5.8.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 183/6


Komisijos sprendimo santrauka

2007 m. spalio 3 d.

dėl procedūros pagal EB sutarties 81 straipsnį ir EEE susitarimo 53 straipsnį

Byla COMP/D1/37860 – Morgan Stanley/Visa International ir Visa Europe

(pranešta dokumentu Nr. C(2007) 4471)

(Tekstas autentiškas tik anglų kalba)

(Tekstas svarbus EEE)

2009/C 183/05

1.

2007 m. spalio 3 d. Komisija priėmė sprendimą dėl procedūros pagal EB sutarties 81 straipsnį ir EEE susitarimo 53 straipsnį. Remdamasi Tarybos reglamento (EB) Nr. 1/2003 (1) 30 straipsnio nuostatomis Komisija skelbia šalių pavadinimus ir sprendimo esmę, taip pat skirtas baudas, atsižvelgdama į teisėtą bendrovių interesą apsaugoti savo komercines paslaptis. Nekonfidenciali sprendimo versija skelbiama Konkurencijos generalinio direktorato svetainėje: http://europa.eu.int/comm/competition/antitrust/cases/index/

I.   ĮŽANGA

2.

Sprendimu paskirta bauda „Visa International Service Association“ ir „Visa Europe Limited“ dėl Sutarties 81 straipsnio ir EEE susitarimo 53 straipsnio pažeidimo. Nuo 2000 m. kovo 22 d. iki 2006 m. kovo 21 d. šios įmonės trukdė „Morgan Stanley Bank International Limited“ (2) teikti kredito kortelių aptarnavimo paslaugas (angl. acquiring services) prekybininkams Jungtinėje Karalystėje, atsisakydamos „Morgan Stanley“ suteikti „Visa Europe“ nario statusą.

II.   BYLOS APRAŠYMAS

1.   Procedūros

3.

Sprendimas priimtas dėl bendro „Morgan Stanley USA“ ir „Morgan Stanley Bank“ (toliau – „Morgan Stanley“) Komisijai pateikto skundo, kad atsisakyta „Morgan Stanley“ suteikti „Visa Europe“ nario statusą, todėl bankas negali išduoti Visa kortelių ir vykdyti Visa ir MasterCard aptarnavimo operacijų.

4.

„Morgan Stanley“2000 m. rugsėjo 28 d. taip pat pateikė skundą Anglijos ir Velso Aukštajam Teisingumo Teismui. Anglijos ir Velso Aukštajam Teisingumo Teismui pateiktas skundas panašus į Komisijai pateiktą skundą, išskyrus tai, kad jame taip pat buvo reikalaujama atlyginti žalą. 2001 m. gegužės 2 d., gavęs „Visa“ paraišką, Anglijos ir Velso Aukštasis Teisingumo Teismas sustabdė bylos nagrinėjimą, kol bus atliktas Komisijos tyrimas.

5.

2004 m. rugpjūčio 2 d.„Visa International“ ir „Visa Europe“ (toliau – „Visa“) buvo išsiųstas prieštaravimo pareiškimas. 2005 m. balandžio 5 d.„Visa“ atsisakė savo teisės į žodinį bylos nagrinėjimą.

6.

2007 m. rugsėjo 17 d. susitikime Patariamasis komitetas pritarė sprendimo projekto sąlygoms.

2.   Faktai

7.

JAV „Morgan Stanley USA“ valdo Discover kortelių tinklą, kuris neveikia ES/EEE. 1999 m. Jungtinėje Karalystėje (JK) ji įsteigė banką „Morgan Stanley Bank“, atsakingą už su kredito kortelėmis susijusią veiklą Europos Sąjungoje. Iki „Visa“ nario statuso suteikimo bankui „Morgan Stanley Bank“ 2006 m. rugsėjo mėn. „Morgan Stanley Bank“ kortelių operacijos apsiribojo tik MasterCard kortelių išdavimu JK („Morgan Stanley“ nesudaro susitarimų su prekybininkais dėl MasterCard kortelės priėmimo).

8.

„Visa International“ valdo Visa kortelių tinklą ir 2004 m. įsteigė „Visa Europe“. „Visa Europe“ yra įgaliota spręsti klausimus EEE, ypač priimti sprendimus dėl narystės „Visa“ sistemoje EEE suteikimo ar atmetimo.

9.

„Visa International“ įstatuose ir „Visa Europe“ narystės nuostatuose yra ta pati taisyklė (toliau – taisyklė), kad kandidatams, kurie laikomi korporacijos konkurentais, negali būti suteikta narystė sistemoje.

10.

2000 m. kovo mėn. „Morgan Stanley“ kreipėsi dėl narystės „Visa Europe“. 2002 m. „Morgan Stanley“ parengė strateginį verslo planą, kaip patekti į Europos mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo prekybininkams rinką (angl. merchant acquiring market). 2005 m. buvo parengtas šios strategijos įgyvendinimo planas Jungtinėje Karalystėje, kuris turėjo būti pradėtas vykdyti, kai bankui būtų suteiktas „Visa“ nario statusas.

11.

2006 m. rugsėjo 21 d.„Morgan Stanley“ ir „Visa“ sudarė susitarimą dėl ginčo sprendimo. 2006 m. rugsėjo 22 d. i) „Visa“ suteikė „Morgan Stanley Bank“ besąlyginę narystę „Visa Europe“, o ii) „Morgan Stanley“ atsiėmė Komisijai pateiktą skundą.

III.   TEISINIS ĮVERTINIMAS

12.

„Visa“ ir atitinkami jos nariai – kredito įstaigos ir subjektai, priklausantys kredito įstaigoms, – užsiima ekonomine veikla, todėl tai yra įmonės, kaip apibrėžta EB sutarties 81 straipsnio 1 dalyje ir EEE susitarimo 53 straipsnio 1 dalyje. Taigi, taisyklės ir nuostatai, nustatantys „Visa“ sistemos funkcionavimo pagrindus ir patvirtinti „Visa International“ ar „Visa Europe“ valdybos, ir sprendimas taikyti šias taisykles įmonei gali būti laikomi įmonių asociacijos sprendimais arba įmonių susitarimais.

13.

Sprendime nustatyta, kad taisyklės taikymas „Morgan Stanley“ apribojo konkurenciją, kaip apibrėžta EB sutarties 81 straipsnio 1 dalyje, kadangi:

„Morgan Stanley“ atžvilgiu taikoma taisyklė neleido „Morgan Stanley“ patekti į JK kredito kortelių ir atidėto debeto (mokėjimo) kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo prekybininkams rinką,

toks „Visa“ elgesys galimai turėjo antikonkurencinį poveikį toje rinkoje,

tokiam „Visa“ elgesiui taikoma EB sutarties 81 straipsnio 1 dalis ir EEE susitarimo 53 straipsnio 1 dalis.

14.

Kadangi prekybininkai reikalauja, jog sutartyse su banku dėl kortelių priėmimo būtų numatyta priimti tiek Visa, tiek MasterCard korteles, „Visa“ atsisakymas „Morgan Stanley“ suteikti nario statusą neleido „Morgan Stanley“ teikti prekybininkams paslaugų, susijusių ne tik su Visa kortelių operacijomis (kurios sudaro apie 60 % rinkos), bet ir su kitų mokėjimo kortelių operacijomis. Ši rinka jau yra labai koncentruota ir vyksta tolesnė jos koncentracija.

15.

Nors konkurencija tarp gana nedidelio „Visa“ nurodytų bankų, kurie potencialiai gali pateikti į rinką, skaičiaus, dar gali didėti, Komisija turi įrodymų, kad, išskyrus „Morgan Stanley“, joks kitas bankas nebūtų ketinęs patekti į JK mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo rinką. „Morgan Stanley“ nuolat mėgino patekti į Europos rinką ir turi visas veiksmingai mokėjimo korteles aptarnaujančio banko kvalifikacijas. Tik du kiti bankai turi mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo patirties, tačiau jie neketina patekti į JK mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo rinką. Taigi, galima pagrįstai tikėtis, kad „Morgan Stanley“ patekus į JK mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugų teikimo rinką, konkurencija JK taptų efektyvesnė ir tai turėtų teigiamą poveikį kainoms ir kortelių aptarnavimo paslaugų kokybei.

16.

Nėra realių galimybių išplėsti JAV veikiantį „Morgan Stanley“ kortelių tinklą Discover į EEE, nes inter alia i) yra labai didelių kliūčių patekti į EEE mokėjimo kortelių tinklų rinką; ii) Discover sukurtas JAV bendradarbiaujant su didžiausiu JAV mažmenininku („Sears“), tačiau „Morgan Stanley“ neturi „Sears“ ekvivalento Europoje, kad galėtų išplėsti Discover tinklą Europoje; iii) Discover yra uždara kortelių sistema, daugiausia veikianti JAV, kur ji užima gana mažą rinkos dalį, o jos kortelių priėmimas tarptautiniu mastu yra ribotas.

17.

Taisyklės taikymas „Morgan Stanley“ nebūtų reglamentuojamas EB sutarties 81 straipsnio 1 punkto ir EEE susitarimo 53 straipsnio 1 punkto, jei tai būtų tiesiogiai susiję ir būtina (proporcinga ir nediskriminuojant) tinkamam „Visa“ keturių šalių mokėjimo kortelių tinklo funkcionavimui. Anot „Visa“, toks yra ir šis atvejis, nes Visa kortelių tinklui iškiltų grėsmė, jei „Morgan Stanley“ galėtų pasinaudoti tariamai konfidencialia informacija „Morgan Stanley“ tinklo Discover naudai.

18.

Vis dėlto rizika, kad būtų pasinaudota tokia informacija, labai abejotina, nes:

i)

kitų mokėjimo tinklų savininkams ir akcininkams buvo suteiktas „Visa“ nario statusas;

ii)

informacija, kurios, anot „Visa“, negalima atskleisti „Morgan Stanley“ dėl tariamos rizikos, kad ja būtų pasinaudota, bet kuriuo atveju „Morgan Stanley“ būtų prieinama, jei ji teiktų mokėjimo kortelių aptarnavimo paslaugas pagal „fronting“ susitarimą (kuriam „Visa“ teigia neprieštaraujanti), arba ši informacija yra susijusi su Visa Europos regionu ir todėl neaktuali Discover tinklui JAV, arba ši informacija yra tapusi standartine informacija sektoriuje;

iii)

„Morgan Stanley“ nėra „Visa“ konkurentas, t. y. nėra realių galimybių Discover tinklui išsiplėsti į EEE.

19.

Be to, taisyklės taikymas „Morgan Stanley“ nebuvo būtinas, nes: i) buvo galima imtis mažiau ribojančių priemonių „Visa“ interesams, tokiems kaip konfidencialumo interesams, apsaugoti; ii) nario statusas suteiktas 2006 m. rugsėjo 22 d. be jokio paaiškinimo, kodėl pasikeitė aplinkybės, dėl kurių „Visa“ reiškė susirūpinimą ir teisino atsisakymą „Morgan Stanley“ suteikti „Visa Europe“ nario statusą.

20.

„Morgan Stanley“ buvo trukdoma teikti kredito kortelių ir atidėto debeto (mokėjimo) kortelių aptarnavimo paslaugas JK prekybininkams, taigi „Visa“ pažeidė EB sutarties 81 straipsnio 1 punktą ir EEE susitarimo 53 straipsnio 1 punktą.

21.

Pirmosios trys EB sutarties 81 straipsnio 3 punkto ir EEE susitarimo 53 straipsnio 3 punkto sąlygos dėl teisinės išimties neatitinkamos, nes inter alia nebuvo būtina taikyti taisyklę „Morgan Stanley“ siekiant užkirsti kelią galimam pasinaudojimui informacija.

IV.   BAUDOS

22.

Nors pažeidimas truko šešerius metus ir šešis mėnesius (nuo 2000 m. kovo 22 d., kai „Visa“ žodžiu pranešė „Morgan Stanley“, kad bankas neatitinka „Visa“ narystės reikalavimų ir atsisakė pateikti priėmimo formą, iki 2006 m. rugsėjo 22 d., kai „Morgan Stanley“ suteiktas „Visa Europe“ nario statusas), baudos suma skaičiuojama laikotarpiui nuo 2004 m. rugpjūčio 2 d. – prieštaravimo pareiškimo pateikimo dienos – iki 2006 m. rugsėjo 22 d. (3).

23.

Atsižvelgiant į poveikį rinkai ir geografinės rinkos dydį, pažeidimas laikomas rimtu.

24.

Šioje byloje nėra sunkinančių ar lengvinančių aplinkybių.

25.

Atsižvelgiant į pirmiau pateiktus duomenis, šioje byloje skiriamos baudos dydis yra 10 200 000 EUR.

V.   SPRENDIMAS

26.

„Visa International Service Association“ ir „Visa Europe Limited“ pažeidė (pirmoji laikotarpiu nuo 2000 m. kovo 22 d. iki 2006 m. rugsėjo 22 d., antroji – nuo jos įsteigimo 2004 m. liepos 1 d. iki 2006 m. rugsėjo 22 d.) EB sutarties 81 straipsnį ir EEE susitarimo 53 straipsnį, nes nesuteikė bankui „Morgan Stanley Bank International Limited“ (buvęs „Morgan Stanley Dean Witter Bank Limited“) „Visa Europe“ nario statuso.

27.

Už pirmiau nurodytą pažeidimą „Visa International Service Association“ ir „Visa Europe Limited“ skiriama 10 200 000 EUR bauda, už kurią šios įmonės yra solidariai atsakingos.


(1)  OL L 1, 2003 1 4, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais reglamentu (EB) Nr. 411/2004 (OL L 68, 2004 3 6, p. 1).

(2)  Sprendimas taikomas laikotarpiui nuo 2000 m. balandžio mėn. (pareiškimo pateikimo data) iki 2006 rugsėjo mėn. („Morgan Stanley Bank International Limited“ buvo priimtas į „Visa“ tinklą). 2007 m. birželio 1 d.„Morgan Stanley“ paskelbė apie savo kredito ir mokėjimų padalinio, „Discover Financial Services“ atskyrimą. „Morgan Stanley Bank International Limited“ kredito kortelių verslo turtas 2007 m. birželio 1 d. buvo perkeltas į naujai įkurtą bendrovę „Goldfish Bank Limited“. 2007 m. birželio pradžioje „Morgan Stanley Card Services Limited“ pakeitė pavadinimą į „Goldfish Card Services Limited“ ir tapo visiškai „Goldfish Bank Limited“ priklausančia pavaldžiąja įmone. Abu subjektai buvo atskirti nuo „Morgan Stanley“2007 m. birželio 30 d. Po to „Goldfish Bank Limited“ kredito kortelių operacijų verslas buvo parduotas „Barclays Bank plc“, o „Discover Financial Services“ įsigijo „Diners Club International“.

(3)  Taisyklė buvo pranešta ir jai buvo taikomas atleidimas nuo baudų iki 2004 m. gegužės 1 d.