30.4.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 129/19


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2011/C 129/11

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„FASOLA WRZAWSKA“

EB Nr.: PL-PDO-0005-0645-24.09.2007

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas:

„Fasola wrzawska“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Lenkija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis:

1.6 klasė.

Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

Pavadinimu „Fasola wrzawska“ gali būti parduodamos tik sausos Phaseolus multiflorus raudonžiedžių vijoklinių pupelių sėklos.

Fizinės savybės:

 

atsižvelgiant į dirvožemio tipą ir meteorologines sąlygas augimo sezono metu, vieno tūkstančio sėklų svoris varijuoja nuo 2 100 iki 2 900 g,

 

pupelės iš šonų yra suplotos, inksto formos, lygios, nepažeistos, prinokusios, taisyklingo pavidalo, jų drėgnis neviršija 18 %, nesusiraukšlėjusios, be vabzdžių padarytų skylučių, veikiamos temperatūros negenda ir nesudygsta. Joms būdingas tolygiai baltos spalvos blizgus gemalo apvalkalas.

Pakuojant pupelėms taikomi būtiniausi reikalavimai:

suskilusių pupelių (puselių): ne daugiau kaip 0,1 %,

susiraukšlėjusių pupelių: ne daugiau kaip 0,3 %,

nereikalingos priemaišos: ne daugiau kaip 0,05 % (iš jų žemių ne daugiau kaip 0,02 %),

supuvusių arba apipelijusių pupelių: ne daugiau kaip 0,2 %,

nevienodos spalvos pupelių: ne daugiau kaip 0,6 %; šių reikalavimų neatitinkančių pupelių bendras kiekis negali viršyti 1,25 % svorio.

3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams):

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

Visi „Fasola wrzawska“ gamybos veiksmai turi būti atliekami 4 dalyje apibrėžtoje geografinėje vietovėje. Naudojamos tik iš regiono, kuriame auginamos „Fasola wrzawska“ pupelės, surinktos raudonžiedžių vijoklinių pupelių (Phaseolus multiflorus) sėklos.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

„Fasola wrzawska“ auginama šiose Pakarpatės vaivadijos vietovėse:

Tarnobžego pavieto Gožycės gminos Vžavos, Gožycos, Motycze Poduchowne, Tšešno ir Zalesie Gorzyckie apylinkėse,

Zalešano gminos Skowierzyno, Zalešano, Maidano Zbidniovsko ir Motycze Szlacheckie apylinkėse,

Radomyšlio prie Sanemo gminos Dombrovkos, Pniuvskos, Pniuvo, Novinos, Vitkovicų, Chvalovicų, Antoniuvo ir Ožechuvo apylinkėse.

Zalešano ir Radomyšlio gminos yra Stalovovolskės paviete.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

5.1.1.   Gamtos veiksniai

Vietovė, kurioje auginamos šios pupelės, yra Tarnobžego pavieto lygumoje ir žemutiniame Sano upės slėnyje. Ši teritorija šiaurės vakaruose ribojasi su Vysla. Netoli Vžavos Sano upė įteka į Vyslą kirsdama vietovę beveik per vidurį. Ši teritorija sudaro šiaurinę Sandomiero baseino dalį.

Sandomiero baseino žemumų klimatas pasižymi ilgomis, nepaprastai karštomis vasaromis, švelniomis žiemomis ir palyginti nedideliu kritulių kiekiu. Vidutinė metinė kritulių norma – apie 600 mm (1985–1996 m. varijavo nuo 523 iki 628 mm), iš kurių virš 230 mm iškrenta augimo sezono metu.

Vidutinė metinė temperatūra čia siekia 7,7–8,0 °C. Vasarą vidutinė dienos temperatūra karščiausią (liepos) mėnesį yra + 18 °C. Šalčiausias mėnuo – sausis, vidutinė temperatūra – 4 °C.

Vietovės klimatui būdingiausios labai šiltos, saulėtos, truputėlį debesuotos ar šiltos, be lietaus dienos, nors dažnai pasitaiko ir saulėti, vėsesni orai. Šiame regione šalnų gali nebūti ilgą laiką.

Dvi pagrindinės, viena šalia kitos tekančios upės yra svarbus ypatingo šiam regionui (tarp Vyslos ir Sano upių) būdingo mikroklimato formavimosi veiksnys, turintis įtakos augimo sezonui (vidutinė temperatūra augimo sezono metu siekia 5 °C). Šioje vietovėje augimo sezonas yra 25 dienomis ilgesnis už beveik 220 dienų trunkantį augimo sezoną gretimose vietovėse. Sandomiero baseinas ribojasi su Mažosios Lenkijos vaivadijos aukštumomis, Roztočės kalnais ir Karpatų prieškalnėmis. Tokios paviršiaus struktūros labai apsaugo vietovę nuo stipraus vėjo.

4 dalyje apibrėžta vietovė lyginant su apylinkėmis yra žemumoje, todėl apsaugota nuo neigiamo stipraus vėjo poveikio. Vietovės dirvožemį visų pirma sudaro dumblas, susiformavęs kaupiantis upių nuosėdų sluoksniams dėl Vyslos, Sano ir kitų mažesnių upių (Lengo, Tšesniuvkos ir Osos) išsiliejimo, kuris šioje vietovėje pasitaiko dažnai. Tokie dažniausiai upių slėniuose esantys dirvožemiai, vadinamieji Vyslos upės dumbluoti paviršiai, yra patys derlingiausi. Jie priskiriami labai tinkamo ir tinkamo kviečiams bei runkeliams, tinkamo kviečiams ir tinkamo rugiams dirvožemio klasėms.

Pavasarį ir rudenį vietovėje dažnai kyla rūkas, kuris veiksmingai saugo nuo staigių dienos ir nakties temperatūros pokyčių. Dėl gretimais tekančių Vyslos ir Sano upių vietovėje paviršinių vandenų netrūksta.

5.1.2.   Žmogiškieji veiksniai

Daugelį metų šioje vietovėje pupelių augintojai tobulino pupelių auginimo procesus, išlaikydami tokius metodus, kurie nepažeistų natūralios ekologinės pusiausvyros. Regiono augintojai pasižymi ypatingomis žiniomis, kokius principus ir metodus taikyti auginant pupeles, kaip parinkti tinkamas atramas (kartis) ir jas paruošti, kaip nuspėti tinkamą pupelių sėjos metą, kaip tinkamai pririšti pupeles prie karčių, nuspėti tinkamą pupelių pjovos metą bei teisingai apskaičiuoti, ar jau tinkamas metas ankštims aižyti. Apie regiono augintojų įgūdžius taip pat liudija „Fasola wrzawska“ pupelių auginimo metu atliekamos intervencijos, tokios kaip atramų pupelėms paruošimas, pupelių sėja, kaupimas (ravėjimas ir dirvos purenimas), pritvirtinimas prie atramų, derliaus nuėmimas ir rūšiavimas – visi šie darbai atliekami rankomis.

Kiekvienas „Fasola wrzawska“ auginimo etapas susijęs su tradiciniais, tam regionui būdingais pupelių auginimo metodais, kurių dauguma atliekami rankomis. Dėl šios priežasties regiono augintojų įgūdžiai yra svarbūs šios pupelių rūšies auginimo procesui. Dar prieš pradedant sėti pupeles, kartys (basliai), kurios vėliau bus naudojamos pupelėms pririšti, yra rūpestingai atrenkamos ir paruošiamos.

Šios kartys turi būti išrikiuotos lauke atitinkamu atstumu viena nuo kitos tinkamam pupelių augimui ir plėtimuisi.

„Fasola wrzawska“ gali būti rišamos skirtingais būdais, pavyzdžiui: ant vertikalių karčių, ant virvių, kabančių ant ištemptos vielos, pakabintos tarp baslių arba ant įtemptomis vielomis įtvirtintų karčių. „Fasola wrzawska“ pupelės džiovinamos atvirame ore, o nurenkamos ankštims sunokus. Išdžiovintos pupelės išaižomos ir atrenkamos rankomis. Jos turi būti laikomos švarioje, sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, kurioje nėra kenkėjų ir pašalinių kvapų. Pupelės negali būti laikomos orui nepralaidžiuose maišuose.

5.2.   Produkto ypatumai:

„Fasola wrzawska“ pasižymi šiomis savybėmis:

savo dydžiu: iš visų Phaseolus multiflorus raudonžiedžių vijoklinių pupelių „Fasola wrzawska“ išsiskiria savo dydžiu. Atsižvelgiant į dirvožemio tipą ir meteorologines sąlygas augimo laikotarpiu, vieno tūkstančio sėklų svoris varijuoja nuo 2 100 iki 2 900 g; „Fasola wrzawska“ yra 40–90 % didesnė už kitas raudonžiedžių pupelių rūšis,

vandens absorbavimo lygiu, kuris yra 20 % didesnis, nei pupelių, augančių kitose nei 4 dalyje apibrėžta geografinėse vietovėse,

gemalo apvalkalo storiu: „Fasola wrzawska“ odelės svoris ir storis yra apie 20 % mažesnis, nei tos pačios rūšies pupelių, augančių kitoje geografinėje vietovėje,

saldžiu skoniu: patvirtinta laboratorijoje atlikus juslinį vertinimą,

ypatingu natūraliu tik šioms pupelėms būdingu kvapu, neturinčiu pašalinio blogo, pelėsio ar kitokio kvapo,

struktūra ir konsistencija: švelnios, „tirpstančios burnoje“ tekstūros, neturinčios nemalonaus miltingo skonio,

virimo laiku: jis yra apie 10 minučių trumpesnis, nei pupelių, auginamų kitose nei 4 dalyje apibrėžta geografinėse vietovėse.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

„Fasola wrzawska“ pupelių rūšis susiformavo išskirtinai tam tikrų natūralių veiksnių (klimato ir dirvožemio) ir regiono augintojų įgūdžių dėka. Šios dvi aplinkybės – išskirtinis unikalios produkto kokybės garantas.

Žemė, kurioje auginamos „Fasola wrzawska“ pupelės, pasižymi labai tinkamo dumblo turinčiu dirvožemiu ir dėl šalia tekančių Vyslos ir Sano upių nusistovėjusiomis aprūpinimo vandeniu ir mikroklimato sąlygomis. Šiai geografinei vietovei būdingos anksčiau minėtos savybės ir žmonių įgūdžiai (kaip, pavyzdžiui, atitinkamos pupelių tvirtinimo prie atramų taisyklės ir jų laikymasis, tinkamos erdvės tarp eilių ir tarp stulpų vienoje eilėje paisymas) suteikia „Fasola wrzawska“ pupelių rūšiai galimybę tinkamai augti, užtikrinant gausų jų derlių. Šios pupelės yra žymiai didesnės, nei tos pačios rūšies pupelės, augančios kitose nei 4 dalyje apibrėžta geografinėse vietovėse. Šios vietovės klimatas yra šiltesnis už gretimų vietovių klimatą, čia ilgą laiką nebūna šalnų, o tai nulemia ilgesnį pupelių augimo sezoną. Žemupio vietovės, kurią saugo supantys kalnai, klimato sąlygoms būdingi ne tokie stiprūs vėjai, o tai labai svarbu, nes pupelės labai neatsparios vėjui. Šie veiksniai, suderinti su augintojų įgūdžiais, tokiais kaip rankomis ir nuosekliai pagal pupelių sunokimo laipsnį nurenkamas „Fasola wrzawska“ derlius ar pupelių džiovinimas lauke, duoda vaisių, kuris turi ploną gemalo apvalkalą, tinkamą struktūrą ir konsistenciją.

Šiai geografinei vietovei būdingi veiksniai ir augintojų įgūdžiai padeda išgauti ypatingas, kulinariniame kontekste labai vertinamas „Fasola wrzawska“ savybes. Ilgesnis auginimo sezonas, kurio metu dominuoja saulėti orai, reiškia, kad pupelėse gali būti susintetintas didelis kiekis angliavandenių. Ši aplinkybė, suderinta su augintojų įgūdžiais, kaip, pavyzdžiui, laiku nuimamas pupelių derlius (laikas parenkamas pagal jų augimą), leidžia gauti optimalų angliavandenių kiekį, kuris „Fasola wrzawska“ pupelėms suteikia charakteringą saldų skonį. Džiovinant pupeles tinkamomis sąlygomis ir parenkant jų laikymui tinkamą vietą ir sąlygas, išgaunamas ypatingas „Fasola wrzawska“ aromatas. Rankiniu būdu išaižant ir atrenkant pupeles užtikrinama, kad jos atitiktų aukštos kokybės reikalavimus.

Natūraliu džiovinimu, kuris nėra dirbtinai pagreitintas, užtikrinamas nedidelis vandens kiekis pupelėse, pupelių geldelių sienelės apsaugomos nuo irimo ir sumažinamas tarpas tarp geldelių ir sienelių. Tokiu būdu užtikrinamas aukštas „Fasola wrzawska“ pupelių vandens absorbavimo lygis, jų švelni struktūra ir konsistencija ir trumpesnis virimo laikas, nei kitų daugiažiedžių pupelių, augančių kitose nei 4 dalyje apibrėžta geografinėse vietovėse.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

http://www.minrol.gov.pl/DesktopDefault.aspx?TabOrgId=1620&LangId


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.