15.12.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 388/40


ATASKAITA

dėl Konkurencingumo ir inovacijų vykdomosios įstaigos 2011 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Įstaigos atsakymais

2012/C 388/08

ĮVADAS

1.

Konkurencingumo ir inovacijų vykdomoji įstaiga (toliau - Įstaiga), įsikūrusi Briuselyje - tai buvusioji Pažangios energetikos vykdomoji įstaiga. Jos įgaliojimai ir kadencija buvo pakeisti Komisijos sprendimu 2007/372/EB (1), iš dalies keičiančiu Sprendimą 2004/20/EB (2). Įstaiga buvo sukurta ribotam laikotarpiui nuo 2004 m. sausio 1 d. iki dabar nustatytos 2015 m. gruodžio 31 d. Jos tikslas - administruoti ES veiksmus energetikos, verslininkystės ir inovacijų bei tvaraus krovininio transporto srityse (3).

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

2.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Įstaigos priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, prireikus, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio nuostatų, Audito Rūmai atliko 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Įstaigos metinių finansinių ataskaitų (4), kurias sudaro finansinės atskaitomybės (5) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (6), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

Vadovybės atsakomybė

4.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Įstaigos finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (7). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (8) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo ir kontrolės sistemos bei procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų (9), kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu, ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Auditoriaus atsakomybė

5.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (10) Įstaigos metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

6.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Įstaigos finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

7.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, taip pat remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, auditorius, atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, atsižvelgia į subjekto vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas. Atliekant auditą taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

8.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami jų patikinimo pareiškimui pagrįsti.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

9.

Audito Rūmų nuomone, Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose (11) Įstaigos finansinė būklė 2011 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jos finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės (12).

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

10.

Audito Rūmų nuomone, 2011 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Įstaigos metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

11.

Toliau pateiktos pastabos šių Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMAS

12.

Įstaigos pradiniame 2011 m. 16,2 milijono eurų biudžete 10,7 milijono eurų sudarė personalo išlaidos. Faktinės personalo išlaidos sudarė 10 milijonų eurų. Nors biudžetas buvo pervertintas 0,7 milijono eurų suma, jo nepanaudojimas buvo mažesnis nei ankstesniais metais (pavyzdžiui, 1,5 milijono eurų 2010 m. (13)).

ĮSTAIGOS PRIEŽIŪROS IR KONTROLĖS SISTEMŲ PAGRINDINĖS KONTROLĖS PRIEMONĖS

13.

Pagal 2010 m. sudarytą sutartį dėl naujų biuro patalpų nuomos Įstaiga turi iš viso sumokėti 2,4 milijono eurų už patalpų savininko atliekamus renovavimo darbus. 2010 m. Įstaiga atliko pradinį 2 milijonų eurų mokėjimą. Likusi suma turėjo būti sumokėta trimis dalimis 2011, 2012 ir 2013 m.

14.

Įstaiga neteisingai apskaičiavo 2011 m. mokėtiną sumą, todėl buvo permokėta 108 287 eurų suma. Patalpų savininkas atlygino permokėtą sumą 2012 m. sausio mėn. Tačiau neteisingas Įstaigos mokėjimas rodo būtinybę sustiprinti jos kontrolę, kad būtų išvengta panašių permokėjimų.

Šią ataskaitą priėmė II kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Harald NOACK, 2012 m. spalio 10 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 140, 2007 6 1, p. 52.

(2)  OL L 5, 2004 1 9, p. 85.

(3)  Priede apibendrinta Įstaigos kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(4)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje pateikta papildoma informacija apie biudžeto vykdymą ir valdymą.

(5)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas ir ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita bei svarbių apskaitos metodų suvestinė ir kita aiškinamoji informacija.

(6)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(7)  Komisijos reglamento (EB) Nr. 1653/2004 25 straipsnis (OL L 297, 2004 9 22, p. 10).

(8)  Reglamento (EB) Nr. 1653/2004 29 straipsnis.

(9)  Agentūrų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB) Nr. 1653/2004 VI antraštinės dalies 1 skyriuje, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 651/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 15).

(10)  Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalis (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).

(11)  Galutinės metinės finansinės ataskaitos buvo parengtos 2012 m. birželio 28 d., jas Audito Rūmai gavo 2012 m. birželio 28 d. Galutinės metinės finansinės ataskaitos skelbiamos interneto svetainėje http://ec.europa.eu/eaci/docs_en.htm.

(12)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, jei jų nėra, – Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(13)  Žr. 2010 finansinių metų metinės ataskaitos 13 dalį (OL L 366, 2009 12 15, p. 81).


PRIEDAS

Konkurencingumo ir inovacijų vykdomoji įstaiga (Briuselis)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

1.

Sąjungos aplinkos politika padeda siekti šių tikslų: išlaikyti, saugoti ir gerinti aplinkos kokybę, saugoti žmonių sveikatą, apdairiai ir racionaliai naudoti gamtos išteklius, remti tarptautinio lygio priemones, skirtas regioninėms ar pasaulinėms aplinkos problemoms.

(SESV 191 straipsnis)

2.

Bendrijos pramonės politika užtikrina Bendrijos pramonės konkurencingumui reikalingas sąlygas spartinant pramonės prisitaikymą prie struktūrinių pokyčių, skatinant palankios aplinkos įmonių iniciatyvai ir plėtrai kūrimą, skatinant aplinkos, palankios įmonėms bendradarbiauti, kūrimą, siekiant geriau panaudoti inovacijų, mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros politikos sukuriamą pramonės potencialą. Valstybės narės konsultuojasi tarpusavyje, palaikydamos ryšį su Komisija, o prireikus koordinuoja savo veiklą. Komisija gali imtis bet kokios naudingos iniciatyvos šiam koordinavimui skatinti.

(SESV 173 straipsnis)

3.

Pagal bendrą transporto politiką nustatomos bendros taisyklės, taikomos tarptautiniam transportui, vykstančiam į valstybės narės teritoriją ar iš jos arba vykstančiam per vienos ar keleto valstybių narių teritoriją. Joje taip pat nustatomos sąlygas, kuriomis vežėjai nerezidentai gali valstybėje narėje teikti transporto paslaugas bei priemonės transporto saugumui gerinti.

(SESV 91 straipsnio 1 dalis ir 100 straipsnio 2 dalis)

Įstaigos kompetencijos sritys

(nustatytos Komisijos sprendimu 2004/20/EB, iš dalies pakeistu Komisijos sprendimu 2007/372/EB)

Tikslai

Vadovaudamasi Lisabonos Ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategija Europos Sąjunga ėmėsi priemonių, skirtų skatinti ir plėtoti konkurencingumą ir inovacijas. Viena šių priemonių – įsteigti Konkurencingumo ir inovacijų bendrąją programą (KIP) 2007–2013 m. (Sprendimas Nr. 1639/2006/EB), panaudojant Pažangios energetikos Europai (PEE) ir Verslininkystės ir inovacijų (VIP) programas. Jos taip pat apima Marko Polo programą (Reglamentas (EB) Nr. 1692/2006). Pagrindiniai tikslai: skatinti įmonių, ypač MVĮ, konkurencingumą; skatinti visas inovacijų formas, įskaitant ekologines inovacijas; skatinti energijos vartojimo efektyvumą ir naujų bei atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimą visuose sektoriuose, įskaitant transporto sektorių. Pagal šias ES programas Įstaiga atsako už visų užduočių, susijusių su ES pagalba, įgyvendinimą, išskyrus programos vertinimą, teisės aktų ir strateginių studijų stebėjimą ar bet kurį kitą veiksmą, kuris priklauso išimtinei Europos Komisijos kompetencijai.

Užduotys

Įgyvendinant ES programas, kurių atžvilgiu Komisija Įstaigai buvo perdavusi užduočių vykdymą:

valdyti visus konkrečių projektų gyvavimo ciklo etapus;

vykdyti visus veiksmus, kurių reikia ES programoms valdyti, ypač veiksmus, susijusius su sutarčių sudarymu ir dotacijų suteikimu;

rinkti, nagrinėti ir perduoti Komisijai visą informaciją, kurios reikia programų įgyvendinimui, bei skatinti programų koordinavimą ir sinergiją;

VIP programos srityje būti atsakingai už Europos įmonių tinklo valdymą ir palaikymą, ekologinių inovacijų bandomuosius ir pateikimo į rinką projektus ir inovacijų veiklą palaikant aukštą standartizavimo lygį (IP pagrindų projektas).

Valdymas

Valdymo komitetas

Sudarytas iš penkių Europos Komisijos paskirtų narių. Europos Komisijai patvirtinus jis priima Įstaigos metinę darbo programą. Be to, jis priima Įstaigos administracinį biudžetą ir jos metinę veikos ataskaitą.

Direktorius

Skiria Europos Komisija.

Išorės auditas

Audito Rūmai.

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2011 m. (2010 m.) Įstaigai skirti ištekliai

Biudžetas

A)   Veiklos biudžetas

Planuoti 229,6 (249,8) milijono eurų (100 % iš bendrojo ES biudžeto). Įstaiga vykdo veiklos biudžetą, už kurį yra atsakinga Komisija:

83,8 (71,0) milijono eurų PEE programai;

38 (35,2) milijono eurų VIP-ekologinėms inovacijoms;

50,9 (79,7) milijono eurų VIP-tinklams;

56,8 (63,8) milijono eurų Marko Polo programai;

B)   Administracinis biudžetas

15,6 milijono eurų (100 % ES subsidija) administraciniam biudžetui, kurį Įstaiga vykdo savarankiškai.

Darbuotojai 2011 m. gruodžio 31 d.

Iš viso darbuotojų: numatytos 159 (155) darbo vietos, iš kurių 156 (142) buvo užimtos;

laikinieji etatai: numatytos 37 (37) darbo vietos, iš kurių 33 (33) buvo užimtos;

sutartininkai: numatyta 122 (118) darbo vietos, iš kurių 123 (109) buvo užimtos.

2011 m. rezultatai ir suteiktos paslaugos

Pažangios energetikos Europai (PEE) programos srityje paskelbus kvietimą teikti pasiūlymus gautos 384 paraiškos. Surengta daugiau nei 100 projektų aptarimo posėdžių. 2011 m. kovo mėn. pabaigoje Įstaiga buvo užbaigusi derybas dėl didžiosios sutarčių dalies, susijusias su 44 atrinktais 2010 m. kvietimo pasiūlymais. 2011 m. balandžio mėn. pabaigoje buvo pasirašyta didžioji sutarčių dalis.

Įstaiga dalyvavo daugiau nei 20 nacionalinių informacinių dienų. Vidutiniškai mažiau nei per savaitę ji taip pat atsakė į maždaug 200 prašymų dėl išankstinių pasiūlymų tikrinimų. Ypatingos pastangos buvo skirtos skatinti naują iniciatyvą (Build Up Skills), kuria siekiama apmokyti statybininkus ir suteikti jiems kvalifikaciją. Kovo 16 d. Įstaiga surengė seminarą suinteresuotosioms šalims, skirtą informaciją apie šią iniciatyvą suteikti statybų ir mokymo sektoriaus subjektams bei institucijoms.

VIP programa. Europos įmonių tinklas

Programa sudaryta iš daugiau nei 580 partnerių organizacijų 47 šalyse, įskaitant 27 ES valstybes nares. Be projektų valdymo užduočių (92 sutartys) (specialūs susitarimai dėl dotacijų) ir IPeuropAware projekto, Įstaiga taip pat atsakinga už Europos įmonių tinklo palaikymą ir IT priemonių bei interaktyvaus bendravimo tarp tinklo partnerių duomenų bazių valdymą. 2011 m. Įstaiga Komisijos vardu įgyvendino šias priemones:

Europos įmonių tinklas:

tinklo operacijos

tinklo parama (palaikymas)

tinklo IT priemonės

INT projektai ir Your Europe Business portalas

ekologinių inovacijų pradinio taikymo ir pateikimo į rinką projektai

Ekologinės inovacijos

Ekologinės inovacijos remiamos taikant įvairias KIP priemones (finansinius instrumentus, nacionalinių ir regioninių subjektų tinklus, pradinio taikymo ir pateikimo į rinką projektus). Įstaigai patikėtas ekologinių inovacijų pradinio taikymo ir pateikimo į rinką projektų valdymas; 2008–2013 m. orientacinis biudžetas sudarė 185 milijonus eurų.

2011 m. rezultatai:

užbaigta 2010 m. kvietimo teikti pasiūlymus procedūra: 2011 m. lapkričio mėn. pabaigoje derybos buvo baigtos ir visos sutartys (47) pasirašytos;

naujas 2011 m. kvietimas teikti pasiūlymus. 2011 m, kvietimas teikti pasiūlymus buvo paskelbtas 2011 m. balandžio mėn., gauta 280 pasiūlymų. Pagrindinis įvertinimas buvo atliekamas lapkričio 21–gruodžio 9 d. Galutinį posėdį planuota surengti 2012 m. vasario 14 d.;

informacijos apie VIP ekologinių inovacijų projektus rengimas ir skleidimas pagal Įstaigos komunikacijos darbo planą (nauji elektroniniai perspėjimai, reguliarus ekologinių inovacijų svetainės atnaujinimas, ekologinių inovacijų projektų duomenų bazės perkėlimas į naują serverį, nauja prieglobos ir techninės priežiūros sutartis; 2011 m. balandžio mėn. organizuota 2011 Europos informacijos diena;

įgyvendinamų projektų valdymas.

Marko Polo programa

Pagrindinė veikla:

2010 m. kvietimų teikti pasiūlymus procedūros užbaigimas (gauta 101 paraiška);

priėmus 2011 m. MP darbo programą, 2011 m. kvietimo teikti pasiūlymus skatinimas ir vykdymas – kvietimas buvo paskelbtas spalio 21 d., o nustatyta galutinė pasiūlymų pateikimo diena buvo 2012 m. sausio 16 d.;

informacijos apie Marko Polo programą rengimas ir skleidimas pagal Įstaigos komunikacijos darbo planą;

rekomendacijos, skirtos kuruojančiam direktoratui DG MOVE dėl Marko Polo programos įgyvendinimo ir dėl jos tolesnio plėtojimo;

įgyvendinamų projektų valdymas.

Šaltinis: Įstaigos pateikta informacija.


ĮSTAIGOS ATSAKYMAI

12.

Remdamasi ankstesnėmis Audito Rūmų rekomendacijomis, Įstaiga parengė tikslesnę 1 antraštinės dalies (Personalo išlaidos) prognozę. Iš tiesų 2011 m. numatyta šiek tiek per didelė suma. bet padidintą sąmatą lėmė nuo Įstaigos nepriklausantys veiksniai, kuriuos sunku numatyti tvirtinant pradinį biudžetą, pavyzdžiui, nepriimtas sprendimas dėl atlyginimų indeksavimo, vaiko priežiūros ar nemokamų atostogų prašantys darbuotojai, didesnė nei numatyta darbuotojų kaita ir ilgesnė nei tikėtasi tam tikrų darbuotojų specialioms pareigoms eiti samdymo procedūra. 2012 m. biudžetui taikomas griežtesnis sąmatos sudarymo metodas. 2012 m. biudžeto vykdymas rodo, kad personalo išlaidos apskaičiuotos tiksliau nei ankstesniais metais. Įstaiga mano, kad ateityje reikšmingo pertekliaus bus išvengta.

13-14.

Įstaiga pripažįsta, kad minima suma buvo permokėta. Kaip Audito Rūmai pažymėjo, patalpų savininkas permokėtą sumą nedelsdamas grąžino. Šis atvejis buvo tinkamai dokumentuotas ir su šia sutartimi susijusių patalpų įrengimo darbų išlaidos jau kompensuotos. Įstaiga imsis reikiamų priemonių, kad ateityje sudarydama sutartis, kur numatytas ankstyvas išlaidų kompensavimas, išvengtų tokių situacijų.