16.12.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 342/15


ATASKAITA

dėl bendrosios įmonės „Naujoviškų vaistų iniciatyva“2009 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Bendrosios įmonės atsakymais

2010/C 342/03

TURINYS

 

Dalys

Puslapis

ĮVADAS …

1-5

16

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS …

6-15

16

PASTABOS APIE BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMĄ …

16-19

17

KITA …

20-25

17

Lentelė …

18

Bendrosios įmonės atsakymai

21

ĮVADAS

1.

Briuselyje įsikūrusi Europos bendroji įmonė, skirta įgyvendinti jungtinę technologijų iniciatyvą „Naujoviški vaistai“ (toliau – bendroji įmonė NVI), buvo įsteigta 2007 m. gruodžio mėn. (1) 10 metų laikotarpiui.

2.

Bendros įmonės steigėjai yra Europos Sąjunga, kuriai atstovauja Komisija, ir Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacija (EFPIA).

3.

Bendrosios įmonės NVI tikslas – reikšmingai pagerinti vaistų kūrimo proceso efektyvumą ir rezultatyvumą, įgyvendinant ilgalaikį siekį, kad farmacijos sektorius gamintų veiksmingesnius ir saugesnius naujoviškus vaistus (žr. lentelę).

4.

Didžiausias ES įnašas į bendrąją įmonę NVI, skirtas padengti einamąsias išlaidas ir mokslinių tyrimų veiklą, yra vienas milijardas eurų iš mokslinių tyrimų septintosios bendrosios programos biudžeto. Kaip steigėjos ES ir EFPIA privalo vienodai prisidėti prie einamųjų išlaidų, kiekviena jų skirdama sumą, ne didesnę kaip 4 % viso ES įnašo. Kiti nariai privalo prisidėti prie einamųjų išlaidų proporcingai jų įnašui į mokslinių tyrimų veiklą. Mokslinių tyrimų bendrovės, kurios yra EFPIA narės, privalo prisidėti prie mokslinių tyrimų veiklos įnašais natūra ne mažesniais kaip ES finansinis įnašas. Naujieji nariai taip pat turėtų finansuoti mokslinius tyrimus.

5.

5. Bendroji įmonė savarankiškai veikti pradėjo 2009 m. lapkričio 16 d.

15.

Toliau pateikti komentarai nekeičia šioje ataskaitoje išreikštų Audito Rūmų nuomonių.

PASTABOS APIE BIUDŽETO IR FINANSŲ VALDYMĄ

Biudžeto vykdymas

16.

Galutiniame biudžete buvo 82 milijonai eurų įsipareigojimų asignavimų ir 82 milijonai eurų mokėjimų asignavimų. Kadangi iki 2009 m. pabaigos buvo pradėta vykdyti nedaug projektų veiksmų, paaiškėjo, kad mokėjimų biudžetas buvo nerealistiškas. Iš tiesų, įsipareigojimų asignavimų panaudojimo lygis buvo 97 %, o mokėjimų asignavimų tik 1 %.

Finansinių ataskaitų pateikimas: narių įnašai

17.

Audito Rūmai pažymi, kad ES bendrųjų įmonių veikla yra finansuojama jų narių įnašais ir kad bendrosios įmonės neturi kapitalo kaip tokio. Audito Rūmai rekomendavo, kad šis bendrųjų įmonių ypatumas būtų aiškiai atskleistas finansinėse ataskaitose.

18.

Todėl Audito Rūmai teigiamai vertina tai, kad pagal ES apskaitos taisyklę Nr. 1 (Suvestinė apskaita) narių įnašai bendrųjų įmonių balanse pateikiami kaip grynasis turtas, o papildoma informacija apie įnašų pobūdį pateikiama finansinių ataskaitų aiškinamuosiuose raštuose.

19.

Audito Rūmai mano, kad narių įnašų pateikimas bendrųjų įmonių finansinėse ataskaitose turėtų būti kiek galima suderintas ir pažymi, kad šiuo klausimu Komisija ketina bendrosioms įmonėms parengti išsamias gaires.

KITA

Vidaus kontrolės sistemos

20.

Bendroji įmonė yra pradžios etape ir 2009 m. ji dar ne iki galo buvo įdiegusi savo vidaus kontrolės ir finansinės informacijos sistemas. Metų pabaigoje dar nebuvo baigti atitinkami veiklos procesai ir jų dar nebuvo patvirtinęs apskaitos pareigūnas, kaip reikalaujama pagal bendrosios įmonės finansines taisykles.

21.

Visų pirma būtinos papildomos pastangos dokumentuojant IT procedūras ir veiklą bei analizuojant IT riziką. 2009 m. Bendroji įmonė taip pat neparengė veiklos tęstinumo plano ir duomenų apsaugos tvarkos.

Nėra susitarimo dėl priėmimo

22.

Pagal Tarybos reglamentą, įsteigiantį bendrąją įmonę NVI, tarp bendrosios įmonės NVI ir Belgijos turi būti sudarytas susitarimas dėl priėmimo, susijęs su administracinėmis patalpomis, privilegijomis ir imunitetais ir kita parama, kurią Belgija teiks bendrajai įmonei. Tačiau 2009 m. pabaigoje toks susitarimas dar nebuvo sudarytas.

Vidaus audito funkcija ir Komisijos vidaus audito tarnyba

23.

Bendrosios įmonės finansinių taisyklių 73 straipsnyje nurodyta, kad joje turėtų būti vidaus audito funkcija, veikianti pagal atitinkamus tarptautinius standartus. Tačiau 2009 m. pabaigoje šis svarbus vidaus kontrolės sistemos elementas nebuvo įdiegtas.

24.

Kaip buvo pareikšta Audito Rūmų nuomonėse Nr. 4/2008 dėl branduolių sintezės energetikos vystymo bendrosios įmonės finansinio reglamento ir Nr. 2/2010 dėl bendrosios įmonės SESAR finansinių taisyklių, dabartinė bendrosios įmonės įstatų nuostata dėl Komisijos vidaus auditoriaus vaidmens turėtų būti patikslinta.

25.

Bendrosios įmonės NVI įstatų 10 straipsnyje teigiama, kad už Komisijos vidaus auditoriaus funkcijos vykdymą atsako bendrosios įmonės valdyba. Tokia nuostata yra tinkama bendrosios įmonės vidaus audito funkcijai, tačiau negali būti taikoma Komisijos vidaus auditoriui, kurio pareigos yra susijusius su visu bendruoju ES biudžetu.

Šią ataskaitą priėmė II kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Morten LEVYSOHN, 2010 m. spalio 20 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Lentelė

Naujoviškų vaistų iniciatyvos bendroji įmonė (Briuselis)

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

Bendrosios įmonės kompetencijos sritys, nustatytos Tarybos reglamente (EB) Nr. 73/2008

Valdymas

2009 m. bendrajai įmonei skirti ištekliai

Pagrindiniai 2009 m. veiklos rezultatai

Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo

XIX antraštinė dalis „Moksliniai tyrimai ir technologijų plėtra ir kosmosas“.

187 straipsnyje (EB sutarties ex 171 straipsnis) sakoma:

Sąjunga gali kurti bendras įmones ar kokias nors kitas struktūras, reikalingas Sąjungos mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir demonstravimo programoms veiksmingai vykdyti.

188.1 straipsnyje (ex 172.1 straipsnis) sakoma:

Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu ir pasikonsultavusi su Europos Parlamentu bei Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, priima 187 straipsnyje nurodytas nuostatas.

Tikslai

Tarybos reglamento (EB) Nr. 73/2008 2 straipsnyje sakoma:

Bendroji įmonė NVI prisideda prie Septintosios bendrosios programos ir visų pirma specialiosios programos „Bendradarbiavimas“, įgyvendinančios Septintąją bendrąją programą, temos „Sveikata“ įgyvendinimo. Ji siekia tikslo žymiai pagerinti vaistų kūrimo proceso efektyvumą ir veiksmingumą, siekiant ilgalaikio tikslo, kad Europos farmacijos sektorius galėtų gaminti veiksmingesnius ir saugesnius naujoviškus vaistus. Visų pirma ji:

a)

remia „ikikonkurencinius farmacinius mokslinius tyrimus ir plėtrą“ valstybėse narėse ir Septintosios bendrosios programos asocijuotosiose šalyse, taikydama koordinavimo metodą įvardytoms vaistų kūrimo proceso mokslinių tyrimų kliūtims panaikinti;

b)

remia mokslinių tyrimų prioritetų įgyvendinimą, kaip nurodyta jungtinės technologijų iniciatyvos „Naujoviški vaistai“ (toliau – mokslinių tyrimų veikla) mokslinių tyrimų darbotvarkėje, ypač skiriant subsidijas po to, kai paskelbiami kvietimai teikti paraiškas konkurso būdu;

c)

užtikrina Septintosios bendrosios programos papildomumą kita veikla;

d)

yra viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė, kuria siekiama padidinti investicijas į mokslinius tyrimus biofarmacijos sektoriuje valstybėse narėse ir Septintosios bendrosios programos asocijuotosiose šalyse, sutelkiant išteklius ir skatinant viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimą;

e)

skatina mažas ir vidutines įmones (MVĮ) dalyvauti jos veikloje, vadovaujantis Septintosios bendrosios programos tikslais.

Uždaviniai

Prie šio Tarybos reglamento pridėtų Įstatų 1 straipsnyje sakoma:

Pagrindinės bendrosios įmonės NVI užduotys ir veikla yra:

a)

užtikrinti jungtinės technologijų iniciatyvos „Naujoviški vaistai“ įsteigimą ir tvarų valdymą;

b)

parengti ir įgyvendinti 18 straipsnyje nurodytą metinį įgyvendinimo planą skelbiant kvietimus teikti projektus;

c)

nuolat peržiūrėti jungtinės technologijų iniciatyvos „Naujoviški vaistai“ mokslinių tyrimų darbotvarkę ir atlikti reikalingus pakeitimus, atsižvelgiant į jos įgyvendinimo metu pasiektus mokslinius laimėjimus;

d)

sutelkti reikalingus viešojo ir privačiojo sektorių išteklius;

e)

užmegzti ir plėtoti ilgalaikį Sąjungos, pramonės ir kitų suinteresuotų subjektų, tokių kaip reguliuojančių institucijų, pacientų organizacijų, akademinės bendruomenės ir klinikinių centrų, bendradarbiavimą, taip pat pramonės ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimą;

f)

palengvinti nacionalinės ir tarptautinės veiklos koordinavimą šioje srityje;

g)

imtis ryšių ir sklaidos veiklos;

h)

palaikyti ryšius ir veikti kartu su valstybėmis narėmis ir Septintosios bendrosios programos asocijuotosiomis šalimis specialiai šiuo tikslu sukurtoje NVI valstybių atstovų grupėje;

i)

organizuoti bent kartą per metus susirinkimą (toliau – Suinteresuotų subjektų forumas) kartu su interesų grupėmis, kad suinteresuotiems subjektams būtų užtikrintas bendrosios įmonės NVI atliekamos mokslinių tyrimų veiklos viešumas ir skaidrumas;

j)

pranešti juridiniams asmenims, kurie su bendrąja įmone NVI yra sudarę susitarimą dėl subsidijų, dėl galimybės skolintis lėšas iš Europos investicijų banko, visų pirma iš pagal Septintąją bendrąją programą sudarytos rizikos pasidalijimo finansinės priemonės;

k)

skelbti informaciją apie projektus, įskaitant dalyvių pavadinimus ir kiekvienam dalyviui tenkančią bendrosios įmonės NVI finansinio įnašo sumą;

l)

užtikrinti jungtinės technologijų iniciatyvos „Naujoviški vaistai“ efektyvumą;

m)

vykdyti kitą veiklą, būtiną šio reglamento 2 straipsnyje nurodytiems tikslams pasiekti.

1.   Valdyba

Valdyba yra pagrindinis bendrosios įmonės NVI sprendimų priėmimo organas ir yra atsakingas už bendrosios įmonės priežiūrą siekiant jos tikslų. Ji užtikrina glaudų bendradarbiavimą tarp bendrosios įmonės ir jos narių įgyvendinant jos veiklą. Dėl to ji garantuoja BĮ NVI iškeltų tikslų pasiekimą, būtent šalinant Europos Sąjungos farmacijos mokslinių tyrimų ir plėtros kliūtis ir remiant biomedicininius mokslinius tyrimus pacientų naudai..

2.   Vykdantysis direktorius

Vykdantysis direktorius, kurį skiria valdyba, yra vykdantysis vadovas, atsakingas už kasdienį bendrosios įmonės NVI valdymą, įgyvendinant valdybos sprendimus. Dirbdamas šį darbą, jis (ji) reguliariai teikia informaciją, taip pat atsako į visas specialias atskiras užklausas dėl informacijos, kurias jam pateikia valdyba ir mokslinis komitetas. Vykdantysis direktorius yra teisinis bendrosios įmonės NVI atstovas. Jis (ji) vykdo savo užduotis visiškai nepriklausomai ir yra atskaitingas (a-) valdybai.

3.   Mokslinis komitetas

Mokslinis komitetas yra valdybą konsultuojantis organas ir vykdo savo veiklą glaudžiai bendradarbiaudamas su vykdomąja tarnyba ir jos talkinamas.

Mokslinis komitetas pataria dėl mokslinių tyrimų darbotvarkės, dėl mokslinių prioritetų siūlant metinio įgyvendinimo planą ir dėl metinėje veiklos ataskaitoje aprašomų mokslinių pasiekimų.

BĮ NVI taip pat talkina du išorės patariamieji organai:

4.   NVI valstybių atstovų grupė

NVI valstybių atstovų grupę sudaro po vieną kiekvienos valstybės narės atstovą ir po vieną kiekvienos šalies, bendrosios programos asocijuotosios narės, atstovą. Jis yra BĮ NVI konsultuojantis organas ir atlieka tarpininko vaidmenį tarp BĮ NVI ir atitinkamo suinteresuotojo subjekto atitinkamoje šalyje.

5.   Suinteresuotųjų subjektų forumas

Suinteresuotųjų subjektų forumas – tai visiems suinteresuotiesiems subjektams atviras susirinkimas, kuris organizuojamas bent kartą per metus vykdančiojo direktoriaus sprendimu.

6.   Išorės auditas

Audito Rūmai.

7.   Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Parlamentas rekomendavus Tarybai.

Biudžetas

81,9 milijono eurų sudarė Sąjungos įnašas ir 50 % (0,5 milijono) einamųjų išlaidų buvo gauta iš EFPIA.

Darbuotojų skaičius 2009 m. gruodžio 31 d.

Personalo plane numatytos 29 darbo vietos, iš kurių 12 (2009 12 31) buvo užimtos ir atitiko šias pareigybes:

vykdančiojo direktoriaus 1,

mokslo: 3,

pagrindinės veiklos: 5,

administravimo: 3.

Bendrosios įmonės NVI organizacija ir vadovybė

Valdyba posėdžiavo 3 kartus.

Mokslinis komitetas taip pat posėdžiavo 3 kartus.

Valstybių atstovų grupė posėdžiavo du kartus.

BĮ NVI vykdantįjį direktorių Michelį Goldmaną valdyba šioms pareigoms paskyrė 2009 m. birželio 10 d., o pareigas jis pradėjo eiti 2009 m. rugsėjo 16 d. Iki šios dienos laikinai vykdančiojo direktoriaus pareigas ėjo Europos Komisijos paskirtas Alain Vanvossel.

Pagrindinės užduotys 2009 metams buvo pasirengimo BĮ NVI savarankiškumui, suteiktam nuo 2009 m. lapkričio 16 d., veiksmai.

Konkrečiai šie veiksmai apėmė personalo įdarbinimą ir BĮ NVI administracinių patalpų parengimą bei administracinių ir veiklos veiksmų procedūras.

Tapusi savarankiška BĮ NVI įgijo galią pati vykdyti savo biudžetą. Iki to už BĮ NVI įsteigimą ir pradinę veiklą buvo atsakinga Europos Komisija, bendradarbiaudama su kitais steigėjais, kaip tai numatyta Tarybos reglamento, kuriuo buvo įsteigta BĮ NVI, 16 straipsnyje.

Kvietimas teikti pasiūlymus ir valdymas

Buvo užbaigtas pirmasis kvietimas teikti pasiūlymus, paskelbtas 2008 m., ir, talkinant nepriklausomiems ekspertams, per dviejų pakopų kvietimo procesą buvo atrinkta 15 projektų pasiūlymų. Didžioji dalis susitarimų dėl dotacijų buvo išsiųsti pasirašyti projektų koordinatoriams, o metų pabaigoje 10 iš jų buvo pradėti vykdyti.

BĮ NVI antrasis kvietimas teikti pasiūlymus buvo paskelbtas 2009 m. lapkričio 27 d., o jo pirmojo etapo terminas yra 2010 m. vasario mėn.

IT infrastruktūrą

Buvo įrengta IT infrastruktūra laikinose BĮ NVI patalpose. Ji bus pakeista ir iš naujo įrengta būsimose patalpose.

Buvo visiškai pakeistas paraiškų teikimo įrankis, panaudojant specialų modulį, suteikiantį viešą prieigą paraiškų teikėjų susivienijimams ir leidžiantis teikti paraiškas ir įvertinti pareikštą susidomėjimą (1-as kvietimo teikti pasiūlymus etapas).

Komunikacija

2009 m. buvo organizuoti trys stambūs komunikacijos renginiai. Rugsėjo 14 dieną buvo surengta spaudos konferencija, skirta pristatyti naują vykdomąjį direktorių ir antrojo BĮ NVI kvietimo teikti pasiūlymus temas.

Lapkričio 17 d. buvo surengta informacijos diena, kurios metu galimi paraiškų teikėjai buvo pažindinami su antruoju kvietimu teikti pasiūlymus.

Gruodžio 15 d. įvyko savarankiškumo įgijimo paminėjimas.

Šaltinis: Bendrosios įmonės pateikta informacija.

BENDROSIOS ĮMONĖS ATSAKYMAS

Biudžeto vykdymas

16 pastraipa

NVI bendroji įmonė pripažįsta, kad jos mokėjimų įgyvendinimo rodiklis 2009 m. buvo žemas. Jį lėmė tai, kad bendroji įmonė neseniai pradėjo savo veiklą.

Vidaus kontrolės sistemos

20–21 pastraipos

NVI bendroji įmonė sutinka su Audito Rūmų pastabomis. Bendroji įmonė toliau plėtoja savo vidaus kontrolę ir ėmėsi veiksmų Audito Rūmų nurodytoms problemoms išspręsti.

Susitarimo su priimančia valstybe nebuvimas

22 pastraipa

NVI bendroji įmonė toliau bendradarbiauja, kad įgyvendintų susitarimo su priimančia valstybe nuostatas, ir laukia tolesnių procedūros etapų rezultatų, kad galėtų pasirašyti susitarimą.

Vidaus audito funkcija ir Komisijos vidaus audito tarnyba

23 pastraipa

Vidaus auditorius bus paskirtas ir pradės eiti pareigas nuo 2010 m. lapkričio mėn.


(1)  2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 73/2008 dėl bendrosios įmonės įsteigimo, siekiant įgyvendinti jungtinę technologijų iniciatyvą „Naujoviški vaistai“ (OL L 30, 2008 2 4, p. 38).

(2)  Su šiomis ataskaitomis pateikiama finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita, kurioje, be kita ko, skelbiama asignavimų įvykdymo lygis ir suvestinė informacija apie asignavimų perskirstymus įvairiuose biudžeto straipsniuose.

(3)  Finansinę atskaitomybę sudaro balansas, ekonominių rezultatų ataskaita, taip pat svarbių apskaitos metodų aprašymas ir kita aiškinamoji informacija.

(4)  Biudžeto vykdymo ataskaitas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir kita aiškinamoji informacija.

(5)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

(6)  Bendrosios įmonės NVI finansinės taisyklės buvo priimtos jos valdybos sprendimu 2009 m. vasario 2 d.

(7)  2002 m. lapkričio 19 d. Komisijos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 33 straipsnis (OL L 357, 2002 12 31, p. 72).

(8)  Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 38 straipsnis.

(9)  ES įstaigų finansinių ataskaitų pateikimo ir apskaitos taisyklės yra nustatytos Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 VII antraštinės dalies 1 skyriuje, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2008 m. liepos 9 d. Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 652/2008 (OL L 181, 2008 7 10, p. 23), ir yra įtrauktos į bendrosios įmonės NVI finansines taisykles.

(10)  Tarptautinė buhalterių federacija (IFAC) ir Tarptautiniai aukščiausiųjų audito institucijų standartai (ISSAI).