52011DC0548

/* KOM/2011/0548 galutinis */ KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI Galutinis vertinimasDaugiametės Bendrijos programos dėl labiau prieinamo, patogesnio bei tinkamesnio naudoti skaitmeninio turinio Europoje įgyvendinimo galutinis vertinimas


KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Galutinis vertinimas Daugiametės Bendrijos programos dėl labiau prieinamo, patogesnio bei tinkamesnio naudoti skaitmeninio turinio Europoje įgyvendinimo galutinis vertinimas

1. ĮVADAS

ŠIOJE ATASKAITOJE PATEIKIAMAS GALUTINIS PROGRAMOS „ECONTENTPLUS“ (2005–2008 M.) (TOLIAU – PROGRAMA )[1] vertinimas.

Programa buvo įgyvendinama 4 metus nuo 2005 m. sausio 1 d. iki 2008 m. gruodžio 31 d., o jos visas 149 mln. EUR biudžetas buvo skirtas projektams, tyrimams ir administravimui (su pasiūlymų vertinimo organizavimu ir projektų apžvalgomis susijusios išlaidos).

Įgyvendinant programą siekta Bendrijos lygmeniu palengvinti informacijos kūrimą ir sklaidą visuomenei svarbiose srityse ir taip užtikrinti, kad skaitmeninis turinys Europoje būtų lengviau prieinamas, patogesnis ir tinkamesnis naudoti.

Ši programa buvo įtraukta į Komisijos politiką, paskelbtą komunikate „i2010 – Europos informacinė visuomenė augimui ir užimtumui skatinti“. Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas pasiekti turinį, juo naudotis ir išnaudoti jo teikiamas galimybes, taip pat skatinti jį gausinti, įgyvendinant programą „eContentplus“ buvo sprendžiami du iš keturių i2010 strategijoje apibrėžtų pagrindinių uždavinių, kilusių dėl skaitmeninės konvergencijos bendrai Europos informacinei erdvei sukurti, – būtent susiję su sąveika ir gausiu turiniu. Pirmiausia ši programa sukurta, kad padėtų pasiekti i2010 strategijos 1 tikslą – sukurti bendrą Europos informacinę erdvę, kurioje būtų užtikrintas prieinamas ir saugus plačiajuostis ryšys, gausus bei įvairus turinys ir skaitmeninės paslaugos.

Siekiant bendro programos tikslo, imtasi šių krypčių veiksmų:

1. palankesnių sąlygų pasiekti skaitmeninį turinį, juo naudotis ir išnaudoti jo teikiamas galimybes sudarymas Bendrijos lygmeniu;

2. skaitmeninio turinio kokybės gerinimas ir su juo susijusios gerosios patirties gausinimas tarp turinio teikėjų ir naudotojų, taip pat skirtinguose sektoriuose;

3. skaitmeninio turinio sektoriaus suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimo stiprinimas ir informuotumo didinimas.

Vykdant šių krypčių veiksmus, programa siekta paveikti visuomenei svarbias sritis, kurios vien rinkos sąlygomis nebūtų vystomos arba būtų vystomos lėčiau:

- Geografinė informacija. „eContentplus“ tikslas – prisidėti prie to, kad viešojo sektoriaus įstaigos, privačios įmonės, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones, taip pat piliečiai plačiau naudotųsi geografine informacija (t. y. visais duomenimis, tiesiogiai susijusiais su konkrečia vieta ar geografine sritimi) pagal Direktyvą dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo[2] ir INSPIRE direktyvą[3], kuria siekiama užtikrinti, kad Bendrijos politikai rengti, įgyvendinti, stebėti ir vertinti būtų prieinama aktuali, suderinta ir kokybiška geografinė informacija. Pagal šią programą finansuoti projektai, kuriuos įgyvendinant taikyti nurodyti INSPIRE principai, itin aktualūs siekiant, kad informacija pakartotinai būtų naudojama dažniau; taikant šiuos principus, turėtų būti lengva nustatyti, kokie erdviniai duomenys yra prieinami, įvertinti, ar jie tinka pagal paskirtį, ir žinoti jų naudojimo sąlygas, taip pat turėtų būti įmanoma nuosekliai sujungti iš skirtingų šaltinių gautus erdvinius duomenis ir užtikrinti, kad jais galėtų keistis daug vartotojų ir programų.

- Mokomasis turinys. Mokomasis skaitmeninis turinys gali būti naudojamas mokytis skirtingomis aplinkybėmis: formaliojo švietimo ir mokymo programose, neformaliojo bendrojo švietimo srityje, profesinio mokymo kursuose, taip pat savarankiškam mokymuisi. „eContentplus“ tikslas – skatinti tarpvalstybiniu mastu veiksmingai naudotis pedagoginiu požiūriu tinkamu skaitmeniniu mokomuoju turiniu ir papildyti kitas Bendrijos iniciatyvas, pvz., 2006 m. lapkričio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 1720/2006/EB, nustatantį veiksmų programą mokymosi visą gyvenimą srityje, kuriuo, be kita ko, siekiama remti mokymuisi visą gyvenimą skirto naujoviško IRT grindžiamo turinio, paslaugų, pedagoginių metodų ir praktikos plėtojimą.

- Kultūrinio ir mokslinio turinio skaitmeninės bibliotekos. Skaitmeninės bibliotekos – tai susistemintos skaitmeninio turinio kolekcijos, kurias visuomenei pateikia ES valstybių narių arba programoje dalyvaujančių kitų šalių kultūros ir mokslo institucijos (bibliotekos, archyvai ir muziejai) ir privatūs turinio turėtojai (pvz., leidėjai). „eContentplus“ tikslas – skatinti kurti sąveikias kolekcijas ir objektus, kuriais remiantis gali būti kuriamos daugiakalbės ir tarpvalstybinės paslaugos, remti sprendimus, kuriais palengvinamas šių išteklių viešinimas, paieška ir pateikimas, ir taip kontroliuoti reikšmingų kultūrinio, mokslinio ir akademinio skaitmeninio turinio objektų prieinamumą įvairiomis kalbomis[4]. 2005 m. rugsėjo 30 d. Komisija priėmė komunikatą, kuriame išdėstyta i2010 skaitmeninių bibliotekų iniciatyvos, kuria siekiama, kad Europos kultūros paveldas būtų lengviau prieinamas ir juo būtų lengviau naudotis internete, vizija. Įgyvendindama šią iniciatyvą Komisija rėmė Europos skaitmeninės bibliotekos (europeana.eu) sukūrimą – numatoma, kad ja naudojantis 2010 m. internetu bus pasiekiama bent dešimt milijonų knygų, dokumentų ir kitų kultūros kūrinių.

Programa „eContentplus“ buvo įgyvendinama kasmet skelbiant kvietimus teikti pasiūlymus. Konkretūs jų tikslai ir prioritetai buvo nustatomi metinėse darbo programose; jose taip pat buvo nurodomas turimas biudžetas ir preliminarus pagal kvietimą pateiktų projektų pasiūlymų vertinimo ir atrankos tvarkaraštis. 67 projektams, kuriuose tiesiogiai dalyvavo daugiau kaip 800 Europos organizacijų, finansuoti iš viso skirta 146,9 mln. EUR.

Komisija taip pat pasiūlė sudaryti sutartis dėl tyrimų, kuriais siekiama geriau suprasti pagal programą vykdomos veiklos ekonominę reikšmę ir padėti nustatyti būsimų mokslinių tyrimų ir ne mokslinių tyrimų veiklos, kuri bus vykdoma ES lygmeniu, prioritetus. Pakeitimai: socialinių ir ekonominių veiksnių, taip pat skaitmeninių išteklių saugojimo ilgesnį laikotarpį poveikio tyrimas – pirmasis sistemingas bandymas susieti ar išmatuoti socialinį ir ekonominį viešojo sektoriaus poveikį informacinėje visuomenėje, ir atsižvelgiant į Direktyvos dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo 2008 m. apžvalgą atliekamas tyrimas, kuriuo siekiama sukurti Europos viešojo sektoriaus informacijos centrinę platformą ir taip toliau skatinti veiklą ir stebėti pažangą sudarant patikimesnes ir skaidresnes sąlygas nacionalinėms ir europinėms viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo rinkoms augti.

2. VERTINIMO TIKSLAI

Kaip numatyta Sprendimo dėl programos 5 straipsnio 3 dalyje, baigus įgyvendinti programą, Komisija turėjo pateikti galutinio vertinimo ataskaitą. Atlikti šį vertinimą padėjo grupė nepriklausomų ekspertų, kurie įvertino programos veiksmingumą, rezultatus, poveikį, tvarumą ir tai, kaip ji papildo kitas Europos Sąjungos ir platesnio masto, taip pat nacionalines iniciatyvas.

Šio galutinio vertinimo išvados grindžiamos turimais dokumentais, Komisijos duomenimis, apklausos klausimynu ir paskesniais pokalbiais su atrinktais projektų dalyviais.

3. VERTINIMO IŠVADOS

Vertintojai nustatė, kad Sprendime dėl programos ir jam įgyvendinti priimtose metinėse darbo programose nustatyti programos tikslai sėkmingai pasiekti. Programa palengvino informacijos kūrimą ir sklaidą visuomenei svarbiose srityse ir taip padėjo užtikrinti, kad skaitmeninis turinys Europoje būtų lengviau prieinamas, patogesnis ir tinkamesnis naudoti. Toliau nurodytos įvertinus padarytos konkretesnės išvados.

Skatinamoji programos funkcija ir programos rezultatai

Programos rezultatai atitinka programos tikslus. Įgyvendinant programą sudarytos palankesnės sąlygos pasiekti skaitmeninę medžiagą, ja naudotis, naudotis pakartotinai ir išnaudoti jos teikiamas galimybes, todėl Europoje tapo įmanoma pasirinktose tikslinėse srityse kurti pridėtinės vertės produktus ir paslaugas. Turinio sektoriaus suinteresuotosioms šalims (teikėjams ir naudotojams) ši programa padėjo išnaudoti visas skaitmeninio turinio galimybes. Turinio teikėjai, t. y. viešosios ir privačios organizacijos ir institucijos, kurios kuria ar kaupia skaitmeninį turinį arba yra jo savininkės, galėjo užtikrinti, kad jų skaitmeninė medžiaga taptų geriau žinoma ne tik jų šalyje, bet ir kitose ES valstybėse narėse ir programoje dalyvaujančiose šalyse. Turinio naudotojai, įskaitant Europos piliečius, studentus ir mokslo darbuotojus, taip pat organizacijas ir įmones, gali rasti tokį turinį ir juo naudotis nepriklausomai nuo buvimo vietos ar kalbos.

Įgyvendinant programą „eContentplus“ suburti europiniai konsorciumai, taip pat ji prisidėjo prie tarpvalstybinių duomenų rinkinių ir paslaugų kūrimo ir taip padėjo pasiekti, kad minėtose tikslinėse srityse turinys taptų lengviau prieinamas, patogesnis ir tinkamesnis naudoti. Apklausos ir pokalbių duomenimis patvirtinta, kad be finansinės paramos, teiktos pagal programą „eContentplus“, dauguma projektų nebūtų įgyvendinti – taip pabrėžta tokių Europos lygmens finansinių priemonių nauda.

Vykdant pavienius projektus, bendras daugiakalbės prieigos prie Europos skaitmeninio kultūros paveldo punktas – Europos skaitmeninė biblioteka „Europeana“ – nebūtų sukurta. Šio pavyzdinio projekto, su kuriuo susiję apie 20 medžiagos teikimo projektų ir kuriuo užtikrinama prieiga prie daugiau kaip 1500 Europos kultūros institucijų teikiamų (tiesiogiai ar netiesiogiai, naudojantis kaupyklomis) maždaug 17 mln. kultūros kūrinių, įgyvendinimas yra reikšmingas laimėjimas. Įgyvendinant šią iniciatyvą dalyvavę projektų partneriai tapo geriau žinomi ir turi gerokai didesnę paskatą pasibaigus finansavimo ciklui paslaugą teikti toliau. Mokomojo turinio srityje reikšmingų rezultatų pasiekta dėl intensyvesnio tinklų kūrimo ir bendradarbiavimo. Pavyzdžiui, įgyvendinant projektą MELT sukurtas mokykloms skirtas Mokymosi išteklių mainų portalas ( lreforschools.eun.org ), kuriame galima rasti daugiau kaip 130 000 daugelio skirtingų šalių ir teikėjų (įskaitant 17 švietimo ministerijų), teikiamų visiems prieinamų švietimo išteklių ir vertingos medžiagos. Geografinės informacijos srityje pagal programą suburti duomenų teikėjai, technologijų teikėjai, naudotojai ir kitos suinteresuotosios šalys ir taip sukurti tinklai, kurie ir toliau sudarys sąlygas ES keistis informacija, kurti moderniausias technologijas ir mažinti sąveikos kliūčių. Pagal projektą EURADIN bus įgyvendintas, patikrintas ir patvirtintas bandomasis sprendimas dėl europinės infrastruktūros, kuriuo visos valstybės narės turės remtis laikydamosi INSPIRE rekomendacijų dėl adresų.

Programos veiksmingumas

Programa administruota veiksmingai. Pasiūlymų teikėjai ir projektų dalyviai buvo patenkinti Komisijos teikiamos informacijos kokybe, nors iš pradžių kai kurie naujokai ir su ES finansuojamais projektais nesusipažinusios organizacijos kėlė tam tikrų neesminių klausimų dėl programos tikslų ir finansavimo planų aiškumo.

Aiškių programos tikslų ir finansavimo skyrimo kriterijų paskelbimas ir dviejų etapų vertinimo procesas turėjo itin teigiamą poveikį tam, kad būtų pateikti ir atrinkti aukštos kokybės pasiūlymai.

Supaprastinus „eContentplus“ dotacijos susitarimą paspartėjo pranešimo apie projekto išlaidas ir išmokų gavimo procedūros.

Siekiant paskatinti priimti standartus ir specifikacijas, kuriais būtų užtikrinama, kad skaitmeninis turinys Europoje būtų lengviau prieinamas ir patogesnis naudoti, kaip naujo tipo projektas įdiegti gerosios patirties tinklai. Tai pasiekta suderinus tokias tinklo funkcijas, kaip sutarimo siekimas ir informuotumo didinimas, ir tai, kad tinklo nariai plačiu mastu praktiškai įgyvendino vieną ar kelis konkrečius sprendimus.

Programos poveikis

Įvertinti poveikį programoje dalyvaujančioms organizacijoms galima tik apytiksliai, nes tuo metu, kai atliekamas vertinimas, daugelis projektų dar vykdomi arba ką tik užbaigti. Dauguma organizacijų tikisi, kad artimiausioje ateityje taps geriau žinomos ir jų skaitmeninis turinys bus geriau išnaudojamas, tačiau jau dabar pripažįsta, kad dalyvaujant „eContentplus“ projektuose sustiprėjo tarptautinis ir tarpvalstybinis bendradarbiavimas, o jos pačios geriau suvokė jų turimo skaitmeninio turinio ekonominę ir kultūrinę vertę. Įgyvendinant „eContentplus“ projektus, pavyzdžiui, paremtas daugiau kaip 20 mln. puslapių nacionalinių bibliotekų saugomų skenuotų knygų ir laikraščių suskaitmeninimas. Tai padės užtikrinti, kad piliečiai artimoje ateityje galėtų vykdyti viso tokio turinio teksto paiešką Europos ir nacionalinių bibliotekų portaluose. Europos televizijos transliavimo archyvai sukūrė portalą, per kurį galima pasiekti dalį jų turinio; taip piliečiai gali sužinoti, kaip keitėsi Europos televizija, taip pat kaip kultūros ir istoriniai įvykiai transliuojami nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

Skaitmeninių bibliotekų srityje „eContentplus“ yra pirmoji programa, kurią įgyvendinant visų pirma užtikrinta, kad medžiaga būtų tiesiogiai prieinama atskiriems piliečiams labai plačiu mastu. Užuot darius įtaką suinteresuotosioms šalims ar rengus techninius pakeitimus ir standartus, kuriais būtų skatinama arba sudaromos sąlygos užtikrinti tokį prieinamumą, europeana.eu tapo Europos kultūrinio turinio prieigos punktu. Be to, įgyvendinant programą atskleista keletas uždavinių, kuriuos reikia spręsti. Būtina skirti daugiau viešųjų lėšų plataus masto skaitmeninimui, taip pat kartu su privačiais partneriais įgyvendinamoms iniciatyvoms finansuoti, su sąlyga, kad taip bus užtikrintas bendro Europos kultūros paveldo prieinamumas internetu. Suskaidyta ir sudėtinga dabartinė licencijavimo sistema taip pat trukdo skaitmeninti didelę naujausio Europos kultūros paveldo dalį. Būtina tobulinti teisių suteikimo procesą ir geriau išaiškinti privačiojo ir viešojo sektoriaus organizacijų vaidmenį ir pareigas, susijusius su kūrinių, kurių teisių turėtojai nežinomi, tai pat su autoriaus teisėmis saugomos medžiagos, kurios nebėra prekyboje, skaitmeninimu.

Mokomojo turinio srityje tikimasi, kad pagal programą suteikus paramą atitinkamu turiniu bus naudojamasi gerokai intensyviau. Pavyzdžiui, portale lreforschools.eun.org mokytojams ir mokiniams suteikiama galimybė vienoje vietoje lengvai rasti ir naudotis mokomuoju turiniu iš daugelio skirtingų šalių. Be to, tai, kad nacionalinės švietimo ministerijos dalyvavo daugelyje projektų, taip pat tikriausiai turės įtakos e. mokymosi įtraukimui į mokymo planus.

Geografinės informacijos srityje tikimasi, kad pagal programą teikta parama turės tiesioginio ir kiekybiškai įvertinamo poveikio INSPIRE įgyvendinimo taisyklėms ir taip sustiprins sąveiką tam tikrose INSPIRE direktyvoje nustatytose teminėse srityse.

Tvarumas

Ilgalaikį tvarumą šiame etape įvertinti sudėtinga. Tačiau, remiantis pateikta informacija, projektai yra glaudžiai susiję su nacionalinės politikos kūrėjais ir optimistiškai manoma, kad dauguma jų bus tęsiami projekte dalyvaujančių viešųjų ir (arba) privačių institucijų lėšomis.

4. PAGRINDINĖS REKOMENDACIJOS

Kokybiškas skaitmeninis turinys Europoje vis reikalingesnis piliečiams, studentams, mokslo darbuotojams, mažosioms ir vidutinėms įmonėms ir kitiems šį turinį naudojantiems arba juo pakartotinai besinaudojantiems verslo subjektams, kurie naudodamiesi skaitmeninio turinio ištekliais nori kurti paslaugas. Todėl reikia ir toliau Europos lygmeniu siekti, kad Europos skaitmeninis turinys būtų lengviau prieinamas, ypač visuomenei svarbiose srityse, kuriose pažanga tikriausiai bus lėta ir kur naudotis turiniu pirmiausia trukdo kalbos ir kultūros kliūtys.

Atliekant šį vertinimą iškilo keletas bendrųjų klausimų, į kuriuos atsižvelgiant būtų galima imtis veiksmų:

4. Finansavimas turėtų būti susietas su aiškiais ir konkrečiais politikos tikslais. Net jei kitose srityse taikomų finansavimo priemonių rezultatai ir poveikis teigiami, daugiausia dėmesio skiriant toms sritims, kuriose ES nustačiusi aiškius ir konkrečius politikos tikslus, gauti rezultatai tikriausiai bus tvaresni, o poveikis – stipresnis. Puikiausias pavyzdys yra sąsaja tarp kultūrinio turinio ir (arba) skaitmeninių bibliotekų tikslinės srities ir i2010 skaitmeninių bibliotekų iniciatyvos.

5. Europos Komisija turėtų toliau finansiškai remti skaitmeninių bibliotekų iniciatyvą, kad būtų toliau plėtojama „Europeana“ ir panašios Europos lygmens paslaugos.

6. Nors viešojo sektoriaus informacijos ekonominė vertė milžiniška, ši informacija išnaudojama vis dar nepakankamai. Įgyvendinant Viešojo sektoriaus informacijos direktyvą ir toliau turėtų būti vykdomi veiksmai, kad Europoje viešojo sektoriaus informacija pakartotinai būtų naudojama kuo intensyviau ir taip būtų išnaudojamos visos jos ekonominės galimybės. Tai ypač akivaizdu geografinės informacijos srityje – suskaidytus duomenų rinkinius sunku naudoti tarpvalstybiniu mastu, be to, jų neįmanoma naudoti mokslo ir komerciniais tikslais.

7. Siekiant toliau skatinti viešojo sektoriaus organizacijas ir piliečius keistis erdvine informacija, paskesnėmis „eContentplus“ priemonėmis turėtų būti remiami projektai, kurie padėtų sukurti labiau standartizuotą su viena arba keliomis INSPIRE direktyvos I-III prieduose nurodytomis temomis susijusių erdvinių duomenų rinkinių saugojimo ir suderinimo elektroninę aplinką. Projektai EURADIN (Europos adresų infrastruktūra) ir EGN (EuroGeoNames) yra pavyzdiniai šios srities projektai.

8. Daugiakalbiai ir daugiakultūriai programos aspektai įvertinti ypač teigiamai, todėl Europos Komisija turėtų ir toliau pabrėžti šiuos aspektus.

9. „eContentplus“ dotacijos susitarimo supaprastinimas, ypač pastovios pridėtinių išlaidų sumos nustatymas ir išankstinis Bendrijos įnašo mokėjimas dalimis, pasirodė labai veiksmingas. Aiškios programos tikslų ir finansavimo skyrimo kriterijų sąsajos paskelbimas ir dviejų etapų vertinimo procesas turėjo itin teigiamą poveikį tam, kad būtų pateikti ir atrinkti aukštos kokybės pasiūlymai. Į tai turėtų būti atsižvelgta sudarant dotacijos susitarimus, kuriais bus įgyvendinamos būsimos finansavimo programos.

10. Gerosios patirties tinklai padėjo rasti tinkamiausius sprendimus, suburti visas susijusias suinteresuotąsias šalis ir taip padaryti stiprų poveikį kuriamiems tinklams ir praktiniams bandymams. Turėtų būti svarstoma galimybė taikyti šią finansavimo priemonę veiklai, kuria siekiama konkurencingų ir naujoviškų sprendimų, finansuoti.

11. Mokomojo turinio srityje reikia toliau remti veiksmingų kontekstinių tarpininkavimo sistemų įgyvendinimą ir mokymosi technologijų standartizavimą. Vykdant veiklą daugiausia dėmesio reikėtų skirti tam, kaip tam tikros grupės (pvz., mažosios ir vidutinės įmonės) naudotųsi mokomuoju turiniu tam tikromis mokymo sąlygomis, ir kartu būtų prisidedama prie visuotinio mokymosi technologijų standartizavimo.

5. IŠVADOS

Pripažįstant būtinybę toliau Europos lygmeniu remti pastangas užtikrinti geresnį Europos skaitmeninio turinio prieinamumą, ypač visuomenei svarbiose srityse, priemonės, kuriomis siekiama, kad skaitmeninis turinys Europoje būtų lengviau prieinamas, patogesnis ir tinkamesnis naudoti, nuo 2009 m. toliau įgyvendinamos pagal IRT politikos rėmimo programą.

Į IRT politikos rėmimo programos 2009 ir 2010 m. darbo programas įtrauktos priemonių, pakeitusių pagal „eContentplus“ vykdytą veiklą, temos atitinka vertintojų rekomendaciją finansavimo priemones susieti su aiškiai apibrėžtais politikos tikslais. Atsižvelgiant į šių temų tikslus siekiama remti projektus, kuriais palaikoma Komisijos politika šiose srityse: skaitmeninių bibliotekų; kultūrinio turinio skaitmeninimo, jo prieinamumo internetu užtikrinimo ir išsaugojimo skaitmeniniu formatu; mokslinės informacijos prieinamumo, sklaidos ir išsaugojimo skaitmeniniame amžiuje ir viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo.

Be to, šios sritys priskirtos sritims, kuriose veiksmų pagal Europos skaitmeninę darbotvarkę[5] reikia imtis pirmiausiai. IRT politikos rėmimo programa ir toliau bus naudojama siekiant paremti politikos tikslą – stiprinti „Europeaną“ ir remti iniciatyvas, kurias įgyvendinant suteikiama geresnė prieiga prie Europos kultūros paveldo.

Atsižvelgiant į svarstymų grupės rekomendacijas dėl Europos kultūros paveldo perkėlimo į internetą[6], IRT politikos rėmimo programa bus naudojama siekiant skatinti skaitmeninti ir internete pateikti kultūros medžiagą, įskaitant knygas, žemėlapius, laikraščius, garso įrašus, archyvinę medžiagą, nuotraukas, muziejų artefaktus, filmus[7] ir audiovizualinę medžiagą, kad ji būtų lengviau prieinama Europos piliečiams ir kad ja būtų lengviau naudotis pramogai, darbui ir mokslui.

Skiriant lėšų viešosios įstaigos bus skatinamos įgyvendinti užsibrėžtą tikslą – skatinti turinio rinkas ir tuo tikslu jų informacija pateikti skaidriai, veiksmingai ir be diskriminacijos.

Be to, Europos skaitmeninėje darbotvarkėje nustatytas politikos tikslas į nacionalinę politiką įtraukti e. mokymąsi, siekiant modernizuoti švietimą ir mokymą. Svarbiu veiksniu siekiant šio tikslo galėtų tapti „eContentplus“ rezultatai švietimo turinio srityje. Europos skaitmeninės darbotvarkės ramstyje „Skaitmeninio raštingumo didinimas, įgūdžių gerinimas ir įtraukties stiprinimas“ e. mokymasis padės įgyti skaitmeninių įgūdžių, reikalingų žinių visuomenės inovacijoms ir plėtrai.

Komisija ragina Europos Parlamentą, Tarybą, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą ir Regionų komitetą

12. atkreipti dėmesį į tai, kad programa įgyvendinta sėkmingai;

13. toliau padėti Komisijai užtikrinti, kad iniciatyvos, kuriomis siekiama, kad skaitmeninis turinys Europoje būtų lengviau prieinamas, patogesnis ir tinkamesnis naudoti, būtų geriau žinomos, ir skatinti tolesnes diskusijas skaitmeninio turinio klausimais.

[1] Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 456/2005/EB (OL L 79, 2005 3 24, p. 1).

[2] Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/98/EB (OL L 345, 2003 12 31, p. 90).

[3] Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/2/EB (OL L 108, 2007 4 25, p. 1).

[4] Dalis šios veiklos papildyta pagal programą MEDIA 2007, kurią sudaro paramos užsakomųjų vaizdo programų paslaugų platformoms ir kino skaitmeninimui schema. 2006 m. lapkričio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1718/2006/EB.

[5] Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos skaitmeninė darbotvarkė“, COM(2010) 245.

[6] Ekspertų komitetas apie Europos kultūros paveldo skelbimą internete http://ec.europa.eu/information_society/activities/digital_libraries/comite_des_sages/index_en.htm

[7] Komisijos komunikatas dėl Europos kino galimybių ir iššūkių skaitmeninių technologijų eroje, COM(2010) 487 galutinis.