17.6.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 137/19


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų kaip garantuotų tradicinių gaminių 8 straipsnio 2 dalį

2009/C 137/10

Šis paskelbimas suteikia teisę prieštarauti pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 509/2006 9 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai turi būti pateikti Komisijai per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo datos.

PARAIŠKA ĮREGISTRUOTI GTG

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 509/2006

„BELOKRANJSKA POGAČA“

EB Nr.: SI-TSG-007-0029-29.10.2004

1.   Pareiškėjų grupės pavadinimas ir adresas:

Pavadinimas:

Društvo kmečkih žena Metlika

Adresas:

Mestni trg 24

8330 Metlika

SLOVENIJA

Telefonas

+386 73059002

Faksas

2.   Valstybė narė arba trečioji valstybė:

Slovėnija

3.   Produkto specifikacija:

3.1.   Įregistruojamas pavadinimas:

„Belokranjska pogača“

Pavadinimą siekiama įregistruoti slovėnų kalba. Verčiant į užsienio kalbą, turėtų būti pateikiama tokia nuoroda: „pagaminta pagal slovėniškas tradicijas“.

3.2.   Prašome nurodyti, ar pavadinimas:

Image

pats yra specifinis

turi specifinių žemės ūkio produkto arba maisto produkto savybių

Pavadinimas Belokranjska pogača neišreiškia specifinės produkto savybės, tačiau yra tradiciškai naudojamas šiam produktui apibūdinti, kaip nurodyta 3.8 punkte išvardytuose šaltiniuose.

3.3.   Ar išimtinės pavadinimo naudojimo teisės siekiama pagal Reglamento (EB) Nr. 509/2006 13 straipsnio 2 dalį

Image

Registravimas nustatant išimtinę pavadinimo naudojimo teisę

Registravimas nenustatant išimtinės pavadinimo naudojimo teisės

3.4.   Produkto rūšis:

2.3.

Konditerijos gaminiai, duona, pyragaičiai, pyragai, sausainiai ir kiti kepiniai

3.5.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto, kuriam taikomas 3.1. punkte nurodytas pavadinimas, apibūdinimas:

Belokranjska pogača yra plokščia apvali duona, turinti savo receptą. Jai paruošti naudojami 500 tipo kvietiniai aukščiausios rūšies miltai, drungnas vanduo, druska ir tešlos kildymo medžiaga. Belokranjska pogača yra apvali maždaug 30 cm skersmens duona. Jos storis yra 3–4 cm viduryje, 1–2 cm kraštuose. Paviršiuje įspaustos susikertančių linijų, nutolusių maždaug 4 cm atstumu viena nuo kito grotelės. Ji aptepta plaktu kiaušiniu ir apibarstyta kmynais ir rupia druska. Duonos pluta yra lygi, be iškilimų, duonos kvapas stiprus, jaučiamas kmynų ir druskos skonis.

Skaniausia šilta. Patartina laužyti per įspaustas susikertančias linijas, o ne pjaustyti.

3.6.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto, kuriam taikomas 3.1. punkte numatytas pavadinimas, gamybos būdo apibūdinimas:

3.6.

Žemės ūkio produkto ar maisto produkto, kuriam taikomas 3.1. punkte nurodytas pavadinimas, gamybos būdo apibūdinimas (Komisijos reglamento (EB) Nr. 1216/2007 3 straipsnio 2 dalis)

Sudedamosios dalys:

 

500 g kvietinių aukščiausios rūšies miltų (tipas 500)

 

3 dl drungno vandens

 

2 arbatiniai šaukšteliai druskos

 

20 g mielių

 

pusė šaukšto cukraus

 

1 kiaušinis (visas)

 

1 žiupsnelis kmynų

 

1 žiupsnelis rupios jūros druskos

Belokranjska pogača tešlos paruošimas

 

Tešlos kildymo medžiaga:

Išplakti 20 g mielių su 3 šaukštais miltų, ½ dl drungno vandens ir cukrumi. Maišyti, kol gaunama tąsi masė, ir palikti, kol masė padvigubės.

 

Tešlos maišymas:

Tešla ruošiama iš aukščiausios rūšies kvietinių miltų (tipas 500), drungno vandens ir tešlos kildymo medžiagos. Minkoma 8–10 min. arba kol gaunama vienalytė, ne per kieta masė. Tešla turi nelipti prie rankų. Paliekama uždengta dubenyje, kuriame buvo maišoma, kol masė padvigubės.

 

Belokranjska pogača tešlos formavimas:

Iškilusi tešla išverčiama į riebalais pateptą kepimo skardą, ir rankomis formuojama 30 cm skersmens, 1–2 cm storio, plonėjanti kraštuose, forma. Tešla negali liestis prie kepimo skardos kraštų ir kraštuose turi būti plonesnė nei per vidurį.

 

Aptepimas, pabarstymas ir paviršiaus įpjovimas:

Tešla yra įpjaunama nuo vienos kepalo pusės iki kitos 4 cm pločio juostomis iki kepimo skardos dugno. Po to ji aptepama plaktu kiaušiniu su žiupsneliu kmynų ir apibarstoma rupia jūros druska.

 

Kepimas:

Tešla kepama iki 220 °C įkaitintoje orkaitėje 20–25 minutes.

Belokranjska pogača kepama, kol švelniai parus. Pluta turi būti vienodos spalvos, traškumo ir be iškilimų. Minkštimas turi būti vienodai korėtas, be vandens sankaupų, druskos ar miltų gumulų, neturi būti lipnus. Storis viduryje turi būti 3-4 cm, o kraštuose – 1–2 cm. Kmynai ir druska turi būti pasiskirstę tolygiai. Turi būti jaučiamas tradicinis kmynų ir druskos kvapas bei Belokranjska pogača skonis.

3.7.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto specifiškumas:

Duona Belokranjska pogača yra tradicinis slovėnų kulinarijos produktas. Dažniausiai aptinkama Metlikos savivaldybės teritorijoje. Produkto savitumas glūdi jo recepte ir paruošimo bei pateikimo būde. Belokranjska pogača paviršiuje įspaudžiamos 4 cm pločio įpjovų grotelės. Iškepta Belokranjska pogača turėtų būti laužoma pagal įspaustas linijas, o ne pjaustoma. Kita Belokranjska pogača ypatybė yra tai, kad ji aptepama plaktu kiaušiniu ir apibarstoma kmynais bei rupia druska, kad kepdama įgautų tradicinį stiprų kmynų skonį ir kvapą.

3.8.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto tradicinės savybės:

Belokranjska pogača duonos receptas buvo perduodamas iš kartos į kartą, todėl ši duona išliko tradicinis Belos Krainos (Bela Kraina) regiono produktas. Labiausiai tikėtina, kad į ši regioną ji atkeliavo kartu su Uskokų kariais, kurie apsigyveno Gorjančių (Gorjanci) kalnų šlaitų aukštumose iš Belos Krainos pusės.

Yra raštiškų ir žodinių įrodymų apie šios plokščios duonos kilmę, tačiau rašytiniai šaltiniai yra gana neišsamūs.

Dolenskos (pietvakarių Slovėnijos regiono) tautos tradicijų rinkėjas, žinomas slovėnų rašytojas ir keliautojas Janezas Trdina mėgo keliauti po šį regioną, pažino ir aprašė saulėtoje Gorjančių kalnų pusėje gyvenančius žmones. Belokranjska pogača minima jo knygoje „Bajke in povesti o Gorjancih“ (1882 m.).

Vienoje liaudies dainoje yra tokia eilutė: „dajte mu pogače, da mu noga poskače“ („duokite jam pogače, kad jį kojos neštų“), kurią vaikai dainuoja eidami nuo namo prie namo ir kviesdami žalumos globėją Jurgį. Tai aprašė lingvistas bei Metlikos liaudies tradicijų rinkėjas Ivanas Navratilis. Jis savo knygoje „Kresovanje v Metliki“ (1849 m.) rašė apie plokščią baltą duoną, kurią vietiniai gyventojai vadina pogača.

Autorius L. Simeonovičius taip pat mini pogača 1967 m. „Enciklopedija jugoslovanske kuhinje“ („Jugoslavų virtuvės enciklopedijoje“).

Etnologas M. Balkovečius, dirbęs Belos Krainos muziejuje Metlikoje, nurodo Belokranjska pogača 1994 m. knygoje „Etnološka topografija slovenskega etničnega ozemlja – 20. stoletje“ („XX a. etninės slovėnų teritorijos etnologinė topografija“).

Ksenja Vitkovič Khalil knygoje „Nerajska prehrana“ (1999 m.) Belokranjska pogača apibūdinti vartoja terminą „kaimiška“. Belokranjska pogača taip pat minima „Leksikon Cankarjeve založbe“ (1973 m.) ir Minkos Vasičevos knygoje „Dobra kuharica“ („Gera virėja“) (1902 m.)

Senas tradicijas Belos Krainos krašte turinčios Pogača receptas buvo perduodamas iš kartos į kartą, kadangi ji yra išties tradicinis šio regiono produktas. Kepdamos duoną naminėse krosnyse šeimininkės visada kepdavo ir pogača vaikams, kad jie galėtų ją valgyti dar šiltą, nes įprasta duona prieš vartojant turėjo būti atvėsinama.

Net ir dabar šeimininkės labai dažnai kepa pogača ir vaišina ja į namus pakviestus svečius. Ja taip pat vaišinami kaimo sodybose atostogaujantys svečiai. Pogača duonos galima rasti vyno pardavimo vietose. Vyresni žmonės mano, kad ji sugeria vyną ir neleidžia alkoholiui apsvaiginti žmonių.

3.9.   Produkto specifinėms savybėms patikrinti taikomi būtiniausi reikalavimai ir procedūros:

Belokranjska pogača turi turėti visas specifikacijoje numatytas specifines savybes (turi būti naudojamos nurodytos sudedamosios dalys, turi būti gaminama nurodytu būdu, galutinis produktas turi turėti nurodytą formą, išvaizdą, kvapą, aromatą ir tekstūrą).

Belokranjska pogača gamintojai turi registruoti gaunamas ir duonai Belokranjska pogača kepti naudojamas žaliavas ir iškeptos bei parduotos duonos kiekį.

Tikrinimus, kaip laikomasi galutinio produkto specifikacijų, susijusių su nurodytų sudedamųjų dalių naudojimu, gamybos procesu, išvaizda bei organoleptinėmis savybėms, atlieka atskiri gamintojai ir (arba) gamintojų asociacijos ir bent kartą per metus – sertifikavimo įstaiga, kuri patikrina, ar produktas atitinka Europos standartą EN 45011.

3.10.   Logotipas:

4.   Institucijos arba įstaigos, tikrinančios, ar laikomasi produkto specifikacijos reikalavimų:

4.1.   Pavadinimas ir adresas:

Pavadinimas:

Bureau Veritas d.o.o.

Adresas:

Linhartova 49a

Telefonas

+386 14757670

Faksas

E. paštas:

info@bureauveritas.com

 ValstybinisImage Privatus

4.2.   Institucijos ar įstaigos konkrečios užduotys:

Bureau Veritas d.o.o yra kontroliuojanti įstaiga, atsakinga už visų Belokranjska pogača specifikacijoje nurodytų gamybos etapų patikrinimą.