52007SC1720

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas - Pridedamas prie pasiūlymo dėl Europos parlamento ir Tarybos reglamento dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su sunkiųjų kelių transporto priemonių išmetamais teršalais ir su galimybe naudotis transporto priemonės remonto informacija, suderinimo - Poveikio vertinimo santrauka {COM(2007) 851 final} {SEC(2007) 1718} /* SEK/2007/1720 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 21.12.2007

SEK(2007) 1720

KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

pridedamas prie pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su sunkiųjų kelių transporto priemonių išmetamais teršalais ir su galimybe naudotis transporto priemonės remonto informacija, suderinimo Poveikio vertinimo santrauka {COM(2007) 851 final}{SEC(2007) 1718}

KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

pridedamas prie pasiūlymo dėl EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su sunkiųjų kelių transporto priemonių išmetamais teršalais ir su galimybe naudotis transporto priemonės remonto informacija, suderinimo Poveikio vertinimo santrauka

Pastarąjį dešimtmetį oro kokybė pagerėjo, tačiau visoje Europos Sąjungoje tebėra didelių oro kokybės problemų, ypač miesto vietovėse ir tankiai gyvenamuose regionuose.

Iki 2020 m. ES dar nebus pasiekusi 6-osios aplinkosaugos veiksmų programos tikslų. Net ir veiksmingai įgyvendinus dabartinius teisės aktus išliks didelis neigiamas poveikis sveikatai ir aplinkai.

Siekiant išspręsti šias problemas, reikia imtis papildomų priemonių, todėl šiuo tikslu buvo vertinamos tokios galimybės:

- politikos nekeitimas;

- reglamentavimas Europos lygmeniu;

- reglamentavimas valstybėse narėse;

- valstybių narių mokestinės lengvatos;

- nereglamentavimas.

Atlikus poveikio vertinimą paaiškėjo, kad siekiant gerinti oro kokybę reikia toliau mažinti sunkiųjų transporto priemonių išmetamųjų teršalų ribines vertes (Euro VI), tačiau tuo pat metu išlaikyti vidaus rinkos veikimą.

Kietųjų dalelių (KD) teršalai kelia vis didesnį mokslininkų susirūpinimą, todėl Europos Sąjungos lygmeniu reikia nustatyti suderintas išmetamųjų teršalų ribines vertes, kad nebūtų sudarytos kliūtys sunkiųjų transporto priemonių platinimui ir judėjimui ir kad būtų iš esmės sumažintas kietųjų dalelių išmetimas iš šių transporto priemonių visoje ES. Siūloma 66 % sumažinti kietųjų dalelių išmetimo ribinę vertę iki 0,01 g/kWh ribos, kuriai pasiekti, atsižvelgiant į dabartines technologijas, reikės į visas dyzelinu varomas transporto priemones montuoti kietųjų dalelių filtrus.

Papildomi veiksmai dėl azoto oksido (NOx) ir angliavandenilių (HC)[1] išmetalų taip pat yra pateisinami atsižvelgiant į tai, kad daug valstybių narių kitaip nesugebės laikytis teršalų išmetimo nacionalinių ribų direktyvos (2001/81/EB) ir pasiūlymo peržiūrėti oro kokybės direktyvas (COM(2005) 447)[2]. Siūloma 80 % sumažinti NOx iki 0,4g/kWh ribos. Reikia plačiau naudoti variklio technologijas ir išmetamųjų teršalų apdorojimo technologijas, kad būtų įmanoma laikytis nustatytų NOx išmetalų ribinių verčių.

Šiame poveikio vertinime svarstoma nemažai galiojančių teisės aktų pakeitimų. Iš esmės jais siekiama toliau mažinti iš transporto priemonių išmetamų teršalų ribines vertes ir mažinti transporto priemonių, kurios išmeta nereikalingus teršalų kiekius, keliamą pavojų nustačius griežtesnius ir išsamesnius reglamentavimo reikalavimus, dėl kurių sąnaudos per daug nepadidėtų. Be to, šiais pakeitimais būtų užtikrinta vienoda galimybė naudotis transporto priemonės remonto informacija.

Poveikio vertinime daroma išvada, kad būsimas išmetamųjų teršalų ribines vertes reikėtų suderinti su JAV taikomomis vertėmis. Dauguma suinteresuotųjų šalių (įskaitant pramonę) pritaria derinimui su JAV taikomomis ribinėmis vertėmis, o mūsų poveikio vertinimas rodo, kad tai ekonomiškai naudinga.

Dėl to žymiai pagerės oro kokybė ir bus sumažintos išlaidos, skiriamos varikliams kurti ir bandyti. Pasiūlymu iš esmės bus suteikta galimybė gamintojams gaminti aplinką ypač tausojančius variklius JAV ir Europos rinkoms.

Taip pat bus sudaryta galimybė valstybėms narėms laikytis oro kokybės direktyvos reikalavimų.

[1] Angliavandeniliai (HC) ir lakieji organiniai junginiai (VOC) šiame dokumente naudojami pakaitomis.

[2] Pasiūlymas dėl aplinkos oro kokybės direktyvos pakeistų esamus oro kokybės srities teisės aktus, t. y. Direktyvas 96/62/EB (Pagrindų direktyva), OL L 296, 1996 11 21, p. 55, ir tris „dukterines direktyvas“ 1999/30/EB, 2000/69/EB, 2002/3/EB bei Tarybos sprendimą 97/101/EB.