52008PC0861

Pasiūlymas Tarybos sprendimas dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas, sudarymo /* KOM/2008/0861 galutinis - AVC 2008/0251 */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 16.12.2008

KOM(2008) 861 galutinis

2008/0251 (AVC)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas, sudarymo

(pateikta Komisijos)

AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

Pridedamas pasiūlymas – tai laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos (RPA) valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo (EPS) pagrindas, sudarymo teisinė priemonė:

i) Tarybos sprendimo dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas EPS pagrindas, sudarymo pasiūlymas.

2007 m. spalio 23 d. komunikate Tarybai ir Europos Parlamentui nurodyta, kad baigtos derybos dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas EPS pagrindas, siekiant nesutrikdyti prekybos su Bendrija 2007 m. gruodžio 31 d. pasibaigus galioti Kotonu susitarimo V priede nustatytam prekybos režimui ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nuo šio prekybos režimo nukrypti leidžiančiai nuostatai. Baigus derybas laikinąjį susitarimą, kuriuo nustatomas EPS pagrindas, 2007 m. lapkričio 28 d. parafavo Seišeliai, Zambija ir Zimbabvė, 2007 m. gruodžio 4 d. – Mauricijus, o 2007 m. gruodžio 11 d. – Komorai ir Madagaskaras.

Dėl to iš šešių RPA valstybių penkios (Komorai, Madagaskaras, Mauricijus, Seišeliai ir Zimbabvė) buvo įtrauktos į 2007 m. gruodžio 20 d. Tarybos priimto reglamento dėl EPS ir patekimo į rinką[1] 1 priedo sąrašą, kuriame išvardytos šalys, nuo 2008 m. sausio 1 d. pasinaudojusios Bendrijos pasiūlymu dėl patekimo į rinką pagal ekonominės partnerystės susitarimus. Įsigaliojus laikinajam susitarimui, kuriuo nustatomas EPS pagrindas, jos bus visam laikui įtrauktos į šį sąrašą. Taip bus užtikrintas suderintas prekybos režimas su Europos Sąjunga – visoms susitarimą parafavusioms RPA valstybėms, įskaitant dvi valstybes, kurias Jungtinės Tautos priskiria prie mažiausiai išsivysčiusių šalių, bus suteikta geresnė galimybė patekti į rinką. Kadangi Zambija nepateikė pasiūlymo dėl patekimo į rinką, ji nebuvo įtraukta į reglamentą. Zambijai, mažiausiai išsivysčiusiai šaliai, toliau taikomas prekybos režimas „Viskas, išskyrus ginklus“.

Laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas RPA valstybių ir Bendrijos bei jos valstybių narių EPS pagrindas, taikymo sritis bus išplėsta baigus derybas dėl išsamaus EPS iki 2008 m. gruodžio mėn. Šiuo metu jis apima visas priemones, reikalingas laisvajai prekybos zonai, atitinkančiai 1994 m. GATT XXIV straipsnio nuostatas[2], įsteigti. Į šį susitarimą taip pat įtrauktos nuostatos dėl kilmės taisyklių, netarifinių priemonių, prekybos apsaugos priemonių, ginčų vengimo ir sprendimo, žuvininkystės, vystymosi ir administracinės bei institucinės nuostatos.

Toliau vyksta derybos dėl išsamaus EPS nuosekliai laikantis 2002 m. birželio 12 d. Tarybos priimtų nurodymų dėl ekonominės partnerystės susitarimų su AKR valstybėmis.

Institucinėse nuostatose numatytas EPS komitetas, sudarytas iš šalių atstovų, kurie turi būti atsakingi už visų susitarime nustatytų reikalų administravimą.

Kol įsigalios laikinasis susitarimas, kuriuo nustatomas EPS pagrindas, laikinajame susitarime numatyta laikinai taikyti Susitarimą.

Komisija nusprendė, kad derybų rezultatai priimtini bei atitinka Tarybos derybų nurodymus, ir prašo Tarybos:

- įgalioti Bendrijos vardu sudaryti laikinąjį susitarimą, kuriuo nustatomas RPA valstybių ir Bendrijos bei jos valstybių narių EPS pagrindas;

Europos Parlamento bus prašoma pritarti EPS sudarymui

Valstybės narės irgi yra susitarimo šalys, todėl turi ratifikuoti šį susitarimą pagal savo vidaus procedūras.

2008/0251 (AVC)

Pasiūlymas

TARYBOS SPRENDIMAS

dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas, sudarymo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 133 ir 181 straipsnius kartu su 300 straipsnio 3 dalies antrąja pastraipa,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą[3],

atsižvelgdamos į Europos Parlamento pritarimą[4],

kadangi:

(1) 2002 m. birželio 12 d. Taryba įgaliojo Komisiją pradėti derybas su AKR šalimis dėl ekonominės partnerystės susitarimų.

(2) 2007 m. lapkričio 28 d. baigtos derybos dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas, (toliau – laikinasis EPS) su Seišeliais, Zambija ir Zimbabve. 2007 m. gruodžio 4 d. laikinąjį EPS parafavo Mauricijus, o 2007 m. gruodžio 11 d. – Komorai ir Madagaskaras.

(3) Nuo [...] iki įsigaliojimo laikinasis EPS taikomas laikinai.

(4) Laikinasis EPS turėtų būti sudarytas Europos bendrijos vardu,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Bendrijos vardu sudaromas laikinasis susitarimas, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas.

Laikinojo EPS tekstas pridedamas prie šio sprendimo.

2 straipsnis

Tarybos pirmininkas Bendrijos vardu pateikia laikinojo EPS 62 straipsnio 2 dalyje nurodytą pranešimą.

Priimta Briuselyje […]

Tarybos vardu

Pirmininkas

[…]

FINANSINĖ TEISĖS AKTO, KURIO POVEIKIS BIUDŽETUI SUSIJĘS TIK SU PAJAMOMIS, PASIŪLYMO PAŽYMA

1. PASIŪLYMO PAVADINIMAS:

TARYBOS SPRENDIMAS dėl laikinojo susitarimo, kuriuo nustatomas Rytų ir Pietų Afrikos valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių ekonominės partnerystės susitarimo pagrindas, sudarymo

2. BIUDŽETO EILUTĖS:

Skyrius ir straipsnis: 12/120

Atitinkamais metais biudžete numatyta suma: 16 431 900 000 (2008 m. biudžetas)

3. FINANSINIS POVEIKIS

( Pasiūlymas neturi finansinio poveikio

( Pasiūlymas neturi finansinio poveikio išlaidoms, bet turi tokį finansinį poveikį pajamoms

4. KOVOS SU SUKČIAVIMU PRIEMONĖS

Siekdama apsaugoti finansinius Bendrijos interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų, Komisija gali atlikti patikrinimus vietoje ir tyrimus pagal RPA valstybių ir Europos bendrijos bei jos valstybių narių susitarimo 22 straipsnį ir prie jo pridėto 2 protokolo 7 straipsnį. Prireikus tyrimus atlieka Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF); tokie tyrimai reglamentuojami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1073/1999. Komisijos tarnybos reguliariai tikrins dokumentus ir vykdys patikrinimus vietoje.

5. KITOS PASTABOS

Priėmus Tarybos reglamentą 1528/2007 buvo panaikinti visi likę muitai, taikomi produktams, kilusiems iš AKR regionų ar valstybių, baigusių derybas dėl ekonominės partnerystės susitarimų ar susitarimų dėl PPO reikalavimus atitinkančios prekybos tvarkos. Todėl šis pasiūlymas neturi papildomo finansinio poveikio.

[1] Tarybos reglamentas 1528/2007.

[2] Bendrasis susitarimas dėl muitų tarifų ir prekybos (1994 m.).

[3] OL C[…], […], p. […].

[4] OL C[…], […], p. […].