52011DC0816




KOMISIJOS NUOMONĖ

2011.11.30

dėl nepriklausomų ekspertų atlikto EIT vertinimo

Pagrindiniai faktai

1. 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 294/2008[1] (toliau – reglamentas) įsteigtas Europos inovacijos ir technologijos institutas (toliau – EIT).

2. Pagal EIT reglamento 16 straipsnio 2 dalį Komisija turi pateikti EIT vertinimą. Vertinimas grindžiamas nepriklausomu išorės vertinimu ir jame nagrinėjama, kaip EIT vykdo savo misiją.

3. EIT išorės vertinimas baigtas 2011 m. kovo 31 d. Jį atliko ECORYS.

4. Pagal EIT reglamento 16 straipsnio 3 dalį, vertinimo rezultatus, savo nuomonę ir tam tikrais atvejais visus pasiūlymus dėl šio reglamento pakeitimų Komisija teikia Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui.

Pastabos

5. Komisija patvirtina nepriklausomų ekspertų atlikto EIT išorės vertinimo rezultatus.

6. Komisija pritaria šioms nepriklausomame išorės vertinime pateiktoms rekomendacijoms ir norėtų, kad EIT jas įgyvendintų:

7. Įgyvendinant naują daugiametę finansinę programą EIT forma turėtų nesikeisti. Taikomi metodai teikia didžiulių galimybių. EIT turėtų vis labiau plėstis ir toliau siekti stiprinti jau veikiančius kompetencijos centrus.

8. Prieš atrinkdamas ir paskirdamas naujas ŽIB, EIT turėtų aiškiai ir nuosekliai paaiškinti, ko tikisi, taip pat nustatyti naujų ŽIB įsipareigojimus ir atsakomybę. Prieš paskelbdamas kvietimą teikti paraiškas dėl naujų ŽIB atrankos ir paskyrimo, EIT turėtų viešai paskelbti bendrąsias aktualias temas, kad konsorciumai galėtų parengti savo planus, ir užtikrinti, kad pasiūlymams parengti būtų skirta pakankamai laiko.

9. 2011–2014 m. EIT didžiausią dėmesį turėtų skirti veiklos įtvirtinimui ir rezultatams. Reikėtų įdiegti patikimą tvarką, parengtą su jau veikiančiomis ŽIB per abipusio mokymosi procesą. EIT, bendradarbiaudamas su Europos Komisija bei veikiančiomis ŽIB, turėtų toliau kurti dar paprastesnę EIT veiklos, įgyvendinant bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“, tvarką.

10. EIT, drauge su ŽIB ir bendradarbiaudamas su Europos Komisija, turi įdiegti patikimą stebėsenos tvarką. Tai turėtų apimti EIT veiklos rezultatų vertinimą lyginant juos su tikslais. Reikėtų stengtis taikyti rezultatais pagrįstus metodus. Pirmiausia tokios stebėsenos rezultatus reikėtų naudoti vertinant pavienių ŽIB ir viso EIT veiklos rodiklius.

11. Kad galėtų plėtoti savo veiklą ir dalytis įgyta patirtimi, EIT turėtų skatinti atvirumo kultūrą ir išorės ekspertų dalyvavimą. EIT, rengdamas naujus verslumo, inovacijų ir švietimo modelius, turėtų pasitelkti išorės ekspertus, aktyviai bendradarbiauti įgyvendinant kitas iniciatyvas, kuriomis siekiama panašių tikslų, ir pagalvoti, kaip savo veikla galėtų padėti didinti pajėgumus visoje ES.

12. EIT veikla turėtų būti savita, tačiau turėtų būti skatinama sinergija su kitomis Europos Sąjungos iniciatyvomis ir programomis švietimo, mokslinių tyrimų ir inovacijos srityse. Tai, kad įgyvendinant bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“ dalyvaus EIT, padės užmegzti glaudesnius ryšius su kitomis ES mokslinių tyrimų ir inovacijų iniciatyvomis, kad būtų skatinamos bendros darbotvarkės.

13. EIT turėtų skelbti apie savo patirtį, įgytą taikant nuostatas, leidžiančias nukrypti nuo finansinių taisyklių arba nuo jo veiklai taikomų reglamentų. Tai turi būti pagrįsta patirtimi, įgyta plėtojant pirmąsias ŽIB, taip pat turėtų būti siekiama subalansuoti lankstumo siekį bei supaprastintus metodus ir atsakomybės už viešuosius pinigus poreikį. Tai turėtų padėti ateityje plėtoti bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“.

14. EIT turėtų persvarstyti savo komunikacijos strategiją ir EIT „skiriamojo ženklo“ plėtojimą. EIT turėtų aktyviau plėtoti savo „skiriamąjį ženklą“ ir aiškiai įvardyti vertybes, kurias siekia propaguoti.

15. EIT, atsižvelgdamas į pasirinktą institucijos strateginį modelį, turėtų persvarstyti darbuotojų skaičių, išteklių planą ir vidaus valdymo procedūras. Daugiau darbuotojų turėtų būti priimta laipsniškai, ir tai turėtų būti siejama su kokiu nors EIT funkcijų išplėtimu.

16. EIT turėtų toliau plėtoti savo strateginį vaidmenį. Institutas turėtų rasti būdą, kaip visoje ES ugdant valstybių narių inovacinius gebėjimus pasinaudoti įgyta ŽIB patirtimi. Tai veikla, kuriai nereikia didelių išteklių, tačiau ji galėtų papildyti ŽIB veiklą.

Priimta Briuselyje, 2011.11.30

Komisijos vardu

Androulla Vassiliou

Komisijos narė

[1] OL L 97, 2008 4 9, p. 1.