13.12.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 384/17


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2012/C 384/15

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo šios paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„FAL OYSTER“

EB Nr.: UK-PDO-0005-0885-22.07.2011

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas:

„Fal Oyster“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Jungtinė Karalystė

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis:

1.7 klasė.

Šviežios žuvys, moliuskai, vėžiagyviai ir jų produktai

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

Fal Oyster pavadinimu vadinamos austrės, sugautos nustatytoje vietovėje, naudojant tradicinius burinius ir irklinius laivus spalio 1 d.–kovo 31 d. laikotarpiu.

Fal Oyster yra Ostrea edulis rūšies austrė, paprastai vadinama plokščiąja austre arba vietine austre. Jos kriauklė yra šiek tiek apvalokos arba nelygios, ovalo formos su šiurkščiu rantytu paviršiumi. Kriauklė yra rudos arba kreminės spalvos su paviršinėje dalyje šviesiai rudomis arba melsvomis koncentrinėmis juostomis. Vidinis kriauklės paviršius yra labai lygus ir perlų, baltos arba melsvai pilkos spalvos, dažnai su tamsesniais mėlynais plotais.

Dvi kriauklės geldutės yra skirtingų formų. Kairioji geldutė yra išgaubta ir prisitvirtinusi prie pagrindo, dešinioji – plokščia ir įgulusi į kairiąją. Austrė gali išaugti iki apytiksliai 110 mm. Fal Oyster gaudomos nuo spalio 1 d. iki kovo 31 d., naudojant tik tai vietovei būdingus tradicinius metodus.

Didžiosios Britanijos kiautuotųjų vėžiagyvių asociacija Fal Oyster organoleptines savybes apibūdina taip:

kvapas: jodo;

konsistencija: sultinga, primenanti meliono, salotų ir agurkų skonį;

išorė: ilgai pasireiškiančio lengvo alavo ir vario blizgesio;

struktūra: tvirta ir druskėta.

Išoriškai mėsinga dalis yra kreminės spalvos, o jos kraštai – tamsūs ir pilki.

Sugautos ir nuvalytos šviežios austrės kriauklėse parduodamos į Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos centrus arba pristatomos į restoranus, taip pat eksportuojamos į užsienį. Šviežias produktas yra tinkamas vartoti apytiksliai 5 dienas.

3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams):

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams):

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

Austrės auginamos ir gaudomos nustatytoje vietovėje tik laikotarpiu nuo spalio 1 d. iki kovo 31 d., naudojant tradicinius be variklių plaukiojančius laivus.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

Vietovė, kurioje auginamos Fal Oyster austrės, gali būti apibūdinta kaip vietovė, esanti Truro uosto žvejybos rajone. Žvejybos įstatyme (išleistame 1936 m. ir iš dalies pakeistame 1975 m.) nustatytos juridines ribas sudaro visos Truro ir Falmuto uostų dalys ir Truro, Falo ir Tresilliano upių vagos – iš viso 2 721 akrų (1,101 ha) plotas.

Ši vietovė gali būti apibūdinta kaip šiaurinė dalis nuo Trefusis Point ir St Mawes Castle iki paprastojo atoslūgio pagrindinės žemiausio atoslūgio taško žymės dalies. Žvejybos kraštinė riba yra pagrindinė žemiausio atoslūgio taško žymė ir ji sutampa su pakrantės linija, išskyrus kiekvieną įlanką, nurodančią viršutines žvejybos ribas prie Myloro, St Justo ir Malpaso.

Nustatyta vietovė yra vienintelė pietvakarių Anglijoje reguliuojama austrių žvejybos vieta, kurioje gaudomos vietinės austrės.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

Falas yra natūrali ir laukinė austrių gaudymo vieta, kurioje austrės dirbtinai neauginamos ir neveisiamos. Gaudant austres draga išjudina austrių likutinę medžiagą ir tai padeda šiek tiek išplėsti laukines ir natūralias austrių veisyklas. Taip išlaikoma gera austrių auginimo kokybė, o kartais papildomai pravalant veisyklas nerenkant austrių (procesas vadinamas akėjimu) dar labiau pagerinama austrių veisyklų kokybė ir padidinamas jauniklių skaičius (palengvinamas jų įsitvirtinimas).

Turtingas mineralais ir biologiniu turiniu Falo vietovės upes maitina stačiašlaičiai slėniai. Upių žiotys taip pat yra labai gilios, todėl vanduo su kiekvienu potvyniu ir atoslūgiu nuolat teka ir keičiasi. Šioje unikalioje aplinkoje susidaro planktonas, kuriuo maitinasi austrės.

Be to, yra įrodymų, kad visos aplink Kornvalį esančios kasyklos yra šlapios ir iš jų vanduo turi būti išpumpuojamas arba jis pats išbėga į Carnon Valley, iš kurio tada suteka į Falo upės žiotis ir baseiną. Šis vanduo turtingas tik šiai vietovei būdingais mineralais. Būtent šie mineralai, konkrečiai varis ir cinkas, suteikia Fal Oyster išskirtinį metalo skonį. Atitinkamai Fal Oyster savo organoleptinėmis savybėmis skiriasi nuo kitų toje vietovėje sugaunamų austrių.

Tvirtą austrių rinkimo vietovės ir pačių austrių ryšį liudija įrodo austrių gaudymo įrašai, kuriuose apibūdinamos Fal Oyster gaudymo, auginimo ir pardavimo veiksmai Falo upėje, aplink ją ir gretimose upėse. Istoriniuose įrašuose apibūdinamos austrių gaudymui dragomis naudoti buriniai ir irkliniai laivai. Apibūdinti metodai ir įranga labai panašūs į šiandieninius. Yra daug įrašų, kuriuose apibūdinami istoriniai ir šiuolaikiniai austrių gaudymo metodai, kurie nenaudojami jokiose kitose vietovėse.

Taikant istorinius ir tradicinius metodus, dragos yra tempiamos buriniais arba irkliniais laivais – renkant austres, variklių jėga nenaudojama. Ši sena austrių gaudymo tradicija pagrįsta žvejų iš kartos į kartą perduodamomis žiniomis ir įrangos naudojimu. Yra įrodymų, kad laivai buvo perduodami iš kartos į kartą ir kai kuriems laivams yra daugiau nei 100 metų. Iš kartos į kartą perduodami šie įgūdžiai: sugebėjimas rasti austres, atidus elgesys su sugautomis austrėmis ir dragų vilkimo metodai, visų pirma taikomi austrių veisyklose, kurioms lemiamą poveikį turi potvyniai, atoslūgiai ir vėjas.

Istorinėse XIX a. nuorodose minimas austrių rinkimo ir auginimo Falmuto uoste verslas, apimantis austrių gaudymą, auginimą, išrūšiavimą ir pardavimą.

XX a. priimti austrių gaudymo metodų įstatymai, kuriais paliekama teisė taikyti tik tradicinius metodus, visų pirma, gaudymą tik buriniais ir irkliniais laivais, taip siekiant apsaugoti austrių gaudymo vietą ilgalaikiu laikotarpiu. Tačiau 9-ajame dešimtmetyje apytiksliai iš 100 laivų susidedantis laivynas smarkiai sumažėjo dėl austrių ligos labai išsekus jų ištekliams, dėl ko gaudyti austres tapo nepelninga. Austrių ligą sunkiai sekėsi įveikti, tačiau laivynas palaipsniui išaugo ir Austrių gaudymo valdymo grupė (Oyster Fishery Management Group), siekdama valdyti austrių gaudymą, suvienijo austrių gaudytojus, perdirbėjus ir reguliavimo institucijas.

5.2.   Produkto ypatumai:

Fal Oyster savybes nulemia jų augimo vietovė dėl išskirtinai joje taikomo austrių rinkimo metodo. Austrės gaudomos burinių arba irklinių laivų jūros dugnu velkamais dragais. Šie dragai ir laivai yra tokie pat kaip senais laikais ir atitinka 1750 m. apibūdinimus.

Austrių mėsingoji dalis yra tvirta, šilko švelnumo ir lygumo. Išoriškai ji yra kreminės spalvos su neskaidriais ir pilkais kraštais. Skonis – druskingas ir saldus, su sultingu meliono, salotų ir agurkų prieskoniu. Šios austrės turi ilgai pasireiškiančio lengvo alavo ir vario blizgesio.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

Austrės skonį nulemia jos augimo aplinka. Falo austrių augimo vietą maitina aplink esantys mineralais ir biologiniu turiniu turtingi slėniai. Falo upės žiotyse vanduo gali nuolat su kiekvienu potvyniu ir atoslūgiu tekėti ir keistis, todėl susidaro unikali druskingo jūros vandens ir saldaus upės vandens pusiausvyra. Šioje aplinkoje susiformuoja Fal Oyster austres maitinantis ir jų valgomąją kokybę nulemiantis planktonas; šios austrės apibūdinamos kaip sūresnės, riebesnės ir saldesnės, taip pat turinčios daugiau metalo skonio nei kitų rūšių austrės iš kitų vietovių.

Fal Oyster savybes nulemia jų augimo vietovė dėl joje taikomo tradicinio rinkimo metodo ir dėl įgūdžių, kurie perduodami iš kartos į kartą ir kurie apima sugebėjimą rasti austres, atidų elgesį su sugautomis austrėmis ir dragų vilkimo metodus, visų pirma taikomus austrių veisyklose, kurioms lemiamą poveikį turi potvyniai, atoslūgiai ir vėjas.

Fal Oyster pavadinimą imti plačiau naudoti ir šių austrių puikaus skonio ir kokybės reputacija išplito dėl perdirbėjų ir Austrių gaudymo valdymo grupės narių veiklos pastangų. Visi nariai naudoja pavadinimą Fal Oyster ir tiekia parduoti aukštos kokybės produktą į didmeninio tiekimo grandinę, kurioje jį noriai perka Jungtinės Karalystės ir kitų šalių restoranų tinklai.

Nuo 1996 m. švenčiamas Fal Oyster festivalis, siekiant pažymėti austrių gaudymo dragomis sezono pradžią, Kornvalio jūros produktų įvairovę ir kokybę ir, visų pirma, vieną iš paskutinių išlikusių tradicinių austrių augimo vietų, kuriose austrės gaudomos dragomis naudojant burinius ir irklinius laivus.

Žinomas vyriausiasis vyrėjas Rickas Steinas remia festivalį ir Falmuto mieste atidarė restoraną su jūros produktų baru, specialiai skirtu Fal Oyster. Fal Oyster austrės taip pat šlovinamos filmuose, kulinarinėse knygose ir straipsnius apie maistą rašančių žurnalistų.

Fal Oyster paminėta Slow Food judėjimo leidžiamame „Ark of Taste“ leidinyje ir apibūdinta kaip vienintelė likusi vietinių austrių rūšis Jungtinėje Karalystėje.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/fal-oyster-pdo-120912.pdf


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.