23.3.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 74/55


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl pasiūlymo Tarybos direktyvai, iš dalies pakeičiančiai direktyvas 66/401/EEB, 66/402/EEB, 2002/54/EB ir 2002/57/EB dėl valstybės prižiūrimų tyrimų ir trečiosiose šalyse gautos sėklos lygiavertiškumo

(KOM(2004) 263 galutinis – 2004/0086 (CNS))

(2005/C 74/10)

2004 m. balandžio 29 d. Taryba, vadovaudamasi Europos Bendrijos steigimo sutarties 37 straipsniu, nutarė paprašyti Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą pateikti nuomonę dėl:

Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkosaugos skyrius, atsakingas už Komiteto nuomonės šiuo klausimu parengimą, 2004 m. liepos 6 d. priėmė šią nuomonę. Vienintelis pranešėjas - ponas BROS.

411-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2004 m. rugsėjo 15-16 d. (2004 m. rugsėjo 15 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, 85 nariams balsavus „už“, 1 „prieš“ ir 3 susilaikius, priėmė šią nuomonę.

1.   Įžanga

1.1

1998-2003 m. laikotarpiui Komisija leido valstybėms narėms, remiantis Bendrijos reglamentu dėl prekyba sėkla, vykdyti laikinus sėklos mėginių paėmimo ir sėklos kontrolės tyrimus. Tyrimų rezultatai parodė, kad:

esant tam tikroms sąlygoms galima būtų supaprastinti valstybinį sėklos sertifikavimą, tuo pačiu metu užtikrinant, kad nenukentės sėklos kokybė (lyginant su kokybe, gauta taikant valstybinius sėklos mėginių paėmimo ir sėklos tyrimus);

laukų lankymo metodai, kai laukai yra prižiūrimi valstybės, galėtų būti naudojami ir norint gauti visų kitų kultūrų sertifikuotas sėklas;

valstybės inspektorių tikrinamų laukų kiekis galėtų būti sumažintas.

1.2

Nuostatų pakeitimai dėl prekybos sėkla tarptautinėje prekyboje (OECD taisyklės) jau priimti. Todėl lygiavertiškumo principas galėtų būti taikomas trečiosiose šalyse gautai sėklai, kurios savybės numatytos įvairiose Bendrijos direktyvose dėl prekybos sėkla, ir kuri atitinka tyrimų reikalavimus.

1.3

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas pageidauja patikrinti Komisijos pasiūlymą dėl siūlomų nuostatų, atsižvelgiant ir į tai, kad bus užtikrinama, jog išliks aukštas gautos sėklos kokybės lygis ir bus atsižvelgta į augalų apsaugos klausimus.

2.   Komisijos pasiūlymas

2.1

Komisija siūlo, sėklos tyrimų (Sprendimas 98/320/EB) terminą (prižiūrint valstybei) pratęsti iki 2005 m. kovo 31 d., kad tol, kol nebus taikomos naujosios nuostatos (direktyvų įgyvendinimas), būtų laikomasi Bendrijos reikalavimų, reglamentuojančių prekybą sėkla.

2.2

Tuo pačiu turi būti atsižvelgiama į tyrimų rezultatų išvadas Direktyvose 66/401/EEB (Prekyba pašarinių augalų sėklomis), 66/402/EEB (Prekyba javų sėklomis), 2002/54/EB (Prekyba runkelių sėklomis) ir 2002/57/EB (Prekyba aliejinių ir pluoštinių augalų sėklomis) ir įtraukiami šie pakeitimai:

Įvairios sėklos kategorijų tikrinimas prižiūrint valstybei;

Apibrėžimas Valstybinė sėklos kontrolė (lankymasis lauke arba tyrimai toje valstybės narės pripažintoje sėklos kontrolės laboratorijoje);

Sertifikavimui skirtus sėklos mėginius gali gauti valstybė, arba jie gaunami valstybės priežiūroje. Yra numatyti sėklos mėginių paėmimo būdai valstybės priežiūroje (asmenų kvalifikacija, vykdymo kontrolė ir sankcinės instrukcijos);

Sėklai, gautai trečiosiose šalyse ir kuri atitinka Bendrijos kontrolės reikalavimus, taikomas lygiateisiškumo principas (kontrolės ir sertifikavimo sistema).

3.   Bendros pastabos

3.1

Pagrindinis komisijos pasiūlymo tikslas - sėklos kontrolės metodų supaprastinimas. Jau daugelyje valstybių narių yra taikomas kontrolės delegavimas. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas remia Europos Komisijos iniciatyvą, tačiau norėtų pabrėžti, kad Komisija galėtų pasiūlyti naują direktyvą, kurioje numatyti jau minėtų keturių direktyvų aspektai. Tai palengvintų pakeitimų supratimą ir užtikrintų tam skirtų priemonių harmonizavimą.

3.2

Komisijos sprendimas dėl laikino bandymo, susijusio su sėklos tyrimu prižiūrint valstybei, neteks galios 2004 m. liepos 31 d. Bendro sprendimo procedūros metu atsiras teisinis vakuumas. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas reikalauja, kad Komisija pakeistų Sprendimą 98/320/EB, taip išvengdama bet kokio teisinio vakuumo.

3.3

Toliau Komisija siūlo eksperimentinę fazę pratęsti iki 2005 m. kovo 31 d., tam, kad būtų įvykdomi su tuo susijusių direktyvų pakeitimai. Komitetas jau dabar norėtų pabrėžti, kad turint galvoje, jog pakeitimams įvykdyti reikia apie 10 mėn., šio termino neužteks. Todėl Komitetas siūlo terminą pratęsti iki 2005 m. liepos 31 d.

3.4

Komitetas negali išreikšti savo nuomonės dėl techninių nurodymų laukų lankymui tikslingumo (ypač dėl sėklos mėginių paėmimo dalies), arba dėl būtino sėklos mėginių laboratorijoje kiekio. Tačiau norėtų pabrėžti, kad yra būtinas suvienodinimas visoms valstybėms narėms. Dėl šios priežasties turėtų būti numatytas mažiausias procentinis kiekis, o ne „nuo...iki“ ribos.

3.5

Valstybės priežiūros perdavimas įgaliotiems asmenims užtikrina proceso geresnį efektyvumą. Komisija turėtų įsitikinti priežiūros ir sertifikavimo sistemų efektyvumu. Šiuo metu Komisija vykdo bendrijoje lyginamuosius sėklos tyrimus ir skatina pasikeitimą metodais. Atsižvelgiant į siekiamą tikslą šiems veiksmams skirtų lėšų (tarp 0,5 ir 0,6 mil.eurų ) neužteks. Komitetas prašo Komisijos skirti papildomų lėšų kontrolės sistemų suvienodinimui.

3.6

Komitetas norėtų priminti, kad derybų dėl narystės metu naujosios valstybės narės susitarė dėl pereinamojo laikotarpio kataloge nenurodytoms sėklos rūšims, kadangi jos neatitinka Bendrijos kriterijų. Komitetas atkreipia Komisijos dėmesį į šias neįregistruotas sėklos rūšis, kurios gali būti realizuojamos tik tose šalyse (Latvija, Malta, Slovėnija ir Kipras). Šis pereinamasis laikotarpis turi būti užtikrinamas papildomomis garantijomis, ypač dėl sėklos mėginių skaičiaus ir tuščiosios avižos (Avena fatua) likimo.

3.7

Komitetas atkreipia Komisijos dėmesį į valstybių narių ginčus dėl prekyba blogos kokybės sėkla. Vienos bendros rinkos sukūrimas bus sėkmingas, kai įmonėms bus garantuojamas parduotos sėklos siuntų atsekamumas ir efektyvus sertifikavimo agentūrų ir sėklos gamintojų veiksmų koordinavimas.

3.8

Kalbant apie lygiateisiškumo principo taikymą trečiosioms šalims (remiantis OECD taisyklėmis), komitetas pažymi, kad Komisija turi pasiekti šio lygiateisiškumo grįžtamumą. Šis lygiavertiškumas turi būti pasiekiamas vienodomis normomis. Tam, kad būtų garantuotas vienodas kokybės lygis, reikalingos vienodos kontrolės sistemos, skirtos palaikomajam auginimui.

4.   Išvados

4.1

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas pritaria komisijos siūlymui, kuriame numatomas kontrolės metodų supaprastinimas, kad nenukentėtų sėklų kokybės tikrinimo lygis. Tačiau komitetas pabrėžia, kad komisija turėtų laikytis kontrolės sistemų analizės.

4.2

Komitetas akcentuoja, kad žiūrint iš įstatyminės pusės, komisija turėjo pasinaudoti galimybe pateikti įstatymo pasiūlymą, kuriame būtų visos su javų, pašarinių augalų, runkelių, aliejinių ir pluoštinių augalų sėklų prekyba susijusios direktyvos

4.3

Komiteto nuomone, kad direktyvos būtų įgyvendintos, pageidaujamo pratęsimo iki 2005 m. kovo 31 d. nepakaks. Dėl šios priežasties terminą siūloma pratęsti iki 2005 m. liepos 31 d.

Briuselis, 2004 m. rugsėjo 15 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto

pirmininkas

Roger BRIESCH