26.11.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 310/18


Pagal tarptautinę viešąją teisę juridinę galią turi tik JT EEK tekstų originalai. Šios taisyklės statusas ir įsigaliojimo data turėtų būti tikrinami pagal paskutinę statusą nurodančio JT EEK dokumento TRANS/WP.29/343/ versiją, kurią galima rasti:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (JT EEK) taisyklė Nr. 64 „Suvienodintos nuostatos dėl transporto priemonių patvirtinimo atsižvelgiant į jų įrangą, kurios dalimi gali būti laikinojo naudojimo atsarginis ratas su padanga, nebliūkštančiosios padangos ir (arba) važiavimo nebliūkštančiąja padanga sistema, ir (arba) oro slėgio padangose kontrolės sistema“

Įtrauktas visas galiojantis tekstas iki:

 

02 serijos pakeitimų; įsigaliojimo data – 2010 m. rugpjūčio 19 d.

 

02 serijos pakeitimų 1 klaidų ištaisymo; įsigaliojimo data – 2010 m. rugpjūčio 19 d.

TURINYS

TAISYKLĖ

1.

Taikymo sritis

2.

Apibrėžtys

3.

Patvirtinimo paraiška

4.

Patvirtinimas

5.

Specifikacijos ir bandymai

6.

Papildoma informacija

7.

Transporto priemonės tipo patvirtinimo pakeitimai ir tipo išplėtimo patvirtinimas

8.

Gamybos atitiktis

9.

Baudos už gamybos neatitiktį

10.

Visiškai nutraukta gamyba

11.

Už patvirtinimo bandymus atsakingų technikos tarnybų ir administracinių padalinių pavadinimai ir adresai

12.

Pereinamojo laikotarpio nuostatos

PRIEDAI

1 priedas.

Pranešimas dėl transporto priemonės tipo patvirtinimo (arba atsisakymo suteikti patvirtinimą, tipo išplėtimo patvirtinimo, patvirtinimo panaikinimo arba visiškai nutrauktos gamybos), atsižvelgiant į jos įrangą, pagal Taisyklę Nr. 64

2 priedas.

Patvirtinimo ženklų išdėstymas

3 priedas.

Transporto priemonių su laikinojo naudojimo atsarginiais ratais stabdymo ir nuokrypio bandymas

4 priedas.

Įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemos bandymo reikalavimai

5 priedas.

Oro slėgio padangose kontrolės sistemų (OSPKS) bandymai

1.   TAIKYMO SRITIS

Ši taisyklė taikoma M1 ir N1  (1) kategorijų transporto priemonėms, kai jose įrengiama:

a)

laikinojo naudojimo atsarginis ratas su padanga ir (arba)

b)

nebliūkštančiosios padangos ir arba važiavimo nebliūkštančiąja padanga sistema; ir (arba)

c)

oro slėgio padangose kontrolės sistema (2).

Šioje taisyklėje nebliūkštančosios padangos arba važiavimo nebliūkštančiąja padanga sistema, veikianti padangai visiškai subliūškus, pavidalo pakaitiniai atsarginiai ratai su padanga turi būti laikomi laikinojo naudojimo atsarginiais ratais, kaip apibrėžta taisyklės 2.10 punkte.

2.   APIBRĖŽTYS

Šioje taisyklėje:

2.1.   Transporto priemonės patvirtinimas– transporto priemonės patvirtinimas atsižvelgiant į jos laikinojo naudojimo ratą su padanga.

2.2.   Transporto priemonių tipas– kategorija transporto priemonių, kurių iš esmės nesiskiria toliau nurodytos pagrindinės savybės:

2.2.1.1.

didžiausia transporto priemonės tiltų apkrova, kaip nurodyta 2.12 punkte;

2.2.1.2.

laikinojo naudojimo rato su padanga charakteristikos;

2.2.1.3.

pavaros būdas (priekinių ratų, galinių ratų, keturių ratų);

2.2.1.4.

pakaba;

2.2.1.5.

stabdymo sistema;

2.2.1.6.

ratų ar padangų dydis;

2.2.1.7.

rato išstūma;

2.2.2.1.

gamintojo prekės pavadinimas arba ženklas;

2.2.2.2.

transporto priemonės elementai, kurie daro reikšmingą poveikį oro slėgio padangose kontrolės sistemos veikimui;

2.2.2.3.

oro slėgio padangose kontrolės sistemos tipas ir konstrukcija.

2.3.   Ratas– visas ratas, sudarytas iš ratlankio ir rato disko;

2.3.1.   Rato dydžio žymuo– žymuo, kuriuo nurodomas bent vardinis ratlankio skersmuo, vardinis ratlankio plotis ir ratlankio profilis;

2.3.2.   Rato išstūma– atstumas nuo stebulės tvirtinimo plokštumos iki ratlankio vidurio linijos.

2.4.   Padanga– pneumatinė padanga, t. y. sustiprintas lankstus apgaubas, kuriame yra ištisinė iš esmės toro formos uždara kamera, pripildyta dujų (paprastai oro) arba dujų ir skysčio, arba kuris kartu su ratu, ant kurio sumontuotas, sudaro tokią kamerą, kuri paprastai skirta naudoti iš vidaus veikiant aukštesniam už atmosferos slėgį. Tai gali būti:

2.4.1.   Įprasta padanga– padanga, tinkama visoms įprastoms naudojimo sąlygoms kelyje;

2.4.2.   Laikinojo naudojimo atsarginė padanga– padanga, specialiai suprojektuota skirtingai nuo įprastos padangos ir skirta tik laikinai naudoti ribotomis važiavimo sąlygomis;

2.4.3.   „Nebliūkštančioji padanga“ arba „savilaikė padanga“– pneumatinės padangos konstrukcija, kuriai atitinkamais technologiniais sprendiniais (pavyzdžiui, sustiprintomis šoninėmis sienelėmis ir t. t.) ir be jokių papildomų priemonių ant atitinkamo ratlankio sumontuotai padangai suteikiamos pagrindinės padangos funkcijos, kad transporto priemonė su nebliūkštančiąja padanga bent 80 km/h (50 mph) greičiu galėtų nuvažiuoti 80 km atstumą;

2.4.4.   „Važiavimo nebliūkštančiąja padanga sistema“ arba „išplėsto mobilumo sistema“– tam tikrų funkciškai susijusių sudedamųjų dalių, įskaitant padangą, sąranka, kuri užtikrina nustatytą veiksmingumą, suteikdama transporto priemonei pagrindines padangos funkcijas, kad transporto priemonė su nebliūkštančiąja padanga bent 80 km/h (50 mph) greičiu galėtų nuvažiuoti 80 km atstumą.

2.5.   Važiavimo nebliūkštančiąja padanga režimas– padangos būsena, kuriai esant ji išlaiko savo konstrukcijos vientisumą, veikdama oro slėgiui joje esant nuo 0 kPa iki 70 kPa.

2.6.   Pagrindinė padangos funkcija– įprastas pripūstos padangos gebėjimas iki nustatyto važiavimo greičio išlaikyti nustatytą apkrovą ir perduoti važiavimo, vairavimo ir stabdymo jėgas važiuojamajam paviršiui.

2.7.   Padangos dydžio žymuo– skaičių derinys, kuriuo unikaliai nurodomas geometrinis padangos dydis; žymuo susideda iš vardinio padangos pločio, vardinio matmenų santykio ir vardinio skersmens. Tikslios šių parametrų apibrėžtys pateiktos Taisyklėje Nr. 30.

2.8.   Padangos konstrukcija– padangos karkaso techninės charakteristikos. Tai gali būti įstrižinė, įstrižinė juostinė, radialinė arba nebliūkštančioji padanga, kaip tiksliau apibrėžta Taisyklėje Nr. 30.

2.9.   Standartinis atsarginis ratas– tai rato ir padangos sąranka, kurios rato ir padangos dydžio žymenys, rato išstūma ir padangos konstrukcija yra tokie patys, kaip rato ir padangos, sumontuotų ant konkretaus modelio ar versijos transporto priemonės to paties tilto ir skirtų įprastai naudoti. Ratas gali būti pagamintas ir iš kitos medžiagos, pvz., plieno, o ne aliuminio lydinio, ir gali būti tvirtinamas kitokios konstrukcijos veržlėmis ar varžtais, tačiau kitais atžvilgiais toks pat, kaip ir įprastai naudoti skirtas ratas.

2.10.   Laikinojo naudojimo atsarginis ratas– rato ir padangos sąranka, nepatenkanti į 2.9 punkte pateiktą „standartinio atsarginio rato“ apibrėžtį. Laikinojo naudojimo atsarginiai ratai gali būti šių tipų:

Sąranka, kurios padanga yra laikinojo naudojimo atsarginė padanga, apibrėžta 2.4.2 punkte;

Sąranka, kurios rato išstūma skiriasi nuo ant to paties tilto sumontuoto įprastai naudoti skirto rato išstūmos;

Sąranka, kurios padangos konstrukcija skiriasi nuo ant to paties tilto sumontuotos įprastai naudoti skirtos padangos konstrukcijos;

Sąranka, kurios padanga yra įprasta padanga, apibrėžta 2.4.1 punkte, bet rato, padangos arba jų abiejų dydžio žymuo skiriasi nuo ant to paties tilto sumontuoto įprastai naudoti skirto rato ar padangos dydžio žymens;

Sąranka, kurios ratas su padanga pagal 2.4.3 arba 2.4.4 punkto apibrėžtį montuojami transporto priemonėje įprastai ilgą laiką naudoti kelyje, tačiau avariniu atveju naudojami padangai visiškai subliūškus.

2.11.   Didžiausia masė– didžiausia transporto priemonės masė, kurią gamintojas nurodo kaip techniškai leidžiamą (ši masė gali būti didesnė už nacionalinės administracijos nustatytą „didžiausią leidžiamą masę“).

2.12.   Didžiausia tilto apkrova– didžiausia gamintojo nurodyta bendros vertikaliosios jėgos, veikiančios tarp vieno tilto padangų ar vikšrų ir žemės sąlyčio paviršių, kurią sukelia to tilto laikoma transporto priemonės masės dalis, vertė; ši apkrova gali būti didesnė už nacionalinės administracijos nustatytą „leidžiamą tilto apkrovą“. Tiltų apkrovų suma gali būti didesnė už bendros transporto priemonės masės vertę.

2.13.   Įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema– sistema, teikianti vairuotojui informaciją apie tai, kad važiuojama nebliūkštančiąja padanga.

2.14.   Oro slėgio padangose kontrolės sistema (OSPKS)– transporto priemonėje įrengta sistema, galinti atlikti padangų pripūtimo slėgio arba jo kitimo per laiką įvertinimo ir atitinkamos informacijos perdavimo naudotojui transporto priemonei važiuojant funkciją.

2.15.   Šaltasis padangos pripūtimo slėgis– oro slėgis padangoje aplinkos temperatūroje, kai slėgis dėl padangos naudojimo nė kiek nepadidėjęs.

2.16.   Rekomenduojamas šaltasis pripūtimo slėgis (Prec)– transporto priemonės gamintojo kiekvienai padangai rekomenduojamas slėgis numatytomis konkrečios transporto priemonės naudojimo sąlygomis (pvz., greičio ir apkrovos), nurodytas vardinių duomenų plokštelėje ir (arba) naudojimo vadove.

2.17.   Eksploatacinis darbinis slėgis (Pwarm)– kiekvienos padangos pripūtimo slėgis, dėl temperatūrinio poveikio transporto priemonei važiuojant pakilęs aukščiau šaltojo slėgio (Prec).

2.18.   Bandomasis slėgis (Ptest)– tikrasis kiekvienai padangai parinktas slėgis išleidus orą per bandymo procedūrą.

2.19.   Oro slėgio padangose kontrolės sistemos tipas– sistemos, kurių šios esminės savybės labai nesiskiria:

3.   PATVIRTINIMO PARAIŠKA

3.1.   Transporto priemonės tipo atsižvelgiant į jos įrangą su:

a)

laikinojo naudojimo atsarginiu ratu (kai taikytina, įskaitant įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemą); ir (arba)

b)

oro slėgio padangose kontrolės sistema.

Patvirtinimo paraišką turi pateikti gamintojas arba jo tinkamai įgaliotas atstovas.

3.2.   Kartu su ja trimis egzemplioriais pateikiamas transporto priemonių tipo aprašas atsižvelgiant į šios taisyklės 1 priede nurodytus elementus.

3.3.   Tipo patvirtinimo institucijai arba už patvirtinimo bandymus atsakingai technikos tarnybai pateikiama tipinė tvirtinamo tipo transporto priemonė.

3.4.   Administracinis padalinys prieš suteikdamas tipo patvirtinimą patikrina, ar imtasi tinkamų priemonių veiksmingai gamybos atitikties kontrolei užtikrinti.

4.   PATVIRTINIMAS

4.1.   Jei pagal šią taisyklę patvirtinti pateikta transporto priemonė atitinka visus 5 dalies reikalavimus, transporto priemonės tipas patvirtinamas.

4.1.1.   Transporto priemonės patvirtinimas atsižvelgiant į nuostatas, susijusias su laikinojo naudojimo atsarginiu ratu, suteikiamas tik tada, jei transporto priemonė atitinka 5.1 ir 5.2 punktų reikalavimus.

4.1.2.   Transporto priemonės patvirtinimas atsižvelgiant vien į nuostatas, susijusias su oro slėgio padangose kontrolės sistemomis, suteikiamas tik tada, jei transporto priemonė atitinka 5.3 punkto reikalavimus.

4.2.   Kiekvienam patvirtintam tipui turi būti suteiktas patvirtinimo numeris. Pirmieji du jo skaitmenys (šiuo metu 02 atitinka 02 serijos pakeitimus) turi nurodyti pakeitimų, apimančių naujausius ir svarbiausius techninius taisyklės pakeitimus, kurie buvo padaryti išduodant patvirtinimą, serijas. Ta pati susitariančioji šalis negali to paties numerio suteikti kitam transporto priemonės tipui. Tačiau tas pats tipo patvirtinimas gali būti skirtas modelių asortimento variantams, kurie 2.2 punkto kriterijų atžvilgiu priskiriami skirtingoms kategorijoms, jeigu 5.2 ir 5.3 punktuose aprašytų bandymų rezultatai nerodo didelių skirtumų.

4.3.   Pranešimas apie transporto priemonės tipo patvirtinimą, tipo išplėtimo patvirtinimą arba atsisakymą suteikti patvirtinimą pagal šią taisyklę perduodamas taisyklę taikančioms susitariančiosioms šalims naudojant šios taisyklės 1 priede pateikto pavyzdžio blanką.

4.4.   Prie kiekvienos transporto priemonės, atitinkančios pagal šią taisyklę patvirtintą transporto priemonės tipą, patvirtinimo blanke apibrėžtoje ir gerai matomoje bei lengvai pasiekiamoje vietoje pritvirtinamas tarptautinis patvirtinimo ženklas, kurį sudaro:

4.4.1.   apskritimas aplink E raidę, po kurios nurodomas skiriamasis patvirtinusios šalies numeris (3):

4.4.2.   šios taisyklės numeris, po kurio rašoma:

4.4.2.1.

R raidė, jei transporto priemonės patvirtintos laikantis tik 4.1.1 punkto reikalavimų;

4.4.2.2.

P raidė, jei transporto priemonės patvirtintos laikantis tik 4.1.2 punkto reikalavimų;

4.4.2.3.

RP raidės, jei transporto priemonės patvirtintos laikantis 4.1.1 ir 4.1.2 punktų reikalavimų;

4.4.3.   dešiniau 4.4.1 ir 4.4.2 punktuose nustatytų žymenų – brūkšnelis ir patvirtinimo numeris.

4.5.   Jei transporto priemonė atitinka patvirtintą transporto priemonės tipą pagal vieną ar daugiau kitų prie šio susitarimo pridedamų taisyklių, šalyje, kuri suteikė patvirtinimą pagal šią taisyklę, 4.4.1 punkte nustatyto simbolio kartoti nereikia; tokiu atveju taisyklės, pagal kurią patvirtinimas buvo suteiktas šalyje, kuri suteikė patvirtinimą pagal šią taisyklę, simboliai išdėstomi vertikaliomis skiltimis į dešinę nuo 4.4.1 punkte nustatyto simbolio.

4.6.   Patvirtinimo ženklas turi būti aiškiai įskaitomas ir nenutrinamas.

4.7.   Patvirtinimo ženklas turi būti ant gamintojo pritvirtintos transporto priemonės duomenų plokštelės arba greta jos.

4.8.   Šios taisyklės 2 priede pateikiami patvirtinimo ženklų išdėstymo pavyzdžiai.

5.   SPECIFIKACIJOS IR BANDYMAI

5.1.   Bendrosios nuostatos

5.1.1.   Padangos, skirtos naudoti ant 2.10 punkte apibrėžto laikinojo naudojimo atsarginio rato, turi būti patvirtintos pagal Taisyklę Nr. 30.

5.1.2.   Mažiausiai keturis ratus turinčių transporto priemonių laikinojo naudojimo atsarginio rato laikomoji galia turi būti ne mažesnė kaip pusė transporto priemonės tilto galimos didžiausios apkrovos; jei jis skirtas naudoti tik konkrečiam tiltui, minimam 6 dalyje pateiktuose nurodymuose, jo laikomoji galia turi būti ne mažesnė kaip pusė to tilto didžiausios apkrovos.

5.1.3.   1, 2 ir 3 tipų laikinojo naudojimo atsarginio rato projektinis greitis turi būti ne mažesnis kaip 120 km/h.

5.1.4.   Laikinojo naudojimo atsarginio rato charakteristikos turi būti tokios:

5.1.4.1.

Ant išorinio rato paviršiaus turi būti aiškiai matomas nuolatinis perspėjamasis didžiausio 80 km/h greičio simbolis, atitinkantis toliau pateiktą diagramą.

Image

Jei transporto priemonės skirtos šalims, kuriose naudojami angliškieji matavimo vienetai, ant išorinio rato paviršiaus turi būti aiškiai matomas papildomas nuolatinis perspėjamasis simbolis, tapatus pirmiau aprašytajam, išskyrus tai, kad skaičius „80“ turi pakeistas skaičiumi „50“, o užrašas „km/h“ – užrašu „mph“.

Kitas variantas: ant išorinio rato paviršiaus gali būti vienas aiškiai matomas nuolatinis perspėjamasis simbolis, atitinkantis toliau pateiktą diagramą.

Image

Didžiosios raidės turi būti ne žemesnės kaip 5 mm, o skaičiai „80“ ir „50“ – ne žemesni kaip 20 mm ir sudaryti iš tokių elementų, kad kiekvieno skaitmens linijos storis būtų bent 3 mm. Tekstas mažosiomis raidėmis turi būti ne žemesnis kaip 5 mm. Visas tekstas turi būti apibrėžtas stačiakampiu ir užrašytas kontrastinės spalvos fone.

Šio punkto reikalavimai taikomi tik 1, 2 ir 3 tipo laikinojo naudojimo ratams, apibrėžtiems 2.10.1, 2.10.2 ir 2.10.3 punktuose.

5.1.4.1.1.

Ant išorinio rato paviršiaus turi būti aiškiai matomas nuolatinis perspėjamasis didžiausio 120 km/h greičio simbolis, atitinkantis toliau pateiktą diagramą.

Image

Jei transporto priemonės skirtos šalims, kuriose naudojami angliškieji matavimo vienetai, ant išorinio rato paviršiaus turi būti aiškiai matomas papildomas nuolatinis perspėjamasis simbolis, tapatus pirmiau aprašytajam, išskyrus tai, kad skaičius „120“ turi pakeistas skaičiumi „75“, o užrašas „km/h“ – užrašu „mph“.

Kitas variantas: ant išorinio rato paviršiaus gali būti vienas aiškiai matomas nuolatinis perspėjamasis simbolis, atitinkantis toliau pateiktą diagramą.

Image

Didžiosios raidės turi būti ne žemesnės kaip 5 mm, o skaičiai „120“ ir „75“ – ne žemesni kaip 20 mm ir sudaryti iš tokių elementų, kad kiekvieno skaitmens linijos storis būtų bent 3 mm. Tekstas mažosiomis raidėmis turi būti ne žemesnis kaip 5 mm. Visas tekstas turi būti apibrėžtas stačiakampiu ir užrašytas kontrastinės spalvos fone.

Šio punkto reikalavimai taikomi tik 4 tipo laikinojo naudojimo ratams, apibrėžtiems 2.10.4 punkte ir skirtiems M1 kategorijos transporto priemonėms.

5.1.4.2.

Laikinai sumontuoto ant transporto priemonės rato ir (arba) padangos išorinis paviršius turi būti išsiskiriančios spalvos ar spalvinio rašto, kuriuo aiškiai skirtųsi nuo standartinių ratų spalvos (-ų). Jei ant laikinojo naudojimo atsarginio rato galima pritvirtinti rato dangtį, jis neturi uždengti išsiskiriančios spalvos ar spalvinio rašto.

5.1.5.   Išskyrus nebliūkštančiąsias padangas ar savilaikes padangas arba važiavimo nebliūkštančiąja padanga ar išplėsto mobilumo sistemą, transporto priemonėje leidžiama pateikti tik vieną laikinojo naudojimo atsarginį ratą.

5.1.6.   Jei transporto priemonėje sumontuotos nebliūkštančiosios padangos ar savilaikės padangos arba važiavimo nebliūkštančija padanga ar išplėsto mobilumo sistema, transporto priemonėje taip pat turi būti įrengta įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema (apibrėžta 2.13 punkte), galinti veikti greičiui esant nuo 40 km/h iki didžiausio projektinio transporto priemonės greičio ir atitinkanti 5.1.6.1–5.1.6.6 punktų reikalavimus. Tačiau jei transporto priemonėje įrengta 5.3 punkto reikalavimus atitinkanti oro slėgio padangose kontrolės sistema, papildoma įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema nebūtina.

5.1.6.1.

Įspėjimas turi būti pateikiamas optiniu geltonu įspėjamuoju signalu.

5.1.6.2.

Įspėjamasis signalas turi būti suaktyvinamas, kai uždegimo (paleidimo) jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje) (lempų patikrinimas).

5.1.6.3.

Įspėjimas vairuotojui turi būti pateikiamas 5.1.6.1 punkte minimam įspėjamajam signalui suveikiant iškart, kai tik aptinkama bent viena nebliūkštančioji padanga.

5.1.6.4.

Elektrinė triktis arba jutiklio anomalija, turinčios poveikį įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemai, įskaitant elektros šaltinio, tiekimo arba išvesties signalo perdavimo triktį, vairuotojui nurodoma optiniu geltonu nebliūkštančiosios padangos trikties signalu. Jei 5.1.6.1 punkte aprašytas įspėjamasis signalas naudojamas ir nebliūkštančiąjai padangai, ir įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemos trikčiai parodyti, laikomasi šių reikalavimų: uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje) sistemos triktį rodantis įspėjamasis signalas turi mirksėti. Netrukus įspėjamasis signalas turi nustoti mirksėti ir likti įsižiebęs, kol triktis pašalinama ir uždegimo (paleidimo) jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje). Mirksėjimo ir įsižiebimo seka turi kartotis kaskart uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje), kol triktis bus pašalinta.

5.1.6.5.

Jei sistema rankiniu būdu nustatoma iš naujo pagal transporto priemonės gamintojo instrukcijas, 5.1.6.3 ir 5.1.6.4 punktų nuostatos gali būti netaikomos.

5.1.6.6.

Įspėjamojo signalo veikimas pagal 5.1.6.2–5.1.6.4 punktus turi atitikti 4 priedo reikalavimus.

5.1.7.   Jei transporto priemonėje esantis laikinojo naudojimo atsarginis ratas laikomas nepripūstas, transporto priemonėje turi būti įtaisas, kuriuo padanga per 10 minučių gali būti pripūsta iki laikinajam naudojimui nustatyto slėgio.

5.2.   Stabdymo bandymas

5.2.1.   Transporto priemonės, kuriose ketinama pateikti laikinojo naudojimo atsarginius ratus, turi atitikti šios taisyklės 3 priedo reikalavimus.

5.3.   Oro slėgio padangose kontrolės sistemos (OSPKS)

5.3.1.   Bendrieji reikalavimai

5.3.1.1.

Laikantis 12 dalies reikalavimų, visos M1 kategorijos transporto priemonės, kurių didžiausia masė 3 500 kg, ir N1 kategorijos transporto priemonės, ant kurių visų ašių (abiem atvejais) sumontuotos viengubos padangos ir kuriose įrengta 2.14 punkto apibrėžtį atitinkanti oro slėgio padangose kontrolės sistema, turi atitikti 5.3.1.2–5.3.5.5 punktų eksploatacinius reikalavimus ir turi būti išbandytos pagal 5 priedą.

5.3.1.2.

Bet kuri transporto priemonėje įrengta oro slėgio padangose kontrolės sistema turi atitikti Taisyklės Nr. 10 reikalavimus.

5.3.1.3.

Sistema turi veikti transporto priemonei važiuojant nuo 40 km/h ar mažesnio greičio iki didžiausio projektinio transporto priemonės greičio.

5.3.2.   Oro slėgio padangose aptiktis dėl su avarija susijusio slėgio sumažėjimo (pradūrimo bandymas)

5.3.2.1.

OSPKS turi būti išbandyta pagal 5 priedo 2.6.1 punkte nustatytą bandymų procedūrą. Bandant pagal šią procedūrą, OSPKS turi įžiebti 5.3.5 punkte aprašytą įspėjamąjį signalą ne vėliau kaip per 10 minučių po to, kai eksploatacinis darbinis slėgis vienoje iš transporto priemonės padangų sumažėjo 20 proc. arba pasiekė mažiausią 150 kPa slėgį (imama didesnioji iš verčių).

5.3.3.   Daug žemesnio už rekomenduojamąjį optimaliam veiksmingumui, įskaitant kuro sąnaudas ir saugą, oro slėgio padangose aptikimas (difuzijos bandymas)

5.3.3.1.

OSPKS turi būti išbandyta pagal 5 priedo 2.6.2 punkte nustatytą bandymų procedūrą. Bandant pagal šią procedūrą, OSPKS turi įžiebti 5.3.5 punkte aprašytą įspėjamąjį signalą ne vėliau kaip per 60 minučių bendro važiavimo laiko po to, kai eksploatacinis darbinis slėgis kurioje nors iš transporto priemonės padangų (iš viso iki 4 padangų) sumažėjo 20 %.

5.3.4.   Trikties aptikties bandymas

5.3.4.1.

OSPKS turi būti išbandyta pagal 5 priedo 3 dalyje nustatytą bandymų procedūrą. Bandant pagal šią procedūrą, OSPKS turi įžiebti 5.3.5 punkte aprašytą įspėjamąjį signalą ne vėliau kaip per 10 minučių po to, kai įvyksta triktis, turinti poveikį transporto priemonės oro slėgio padangose kontrolės sistemos valdymo arba atsako signalo sukūrimui ar perdavimui. Jei sistemą blokuoja išorinis poveikis (pvz., radijo dažnių triukšmas), trikties aptikties laikas gali būti pailgintas.

5.3.5.   Įspėjimo pateikimas

5.3.5.1.

Įspėjimas turi būti parodomas optiniu įspėjamuoju signalu, atitinkančiu Taisyklę Nr. 121.

5.3.5.2.

Įspėjamasis signalas turi būti suaktyvinamas, kai uždegimo (paleidimo) jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje) (lempų patikrinimas). (Šis reikalavimas netaikomas bendrojoje erdvėje matomoms rodiklių lemputėms.)

5.3.5.3.

Įspėjamasis signalas turi būti matomas ir dienos šviesoje; tinkamą signalo veikimą vairuotojui turi būti lengva patikrinti sėdint savo vietoje.

5.3.5.4.

Triktis gali būti parodoma tuo pačiu įspėjamuoju signalu, kuris naudojamas nepakankamam pripūtimui parodyti. Jei 5.3.5.1 punkte aprašytas įspėjamasis signalas naudojamas ir nepakankamam pripūtimui, ir OSPKS trikčiai parodyti, turi būti laikomasi šių reikalavimų: uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje) sistemos triktį rodantis įspėjamasis signalas turi mirksėti. Netrukus įspėjamasis signalas turi nustoti mirksėti ir likti įsižiebęs, kol triktis pašalinama ir uždegimo (paleidimo) jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje). Mirksėjimo ir įsižiebimo seka turi kartotis kaskart uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje), kol triktis bus pašalinta.

5.3.5.5.

Mirksinčios 5.3.5.1 punkte aprašyto įspėjimo signalinės lemputės režimas gali būti naudojamas informacijai apie oro slėgio padangose kontrolės sistemos grįžties, atliekamos pagal transporto priemonės naudotojo vadovą, būseną pateikti.

6.   PAPILDOMA INFORMACIJA

6.1.   Jei transporto priemonėje yra laikinojo naudojimo atsarginis ratas, transporto priemonės naudotojo vadove turi būti pateikta bent ši informacija:

6.1.1.   Formuluotė apie riziką, kylančią nesilaikant laikinojo naudojimo atsarginio rato naudojimo ribojimų, jei reikia, kartu pateikiant formuluotę dėl ribojimų naudoti tik ant konkretaus tilto.

6.1.2.   Nurodymas važiuoti atsargiai ir neviršijant didžiausio leidžiamo 80 km/h (50 mph) greičio, jei naudojamas 2.10.1, 2.10.2 arba 2.10.3 punktuose apibrėžto 1, 2 arba 3 tipo laikinojo naudojimo atsarginis ratas, ir kuo greičiau sumontuoti standartinį ratą. Turi būti paaiškinta, kad šis nurodymas taikomas ir 2.10.5 punkte apibrėžtam 5 tipo laikinajam atsarginiam ratui, naudojamam važiuojant nebliūkštančiąja padanga.

6.1.2.1.

Nurodymas važiuoti atsargiai ir neviršijant didžiausio leidžiamo 120 km/h (75 mph) greičio, jei naudojamas 2.10.4 punkte apibrėžto 4 tipo laikinojo naudojimo atsarginis ratas, ir kuo greičiau sumontuoti standartinį ratą.

6.1.3.   Formuluotė, kad transporto priemone draudžiama naudotis iškart sumontavus daugiau kaip vieną laikinojo naudojimo atsarginį ratą. Šis reikalavimas taikomas tik 2.10.1, 2.10.2 ir 2.10.3 punktuose apibrėžtų 1, 2 ir 3 tipų laikinojo naudojimo atsarginiams ratams.

6.1.4.   Aiškiai nurodytas pripūtimo slėgis, transporto priemonės gamintojo nustatytas laikinojo naudojimo atsarginiam ratui.

6.1.5.   Transporto priemonėms, kuriose laikinojo naudojimo atsarginis ratas laikomas nepripūstas: padangos pripūtimo iki laikinajam naudojimui nustatyto slėgio, naudojant 5.1.7 punkte nurodytą įtaisą, procedūros aprašas.

6.2.   Jei transporto priemonėje įrengta oro slėgio padangose kontrolės sistema arba įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema, transporto priemonės naudotojo vadove turi būti pateikta bent ši informacija:

6.2.1.   Formuluotė, kad transporto priemonėje įrengta tokia sistema (ir informacija, kaip ją nustatyti iš naujo, jei įrengtoje sistemoje yra tokia funkcija).

6.2.2.   Atitinkamai 5.1.6.1 arba 5.3.5.1 punkte aprašyto signalinės lemputės simbolio atvaizdas (ir trikties signalinės lemputės simbolio atvaizdas, jei šiai funkcijai skirta speciali signalinė lemputė).

6.2.3.   Papildoma informacija apie žemo oro slėgio padangose įspėjimo signalinės lemputės įsižiebimo svarbą ir taisomųjų veiksmų, kurių reikia imtis tam įvykus, aprašas.

6.3.   Jei su transporto priemone naudotojo vadovas nepateikiamas, 6.1 ir (arba) 6.2 punktuose reikalaujama informacija turi būti pateikta matomoje transporto priemonės vietoje.

7.   TRANSPORTO PRIEMONĖS TIPO PATVIRTINIMO PAKEITIMAI IR TIPO IŠPLĖTIMO PATVIRTINIMAS

7.1.   Apie kiekvieną transporto priemonės tipo pakeitimą pranešama tipą patvirtinusiam administraciniam padaliniui. Tuomet šis padalinys gali:

7.1.1.

nuspręsti, kad atlikti pakeitimai veikiausiai neturi pastebimo neigiamo poveikio ir kad sudedamoji dalis arba transporto priemonė vis tiek atitinka reikalavimus; arba

7.1.2.

pareikalauti, kad už bandymus atsakinga technikos tarnyba pateiktų papildomą bandymų ataskaitą.

7.2.   Apie patvirtinimą arba atsisakymą suteikti patvirtinimą, nurodant pakeitimus, 4.3 punkte nustatyta tvarka pranešama šią taisyklę taikančioms susitarimo susitariančiosioms šalims.

7.3.   Tipo išplėtimo patvirtinimą suteikiantis administracinis padalinys kiekvienam pranešimo blankui, parengtam suteikiant tokį išplėtimą, suteikia eilės numerį.

8.   GAMYBOS ATITIKTIS

8.1.   Gamybos atitikties tvarka turi atitikti Susitarimo 2 priedėlyje (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) nustatytą tvarką laikantis šių reikalavimų:

8.2.   Patvirtinimą suteikęs administracinis padalinys bet kada gali kiekviename gamybos padalinyje patikrinti gamybos atitiktį. Paprastai šios patikros atliekamos kas dveji metai.

9.   BAUDOS UŽ GAMYBOS NEATITIKTĮ

9.1.   Jei nesilaikoma 8 dalyje nustatytų reikalavimų, pagal šią taisyklę transporto priemonės tipui suteiktas patvirtinimas gali būti panaikintas.

9.2.   Jei šią taisyklę taikanti susitariančioji šalis panaikina anksčiau suteiktą patvirtinimą, ji nedelsdama praneša apie tai kitoms šią taisyklę taikančioms susitariančiosioms šalims naudodama patvirtinimo blanko, kurio pabaigoje būtų užrašas didžiosiomis raidėmis „PATVIRTINIMAS PANAIKINTAS“, po juo pasirašyta ir nurodyta data, kopiją.

10.   VISIŠKAI NUTRAUKTA GAMYBA

Jei patvirtinimo turėtojas visiškai nustoja gaminti pagal šią taisyklę patvirtinto tipo transporto priemonę, jis apie tai praneša patvirtinimą suteikusiai institucijai. Tokį pranešimą gavusi institucija apie tai praneša kitoms šią taisyklę taikančioms susitariančiosioms šalims naudodama blanko, kurio pabaigoje būtų užrašas didžiosiomis raidėmis „GAMYBA NUTRAUKTA“, po juo pasirašyta ir nurodyta data, kopiją.

11.   UŽ PATVIRTINIMO BANDYMUS ATSAKINGŲ TECHNIKOS TARNYBŲ IR ADMINISTRACIJOS PADALINIŲ PAVADINIMAI IR ADRESAI

Šią taisyklę taikančios susitariančiosios šalys praneša Jungtinių Tautų sekretoriatui už patvirtinimo bandymus atsakingų technikos tarnybų ir administracinių padalinių, kurie suteikia patvirtinimus ir kuriems turi būti nusiųsti kitose šalyse išduoti patvirtinimo suteikimo, tipo išplėtimo patvirtinimo, atsisakymo suteikti patvirtinimą ar patvirtinimo panaikinimo arba visiško gamybos nutraukimo pranešimų blankai, pavadinimus ir adresus.

12.   PEREINAMOJO LAIKOTARPIO NUOSTATOS

12.1.   Nuo 01 serijos pakeitimų oficialios įsigaliojimo datos nė viena šią taisyklę taikanti susitariančioji šalis negali atsisakyti suteikti patvirtinimų pagal šią taisyklę su 01 serijos pakeitimais.

12.2.   Praėjus 36 mėnesiams nuo 01 serijos pakeitimų įsigaliojimo datos, šią taisyklę laikinojo naudojimo atsarginiams ratams ar padangoms, nebliūkštančiosioms padangoms arba važiavimo nebliūkštančiąja padanga sistemai taikančios susitariančiosios šalys patvirtinimus turi suteikti tik tada, jei transporto priemonės tipas, kurį norima patvirtinti, atitinka šios taisyklės su 01 serijos pakeitimais reikalavimus.

12.3.   Šią taisyklę taikančios susitariančiosios šalys negali atsisakyti suteikti išplėtimo patvirtinimo pagal ankstesnių šios taisyklės serijų pakeitimus.

12.4.   Šią taisyklę taikančios susitariančiosios šalys ir toliau suteikia patvirtinimus tiems transporto priemonių tipams, kurie atitinka šios taisyklės su ankstesnių serijų pakeitimais reikalavimus, 36 mėnesių laikotarpį po 01 serijos pakeitimų įsigaliojimo datos.

12.5.   Nuo 02 serijos pakeitimų oficialios įsigaliojimo datos nė viena šią taisyklę taikanti susitariančioji šalis negali atsisakyti suteikti patvirtinimų pagal šią taisyklę su 02 serijos pakeitimais.

12.6.   Nuo 2012 m. lapkričio 1 d. šią taisyklę taikančios susitariančiosios šalys gali atsisakyti suteikti nacionalinį arba regioninį M1 kategorijos transporto priemonių, kurių didžiausia masė 3 500 kg, ir N1 kategorijos transporto priemonių, ant kurių visų ašių (abiem atvejais) sumontuotos viengubos padangos, patvirtinimą, jei transporto priemonės tipas neatitinka šios taisyklės 02 serijos pakeitimų reikalavimų.

12.7.   Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. šią taisyklę taikančios susitariančiosios šalys gali atsisakyti suteikti M1 kategorijos transporto priemonių, kurių didžiausia masė 3 500 kg, ir N1 kategorijos transporto priemonių, ant kurių visų ašių (abiem atvejais) sumontuotos viengubos padangos, pirmąją nacionalinę arba regioninę registraciją (pradedant eksploatuoti), jei transporto priemonės tipas neatitinka šios taisyklės 02 serijos pakeitimų reikalavimų.

12.8.   Neatsižvelgiant į pirmiau pateiktas pereinamojo laikotarpio nuostatas, susitariančiosios šalys, kuriose šios taisyklės taikymas įsigalioja vėliau už naujausios serijos pakeitimų įsigaliojimo datą, neprivalo pripažinti patvirtinimų, suteiktų pagal kurios nors ankstesnės šios taisyklės serijos pakeitimus.


(1)  Kaip apibrėžta Suvestinės rezoliucijos dėl transporto priemonių konstrukcijos 7 priede (R.E.3). (TRANS/WP.29/78/ Rev.1/Amend.2, su paskutiniais pakeitimais, padarytais dokumentu Amend.4).

(2)  M1 kategorijos transporto priemonių, kurių didžiausia masė yra 3 500 kg, ir N1 kategorijos transporto priemonių, ant kurių visų ašių (abiem atvejais) sumontuotos viengubos padangos, atveju.

(3)  1 – Vokietija, 2 – Prancūzija, 3 – Italija, 4 – Nyderlandai, 5 – Švedija, 6 – Belgija, 7 – Vengrija, 8 – Čekija, 9 – Ispanija, 10 – Serbija ir Juodkalnija, 11 – Jungtinė Karalystė, 12 – Austrija, 13 – Liuksemburgas, 14 – Šveicarija, 15 (nenaudojamas), 16 – Norvegija, 17 – Suomija, 18 – Danija, 19 – Rumunija, 20 – Lenkija, 21 – Portugalija, 22 – Rusijos Federacija, 23 – Graikija, 24 – Airija, 25 – Kroatija, 26 – Slovėnija, 27 – Slovakija, 28 – Baltarusija, 29 – Estija, 30 (nenaudojamas), 31 – Bosnija ir Hercegovina, 32 – Latvija, 33 (nenaudojamas), 34 – Bulgarija, 35 (nenaudojamas), 36 – Lietuva, 37 – Turkija, 38 (nenaudojamas), 39 – Azerbaidžanas, 40 – Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, 41 (nenaudojamas), 42 – Europos bendrija (patvirtinimus suteikė valstybės narės, naudodamos savo atitinkamą EEK simbolį), 43 – Japonija, 44 (nenaudojamas), 45 – Australija, 46 – Ukraina, 47 – Pietų Afrika, 48 – Naujoji Zelandija, 49 – Kipras, 50 – Malta, 51 – Korėjos Respublika, 52 – Malaizija, 53 – Tailandas, 54 ir 55 (nenaudojami), 56 – Juodkalnija, 57 (nenaudojamas) ir 58 – Tunisas. Tolesni numeriai kitoms šalims turi būti skiriami chronologine tvarka, kuria jos ratifikuoja arba prisijungia prie Susitarimo dėl suvienodintų techninių nuostatų priėmimo ratinėms transporto priemonėms, įrangai ir dalims, kurios gali būti įrengiamos ir (arba) naudojamos ratinėse transporto priemonėse, ir pagal tas normas suteiktų patvirtinimų abipusio pripažinimo sąlygų; apie paskirtus numerius susitariančiosioms šalims praneša Jungtinių Tautų generalinis sekretorius.


1 PRIEDAS

PRANEŠIMAS

(Didžiausias formatas: A4 (210 × 297 mm)

Image

Image


2 PRIEDAS

PATVIRTINIMO ŽENKLŲ IŠDĖSTYMAS

A pavyzdys

(žr. šios taisyklės 4.4 punktą)

Image

Pateiktas prie transporto priemonės pritaisytas patvirtinimo ženklas rodo, kad konkretus transporto priemonės tipas, atsižvelgiant į laikinojo naudojimo atsarginio (-ių) rato (-ų) įrangą, buvo patvirtintas Nyderlanduose (E 4) pagal Taisyklę Nr. 64, patvirtinimo numeris 022439. Patvirtinimo numeris rodo, kad buvo patvirtinta pagal Taisyklės Nr. 64 su 02 serijos pakeitimais reikalavimus.

B pavyzdys

(žr. šios taisyklės 4.4 punktą)

Image

Pateiktas prie transporto priemonės pritaisytas patvirtinimo ženklas rodo, kad konkretus transporto priemonės tipas, atsižvelgiant į oro slėgio padangose kontrolės sistemą, buvo patvirtintas Nyderlanduose (E 4) pagal Taisyklę Nr. 64, patvirtinimo numeris 022439. Patvirtinimo numeris rodo, kad buvo patvirtinta pagal Taisyklės Nr. 64 su 02 serijos pakeitimais reikalavimus.

C pavyzdys

(žr. šios taisyklės 4.5 punktą)

Image

Pateiktas prie transporto priemonės pritaisytas patvirtinimo ženklas rodo, kad tam tikras transporto priemonės tipas (atsižvelgiant į laikinojo naudojimo atsarginio (-ių) rato (-ų) ir oro slėgio padangose kontrolės sistemos įrangą) buvo patvirtintas Nyderlanduose (E 4) pagal Taisyklę Nr. 64 ir Taisyklę Nr. 13-H (1). Patvirtinimo numeris rodo, kad atitinkamų patvirtinimų suteikimo metu į Taisyklę Nr. 64 buvo įtraukti 02 serijos pakeitimai, o Taisyklė Nr. 13-H buvo pirminės formos.


(1)  Šis numeris pateiktas tik kaip pavyzdys.


3 PRIEDAS

TRANSPORTO PRIEMONIŲ SU LAIKINOJO NAUDOJIMO ATSARGINIAIS RATAIS STABDYMO IR NUOKRYPIO BANDYMAS

1.   BENDROSIOS SĄLYGOS

1.1.

Bandymų trekas turi būti iš esmės horizontalus, o jo paviršius turi užtikrinti gerą sukibtį.

1.2.

Bandymas atliekamas, kai nėra vėjo, galinčio iškreipti rezultatus.

1.3.

Transporto priemonė pakraunama iki savo didžiausios masės, apibrėžtos šios taisyklės 2.11 punkte.

1.4.

Tiltų apkrovos, susidariusios dėl šio priedo 1.3 punkte nurodyto apkrovimo sąlygų, turi būti proporcingos šios taisyklės 2.12 punkte apibrėžtoms didžiausioms tiltų apkrovoms.

1.5.

Išskyrus nebliūkštančiąją padangą padangą, visos padangos pripučiamos iki transporto priemonės gamintojo tam transporto priemonės tipui ir apkrovimo sąlygoms rekomenduojamo slėgio. Nebliūkštančioji padanga bandoma visiškai tuščia.

2.   STABDYMO IR NUOKRYPIO BANDYMAS

2.1.

Bandymas atliekamas laikinojo naudojimo atsarginį ratą pakaitomis sumontavus vietoj vieno priekinio rato ir vietoj vieno galinio rato. Tačiau jei laikinojo naudojimo atsarginis ratas gali būti naudojamas tik ant konkretaus tilto, bandymas atliekamas laikinojo naudojimo atsarginį ratą sumontavus tik ant to tilto.

2.2.

Bandymas atliekamas darbine stabdymo sistema stabdant nuo pradinio 80 km/h greičio, išjungus variklį.

2.3.

Stabdymo charakteristikos turi atitikti Taisyklėje Nr. 13 arba Nr. 13-H nurodytą O tipo šaltojo bandymo išjungus variklį procedūrą, skirtą M1 ir N1 kategorijų transporto priemonėms:

2.3.1.

M1 kategorijos transporto priemonėms, patvirtintoms pagal Taisyklę Nr. 13, ant kurių sumontuoti 2.10.1, 2.10.2, 2.10.3 ir 2.10.5 punktuose apibrėžtų 1, 2, 3 arba 5 tipų laikinojo naudojimo atsarginiai ratai, ir bandomoms taikant nustatytą 80 km/h greitį:

stabdymo kelias, kai pedalas veikiamas didžiausia 500 N jėga, neturi viršyti 50,7 m ir

vidutinis visiškasis lėtėjimo pagreitis (mfdd) turi būti ne mažesnis kaip 5,8 ms–2, apskaičiuojant jį pagal šią formulę:

Mfdd = v2 / 41,14 s,

čia „v“ yra pradinis greitis, kuriuo važiuojant pradedama stabdyti, o „s“ – atstumas, nuvažiuojamas stabdant nuo 0,8v iki 0,1v.

2.3.1.1.

N1 kategorijos transporto priemonėms, patvirtintoms pagal Taisyklę Nr. 13, ant kurių sumontuoti 2.10.1, 2.10.2, 2.10.3 ir 2.10.5 punktuose apibrėžtų 1, 2, 3 arba 5 tipų laikinojo naudojimo atsarginiai ratai, ir bandomoms taikant nustatytą 80 km/h greitį:

stabdymo kelias, kai pedalas veikiamas didžiausia 700 N jėga, neturi viršyti 61,2 m ir

vidutinis visiškasis lėtėjimo pagreitis (mfdd) turi būti ne mažesnis kaip 5,0 ms–2, apskaičiuojant jį pagal šią formulę:

Mfdd = v2 / 41,14 s,

čia „v“ yra pradinis greitis, kuriuo važiuojant pradedama stabdyti, o „s“ – atstumas, nuvažiuojamas stabdant nuo 0,8v iki 0,1v.

2.3.1.2.

M1 kategorijos transporto priemonėms, patvirtintoms pagal Taisyklę Nr. 13, ant kurių sumontuoti 2.10.4 punkte apibrėžto 4 tipo laikinojo naudojimo atsarginiai ratai, ir bandomoms taikant nustatytą 120 km/h greitį:

stabdymo kelias, kai pedalas veikiamas didžiausia 500 N jėga, neturi viršyti 108 m ir

vidutinis visiškasis lėtėjimo pagreitis (mfdd) turi būti ne mažesnis kaip 5,8 ms–2, apskaičiuojant jį pagal šią formulę:

Mfdd = v2 / 41,14 s,

čia „v“ yra pradinis greitis, kuriuo važiuojant pradedama stabdyti, o „s“ – atstumas, nuvažiuojamas stabdant nuo 0,8 v iki 0,1 v.

2.3.1.3.

M1 ir N1 kategorijų transporto priemonėms, patvirtintoms pagal Taisyklę Nr. 13-H, ant kurių sumontuoti 2.10.1, 2.10.2, 2.10.3 ir 2.10.5 punktuose apibrėžtų 1, 2, 3 arba 5 tipų laikinojo naudojimo atsarginiai ratai, ir bandomoms taikant nustatytą 80 km/h greitį:

stabdymo kelias, kai pedalas veikiamas didžiausia 650 N + 0 / – 50N jėga, neturi viršyti 46,4 m ir

vidutinis visiškasis lėtėjimo pagreitis (mfdd) turi būti ne mažesnis kaip 6,43 ms–2, apskaičiuojant jį pagal šią formulę:

Mfdd = v2 / 41,14 s,

čia „v“ yra pradinis greitis, kuriuo važiuojant pradedama stabdyti, o „s“ – atstumas, nuvažiuojamas stabdant nuo 0,8v iki 0,1v.

2.3.1.4.

M1 kategorijos transporto priemonėms, patvirtintoms pagal Taisyklę Nr. 13-H, ant kurių sumontuoti 2.10.4 punkte apibrėžto 4 tipo laikinojo naudojimo atsarginiai ratai, ir bandomoms taikant nustatytą 120 km/h greitį:

stabdymo kelias, kai pedalas veikiamas didžiausia 650 N + 0 / – 50N jėga, neturi viršyti 98,4 m ir

vidutinis visiškasis lėtėjimo pagreitis (mfdd) turi būti ne mažesnis kaip 6,43 ms–2, apskaičiuojant jį pagal šią formulę:

Mfdd = v2 / 41,14 s,

čia „v“ yra pradinis greitis, kuriuo važiuojant pradedama stabdyti, o „s“ – atstumas, nuvažiuojamas stabdant nuo 0,8 v iki 0,1 v.

2.4.

Bandymai atliekami visomis laikinojo naudojimo atsarginių ratų sumontavimo sąlygomis, nurodytomis šio priedo 2.1 punkte.

2.5.

Nustatytos stabdymo charakteristikos pasiekiamos be jokio ratų blokavimo, transporto priemonės nukrypimo nuo numatyto kurso, neįprastų virpesių, neįprasto padangos dėvėjimosi bandymo metu ar per didelio koregavimo vairu.


4 PRIEDAS

ĮSPĖJIMO APIE VAŽIAVIMĄ NEBLIŪKŠTANČIĄJA PADANGA SISTEMOS BANDYMO REIKALAVIMAI

1.   BANDYMO SĄLYGOS

1.1.   Aplinkos temperatūra

Aplinkos temperatūra turi būti nuo 0 °C iki 40 °C.

1.2.   Bandymo kelio paviršius

Bandymo kelio paviršius turi būti sausas ir lygus.

1.3.   Bandymo vieta

Bandymo vieta turi būti aplinkoje, kurioje nėra radijo bangų trikdžių, pvz., stipraus elektros lauko.

1.4.   Stovinčios transporto priemonės būklė

Stovinčios transporto priemonės padangos turi būti apsaugotos nuo tiesioginės saulės šviesos.

2.   BANDYMO METODAS

2.1.   Bandymo procedūros nebliūkštančiąjai padangai nustatyti. Turi būti laikomasi 2.1.1 arba 2.1.2 punkto reikalavimų.

2.1.1.   1 bandymas

2.1.1.1.

Padangos turi būti pripūstos iki transporto priemonės gamintojo rekomenduojamo slėgio.

2.1.1.2.

Transporto priemonei stovint ir uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „užblokuota“ arba „išjungta“, uždegimo (paleidimo) jungiklis pasukamas į padėtį „įjungta“ (eigos padėtį) arba, jei taikoma, į atitinkamą rakto padėtį. Patikrinama, ar suveikia įspėjamasis signalas.

2.1.1.3.

Uždegimas išjungiamas ir bet kurioje iš padangų slėgis sumažinamas tiek, kad pakoreguotasis padangos pripūtimo slėgis taptų 100 kPa žemesnis už rekomenduojamą šaltąjį pripūtimo slėgį.

2.1.1.4.

Per 5 minutes po padangos pripūtimo slėgio sumažinimo transporto priemone įprastai važiuojama nuo 40 km/h iki 100 km/h greičiu.

2.1.1.5.

Bandymas baigiamas, jei:

a)

įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema suveikia taip, kaip aprašyta 5.1.6 punkte, arba

b)

praeina 5 minutės po to, kai pasiekiamas bandymo greitis (laikas nustatomas pagal 2.3 punktą). Jei įspėjimas nesuveikia, bandymas yra neišlaikytas.

Transporto priemonė sustabdoma ir uždegimas išjungiamas.

2.1.1.6.

Jei įspėjamasis signalas suveikė taip, kaip reikalaujama 2.1.1.5 punkte, prieš išjungiant uždegimą turi būti palaukiama 5 minutes ir uždegimas vėl įjungiamas; signalas turi vėl suveikti ir veikti tol, koks uždegimo jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje).

2.1.1.7.

2.1.1.1–2.1.1.6 punktuose aprašytas procesas pakartojamas 130 km/h arba didesniu bandymo greičiu. Visų atitinkamų reikalavimų turi būti laikomasi važiuojant abiem bandymo greičiais.

2.1.2.   2 bandymas

2.1.2.1.

Padangos turi būti pripūstos iki transporto priemonės gamintojo rekomenduojamo slėgio.

2.1.2.2.

Transporto priemonei stovint ir uždegimo (paleidimo) jungikliui esant padėtyje „užrakinta“ arba „išjungta“, uždegimo (paleidimo) jungiklis pasukamas į padėtį „įjungta“ (eigos padėtį) arba, jei taikoma, į atitinkamą rakto padėtį. Patikrinama, ar suveikia įspėjamasis signalas. Uždegimas išjungiamas.

2.1.2.3.

Iš vienos padangos oras imamas leisti nuo 10 kPa/min iki 20 kPa/min sparta.

2.1.2.4.

Transporto priemone važiuojama bet kokiu didesniu kaip 25 km/h greičiu.

2.1.2.5.

Bandymo reikalavimai įvykdomi, jei, slėgio sumažėjimui pasiekus 100 kPa, sistema pateikia įspėjimą.

2.2.   Bandymo procedūros įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemos trikčiai aptikti

2.2.1.   Transporto priemonei esant įprastos naudojimo būklės, imituojama įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistemos triktis. Tai galima padaryti, pvz., atjungiant su maitinimu iš maitinimo šaltinio susijusių laidų arba su įspėjimo sistemos valdiklio įvestimi ar išvestimi susijusių laidų jungtis.

2.2.2.   Imituojant triktį, transporto priemone įprastai važiuojama nuo 40 km/h iki 100 km/h greičiu.

2.2.3.   Bandymas baigiamas vienu iš atvejų:

a)

įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema suveikia taip, kaip aprašyta 5.1.6.4 punkte, arba;

b)

praeina 5 minutės po to, kai pasiekiamas bandymo greitis (laikas nustatomas pagal 2.3 punktą). Jei įspėjimas nesuveikia, bandymas yra neišlaikytas.

Transporto priemonė sustabdoma ir uždegimas išjungiamas.

2.2.4.   Jei įspėjamasis signalas suveikė taip, kaip reikalaujama 2.2.3 punkte, prieš išjungiant uždegimą turi būti palaukiama 5 minutes ir uždegimas vėl įjungiamas; signalas turi vėl suveikti ir veikti tol, koks uždegimo jungiklis yra padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje).

2.3.   Laiko trukmės skaičiavimas

Laikas, pagal kurį vertinama atitiktis 2.1.1.5 ir 2.2.3 punktų reikalavimams, turi būti bendras laikas, praėjęs transporto priemonei važiuojant bandymo greičiu iš intervalo nuo 40 km/h iki 100 km/h.

Laikas turi būti skaičiuojamas ištisinio važiavimo metu, tačiau nebūtina, kad per visą bandymą transporto priemonė važiuotu greičiu iš bandymo greičių intervalo. Jei transporto priemonės greitis būna už bandymo intervalo ribų, laikas, kurį ji važiuoja tokiu greičiu, neįskaičiuojamas į bendrą bandymo trukmės laiką.

Tipo patvirtinimo institucija turi įsitikinti, kad įspėjimo apie važiavimą nebliūkštančiąja padanga sistema registruoja suminį laiką važiuojant bandymo greičių intervale, ir nepradeda jo skaičiuoti iš naujo, jei transporto priemonė ima važiuoti už bandymo greičio intervalo ribų.


5 PRIEDAS

ORO SLĖGIO PADANGOSE KONTROLĖS SISTEMŲ (OSPKS) BANDYMAI

1.   BANDYMO SĄLYGOS

1.1.   Aplinkos temperatūra

Aplinkos temperatūra turi būti nuo 0 °C iki 40 °C.

1.2.   Bandymo kelio paviršius

Kelio paviršius turi užtikrinti gerą sukibtį. Bandymo metu kelio paviršius turi būti sausas.

1.3.   Bandymai atliekami aplinkoje, kurioje nėra radijo bangų trikdžių.

1.4.   Transporto priemonės būklė

1.4.1.   Bandomoji masė

Transporto priemonė gali būti bandoma bet kokios apkrovos sąlygomis, masę paskirsčius tarp tiltų pagal transporto priemonės gamintojo rekomendacijas ir neviršijant kiekvieno tilto didžiausios leidžiamos masės.

Tačiau jei nėra galimybės nustatyti arba iš naujo nustatyti sistemą, transporto priemonė turi būti nepakrauta. Be vairuotojo dar gali būti priekinėje sėdynėje sėdintis asmuo, atsakingas už bandymų rezultatų registravimą. Apkrovos būsena bandymo metu negali būti keičiama.

1.4.2.   Transporto priemonės greitis

OSPKS turi būti sukalibruota ir išbandyta:

a)

atliekant pradūrimo bandymą šios taisyklės 5.3.2 punkto reikalavimams patikrinti: važiuojant nuo 40 km/h iki 120 km/h arba didžiausiu projektiniu transporto priemonės greičiu, jei jis mažesnis kaip 120 km/h, ir

b)

atliekant difuzijos bandymą šios taisyklės 5.3.3 punkto reikalavimams patikrinti ir trikties bandymą šios taisyklės 5.3.4 punkto reikalavimams patikrinti: važiuojant nuo 40 km/h iki 100 km/h greičiu.

Bandymo metu turi būti važiuojama visais greičiais iš greičių intervalo.

Jei transporto priemonėse įrengtas greičio palaikymo valdytuvas, jis bandymo metu neturi būti įjungtas.

1.4.3.   Ratlankio padėtis

Transporto priemonės ratlankiai gali būti bet kurioje rato padėtyje, laikantis visų susijusių transporto priemonės gamintojo instrukcijų ar apribojimų.

1.4.4.   Stovėjimo vieta

Stovinčios transporto priemonės padangos turi būti apsaugotos nuo tiesioginės saulės šviesos. Vieta turi būti apsaugota nuo vėjo, kuris galėtų iškreipti rezultatus.

1.4.5.   Stabdžių pedalo spaudimas

Į važiavimo laiką neturi būti įskaičiuotas stabdžių pedalo spaudimo laikas transporto priemonei važiuojant.

1.4.6.   Padangos

Transporto priemonė turi būti bandoma visas padangas sumontavus ant jos pagal transporto priemonės gamintojo rekomendacijas. Tačiau OSPKS trikčiai bandyti gali būti naudojama atsarginė padanga.

1.5.   Slėgio matavimo įrangos tikslumas

Šiame priede aprašytiems bandymams naudojamos slėgio matavimo įrangos tikslumas turi būti ne mažesnis kaip +/– 3kPa.

2.   BANDYMO PROCEDŪRA

Bandymas turi būti atliekamas bandymo greičiu iš šio priedo 1.4.2 punkte nurodyto intervalo, bent po kartą kiekvienam bandymo atvejui pagal šio priedo 2.6.1 punktą („pradūrimo bandymas“) ir po kartą kiekvienam bandymo atvejui pagal šio priedo 2.6.2 punktą („difuzijos bandymas“).

2.1.   Prieš pripučiant padangas transporto priemonė bent valandai paliekama pastovėti lauke aplinkos temperatūroje, variklį uždengus nuo tiesioginės saulės šviesos ir užuovėjoje arba apsaugojus nuo kitokio šildomojo ar šaldomojo poveikio. Transporto priemonės padangos pripučiamos iki jos gamintojo rekomenduojamo šaltojo pripūtimo slėgio (Prec) pagal transporto priemonės gamintojo rekomendacijas greičio ir apkrovos sąlygoms ir padangų padėtį. Visi slėgio matavimai turi būti atliekami naudojant tą pačią bandymo įrangą.

2.2.   Transporto priemonei stovint ir uždegimo blokavimo sistemai esant padėtyje „užblokuota“ arba „išjungta“, uždegimo blokavimo sistema suaktyvinama perjungiant į padėtį „įjungta“ arba „eigos padėtį“. Oro slėgio padangose kontrolės sistema turi atlikti žemo oro slėgio padangose signalinės lemputės veikimo patikrinimą, kaip nurodyta šios taisyklės 5.3.5.2 punkte. [Pastarasis reikalavimas negalioja bendrojoje erdvėje matomoms signalinėms lemputėms.]

2.3.   Jei taikoma, oro slėgio padangose kontrolės sistema nustatoma arba pakartotinai nustatoma pagal transporto priemonės rekomendacijas.

2.4.   Mokomasis etapas

2.4.1.   Transporto priemone ne trumpiau kaip 20 minučių važiuojama greičiu iš šio priedo 1.4.2 punkte nurodyto greičių intervalo ir vidutiniu 80 km/h (+/– 10 km/h) greičiu. Mokomuoju etapu leidžiama nesilaikyti greičių intervalo ne ilgiau kaip suminę 2 minučių trukmę.

2.4.2.   Technikos tarnybos nuožiūra, kai važiavimo bandymas atliekamas treke (apskritame ar ovalo formos), kuriame sukama tik į vieną pusę, 2.4.1 punkte nurodytas važiavimo bandymas turi būti po lygiai padalytas (+/– 2 minutes) į važiavimus abiem kryptimis.

2.4.3.   Per 5 minutes po mokomojo etapo pabaigos išmatuojamas karštasis oro slėgis padangoje (-ose), iš kurios (-ių) bus išleistas oras. Karštasis slėgis imamas kaip vertė Pwarm. Ši vertė naudojama paskesnėse operacijose.

2.5.   Oro išleidimo etapas

2.5.1.   Pradūrimo bandymo, skirto šios taisyklės 5.3.2 punkto reikalavimams patikrinti, procedūra

Per 5 minutes po karštojo slėgio matavimo, kaip aprašyta 2.4.3 punkte, iš vienos transporto priemonės padangos išleidžiama tiek oro, kad Pwarm sumažėtų 20 proc. arba būtų mažiausios 150 kPa vertės (imama didesnioji vertė); šis slėgis yra Ptest. Po 2–5 minutes trunkančios stabilizavimosi laikotarpio Ptest turi būti patikrintas ir prireikus pakoreguotas.

2.5.2.   Difuzijos bandymo, skirto šios taisyklės 5.3.3 punkto reikalavimams patikrinti, procedūra

Per 5 minutes po karštojo slėgio matavimo, kaip aprašyta 2.4.3 punkte, iš visų transporto priemonės padangų išleidžiama tiek oro, kad Pwarm sumažėtų 20 % ir dar papildomus 7 kPa; šis slėgis yra Ptest. Po 2–5 minutes trunkančios stabilizavimosi laikotarpio Ptest turi būti patikrintas ir prireikus pakoreguotas.

2.6.   Žemo oro slėgio padangos aptikties etapas

2.6.1.   Pradūrimo bandymo, skirto šios taisyklės 5.3.2 punkto reikalavimams patikrinti, procedūra

2.6.1.1.

Transporto priemone važiuojama bet kurioje bandymų trasos dalyje (nebūtinai ištisai). Suminė važiavimo laiko trukmė turi būti mažesnioji iš šių verčių: 10 minučių arba laikas iki žemo oro slėgio padangose įsižiebiant signalinei lemputei.

2.6.2.   Difuzijos bandymo, skirto šios taisyklės 5.3.3 punkto reikalavimams patikrinti, procedūra

2.6.2.1.

Transporto priemone važiuojama bet kurioje bandymų trasos dalyje. Praėjus ne mažiau kaip 20 minučių ir ne daugiau kaip 40 minučių transporto priemonė visiškai sustabdoma išjungiant variklį ir ištraukiant uždegimo raktelį ne trumpesniam kaip 1 minutės ir ne ilgesniam kaip 3 minučių laikotarpiui. Bandymas tęsiamas toliau. Suminė važiavimo laiko trukmė turi būti mažesnioji iš šių verčių: 60 minučių suminės važiavimo trukmės 1.4.2 punkte nurodytomis sąlygomis arba laikas iki žemo oro slėgio padangose įsižiebiant signalinei lemputei.

2.6.3.   Jei žemo oro slėgio padangose signalinė lemputė neįsižiebia, bandymas nutraukiamas.

2.7.   Jei žemo oro slėgio padangose signalinė lemputė įsižiebia per 2.6 punkte aprašytą procedūrą, uždegimo blokavimo sistema išaktyvinama perjungiant į padėtį „išjungta“ arba „užblokuota“. Praėjus 5 minutėms transporto priemonės uždegimo blokavimo sistema vėl suaktyvinama perjungiant į padėtį „įjungta“ (padėtį „eiga“). Signalinė lemputė turi įsižiebti ir likti degti tol, kol uždegimo blokavimo sistema bus padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje).

2.8.   Visos transporto priemonės padangos pripučiamos iki gamintojo rekomenduojamo šaltojo pripūtimo slėgio. Sistema nustatoma iš naujo pagal transporto priemonės gamintojo instrukcijas. Nustatoma, ar signalinė lemputės užgeso. Jei reikia, transporto priemone pavažiuojama, kol signalinė lemputė užges. Jeigu ji neužgęsta, bandymas nutraukiamas.

2.9.   Oro išleidimo etapo pakartojimas

Bandymas gali būti pakartojamas su ta pačia arba skirtinga apkrova, taikant atitinkamas 2.1–2.8 punktų bandymo procedūras, išleidus orą iš atitinkamos (-ų) transporto priemonės padangos (-ų) pagal šios taisyklės 5.3.2 arba 5.3.3 punkto nuostatas (atsižvelgiant į tai, kurios iš jų tinka).

3.   OSPKS TRIKTIES APTIKIMAS

3.1.   Imituojama OSPKS triktis, pvz., atjungiant kurio nors OSPKS komponento maitinimo šaltinį, atjungiant kurią nors elektrinę jungtį tarp OSPKS komponentų arba sumontuojant transporto priemonėje su OSPKS nesuderinamą padangą ar ratą. Imituojant OSPKS triktį neturi būti atjungiamos signalinių lempučių elektrinės jungtys.

3.2.   Transporto priemone iki 10 minučių suminės trukmės važiuojama bet kurioje bandymų trasos dalyje (nebūtinai ištisai).

3.3.   Visa suminė važiavimo trukmė pagal 3.2 punktą turi būti mažesnioji iš šių verčių: 10 minučių arba laikas iki įsižiebiant OSPKS trikties signalinei lemputei.

3.4.   Jei OSPKS trikties rodytuvas neįsižiebia pagal šios taisyklės 5.3.4 punkto reikalavimus, bandymas nutraukiamas.

3.5.   Jeigu OSPKS trikties rodytuvas dega arba įsižiebia per 3.1–3.3 punktuose aprašytą procedūrą, uždegimo blokavimo sistema išaktyvinama perjungiant į padėtį „išjungta“ arba „užblokuota“. Praėjus 5 minutėms transporto priemonės uždegimo blokavimo sistema vėl suaktyvinama perjungiant į padėtį „įjungta“ (padėtį „eiga“). OSPKS trikties rodytuvas turi vėl įsižiebti signalizuodamas triktį ir likti degti tol, kol uždegimo blokavimo sistema bus padėtyje „įjungta“ (eigos padėtyje).

3.6.   OSPKS grąžinama į įprasto veikimo būseną. Jei reikia, transporto priemone pavažiuojama, kol įspėjamasis signalas užges. Jeigu lemputė neužgęsta, bandymas nutraukiamas.

3.7.   Bandymas gali būti kartojamas pagal 3.1–3.6 punktuose aprašytą procedūrą, kiekvienąsyk imituojant tik po vieną triktį.