22.9.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 234/14


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo parengti Europos Parlamento ir Tarybos pasiūlymą, iš dalies pakeičiantį Tarybos sprendimą 2000/819/EB dėl daugiametės įmonių ir verslininkystės, ypač mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ), programos (2001–2005 m.)

KOM (2004) 781 galutinis — 2004/0272 (COD)

(2005/C 234/03)

2005 m. sausio 11 d. Taryba, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 95 straipsniu, nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl Pasiūlymo parengti Europos Parlamento ir Tarybos pasiūlymą, iš dalies pakeičiantį Tarybos sprendimą 2000/819/EB dėl daugiametės įmonių ir verslininkystės, ypač mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ), programos (2001–2005 m.).

Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius, atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu parengimą, 2005 m. vasario 14 d. priėmė šią nuomonę. Pranešėjas p. Pezzini.

2005 m. kovo 9 d. 415-osios plenarinės sesijos metu, Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę vienbalsiai.

1.   Įžanga

1.1

Daug EESRK narių iš 2004 m. į ES įstojusių valstybių narių neturėjo galimybės atidžiai stebėti, kaip Bendrijos įmonių politika, ypač su VMĮ susijusi politika, buvo plėtojama pastaruosius dešimtmečius. Ši labai paprasta nuomonė yra svarbi dėl Komisijos pasiūlymų svarbos ir joje trumpai apžvelgti kai kurie politikos plėtojimo etapai.

2.   Istorinė apžvalga

2.1

Nuo devintojo dešimtmečio antrosios pusės Komisijoje įmonių politikos sritis iš esmės priklausė dviems generaliniams direktoratams — Pramonės generaliniam direktoratui ir XXIII generaliniam direktoratui, kuris pirmiausia buvo susijęs su šia sritimi, ypač su amatų sektoriumi ir MVĮ. Dešimtą dešimtmetį, XXIII generalinis direktoratas, palaikydamas glaudžius ryšius su valstybių narių prekybos asociacijomis, kasmet surengdavo daugybę posėdžių, kad nustatytų konkrečius mikro ir mažų įmonių poreikius.

2.2

1994 m. Komisija, paskatinta DG XXIII, įsteigė EIF (Europos investicijų fondas), pavesdamas jam dvi pagrindines užduotis:

1)

finansuoti tinklus, kurie buvo iš esmės svarbūs įmonių plėtrai;

2)

skatinti galimybę gauti kreditus, ypač, kai tai susiję su MVĮ, suteikiant garantijas už paskolas.

Šiuo metu EIF yra vienintelis, veikiantis antroje veiklos srityje.

2.3

Klausimai, kurie buvo iškelti daugelyje posėdžių su pirmiau minėtais generaliniais direktoratais, buvo aptarti trijose Europos konferencijose, vykusiose Avinjone (1990 m.), Berlyne (1994 m.) ir Milane (1997 m.). Tūkstančiai verslininkų iš valstybių narių dalyvavo kiekviename iš šių renginių.

2.4

Dėl to, tuo laikotarpiu įmonių programas siūlė Įmonių generalinis direktoratas arba XXIII generalinis direktoratas; XXIII generalinio direktorato siūlomos programos pirmiausia būdavo susijusios su amatų sektoriumi ir mažomis bei vidutinėmis įmonėmis.

2.5

1997 m. buvo priimta trečioji, MVĮ skirta daugiametė programa (1997 — 2000 m.); iš pradžių ji buvo aptarta su prekybos asociacijomis, o vėliau ją pradėjo XXIII generalinis direktoratas.

2.6

1997 m. lapkričio 20-21 d. Liuksemburgo Neeilinė Vadovų Taryba, kurios darbotvarkėje buvo įrašytas vienintelis klausimas — užimtumas, inicijavo tris praktines iniciatyvas padėti įmonėms išlikti konkurencingoms rinkose ir paragino Komisiją teikti pasiūlymus, kurie paspartintų verslo sektoriaus plėtrą ir skatintų darbo vietų kūrimą šioje srityje. Trys iniciatyvos — tai ETF, verslo pradžios programa, JEV (Bendra Europos įmonė) ir VMĮ garantijų schema.

2.7

1998 m., tiesiogiai dalyvaujant EIB ir EIF, Komisija inicijavo Augimo ir užimtumo iniciatyvą (1998-2000 m.), kuri buvo pagrįsta priemonėmis, dėl kurių sprendimas buvo priimtas Liuksemburge.

2.8

1999 m., atsižvelgiant į 1998 m. Kardifo Europos Vadovų Taryboje priimtus sprendimus, Taryba išleido pranešimą, raginantį darnaus vystymosi sąvoką įtraukti į įmonių politiką.

2.9

2000 m., aptarimui dėl ketvirtosios daugiametės programos gerokai pažengus į priekį, buvo priimti du pagrindiniai MVĮ skirti dokumentai:

1)

Europos mažų įmonių chartija, kurią priėmė Feiros Europos Vadovų Taryba;

2)

Chartija dėl MVĮ politikos, kurią skatino ir priėmė EBPO pramonės ministrai.

2.10

Be to, 2000 m. Lisabonos Europos Vadovų Taryba inicijavo pagarsėjusį Lisabonos procesą, pagrįstą žiniomis paremta visuomene ir ekonomika, kurio metu Komisija ir valstybės narės dirbs ilgą laiką.

2.11

Ketvirtoji daugiametė įmonių ir verslininkystės programa (2001 — 2005 m.), priimta 2000 m., buvo parengta pagal ankstesnes programas ir rėmėsi dešimtajame dešimtmetyje vykusia kultūros plėtra.

3.   Įžanga

3.1

Ketvirtoji daugiametė programa (DP), skirta įmonėms ir verslininkystei, ir pirmiausia mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) (2001-2005 m.), buvo priimta 2000 m. gruodžio 20 d., ir turėjo būti įgyvendinama 2001 m. sausio 1 d. — 2005 m. gruodžio 31 d. laikotarpiu, kurios biudžetas siekė 450 milijonų eurų.

3.2

DP skirta bendrai verslo aplinkai Europoje gerinti. Ją koordinuoja Įmonių generalinis direktoratas, o jos veikla suskirstyta pagal tris ramsčius:

verslo plėtros politikos sritys, kuriose Komisija ir valstybės narės atlieka tyrimus ir platina politikos rekomendacijas, skirtas bendrai verslo aplinkai pagerinti;

Euro infocentro (EIC) tinklas, kuris remia ir talkina vietos informaciniams centrams visoje Europoje, sudarydamas įmonėms galimybę gauti Bendrijos pagalbą, pasinaudoti paramos programomis ir tinklais;

finansinės priemonės, skirtos įmonių, pirmiausia MVĮ, finansinei aplinkai gerinti.

3.3

DP siekiama šių tikslų:

didinti įmonių augimą ir konkurencingumą žiniomis paremtoje tarptautinėje ekonomikoje;

skatinti verslumą;

supaprastinti ir pagerinti įmonių administravimo ir reguliavimo sistemą;

pagerinti įmonių, pirmiausia MVĮ, finansinę aplinką;

sudaryti įmonėms galimybes lengviau pasinaudoti Bendrijos paramos paslaugomis, programomis ir tinklais bei geriau koordinuoti šias priemones;

remti Europos mažų įmonių chartijos įgyvendinimą Bendrijos lygiu.

3.4

Įgyvendinama šiomis priemonėmis:

apsikeitimu patirtimi ir geros praktikos nustatymu tarp valstybių narių;

naudojant Europos infocentrų tinklą, kad būtų siūlomos paslaugos ir konsultacijos Europos klausimais Europos regionų įmonėms;

per Europos investicijų fondą (EIF) teikiant MVĮ skirtas Bendrijos finansines priemones.

3.5

Rengdamasi naujai 2006-2010 m. programai, Komisija reguliariai vykdydavo vertinimus, kuriuos atlikdavo vidaus ir nepriklausomi ekspertai. Kad būtų atsižvelgta į kuo daugiau pasiūlymų, ji parengė dokumentą, kuriame išdėstė klausimus, kuriais turėtų būti paremta naujoji programa.

4.   Komisijos pasiūlymo turinys

4.1

Viename atskirame straipsnyje siūloma iš dalies pakeisti Tarybos sprendimą 2000/819/EB (1), pratęsiantį daugiametės programos įgyvendinimą iki 2006 m. gruodžio 31 d., taip padidinant finansinę orientacinę sumą 81,5 mln. eurų — nuo 450 mln. eurų iki 531,5 mln. eurų.

5.   Argumentai dėl Komisijos pasiūlymo

5.1

Viešos konsultacijos ir nepriklausomų ekspertų pranešime išdėstyti pasiūlymai parodė, kad itin remiamos platesnio masto politikos analizės, plėtra ir koordinavimas, o taip pat konkrečios priemonės, padedančios įmonėms išlikti konkurencingomis ir naujoviškomis.

5.2

Dabartinėje daugiametėje programoje (DP) nėra įrašyta aiškių nuostatų dėl Europos mažų įmonių chartijoje numatytų priemonių įtraukimo į jos metines darbo programas iki 2003 ir 2004 m., ir reikia dar daug nuveikti, kad Chartijoje išdėstytos rekomendacijos būtų įgyvendintos.

5.3

Daugiametėje programoje įtrauktos įvairios veiklos rūšys įmonių politikai paremti, tačiau ji neskatina naujovių ir įmonių tarpusavio bendradarbiavimo.

5.4

DP numatytos priemonės atitiko 15 Europos valstybių narių poreikius ir reikalavimus, bet nėra pakankamai lanksčios, kad atitiktų naujų valstybių narių įmonių poreikius.

6.   EESRK nuomonės

6.1

EESRK visapusiškai pritaria pasiūlymui ir mano, kad Komisija, atsižvelgdama į visus Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto ar kitų organizuotos pilietinės visuomenės suinteresuotų asmenų pasiūlymus, turėtų parengti pasiūlymą dėl pamatinės programos, kurioje būtų atsižvelgta į:

pažangą, pasiektą pastaraisiais metais įgyvendinant žiniomis paremtą ekonomiką;

tolesnius naujovių impulsus, būtinus, kad įmonės išliktų konkurencingos;

naujos 2007-2013 m. finansinės perspektyvos nuostatas;

tikruosius poreikius, kuriuos nurodė naujų ES valstybių narių įmonės (pirmiausia mikro, mažos ir vidutinės įmonės);

naudingą ir būtiną sąveiką su naujų struktūrinių fondų ir Sanglaudos fondo prioritetais;

lūkesčius, pirmiausia naujų valstybių narių, dėl EIC vaidmens.

6.2

Šiuo metu nuodugniai aptariamas Šeštosios mokslinių tyrimų ir naujovių pamatinės programos, kuri bus baigta įgyvendinti 2006 m., turinys. Dabartinėje DP daug dėmesio skiriama moksliniams tyrimams, o tai, be abejonės, labai svarbu didelėms įmonėms, tačiau mažai dėmesio skirta naujovių ar konkurencingumo klausimams, kurie yra itin svarbūs MVĮ. Ilgesnis svarstymo laikotarpis leistų geriau planuoti naują dinamišką sąveiką tarp būsimos mokslinių tyrimų ir naujovių pamatinės programos ir būsimos įmonių ir verslininkystės pamatinės programos.

6.3

Nemažai priemonių, numatytų dabartinėje DP, nedavė jokių lauktų rezultatų (2): taip galėjo atsitikti dėl to, kad nebuvo konkrečiai atsižvelgta į mikro, mažų ir vidutinių įmonių poreikius, nors rengiant tas priemones buvo atsižvelgta į Lisabonos iniciatyvas.

7.   Išvados ir pasiūlymai

7.1

Skirtingai nei senos valstybės narės, 2004 m. į Europos Sąjungą įstojusios valstybės narės neturėjo laiko šio klausimo apsvarstyti nuodugniai arba svariai prisidėti rengiant įmonių ir verslininkystės politiką.

7.2

EESRK mano, kad būtų labai pravartu, jog Įmonių generalinis direktoratas einamaisiais metais ir dar vienerius metus, atsiradusius dėl programos pratęsimo (t.y. 2005-2006 m.), surengtų nemažai posėdžių naujose valstybėse narėse su visų valstybių narių MVĮ organizacijų atstovais, siekiant aptarti geriausią praktiką ir skirti dėmesį konkretiems sunkumams, su kuriais susiduria naujos valstybės narės. Tai leistų nustatyti daug klausimų, kuriuos reikėtų perkelti į naują pamatinę programą.

7.3

Pasinaudojant informacija, parengta šiuose parengiamuosiuose posėdžiuose, EESRK mano, kad ketvirtoji Europos konferencija, skirta mikro, mažoms ir vidutinėms įmonėms, galėtų įvykti 2006 m. vienoje iš neseniai į ES įstojusių šalių, kad platesniame kontekste būtų išnagrinėti aktualiausių klausimų, kuriuos naujos valstybės narės iškėlė įmonių politikos srityje, sprendimai.

7.4

Komisija turėtų aptarti su EESRK išorės vertinimo, kurį ji pavedė atlikti kuo greičiau, rezultatus ir išanalizuoti šios DP rezultatus. Be to, daug EESRK narių yra atėję iš su įmonių veikla susijusios srities ir EESRK jau gali įprastu pragmatišku bei ryžtingu būdu prisidėti prie šios srities plėtojimo.

7.5

Po daugelį metų vykusių aptarimų ir ypač dėl svarbių viduje vykusių svarstymų, kurie vyksta, kol yra rengiamos nuomonės, EESRK priėjo išvados, kad, norint parengti kokybiškas, praktines plėtros politikos kryptis, būtina paspartinti svarstymus tarp asmenų ir su jais (darbdaviais ir darbuotojais), kuriems įmonių klausimai turi tiesioginį poveikį, ir pripažinti, kad mikro ir mažų įmonių problemos skiriasi nuo didelių įmonių problemų, arba, jeigu taip nėra, kad skiriasi jų ypatumai, nes ištekliai, priemonės ir paramos sistemos, kurios naudojamos toms problemoms spręsti, neprilygsta toms, kuriomis disponuoja didelės įmonės. Dėl to labai svarbu, kad į šiuos svarstymus būtų vis dažniau atsižvelgiama ieškant naujų išteklių ir plėtros priemonių.

7.6

Dėl to EESRK pasisako už siūlomą pratęsimą, tačiau ragina Komisiją įgyvendinti šioje nuomonėje pasiūlytas priemones ir pateikti Europos Parlamentui ir EESRK ataskaitą apie veiksmus, kurių ji ėmėsi.

2005 m. kovo 9 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

pirmininkė

Anne-Marie SIGMUND


(1)  OL L 333, 2000 12 29. Sprendimas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 593/2004/EB (OL L 268, 2004 8 16, p. 3).

(2)  Šiuo atveju prašome žiūreti JEV programos nepasisekusį rezultatą ir SEC(2004) 1460, 2004 11 15 dokumento išvadas.