16.12.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 368/24


ATASKAITA

dėl Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės 2010 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

2011/C 368/04

ĮVADAS

1.

Europos ITER (1) įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendroji įmonė įsteigta 2007 m. kovo mėn. 35 metams (2). Nors didžioji branduolių sintezės infrastruktūros dalis bus pastatyta Kadaraše Prancūzijoje, bendrosios įmonės būstinė yra Barselonoje.

2.

Bendrosios įmonės užduotys yra (3):

a)

teikti Euratomo įnašą Tarptautinei ITER branduolių sintezės energijos organizacijai (4);

b)

teikti Euratomo įnašą „platesnio požiūrio“ veiklai (papildomi branduolių sintezės moksliniai tyrimai) su Japonija, siekiant sparčiau vystyti branduolių sintezės energiją;

c)

parengti ir koordinuoti veiklos programą, skirtą pasirengti demonstracinio branduolių sintezės reaktoriaus ir susijusių įrenginių, visų pirma tarptautinio sintezės medžiagų apšvitinimo įrenginio, statybai.

3.

Bendrosios įmonės nariai yra Euratomas, kuriam atstovauja Europos Komisija, Euratomo valstybės narės ir kitos šalys, pasirašiusios bendradarbiavimo susitarimus su Euratomu kontroliuojamos branduolių sintezės srityje ir pareiškusios norą tapti narėmis (2010 m. gruodžio 31 d. Šveicarijoje).

4.

Kai Bendroji įmonė buvo įsteigta, buvo įvertinta, kad Bendrajai įmonei 2007–2041 m. laikotarpiui iš viso reikalinga orientacinė 9 653 milijonų eurų suma. Buvo nustatyta, kad Euratomo bendras įnašas sudarys 7 649 milijonus eurų, iš kurių iki 15 % bus skirta administracinėms išlaidoms. Kitus išteklius sudaro ITER priimančiosios šalies (Prancūzijos) įnašai, metiniai narystės mokesčiai, savanoriški valstybių ne Euratomo narių įnašai ir papildomi ištekliai, gaunami pagal valdybos patvirtintas sąlygas. Audito Rūmai atkreipia dėmesį į reikalavimą gerokai padidinti ITER projektui skiriamus išteklius (žr. 27–29 dalis).

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

5.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio 1 dalies nuostatų, Audito Rūmai atliko 2010 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų (5), kurias sudaro finansinė atskaitomybė (6) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (7), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

6.

Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalį (8) šis patikinimo pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai.

Direktoriaus atsakomybė

7.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Bendrosios įmonės finansines taisykles savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (9). Direktorius yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (10) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (11), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Audito Rūmų atsakomybė

8.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, turi pateikti Bendrosios įmonės metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

9.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC ir ISSAI (12) tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai laikytųsi etikos reikalavimų bei planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas, jog finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

10.

Audito Rūmai savo auditą atlieka taikydami procedūras, skirtas gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Audito Rūmai pasirenka procedūras ir atlieka finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių neteisėtų ir netvarkingų operacijų rizikos vertinimą vadovaudamiesi audito nuovoka. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, Audito Rūmai, atlikdami šiuos rizikos vertinimus, nagrinėja subjekto vidaus kontrolės aspektus, susijusius su finansinių ataskaitų rengimu ir jų pateikimu. Audito Rūmų audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir vadovybės atliktų apskaitinių įvertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

11.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami pateikti toliau išdėstytas nuomones.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

12.

Audito Rūmų nuomone, Bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose visais reikšmingais aspektais yra teisingai pateikta Bendrosios įmonės finansinė būklė 2010 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų rezultatai ir pinigų srautai, vadovaujantis jos finansinio reglamento nuostatomis.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

13.

Audito Rūmų nuomone, 2010 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

14.

Toliau pateiktos pastabos nekeičia Audito Rūmų nuomonių.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

Biudžeto vykdymas

15.

Galutiniame biudžete buvo 444,1 milijono eurų įsipareigojimų asignavimų ir 241,7 milijono eurų mokėjimų asignavimų. Iš 2009 m. buvo perkelta 106,8 milijono eurų kaip įsipareigojimų asignavimai ir 52,3 milijono eurų kaip mokėjimų asignavimai (daugiausia asignavimai, kuriuos ITER statybai skyrė priimančioji šalis). Dėl vėlavimų vykdant veiklą mokėjimų asignavimų panaudojimo lygis buvo tik 63,4 % (13). Tai taip pat sąlygojo didelį grynųjų pinigų likutį, kuris metų pabaigoje sudarė 78,8 milijono eurų (26,8 % 2010 metais turėtų mokėjimų asignavimų).

Bendrosios įmonės ir vidaus kontrolės sistemų reorganizavimas

16.

Savo dviejose ankstesnėse specialiosiose metinėse ataskaitose Audito Rūmai pažymėjo, kad Bendrosios įmonės vidaus kontrolės sistemos nebuvo visiškai parengtos ir įdiegtos, kaip reikalaujama Finansiniame reglamente (14). Be to, taip pat ir Bendrosios įmonės vidaus auditorius 2010 m. gegužės 31 d. paskelbė ataskaitą dėl finansinių grandinių, kurioje išreiškiamas susirūpinimas finansinėmis grandinėmis ir pareigų atskyrimu.

17.

Atsakydama į tai, valdyba 2010 m. birželio mėn. priėmė valdymo gerinimo planą, o spalio mėn. – organizacinės struktūros keitimo pasiūlymą. Naujoji organizacinė struktūra (15) įsigaliojo 2011 m. sausio 1 d.

18.

Nepaisant šių pakeitimų, atsakomybė už finansines grandines audito atlikimo metu (2011 m. balandžio mėn.) dar nebuvo visiškai priskirta, kadangi kai kurie svarbūs etatai (pvz., ITER padalinio vadovo, administracijos vadovo bei Biudžeto ir finansų skyriaus vadovo) dar buvo neužimti (16).

IT sistemos

19.

Nors Bendroji įmonė naudoja finansų ir apskaitos sistemas (ABAC ir SAP), kurios priklauso Komisijai ir kurias patvirtino apskaitos pareigūnas, kitos svarbios veiklos procedūros, kuriomis remiantis yra gaunama finansinė informacija, dar nėra patvirtintos. Kaip jau buvo minėta Audito Rūmų 2009 m. ataskaitoje (17), nėra įdiegtos tinkamos veiklos sutarčių (ABAC ar panašių sutarčių) valdymo sistemos, suderintos su biudžeto ir finansinės atskaitomybės sistemomis.

KITA

Dotacijos ir viešieji pirkimai

20.

Audito Rūmai ištestavo devynias viešųjų pirkimų ir šešias dotacijų skyrimo procedūras. Trijų iš devynių viešųjų pirkimų procedūrų atveju Bendroji įmonė gavo tik vieną pasiūlymą. Dotacijų skyrimo atveju vieneriems viešiesiems pirkimams teko vidutiniškai tik po vieną pasiūlymą. Nepaisant to, kad Audito Rūmai pripažįsta, jog Bendroji įmonė veikia ypatingai specializuotoje srityje, jie rekomenduoja, kad rengdama, skelbdama, vertindama valdymo etapus ir sudarydama dėl jų sutartis, įmonė pasistengtų kiek įmanoma padidinti konkurenciją ir vadovautųsi optimalaus lėšų panaudojimo principu.

21.

Bendrosios įmonės taikoma kontrolė prieš mokant išmokas pagal susitarimus dėl dotacijų nėra pakankamai gerai dokumentuojama, kad garantuotų atitiktį finansiniams reikalavimams ir atitinkamų išlaidų tinkamumą (18).

22.

Audito Rūmai palankiai vertina tai, kad Bendroji įmonė pradėjo rengti ex post audito strategiją, kurią įdiegti planuojama 2012 m. Ex post audito strategija yra pagrindinė kontrolės priemonė vertinant operacijų teisėtumą ir tvarkingumą ir turėtų būti įdiegta kaip įmanoma greičiau. Ji taip pat turėtų apimti dotacijas ir viešųjų pirkimų veiklos sutartis.

Vėluojama sumokėti narystės mokesčius

23.

2008 ir 2009 m. Audito Rūmai nustatė, kad kai kurie Bendrosios įmonės nariai nesumokėjo savo narystės mokesčių per valdybos nustatytą terminą. 2010 metams nustatytas terminas buvo 2010 m. gegužės 31 d., tačiau tik 14 iš 28 narių susimokėjo laiku.

Komisijos vidaus audito tarnyba

24.

Audito Rūmai savo Nuomonėje Nr. 4/2008 atkreipė dėmesį, kad Bendrosios įmonės finansiniame reglamente nėra nuorodos į Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimus atlikti Bendrosios įmonės auditus. Nepaisant to, kad Bendrosios įmonės finansinis reglamentas dar nebuvo pataisytas, įtraukiant į jį Komisijos vidaus auditoriaus įgaliojimus (19), Komisija ir Bendroji įmonė ėmėsi veiksmų, kad būtų aiškiai nustatyti Komisijos vidaus audito tarnybos ir Bendrosios įmonės vidaus audito funkcijos vaidmenys.

Bendrosios įmonės audito komitetas

25.

Savo Nuomonėje Nr. 4/2008 Audito Rūmai taip pat pažymėjo, kad atsižvelgiant į biudžeto dydį ir užduočių, kurias turi vykdyti Bendroji įmonė, sudėtingumą, turėtų būti įsteigtas valdybai tiesiogiai atskaitingas audito komitetas. Audito Rūmai palankiai vertina valdybos sprendimą įsteigti audito komitetą (20).

Priėmimo susitarimas

26.

Priėmimo susitarime dėl statybos vietos ir paramos, privilegijų ir imunitetų, kurį 2007 m. birželio 28 d. pasirašė Ispanijos Karalystė ir Bendroji įmonė, teigiama, kad ne vėliau kaip per trejus metus po šio susitarimo pasirašymo Bendrajai įmonei turi būti suteiktos nuolatinės patalpos. Kai buvo atliekamas šis auditas, nuolatinės patalpos Bendrajai įmonei dar nebuvo suteiktos.

ITER projekto finansavimo padėtis

27.

2010 m. gegužės mėn. Komisija paskelbė Komunikatą Europos Parlamentui ir Tarybai dėl ITER projekto padėties (21), kuriame ji vertina, kad atsižvelgiant į 2012 ir 2013 m. Euratomo išlaidų, susijusių su įnašais į ITER projektą, padidėjimą, reikės apie 1,4 milijardo eurų.

28.

2010 m. liepos mėn. Komisija pateikė pasiūlymą pataisyti dabartinę daugiametę finansavimo programą ir patenkinti papildomus 2012 ir 2013 metų finansavimo poreikius (22). Europos Parlamentas ir Taryba nepasiekė sutarimo dėl šio pasiūlymo. Kai buvo atliekamas auditas (2011 m. balandžio mėn.) ES įnašo į ITER projektą finansavimo klausimas nebuvo išspręstas.

29.

Audito Rūmai pažymi, kad šie pokyčiai gali ženkliai paveikti Bendrosios įmonės veiklą ir biudžetą ir galimai pavėlinti Euratomo įnašą į ITER projekto statybos etapą.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Igors LUDBORŽS, 2011 m. spalio 25 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  ITER: International Thermonuclear Experimental Reactor (Tarptautinis termobranduolinis eksperimentinis reaktorius).

(2)  2007 m. kovo 27 d. Tarybos sprendimas 2007/198/Euratomas, įsteigiantis Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrąją įmonę ir suteikiantis jai lengvatas (OL L 90, 2007 3 30, p. 58).

(3)  Priede apibendrinta Bendrosios įmonės kompetencija, veikla ir turimi ištekliai. Ši informacija pateikta susipažinti.

(4)  Tarptautinė ITER branduolių sintezės energetikos organizacija įsteigta 2007 m. spalio mėn. pradiniam 35-erių metų laikotarpiui. Ji įgyvendina ITER projektą, kuriuo siekiama parodyti mokslines ir technologines galimybes naudoti branduolių sintezės energiją. Šios organizacijos nariai – Euratomas, Kinijos Liaudies Respublika, Indijos Respublika, Japonija, Korėjos Respublika, Rusijos Federacija ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

(5)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje, be kita ko, skelbiamas asignavimų įvykdymo lygis ir suvestinė informacija apie asignavimų perskirstymus įvairiuose biudžeto straipsniuose.

(6)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita ir finansinės atskaitomybės priedas, kuriame pateikiamas pagrindinių apskaitos metodų aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

(7)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(8)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(9)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(10)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

(11)  ES įstaigų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), VII antraštinės dalies 1 skyriuje, ir yra įtrauktos į Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės finansinį reglamentą.

(12)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).

(13)  55,8 milijono eurų mokėjimų asignavimų buvo perkelta į 2011 m., o 51,8 milijono eurų mokėjimų asignavimų, perkeltų iš 2009 m., metų pabaigoje buvo panaikinti.

(14)  2009 metų ataskaitos 21 dalyje minimas Bendrosios įmonės tarnybinės struktūros reorganizavimas, dėl kurių, Audito Rūmų manymu, kilo klausimas dėl pareigų atskyrimo tarp pagrindinės ir finansinės veiklos.

(15)  Naujoji organizacinė struktūra orientuota į „projekto valdymą“.

(16)  Tikimasi, kad šie etatai bus užimti 2011 metais.

(17)  Audito Rūmų 2009 m. ataskaitos 20 dalis.

(18)  Bendrosios įmonės vidaus auditorius taip pat pažymėjo, kad išmokų pagal išlaidų deklaracijas ex ante kontrolės metodas nėra veiksmingas ir nėra gerai parengtas išlaidų deklaracijoms tvarkyti, nors operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

(19)  Žr. Audito Rūmų nuomonę Nr. 4/2008.

(20)  Audito komitetas iš pradžių buvo įsteigtas dvejų metų laikotarpiui ir yra sudarytas iš penkių asmenų, iš kurių vieną skiria Euratomas.

(21)  Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: ITER padėtis ir galimi tolesni veiksmai, COM(2010) 226 galutinis, 2010 m. gegužės 4 d.

(22)  Pasiūlymas – Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas, kuriuo iš dalies keičiamos 2006 m. gegužės 17 d. Tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės ir patikimo finansų valdymo nuostatos, susijusios su daugiamete finansine programa, kad būtų patenkinti papildomi ITER projekto finansavimo poreikiai, COM(2010) 403 galutinis, 2010 m. liepos 20 d.


PRIEDAS

Europos ITER įgyvendinimo ir branduolių sintezės energetikos vystymo bendroji įmonė (Barselona)

Kompetencijos sritys ir veikla

Sutartyje numatytos Bendrijos kompetencijos sritys

(Ištraukos iš Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 45 ir 49 straipsnių)

Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 5 skyrius „Bendrosios įmonės“, visų pirma:

 

45 straipsnis:

„Branduolinės pramonės plėtrai Bendrijoje ypač svarbios įmonės gali būti steigiamos kaip šioje Sutartyje apibrėžtos bendrosios įmonės laikantis toliau išdėstytų straipsnių nuostatų.“

 

49 straipsnis:

Bendrosios įmonės steigiamos Tarybos sprendimu. Kiekviena bendroji įmonė yra juridinis asmuo.

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys

(Tarybos sprendimas 2007/198/Euratomas)

Tikslai

teikti Europos atominės energijos bendrijos (Euratomo) įnašą Tarptautinei ITER branduolių sintezės energijos organizacijai,

teikti Euratomo įnašą „platesnio požiūrio“ veikloje su Japonija, siekiant kuo greičiau realizuoti branduolių sintezės energiją,

parengti ir koordinuoti veiklos programą, skirtą pasirengti demonstracinio branduolių sintezės reaktoriaus ir susijusių įrenginių, visų pirma Tarptautinio sintezės medžiagų apšvitinimo įrenginio (IFMIF), statybai.

Uždaviniai

prižiūrėti ITER projekto statybos vietos parengimą,

teikti ITER organizacijai komponentus, įrangą, medžiagas ir kitus išteklius,

administruoti su ITER organizacija sudarytus susitarimus dėl pirkimų ir visų pirma susijusias kokybės užtikrinimo procedūras,

parengti ir koordinuoti Euratomo dalyvavimą mokslinėje ir techninėje ITER projekto veikloje,

koordinuoti mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros veiklą, prisidedant prie Euratomo įnašo į ITER organizaciją,

teikti Euratomo finansinį įnašą į ITER organizaciją,

rūpintis, kad ITER organizacija nestokotų žmogiškųjų išteklių,

sąveikauti su ITER organizacija ir vykdyti bet kokią kitą veiklą, reikalingą įgyvendinant ITER susitarimą.

Valdymas

1.   Valdyba

Valdyba atsako už Bendrosios įmonės priežiūrą siekiant nustatytų tikslų ir užtikrina glaudų Bendrosios įmonės ir jos narių bendradarbiavimą vykdant įmonės veiklą.

2.   Vykdomasis komitetas

Vykdomasis komitetas padeda valdybai rengti sprendimus ir vykdo bet kurias kitas užduotis, kurias valdyba gali jam pavesti.

3.   Programos mokslinė taryba

Programos mokslinė taryba, prireikus, pataria valdybai ir direktoriui dėl projekto plano ir darbo programų priėmimo bei įgyvendinimo.

4.   Direktorius

Direktorius yra Bendrosios įmonės vykdantysis vadovas, atsakingas už kasdienį Bendrosios įmonės valdymą, taip pat jos teisinis atstovas.

5.   Išorės auditas

Audito Rūmai.

6.   Vidaus auditas

Įsteigtas 2009 m. liepos 1 d.

7.   Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas, veikiantis rekomendavus Tarybai.

2010 m. Bendrajai įmonei skirti ištekliai

Biudžetas

241,7 milijono eurų, iš kurių 93 % finansuojami Bendrijos įnašu.

Darbuotojų skaičius 2010 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane buvo numatytos 234 darbo vietos, iš kurių 185 buvo užimtos.

Kiti darbuotojai:

Deleguoti nacionaliniai ekspertai: 6

Sutartininkai: 84

Vietiniai darbuotojai: n.d.

Iš viso darbuotojų: 275

Iš kurių užsiima (apytiksliai):

Pagrindine veikla: 160

Administracine veikla: 60

Mišria veikla: 55

2010 m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Veiklos sutartys: 44 sudarytos, kurių bendra vertė 826 milijonai eurų (42 įsigaliojo).

Administracinės sutartys: 7 sudarytos, kurių bendra vertė 6 milijonai eurų (5 įsigaliojo).

Dotacijos: 23, kurių bendra vertė 8 milijonai eurų (16 įsigaliojo).

Biudžeto įgyvendinimas:

99,9 % įsipareigojimų asignavimais (99,8 % veiklos ir 99 % administracinių),

63,4 % mokėjimų asignavimais (61,8 % veiklos ir 77 % administracinių).

Viešųjų pirkimų susitarimai:

pagal ITER projektą pasirašyti 4 (384,44 kIUA (1) arba 615 milijonų eurų) (iš viso 803,7 iš 1 135,9 kIUA arba 66 % visų planuotų Europos nepiniginių įnašų),

5 pagal „platesnio požiūrio“ veiklą (98,4 kBAUA arba 66 milijonai eurų iš visų 236,4 kBAUA planuotų Europos įnašų).

ITER kreditas skirtas: 10,4 kIUA (arba 16,6 milijono eurų).

Šaltinis: Bendrosios įmonės pateikta informacija.


(1)  IUA: ITER apskaitos vienetas.


EUROPOS ITER ĮGYVENDINIMO IR BRANDUOLIŲ SINTEZĖS ENERGETIKOS VYSTYMO BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAS

Pastabos dėl biudžeto ir finansų valdymo

Bendrosios įmonės ir vidaus kontrolės sistemų reorganizavimas

16, 17 ir 18 pastabos

2010 m. vasario mėn. pasikeitus vadovybei, antrąjį metų pusmetį F4E, siekdama įdiegti projektais pagrįstą valdymo sistemą ir sustiprinti vidaus kontrolę, ėmėsi vykdyti plataus masto reorganizaciją. Vykdydama reorganizaciją ir atsižvelgdama į vidaus auditoriaus atliktą finansinių operacijų auditą įmonė sustiprino finansų valdymo sistemą – peržiūrėjo vykdomas finansines operacijas ir 2011 m. sausio mėn. įsteigė biudžeto ir finansų skyrių. Tuo pat metu sudaryta finansinių operacijų darbo grupė finansinėms procedūroms dokumentuoti, patikroms ir kontroliniams sąrašams peržiūrėti ir F4E finansų valdymo sistemos tobulinimo rekomendacijoms parengti.

Be to, biudžeto ir finansų skyriuje paskirtas vidaus kontrolės koordinatorius bendrai F4E kontrolės sistemai koordinuoti.

2011 m. F4E valdymo sistemos reorganizacija tęsėsi toliau. Palaipsniui įdiegta papildomų kontrolės priemonių ir užpildytos tuščios vadovų pareigybės. Baigtos diegti naujos finansinės operacijos, nustatyta periodinė atsiskaitymo tvarka, pradėjo visapusiškai veikti valdymo sistemos.

Kadangi pramonės sritis, kurioje veikia F4E, yra labai specifinė, nuo 2009 m. įmonė taip pat taiko ISO kokybės užtikrinimo sistemą. Atsižvelgiant į organizacijos poreikius ir siekiant išvengti veiklos dubliavimo, kokybės užtikrinimo ir vidaus kontrolės procedūros bus sujungtos į platesnę F4E valdymo sistemą.

IT sistemos

19   pastaba

F4E gerai žinomi finansinių ir biudžeto duomenų ir einamosios veiklos susiejimo trūkumai. Be kitų kliūčių, techniniai sistemos savininko trukdžiai, susiję su prieiga prie finansinių duomenų, neleido laiku sukurti valdymo ir atsiskaitymo priemonių. Neseniai sudarius susitarimą dėl paslaugų lygmens su Biudžeto GD ši problema išspręsta.

Be to, ITER projekto kompleksiškumas ir su juo susijusių įsipareigojimų, tiek administracinių, tiek veiklos, valdymas neleido laiku įdiegti bendros sutarčių valdymo sistemos. Rengiant šį atsakymą, vadovybė ruošėsi patvirtinti centrinę sutarčių valdymo sistemą. Taip pat ruošiamas veiksmų planas trūkstamiems duomenims suvesti ir padėčiai normalizuoti.

Kita

Dotacijos ir viešieji pirkimai

20   pastaba

F4E mano, kad esami procesai ir viešinimo strategija rodo, kad Audito Rūmų rekomendacija jau įgyvendinama. Reikėtų pastebėti, kad mažiau specializuotose pramonės srityse pagal F4E kvietimus pateikta iki 33 pasiūlymų. Tai aiškiai rodo, kad problemos priežastis yra ne F4E taikomi viešinimo ir informavimo metodai, o veikiau pramonės srities specifika, kaip pabrėžia patys auditoriai. Rinkoje esamų techninių žinių lygis nepriklauso nuo Bendrosios įmonės.

21   pastaba

Pasirašytos techninės vertinimo ataskaitos ir priėmimo patvirtinimai patvirtina, kad išmokos atitinka veiklą. Be to, atliekami finansiniai įkainių patikrinimai. Vis dėlto F4E sutinka, kad atliekamus patikrinimus galima dokumentuoti geriau. Šiuos klausimus sprendžia vidaus kontrolės darbo grupė, procedūros tobulinamos.

Vėluojama sumokėti narystės mokesčius

23   pastaba

Be priminimų F4E statute nenumatyta jokių kitų teisinių priemonių narystės mokesčių mokėjimui užtikrinti. Atsižvelgiant į tai, kad narystės mokesčiai pakartotinai sumokėti pavėlavus, šis klausimas įrašytas į 2011 m. gegužės mėn. pabaigoje vykusio valdybos posėdžio darbotvarkę.

Spręsdami šį klausimą valdybos nariai susitarė, kad vėluojant sumokėti metinį narystės mokestį bus skaičiuojami delspinigiai. Be to, nustatyta ir įdiegta delspinigių tarifų ir debeto avizų taikymo tvarka.

Priėmimo susitarimas

26   pastaba

Priėmimo susitarime, kurį 2007 m. pasirašė Bendroji įmonė ir Ispanijos Karalystė, numatyta, kad Ispanija ne vėliau kaip per trejus metus nuo jo pasirašymo Bendrajai įmonei suteiks nuolatines patalpas. Jame taip pat numatyta, kad kol įmonei bus suteiktos nuolatinės patalpos, Ispanija jai suteiks laikiną buveinę. Kadangi nuolatinės patalpos dar nesuteiktos, Bendroji įmonė nemokamai įsikūrusi laikinose patalpose, už kurias moka Ispanija (nuomą ir aptarnavimo mokesčius, kaip numatyta priėmimo susitarime; F4E už jas moka nuomininko dalį). Neseniai vykusiuose pokalbiuose su Ispanijos atstovais, F4E informuota, kad Ispanija ieško nuolatinės buveinės sprendimo, kurį įmonei numatoma pateikti tvirtinti 2011 m. pabaigoje.

Šiuo metu svarbu pastebėti, kad dabartinė padėtis organizacijai nėra nepalanki.

ITER projekto finansavimo padėtis

27, 28 ir 29 pastabos

Ruošdamasi 2010 m. liepos mėn. ITER Tarybos susitikimui, F4E įvertino peržiūrėtus ITER projekto pagrindus, kuriuose statybos darbus numatyta pabaigti 2019 m. lapkritį ir nustatyti ištekliai projektui įgyvendinti. F4E išanalizavo galimus gamybos kelius ir įvertino išlaidas bei riziką. Projekto pagrindai patvirtinti Tarybos susitikime. ES jiems pritarė ad referendum, kadangi biudžeto valdymo institucija dar turėjo patvirtinti ir užtikrinti ITER projekto finansavimą.

F4E savo ITER veiklą 2010 m. vykdė pagal nustatytus projekto pagrindus. 95 proc. 2010 m. F4E darbo programoje numatytos veiklos pradėta įgyvendinti, kaip planuota. Dėl atidėtų veiksmų imtasi priemonių padariniams sušvelninti ir pirmosios plazmos tvarkaraščiui išlaikyti.

2011 m. F4E tęsė savo ITER veiklą pagal nustatytus projekto pagrindus ir įvairiose srityse gerokai pasistūmėjo į priekį, nors kai kuriuos ES ir ne ES aspektus įgyvendinti vėluota. Be to, kovo mėn. Rytų Japonijoje įvykęs žemės drebėjimas sutrikdė ITER darbų tvarkaraštį. Todėl pastarajame ITER Tarybos susitikime birželio mėn. ITER organizacijos paprašyta (to prašė ypač ES) sudaryti specialią jos generalinio direktoriaus ir vietos agentūrų vadovaujamą darbo grupę kritinių padarinių sušvelninimo planams parengti siekiant, kad vėluojama būtų kuo mažiau ir būtų laikomasi numatytų bendrųjų išlaidų ribų.

Nepaisant šio pakartotinio tvarkaraščio patikslinimo, papildomos 2012 ir 2013 m. sumos bus panaudotos 2012 ir 2013 m. numatytoms itin plataus masto pagrindinių ITER pastatų sutartims sudaryti.

Papildomas 2012 ir 2013 m. lėšas Tarybos Biudžeto komitetas aptarė su valstybėmis narėmis rugsėjo 27 d. vykusiame susitikime. Pirmininkaujanti valstybė įgaliojimų pasiūlymo projektą ruošiasi pateikti svarstyti Europos Parlamentui spalio 19 d. vyksiančiame trišaliame pokalbyje, kad dėl jo būtų susitarta iki lapkričio mėnesį vyksiančio ITER Tarybos susitikimo, kuriame numatoma patvirtinti naujus projekto pagrindus.