20.12.2008 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
C 326/7 |
2009–2012 m. ES kovos su narkotikais veiksmų planas
(2008/C 326/09)
Įvadas
Nelegalūs narkotikai kelia didelį susirūpinimą Europos piliečiams, didelę grėsmę Europos visuomenės saugumui bei sveikatai ir grėsmę gyvenimo sąlygoms visame pasaulyje.
2004 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Taryba vieningai patvirtino 2005–2012 m. ES kovos su narkotikais strategiją (1), kurios tikslas — užtikrinti aukštą apsaugos, gerovės ir socialinės sanglaudos lygį vykdant narkotikų vartojimo prevenciją ir jį mažinant.
Priimta strategija aiškiai parodė, kad politinis susirūpinimas narkotikų daroma žala visoje Europos Sąjungoje yra svarbesnis nei esami valstybių narių požiūrių skirtumai. Šia strategija, įgyvendinta dviem vėliau priimtais ES kovos su narkotikais veiksmų planais, buvo patvirtinta, kad visos valstybės narės įsipareigoja laikytis tokių pačių pagrindinių principų: mažinant narkotikų pasiūlą ir poreikį reikia laikytis suderinto metodo, kuris, visų pirma ir svarbiausia, būtų pagrįstas pagrindiniais ES teisės principais ir kuriuo visais atžvilgiais būtų remiamos vertybės, kuriomis grindžiama Sąjunga: pagarba žmogiškajam orumui, laisvė, demokratija, lygybė, solidarumas, teisinė valstybė bei žmogaus teisės. Strategija ir jos veiksmų planais siekiama apsaugoti ir gerinti visuomenės bei kiekvieno asmens gerovę, apsaugoti visuomenės sveikatą ir užtikrinti aukštą plačiosios visuomenės saugumo lygį. Tai turėtų būti daroma kartu pasitelkiant horizontaliąsias priemones, kurias įgyvendinant vadovaujamasi kovos su narkotikais politika, grindžiama patikimais duomenimis apie problemos pobūdį ir mastą, (vis dažniau tarpvalstybiniu) veiklos koordinavimu ir bendradarbiavimu su trečiosiomis šalimis bei tarptautinėmis organizacijomis, taip pat bendradarbiavimu jų atžvilgiu. Strategija ir jos veiksmų planai taip pat yra pagrįsti atitinkamomis JT konvencijomis, kurios yra svarbūs teisiniai dokumentai, skirti pasaulinei narkotikų problemai spręsti.
Kovos su narkotikais strategijoje taip pat numatytas dviejų nuoseklių ketverių metų trukmės veiksmų planų pagrindas. Pirmajame 2005–2008 m. veiksmų plane (2) nustatyta daugiau kaip 80 veiksmų, kuriais siekiama padėti koordinuoti veiklą pagrindinėse srityse, kuriose taikomos valstybės intervencinės priemonės, susijusios su nelegaliais narkotikais, įskaitant visuomenės sveikatos, teisėsaugos, muitinės, baudžiamosios teisenos ir išorės santykių sritis. Nors už įgyvendinimą dažniausiai atsakingos valstybės narės, Komisija aktyviai dalyvauja palengvindama ir vertindama vykdomą darbą, be to, ji vykdo kovos su narkotikais teisės aktų, pavyzdžiui, Tarybos pamatinio Sprendimo 2004/757/TVR dėl neteisėtos prekybos narkotikais, įgyvendinimo stebėseną; 2009 m. viduryje Komisija pateiks ataskaitą. Be to, remdamasi pastarųjų ketverių metų patirtimi, Komisija šiuo metu siūlo Tarybai patvirtinti antrąjį 2009–2012 m. veiksmų planą.
Ko iki šiol pasiekta dabartiniu kovos su narkotikais veiksmų planu?
Dabartinio plano pagrindinis tikslas:
„… gerokai sumažinti gyventojų narkotikų vartojimą ir sumažinti socialinę žalą bei žalą sveikatai, kurią kelia nelegalių narkotikų vartojimas ir prekyba jais.“.
Vertinimo ataskaitą (3) kartu parengė Komisija, valstybės narės, Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (toliau — EMCDDA), Europolas ir Europos nevyriausybinių organizacijų tinklai, kuriems atstovaujama Pilietinės visuomenės forume. Kol kas tai išsamiausias ES kovos su narkotikais politikos įgyvendinimo vertinimas, iš kurio galima spręsti, kad dabartinio plano tikslai iš dalies pasiekti:
— |
Narkotikų vartojimas ES tebėra didelis. Iš turimų duomenų galima spręsti, kad heroino, kanapių ir sintetinių narkotikų vartojimas stabilizavosi arba mažėja, tačiau kokaino vartojimas keliose valstybėse narėse auga. Apskaičiuota, kad ES žmonių, vartojančių narkotikus arba vartojusių juos kurį laiką (nors kartą gyvenime bandžiusių arba vartojusių), skaičiai yra tokie: apie 70 mln. vartoja kanapes, 12 mln. vartoja kokainą, 9,5 mln. vartoja ekstazį ir 11 mln. vartoja amfetaminus, taip pat žinoma, kad apie pusę milijono žmonių gauna pakaitinį priklausomybės nuo tokių narkotikų kaip heroinas gydymą (4). |
— |
Nors nederėtų nusiraminti, turimi duomenys, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, rodo, kad kanapių, kokaino ir amfetaminų vartojimas ES yra gerokai mažesnis nei, pavyzdžiui, JAV. Tą patį galima pasakyti apie nustatytų užsikrėtimo ŽIV atvejų, susijusių su intraveninių narkotikų vartojimu, skaičių. |
— |
Iš vertinimo taip pat matyti, kad valstybių narių kovos su narkotikais politika panašėja ir vis dažniau grindžiama veiksmų planais. |
— |
Iš turimų duomenų galima spręsti, kad ES pavyksta bent suvaldyti sudėtingą visuomeninį paplitusio narkotinių medžiagų vartojimo ir piktnaudžiavimo jomis reiškinį ir kad ji vis labiau stengiasi imtis priemonių, skirtų spręsti narkotikų keliamos žalos asmenims ir visuomenei klausimą. Svarbu pažymėti, kad to pasiekti pavyko, nepaisant vertinamu laikotarpiu pasaulyje nepaprastai išaugusios neteisėtos opiatų gamybos ir precedento neturinčio ES rinkai skirto kokaino kiekio. Atsižvelgiant į šias nepaprastai padidėjusią narkotikų pasiūlą, ES sugebėjimas spręsti šią problemą vertinamas pozityviau. |
— |
Tarptautinio bendradarbiavimo požiūriu ES pozicijos tarptautiniuose kovos su narkotikais forumuose (pvz., JT narkotinių medžiagų komisijoje) dabar yra labiau suderintos. Be to, vis dažiau ES integruotą ir suderintą kovos su narkotikais metodą kaip modelį naudoja kitos pasaulio šalys. |
Dabartinis 2005–2008 m. veiksmų planas yra ambicingas projektas. Nors daugelyje sričių pasiekta pažangos, nustatyta ir trūkumų.
Politikos koordinavimo problemų esama įvairiose srityse ir, net jeigu informacijos apie narkotikų vartojimo, prevencijos ir gydymo situaciją ES kokybė gerėja, vis dar yra didelių žinių spragų: nuolat trūksta patikimų duomenų apie narkotikų pasiūlą, taip pat apie su narkotikais susijusios pagalbos, teikiamos trečiosioms šalims, mastą ir rezultatus.
Kaip paskatinti visuomenę prisiimti didesnį įsipareigojimą mažinti narkotikų vartojimą
Akivaizdu, kad ES turi nuveikti daugiau, kad sumažintų narkotikų vartojimo keliamą sveikatos, socialinių ir vystymosi problemų poveikį. Jeigu tam tikru laikotarpiu milijonai europiečių vartojo narkotikus arba vartoja juos dabar, vadinasi, visuomeninės politiką ir visuomenės elgesį skiria spraga, kurios jokia visuomenė neturėtų ignoruoti.
Yra duomenų, kad vienas iš (ekonomiškai) veiksmingesnių būdų kovoti su narkotikų vartojimu yra siekti, kad visuomeninės tarnybos, dirbančios prevencijos, gydymo, žalos mažinimo ir teisėsaugos srityse bendradarbiautų su savanorių organizacijomis ir paslaugų teikėjais. Kitaip tariant, būtų sukurtas piliečių ir institucijų aljansas, kuris jiems ir tarnautų.
Dabar reikia, kad Europos žmonės taptų šios srities politikos centru ir kad Europos piliečiai aktyviau dalyvautų šiame procese. Pirmiausia, 2006 m. Komisija padėjo suburti Europos pilietinės visuomenės forumą narkotikų tema. Kad paremtų ES kovos su narkotikais veiksmų planą, Komisija kito veiksmų plano laikotarpiu išnagrinės būdus sutelkti visus norinčius oficialiai įsipareigoti imtis būtinų veiksmų jų lygiu ir jų turimomis priemonėmis, kad būtų sumažinta žmonėms narkotikų daroma žala. Šiuo klausimu reikia sukurti Europos kovos su narkotikais aljansą, kurio tikslas — sutelkti įvairaus pobūdžio pilietinės visuomenės struktūras, vykdančias veiklą tiek su narkotikais susijusioje, tiek nesusijusioje srityje.
Naujo 2009–2012 m. kovos su narkotikais veiksmų plano rengimas
ES kovos su narkotikais strategijoje nagrinėjamas sudėtingas reiškinys, kuriam pakeisti reikia ilgalaikės veiksmingos strategijos. Jo esmė — du pagrindiniai kovos su narkotikais politikos aspektai: narkotikų paklausos mažinimas ir narkotikų pasiūlos mažinimas, kuriuos papildytų trys kompleksinės priemonės: veiklos koordinavimas, tarptautinis bendradarbiavimas ir informacija, moksliniai tyrimai bei vertinimas.
Siekdama paremti strategiją, Komisija siūlo naują 2009–2012 m. kovos su narkotikais veiksmų planą, kuris pagrįstas dabartine politika, o taip pat ir pastarųjų ketverių metų patirtimi. Tinkamai atsižvelgiant į nacionalinės teisės aktus, jame nustatomi tokie prioritetai:
1. Gerinti veiklos koordinavimą, stiprinti bendradarbiavimą ir geriau informuoti visuomenę
Veiklos koordinavimas ir bendradarbiavimas kovos su narkotikais srityje gali būti stiprinami tiek Europos, tiek nacionaliniu lygiu, kad kovos su narkotikais politika būtų aktuali specialistams ir pilietinei visuomenei, tuo pat metu sudarant sąlygas šioms struktūroms pareikšti nuomonę, kuria būtų vadovaujamasi formuojant politiką.
2. Mažinti narkotikų paklausą
Reikia toliau didinti priemonių, skirtų mažinti narkotikų vartojimą bei jo padarinius, veiksmingumą didinant paklausos mažinimo intervencinių priemonių, t.y. prevencijos, gydymo ir žalos mažinimo paslaugų, aprėptį bei veiksmingumą ir gerinant jų kokybę. Ypatingo dėmesio reikia pažeidžiamoms grupėms ir kombinuoto narkotikų vartojimo (kai kartu vartojamos nelegalios ir legalios medžiagos, įskaitant alkoholį, lakiąsias medžiagas bei tabaką) prevencijai.
3. Mažinti narkotikų pasiūlą
ES lygiu reikia veiksmingesnio teisėsaugos darbo, kad būtų kovojama su narkotikų gamyba ir prekyba jais, visapusiškai išnaudojant Europolo ir kitų ES struktūrų galimybes. Veiksmai turėtų būti grindžiami žvalgybos duomenis paremtu metodu, pagal kurį pirmenybė būtų sistemingai teikiama didžiausią žalą darantiems ar didžiausią grėsmę keliantiems tiekėjams. Darbas, kuris atliekamas šiuo metu siekiant sutvirtinti įvairių ES TVR srities subjektų naudojamų duomenų sąsajas bei suderinamumą, bus būtinas vykdant šiuos veiksmus. Turėtų būti remiamos labiau koordinuotos operacijos, pasitelkiant regioninio saugumo platformas. Naujųjų platformų struktūra turėtų būti nustatyta nedubliuojant funkcijų ir būti suderinta su esamomis struktūromis.
4. Gerinti tarptautinį bendradarbiavimą
ES, kuri yra pagrindinė pasaulio paramos teikėja atkakliai siekiant ilgalaikių pasaulinės narkotikų problemos sprendimų, veiklos veiksmingumui didelės reikšmės turėtų geresnis nacionalinės ir Bendrijos politikos koordinavimas. Šiuo tikslu esame pasirengę sustiprinti savo įsipareigojimus tarptautinio bendradarbiavimo srityje, dar kartą patvirtindami, kad veiksminga narkotikų kontrolė turi būti grindžiama „suderinto metodo“ koncepcija, pabrėžiant, kad nelegalus narkotinių medžiagų auginimas yra svarbus narkotikų pasiūlos aspektas.
5. Gerinti problemos suvokimą
Reikia gerinti visų narkotikų vartojimo aspektų suvokimą labiau ir geriau koordinuojant mokslinius tyrimus ir duomenis, įskaitant duomenis apie su narkotikais susijusį nusikalstamumą ir tai, kaip veikia nelegalių narkotikų pasiūlos rinka.
Toliau pateikiamas veiksmų planas turėtų sudaryti šių prioritetų įgyvendinimo pagrindą ir prireikus papildyti juos europiniu aspektu.
I. VEIKLOS KOORDINAVIMAS |
|||||||||||||||
Pagrindinis prioritetas: Veiksmingesnis politikos plėtojimas ir įgyvendinimas |
|||||||||||||||
Tikslas |
Veiksmas |
Tvarkaraštis |
Atsakinga šalis |
Rodikliai |
Įvertinimo priemonės |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Taryba |
ES kovos su narkotikais strategijos ir veiksmų planų tikslai įtraukti į nacionalinę politiką Į kovos su narkotikais politiką ES lygiu įtraukti kovos su narkotikais strategijos tikslai |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Taryba |
Atitinkamos Tarybos darbo grupės (5) informuoja ir (arba) aktyviai įtraukia Narkotikų horizontaliąją darbo grupę į darbą ir atvirkščiai |
Tarybos darbo grupių ataskaita dėl su kova su narkotikais susijusios veiklos Narkotikų horizontaliajai darbo grupei |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Taryba |
Pasiektas kovos su narkotikais vidaus ir išorės politikos suderinamumas Iki 2010 m.: Komisijos komunikatas dėl kovos su narkotikais vidaus ir išorės politikos suderinamumo |
Komisijos komunikatas dėl kovos su narkotikais vidaus ir išorės politikos koordinavimo |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Taryba Komisija Valstybės narės EMCDDA Europolas Eurojustas |
Tarybos išvados |
Pirmininkaujančios valstybės narės išvados |
|||||||||||
|
Du kartus per metus |
Pirmininkaujanti valstybė narė Valstybės narės |
Veiksmingas poveikis politikos koordinavimui Tarybos išvados |
Pirmininkaujančios valstybės narės pranešimas Narkotikų horizontaliajai darbo grupei |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Valstybių narių indėlis į Narkotikų horizontaliosios darbo grupės ir kitų darbo grupių veiklą yra nuoseklus |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Komisija |
Forumas vyksta ne rečiau kaip kartą per metus Komisija teikia rezultatų ataskaitas Narkotikų horizontaliajai darbo grupei |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Pilietinės visuomenės forumo narkotikų tema teikiamos ataskaitos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija |
Plačiai įsipareigota dalyvauti aljanso veikloje (Komisija) |
Veiklos įvertinimo ataskaita |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės |
Pilietinė visuomenė dalyvauja nacionaliniame dialoge Pilietinės visuomenės indėlis |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaita Komisijai |
|||||||||||
II. PAKLAUSOS MAŽINIMAS |
|||||||||||||||
Pagrindinis prioritetas: Mažinti narkotikų paklausą ir narkotikų vartojimo padarinius sveikatai bei socialinius padarinius, didinant prevencijos, gydymo ir žalos mažinimo paslaugų aprėptį bei veiksmingumą ir gerinant jų kokybę |
|||||||||||||||
Tikslas |
Veiksmas |
Tvarkaraštis |
Atsakinga šalis |
Rodiklis |
Įvertinimo priemonės |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Didesnė praktiniais duomenimis pagrįstų įvertintų programų ir išsamių strategijų, įskaitant skirtas užkirsti kelią pirmą kartą pabandyti vartoti narkotikus, pasiūla valstybėse narėse Narkotikus vartojančių jaunų žmonių skaičius ir bendraamžių narkotikų vartojimo problemos suvokimas |
Reitox nacionalinės ataskaitos Moksleivių įpročių tyrimai, atliekami įgyvendinant Europos alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo tyrimo mokyklose projektą (ESPAD) bei vykdant Moksleivių sveikatos ir gyvensenos (HBSC) tyrimą |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Narkotikų vartojimo tendencijos Rizikos ir apsaugos veiksnių vartojant narkotikus analizė Didesnė pagal rezultatus įvertintų tikslinių prevencijos programų pasiūla valstybėse narėse |
Vienas iš pagrindinių epidemiologinių rodiklių — probleminio narkotikų vartojimo (PDU) rodiklis Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Narkotikų vartojimo tendencijos Rizikos ir apsaugos veiksnių vartojant narkotikus analizė Didesnė pagal rezultatus įvertintų tikslinių prevencijos programų pasiūla valstybėse narėse |
Vienas iš pagrindinių epidemiologinių rodiklių — probleminio narkotikų vartojimo (PDU) rodiklis Reitox nacionalinės ataskaitos |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Gydymo poreikio rezultatų ir išlaikymo tendencijos Didesnė įvairiarūšių praktiniais duomenimis pagrįstų gydymo būdų pasiūla valstybėse narėse |
Vienas iš pagrindinių epidemiologinių rodiklių — gydymo poreikio rodiklis (TDI) Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Kai įmanoma, didesnė reabilitacijos ir reintegracijos programų valstybėse narėse pasiūla ir didesnis jų veiksmingumas |
Duomenys apie socialinės reabilitacijos programų pasiūlą Reitox nacionalinės ataskaitos |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Valstybėse narėse vykdomos informavimo strategijos Yra viešasis paslaugų registras (pvz., interneto portalas) |
Reitox nacionalinės ataskaitos |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Didesnė įkalinimo alternatyvų pasiūla Naudojimosi Įkalinimo alternatyvomis stebėsena |
|
|||||||||||
|
|
2009–2012 m. |
Valstybės narės Komisija EMCDDA |
Parengtos atitinkamos gairės ir (arba) kokybės standartai Gairių ir (arba) standartų įgyvendinimo lygis |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
2012 m. |
Valstybės narės Komisija EMCDDA |
Parengtas tyrimo metodinis pagrindas Apklausą atlikusių valstybių narių skaičius |
Visos Komisijos turimos valstybių narių atliktų tyrimų ataskaitos |
|||||||||||
|
2012 m. |
Valstybės narės Taryba Komisija EMCDDA |
Pasiektas sutarimas ES lygiu prevencijos, gydymo, žalos mažinimo, reabilitacijos intervencinių priemonių bei paslaugų kokybės ir lyginamųjų standartų klausimu |
Komisijos pasiūlymas dėl susitarimo ES lygiu Tarybos išvados |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Atitinkamų paslaugų pasiūla |
Reitox nacionalinės ataskaitos |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Kovos su narkotikais politika ir intervencinės priemonės įgyvendintos būtent su narkotikais susijusioms paslaugoms teikti kalėjimuose, ir tolesnis darbas su buvusiais kaliniais Su narkotikais susijusių sveikatos problemų kalėjimuose sumažėjimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija EMCDDA |
Parengtas ir taikomas rodiklis, skirtas stebėti narkotikų vartojimą, su narkotikais susijusias sveikatos problemas ir su narkotikais susijusių paslaugų teikimą Pažangos ataskaita |
Standartinės stebėsenos protokolas narkotikų vartojimo kalėjimuose padėčiai ir veiksmams, kurių imtasi, stebėti |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Komisijos pateikta pažangos ataskaita Su narkotikais susijusių infekcinių ligų mažėjimas Su narkotikais susijusių mirčių skaičiaus mažėjimas Didesnė žalos mažinimo paslaugų aprėptis |
Komisijos atliekamas tolesnės veiklos, susijusios su TR 2003/488/EB, tyrimas Vienas iš pagrindinių epidemiologinių rodiklių — su narkotikais susijusių infekcinių ligų (DRID) skaičiaus rodiklis Vienas iš pagrindinių epidemiologinių rodiklių — su narkotikais susijusių mirčių (DRD) skaičiaus rodiklis |
||||||||||
III. PASIŪLOS MAŽINIMAS |
|||||||||||||||
Pagrindinis prioritetas: Pastebimai pagerinti teisėsaugos veiksmingumą ES lygiu kovos su narkotikais srityje. Europolas, Eurojustas ir kitos ES struktūros turi visapusiškai atlikti užduotis, kurias atlikti jos buvo įsteigtos, siekiant veiksmingumo, nacionalinių iniciatyvų derėjimo ES lygiu, veiklos koordinavimo ES ir masto ekonomijos |
|||||||||||||||
Tikslas |
Veiksmas |
Tvarkaraštis |
Atsakinga šalis |
Rodiklis |
Įvertinimo priemonės |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Europolas Eurojustas Taryba |
Didelę grėsmę keliančių nusikalstamų organizacijų, su kuriomis valstybės narės siekia kovoti pasitelkdamos ECIM koncepciją, skaičius Naujų grėsmių (pavyzdžiui, naujų narkotikų, naujų kelių ir metodų, naujų gamybos metodų) skaičius ir pobūdis |
ES organizuoto nusikalstamumo grėsmių įvertinimas (OCTA) (ir vėlesnės Tarybos išvados, kuriomis nustatomi ES kovos su organizuotu nusikalstamumu prioritetai) |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Europolas Eurojustas |
Su narkotikais susijusių dvišalių ir daugiašalių bendradarbiavimo iniciatyvų, JTG ir BMO skaičius bei rezultatai Dalyvaujančių valstybių narių skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaitos Komisijai Pasiektų rezultatų vertinimo ataskaita |
|||||||||||
|
2012 m. |
Valstybės narės Europolas |
Europolo ataskaita, kurioje įvertinama gautų duomenų kokybė ir kiekybė |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Europolo įvertinimo ataskaita |
|||||||||||
|
2012 m. |
Valstybės narės Europolas |
Valstybių narių, atstovaujamų valdymo posėdžiuose, patirtis ir valstybių narių atstovavimo vyresnumas COSPOL ataskaita, kurioje įvertinami operatyvinės veiklos rezultatai, kuriuos įmanoma nustatyti |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaitos Komisijai |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
CEPOL Valstybės narės |
Mokymo programa parengta teisėsaugai kovos su narkotikais srityje Papildomi susiję mokymai, įtraukti į CEPOL metinį darbo planą Mokymo kursų skaičius Apmokytų pareigūnų skaičius |
Paskelbta mokymo programa CEPOL metinė ataskaita Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Europolas Eurojustas |
Intensyvesnis tarptautinis operatyvinis teisėsaugos bendradarbiavimas, apie kurį praneša valstybės narės, Europolas, Eurojustas Tarptautinių teisėsaugos bendradarbiavimo atvejų skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių, Europolo ir Eurojusto įnašo įvertinimo ataskaita |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Europolas |
Įdiegta sistema ar sistemos |
2012 m. pažangos apžvalga (įskaitant pridėtinės vertės įvertinimą) |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Eurojustas |
Pranešimas apie geriausią praktiką ir rekomendacijos Didesnis savitarpio pagalbos prašymų skaičius Didesnis Europos arešto orderių skaičius Kiti rodikliai, kuriuos reikės parengti (plg. 61 veiksmą) |
Komisijos rengiamas 2004 m. spalio 25 d. Tarybos pamatinio Sprendimo 2004/757/TVR, nustatančio būtiniausias nuostatas dėl nusikalstamų veikų sudėties požymių ir bausmių nelegalios prekybos narkotikais srityje, įvertinimas Komisijos rengiama pažangos apžvalga (nauji rodikliai) |
||||||||||
|
2012 m. |
Valstybės narės Komisija Eurojustas |
Galiojantys nacionalinės teisės aktai |
Galutinė pirmininkaujančios valstybės narės ataskaita |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Taryba Eurojustas Europolas |
Priimtas Komisijos komunikatas Areštuoto turto vertinimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaitos Komisijai dėl areštuoto turto |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės Europolas Eurojustas |
Didesnis tyrimų, susijusių su turto suradimu ir identifikavimu, kuriems buvo teikiama parama, skaičius Didesnė konfiskuotų grynųjų pinigų ir turto vertė bei atvejų skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Komisijos rengiama Tarybos Sprendimo 2007/845/TVR įgyvendinimo ataskaita |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Taryba Europolas Komisija |
Per gana trumpą laiką parengtos priemonės, skirtos aktyviai kovoti su rizika ir iki minimumo sumažinti žalą Didesnis sužlugdytų nusikalstamų veikų skaičius (konfiskavimas, neteisėtos prekybos pobūdžio keitimas) Regioninių saugumo platformų ataskaitos |
Atitinkamų valstybių narių ataskaitos Tarybai Saugumo platformų įvertinimo ataskaitos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Europolas Eurojustas Taryba |
Valstybių narių įvykdytų veiksmų operatyviniai ir strateginiai rezultatai |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaitos Komisijai |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Europolas Eurojustas |
Pradėtų ir (arba) įvykdytų bendrų projektų rezultatai Sunaikinti gamybos pajėgumai, apie kuriuos pranešta EILCS Parengtų SYNERGY ataskaitų skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Taryba Valstybės narės |
Bendra ES pozicija tarptautiniuose forumuose |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Komisijos ataskaita dėl visų rūšių praktikos |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Geresnė prekursorių kontrolė, atskleidimo, areštavimo ir charakteristikų nustatymo padėtis, palyginti su 2008 m. Charakteristikų, skirtų cheminiams prekursoriams nustatyti, rengimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaita Komisijai |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės |
Didesnis sustabdytų ir (arba) areštuotų siuntų skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės EJUP Europolas |
Daugiau valstybių narių ir EJUP pranešimų Europolo projektams apie prekybą prekursoriais |
Valstybių narių ir EJUP pažangos ataskaitos |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės |
Vertinimo užbaigimas |
Paskelbta ataskaita |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija |
Sudaryti susitarimai Nelegalių narkotikų prekursorių siuntų iš atitinkamų šalių sumažėjimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Valstybių narių ataskaitos Komisijai |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės/EJUP Europolas |
Tarpdisciplininių posėdžių/bendrų iniciatyvų skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
IV. TARPTAUTINIS BENDRADARBIAVIMAS |
|||||||||||||||
Pagrindinis prioritetas: Gerinti ES bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis kovos su narkotikais srityje veiksmingumą, labiau koordinuojant politiką ES viduje. Skatinti nuosekliai visame pasaulyje naudoti Europos suderintą narkotikų problemos sprendimo metodą |
|||||||||||||||
Tikslas |
Veiksmas |
Tvarkaraštis |
Atsakinga šalis |
Rodiklis |
Įvertinimo priemonės |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Kovos su narkotikais prioritetai vis dažniau įtraukiami į santykius su trečiosiomis šalimis |
Susitarimai, strategijos dokumentai, veiksmų planai, t. t. Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Taryba Komisija |
Bendradarbiavimo iniciatyvos sukurtos ir įgyvendintos |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės |
Kovos su narkotikais prioritetai įtraukti į finansuojamus projektus Finansuojamuose projektuose atsižvelgiama į paklausos ir pasiūlos mažinimo pusiausvyrą Nustatyta valstybių narių ir EB finansavimo programų sąveika |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija Valstybės narės |
Pradėtos ir įgyvendintos naujos tarpregioninio bendradarbiavimo iniciatyvos Nustatyta valstybių narių ir EB finansavimo programų sąveika Didesnis finansuojamų projektų skaičius ir bendras biudžetas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Kasmet |
Taryba Valstybės narės Komisija |
Sukurtas mechanizmas Pagal mechanizmą teikiamos metinės ataskaitos Su narkotikais susijusių EB ir valstybių narių projektų trečiosiose šalyse apžvalga |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
2010 m. |
Komisija |
Atlikta apklausa |
Paskelbta Komisijos apklausos ataskaita |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Nustatyti prioritetai Veiksmų planų įgyvendinimo lygis |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Dublino grupė |
Įgyvendintų Dublino grupės rekomendacijų skaičius |
Dublino grupės ataskaitos |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Projektų ir programų, finansuojamų pagal ES požiūrį dėl alternatyvaus vystymosi (9598/06 CORDROGUE 44 ir UNODC/CND/2008/WG.3/CRP.4), skaičius. Pranešta apie neteisėtų nelegalių augalų pasėlių sumažėjimą ir socialinio bei ekonominio augimo padidėjimą pagrindinio suinteresuotojo subjekto lygiu (13) trečiosiose šalyse, kurioms teikiama parama iš ES fondų |
(Projektai/programos) susitarimai Projektų ir programų vidinė stebėsena, įvertinimo sistema ir ataskaitos Trečiųjų šalių nacionaliniai statistiniai duomenys Valstybių narių ataskaitos Komisijai |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Nacionalinė politika, strategija ir veiksmų planai, į kuriuos įtraukti kovos su narkotikais klausimai |
Skurdo mažinimo strategijos, paramos šaliai strategijos, nacionalinės vystymosi strategijos, (nacionaliniai) veiksmų planai Valstybių narių ataskaitos Komisijai |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Remiamų iniciatyvų skaičius Remiamų iniciatyvų poveikis teisėtų pragyvenimo šaltinių sistemų tvarumui:
projektų, kurių poveikis įvertintas kaip teigiamas, skaičius |
Iniciatyvos Valstybių narių ataskaitos Komisijai Projektų ir programų vidinė stebėsena, įvertinimo sistema ir ataskaitos PSO, PMP, FAO atliktos pradinės apklausos |
|||||||||||
|
|
2009 m. |
Taryba Pirmininkaujanti valstybė narė Valstybės narės |
Sustiprintas Vienos delegacijų ir Narkotikų horizontaliosios darbo grupės darbo koordinavimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Pirmininkau-janti valstybė narė Valstybės narės Komisija Taryba |
Bendrų ES rezoliucijų skaičius ES bendrosios pozicijos, kurias palaikė kiti regionai |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Konvergencijos rodiklis (dok. 9099/05 CORDROGUE 27) |
|||||||||||
|
2009 m. |
Taryba Valstybės narės Komisija |
ES pozicijų įtraukimas į JT politinę deklaraciją |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Reguliariai keičiamasi informacija apie veiklą atitinkamuose forumuose, visų pirma Narkotikų horizontaliosios darbo grupės posėdžiuose Sustiprintas koordinavimas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija Taryba EMCDDA Europolas |
Šalys vis labiau laikosi ES acquis Įvykdytų projektų skaičius ir kokybė Dialogo ir (arba) bendradarbiavimo su atitinkamomis ES agentūromis pažanga Veiksmų planų įgyvendinimo lygis |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga Šalių pranešimai |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės Komisija |
Veiksmingas dialogo rezultatas |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija |
Su narkotikais susijusių projektų, įgyvendintų pagal Europos kaimynystės ir partnerystės priemonę, skaičius |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
V. INFORMACIJA, MOKSLINIAI TYRIMAI IR VERTINIMAS |
|||||||||||||||
Pagrindinis prioritetas: Pagerinti visų narkotikų vartojimo reiškinio aspektų suvokimą siekiant išplėsti visuomenės politikos žinių bazę ir geriau informuoti piliečius apie narkotikų vartojimo padarinius visuomenei bei sveikatai, taip pat atlikti mokslinius tyrimus |
|||||||||||||||
Tikslas |
Veiksmas |
Tvarkaraštis |
Atsakinga šalis |
Rodiklis |
Įvertinimo priemonės |
||||||||||
|
|
2009 m. |
Valstybės narės Komisija EMCDDA Taryba |
Nustatyti mokslinių tyrimų prioritetai Nustatyti ir įdiegti mechanizmai |
Komisijos pasiūlymas dėl mokslinių tyrimų ES Tarybos išvados |
||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės EMCDDA |
Keitimasis informacija, kurios reikia kontrolės ir vertinimo tikslais Reitox teikiamas finansavimas ir kiti ištekliai atitinka poreikius PNC teikia informaciją, remdamiesi sutartais standartais |
EMCDDA metinė ataskaita apie PNC pajėgumus Reitox nacionalinės ataskaitos |
||||||||||
|
|
2012 m. |
Valstybės narės EMCDDA Komisija |
Valstybės narės labiau laikosi įgyvendinimo kriterijų pagal pagrindinius rodiklius Gydymo poreikio ir probleminio vartojimo (17) rodiklių patobulinimas Reabilitacijos ir reintegracijos rodikliai ir (arba) priemonės Priemonės narkotikų paklausai mažinti Valstybių narių, kurios visapusiškai įgyvendino gydymo poreikio rodiklį, skaičius |
EMCDDA atitikties ataskaita Komisijos tarnybų dokumentas dėl duomenų, susijusių su narkotikais |
||||||||||
|
2010 m. |
Valstybės narės Komisija |
Mokslinio tyrimo rezultatai |
Komisijos pranešimas apie tyrimą |
|||||||||||
|
Vykdomas nuolat |
Komisija EMCDDA Europolas Valstybės narės |
Pagrindiniai rodikliai nustatyti Parengta įgyvendinimo strategija |
Komisijos tarnybų dokumentas dėl duomenų, susijusių su narkotikais |
|||||||||||
|
2010 m. |
Komisija EMCDDA Valstybės narės |
Parengtos analitinės priemonės Tikslesnė su narkotikais susijusios padėties analizė |
Komisijos tyrimai EMCDDA |
|||||||||||
|
2010 m. |
Komisija Taryba EMCDDA Europolas Europos vaistų agentūra (EMEA) |
Įvertinimas atliktas Pasiūlyti galimi pakeitimai |
Įvertinimo ataskaita |
|||||||||||
|
|
Vykdomas nuolat |
Valstybės narės |
Šalių, kurios įvertino politiką dėl narkotikų, skaičius |
Paskelbtos valstybių narių ataskaitos |
||||||||||
|
Kasmet |
Komisija EMCDDA Europolas Valstybės narės Taryba |
Metinė pažangos apžvalga pateikta Atitinkami kriterijai nustatyti |
Komisijos rengiama pažangos apžvalga |
|||||||||||
|
2012 m. |
Komisija Taryba Valstybės narės |
Atskirų veiksmų rezultatų vertinimas Poveikis bendrai su narkotikais susijusiai padėčiai žinomas |
Paskelbta išorinio įvertinimo ataskaita |
(1) Dok. 15074/08 CORDROGUE 77 SAN 187 ENFOPOL 187 RELEX 564.
(3) Komisijos tarnybų darbinis dokumentas. ES kovos su narkotikais veiksmų plano galutinio įvertinimo ataskaita (2005–2008 m.) (dok. 13407/08 ADD 3).
(4) Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) 2007 m. metinė ataskaita.
(5) Šios Tarybos darbo grupės yra: Policijos ir muitinės darbo grupės, Organizuoto nusikalstamumo tarpdisciplininė grupė, Sveikatos apsaugos darbo grupė, išorės santykių darbo grupės ir Ekonomikos klausimų darbo grupė.
(6) Šis veiksmas pagrįstas Tarybos Rekomendacija 2003/488/EB dėl su priklausomybe nuo narkotikų susijusios žalos sveikatai prevencijos ir jos mažinimo.
(7) Europos policijos koledžas; Tarybos Sprendimas 2005/681/TVR.
(8) Įskaitant dėl neteisėtų narkotikų laboratorijų sunaikinimo.
(9) Synergy projektą sudaro analizės darbo byla (AWF), Europolo neteisėtų laboratorijų palyginimo sistema (EILCS) ir Ecstasy logotipų sistema; pastaroji įtraukta į bendrą Europolo sintetinių narkotikų areštavimo sistemą (ESDSS).
(10) Dok. 12353/02 CORDROGUE 78 CORDROGUE 78 CODRO 1 NIS 107.
(11) Dok. 7163/1/99 REV 1 CORDROGUE 19 CODRO 2; Port of Speino deklaracija — dok. 10451/07 CORDROGUE 34 COLAT 9 AMLAT 54.
(12) Dok. 5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.
(13) Dok. 13501/1/08 REV 1 CORDROGUE 71 UD 172, III priedas.
(14) Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos dvidešimtosios specialiosios sesijos politinė deklaracija (rezoliucija S-20/2, priedas).
(15) Dok. 5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.
(16) Réseau Européen d'Information sur les Drogues et les Toxicomanies.
(17) EMCDDA rodiklis turi būti suderintas su visuomenės sveikatos kriterijais (pavyzdžiui, vartojimo intensyvumas ir padariniai sveikatai), įskaitant tarptautines klasifikacijas (DSM-V/ICD-10).