52010DC0189

Komisijos nuomonė pagal Europos Sąjungos sutarties 48 straipsnio 3 dalies pirmą pastraipą dėl Europos Vadovų Tarybos sprendimo nagrinėti Ispanijos vyriausybės pasiūlytus Sutarčių pakeitimus dėl Europos Parlamento sudėties /* KOM/2010/0189 galutinis */


[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2010.4.27

KOM(2010) 189 galutinis

KOMISIJOS NUOMONĖ

pagal Europos Sąjungos sutarties 48 straipsnio 3 dalies pirmą pastraipądėl Europos Vadovų Tarybos sprendimo nagrinėti Ispanijos vyriausybės pasiūlytus Sutarčių pakeitimus dėl Europos Parlamento sudėties

KOMISIJOS NUOMONĖ

pagal Europos Sąjungos sutarties 48 straipsnio 3 dalies pirmą pastraipądėl Europos Vadovų Tarybos sprendimo nagrinėti Ispanijos vyriausybės pasiūlytus Sutarčių pakeitimus dėl Europos Parlamento sudėties

Komisija pritaria Ispanijos vyriausybės iniciatyvai iš dalies pakeisti Lisabonos sutarties 36 protokolą dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų. Ji taip pat pritaria pozicijai, kad, laikantis būtinų teisinių procedūrų, reikėtų kuo greičiau priimti pereinamojo laikotarpio priemones, kurios susijusios su Europos Parlamento sudėtimi ir dėl kurių Europos Vadovų Taryba davė politinį sutikimą.

Komisija primena, kad Ispanijos iniciatyva siekiama praktiškai taikyti seniai galiojantį Europos Vadovų Tarybos politinį sutikimą. Ši iniciatyva atsirado dėl to, kad 2009 m. birželio mėn. Europos Parlamento rinkimai nevyko, kaip iš pradžių buvo numatyta, pagal Lisabonos sutarties taisykles.

Europos Vadovų Tarybos prašymu jau 2007 m. spalio 11 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją[1], į kurią įtrauktas Europos Vadovų Tarybos sprendimo dėl būsimos Parlamento sudėties projektas. Sprendimo projekte nurodytas atstovų skaičius Europos Parlamente, atsižvelgiant į Europos Sąjungos sutarties su pakeitimais, padarytais Lisabonos sutartimi, 14 straipsnio 2 dalies nuostatas. 2007 m. Tarpvyriausybinės konferencijos[2] metu Europos Vadovų Taryba davė politinį sutikimą dėl sprendimo projekto, įtraukdama vieną papildomą nurodytų skaičių pakeitimą (viena papildoma vieta nariui iš Italijos)[3].

2008 m. gruodžio 11 ir 12 d. posėdžiuose Europos Vadovų Taryba pareiškė, kad jeigu Lisabonos sutartis įsigalios tik po 2009 m. birželio mėn. Europos rinkimų, pereinamojo laikotarpio priemonės būtų priimtos kuo greičiau, kad iki 2009–2014 m. Parlamento kadencijos pabaigos, atsižvelgiant į 2007 m. Tarpvyriausybinės konferencijos metu sutartus skaičius, būtų padidintas Europos Parlamento narių skaičius. Deklaracijoje aiškiai nurodyta, kad dėl to iki 2009–2014 m. Parlamento kadencijos pabaigos bendras EP narių skaičius padidės nuo 736 iki 754. Joje taip pat nurodyta, kad, jei įmanoma, pakeitimas turėtų įsigalioti 2010 m.

Po 2009 m. birželio mėn. Europos Parlamento rinkimų Europos Vadovų Taryba 2009 m. birželio 18 ir 19 d. posėdžiuose dar kartą priminė savo deklaraciją, aiškiai nurodydama 2007 m. Tarpvyriausybinėje konferencijoje sutartus skaičius. Be to, buvo patikslinta, kaip valstybės narės galėtų užpildyti papildomas vietas: ad hoc rinkimais, remdamosi 2009 m. birželio mėn. Europos rinkimų rezultatais, arba atitinkamiems nacionaliniams parlamentams paskiriant reikiamą skaičių savo narių. 2009 m. gruodžio 1 d. įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, Ispanijos vyriausybė pateikė iniciatyvą, dėl kurios Europos Vadovų Taryba šiuo metu konsultuojasi su Komisija.

Kadangi pasiūlyme atsižvelgiama į politinį valstybių narių susitarimą, pasiektą dėl Sutarties, įsigaliojusios po 2009 m. birželio mėn. Europos Parlamento rinkimų, Komisija rekomenduoja kuo greičiau pradėti Tarpvyriausybinę konferenciją ir svarstyti tik Ispanijos pasiūlymą dėl protokolo, kuriuo iš dalies keičiamas Lisabonos sutarties 36 protokolas dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų.

[1] 2007 m. spalio 11 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl Europos Parlamento sudėties (2007/2169(INI)).

[2] Deklaracija Nr. 4, pridedama prie Tarpvyriausybinės konferencijos baigiamojo akto.

[3] Deklaracija Nr. 5, pridedama prie Tarpvyriausybinės konferencijos baigiamojo akto.