15.5.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 118/35


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

(2008/C 118/15)

Šis paskelbimas suteikia teisę užprotestuoti paraišką pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo šio paskelbimo datos.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„HUITRES MARENNES OLERON“

EB Nr.: FR/PGI/005/0591/16.02.2007

SGN ( X ) SKVN ( )

1.   Pavadinimas

„Huîtres Marennes Oléron“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Prancūzija

3.   Žemės ūkio produkto ar maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis:

1.7 klasė. Šviežia žuvis, moliuskai ir vėžiagyviai bei iš jų pagaminti produktai

3.2.   Produkto, pavadinto 1 punkte nurodytu pavadinimu, aprašymas

Huîtres Marennes Oléron yra austrių fermoje išaugintos austrės. Jos nėra jūrinės austrės.

Po austrių patalpinimo į fermas, priklausomai nuo austrių pasikeitimo, kuris matuojamas užpildymo indeksu (mėsos be skysčio svoris lyginant su visu svoriu x 100), fermoje, Marennes Oléron austrės būna:

nuo 7 iki 10,5 – „Huître fine de claire“,

didesnis ar lygus 10,5 – „Huître spéciale de claire“,

didesnis ar lygus 12 – „Huître spéciale pousse en claire“.

Skonio savybės:

„Huître fine de claire“ yra vandeninga ir subalansuoto švelnaus skonio.

„Huître Fine de Claire Verte“ atitinka „Huître fine de claire“ savybes, jų geldelės atspalvis žalsvas, parodantis, kad ji pažaliavo „žaliojoje“ fermoje.

„Spéciale de Claire“ austrė yra apvali, didelė, pastebimai minkštesnė.

„Spéciale de Claire Verte“ austrė atitinka „Spéciale de Claire“ austrės savybes, jų geldelės atspalvis žalsvas, parodantis, kad ji pažaliavo „žaliojoje“ fermoje.

„Spéciale Pousse en Claire“ austrė yra didelė, standi ir traški, dramblio kaulo spalvos, išraiškingo ir ilgai burnoje išliekančio skonio.

Marennes Oléron austrės parduodamos gyvos ir neperdirbtos.

3.3.   Žaliavos

netaikoma

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams)

netaikoma

3.5.   Specialūs gamybos etapai, kurie turi būti vykdomi nustatytoje geografinėje vietovėje

Marennes Oléron austrės turi būti brandinamos ar auginamos nustatytoje geografinėje vietovėje.

3.6.   Specialios pjaustymo, tarkavimo, pakavimo ir kt. taisyklės

Marennes Oléron austrės pakuojamos ir paruošiamos išvežti nustatytoje geografinėje vietovėje; tokiu būdu, taikant greitą paruošimą, nenukenčia kokybė ir užtikrinama sanitarinė sauga bei garantuojama kilmės vieta.

Kad nenukentėtų produkto kokybė ir būtų užtikrinta sanitarinė sauga, būtina supakuoti austres per 24 valandas jas sužvejojus. Austrių augintojas patikrina sanitarinę austrių būklę ir atlieka siunčiamų austrių sanitarinę stebėseną. Siuntėjai laikosi kolektyvinio daugiamečio sanitarinio savikontrolės plano, pagal kurį paimami mėginiai ir atliekama bakteriologinė analizė. Kokybė taip pat užtikrinama per galutinį patikrinimą prieš pakuojant, kurį atlieka kvalifikuoti darbuotojai ar administracija, jo metu pašalinamos tuščios, blogai susiformavusios ar purvinos geldelės. Austrės pakuojamos taip, kad didesnės geldelės įdubmas būtų apačioje, kad būtų užtikrintos kuo geresnės saugojimo sąlygos. Pakuotės patikimai sutvirtinamos, o pintinėlės atitinka supakuotų austrių kiekį, kad būtų išvengta bet kokio geldelių judėjimo.

Kad būtų garantuota produkto kilmė, siuntėjas pildo produktų stebėsenos registrą (partijomis), pagal kurį produktą galima atsekti didėjančia ir mažėjančia tvarka. Remiantis galiojančiomis taisyklėmis (Dekretas Nr. 94-340), kiekviena siuntimo įmonė turi turėti veterinarijos tarnybų patvirtinimą (EB Nr.), leidžiantį užsiimti gyvų moliuskų gabenimu.

Produktą draudžiama gabenti nesupakuotą ar pristatyti į prekybos vietą neoriginalioje pakuotėje.

3.7.   Specialios ženklinimo taisyklės

Be galiojančiose taisyklėse numatytų nuorodų, ant etikečių turi būti šios Huîtres Marennes Oléron būdingos nuorodos:

Geografinis pavadinimas: „Huîtres Marennes Oléron“

„Huîtres Marennes Oléron“ logotipas

Saugomos geografinės nuorodos logotipas

Komercinis pavadinimas, priklausomai nuo produkto:

„Huîtres Fines de Claires“ su užrašu: „affinées en claires à Marennes Oléron“

„Huîtres Fines de Claires Vertes“ su užrašu: „affinées en claires à Marennes Oléron“

„Huîtres Spéciales de Claires“ su užrašu: „affinées en claires à Marennes Oléron“

„Huîtres Spéciales de Claires Vertes“ su užrašu: „affinées en claires à Marennes Oléron“

„Huîtres Spéciales Pousse en Claire“

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

Geografinė vietovė „Huîtres Marennes Oléron“ austrėms fermose brandinti bei auginti, pakuoti ir siųsti yra Bassin de Marennes Oléron.

Geografinė vietovė apima 27 komunas: Le Gua, Nieulle-sur-Seudre, St. Just-Luzac, Marennes, Bourcefranc-le-Chapus, Hiers-Brouage, Moëze, Saint Froult, Port des Barques, Beaugeay, Soubise, Saint Nazaire (dešinysis Seudros krantas: 12 komunų), La Tremblade, Etaules, Chaillevette, L'Eguille, Arvert, Breuillet, Mornac (kairysis Seudros krantas: 7 komunos), Saint Trojan, Grand Village, Le Château d'Oléron, Saint Pierre d'Oléron, Dolus, Saint Georges d'Oléron, La Brèe les Bains, Saint Denis d'Oléron (Ile d'Oléron: 8 komunos).

5.   Ryšys su geografine vietove

5.1.   Geografinės vietovės ypatybės

Pagrindinė veikla, kuria užsiimama Bassin de Marennes Oléron, yra kiautuotųjų vėžiagyvių auginimas. Austrės auginamos ir brandinamos negėlo vandens pelkėse ir potvynio ir atoslūgio zonoje (tik auginamos).

Austrių fermos dažnai yra buvusiose negėlo vandens pelkėse, tai seklūs vandens telkiniai Sedros pakrantėse arba krante tarp Olerono salos ir žemyno. Į jas įteka sūroko vandens (jūros ir gėlo vandens mišiniu), pakylančio kanalais potvynio metu.

Fermos aplinkoje gausu mineralų ir maistingųjų medžiagų, reikalingų fitoplanktonui, kuriuo maitinasi austrės, augti. Geldelė padeda austrėms filtruoti vandenį, iš kurio jos gauna fermose esančių būdingų maistinių medžiagų. Per kelias valandas įsisavinusi šias fermai būdingas maistines medžiagas, austrė pasikeičia dėl svarbaus jos ląstelienos atsinaujinimo ir įgyja tai aplinkai būdingų savybių.

5.2.   Produkto ypatybės

Huîtres Marennes Oléron brandinamos ar auginamos fermose, todėl jų skonis yra subtilesnis (ne toks kartus ir joduotas) už jūrinių austrių, jos atsparesnės buvimui ne vandenyje, taigi turi geriau saugojimui tinkančių savybių, jų geldelė kokybiškesnė (nėra parazitų ant išorinių sienelių, vidinės sienelės perlamutrinės), jų geldelės atspalvis žalsvas (Fines de claires vertes ar Spéciales de claires vertes rūšys) ir natūraliai apsivalo. Auginant fermose, austrės, be įgytų brandinimo savybių, užauga didesnės (tiek mėsa, tiek geldelė), jų sandara ir skonis ypač specifiniai.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto kokybės ar ypatybių (SKVN atveju) arba produkto ypatingos kokybės, reputacijos ar kitų ypatybių (SGN atveju) ryšys

Marennes Oléron austrės yra:

išaugintos išskirtinėje aplinkoje, kuriai būdinga unikali ir specifinė geomorfologinė konfigūracija ir hidraulinė sistema,

austrių augintojų šimtmečius apie produktą ir aplinką kauptos patirties, dėl kurios atsirado auginimas ir brandinimas fermose, rezultatas,

gyvas moliuskas, austrė, puikiai prisitaikiusi prie šios aplinkos.

Pagrindinės organoleptinės savybės pasikeitusios po brandinimo ar auginimo fermose:

geresnis estetinis vaizdas: sumažėja ar visai išnyksta tam tikri organizmai, prisitvirtinantys prie jūrinės austrės geldelės – polipai, makrofitiniai dumbliai. Be to, fermose austrės gali sutvirtinti vidines geldelės sieneles, pastarosioms tampant perlamutrinėmis.

geresnis išsilaikymas ne vandenyje: dėžėse supakuotų austrių atsparumas yra daug didesnis, jei jos yra išaugintos fermose, nes dėl fermoje sustiprėjusios geldelės sumažėja tarpvožtuvinio vandens nutekėjimas ištraukus austres iš vandens.

subtilus skonis: fermai būdinga molinga ir mineralinė dugno ir sienelių aplinka. Dėl jos susidaro austrių maisto dauginimuisi svarbus maistingas pagrindas. Fermose esančios austrės maitinasi šiuo fermoms būdingu maistu. Dėl tokio maisto austrės įgyja „fermos skonį“. Be to, išaugintų fermose austrių skonis tampa ne toks sūrus.

geldelės kraštelio pažaliavimas (nesisteminis): fermos sienelės gali pasidengti diatominiais dumbliais, vadinamais Navicula ostrea, gaminančiais mėlynos spalvos pigmentą. Filtruodama fermos vandenį austrė nudažo geldelės kraštelius. Susimaišęs su natūralia geldelės kraštelių spalva, mėlynasis dumblio pigmentas nudažo juos žaliai.

austrės dydis (tik auginant fermose): auginant fermose, austrės pastebimai užauga, o jų svoris padvigubėja, lyginant su pradiniu svoriu. Dėl išskirtinai turtingos fermos aplinkos tokiomis sąlygomis, geldelėje yra ypač daug mėsos, o austrė įgyja išskirtinį fermai būdingą skonį.

Nuoroda į specifikacijos paskelbimą

http://agriculture.gouv.fr/spip/IMG/pdf/cdc_igp_huitres_maren.pdf


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.