15.12.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 388/232


ATASKAITA

dėl Transeuropinio transporto tinklo vykdomosios įstaigos 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Įstaigos atsakymu

2012/C 388/39

ĮVADAS

1.

Transeuropinio transporto tinklo vykdomoji įstaiga (toliau – Įstaiga), įsikūrusi Briuselyje, įsteigta Komisijos sprendimu Nr. 2007/60/EB (1), iš dalies pakeistu Komisijos sprendimu Nr. 2008/593/EB (2). Įstaiga įsteigta laikotarpiui nuo 2006 m. lapkričio 1 d. iki 2015 m. gruodžio 31 d. Jos tikslas – valdyti ES veiksmus transeuropinio transporto tinklo srityje (3).

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

2.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Įstaigos priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Įstaigos metinių finansinių ataskaitų (4), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (5) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (6), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

Vadovybės atsakomybė

4.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Įstaigos finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (7). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (8) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (9), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Auditoriaus atsakomybė

5.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (10) Įstaigos metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

6.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais ir INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

7.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, taip pat remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, auditorius, atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgia į subjekto vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas. Atliekant auditą taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

8.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami jų patikinimo pareiškimui pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

9.

Audito Rūmų nuomone, Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose (11) Įstaigos finansinė būklė 2011 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės (12).

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

10.

Audito Rūmų nuomone, 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

11.

Toliau pateiktos pastabos šios Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMAS

12.

III antraštinės dalies atveju (Techninės ir administracinės pagalbos išlaidos) per metus buvo panaudota tik 41 % pradinio 0,6 milijono eurų biudžeto lėšų iš esmės dėl mažesnių nei tikėtasi vertinimo sąnaudų, kurias sąlygojo 2012 metams atidėtas kvietimas teikti pasiūlymus dėl Įstaigos 2011 m. darbo programos. Nepanaudoti asignavimai buvo perkelti į II antraštinę dalį (Infrastruktūros ir veiklos išlaidos); tokiu būdu bendras galutinis 9,9 milijono eurų biudžetas liko nepakitęs. Vis dėlto tai, kad buvo nepakankamai panaudota III antraštinės dalies asignavimų, yra nuokrypis nuo patvirtintos Įstaigos metinės darbo programos.

Šią ataskaitą priėmė II kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Harald NOACK, 2012 m. spalio 10 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 32, 2007 2 6, p. 88.

(2)  OL L 190, 2008 7 18, p. 35.

(3)  Priede apibendrinta Įstaigos kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(4)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje pateikta papildoma informacija apie biudžeto vykdymą ir valdymą.

(5)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita bei svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(6)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(7)  Komisijos reglamento (EB) Nr. 1653/2004 25 straipsnis (OL L 297, 2004 9 22, p. 6).

(8)  Reglamento (EB) Nr. 1653/2004 29 straipsnis.

(9)  Agentūrų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB) Nr. 1653/2004 VI antraštinės dalies 1 skyriuje, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 651/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 15).

(10)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).

(11)  Galutinės metinės finansinės ataskaitos buvo parengtos 2012 m. birželio 15 d., jas Audito Rūmai gavo 2012 m. birželio 29 d. Galutinės metinės finansinės ataskaitos skelbiamos interneto svetainėje http://tentea.ec.europa.eu/en/about_us/mission__introduction/key_documents.htm.

(12)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, jei jų nėra, – Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).


PRIEDAS

Transeuropinio transporto tinklo vykdomoji įstaiga (Briuselis)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties 26, 170, 171, 172 ir 174 straipsniai)

Sąjunga imasi priemonių siekdama sukurti vidaus rinką ar užtikrinti jos veikimą. Vidaus rinką sudaro erdvė, kurioje užtikrinamas laisvas prekių, asmenų, paslaugų ir kapitalo judėjimas.

Kad skatintų visokeriopą darnią plėtrą, Sąjunga plėtoja ir vykdo savo veiklą, padedančią stiprinti jos ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą.

Kad padėtų pasiekti šiuos tikslus ir suteiktų Sąjungos piliečiams, ūkio subjektams ir regioninėms bei vietinėms bendruomenėms galimybę gauti visą vidaus sienų neturinčios erdvės teikiamą naudą, Sąjunga prisideda prie transeuropinių tinklų kūrimo ir plėtojimo transporto, telekomunikacijų ir energijos infrastruktūrų srityse. Sąjunga savo veikla siekia remti nacionalinių tinklų tarpusavio ryšį ir sąveiką, taip pat galimybę tokiais tinklais naudotis.

Kad pasiektų šiuos tikslus, Sąjunga nustato gaires, taikomas transeuropinių tinklų (TEN) srityje numatytų priemonių tikslams, prioritetams ir bendroms linkmėms.

Įstaigos kompetencijos sritys

(Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 661/2010/ES dėl Sąjungos transeuropinio transporto tinklo plėtros gairių (nauja redakcija)

(Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2236/1995)

(Reglamentas (EB) Nr. 58/2003)

(Komisijos sprendimas 2007/60/EB, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Sprendimu 2008/593/EB)

Tikslai

Sprendime dėl Sąjungos transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) plėtros gairių pateiktos gairės, kuriose nustatyti TEN-T srityje numatyti tikslai, prioritetai ir bendros linkmės. Tam, kad šios gairės galėtų būti įgyvendintos, buvo nustatytos Sąjungos TEN finansavimo bendrosios taisyklės.

Tarybos reglamentas (EB) Nr. 58/2003 suteikia Komisijai įgaliojimus steigti vykdomąsias įstaigas, kad šios vykdytų užduotis, susijusias su Sąjungos programomis. Taigi TEN-T VĮ buvo įsteigta tam, kad valdytų Sąjungos veiksmus TEN srityje remiantis TEN-T gairėmis ir Finansiniu reglamentu bei sukurtų pridėtinę vertę valdant TEN-T programą. Įstaigos veiklą ir toliau prižiūri ją kuruojantis DG MOVE, kuris išlieka atsakingas už politinius klausimus.

TEN-T VĮ, prižiūrėdama visą projekto ciklą, yra atsakinga už techninio ir finansinio TEN-T programos vykdymo valdymą. Vykdydama kasdienę savo veiklą ji siekia mažesnėmis sąnaudomis pagerinti transeuropinio transporto tinklo kūrimo veiksmingumą ir lankstumą tuo pačiu metu sutelkiant aukšto lygio kompetenciją palengvinus specialistų įdarbinimą. Ji taip pat stiprina ryšius tarp TEN-T ir pagrindinių suinteresuotųjų šalių, užtikrina geresnį finansavimo suderinimą su kitomis ES priemonėmis; padaro ES finansavimą geriau matomą ir atkreipia dėmesį į jo teikiamą naudą bei Komisijai teikia paramą/atsiliepimus.

Valdymas

Valdymo komitetas

Įstaigos veiklą prižiūri Valdymo komitetas, kurį sudaro penki nariai, paskirti EK Mobilumo ir transporto, Regioninės politikos, Aplinkos ir Žmogiškųjų išteklių generalinių direktoratų, ir vienas Europos investicijų banko stebėtojas. Komitetas susirenka keturis kartus per metus. Jis tvirtina Įstaigos administracinį biudžetą, darbo programą, metinę veiklos ataskaitą, visų pajamų ir išlaidų finansines ataskaitas, išorės vertinimo ataskaitą bei priima kitas specialias įgyvendinimo taisykles.

Direktorius

Jį skiria Europos Komisija.

Vidaus auditas

EK vidaus audito tarnyba ir Įstaigos vidaus audito skyrius.

Išorės auditas

Audito Rūmai.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Europos Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2011 m. Įstaigai skirti ištekliai

Biudžetas

A)

8,0 milijardo eurų (100 % iš bendrojo Europos Sąjungos biudžeto) TEN-T biudžetui, susijusiam su 2007–2013 m. finansine programa.

B)

9,9 milijono eurų (100 % ES subsidija) administraciniam biudžetui, kurį Įstaiga vykdo savarankiškai.

Darbuotojai 2011 m. gruodžio 31 d.

Laikinieji darbuotojai: personalo plane numatytos 33 darbo vietos, iš kurių 100 % užimtos.

Sutartininkai: numatytos 67 darbo vietos, iš kurių 66 (99 %) buvo užimtos.

Iš viso darbuotojų: 100 (99 užimtos)

iš jų užsiima:

a)

Pagrindine veikla: 65 (65 užimtos)

b)

Administracine veikla: 35 (34 užimtos)

2011 m. rezultatai ir suteiktos paslaugos

Atranka

Pagal daugiametę programą surengtas tris sritis apėmęs kvietimas teikti pasiūlymus, kurio bendra vertė – 180 milijonų eurų. 47 pasiūlymus, kuriuose buvo prašoma 326,7 milijono eurų sumos, įvertino 19 išorės ekspertų. Buvo rekomenduota finansuoti 26 pasiūlymus, kuriuose buvo prašoma 161,3 milijono eurų.

Pasirengta 2012 m. paskelbtam metiniam 2011 m. kvietimui teikti pasiūlymus, kurio bendra vertė – 200 milijonų eurų.

Projektų valdymas

Parengti 49 nauji finansavimo sprendimai (pagal 2010 m. kvietimus teikti pasiūlymus) – 2011 m. pabaigoje buvo 316 neišnagrinėtų sprendimų;

Išnagrinėti iš naudos gavėjų gauti 137 prašymai padaryti pakeitimus – 2011 m. buvo gauti 98 nauji prašymai;

Išanalizuotos 228 Veiksmų padėties ataskaitos (VPA – pagrindinės projektų pažangos stebėjimo priemonės) ir 48 strateginiai veiksmų planai (SVP);

Vietoje arba Įstaigos patalpose surengti 70 su projektais susijusių posėdžių;

Panaudoti visi turimi mokėjimų asignavimai, vidutinis mokėjimo laikas – tik 13 dienų.

Paprastinimo priemonės

Parengti laiškų pavyzdžiai, skirti informuoti naudos gavėjus apie gautinus rezultatus ir terminus;

Supaprastinti VPA peržiūros ir projektų vertinimo/atrankos procesai;

Gerosios praktikos darbo grupė (Įstaiga ir naudos gavėjai) ir toliau siekė savo tikslo – aptarti su procedūromis susijusius apribojimus, keistis gerąja praktika ir nustatyti tobulintinas sritis;

Pakeista ex ante kontrolės metodika.

Komunikacija

Sukurtos interneto svetainės skiltys apie ITS ir finansų inžineriją – 2011 m. jas aplankė 150 000 lankytojų. Jūrų greitkelių pagalbos tarnybos svetainė susilaukė 2 700 lankytojų;

Surengta kampanija „10 out of TEN“, skirta informuoti apie TEN-T projektų laimėjimus, parengtos brošiūros ir plakatai;

Paskelbti naudos gavėjams skirti 9 el. informaciniai biuleteniai, 14 kalbų parengti 53 pranešimai spaudai apie naujus atrinktus projektus ir nauja brošiūra „Dvimetė 2008–2010 m. ataskaita“;

Tarp svarbiausių renginių – trečiasis projektų valdymo seminaras, kvietimams teikti pasiūlymus skirta informacinė diena; dalyvauta DG MOVE TEN-T dienose bei Regionų komiteto ir EESRK surengtuose renginiuose.

Bendradarbiavimas su Įstaigą kuruojančiu GD

Imtasi tolesnių veiksmų dėl daugiametės programos projektų portfelio laikotarpio vidurio peržiūros ir atlikta Europos ekonomikos atgaivinimo plano kvietimo teikti pasiūlymus TEN-T komponento laikotarpio vidurio peržiūra (39 projektai);

Parengta su programa susijusi statistika, ataskaitos ir žemėlapiai, pvz., „TEN-T programos įgyvendinimo vertinimo ataskaita“;

Prisidėta prie TEN-T gairių ir Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) peržiūros.

Auditai

Atlikti 26 auditai, apėmę 30 % 2010 m. tarpinių/galutinių mokėjimų (piniginės vertės).

Šaltinis: Įstaigos pateikta informacija.


ĮSTAIGOS ATSAKYMAS

12.

2010 m. įstaiga sudarė pagrįstas 2011 m. biudžeto prognozes, III antraštinėje dalyje numatydama didelę sumą 2011 m. kasmetinių kvietimų teikti pasiūlymus išorės vertinimui surengti. Tačiau Komisija nusprendė šią veiklą atidėti iki 2012 m., todėl suplanuotos biudžeto lėšos tapo nebereikalingos. Šis atidėjimas taip pat turėjo įtakos ekspertų, ryšių ir vertimo veiklai skirtoms biudžeto lėšoms, kurios visos įtrauktos į III antraštinę dalį.

Sutaupytas lėšas įstaiga panaudojo nesumokėtoms patalpų atnaujinimo išlaidoms apmokėti, todėl sumažėjo mokėtinų palūkanų suma. Lėšas taip pat buvo galima perkelti į II antraštinės dalies 21 skyrių (kompiuterinė įranga), atsižvelgiant į Komisijos vidaus audito tarnybos rekomendaciją „įstaigai dėti daugiau pastangų siekiant įsigyti ar sukurti išsamią valdymo informacijos sistemą“, ir siekiant įvykdyti Įstaigos darbo programoje, Vidaus kontrolės standartų veiksmų plane ir rizikos registre numatytus IT veiksmus. Biudžeto lėšų perkėlimą lėmė nenumatytas įvykis (2011 m. kasmetinio kvietimo teikti pasiūlymus atidėjimas), ir įstaiga mano, jog ji ėmėsi būtinų veiksmų patikimam finansų valdymui ir veiksmingam 2011 m. biudžeto vykdymui užtikrinti.