18.6.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 138/9


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų kaip garantuotų tradicinių gaminių 8 straipsnio 2 dalį

2009/C 138/10

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė užprotestuoti paraišką pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 9 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai turi būti pateikti Komisijai per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo datos.

PARAIŠKA ĮREGISTRUOTI GTG

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 509/2006

„PREKMURSKA GIBANICA“

EB Nr.: SI-TSG-007-0025-29.10.2004

1.   Pareiškėjų grupės pavadinimas ir adresas:

Pavadinimas:

Društvo za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot

Adresas:

Lendavska ulica 1

SI-9000 Murska Sobota

SLOVENIJA

Telefonas

+386 25261435

Faksas

E. paštas:

kodila@siol.net dpzdp@siol.net

2.   Valstybė narė arba trečioji valstybė:

Slovėnija

3.   Produkto specifikacija:

3.1.   Įregistruojamas pavadinimas:

„Prekmurska gibanica“

Pavadinimą siekiama įregistruoti tik slovėnų kalba.

Nuoroda „pagaminta pagal slovėniškas tradicijas“ šalia „Prekmurska gibanica“ turi būti išversta į produktą gaminančių ir platinančių šalių kalbas.

3.2.   Prašome nurodyti, ar pavadinimas:

Image

pats yra specifinis

nurodo specifines žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybes

Slovėnų kalbos etimologijos žodyne nurodyta, kad gibanica yra potica (pyragų), gaminamų rytinėje Slovėnijos dalyje, rūšis. Pavadinimas kilęs iš gibâničnik, gibâničnjak (liet. pintinėlė pyragaičiams) arba gibâničar (liet. kepėjas). Pirmieji įrašai siekia XVIII a., kai filosofas ir rašytojas Pohlin paminėjo produktą pavadindamas jį gebanza. Pats žodis kilęs iš žodžio gybati, nes gibanica pavadinimas kilęs iš sluoksniuotos tešlos gyüba. Prekmurska gibanica gaminama iš dviejų skirtingų tipų tešlos ir keturių skirtingų įdarų, kiekvienas iš jų naudojamas du kartus. Tai suteikia produktui savitą specifinę išvaizdą ir ypatingą skonį. Todėl Prekmurska gibanica produktas yra specifinis ypatingomis savybėmis pasižymintis produktas.

3.3.   Ar išimtinės pavadinimo naudojimo teisės siekiama pagal Reglamento 509/2006 13 straipsnio 2 dalį?

Image

registravimas nustatant išimtinę pavadinimo naudojimo teisę

registravimas nenustatant išimtinės pavadinimo naudojimo teisės

3.4.   Produkto rūšis:

Klasė 2.3.

Konditerijos gaminiai, duona, pyragaičiai, pyragai, sausainiai ir kiti kepiniai

3.5.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto, kuriam taikomas 3.1 punkte nurodytas pavadinimas, apibūdinimas:

Prekmurska gibanica pyragas gaminamas iš dviejų tipų tešlos (trapios tešlos pagrindo ir sluoksniuotos tešlos, perklojančios skirtingus įdarus), ant kurios griežtai nustatyta tvarka sluoksniais dėliojami keturi skirtingi įdarai (aguonų, varškės, lazdyno riešutų, obuolių), kiekvienas jų perdengiamas sluoksniuota tešla. Ši įdarų seka pakartojama du kartus, todėl Prekmurska gibanica pyragą sudaro du kiekvieno įdaro sluoksniai. Paskutinis įdaro sluoksnis padengiamas sluoksniuota tešla, ant kurios užpilama grietinės ir į ją įmaišyto kiaušinio trynio masė. Taip pat galima patepti viršutinį pyrago sluoksnį riebia mase. Pyrago kepimui galima naudoti ir apvalias, ir stačiakampio formos kepimo skardas.

Fizinis apibūdinimas: Prekmurska gibanica gabalėlis yra standus ir netrupantis. Kad gabalėlis tinkamai atrodytų, sluoksniai turi būti gerai atskirti vienas nuo kito. Prekmurska gibanica pyragas gali būti kepamas apvaliose arba stačiakampio formos skardose ir nuo to priklauso gabalėlių forma (trikampė arba stačiakampė).

Prekmurska gibanica ir jos gabalėlio pjūvio apibūdinimas: pyrago kepimui galima naudoti ir apvalias, ir stačiakampio formos kepimo skardas. Prekmurska gibanica pyrago gabalėlio storis yra nuo 5 iki 7 cm. Gabalėlis gali būti dviejų formų (trikampis – iškeptas apvalioje skardoje arba stačiakampis – stačiakampėje). Gabalėlis turi būti gerai iškepęs, iš jo neturi sunktis įdaras, o paviršius turi būti vienodai lygus, šiek tiek banguojantis be įtrūkimų. Kiekvienas įdaras turi būti gerai atskirtas sluoksniuota tešla. Įdarai turi savo išskirtinę spalvą (varškė – baltos grietinėlės spalvos, lazdynų riešutai ir obuoliai – rudai auksinės spalvos, aguonos – žvilgančios juodos spalvos). Viršutinis sluoksniuotos tešlos sluoksnis negali būti atsiskyręs nuo žemesnio sluoksnio. Taigi, kiekvienas Prekmurska gibanica gabalėlis turi aštuonis sluoksnius. Įdarų seka yra griežtai nustatyta (aguonų, varškės, lazdyno riešutų, obuolių) ir kiekvienas įdaras yra vienodo storio. Antroji įdarų eilė yra identiška pirmajai.

Aromatas: šis produktas turi tradicinį stiprų aromatą ir šviežių aguonų, saldžios varškės, subtilų lazdyno riešutų ir šiek tiek rūgštoką obuolių skonį. Prekmurska gibanica pyragas turi būti labai gaivus, ne per daug riebus ir optimaliai saldus.

Konsistencija: gabalėlis turi būti minkštos, subtilios, lygios ir lengvos konsistencijos. Visų sudedamųjų dalių konsistencija turi būti proporcinga.

3.6.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto, kuriam taikomas 3.1 punkte nurodytas pavadinimas, gamybos būdo apibūdinimas:

Pagrindinės Prekmurska gibanica sudedamosios dalys ir priedai:

trapi tešla: 200 g kvietinių miltų (100 g rupių ir 100 g aukščiausios rūšies miltų), 100 g margarino arba sviesto, žiupsnelis druskos arba cukraus, 1 dl šalto vandens minkymui);

sluoksniuota tešla: 900 g aukščiausios rūšies kvietinių miltų, 1 kiaušinis, 1 valgomasis šaukštas augalinio aliejaus, žiupsnelis druskos, žiupsnelis cukraus ir drungno vandens minkymui;

įdarai: aguonų (300 g maltų aguonų, 100 g smulkaus cukraus ir 1 pakelis vanilinio cukraus), varškės (1,2 kg riebios varškės, 100 g smulkaus cukraus, 2 pakeliai vanilinio cukraus, 2 kiaušiniai ir žiupsnelis druskos), lazdyno riešutų (300 g sutrintų lazdyno riešutų, 100 g smulkaus cukraus, 1 pakelis vanilinio cukraus), obuolių (1,5 kg rūgštokų obuolių, žiupsnelis druskos, 120 g smulkaus cukraus, 2 pakeliai vanilinio cukraus, žiupsnelis cinamono);

užpilai: grietinėlės užpilas (8 dl grietinėlės, 3 kiaušiniai) ir riebusis užpilas (250 g margarino, sviesto arba augalinio aliejaus).

Prekmurska gibanica gaminimo būdas:

 

Trapi (suminkyta) tešla visuomet paruošiama šviežiai. Miltai išsijojami ant lentos, dedama druska arba cukrus ir naudojant peilį arba šaltomis rankomis į juos sutrupinami riebalai. Pilama šiek tiek vandens arba įmušamas kiaušinis ir pienas ir greitai išminkoma į vienalytę masę.

 

Sluoksniuota tešla yra labai elastinga ir neriebi. Tešlai pagaminti naudojami sausi, gerai išlaikyti miltai. Miltai išsijojami ant lentos, padaroma duobutė, dedami riebalai, druska, cukrus (taip pat galima pridėti kiaušinį) ir minkoma. Minkant, pilama drungno vandens, kol masė tampa vienalytė ir elastinga. Tešla padalijama į 10 dalių, ir dar vieną atsarginę, jei įmanoma.

 

Aguonų įdarui pagaminti naudojamos smulkiai sumaltos aguonos. Pridedama smulkaus cukraus ir vanilinio cukraus ir gerai išmaišoma. Padalijama į dvi dalis.

 

Varškės įdaras: į varškę įmušami kaiušiniai, įmaišoma smulkaus cukraus, vanilinio cukraus ir žiupsnelis druskos. Gerai išmaišoma, masė turi būti vienalytė ir lengvai tepama. Masė padalijama į dvi dalis.

 

Lazdyno riešutų įdaro pagrindas – gerai sugrūsti riešutai. Riešutai išmaišomi su smulkiu cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Masė padalijama į dvi dalis.

 

Obuolių įdaras: obuoliai nulupami ir sutarkuojami plonomis juostelėmis, įmaišomas nustatytas smulkaus cukraus, vanilinio cukraus ir cinamono kiekis. Viskas lengvai išmaišoma. Jei naudojami labai sultingi obuoliai, juos sutarkavus galima pabarstyti druska (bet nebūtinai) ir palikti kuriam laikui. Po to nupilamos sultys ir tik tada dedamos kitos sudedamosios dalys. Masė padalijama į dvi dalis.

 

Grietinės užpilas: kiaušiniai atsargiai išplakami su saldžia ar rūgščia grietine. Užpilas pilamas ant kiekvieno Prekmurska gibanica sluoksnio. Užpilo kiekis kiekvienam sluoksniui yra skirtingas, todėl turi būti atitinkamai padalintas. Daugiausiai užpilo naudojama ant „sausų“ įdarų (aguonų ir lazdynų riešutų). Mažiau ant varškės įdaro ir mažiausiai – ant obuolių įdaro (jeigu obuoliai yra labai sultingi, užpilo visai nereikia).

 

Riebusis užpilas: jis gaminamas iš sviesto arba augalinio aliejaus. Kaip ir grietinės užpilu, riebiu užpilu padengiami visi Prekmurska gibanica sluoksniai. Užpilo kiekiai kiekvienam sluoksniui yra tokie pat kaip ir grietinės užpilo.

 

Pagaminama trapi tešla ir kitos sudedamosios dalys. Trapi tešla (šviežia arba šaltai laikyta šaldytuve) yra iškočiojama į atitinkamą formą, kurioje bus kepama (stačiakampę arba apvalią). Iškočiotos tešlos storis negali būti didesnis nei 5 mm. Skarda ištepama riebalais ir įdedama trapi tešla. Tešla subadoma šakute keliose vietose. Tada pašaunama į pakaitintą orkaitę keletui minučių, kad šiek tiek pagelstų (šis etapas nėra būtinas).

Sluoksniuota tešla gali būti ruošiama dviem būdas, priklausomai nuo pyrago skardos formos (stačiakampės arba apvalios):

Stačiakampė skarda

Ką tik iškočiota tešla padalijama į 10 mažų kepalėlių. Kepalėliai padengiami ištirpintais riebalais, sviestu arba augaliniu aliejum, kad išliktų švieži ir elastingi, ir paliekami kuriam laikui. Po to vienas kepalėlis iškočiojamas ir vėl padengiamas skystais riebalais, kad neliptų. Paruošta tešla dedama ant riebalais išteptoje skardoje esančios trapios tešlos taip, kad liestų skardos kraštus. Ant sluoksniuotos tešlos pilama pusė aguonų įdaro masės, grietinės ir riebusis užpilai. Ant viršaus dedamas kitas sluoksniuotos tešlos sluoksnis. Ant jo tepamas pusė varškės įdaro ir atitinkami kiekiai užpilų (mažiau nei aguonų įdarui). Klojamas trečias sluoksniuotos tešlos sluoksnis, ant kurio dedamas lazdyno riešutų įdaras ir užpilai – tokiais pačiais kiekiais kaip aguonų įdarui. Klojamas ketvirtas tešlos sluoksnis. Supilama pusės obuolių įdaro masė ir užpilamas labai nedidelis kiekis užpilų. Jei įdarui pagaminti naudojami labai sultingi obuoliai, užpilo pilti nereikia. Dedamas penktasis sluoksniuotos tešlos sluoksnis. Visas procesas pakartojamas ta pačia tvarka, sluoksniuojant aguonų, varškės, lazdyno riešutų ir obuolių įdarus ir perklojant juos sluoksniuotos tešlos sluoksniais.

Apvali kepimo skarda

Prieš minkant, sluoksniuota tešla padengiama skystais riebalais ir suformuojamas didelis skritulys. Nuo riebalais išteptos skardos su trapia tešla vidurio dedamas sluoksniuotos tešlos skritulys, už skardos išeinantys kraštai nupjaunami ir supjaustomi į devynias apylygias dalis. Šaukštu ištepama pusė aguonų įdaro masės ir pilami abu užpilai. Ant viršaus klojama pirmoji nupjautos tešlos dalis, kad liestų skardos kraštus. Tešla dedama paeiliui ant įdarų. Ant antro sluoksniuotos tešlos sluoksnio dedama pusė varškės įdaro ir nedaug užpilų. Ant trečio sluoksniuotos tešlos sluoksnio vienodai paskirstomas lazdyno riešutų įdaras. Padengiamas tinkamu grietinės ir riebiojo užpilo kiekiu. Klojamas ketvirtas tešlos sluoksnis, ant jo dedama pusė obuolių įdaro masės. Padengiama labai nedideliu užpilų kiekiu. Procesas kartojamas tokia pačia tvarka. Po aštunto įdaro sluoksnio, su tiek pat tešlos perklojimo sluoksnių, dedamas aštuntasis sluoksniuotos tešlos sluoksnis, padengiama grietinės ir riebiuoju įdarais ir dedamas paskutinis devintasis tešlos sluoksnis ant viršaus.

Už skardos išsikišę tešlos gabalėliai nupjaunami ir jais užpildomi tarpeliai tarp Prekmurska gibanica ir skardos. Viršutinis sluoksnis padengiamas riebiuoju užpilu arba riebiojo ir saldžios arba rūgščios grietinės užpilo mišiniu, į kurį buvo įplaktas kiaušinio trynys.

Prekmurska gibanica ilga plona adata subadoma iki skardos dugno keliose vietose.

Iškart po pagaminimo (neiškepta) Prekmurska gibanica gali būti iškart supakuojama į tinkamą pakuotę ir užšaldoma tą pačią dieną (gali būti laikoma šaldiklyje 3 mėnesius). Prekmurska gibanica (šviežia ar šaldyta) kepama orkaitėje, kol gerai iškeps. Kepama vieną valandą 200 °C ir dar vieną valandą 170–180 °C laipsnių orkaitėje. Jei prieš kepimą, Prekmurska gibanica buvo padengta tik riebiuoju užpilu, iškepus ir ištraukus iš orkaitės reikia padengti rūgščios arba saldžios grietinės užpilu.

Paliekama kelias valandas atvėsti kambario temperatūroje. Negalima pjaustyti, kol neatšals. Jei kepama apvalioje skardoje, Prekmurska gibanica pjaustoma trikampiais gabalėliais, jei stačiakampėje – stačiakampiais. Gabalėlio storis turi būti nuo 5 iki 7 cm ir negali sverti daugiau kaip 250 g. Supjausčius, paviršius pabarstomas cukraus pudra. Pramoniniais tikslais gaminamos Prekmurska gibanica gabalėlis negali sverti daugiau nei 200 g, jo dydis turi būti 5–7 cm.

3.7.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto specifiškumas:

Prekmurska gibanica pyragui paminti naudojama dviejų tipų tešla (trapi – pagrindui, sluoksniuota – klojama tarp įdarų sluoksnių) ir keturi skirtingi įdarai (aguonų, varškės, lazdyno riešutų ir obuolių). Įdarai ta pačia tvarka tepami du kartus – tai suteikia pyragui išskirtinę išvaizdą. Viršutinis sluosniuotos tešlos sluoksnis padengiamas užpilu. Prekmurska gibanica gaminimui naudojami tik švieži geros kokybės produktai. Gaminimo eiga turi būti atidžiai ir nuosekliai vykdoma. Itin svarbi daugiasluoksnio pyrago tradicinė išvaizda ir skonis.

3.8.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto tradicinės savybės:

Pavadinimas gibanica kilęs nuo žodžio gűba (liet. klostė, sulenkimas), veiksmažodis – gibati (sulenkti, išlenkti). Daugybėje istorinių šaltinių galime rasti įrodymų, kad šis pyragas jau seniai žinomas Prekmurjė regione. Seniausi rašytiniai šaltiniai siekia 1828 metus, kai kunigas, pedagogas Jožef Košičius, slovako etnografo Johano Csaplovics E. V. Jeszenovos prašymu sudarė prieš šimtmetį Prekmurjė miestely dažniausiai valgytų patiekalų sąrašą, ypatingą dėmesį skirdamas tokiems patiekalams kaip hajdinjača, prekmurska gibanica, krapci ir vrtanki. Csaplovics išspausdino šį rinkinį vengrų ir vokiečių kalba (A magyaroszági Vendus – tótokról, Croaten und Wenden in Ungern). Šiame sąraše Košičius taip pat paminėjo patiekalus, kurie būdavo tiekiami per vestuvių šventes Prekmurjėje. Gibanica buvo vienas iš tų patiekalų, kurie buvo visuomet valgomi per vestuves. Rinkinyje taip pat paminėta, kad gibanica pavadinimas kilęs iš sluoksniuotos tešlos gyüba ir turi 10–11 sluoksnių. Gibanica buvo pjaustuma trikampiais gabalėliais, kurie buvo dedami ant stalo į krūvelę. Taip pat paminėtos gibanica pyrago gaminimo ir vaišinimo tradicijos Prekmurjėje.

Pirmasis žmogus, kuris daug ir sistemingai rašė apie Prekmurjės žmonių valgymo įpročius, buvo Dr. Vilko Novakas. 1947 m. savo etnografiniame tyrime „Ljudska prehrana v Prekmurju“, Prekmurska gibanica paminėta kaip keptas miltinis patiekalas. Aprašytas ir jo gaminimo būdas: Gibanica gaminama iš trapios tešlos, naudojant sviestą arba riebalus. Apatinis sluoksnis, žinomas kaip „padas“, ant kurio dedama varškė, lazdyno riešutai, aguonos ir vynuogės. Šis sluoksnis perdengiamas plonu sluoksniuotos tešlos sluoksniu, o šis dar vienu sluoksniu, kiekvieną iš jų pertepant grietine. Taip iki devynių sluoksnių arba klosčių – devyniaklostė gibanica. Gibanica buvo kepama apvaliame moliniame inde – tepsija per įvairias šventes: krikštynas, vestuves ir šventųjų globėjų dienas. Net ir šiomis dienomis remiamasi šiuo darbu atliekant įvarius tyrimus.

Labai smulkų Prekmurska gibanica receptą aprašė 1964 m. Andreja Grum ir Ivanas Vozelj knygoje „Slovenske narodne jedi“ (Slovėnų nacionaliniai patieklai). Šioje knygoje pateikiami du Prekmurska gibanica receptai. Abiejuose receptuose teigiama: „Prekmurska gibanica“ pyragui pagaminti naudojama dviejų rūšių tešla. Apatinis sluoksnis gaminamas iš trapios tešlos ir yra storesnis. Jis vadinamas podplat (padu). Kiti sluoksniai, dedami ant viršaus, yra iš sluoksniuotos tešlos. Jei visa gibanica gaminama tik iš vienos rūšies – sluoksniuotos tešlos, apatinis sluoksnis yra storesnis nei kiti sluoksniai.

Prekmurska gibanica yra netgi paminėta 1972 m. garsiausio Prekmurjės poeto Miško Kranjec kūrinyje „Povest o dobrih ljudeh“ (liet. Pasaka apie gerus žmones): „Reikia pripažinti – tik gibanica sukuria tikrą šventę. Nors vargšas gali sau tai leisti vos kartą per metus, tai yra ženklas, jog nei vienas negali išgyventi metų be nors vienos šventės“. Ana ištraukė iš pečiaus gibanica ir, laikydama tepsija su skudurėliu, kad neapsidegintų, padėjo ją ant stalo. Tuo tarpu Jozefas po ja padėjo medinį padėkliuką, ant kurio paprastai stovėdavo ąsotis su vandeniu. Tada jis pažvelgė atidžiai į gibanica. Priešais jį gulėjo spalvinga, geltona ir balta su išsibarsčiusiomis aguonomis, vis dar garuojanti, grietine aptepta ir cukrum apibarstyta gibanica. Jis palinksėjo galva ir tarė: „Ji puiki. Aš valgyčiau ją net gulėdamas mirties patale, žinodamas, kad ji man jau nepadės. Ir net danguje raudočiau, jei tektų man ją visą palikti šiame pasaulyje“.

Per pastaruosius penkiolika metų buvo išleista daug knygų, kuriose buvo aprašyta Prekmurska gibanica. Kulinariškai ji buvo aprašyta 1997 m. Cilka Sukičiaus knygoje „Jedi nekdanjih in sedanjih dni. Prekmurska, prleška in štajerska kuhinja“ (liet. Seni ir nauji patiekalai. Maisto gaminimas Prekmurjėje, Prlekojoje ir Styrijoje), 1998 m. Jože Zadravec knygoje „Značilnosti ljudske prehrane v Prekmurju“ (liet. Būdingi Prekmurjės maisto bruožai) ir 2000 m. Branko Časar knygoje „Boug žegnjaj“ (liet. Palaimintas maistas). Stanko Renčelj ir Romana Karas 2001 m. knygoje „Prekmurske dobrote“ (liet. Prekmurska regiono kulinarijos ypatumai) aprašė šio pyrago gamybos technologiją ir organoleptines savybes.

3.9.   Produkto specifinėms savybėms patikrinti taikomi būtiniausi reikalavimai ir procedūros:

Prekmurska gibanica turi atitikti būtiniausius reikalavimus, nustatytus specifikacijoje, ir pasižymėti produkto specifinėmis savybėmis. Būtiniausi Prekmurska gibanica taikomi reikalavimai:

turi būti naudojamos nurodytos sudedamosios dalys;

turi būti laikomasi Prekmurska gibanica gamybos recepto;

galutinis produktas turi turėti tinkamą įdarų seką (aguonų, varškės, lazdyno riešutų ir obuolių), tinkamą sluoksnių kiekį, vienodo storio įdarus, nustatyto dydžio ir formos gabalėlius, tinkamą aromatą, skonį ir tekstūrą.

Prekmurska gibanica gamintojai turi registruoti iškepto ir parduoto Prekmurska gibanica pyrago kiekį.

Tikrinimus, kaip laikomasi galutinio produkto specifikacijų, susijusių su nurodytų sudedamųjų dalių naudojimu, gamybos procesu, išvaizda bei organoleptinėmis savybėmis, atlieka atskiri gamintojai ir (arba) gamintojų asociacijos ir bent kartą per metus – sertifikavimo įstaiga, kuri patikrina, ar produktas atitinka Europos standartą EN 45011.

4.   Institucijos arba įstaigos, tikrinančios, ar laikomasi produkto specifikacijos reikalavimų:

4.1.   Pavadinimas ir adresas:

Pavadinimas:

Bureau Veritas d.o.o.

Adresas:

Linhartova 49a

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Telefonas

+386 14757670

Faksas

E. paštas:

info@bureauveritas.com

 ValstybinisImage Privatus

4.2.   Institucijos ar įstaigos konkrečios užduotys:

Bureau Veritas yra akredituota kontroliuojanti įstaiga, atsakinga už visų Prekmurska gibanica specifikacijoje nurodytų gamybos etapų patikrinimą.