25.6.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 161/7


Komisijos sprendimo santrauka

2008 m. sausio 23 d.

dėl koncentracijos paskelbimo suderinama su bendrąja rinka ir EEE susitarimo veikimu

(Byla COMP/M.4781 — Norddeutsche Affinerie/Cumerio)

(Tekstas autentiškas tik anglų kalba)

(Tekstas svarbus EEE)

(2008/C 161/08)

2008 m. sausio 23 d. Komisija, atsižvelgdama į 2004 m. sausio 20 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 139/2004 dėl koncentracijų tarp įmonių kontrolės  (1) , ypač į šio reglamento 8 straipsnio 1 dalį, priėmė sprendimą susijungimo byloje. Viso sprendimo teksto neslapta versija autentiška bylos kalba ir Komisijos darbo kalbomis pateikiama Konkurencijos generalinio direktorato tinklalapyje adresu:

http://ec.europa.eu/comm/competition/index_en.html

I.   SANTRAUKA

1.

2007 m. liepos 30 d. pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 139/2004 (toliau – EB Susijungimų reglamentas) 4 straipsnį Komisija gavo pranešimą apie siūlomą koncentraciją, kai įmonė „Norddeutsche Affinerie“ (toliau – NA, Vokietija) viešojo konkurso, paskelbto 2007 m. birželio 27 d., būdu įgyja, kaip apibrėžta EB Susijungimų reglamento 3 straipsnio 1 dalies b punkte, visą įmonės „Cumerio S.A.“ (toliau – „Cumerio“, Belgija) kontrolę.

2.

Įmonė NA yra Vokietijos akcinė bendrovė, kurios gamybos padaliniai veikia Hamburge, Emeriche ir Liunene (Vokietija). NA gamina varinius katodus (Hamburge ir Liunene). Šie variniai katodai vėliau perdirbami į vario strypus (Hamburge ir Emeriche) ir vario formas (liejinius ir ruošinius, Hamburge). Per savo pavaldžiąją bendrovę „Prymetall GmbH & Co. KG“ (toliau – „Prymetall“), kuri įsikūrusi Štolberge (Vokietija), įmonė NA taip pat vykdo vario formų vartotojų rinkai skirtų vario pusgaminių gamybą ir prekybą. Įmonė „Prymetall“ gamina profiliuotą vielą, skirtą vario strypų vartotojų rinkai. Be to, įmonė NA per įmonę „Prymetall“ netiesiogiai valdo 50 % įmonės „Schwermetall Halbzeugwerk GmbH & Co. KG“ (toliau – „Schwermetall“, Vokietija), kuri gamina vario formas ir valcuotas juostas. Kitas partneris bendrojoje įmonėje „Schwermetall“ yra įmonė „Wieland Werke AG“ (toliau – „Wieland“, Vokietija), kuri pati gamina vario formas (tik savo vidaus reikmėms), taip pat vario pusgaminius ir gaminius. Tiek įmonė „Wieland“, tiek įmonė „Prymetall“ vario formas ir valcuotas juostas perka iš įmonės „Schwermetall“. Galiausiai, įmonė NA valdo 60 % įmonės „Deutsche Giessdraht GmbH“ (toliau – „Deutsche Giessdraht“, Vokietija), kuri yra vario strypų gamintoja, akcijų ir ją bendrai kontroliuoja su įmone „Corporacion Nacional del Cobre de Chile“ (toliau – „Codelco“, Čilė), kuri valdo likusius 40 % akcijų.

3.

Įmonė „Cumerio“ yra Belgijos akcinė bendrovė, kurios gamybos padaliniai veikia Olene (Belgija), Pirdope (Bulgarija), Aveline (Italija) bei per pavaldžiąją bendrovę „Swiss Advanced Materials AG“ – Iverdon le Bene (Šveicarija). Įmonė „Cumerio“ gamina varinius katodus (Olene, Pirdope), vario strypus (Olene, Aveline) ir vario formas (liejinius ir ruošinius, Olene), ji taip pat mažesniu mastu vykdo vario strypų vartotojų rinkai skirtos vario vielos (Aveline) ir profilių (Iverdon le Bene) gamybą. Kitaip nei įmonė NA, įmonė „Cumerio“ negamina vario pusgaminių, kurie būtų skirti formų ir valcuotų juostų vartotojų rinkai.

4.

Austrijos kontroliuojančioji bendrovė „A-TEC Industries AG“ (toliau – A-TEC), tarptautinė pramonės įmonių grupė, vykdanti veiklą varomosios technikos, įrangos inžinerijos, staklių ir metalurgijos srityse, valdo 13,75 % įmonės NA akcijų bei 25 % ir 1-ą įmonės „Cumerio“ akciją. A-TEC valdo 100 % įmonės „Montanwerke Brixlegg AG“ (toliau – „Brixlegg“), kuri yra pagrindinė įmonių NA ir „Cumerio“ konkurentė vario formų rinkoje, akcijų.

5.

Pagal siūlomą sandorį įmonė NA įgytų visą įmonės „Cumerio“ kontrolę, priimdama viešąjį pasiūlymą įsigyti visas likusias akcijas, pasirinkimo sandorius ir garantinius sandorius.

6.

2007 m. rugpjūčio 28 d. šalys pateikė pasiūlymą dėl ištaisymo priemonių, kuriame siūloma parduoti visą įmonės „Cumerio“ vario formų gamybos liniją, kad Komisija I etape galėtų išsklaidyti visas galimas rimtas abejones.

7.

Buvo atliktas pasiūlymo dėl ištaisymo priemonių rinkos tyrimas, kurio rezultatai buvo akivaizdžiai neigiami. Remdamasi I etape turima informacija, Komisija padarė išvadą, kad abejonės dėl galimų vienašalių padarinių vario formų rinkai (-oms) negalėtų būti išsklaidytos. Todėl 2007 m. rugsėjo 18 d. Komisija nusprendė pradėti II etapo tyrimą.

8.

Atliekant II etapo rinkos tyrimą paaiškėjo, kad naujas subjektas EEE vario formų prekybos rinkoje ir toliau patirtų konkurencinį spaudimą tiek iš gamintojų, kurie vario formas gamina vidaus reikmėms, tiek iš vario formų pirkėjų, kurie gali integruotis į tiekėjų rinką, pusės. Be to, atsižvelgiant į vario formų rinkos ypatybes, jos struktūrą, dėl perteklinių gamybos pajėgumų atsiradusius apribojimus ir vario pusgaminių vartotojų rinkų konkurencinį spaudimą, prieita prie išvados, kad sandoris nekelia grėsmės EEE vario formų rinkoje itin suvaržyti veiksmingą konkurenciją. Atsižvelgiant į tai, naujas subjektas neturės galimybės vario pusgaminių vartotojų rinkose vykdyti jokios sėkmingos tiekėjų konkurencijos slopinimo strategijos.

9.

Todėl siūloma priimti sprendimą, kuriuo koncentracija skelbiama suderinama su bendrąja rinka pagal Susijungimų reglamento 8 straipsnio 1 dalį.

II.   AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

A.   SUSIJUSIOS PRODUKTO RINKOS

10.

Veiklos sektorius, kuriam įtakos turi siūlomas sandoris, – vario pramonė.

1.   Vario pramonė

11.

Varis yra natūralus produktas, gaunamas iš vario rūdos. Vario kasykloje iškasta vario rūda apdorojimo įrenginiuose prisotinama iki vario koncentrato. Tiek vario koncentratas, tiek vario laužas naudojami variniams katodams gaminti. Tarptautinėje prekyboje plačiausiai taikomas Londono metalo biržos (LMB) A rūšies varinių katodų standartas – kad atitiktų šį standartą, katodų sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 99,9935 % vario ir nustatytas tam tikras didžiausias įvairių priemaišų, pvz., sidabro, švino, fosforo bei kt., kurie sudaro likusius 0,0065 % arba mažiau, kiekis. Londono metalo biržoje nesertifikuoti katodai vadinami nerūšiniais. LMB yra svarbiausia pasaulyje vario prekybos birža. Todėl LMB kaina laikoma pasauline vario kaina.

12.

Variniai katodai yra pagrindinė žaliava, iš kurios gaminami vario strypai ir vario formos.

13.

Vario strypas yra plonas, ilgas ir apvalus, dažniausiai 8 mm skersmens vario gaminys. Vario strypai – pagrindinė energijos tiekimo, instaliacijų ir ryšių kabelių bei laidų pramoninė žaliava. Vario strypai taip pat gali būti toliau perdirbami į, pvz., temptą ir profiliuotą vielą, profilius ir grynuolius.

14.

Yra dvi skirtingos vario formų rūšys: ruošiniai ir liejiniai. Ruošiniai – apvalios vario formos, kurių skersmuo gali būti 100–800 mm, o ilgis – apie 600 mm. Liejiniai – stačiakampės vario formos, kurių viena gali sverti iki 25 t. Vario ruošiniai toliau perdirbami į vamzdžius, strypelius ir profilius, o vario liejiniai yra pagrindinė valcuotų juostų ir kitų valcuoto vario gaminių žaliava.

15.

Šalių veikla sutampa vario laužo, varinių katodų, vario lydimo ir elektrolizės šalutinių produktų, vario strypų ir vario formų gamybos srityse. Nors įmonė „Cumerio“ nevykdo gamybos, kuri būtų skirta iš vario formų pagamintų vario produktų vartotojų rinkoms, šios rinkos tiriamos atsižvelgiant tiek į vienašalius, tiek į vertikalius padarinius vario formų rinkai.

2.   Vario laužas

Produkto rinkos apibrėžimas

16.

Ankstesniuose sprendimuose Komisija nurodė, kad egzistuoja atskira vario laužo produkto rinka. Tai, kad egzistuoja atskira vario laužo produkto rinka, patvirtinta ir rinkos tyrimo rezultatais.

17.

Vienas rinkos tyrimo dalyvis nurodė, kad vario laužo perdirbimas vadovaujantis taip vadinamu žaliavų perdirbimo susitarimu galėtų būti atskira produkto rinka, kuri skiriasi nuo vario laužo rinkos.

18.

Iš rinkos tyrimo rezultatų matyti, kad vario laužą kaip žaliavą naudoja ne tik vario formų gamintojai, bet ir visi vario perdirbėjai EEE ir už jos ribų. Vyksta didelė prekyba vario laužu. Rinkos tyrimu patvirtinta, kad laužo perdirbimas yra vienas iš kelių būdų pelningai sutvarkyti vario laužą. Todėl Komisija daro išvadą, kad, vertinant paklausos požiūriu, laužo perdirbimas gali būti pakeičiamas laužo pardavimu perdirbėjams ir galbūt prekiautojams laužu.

Geografinis rinkos apibrėžimas

19.

Rinkos tyrimo rezultatais patvirtinta, kad vario laužo tiekėjai ir prekiautojai jį siūlo visame pasaulyje, o daugelis EEE įsikūrusių vario laužo pirkėjų jį taip pat perka iš šaltinių, esančių už EEE ribų.

3.   Variniai katodai

Produkto rinkos apibrėžimas

20.

Kadangi dėl esamo sandorio nekyla jokio susirūpinimo dėl konkurencijos katodų produkto rinkoje, klausimas, ar LMB rūšiniai ir nerūšiniai katodai sudaro vieną bendrą, ar atskiras produkto rinkas, remiantis ankstesniais Komisijos sprendimais gali būti paliktas atviras.

Geografinis rinkos apibrėžimas

21.

Kalbant apie geografinį rinkos apibrėžimą, Komisijos rinkos tyrimo dėl esamo sandorio dalyviai patvirtino, kad variniais katodais prekiaujama visame pasaulyje, kaip jau buvo nustatyta ankstesniuose Komisijos sprendimuose.

4.   Vario strypai

Produkto rinkos apibrėžimas

22.

Yra du skirtingi vario strypų gamybos procesai: i) tolydinis liejimas ir valcavimas, arba ii) atviras liejimas. Gaminami įvairaus skersmens (8–25 mm) vario strypai, tačiau 95 % visų Europoje pagaminamų vario strypų yra 8 mm skersmens, kuris laikomas standartiniu.

23.

Pranešančioji šalis mano, kad vario strypų gamyba ir tiekimas yra viena susijusi produkto rinka ir kad jos nereikia skaidyti nei pagal du gamybos procesų tipus, nei pagal skirtingo skersmens produktus. Ši nuomonė atitinka ankstesnius Komisijos sprendimus.

24.

Iš rinkos tyrimo rezultatų matyti, kad, vertinant paklausos požiūriu, vario strypų, pagamintų i) tolydiniu liejimu ir valcavimu, arba ii) atviru liejimu, pakeičiamumas yra daugiausia vienašalis.

25.

Kalbant apie galimą tolesnį skaidymą pagal skirtingus vario strypų skersmenis (8–25 mm), iš rinkos tyrimo rezultatų matyti, kad skirtingo skersmens strypai naudojami skirtingiems tikslams ir daugelis vartotojų perka kelių skirtingų skersmenų vario strypus. Rinkos tyrimo rezultatais patvirtintas aukštas pakeičiamumo lygis tiekimo požiūriu.

Geografinis rinkos apibrėžimas

26.

Remiantis ankstesniais Komisijos sprendimais ir atsižvelgiant į vario strypų tiekėjų pasiskirstymą Europoje, iš rinkos tyrimo rezultatų matyti, kad aplink gamybos vietoves yra sutampančių geografinių zonų, kuriose tiekėjai daro konkurencinę įtaką vieni kitiems. Todėl geografinė rinka turi būti apibrėžta kaip EEE masto rinka.

5.   Vario formos

Produkto rinkos apibrėžimas

27.

Vario formos yra vario gaminiai, pusiau tolydinio arba tolydinio proceso metu išlieti į ruošinius arba liejinius. Pranešančioji šalis priklausomai nuo vario sudėties ir priemaišų turinio išskiria įvairias vario formų rūšis, pvz., bedeguonio vario (angl. OF-Cu), specialaus elektrolitinio vario (angl. SE-Cu), elektrolitinio vario (angl. E-Cu) ir fosforinio vario (angl. Ph-bearing Cu) formas.

28.

Kalbant apie ruošinių ir liejinių pakeičiamumą paklausos požiūriu, iš rinkos tyrimo rezultatų matyti, kad ruošiniai ir liejiniai nėra tarpusavyje pakeičiami ir, tyrimo dalyvių nuomone, sudaro atskiras produkto rinkas.

29.

Kalbant apie vario formų pakeičiamumą tiekimo požiūriu, pranešančioji šalis nurodė, kad formų tiekėjai per trumpą laiką ir be didelių investicijų gali lengvai pereiti nuo ruošinių gamybos prie liejinių gamybos ir vice versa. Tas pats pasakyta apie galimybę pereiti nuo vienos rūšies vario formų gamybos prie kitos vario rūšies formų gamybos.

30.

Nors ne kiekvienam vario gamintojui ir (arba) apdirbėjui gali būti lengva pereiti nuo ruošinių gamybos prie liejinių gamybos ta pačia gamybos linija, rinkos tyrimo rezultatais patvirtinta, kad, vertinant pakeičiamumą tiekimo požiūriu, ruošiniai ir liejiniai gali vieni kitus pakeisti.

31.

Kalbant apie įvairių vario rūšių formas, rinkos tyrimo rezultatais patvirtinta, kad jos paprastai gali būti gaminamos naudojant tas pačias gamybos linijas nepatiriant jokių arba patiriant tik labai mažas papildomas sąnaudas. Patvirtinta, kad, vertinant pakeičiamumą tiekimo požiūriu, iš skirtingų vario rūšių pagamintos formos nesudaro skirtingų produkto rinkų (išimtis galėtų būti nebent iš OF-Cu pagamintos formos).

32.

Tačiau, kadangi įmonė „Cumerio“ negamina OF-Cu formų, klausimas, ar OF-Cu formos sudaro atskirą susijusio produkto rinką, gali būti paliktas atviras, kadangi tai neturi įtakos sandorio konkurencingumo vertinimui.

Geografinis rinkos apibrėžimas

33.

Pranešančioji šalis teigia, kad susijusi formų geografinė rinka yra bent jau EEE masto rinka. Rinkos tyrimu patvirtinta, kad gabenimo sąnaudos yra gana nedidelės, palyginti su vario formų verte. Dar svarbiau, kad rinkos tyrimu patvirtinta, jog EEE įsikūrę tiekėjai, dirbantys vario formų prekybos rinkoje, pardavimus vykdo visoje EEE ir tam tikru mastu už jos ribų (Azijoje ir Šiaurės Amerikoje).

6.   Vario formų vartotojų rinkos

Produkto ir geografinės rinkos apibrėžimas

34.

Vario formos toliau perdirbamos į vario pusgaminius. Rinkos tyrimu patvirtinta, kad formų vartotojų rinkoje vario gaminiai naudojami įvairiose srityse, kurių svarbiausios – elektros inžinerija ir elektronikos pramonė, statybos pramonė, telekomunikacijos, automobilių pramonė, mašinų konstravimas.

35.

Atsižvelgiant į faktą, kad įmonė „Cumerio“ nevykdo veiklos vario pusgaminių vartotojų rinkoje, atliekant vertinimą nebūtina tiksliai nustatyti įvairių vario pusgaminių rinkų ribų ir tikslaus jų geografinio masto (EEE ar pasaulinio).

B.   KONKURENCIJOS ĮVERTINIMAS

1.   Vienašaliai padariniai

Nekoordinuojami padariniai vario laužo rinkos atžvilgiu

36.

Atliekant rinkos tyrimą keletas vartotojų išreiškė susirūpinimą, kad dėl sandorio gali atsirasti pirkėjo galia, kuria naujas subjektas galėtų siekti pasinaudoti savo padėtimi sumažėjus vario laužo pirkėjų skaičiui sumažinti vario laužo kainą.

37.

Kaip nurodyta Gairėse dėl horizontalių susijungimų vertinimo pagal Tarybos reglamentą dėl koncentracijų tarp įmonių kontrolės („Horizontalių susijungimų gairėse“), išaugusi pirkėjo galia, jeigu tokia nustatyta, pati savaime nėra pakankama priežastis daryti išvadą, kad konkurencija gali būti itin apribota.

38.

Labai mažai tikėtina, kad dėl sandorio itin išaugtų pirkėjo galia. Bendra naujam subjektui tenkanti vario laužo paklausos dalis būtų maždaug 10–15 %. Naujas subjektas patirtų daugelio konkurentų konkurencinį spaudimą ir neturėtų galimybės šioje rinkoje vykdyti antikonkurencinių veiksmų.

39.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta anksčiau, galima daryti išvadą, kad dėl siūlomo sandorio nekiltų vienašalių padarinių, dėl kurių pasaulinėje vario laužo rinkoje būtų itin apribota veiksminga konkurencija.

Nekoordinuojami padariniai vario strypų rinkos atžvilgiu

40.

Įvykus sandoriui naujas subjektas taptų didžiausiu vario strypų tiekėju EEE. 80–90 % gamybos parduota trečiosioms šalims, o likusiais gamybiniais pajėgumais vario strypų tiekėjai naudojosi savo vidaus reikmėms – vielai, kabeliams ir profiliams gaminti. Naujas subjektas iš viso užimtų apie 30–40 % vario strypų prekybos rinkos. Kalbant apie visą vario strypų gamybą, įskaitant gamybą vidaus reikmėms, bendra naujo subjekto rinkos dalis būtų maždaug 20–30 %.

41.

Nors kai kurie rinkos tyrimo dalyviai, kurie perka vario strypus, išreiškė susirūpinimą, kad padidėjusi jungtinio subjekto rinkos dalis galėtų lemti kainų augimą ir mažesnį pasirinkimą, tokį susirūpinimą galima išsklaidyti. Pirma, naujas subjektas susidurs su keletu didelių konkurentų, vykdančių veiklą visoje EEE. Antra, daugelis vartotojų vario strypus perka iš dviejų trijų skirtingų tiekėjų ir dar keletą kitų tiekėjų laiko galima alternatyva. Trečia, daugelis vario strypų tiekėjų turi neišnaudotų pajėgumų ir galėtų padidinti pardavimus prekybos rinkoje arba išplėsti savo bendrą gamybą tuo atveju, jei vario strypų kainos išaugtų.

42.

Dėl esamų kitų stiprių konkurentų, dabartinių perteklinių vario strypų gamybos pajėgumų EEE, taip pat galimo esamų konkurentų gamybos mastų didinimo ir toliau bus varžoma konkurencija ir ribojamas naujo subjekto pajėgumas bei iniciatyva didinti kainas atlikus sandorį.

Nekoordinuojami padariniai vario formų rinkos atžvilgiu

43.

Pagrindinė EEE vario formų vartojimo ypatybė – didelis vartojimas vidaus reikmėms: jis yra beveik penkis kartus didesnis nei komerciniai pardavimai.

44.

Šalys EEE yra pagrindinės vario formų tiekėjos prekybos rinkai. Bendra šalių rinkos dalis EEE vario formų prekybos rinkoje – apie 50–60 %. Vario formų rinkoje (išskyrus OF-Cu rūšis), bendra šalių rinkos dalis EEE būtų apie 50–60 %. Pagrindinis konkurentas, kurio rinkos dalis apie 20–30 %, yra įmonė „Montanwerke Brixlegg“, kuri priklauso įmonei A-TEC.

45.

Rinkos tyrimu nustatyta, kad iš viso vario formų gamyba ir naudojimas EEE (tiek vidaus reikmėms, tiek prekybos rinkoje), yra veikiami dinamikos tiek iš vario formų gamybos tiekėjų rinkos, tiek iš vartotojų rinkos pusės.

46.

Pirma, vario kaina turi poveikį visai vario pramonės vertės grandinei, kadangi ji sudaro maždaug 95 % vario formų vertės (vartojant vidaus reikmėms) arba pardavimo kainos (perkant prekybos rinkoje). Vario formų gamintojai prideda tik mažiau nei 5 % vario formų vertės arba pardavimo kainos („transformavimo mokestis“).

47.

Antra, konkurencijos dinamiką labai įtakoja įvairių dalyvių ir (arba) jų vietovių skirtingų lygių vertikali integracija į vertės grandinę. Kadangi didžiausi pranešančiosios šalies vartotojai vario formų prekybos rinkoje patys vykdo didelę gamybą vidaus reikmėms, jų priklausomybė nuo pranešančiosios šalies yra ribota. Kiti svarbūs vario formų vidaus gamintojai naudoja visas savo pagamintas vario formas vario pusgaminiams gaminti.

48.

Komisija tyrė, kiek galėtų būti palaikomas kainų padidėjimas EEE vario formų prekybos rinkoje. Rinkos tyrimu patvirtinta, kad dėl esamų didelių perteklinių formų gamybos pajėgumų naujas subjektas jaus konkurencinius suvaržymus ir negalės didinti vario formų kainos.

49.

Be to, jeigu vario formų prekybos rinkoje kainos išaugtų, yra galimybė, kad į vertės grandinę neįsitraukę vario formų vartotojai integruotųsi į tiekėjų rinką ir taptų aktyviais vario formų gamintojais.

50.

Be to, rinkos tyrimu patvirtinta, kad vario pusgaminių vartotojų rinkos vykdo konkurencinį spaudimą vario formų tiekėjų rinkai. Pirmiausia taip yra dėl to, kad vario pusgaminių vartotojų rinkose yra daugiau pardavėjų (prekybos rinkos dalyvių) nei formų tiekėjų rinkoje; antra, integruoti pardavėjai turi perteklinių pajėgumų, kurių turėtų ir naujas subjektas; trečia, vario pusgaminių vartotojų rinkos pardavėjai patiria konkurenciją iš ne vario gaminių pardavėjų; ketvirta, jie patiria didelę konkurenciją iš vario pusgaminius, kurie naudojami elektros ir elektronikos pramonėje, gaminančių konkurentų, esančių už Europos ribų.

51.

Atsižvelgiant į vario formų rinkos ypatybes, jos struktūrą, dėl perteklinių gamybos pajėgumų atsiradusius apribojimus ir vario pusgaminių vartotojų rinkų konkurencinį spaudimą, prieita prie išvados, kad sandoris nekelia grėsmės EEE vario formų rinkoje itin suvaržyti veiksmingą konkurenciją.

2.   Vertikalieji padariniai

52.

Komisijai pranešta, kad, remdamasis savo padėtimi vario formų rinkoje, naujas subjektas būtų pajėgus ir imtųsi iniciatyvos vykdyti konkurencijos slopinimo strategiją vario pusgaminių rinkoje. Šiuo susirūpinimu atkreiptas dėmesys, kad galima diskriminacija naujo subjekto pavaldžiųjų bendrovių (t. y. „Schwermetall“ ir „Prymetall“), kurios veikia vario pusgaminių vartotojų rinkoje, naudai.

53.

Kaip nurodyta Nehorizontaliųjų susijungimų gairėse, nehorizontalieji susijungimai „nekelia grėsmės veiksmingai konkurencijai, išskyrus atvejus, kai susijungusioji įmonė bent vienoje iš svarstomų rinkų turi didelę įtaką (tačiau nebūtinai tokią, kad įgytų dominuojančią padėtį)“.

54.

Kaip išdėstyta anksčiau, naujas subjektas EEE vario formų prekybos rinkoje vis tiek patirtų konkurencinį tiek vario formų vidaus gamintojų, tiek vario formų pirkėjų, kurie gali integruotis į tiekėjų rinką, spaudimą. Atsižvelgiant į tai, naujas subjektas neturės galimybės vario pusgaminių vartotojų rinkose vykdyti jokios sėkmingos tiekėjų konkurencijos slopinimo strategijos.

55.

Be to, net jeigu naujas subjektas nuspręstų vykdyti tokią strategiją ir kai kurie vario formų pirkėjai dėl to patirtų laikinų sunkumų apsirūpinti jiems reikalingomis vario formomis, bent jau EEE masto vario pusgaminių rinkos, kaip išdėstyta anksčiau, yra konkurencingos. Todėl galima išsklaidyti bet kokias abejones dėl grėsmės vartotojų gerovei.

56.

Dėl to sandoris nekelia grėsmės itin apriboti veiksmingą konkurenciją vario pusgaminių rinkose.

3.   Koordinuoti padariniai

57.

Komisija toliau tyrė, ar faktas, kad įmonė A-TEC, kuri yra pagrindinė šalių konkurentė EEE vario formų rinkoje ir kuri taip pat yra svarbi įmonių NA ir „Cumerio“ smulkioji akcininkė, galėtų sukelti koordinuotų padarinių šios rinkos atžvilgiu. Naujas subjektas ir įmonės A-TEC pavaldžioji bendrovė „Brixlegg“ užimtų bendrą maždaug 70–80 % EEE vario formų prekybos rinkos dalį. Atmetus OF-Cu formas, naujas subjektas ir įmonė „Brixlegg“ užimtų bendrą maždaug 70–80 % rinkos dalį.

58.

Komisija šiuo metu neturi duomenų, kad įmonė A-TEC ir naujas subjektas ketintų koordinuoti savo elgseną vario formų rinkoje.

59.

Kad koordinavimas būtų tolygus, turi būti įvykdytos trys sąlygos, nustatytos sprendime dėl „Airtours“ ir įtrauktos į Horizontaliųjų susijungimų gaires.

60.

Pirma, tik pagrįsta savalaikių ir pakankamų atsakomųjų veiksmų grėsmė sulaiko įmones nuo koordinavimo sąlygų nukrypimo. Todėl rinkos turi būti pakankamai skaidrios, kad leistų veiksmus koordinuojančioms įmonėms pakankamu mastu kontroliuoti, ar kitos įmonės nenukrypsta nuo koordinavimo sąlygų. Rinkos tyrimo rezultatai, susiję su kainos skaidrumo sąlygomis šioje rinkoje, yra skirtingi. Jeigu naujas subjektas ir A-TEC mėgintų koordinuoti savo konkurencinę elgseną, negalima visiškai atmesti prielaidos, kad A-TEC dėl savo, kaip smulkiosios akcininkės, padėties galėtų gauti informacijos apie NA – tokios galimybės nebūtų, jei ji neturėtų akcijų.

61.

Antra, koordinavimas nėra tolygus, jei nukrypimo pasekmės nėra pakankamai griežtos, kad įtikintų veiksmus koordinuojančias įmones, jog koordinavimo sąlygų laikymasis joms yra naudingiausias. Tuo atveju, jei būtų nustatyta, kad naujas subjektas arba A-TEC nukrypo nuo potencialių koordinavimo sąlygų, jų galimybės ir atsakomosios priemonės būtų gana skirtingos, atsižvelgiant į jų skirtingus pajėgumus ir rinkos padėtį. Tai, kad naujas subjektas turės daugiau perteklinių pajėgumų ir beveik tris kartus didesnę nei A-TEC rinkos dalį reiškia, kad naujas subjektas bus pajėgesnis imtis atsakomųjų veiksmų nei A-TEC. Tuo pačiu mažumos akcijų valdymas gali suteikti A-TEC galimybę pasinaudoti tuo, kad ji valdo akcijas, ir imtis atsakomųjų veiksmų naudojantis informacija, kuri jai būtų neprieinama, jei ji būtų eilinis konkurentas, arba stambaus akcininko teisėmis prieštaraujant naujo subjekto verslo politikai. Atsižvelgiant į tai, negalima atmesti prielaidos, kad A-TEC ir naujas subjektas gali laikyti vienas kitą pajėgiu reaguoti į nukrypimus nuo galimo susitarimo.

62.

Trečia, kad veiksmų koordinavimas būtų sėkmingas, nekoordinuojančių įmonių ir galimų konkurentų bei klientų veiksmai neturi galėti kelti pavojaus laukiamai koordinavimo naudai. Jei koordinavimu būtų siekiama sumažinti bendrą pajėgumą vario formų rinkoje, vartotojams tik pakenktų, jei veiksmų nekoordinuojančios įmonės negalėtų arba nenorėtų reaguoti į šį sumažinimą pakankamai padidindamos savo pajėgumą ir taip užkirsdamos kelią grynam pajėgumo sumažėjimui ar bent jau paversdamos koordinuotą pajėgumo sumažinimą nepelningu.

63.

Net jeigu naujas subjektas kartu su A-TEC sugebėtų vykdyti koordinavimo strategiją, kuriai nebūtų visiškai prieštaraujama iš konkurentų pusės, konkurencijos sąlygos vario produktų vartotojų rinkoje užkirstų kelią šiems mėginimams siekti konkurencijai prieštaraujančių padarinių vartotojų rinkose didinat vario produktų kainas vartotojams.

64.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta anksčiau, galima daryti išvadą, kad dėl siūlomo sandorio nekiltų koordinuotų padarinių, dėl kurių EEE vario formų rinkoje būtų itin apribota veiksminga konkurencija.

III.   IŠVADA

65.

Dėl pirmiau minėtų priežasčių sprendimu daroma išvada, kad siūloma koncentracija labai nepakenks veiksmingai konkurencijai bendrojoje rinkoje arba didelėje jos dalyje.

66.

Todėl koncentracija turėtų būti skelbiama suderinama su bendrąja rinka ir EEE susitarimu pagal Susijungimų reglamento 2 straipsnio 2 dalį bei 8 straipsnio 1 dalį ir EEE susitarimo 57 straipsnį.


(1)  OL L 24, 2004 1 29, p. 1.