15.12.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 366/21


ATASKAITA

dėl Europos aviacijos saugos agentūros 2010 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Agentūros atsakymais

2011/C 366/05

ĮVADAS

1.

Europos aviacijos saugos agentūra (toliau – Agentūra), įsikūrusi Kelne, įsteigta 2002 m. liepos 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1592/2002 (1). Agentūros užduotys – palaikyti aukštą civilinės aviacijos saugos lygį, užtikrinti jos deramą plėtojimą, rengti sertifikatų specifikacijas bei suteikti sertifikatus oreivystės gaminiams (2).

2.

2010 m. Agentūros biudžetas sudarė 137 milijonus eurų, palyginti su praėjusių metų 122 milijonų eurų biudžetu. Metų pabaigoje Agentūroje dirbo 578 darbuotojai (laikinieji ir sutartininkai), palyginti su 509 praėjusiais metais.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 287 straipsnio 1 dalies antros pastraipos nuostatų, Audito Rūmai atliko 2010 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Agentūros metinių finansinių ataskaitų (3), kurias sudaro finansinė atskaitomybė (4) ir biudžeto vykdymo ataskaitos (5), bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo auditą.

4.

Pagal Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 2 dalį (6) šis patikinimo pareiškimas teikiamas Europos Parlamentui ir Tarybai.

Direktoriaus atsakomybė

5.

Direktorius, kaip leidimus duodantis pareigūnas, pagal Agentūros finansines taisykles, savo atsakomybe ir neviršydamas patvirtintų asignavimų, vykdo biudžeto pajamas ir išlaidas (7). Jis yra atsakingas už tai, kad būtų nustatyta (8) organizacinė struktūra, įdiegtos vidaus valdymo bei kontrolės sistemos ir procedūros, susijusios su galutinių finansinių ataskaitų, kuriose nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių netikslumų, parengimu (9), ir užtikrintas šiose ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumas ir tvarkingumas.

Audito Rūmų atsakomybė

6.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, turi pateikti Agentūros metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą.

7.

Audito Rūmai savo auditą atliko vadovaudamiesi IFAC ir ISSAI (10) tarptautiniais audito standartais bei etikos kodeksais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai laikytųsi etikos reikalavimų bei planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas, jog finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų netikslumų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

8.

Audito Rūmai savo auditą atlieka taikydami procedūras, skirtas gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Audito Rūmai pasirenka procedūras ir atlieka finansinių ataskaitų reikšmingų netikslumų ar dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių neteisėtų ir netvarkingų operacijų rizikos vertinimą vadovaudamiesi audito nuovoka. Kad nustatytų esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras, Audito Rūmai, atlikdami šiuos rizikos vertinimus, nagrinėja subjekto vidaus kontrolės aspektus, susijusius su finansinių ataskaitų rengimu ir jų pateikimu. Audito Rūmų audito metu taip pat įvertinamas taikomų apskaitos metodų tinkamumas ir vadovybės atliktų apskaitinių įvertinimų pagrįstumas. Taip pat įvertinamas bendras finansinių ataskaitų pateikimas.

9.

Audito Rūmai mano, kad gauti audito įrodymai yra pakankami ir tinkami pateikti toliau išdėstytas nuomones.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

10.

Audito Rūmų nuomone, Agentūros metinėse finansinėse ataskaitose (11) Agentūros finansinė būklė 2010 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų rezultatai ir pinigų srautai, vadovaujantis jos finansinio reglamento nuostatomis, visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

11.

Audito Rūmų nuomone, 2010 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų Agentūros finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

12.

Toliau pateiktų pastabų turinys nekeičia Audito Rūmų nuomonės.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMO

13.

Agentūra valdo sertifikavimo užduotis, dalį jų patikėdama nacionalinėms aviacijos institucijoms. Susijusios metų pabaigoje sukauptos išlaidos buvo apskaičiuotos darant prielaidą apie bendrą įvykdymo procentinę dalį pagal sertifikavimo tipo kategoriją, pasitelkus nepakankamą istorinę patirtį. Laikantis kaupiamosios apskaitos principo tinkamesnis yra įvykdymo procentinės dalies ar laiko metodas.

KITA

14.

Dviejų didelių viešųjų pirkimų procedūrų atveju dėl vertinimo metodo geriausiems finansiniams pasiūlymams nebuvo skirti aukščiausi balai už kainą. Todėl atsiranda rizika viešųjų pirkimų procedūrų skaidrumui. Be to, tai prieštarauja patikimo finansų valdymo principui.

15.

Dėl darbuotojų atrankos procedūrų, nebuvo aišku, ar į pokalbį kviečiamų arba į rezervo sąrašą įrašomų kandidatų skaičiaus ribos buvo nustatytos prieš prašymų nagrinėjimą. Todėl atsiranda rizika įdarbinimo procedūrų skaidrumui.

Šią ataskaitą priėmė I kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Igors LUDBORŽS, 2011 m. rugsėjo 6 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 240, 2002 9 7, p. 1.

(2)  Priede apibendrinta Agentūros kompetencija ir veikla. Ši informacija yra pateikta susipažinti.

(3)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje, be kita ko, skelbiamas asignavimų įvykdymo lygis ir suvestinė informacija apie asignavimų perskirstymus įvairiuose biudžeto straipsniuose.

(4)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, pinigų srautų lentelė, kapitalo pokyčių ataskaita ir finansinės atskaitomybės priedas, kuriame pateikiamas pagrindinių apskaitos politikos sričių aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

(5)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(6)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(7)  Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/200233 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(8)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/200238 straipsnis.

(9)  Agentūrų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 VII antraštinės dalies 1 skyriuje su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), ir be pakeitimų įtrauktos į Agentūros finansinį reglamentą.

(10)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).

(11)  Galutinės metinės finansinės ataskaitos buvo parengtos 2011 m. birželio 30 d., jas Audito Rūmai gavo 2011 m. liepos 6 d. Galutinės metinės finansinės ataskaitos pateiktos interneto svetainėje http://eca.europa.eu arba www.easa.europa.eu.


PRIEDAS

Europos aviacijos saugos agentūra (Kelnas)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 100 straipsnis)

Europos Parlamentas ir Taryba, spręsdami pagal įprastą teisėkūros procedūrą, gali priimti atitinkamas jūrų ir oro transporto nuostatas. Jie sprendžia pasikonsultavę su Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu bei Regionų komitetu.

Agentūros kompetencijos sritys

(Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 216/2008)

Tikslai

Užtikrinti aukštą ir tolydų civilinės aviacijos saugos lygį Europoje ir garantuoti patikimą civilinės aviacijos saugos veikimą ir plėtrą.

Agentūros taikomos priemonės

Teikti Komisijai nuomones ir rekomendacijas.

Rengti sertifikatų specifikacijas, įskaitant tinkamumo skrydžiams kodeksus ir priimtinas atitikties priemones, taip pat visą rekomendacinę medžiagą, skirtą pagrindinio reglamento ir jo įgyvendinimo taisyklių taikymui.

Priimti sprendimus dėl tinkamumo skraidyti ir aplinkos apsaugos reikalavimų atitikimo sertifikavimo, pilotų sertifikavimo, orlaivių naudojimo skrydžiams sertifikavimo, trečiųjų šalių oro vežėjų, valstybių narių ir įmonių patikrų.

Atlikti valstybių narių, asocijuotų valstybių ir buvusių JAA valstybių (šiuo atveju, laikantis darbo susitarimų) kompetentingų institucijų standartizacijos patikrinimus.

Valdymas

1.   Valdančioji taryba

kurią sudaro po vieną kiekvienos valstybės narės atstovą ir Komisijos atstovas, įkuria suinteresuotųjų šalių patariamąjį organą.

2.   Vykdomasis direktorius

kurį Komisijos siūlymu skiria Valdančioji taryba.

3.   Apeliacinė taryba

atsakinga už Agentūrai pateiktų skundų, pavyzdžiui, dėl sertifikavimo, mokesčių, rinkliavų ir patikrų įmonėse nagrinėjimą.

4.   Išorės auditas

Audito Rūmai.

5.   Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas rekomendavus Tarybai.

2010 m. Agentūrai skirti ištekliai (2009 m.)

Biudžetas

Visas biudžetas: 137,2 (122,2) milijono eurų suma, kurią sudaro:

Pajamos iš mokesčių ir rinkliavų: 72,9 (54,9) milijono eurų (53,1 %)

Sąjungos subsidija: 34,2 (33,9) milijono eurų (24,9 %)

Kitos pajamos ir subsidijos, įskaitant ELPA trečiųjų šalių įnašus: 2,9 (3,9) milijono eurų

Asignuotosios pajamos (mokesčių ir rinkliavų išlaidos): 27,1 (29,5) milijono eurų

Darbuotojų skaičius 2010 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane numatyta 570 (506) darbo vietų laikiniems darbuotojams.

Iš jų užimtos: 524 (1) (460)

Kiti darbuotojai: 63 (56), 54 (49) sutartininkai, 8 (6) deleguoti nacionaliniai ekspertai, 1 (1) specialusis patarėjas

Iš viso laikinų darbuotojų: 524 (460)

finansuojami iš subsidijų: 206 (185)

finansuojami iš mokesčių: 318 (275)

Veiklos rezultatai ir paslaugos

Nuomonės

(7) nuomonės dėl Reglamentų (EB) Nr. 2042/2003 ir (EB) Nr. 1702/2003 pakeitimų

Reglamentuojantys sprendimai

Sprendimai dėl sertifikatų specifikacijų (7), priimtinų atitikties priemonių bei rekomendacinės medžiagos (7), taisyklių nustatymo programos (1)

Kiti 2010 m. rezultatai (kurie ateinančiais metais taps taisyklėmis)

26 techninės užduotys (ToR), 14 pranešimų apie siūlomus pakeitimus (NPA) ir 9 atsakymų į pastabas dokumentai (CRD)

Tarptautinis bendradarbiavimas

8 darbo susitarimai su Kinijos civilinės aviacijos administracija (CAAC).

1 Agentūros ir Rusijos Federacijos Tarpvalstybinio aviacijos komiteto aviacijos registro (IAC-AR) darbo susitarimo įgyvendinimo procedūra.

2 Agentūros ir Japonijos civilinės aviacijos administracijos darbo susitarimo pataisos (C priedo pataisa)

27 rekomendacijos, skirtos ICAO oficialiems laiškams valstybėms

1 CMR posėdžio su FAA ir TCCA organizavimas

1 posėdžio dėl skrydžių standartų su FAA organizavimas

Sertifikavimo sprendimai 2010 m. gruodžio 31 d.

Tipo sertifikatai/riboto galiojimo tipo sertifikatai: 8

Papildomi tipo sertifikatai: 750

Tinkamumo skrydžiams direktyvos: 284

Alternatyvūs atitikties metodai: 70

Europos techninių standartų patvirtinimas: 150

Reikšmingi pakeitimai/reikšmingi remontai/nauji vediniai: 879

Smulkūs pakeitimai/smulkūs remontai: 1 117

Skrydžių vadovai: 411

Skrydžio sąlygų patvirtinimas: 561

Konstravimo organizacijų tvirtinimas: 486

Techninės priežiūros (dvišalių) organizacijų tvirtinimas (2): 1 511

Techninės priežiūros (užsienio) organizacijų tvirtinimas (2): 267

Techninės priežiūros mokymų organizacijų tvirtinimas (2): 41

Gamybos tvirtinimas (2): 21

Standartizavimo patikros (šalių skaičius pagal rūšis) 2010 m. gruodžio 31 d.

Nuolatinio tinkamumo skrydžiams srityje: 28

Gamybos srityje: 14

Operacijų srityje: 22

Skrydžių įgulų licencijavimo srityje: 28

Šaltinis: Agentūros pateikta informacija.


(1)  Pastaba: Du ne visą darbo dieną dirbantys pilotai užima tik 1 darbo vietą.

(2)  Organizacijos tvirtinimo veikla apima pagrindinę jau patvirtintų organizacijų priežiūros veiklą (atnaujinamą kas dvejus (trejus) metus) ir su naujais tvirtinimais susijusią veiklą. Pateikti duomenys atspindi visus tvirtinimus iki 2010 gruodžio 31 d.


AGENTŪROS ATSAKYMAI

13.

EASA pripažįsta, kad būtina nuolat tobulinti darbo metodus, todėl ketina kurti tinkamesnę metodiką, pagal kurią bus remiamasi vidutinės projekto trukmės duomenimis, susietais su išsamesniais istoriniais duomenimis.

14.

EASA siekė kuo objektyviau įvertinti finansinius pasiūlymus. Finansinių formulių duomenys buvo pagrįsti konkrečiomis pirkimo prognozėmis, nors dėl kompleksinės atitinkamų rinkų kainų struktūros buvo labai sunku nustatyti visų galimų kainų komponentų sąsajas. Praktikoje neigiamo poveikio rezultatams nenustatyta.

15.

EASA sutinka su Audito Rūmų pastaba, todėl atrankos komisijoms skirtose gairėse nustatė minimalų balų skaičių, kurį turi surinkti kandidatai, kad būtų pakviesti į pokalbį (50 proc.) ir įtraukti į rezervo sąrašą (65 proc.). Tačiau EASA pasilieka teisę pagal kandidatų nuopelnų įverčius spręsti, kiek jų pakviesti į pokalbį.