3.12.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 308/19


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos Reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

(2008/C 308/08)

Šis paskelbimas suteikia teisę užprotestuoti paraišką pagal Tarybos Reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Užprotestavimo pareiškiamai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo datos

BENDRASIS DOKUMENTAS

REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„NOCCIOLA ROMANA“

EB Nr.: IT-PDO-0005-0573-2006 11 28

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas

„Nocciola Romana“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Italija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis (III priedas)

1.6. klasė — Švieži ar perdirbti vaisiai, daržovės ir grūdinės kultūros

3.2.   Produkto, pavadinto 1 punkte nurodytu pavadinimu, aprašymas

Nocciola Romana yra Corylus avellana rūšies Tonda Gentile Romana, Nocchione veislių ir iš jų išvestų veislių, kurių riešutmedžiai ūkyje sudaro ne mažiau nei 90 % riešutmedžių, riešutai. Tonda di Giffoni ir Barrettona veislių riešutmedžiai gali sudaryti ne daugiau nei 10 %. Nocciola Romana savybės:

Tonda gentile romana: Neišgliaudytas riešutas yra beveik apvalios formos su nedidele smailoka viršūnėle. Nuo 14 iki 25 mm dydžio. Jų kevalas vidutinio storio, riešutų spalvos, truputį blizgus, pūkuota viršūnėle ir daug matomų gyslų. Branduolys vidutinio — mažo dydžio, įvairios beveik apvalios formos, panašios į kevalą spalvos, dažniausiai išvagotas gyslelių, raukšlėtu paviršiumi ir daugiau arba mažiau matomomis vagelėmis, dydis ne toks vienodas kaip negliaudytų riešutų. Perispermas vidutinio storio, skrudinimo metu atsiskiria ne visiškai. Standžios ir gruzdžios tekstūros. Ypatingai malonaus ir ilgai išliekančio skonio bei kvapo.

Nocchione: Neišgliaudytas riešutas yra apskritos, beveik elipsės formos. 14–25 mm dydžio. Storu, šviesios riešuto spalvos, dryžuotu, truputį pūkuotu kevalu. Branduolys vidutinio dydžio arba mažas, išvagotas daugiau ar mažiau gyslelių. Skrudinant perispermas atsiskiria iš dalies. Ypatingai malonaus ir ilgai išliekančio skonio bei kvapo. Išgliaudžius abiejų veislių riešutus branduoliai sudaro 28–50 % svorio. Riešutai negali būti karstelėjusio aliejaus, pelėsių ar žolės skonio bei kvapo. Kramtant jie traškūs, t.y. kandant iš karto skyla, tačiau ne per minkšti, standžios tekstūros ir be ertmių viduje. Sandėliuojamų riešutų savybės lieka tokios pat.

3.3.   Žaliavos (taikoma tik apdorotiems produktams)

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvulinės kilmės produktams)

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

Riešutų derlius nuimamas, jie sandėliuojami, atrenkami ir rūšiuojami gamybos zonoje.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Nocciola Romana pateikiami vartotojams ir pakuojami laikantis išvardytų taisyklių:

Negliaudyti riešutai pakuojami į džiuto ir rafijos 25, 50, 250 et 500 g ir 1, 5, 10, 25, 50, 500, 800 ir 1 000 kg pakuotes, skirtas įvairios paskirties prekybai.

Gliaudyti produktai pakuojami į džiuto, rafijos pakuotes ar talpyklas, vakuumines dėžes, vakuumines aliuminio dėžes ir kartonines dėžes, skirtas 10, 15, 20, 25, 50, 100, 150, 250 et 500 g ir 1, 2, 4, 5, 10, 25, 50, 500, 800 ir 1 000 kg svorio maisto produktams.

3.7.   Specialios ženklinimo taisyklės

Pakuotės, talpos ir maišai, į kuriuos pakuojami parduoti skirti produktai, užsandarinami taip, kad jų turinio, nepažeidžiant pakuotės, išimti nebūtų įmanoma. Ant pakuotės vienodo dydžio spausdintinėmis raidėmis užrašoma „NOCCIOLA ROMANA“ ir „DENOMINAZIONE DI ORIGINE PROTETTA“, taip pat nurodoma pakavimo įmonės juridinis statusas bei adresas, pakuotėje esančių riešutų gamybos metai, pradinė bruto ir neto masė bei logotipas. Kitokį pavadinimą ar papildomą apibūdinimą naudoti draudžiama.

Image

Pavadinimo logotipo, kurio forma apskrita, savybės: pagrindas šviesiai geltonos spalvos, kraštas apvestas rudai, viršuje puslankiu juodomis raidėmis užrašyta „Nocciola Romana“, o apačioje puslankiu juodomis raidėmis užrašyta „Denominazione Origine Protetta“, centre vėduoklės forma pavaizduoti trys žali lapai juodais krašteliais, nukreipti į viršų, ant kurių yra rudas riešutas, apvestas juodai. Riešuto pagrindas šviesiai rudos spalvos, riešuto centre šviesiai geltona spalva vaizduojami Viterbo popiežių rūmai. Produktus, kurių sudėtyje yra SKVN Nocciola Romana, įskaitant paruoštus ir perdirbtus produktus, galima parduoti pakuotėse, ant kurių nurodyta minėta nuoroda, tačiau nenurodyti Bendrijos logotipo, su sąlyga,

 

kad sertifikuota kilmės vietos nuoroda ženklinamas produktas yra vienintelis šiai kategorijai priskiriamas ingredientas,

 

kad SKVN turinčio produkto naudotojams pagal nacionalinės teisės reikalavimus (Įstatymo Nr. 526/99 ir Dekreto Nr. 297/2004) suteiktas kooperatyvo, sudaryto iš SKVN Nocciola Romana gamintojų, ir Žemės ūkio, jo produktų ir miškininkystės ministerijos įpareigoto užtikrinti nuorodos apsaugą, leidimas. Šis kooperatyvas taip pat prižiūri, kad jie būtų įtraukiami į atitinkamus registrus ir užtikrina, kad saugoma kilmės vietos nuoroda būtų naudojama tinkamai. Nesant tokio priežiūros kooperatyvo, minėtas funkcijas atlieka Žemės ūkio, jo produktų ir miškininkystės ministerija, kuri yra už Reglamento (EB) Nr. 510/2006 įgyvendinimą atsakinga nacionalinė institucija.

4.   Geografinės vietovės ribos

Nocciola Romana gamybos, derliaus nuėmimo, sandėliavimo, gliaudymo, atrinkimo ir rūšiavimo vietovė yra išvardytose Viterbo ir Romos provincijų komunose:

a)

Viterbo provincijoje: Barbarano Romano, Bassano in Teverina, Bassano Romano, Blera, Bomarzo, Calcata, Canepina, Capranica, Caprarola, Carbognano, Castel Sant'Elia, Civita Castellana; Corchiano, Fabrica di Roma, Faleria, Gallese, Monterosi, Nepi, Oriolo Romano, Orte, Ronciglione, Soriano nel Cimino, Sutri, Vallerano, Vasanello, Vejano, Vetralla, Vignanello, Villa San Giovanni in Tuscia, Vitorchiano, Viterbo;

b)

Romos provincijoje: Bracciano, Canale Monterano, Manziana, Rignano Flaminio, Sant'Oreste, Trevignano.

5.   Ryšys su geografine vietove

5.1.   Geografinės vietovės ypatybės

Nocciola Romana gamybos vietovės dirvos ir klimato sąlygos labai tinkamos riešutams auginti. Čimino ir Sabatinio kalvų dirva sudaryta iš vulkaninių formacijų su vulkaniniu tufu, turinčiu daug svarbiausių medžiagų, leucito ir trachito lavos, taip pat su įvairių nuosėdinių uolienų klodais. Dirvožemiai gilūs ir lengvi, turintys nedidelį kalcio ir fosforo kiekį, tačiau daug kalio ir mikroelementų, dažniausiai vyksta rūgštinės ir (arba) silpnos rūgštinės reakcijos. Klimato sąlygos: 3 straipsnyje nurodytos zonos vidutinė žemiausia temperatūra yra 4–6 °C, o vidutinė aukščiausia 22–23 °C, metinis kritulių kiekis 900–1 200 mm. Labai svarbu, kad žiemos švelnios, nes sausio ir vasario mėnesį riešutmedžiai pasirengia itin jautriam žydėjimo etapui.

5.2.   Produkto ypatybės

Nocciola Romana ypatybės, dėl kurių jis išsiskiria iš savo rūšies produktų ir yra unikalus, tai traškumas, standi tekstūra be ertmių viduje. Kramtant riešutas skyla pirmu kąsniu, tačiau nėra minkštas. Šią savybę išsaugo tiek švieži, tiek kurį laiką išlaikyti riešutai.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir kurio nors produkto savybės, reputacijos ar kito požymio ryšys

Nocciola Romana savybės labai susijusios su geografine aplinka, kurioje jie pagaminti. Šiai rūšiai tinkamiausi iš daugiausia purūs dirvožemiai, kuriems būdingos neutralios arba rūgštinės reakcijos, aktyviųjų klinčių ne daugiau kaip 8 %, vidutinė metinė temperatūra svyruoja nuo 10 iki 16 °C, o kritulių per metus iškrenta daugiau nei 800 mm. Būtent tai būdinga Nocciola Romana gamybos vietovei.

Iš visų gamtos veiksnių dirvožemio tipas yra nepaneigiamai svarbus, ypač dėl mineralų sudėties. Vulkaninė dirvos, turinčios daug kalio ir mikroelementų, kilmė stipriai lemia riešutų kokybę ir organoleptines savybes, tuo pačiu, produkto traškumą.

Gamybos ir saugojimo metodai, taip pat labai svarbūs šio žemės ūkio produkto kokybei. Bėgant laikui jie keitėsi, kreipiant didesnį dėmesį į riešutų kokybę nei į kiekį. Taikant dabartinius gamybos metodus, laikomasi integruotos kenkėjų kontrolės principų ir siekiama išauginti kuo mažiau nuo parazitų nukentėjusius vaisius, tuo pačiu saugius maisto produktus be natūralių radikalų ir toksinų.

Taip pat keitėsi ir derliaus nuėmimo metodai — nuo šiol rūpinamasi, kad produkcijos ciklo metu įdedamos pastangos nebūtų bergždžios.

Derėtų pažymėti, kad riešutų derlius surenkamas nuo žemės, tad per ilgai išbuvę ant žemės riešutai gali sugesti. Pastaraisiais metais gamintojai deda pastangas, kad ant žemės jie prabūtų kuo trumpiau, tam naudojami derliaus nuėmimo metodai, kai riešutai renkami dažnai.

Pradinio riešutų apdorojimo bei saugojimo sistemos taip pat nuolat keitėsi. Seniau produktai būdavo džiovinami saulėje (neretai būdavo galima matyti didelius ūkių kiemuose ir aikštėse džiovinamų riešutų plotus), o dabar gamintojai naudoja ūkiams ir (arba) kooperatyvams priklausančias džiovyklas. Kevalai naudojami kaip kuras, o produktas saugomas sandėliuose ir (arba) silosinėse reguliuojamoje temperatūroje. Gliaudyti riešutai saugomi šaldymo sandėliuose.

Riešutmedžiai geografinėje vietovėje pradėti auginti „[…] apie 1412 m., vaismedis iki tol buvo tik krūmokšnis atžalynuose, dar iš šiandien tokį jį galima rasti ypač kaštonų giriose“ (Martinelli, „Carbognano illustra“). 1513 m. Nocchie tikėtinai buvo teikiami ant popiežiaus Leono X stalo („Storia del Carnevale Romano“, Clementi). Pagal 1870 m. kadastro duomenis tais metais Kapraroloje užregistruota keliasdešimt hektarų riešutynų, vadinamų „Bosco di Nocchie“. 1946 m. nemaišytos riešutmedžių giraitės sudarė 2 463 hektarų, o maišytos — 1 300 hektarų. Šiuo metu jos užima daugiau nei 16 000 hektarų, o jose dirba daugiau nei 3 500 žmonių.

Bėgant amžiams kantrus, atkaklus ir profesionalus augintojų darbas suvaidino svarbų vaidmenį išsaugant šią tradicinę kultūrą, tai taip pat įrodo gausios kiekvienais metais vykstančios kaimo šventės ir daug su riešutais gaminamų tradicinių patiekalų, pavyzdžiui: triušienos troškinys, tozzetti, cazzotti, ciambelle, ossetti da morto, mostaccioli, amaretti, brutti-buoni, duri-morbidi, merengai, crucchi di Vignanello, morette. Visa tai įrodo parodo riešutmedžių auginimo tradicijas ir šios kultūros svarbą vietos ekonomikai.

Nuoroda į specifikacijos paskelbimą

Valdžios institucijos pradėjo nacionalinę prieštaravimų pateikimo procedūrą ir saugomos kilmės vietos nuorodos Nocciola Romana pripažinimo paraišką paskelbė 2006 m. vasario 8 d. Italijos Respublikos oficialiajame leidinyje Nr. 32. Konsoliduotą produkto specifikaciją galima rasti interneto svetainėje:

http://www.politicheagricole.it/NR/rdonlyres/er7i7w5jzndci2dha45yirip72ysqfhgcjyvsidwnxunmilg6znjv2mx2vtnskdxzgiwr7cc45634w2uvvw3rj64bvc/20061130_Disciplinare_esameUE_nocciola_romana.pdf


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.