamos sutarties sukurtosios vertės valdymo ir pradinių sąnaudų apskaičiavimo metodikos.

32.

Susitarime su priimančia valstybe, kurį 2007 m. pasirašė Bendroji įmonė ir Ispanijos Karalystė, numatyta, kad Ispanija ne vėliau kaip per trejus metus nuo jo pasirašymo Bendrajai įmonei suteiks nuolatines patalpas. Jame taip pat numatyta, kad kol bus suteiktos nuolatinės patalpos, Ispanija suteiks laikinas patalpas.

Kadangi nuolatinės patalpos dar nesuteiktos, Bendroji įmonė nemokamai įsikūrusi laikinose patalpose, už kurias moka Ispanija (nuomą ir aptarnavimo mokesčius, kaip numatyta priėmimo susitarime; F4E už jas moka nuomininko dalį).