18.4.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 89/9


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2009/C 89/05

Šis paskelbimas suteikia teisę užprotestuoti pakeitimo paraišką pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Užprotestavimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„MARRONI DEL MONFENERA“

EB Nr.: IT-PGI-0005-0563-08.11.2006

SGN ( X ) SKVN ( )

1.   Pavadinimas

„Marroni del Monfenera“

2.   Valstybė narė ar trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio ar maisto produkto apibūdinimas

3.1.   Produkto rūšis (žr. II priedą)

1.6 klasė.

Švieži ar perdirbti vaisiai, daržovės ir grūdinės kultūros

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, apibūdinimas

Marroni del Monfenera yra švieži vaisiai, augantys ant Castanea sativa Mill vietinės rūšies sativa veislės medžio.

Pateikiamas vartoti vaisius turi turėti tokias savybes: sėkla – viena vaisiuje, daugiausia lygaus arba šiek tiek rauplėto paviršiaus; minkštimas – šviesios riešuto spalvos, pereinančios į geltoną šiaudų spalvą, tešlos arba miltingos konsistencijos, salsvo malonaus skonio; lukštas – šviesiai rusvas, jo apvalkalas – stiprios plaušo struktūros, šiek tiek įsiskverbęs į sėklą; apyvaisis – blizgios kaštono spalvos su tamsesnės spalvos vertikaliomis drūžėmis, kietos ir patvarios struktūros; paviršius pūkuotas, apyvaisio liemenėlio liekanos sužievėjusios; griovelio siūlė – kiaušinio formos, apyvaisio spalva šviesesnė su daugiau ar mažiau ryškiais dryželiais, einančiais nuo centro link kraštų, bet nesiekiančiais šoninių pusių; vaisius – kiaušinio formos, viršūnėlė mažai užaštrinta, šoninė pusė daugiausia plokščia, o kita stipriai išgaubta ; 1 kg esantis vaisių skaičius: neviršija 90. Vienoje dėžutėje ne daugiau trijų vaisių.

SKVN suteikiama Extra kategorijos (didesnio nei 3 cm skersmens) vaisiams, kuriuose vabzdžių pažeista dalis sudaro ne daugiau kaip 4 % jų svorio (įskaitant endokarpinę dalį), kurių apyvaisis rausvas ne didesnėje kaip 3 % vaisių svorio atitinkančioje dalyje ir I kategorijos vaisiams (skersmuo 2,8–3 cm), kuriuose vabzdžių pažeista dalis sudaro ne daugiau kaip 6 % jų svorio (įskaitant endokarpinę dalį), kurių apyvaisio graužimo dulkių yra ne didesnėje kaip 5 % vaisių svorio atitinkančioje dalyje.

3.3.   Žaliava (tik perdirbtiems produktams)

Netaikoma

3.4.   Pašarai (tik gyvūninės kilmės produktams)

Netaikoma

3.5.   Specialūs gamybos etapai, kurie turi vykti nustatytoje vietovėje

Vaisiai turi būti raškomi, rūšiuojami, valomi, kalibruojami ir curatura metodu apdorojami gamybos vietovėje.

Jei nuraškyti vaisiai rinkai nepateikiami per 48 valandas, jie apdorojami curatura metodu. Taikant šį metodą Marroni del Monfenera panardinami į kambario temperatūros vandenį ir jame laikomi ne trumpiau kaip 9 dienas. Tada Marroni del Monfenera ištraukiami iš vandens ir išdžiovinami tam skirtoje specialioje mašinoje. Atlikus šias operacijas šviežius vaisius galima išlaikyti iki 3 mėnesių.

Minėta operacija turi būti atlikta netrukus po nuraškymo, kad vežant neprasidėtų rūgimo procesas, ypač tais metais, kai vaisiai raškomi lyjant arba kai nuimant derlių temperatūra dar būna gana aukšta.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kitos taisyklės

Vaisiai turi būti supakuoti į specialius maisto produktams skirtus maišelius, kurių viršus turi būti užplombuotas užlydant arba užsiuvant mechaniniu būdu. Užlydytos pakuotės sveria 1, 2, 3 kg, o užsiūtos – 5 arba 10 kg.

Metų derliumi leidžiama pradėti prekiauti ne anksčiau kaip rugsėjo 15 d.

3.7.   Ženklinimo etiketėmis taisyklės

Etiketėje ant pakuotės turi būti Bendrijos grafinis simbolis ir su juo susijusios, įstatymais nustatytos nuorodos, be to, spausdintinėmis aiškiomis ir įskaitomomis raidėmis privaloma užrašyti: Marroni del Monfenera kartu su SGN (Saugoma geografinė nuoroda), užrašyta didesniais nei kitų etiketėje esančių užrašų ( t. y. pakavimo įmonės pavadinimas, logotipas, komercinė kategorija („Extra“ arba I) ir pradinis bruto svoris) rašmenimis.

Image

Logotipas sudarytas iš dviejų ovalo formos koncentrinių apskritimų, kurių viduje pavaizduoti Grappa kalnai. Per lygumą teka Piave upė, kurios ištakos pavaizduotos logotipo centre, ir kuri logotipą padalija į dvi nesimetriškas dalis. Abipus upės pavaizduoti du kaštainių pilni kaštonmedžiai. Ant dviejų lapų išdėstytos dvi kaštainių dėžutės ir dešimt išgliaudytų kaštainių. Jų paveikslėlis šiek tiek išsikiša per kairiąją ovalo kraštinę.

4.   Glaustas vietovės apibūdinimas

Marroni del Monfenera auginimo vietovė yra šiose Trevizo provincijos komunose: Borso del Grappa, Crespano del Grappa, Paderno del Grappa, Possagno, Cavaso del Tomba, Pederobba, San Zenone degli Ezzelini, Fonte, Asolo, Maser, Castelcucco, Monfumo, Cornuda, Montebelluna, Caerano di San Marco, Crocetta del Montello, Volpago del Montello, Giavera del Montello, Nervesa della Battaglia.

5.   Ryšys su vietove

5.1.   Vietovės ypatumai

Dauguma teritorijų, kuriose auginami Marroni del Monfenera, priskiriami Italijos dirvožemių žemėlapio kategorijai Nr. 21: „ rūgštieji rudžemiai, rudieji išplautžemiai, litosoliniai rudžemiai“. Minėtos kategorijos dirvožemių šiame regione daugiausia kairiajame Piave upės krante ir ilgame aukštuminiame kalnų ruože, kuriame yra didžioji gamybos vietovės dalis. Minėtos rūšies dirvožemiams būdinga rūgšti arba labi rūgšti reakcija, nedidelis pasotinimas bazėmis ir aukšta organinių medžiagų mineralizacija.

Klimatas – Alpių žemutinių priekalnių, labai drėgnas, jam poveikį daro pietinėje pusėje esantys Alpių priekalnių šlaitai, kurių nuolydis labai įvairus. Dėl tokio specifinio išsidėstymo ir padėties, oro srautai kyla nuo slėnio, dėl to iškrenta gausūs krituliai, pavasario šalnos nedidelės, o lietaus vanduo gali nutekėti be kliūčių. Dėl tokios gamtinės pusiausvyros dirvožemiai ir aplinka labai tinka Marrone del Monfenera auginti.

5.2.   Produkto ypatumai

Iš kitų tos pačios kategorijos produktų unikalūs saugoma geografine nuoroda žymimi Marroni del Monfenera išsiskiria labai saldžiu minkštimu, vaisiaus vientisumu ir kompaktiškumu bei tešlos arba miltinga konsistencija. Marroni del Monfenera būdingas savybes ir ypatingą skonį lemia jų tipinė vidutinė cheminė sudėtis. Remiantis INRAN (Nacionalinio maisto ir mitybos tyrimų instituto) atliktais lyginamaisiais tyrimais Marroni del Monfenera iš kitų kaštainių išsiskiria didesniu angliavandenių, riebalų bei kalio kiekiu ir mažesniu natrio kiekiu.

5.3.   Priežastinis vietovės ir produkto kokybės ar savybių (SKVN produktams) arba produkto specialios kokybės, reputacijos ar kitų savybių (SGN produktams) ryšys

Cheminę vaisų sudėtį ir kartu jų kokybę lemia tai, kad kaštonmedžiams, tipinės rūgščią dirvą mėgstančios rūšies vaismedžiams, Marroni del Monfenera auginimo vietovė labai palanki dėl paprastai rūgščių priekalnių dirvožemių, kurių reakcija priešinga kaimyninių vietovių dirvožemiams būdingoms reakcijoms, ir kurių nėra jokioje kitoje Trevizo provincijos priekalnių zonoje.

Dėl minėtų priežasčių Marroni del Monfenera vaisiuose, palyginti su kitais kaštainiais, kalio kiekis didesnis, o natrio – mažesnis, kaip tai nurodyta INRAN parengtoje lentelėje, kurioje palyginama dviejų rūšių kaštainių cheminė sudėtis.

Vaisių kokybę taip pat lemia gausūs metiniai krituliai, skatinantys vaismedžių augimą ir išplaunantys dirvožemį, bet leidžiantys išsaugoti jo rūgštingumą, be to, dėl ypatingo kalnų ruožo išsidėstymo ir padėties labai sumažėja pavasarinių šalnų, kurioms vaismedžiai labai jautrūs.

Be jau minėtų aplinkos veiksnių, esminį vaidmenį atlieka žmogaus veikla. Marroni del Monfenera auginami nuo viduramžių, kaip tai liudija 1351 m. dokumentas, kuriuo nustatomas derliaus pasiskirstymas tarp regiono šeimų galvų. Tai, kad Marroni del Monfenera auginimo vietovėje kaštonmedžiai buvo puoselėjami, taip pat liudija vėlesnio laikotarpio notariniai šaltiniai, kuriuose yra vietos valdžiai pateikti skundai dėl neleistino kaštonmedžių kirtimo ir dėl galvijų ganymo ne sezono metu, kenkiančio kaštainių derliui. Marroni del Monfenera auginimo tradicijos išsaugotos iki mūsų dienų dėl įvairių su jais susijusių renginių, kaip pavyzdžiui 1970 m. pradėta organizuoti Marroni del Monfenera paroda-mugė, atsiradimo.

Marroni del Monfenera svarbą vietos ekonomikai ir jų reputaciją pagrindžia kasmet organizuojamų renginių gausa. Be to, trisdešimtosios Marroni del Monfenera parodos-mugės proga Pederobba komuna, kurioje vyko renginys, išleido specialią atvirukų ir pašto ženklų seriją.

Nuoroda į specifikacijos paskelbimą

Valdžios institucijos pradėjo nacionalinę užprotestavimo procedūrą, paskelbdamos SGN „Marroni del Monfenera“ pripažinimo paraišką 2005 m. lapkričio 26 d. Italijos Respublikos oficialiajame leidinyje Nr. 276.

Visą produkto specifikacijos tekstą galite rasti

interneto svetainėje:

www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

arba

tiesiogiai žemės ūkio politikos, maisto ir miškininkystės ministerijos svetainėje (www.politicheagricole.it): paspausti rubriką Prodotti di Qualità (kairėje ekrano pusėje), paskui – Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE (Reg (CE) no 510/2006).


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.