19.2.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 54/42


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. …/… dėl žemės ir miškų ūkio transporto priemonių patvirtinimo

(COM(2010) 395 galutinis – 2010/0212 (COD))

(2011/C 54/13)

Pagrindinis pranešėjas Ludvík JÍROVEC

Taryba, vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, 2010 m. rugsėjo 7 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. …/2010 dėl žemės ir miškų ūkio transporto priemonių patvirtinimo

COM(2010) 395 galutinis – 2010/0212 COD.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto biuras 2010 m. rugsėjo 14 d. pavedė Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyriui atlikti Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, atsižvelgdamas į tai, kad darbas skubus, savo 467-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2010  m. gruodžio 8–9 d. (gruodžio 9 d. posėdis), pagal savo Darbo tvarkos taisyklių 57 straipsnį pagrindiniu pranešėju paskyrė Ludvík Jírovec ir priėmė šią nuomonę 142 nariams balsavus už, 2 - prieš ir 9 susilaikius.

1.   Įžanga ir svarbiausios pasiūlymo nuostatos

1.1   Siūlomo reglamento tikslas – nustatyti suderintas žemės ir miškų ūkio transporto priemonių gamybos taisykles. Bus pakeisti galiojantys teisės aktai, kad pasiūlymas atitiktų geresnio reglamentavimo ir supaprastinimo principus. Pasiūlymu skatinamas pramonės konkurencingumas ir vidaus rinkos veikimas.

1.2   Remiantis CARS 21 ataskaitoje pateikta rekomendacija pasiūlyme gerokai supaprastinami tipo patvirtinimą reglamentuojantys teisės aktai – 24 pagrindinės direktyvos (ir maždaug 35 susijusios keičiančios direktyvos), reglamentuojančios žemės ir miškų ūkio transporto priemonių techninius reikalavimus, pakeičiamos vienu Tarybos ir Parlamento reglamentu.

1.3   Komitetas mano, kad būtų labai naudinga visus esamus teisės aktų tekstus sujungti į vieną reglamentą. Pasiūlymu kodifikuoti teisės aktus garantuojama, kad nebus daromi esminiai pakeitimai ir bus siekiama vienintelio tikslo – teisės aktus išdėstyti aiškiai ir skaidriai. Komitetas visiškai pritaria šiam tikslui ir atsižvelgdamas į šią garantiją pasiūlymą vertina palankiai.

2.   Pastabos

2.1   Kadangi tipo patvirtinimo procedūra ilgai trunka, EESRK nuogąstauja, kad naujos mašinos bus pradėtos vėliau naudoti. Nedideliems gamintojams tai turėtų sunkių padarinių. Todėl naujasis reglamentas turi būti pakankamai lankstus, kad būtų galima tęsti esamų mašinų kūrimą ir pradėti naudoti naujus mašinų tipus.

2.2   Turėtų būti apsvarstytos galimybės tam tikriems ne keliuose naudojamų traktorių tipams netaikyti su naudojimu kelyje susijusių nuostatų. Specializuotoms transporto priemonėms tai yra didelė problema.

2.3   EESRK nuomone, bet koks reguliavimas turėtų būti grindžiamas didesniu greičio tipų skaičiumi nei esami du. Kadangi technika tobulėja ir gerėja traktorių stabilumas ir stabdymo galia, padidės keliais važiuojančių greitaeigių traktorių greitis. Reikėtų atverti galimybes lėtesnėms transporto priemonėms, kurios bus priskirtinos „žemės ir miškų ūkio kategorijai“. EESRK mano, kad dėl padidėjusių nereikalingų su reglamento laikymusi susijusių sąnaudų siūlomas reglamentas gali kliudyti kurti nedidelius traktorius. Tuo pat metu reglamente nepripažįstama, jog būtini transporto priemonių, galinčių važiuoti iki 65 km/val. greičiu, o ateityje galbūt ir greičiau, pakeitimai.

2.4   Be to, EESRK norėtų, kad Komisija nagrinėtų ir antraeilius su žemės ir miškų ūkio transporto priemonių naudojimu keliuose susijusius klausimus. Visų pirma EESRK norėtų paskatinti nustatyti europinius vairuotojo pažymėjimo, transporto priemonių apžiūros ir naudojimo keliuose standartus. Tai padėtų užtikrinti visoje Europoje bendras traktorių naudojimo taisykles ir tvarką ir atsisakyti šiuo metu skirtingų nacionalinių taisyklių.

2.5   EESRK rekomenduoja sudaryti sąlygas, kad iki reglamento įsigaliojimo gamintojai atitiktų reikalavimus, įskaitant ir techninius reikalavimus. Tais atvejais, kai to negalima užtikrinti, turėtų būti taikomos išimtys arba pereinamasis laikotarpis.

2.6   Kalbant apie 8 straipsnį „Darbo saugos reikalavimai“, EESRK nuomone, būtų tikslinga papildomą reguliavimą nustatyti ne būsimoje tipų patvirtinimo direktyvoje, o Direktyvoje 2006/42/EB dėl mašinų.

2010 m. gruodžio 9 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON