30.12.2006   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 325/43


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, iš dalies keičiantį Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1408/71 dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims ir jų šeimos nariams, judantiems Bendrijoje, ir Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 574/72, nustatantį Reglamento (EEB) Nr. 1408/71 įgyvendinimo tvarką

COM(2005) 676 final — 2005/0258 (COD)

(2006/C 325/12)

Taryba, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 262 straipsniu, 2006 m. vasario 14 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, iš dalies keičiantį Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1408/71 dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims ir jų šeimos nariams, judantiems Bendrijoje, ir Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 574/72, nustatantį Reglamento (EEB) Nr. 1408/71 įgyvendinimo tvarką

Užimtumo, socialinių reikalų ir pilietybės skyrius, kuris buvo atsakingas už darbo šiuo klausimu organizavimą, 2006 m. lapkričio 7 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Rodríguez García-Caro.

431-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2006 m. gruodžio 13–14 d. (2006 m. gruodžio 13 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 140 nariams balsavus už, nė vienam nariui nebalsavus prieš ir 2 susilaikius.

1.   Išvados

1.1

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas palankiai vertina pasiūlymą iš dalies pakeisti Reglamentą Nr. 1408/71 ir tikisi, kad tai bus vienas iš paskutinių, o galbūt paskutinis pakeitimas, dėl kurio jam tenka išsakyti savo nuomonę. Tai reikštų, kad Reglamentas Nr. 883/2004 visiškai įsigaliotų tik Europos Parlamentui ir Tarybai priėmus naują įgyvendinimo reglamentą, kuris pakeistų Reglamentą Nr. 574/72.

1.2

Todėl Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas skatina valstybes nares ir Parlamentą supaprastinti naujojo reglamento procedūrą, kad ji būtų veiksmingesnė negu Reglamento Nr. 883/2004 priėmimo procedūra. Europos darbuotojų judumo metais tai būtų geriausias Europos Sąjungos institucijų indėlis.

2.   Įžanga

2.1

Įsigaliojus Reglamentams Nr. 1408/71 ir Nr. 574/72 dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo dirbantiems asmenims ir jų šeimos nariams, judantiems Europos Sąjungoje, jie buvo ne kartą keičiami siekiant juos pritaikyti prie pakeistų valstybių narių teisės aktų ir atsižvelgiant į įvairius Teisingumo Teismo sprendimus socialinės apsaugos srityje.

2.2

Šiais pakeitimais atnaujinama socialinės apsaugos koordinavimo sistema Bendrijos lygiu, kad jos teritorijoje judantys Europos piliečiai nenukentėtų dėl savo teisių socialinės apsaugos srityje naudodamiesi viena iš pagrindinių ES teisių — laisvai judėti ir apsigyventi.

2.3

Pagrindinis pakeitimas Europos Sąjungos valstybių narių socialinės apsaugos sistemų koordinavimo srityje buvo padarytas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu Nr. 883/2004 (1). Šis reglamentas pakeičia Reglamentą Nr. 1407/71, tačiau jis dar netaikomas, kadangi laukiama, kol bus priimtas reglamentas, pakeičiantis Reglamentą Nr. 574/72. Dėl pasiūlymo priimti reglamentą, nustatantį Reglamento Nr. 883/2004 (2) įgyvendinimo tvarką, jau pradėta teisinė procedūra, o Komitetas neseniai priėmė nuomonę (3) dėl šio pasiūlymo.

2.4

EESRK jau pateikė nuomonę dėl reglamento dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo (4).

3.   Pasiūlymo turinys

3.1

Pasiūlymu, dėl kurio Komiteto prašoma pateikti nuomonę, siekiama atnaujinti Reglamento Nr. 1408/71 priedus atsižvelgiant į valstybių narių nacionalinių socialinės apsaugos teisės aktų pakeitimus. Kartu norima supaprastinti Bendrijos teisės aktų socialinės apsaugos sistemų koordinavimo srityje taikymą.

3.2

Šiuo klausimu Komisijos parengtame dokumente nesiūlomi jokie Reglamento Nr. 574/72 pakeitimai.

3.3

Siūlomi pakeitimai, atsižvelgiant į jų įvairų pobūdį ir siekiant supaprastinti darbo dokumentą, bus pateikti konkrečių pastabų skyriuje.

4.   Bendrosios pastabos

4.1

Apskritai Komitetas palankiai vertina pasiūlymą, dėl kurio yra paprašytas pateikti nuomonę, kadangi jame siūlomi pakeitimai pateikiami atsižvelgiant į įvairių valstybių narių teisės aktus. Bet koks Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo pakeitimas bus sutiktas palankiai, jeigu jis bus naudingas Sąjungos piliečiams ir supaprastins bei pagerins jų santykius su įvairiomis valdžios institucijomis, į kurias jiems tenka kreiptis dėl savo teisių.

4.2

Nors jau pradėta reglamento dėl Reglamento Nr. 883/2004 įgyvendinimo tvarkos priėmimo procedūra, Komitetas mano, kad bendros pastabos, kurias jis pateikė savo nuomonėje dėl kitų dalinių Reglamentų Nr. 1408/71 ir Nr. 574/72 pakeitimų, kurie buvo priimti 2005 m. rugsėjo 28–29 d. (5) EESRK plenarinėje sesijoje, vis dar aktualios ir reikia jas priminti. Šios pastabos šiuo metu yra visiškai pagrįstos.

4.3

Mums pateiktas pasiūlymas dėl pakeitimo pavadintas „Pasiūlymu priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, iš dalies keičiantį Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 1408/71 dėl socialinės apsaugos sistemų taikymo pagal darbo sutartį dirbantiems asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims ir jų šeimos nariams, judantiems Bendrijoje, ir Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 574/72, nustatantį Reglamento (EEB) Nr. 1408/71 įgyvendinimo tvarką“.

4.4

Pirmame pasiūlymo straipsnyje numatomi kai kurių Reglamento Nr. 1408/71 priedų pakeitimai, o Reglamentas Nr. 574/72 visai neminimas. Todėl siūlome pataisyti pasiūlymo pavadinimą išbraukiant užuominą apie Reglamentą Nr. 574/72, kad pavadinimas labiau atitiktų pasiūlymo turinį.

5.   Konkrečios pastabos

5.1

Pirmame straipsnyje siūloma pakeisti Reglamento Nr. 1408/71 I, II bis, III, IV ir VI priedus.

5.2

Siekiant integruoti Švedijos teisės aktų pakeitimus socialinės apsaugos ir socialinio draudimo įmokų srityje iš dalies keičiama I priedo I dalis, kurioje apibrėžiamos sąvokos „pagal darbo sutartį dirbantis asmuo“ ir „savarankiškai dirbantis asmuo“.

5.3

Atsižvelgiant į Nyderlandų ligos draudimo teisės aktų pakeitimus, keičiama I priedo II dalis, kurioje kalbama apie asmenis, kuriems taikomas šis reglamentas, ir aiškinamas sąvokos „šeimos narys“ apibrėžimas. Ši sąvoka apima sutuoktinį, registruotą partnerį ir vaiką iki aštuoniolikos metų.

5.4

Dėl įvairių Lietuvos ir Slovakijos socialinių pensijų įstatymo pakeitimų pakeistas II bis priedas dėl specialių neįmokinių išmokų. Priedas suderintas su atnaujintais Lietuvos nacionaliniais teisės aktais: Slovakijos nacionaliniai teisės aktai suderinti, o pašalpa išlaikyta tik įgytų teisių atveju.

5.5

Keičiama III priedo A dalis, kurioje kalbama apie iki šiol taikomas socialinės apsaugos konvencijų nuostatas, išbraukiamas 187 punktas dėl Italijos ir Nyderlandų bendrosios konvencijos.

5.6

Kadangi Slovakijoje invalidumo pensijų dydis priklauso nuo draudimo laikotarpio trukmės, keičiama IV priedo A dalis, kurioje išvardyti reglamento 37 straipsnio 1 dalyje nurodyti teisės aktai, pagal kuriuos invalidumo išmokų suma nepriklauso nuo draudimo laikotarpio trukmės.

5.7

Pakeitus Ispanijos teisės aktus, keičiama IV priedo B dalis, kurioje kalbama apie specialias sistemas savarankiškai dirbantiems asmenims, kuriems taikomos specialios nuostatos dėl kitoje valstybėje narėje įgytų draudimo laikotarpių sumavimo.

5.8

Slovakijos ir Švedijos atveju keičiama IV priedo C dalis. Šiame priede minimi atvejai, kai gali būti atsisakyta dvigubo išmokų skaičiavimo, kadangi rezultatai būtų tokie patys. Slovakijos atveju kalbama apie pensiją netekus maitintojo, o Švedijos atveju — apie minimalios užtikrinamosios pensijos, kuri priklauso nuo gyvenimo toje šalyje laikotarpių, apskaičiavimą.

5.9

Dėl pasikeitusių Švedijos teisės aktų atnaujinta IV priedo D dalis, kurioje išvardytos išmokos ir susitarimai dėl to paties pobūdžio išmokų, kurias galima gauti pagal dviejų ar kelių valstybių narių įstatymus, sumavimo. Be to, priede pateikiamas Suomijos ir Liuksemburgo dvišalis susitarimas.

5.10

Pakeistas ir VI priedas, kuriame išdėstytos konkrečios kai kurių valstybių narių teisės aktų įgyvendinimo nuostatos. Iš dalies keičiami tie skirsniai, kuriuose kalbama apie šias valstybes nares:

Skirsnis „E. Estija“ turėtų būti papildytas tėvystės išmokų apskaičiavimo taisyklėmis.

Skirsnyje „Q. Nyderlandai“ turėtų būti nurodyta, kad naujoji sveikatos priežiūros reforma įsigalioja nuo šių metų.

Skirsnyje „W. Suomija“ turėtų būti nurodyta Suomijos darbo pensijų teisės aktų reforma.

Skirsnyje „X. Švedija“ turėtų būti pateikiami naujuose socialinio draudimo ir pensijų reformos teisės aktuose padaryti pakeitimai.

5.11

Reglamento Nr. 1408/71 priedų pakeitimai iš esmės susiję su įvairių valstybių narių teisės aktų pakeitimais. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas palankiai vertina visus išmokų Bendrijos piliečiams mokėjimo tvarkos patobulinimus.

5.12

Vis dėlto norėtume pabrėžti, kad priedų ir specifinių atvejų Reglamentuose Nr. 1408/71 ir Nr. 883/2004 skaičiaus didinimas nėra geriausias būdas siekti socialinės apsaugos sistemų koordinavimo nuostatų supaprastinimo. Nuostatų tobulinimas ir paprastinimas buvo pagrindiniai Reglamento Nr. 883/2004 tikslai ir, Komiteto nuomone, reikėtų tęsti darbą šia linkme.

5.13

Komisija pateikė pasiūlymą dėl reglamento, iš dalies keičiančio Reglamentą Nr. 883/2004, siekdama apibrėžti jo priedo XI (6) turinį. Šis priedas atitinka Reglamento Nr. 1408/71 VI priedą. Tačiau Komitetas pastebi, kad šių priedų skirsniuose „W. Suomija“, apie kurią kalbama ir šios nuomonės 5.10 punkte, yra neatitikimų.

5.14

Pasiūlymo priimti reglamentą, dėl kurio teikiama ši nuomonė, I priedo 6 c punkte rašoma taip: „...jei asmuo dėl darbo kitoje valstybėje narėje yra įgijęs pensijų draudimo laikotarpių...“ O pasiūlymo priimti reglamentą, iš dalies keičiantį Reglamentą Nr. 883/2004, XI priedo skirsnyje „W. Suomija“ rašoma taip: „...jei asmuo yra įgijęs pensijos draudimo laikotarpių, pagrįstų darbu pagal darbo sutartį arba savarankišku darbu kitoje valstybėje narėje...“.

5.15

Komiteto nuomone, reikėtų suvienodinti abi redakcijas ir suderinti tekstus, kadangi kalbama apie tokį patį atvejį.

2006 m. gruodžio 13 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

pirmininkas

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  OL L 166, 2004 4 30.

(2)  COM(2006) 16 final.

(3)  Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, nustatantį Reglamento (EB) Nr. 883/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo tvarką. Pranešėjas Wolfgang Greif.CESE 1371/2006

(4)  OL C 75, 2000 2 15. Pranešėjas Rodrķguez Garcķa-Caro.

(5)  OL C 24, 2006 1 31. Pranešėjas Rodrķguez Garcķa-Caro.

(6)  COM(2006) 7 final, SOC/238. Rengiama EESRK nuomonė. Pranešėjas Wolfgang Greif.