30.9.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 257/197


Pagal tarptautinę viešąją teisę juridinę galią turi tik JT/EEK tekstų originalai. Šios taisyklės statusas ir įsigaliojimo data turėtų būti tikrinami pagal paskutinę JT/EEK statusą nurodančio dokumento TRANS/WP.29/343 versiją, kurią galima rasti:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (JT EEK) taisyklė Nr. 86. „Suvienodintos žemės ir miškų ūkio traktorių patvirtinimo, atsižvelgiant į sumontuotus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus, nuostatos“

Įtrauktas visas galiojantis tekstas iki:

 

taisyklės pradinės versijos 4 papildymo; įsigaliojimo data – 2008 m. spalio 15 d.;

 

taisyklės pradinės versijos 5 papildymo; įsigaliojimo data – 2009 m. spalio 24 d.

TURINYS

TAISYKLĖ

1.

Taikymo sritis

2.

Apibrėžtys

3.

Patvirtinimo paraiška

4.

Patvirtinimas

5.

Bendrieji techniniai reikalavimai

6.

Specialieji techniniai reikalavimai

7.

Transporto priemonės tipo arba jos apšvietimo ir šviesos signalinių įtaisų pakeitimai ir tipo išplėtimo patvirtinimas

8.

Gamybos atitiktis

9.

Baudos už gamybos neatitiktį

10.

Visiškas gamybos nutraukimas

11.

Už patvirtinimo bandymus atsakingų technikos tarnybų ir administracijos skyrių pavadinimai ir adresai

PRIEDAI

1 priedas. –

Pranešimas apie žemės ar miškų ūkio traktoriaus tipo patvirtinimą, tipo išplėtimo patvirtinimą, atsisakymą suteikti patvirtinimą, patvirtinimo panaikinimą arba visišką gamybos nutraukimą, atsižvelgiant į sumontuotus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus, remiantis Taisykle Nr. 86

2 priedas. –

Patvirtinimo ženklų išdėstymo pavyzdžiai

3 priedas. –

2.6–2.10 punktuose pateiktų sąvokų apibrėžtys

4 priedas. –

Žibintų matomumas

5 priedas. –

Posūkio žibintai. Geometrinis matomumas

1.   TAIKYMO SRITIS

Ši taisyklė taikoma T kategorijos (1) transporto priemonėms, atsižvelgiant į sumontuotus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus.

2.   APIBRĖŽTYS

Šioje taisyklėje:

2.1.

   „Traktoriaus tipas, atsižvelgiant į sumontuotus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus“ – traktoriai, kurie nesiskiria šiomis pagrindinėmis savybėmis:

 

traktoriai, kurie skiriasi pagal 2.1.1 ir 2.1.2 punktų nuostatas, tačiau ne taip, kad dėl to tektų pakeisti atitinkamo tipo traktoriui nustatytų žibintų tipą, jų skaičių, vietą ir geometrinį matomumą;

 

traktoriai, kuriuose yra sumontuoti neprivalomi žibintai arba kuriuose jų nėra;

 

traktoriai, kuriuose yra sumontuoti žibintai, kurių padėtis skiriasi priklausomai nuo registracijos šalies eismo krypties.

2.2.

   „Skersinė plokštuma“ – vertikali plokštuma, statmena traktoriaus vidurinei išilginei plokštumai.

2.3.

   „Nepakrautas traktorius“ – eksploatacijai parengtas traktorius, t. y. traktorius be neprivalomųjų priedų, tačiau su aušinimo skysčiu, tepalais, degalais, įrankiais ir vairuotoju.

2.4.

   „Pakrautas traktorius“ – traktorius, kuris pakrautas iki didžiausios techniškai leidžiamos masės, kurią yra nurodęs gamintojas, taip pat nustatęs, kaip ši masė yra paskirstyta ant ašių.

2.5.

   „Žibintas“ – įtaisas, skirtas keliui apšviesti (priekinis žibintas) arba šviesos signalui duoti. Galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintai ir šviesogrąžiai atšvaitai taip pat laikomi žibintais.

2.5.1.   „Lygiaverčiai žibintai“– žibintai, atliekantys tą pačią funkciją ir patvirtinti pagal Taisyklę Nr. 37 arba atitinkantys tuos pačius reikalavimus; tokių žibintų charakteristikos gali skirtis nuo žibintų, kurie yra sumontuoti transporto priemonėje tuo metu, kai suteikiamas patvirtinimas, su sąlyga, kad jie atitinka šios taisyklės reikalavimus.

2.5.2.   „Atskirieji žibintai“– žibintai, turintys atskirus lęšius, atskirus šviesos šaltinius ir atskirus korpusus.

2.5.3.   „Sugrupuotieji žibintai“– įtaisai, turintys atskirus lęšius ir atskirus šviesos šaltinius, bet bendrą korpusą.

2.5.4.   „Kombinuotieji žibintai“– įtaisai, turintys atskirus lęšius, bet bendrą šviesos šaltinį ir bendrą korpusą.

2.5.5.   „Tarpusavyje sujungti žibintai“– įtaisai, turintys atskirus šviesos šaltinius (arba vieną šviesos šaltinį, kuris veikia skirtingomis sąlygomis), visiškai ar iš dalies bendrus lęšius ir bendrą korpusą.

2.5.6.   „Paslepiamasis apšvietimo žibintas“– priekinis žibintas, kuris nenaudojamas gali būti iš dalies arba visiškai paslepiamas. Norint paslėpti priekinį žibintą, galima jį uždengti judamuoju gaubtu, pakeisti žibinto padėtį arba kitais tinkamais būdais. Terminas „įtraukiamas“ labiau vartojamas paslepiamajam žibintui, kurį galima įtraukti į kėbulą keičiant jo padėtį, aprašyti.

2.5.7.   „Kintamosios padėties žibintai“– traktoriuje sumontuoti žibintai, kurių padėti traktoriaus atžvilgiu galima keisti nenuimant.

2.5.8.   „Tolimosios šviesos žibintas“– žibintas keliui dideliu atstumu priešais traktorių apšviesti;

2.5.9.   „Artimosios šviesos žibintas“– žibintas keliui priešais traktorių apšviesti, nesukeliant pernelyg didelio akinimo ar nepatogumų artėjančių transporto priemonių vairuotojams ir kitiems kelių eismo dalyviams.

2.5.10.   „Priekinis rūko žibintas“– žibintas kelio apšvietimui pagerinti esant rūkui, smarkiai lyjant, dulkant ar sningant.

2.5.11.   „Atbulinės eigos žibintas“– žibintas keliui už galinės traktoriaus dalies apšviesti ir kitiems kelių eismo dalyviams įspėti, kad traktorius važiuoja arba tuoj važiuos atbuline eiga.

2.5.12.   „Posūkio žibintas“– žibintas kitiems kelių eismo dalyviams parodyti, kad vairuotojas ketina sukti į dešinę arba į kairę.

2.5.13.   „Įspėjamasis pavojaus signalizavimo įtaisas“– įtaisas, leidžiantis veikti visiems traktoriaus posūkio žibintams vienu metu, kai siekiama parodyti, kad traktorius laikinai kelia ypatingą pavojų kitiems kelių eismo dalyviams.

2.5.14.   „Stabdymo žibintas“– žibintas už galinės traktoriaus dalies esantiems kitiems kelių eismo dalyviams parodyti, kad traktoriaus vairuotojas įjungė darbinį stabdį.

2.5.15.   „Galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintas“– įtaisas galiniam valstybinio numerio ženklui skirtai vietai apšviesti; toks įtaisas gali būti sudarytas iš kelių optinių dalių.

2.5.16.   „Priekinis gabaritinis (šoninis) žibintas“– žibintas traktoriaus buvimo vietai ir traktoriaus pločiui parodyti, kai į traktorių žiūrima iš priekio.

2.5.17.   „Galinis gabaritinis (šoninis) žibintas“– žibintas traktoriaus buvimo vietai ir traktoriaus pločiui parodyti, kai į traktorių žiūrima iš galo.

2.5.18.   „Galinis rūko žibintas“– žibintas traktoriaus matomumui iš galo pagerinti, esant tirštam rūkui.

2.5.19.   „Stovėjimo žibintas“– žibintas dėmesiui į gyvenamojoje zonoje stovintį traktorių be priekabos atkreipti. Tokiomis aplinkybėmis naudojami ne priekiniai ir galiniai gabaritiniai (šoniniai) žibintai, o minėtas žibintas.

2.5.20.   „Galinio kontūro gabaritinis žibintas“– bet kuris prie tolimiausios išorinės traktoriaus dalies ir kuo arčiau traktoriaus viršaus pritvirtintas žibintas bendrajam traktoriaus pločiui parodyti. Kai kuriuose traktoriuose šio žibinto signalinė šviesa naudojama kartu su traktoriaus priekinių ir galinių gabaritinių (šoninių) žibintų šviesomis, siekiant kuo labiau atkreipti dėmesį į traktoriaus dydį.

2.5.21.   „Darbo žibintas“– įtaisas darbo vietai ar procesui apšviesti.

2.5.22.   „Šviesogrąžis atšvaitas“– įtaisas, kuriuo įspėjama apie transporto priemonės buvimą atspindint šviesą, spinduliuojamą nesujungto su transporto priemone šaltinio (kai stebėtojas yra prie šviesos šaltinio). Šioje taisyklėje šviesogrąžiais atšvaitais nelaikomi: šviesogrąžiai valstybinio numerio ženklai;

šviesogrąžiai valstybinio numerio ženklai;

kiti ženklai ir šviesą atspindintys signaliniai įtaisai, kurie turi būti naudojami pagal susitariančiosios šalies techninius reikalavimus tam tikrų kategorijų transporto priemonėse arba atsižvelgiant į tam tikrus jų veikimo būdus.

2.6.

   Žibinto šviečiamasis paviršius (žr. 3 priedą)

2.6.1.   „Apšvietimo įtaiso šviečiamasis paviršius“ (2.5.8–2.5.11 punktai)– visos atšvaito apertūros stačiakampė projekcija skersinėje plokštumoje. Jeigu žibinto stiklas (arba stiklai) uždengia tik dalį visos reflektoriaus apertūros, atsižvelgiama tik į tos dalies projekciją. Artimosios šviesos žibinto šviečiamasis paviršius atkarpos krašte ribojamas matomosios atkarpos linijos projekcijos į lęšį. Jeigu reflektorių ir stiklą galima reguliuoti, reikia pasirinkti vidutinę padėtį.

2.6.2.   „Signalinio žibinto, išskyrus šviesogrąžį atšvaitą, šviečiamasis paviršius“„Signalinio žibinto, išskyrus šviesogrąžį atšvaitą, šviečiamasis paviršius“ (2.5.12–2.5.20 punktai)– žibinto stačiakampė projekcija jo atskaitos ašiai statmenoje plokštumoje, susiliečiančioje su išoriniu žibinto šviečiamuoju paviršiumi, kai ta projekcija ribojama minėtoje plokštumoje esančių ekranų, per kiekvieną iš kurių atskaitos ašies kryptimi prasiskverbia tik 98 % bendro šviesos stiprio, kraštų. Šviečiamojo paviršiaus apatinei, viršutinei ir šoninėms riboms nustatyti naudojami tik ekranai horizontaliais ir vertikaliais kraštais.

2.6.3.   „Šviesogrąžio atšvaito šviečiamasis paviršius“ (2.5.22 punktas)– šviesogrąžio atšvaito šviečiamojo paviršiaus stačiakampė projekcija atskaitos ašiai statmenoje plokštumoje, ribojamoje su šia ašimi lygiagrečių plokštumų, susiliečiančių su šviesogrąžio atšvaito šviesos projektavimo paviršiaus išoriniais kraštais. Šviečiamojo paviršiaus apatinei, viršutinei ir šoninėms riboms nustatyti naudojamos tik vertikalios ir horizontalios plokštumos.

2.6.4.   „Šviesą spinduliuojantis paviršius“– skaidriojo lęšio išorinio paviršiaus dalis, dengianti apšvietimo ar šviesos signalinį įtaisą ir sudaranti jam sąlygas spinduliuoti šviesą.

2.7.

   „Tariamasis paviršius“ (nustatyta stebėjimo kryptimi) – šviesą spinduliuojančio paviršiaus stačiakampė projekcija stebėjimo krypčiai statmenoje plokštumoje (žr. 3 priedą).

2.8.

   „Atskaitos ašis“ – tipiška žibinto gamintojo nustatyta šviesos signalo ašis, naudojama kaip atskaitos kryptis (H = 0°, V = 0°) atliekant fotometrinius matavimus ir tvirtinant žibintą prie traktoriaus.

2.9.

   „Atskaitos centras“ – atskaitos ašies ir žibinto gamintojo nurodyto išorinio šviesą spinduliuojančio paviršiaus sankirta.

2.10.

   „Geometrinio matomumo kampai“ – kampai, apibrėžiantys mažiausio erdvinio kampo lauką, kuriame turi būti matomas žibinto tariamasis paviršius. Šis erdvinio kampo laukas apibrėžiamas rutulio, kurio centras sutampa su žibinto atskaitos centru, o ekvatorius lygiagretus su žemės paviršiumi, segmentais. Šie segmentai apibrėžiami pagal atskaitos ašį. Horizontalieji kampai ß atitinka ilgumą, o vertikalieji kampai α – platumą. Vidinėje geometrinio matomumo kampų dalyje neturi būti jokių kliūčių šviesai spinduliuoti iš bet kurios žibinto tariamojo paviršiaus dalies, žiūrint iš tolo. Jeigu matavimai atliekami arčiau žibinto, stebėjimo kryptis turi būti perkelta lygiagrečiai, kad būtų gautas toks pat tikslumas.

Geometrinio matomumo kampų viduje neatsižvelgiama į kliūtis, jeigu jos jau buvo nurodytos tvirtinant žibinto tipą.

Jeigu sumontavus žibintą kuri nors žibinto tariamojo paviršiaus dalis yra uždengta kitų labiau išsikišusių transporto priemonės detalių, turi būti įrodyta, kad kliūčių neuždengiama žibinto dalis atitinka fotometrines vertes, taikomas įtaisui, tvirtinamam kaip optinis įtaisas (žr. aiškinamąjį brėžinį apačioje).

Aiškinamasis brėžinys

Pagrindinės sąvokos:

Median longitudinal plane of the vehicle – transporto priemonės vidurinė išilginė plokštuma

Direction of observation D1 – stebėjimo kryptis D1

Apparent surface S1 – tariamasis paviršius S1

Light-emitting surface – šviesą spinduliuojantis paviršius

Direction of observation D2 – stebėjimo kryptis D2

Apparent surface – tariamasis paviršius

Centre of reference – atskaitos centras

Angles of geometrical visibility – geometrinio matomumo kampai

Axis of reference – atskaitos ašis

2.11.

   „Tolimiausias išorinis kraštas“ – bet kurioje traktoriaus pusėje su vidurine išilgine traktoriaus plokštuma lygiagreti plokštuma, sutampanti su šoniniu išoriniu traktoriaus kraštu, neatsižvelgiant į šias iškyšas:

2.12.

   „Bendrasis plotis“ – atstumas tarp dviejų vertikaliųjų plokštumų, apibrėžtų 2.11 punkte.

2.13.

   „Vientisasis žibintas“ – bet koks dviejų ar daugiau vienodų arba skirtingų tos pačios funkcijos ir spinduliuojančių tokios pačios spalvos šviesą žibintų derinys, jeigu tas žibintas sudarytas iš įtaisų, kurių jungtinių šviesą spinduliuojančių paviršių projekcija nustatytoje skersinėje plokštumoje apima 60 % arba daugiau mažiausio stačiakampio, ribojančio tų žibintų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijas, ploto, kai tas žibintų derinys, jeigu prašoma suteikti patvirtinimą, patvirtinamas kaip vienas žibintas.

Tokio derinio galimybė netaikoma tolimosios šviesos žibintams, artimosios šviesos žibintams, priekiniams rūko žibintams ar šoniniams šviesogrąžos atšvaitams.

2.14.

   „Du žibintai“, arba „žibintai, kurių skaičius yra lyginis“ – vienas juostos pavidalo šviečiamasis paviršius, jeigu juosta yra simetriška traktoriaus vidurinei išilginei plokštumai, abiejose pusėse tęsiasi iki taško ne mažiau kaip 400 mm atstumu nuo tolimiausio išorinio traktoriaus krašto ir yra ne trumpesnė kaip 800 mm. Tokio paviršiaus švietimą užtikrina ne mažiau kaip du šviesos šaltiniai, išdėstyti kuo arčiau paviršiaus briaunų. Šviečiamasis paviršius gali būti sudarytas iš keleto greta įtaisytų elementų, jeigu kelių atskirų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijos minėtoje skersinėje plokštumoje užima ne mažiau kaip 60 % mažiausio stačiakampio, ribojančio tų atskirų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijas, ploto.

2.15.

   „Atstumas tarp dviejų ta pačia kryptimi nukreiptų žibintų“ – atstumas tarp statmenųjų projekcijų minėtai dviejų šviečiamųjų paviršių kontūro krypčiai statmenoje plokštumoje, kaip apibrėžta 2.6 punkte.

2.16.

   „Papildomas žibintas“ – žibintas, kurį gamintojas gali įrengti savo nuožiūra.

2.17.

   „Veikimo kontrolės lemputė“ – kontrolės lemputė, rodanti, ar įjungtas prietaisas veikia tinkamai.

2.18.

   „Uždarosios grandinės kontrolės lemputė“ – signalinis įtaisas, rodantis, kad prietaisas yra įjungtas, bet neparodantis, ar jis tinkamai veikia.

2.19.

   „Įtaiso spinduliuojamos šviesos spalva“ – šioje taisyklėje taikomos Taisyklėje Nr. 48 ir teikiant tipo patvirtinimo paraišką galiojančios serijos pakeitimuose pateiktos apibrėžtys.

3.   PATVIRTINIMO PARAIŠKA

3.1.

Transporto priemonės tipo patvirtinimo, atsižvelgiant į joje sumontuotus žibintus, paraišką teikia transporto priemonės gamintojas arba jo tinkamai įgaliotas atstovas.

3.2.

Ji pateikiama kartu su toliau nurodytais dokumentais (trimis egzemplioriais) ir šia informacija:

3.2.1.

transporto priemonės tipo aprašas, atsižvelgiant į 2.1.1–2.1.3 punktuose nurodytus elementus; nurodomas tinkamai identifikuotas transporto priemonės tipas;

3.2.2.

įtaisų, iš kurių gamintojas ketina sukurti apšvietimo ir signalizavimo įrangą, sąrašas; į sąrašą pagal kiekvieną funkciją gali būti įtraukti kelių tipų įtaisai; be to, į sąrašą pagal kiekvieną funkciją gali būti įtraukti papildomi aiškinamieji „arba lygiaverčiai įtaisai“;

3.2.3.

apšvietimo ir signalizavimo įrangos bendras brėžinys, kuriame parodyta įvairių įtaisų padėtis transporto priemonėje;

3.2.4.

kiekvieno žibinto brėžinys ar brėžiniai, kuriuose parodytas šviečiamasis paviršius, kaip apibrėžta 2.6 punkte.

3.3.

Tvirtintiną tipą atitinkanti nepakrauta transporto priemonė, kurioje įtaisytas visas apšvietimo ir signalizavimo įrangos rinkinys, pateikiama už tvirtinimo bandymus atsakingai technikos tarnybai.

4.   PATVIRTINIMAS

4.1.

Jeigu pagal šią taisyklę tvirtinti pateikto tipo transporto priemonė atitinka šios taisyklės reikalavimus visų sąraše nurodytų žibintų požiūriu, turi būti suteiktas to transporto priemonės tipo patvirtinimas.

4.2.

Kiekvienam patvirtintam tipui suteikiamas patvirtinimo numeris. Pirmieji du jo skaitmenys (šiuo metu pradinė taisyklės versija žymima 00) žymi pakeitimų, į kuriuos įtraukti suteikiant patvirtinimą atlikti naujausi svarbesni taisyklės techniniai pakeitimai, seriją. Ta pati Susitariančioji Šalis negali šio numerio skirti kitam transporto priemonių tipui arba tam pačiam transporto priemonių tipui, pateiktam su įranga, nenurodyta 3.2.2 punkte pateiktame sąraše, vadovaujantis šios taisyklės 7 dalies nuostatomis.

4.3.

Pranešimas apie transporto priemonės tipo patvirtinimą, tipo išplėtimo patvirtinimą, atsisakymą suteikti patvirtinimą, patvirtinimo panaikinimą arba visišką gamybos nutraukimą, remiantis šia taisykle, siunčiamas šią taisyklę taikančioms Susitariančiosioms Šalims naudojant šios taisyklės 1 priede pateikto pavyzdžio blanką.

4.4.

Prie kiekvienos transporto priemonės, atitinkančios pagal šią taisyklę patvirtintą transporto priemonės tipą, aiškiai matomoje ir lengvai pasiekiamoje, patvirtinimo blanke apibrėžtoje vietoje, pritvirtinamas tarptautinis patvirtinimo ženklas, kurį sudaro:

4.4.1.

apskritimas aplink E raidę, po kurios nurodomas skiriamasis patvirtinimą suteikusios šalies numeris (2);

4.4.2.

4.4.1 punkte nurodyto apskritimo dešinėje pusėje nurodomas šios taisyklės numeris, po kurio rašoma R raidė, brūkšnys ir patvirtinimo numeris.

4.5.

Jeigu transporto priemonė atitinka pagal vieną ar daugiau kitų prie susitarimo prijungtų taisyklių patvirtinto tipo transporto priemonę, pagal šią taisyklę 4.4.1. punkte nurodyto simbolio patvirtinimą suteikusioje šalyje nereikia kartoti; tokiu atveju taisyklė ir patvirtinimo numeriai bei papildomi visų taisyklių, pagal kurias patvirtinimas suteiktas šalyje, kuri suteikė patvirtinimą pagal šią taisyklę, simboliai išdėstomi vertikaliai stulpeliais į dešinę nuo 4.4.1. punkte nurodyto simbolio.

4.6.

Patvirtinimo ženklas turi būti pritvirtintas prie gamintojo pritvirtintos transporto priemonės duomenų plokštelės arba ant jos.

4.7.

Patvirtinimo ženklas turi būti aiškiai įskaitomas ir nenutrinamas.

4.8.

Šios taisyklės 2 priede pateikiami patvirtinimo ženklų išdėstymo pavyzdžiai.

5.   BENDRIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI

5.1.   Apšvietimo ir šviesos signaliniai įtaisai turi būti įrengti taip, kad įprastomis naudojimo sąlygomis ir nepaisant jokios vibracijos, kuri gali tuos įtaisus veikti, jie išlaikytų šiame priede nustatytas charakteristikas ir traktorius atitiktų šios taisyklės reikalavimus. Ypač svarbu, kad nebūtų galima atsitiktinai sureguliuoti žibintų netinkamai.

5.1.1.

Traktoriuose turi būti elektrinės jungtys, leidžiančios naudoti nuimamą šviesos signalinę sistemą. Visų pirma traktoriuose turi būti įrengtas nuolatinai prijungtas kištukinis lizdas, nurodytas 1980 m. standarte ISO 1724 (Elektros jungtys 6 V arba 12 V elektros sistemą turinčioms transporto priemonėms, konkrečiau taikomas privatiems lengviesiems automobiliams ir lengviesiems sunkvežimiams bei automobiliams-furgonams), 1975 m. ISO 1185 (Elektros jungtys tarp 24 V elektros sistemą turinčių velkančiųjų ir velkamųjų transporto priemonių, naudojamų tarptautiniam komerciniam transportui). Vadovaujantis 1975 m. standartu ISO 1185, galinis gabaritinis (šoninis) žibintas ir kairiosios pusės galinis kontūro gabaritinis žibintas turi apsiriboti vien tik antrojo kontakto funkcija.

5.2.   2.5.8, 2.5.9 ir 2.5.10 punktuose aprašyti apšvietimo žibintai sumontuojami taip, kad juos būtų galima tinkamu būdu lengvai sureguliuoti.

5.3.   Visų traktoriuje įrengtų šviesos signalinių įtaisų žibintų atskaitos ašis turi būti lygiagreti traktoriaus atraminei kelio plokštumai ir išilginei traktoriaus plokštumai. Kiekviena kryptimi leidžiama ± 3° nuokrypa. Be to, turi būti laikomasi visų specialių montavimo instrukcijų, kurias gamintojas yra nustatęs.

5.4.   Jeigu specialios instrukcijos nenustatytos, žibintų įrengimo aukštis ir reguliavimas tikrinamas pastačius nepakrautą traktorių lygioje, horizontalioje vietoje.

5.5.   Jeigu nėra specialių instrukcijų, porą sudarantys žibintai turi:

5.5.1.

būti įrengti simetriškai vienas kito atžvilgiu pagal vidurinę išilginę plokštumą;

5.5.2.

būti simetriški vienas kitam pagal vidurinę išilginę transporto priemonės plokštumą;

5.5.3.

atitikti tokius pačius kolorimetrinius reikalavimus; ir

5.5.4.

turėti iš esmės vienodas fotometrines savybes.

5.6.   Asimetriškos išorinės formos traktoriuose turi būti kuo labiau laikomasi 5.5.1 ir 5.5.2 punktų reikalavimų. Laikoma, kad tie reikalavimai įvykdyti, jeigu abu žibintai yra vienodai nutolę nuo vidurinės išilginės plokštumos ir nuo atraminės žemės paviršiaus plokštumos.

5.7.   Skirtingoms funkcijoms atlikti gali būti naudojami atskirieji arba sugrupuotieji, kombinuotieji arba tarpusavyje sujungtieji žibintai, su sąlyga, kad kiekvienas toks žibintas atitinka jam keliamus reikalavimus.

5.8.   Didžiausias aukštis virš žemės paviršiaus matuojamas nuo šviečiamojo paviršiaus aukščiausio taško, o mažiausias aukštis – nuo žemiausio taško. Priekinių artimosios šviesos žibintų mažiausias aukštis nuo žemės paviršiaus matuojamas nuo žemiausio reflektoriaus krašto.

5.9.   Jeigu specialių instrukcijų nėra, tik posūkio žibintai ir įspėjamasis pavojaus signalizavimo įtaisas gali būti mirksinčios šviesos žibintai.

5.10.   Į traktorių žiūrint iš priekio, neturi matytis raudonos šviesos, o žiūrint iš galo – baltos šviesos, išskyrus atbulinės eigos žibinto arba darbo žibintų baltą šviesą.

Laikoma, kad šio reikalavimo paisoma, jeigu:

5.10.1.

nustatant, ar raudona šviesa yra matoma iš priekio: šviesą spinduliuojančio paviršiaus stebėtojas, judantis skersinės plokštumos 1 zonoje 25 m atstumu nuo priekinės traktoriaus dalies (žr. 4 priedo 1 brėžinį), neturi matyti tiesioginės raudonos šviesos;

5.10.2.

nustatant, ar balta šviesa yra matoma iš galo: šviesą spinduliuojančio paviršiaus stebėtojas, judantis skersinės plokštumos 2 zonoje 25 m atstumu nuo priekinės traktoriaus dalies (žr. 4 priedo 2 brėžinį), neturi matyti tiesioginės baltos šviesos;

5.10.3.

Stebėtojo matomų 1 ir 2 zonų plokštumos yra apribotos taip:

5.10.3.1.

aukščio požiūriu, dviem horizontaliomis plokštumomis, kurios atitinkamai yra 1 m ir 2,2 m aukštyje virš žemės paviršiaus;

5.10.3.2.

pločio požiūriu, dviem vertikaliomis plokštumomis, kurios eidamos į priekį ir į galą sudaro 15° kampą ir kurios už traktoriaus išorės vidurinės jo plokštumos atžvilgiu eina per vertikalių plokštumų, lygiagrečių su vidurine išilgine traktoriaus plokštuma ir ribojančių bendrąjį traktoriaus plotį, sąlyčio tašką (taškus).

Jeigu yra keletas sąlyčio taškų, pasirenkamas labiausiai į priekį nutolęs 1 zonos taškas ir labiausiai į galą nutolęs 2 zonos taškas.

5.11.   Elektrinės jungtys turi būti tokios, kad priekinius ir galinius gabaritinius (šoninius) žibintus, galinio kontūro gabaritinius žibintus, jeigu jie įrengti, ir galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintą būtų galima įjungti arba išjungti vienu metu.

Šis reikalavimas netaikomas, jeigu priekiniai ir galiniai gabaritiniai (šoniniai) žibintai naudojami kaip stovėjimo žibintai.

5.12.   Elektrinės jungtys turi būti tokios, kad nebūtų galima įjungti tolimosios ir artimosios šviesos žibintų, taip pat priekinių ir galinių rūko žibintų, nebent būtų taip pat įjungti 5.11 punkte nurodyti žibintai. Tačiau šis reikalavimas netaikomas tolimosios ir artimosios šviesos žibintams, kai jų šviesos įspėjimai – tai trumpais intervalais pasikartojantis tolimosios šviesos žibintų protarpinis mirksėjimas ar artimosios šviesos žibintų protarpinis mirksėjimas arba trumpais intervalais pasikartojantis tolimosios ir artimosios šviesos žibintų pakaitinis mirksėjimas.

Uždarosios grandinės kontrolės lempučių funkcijas gali atlikti veikimo kontrolės įtaisai.

5.13.   Paslepiamieji žibintai

5.13.1.

Draudžiama montuoti paslepiamuosius žibintus, išskyrus tolimosios ir artimosios šviesos žibintus, priekinius rūko žibintus ir žibintus, kuriems taikomas 5.14.1 punktas.

5.13.2.

Įvykus 5.13.2.1 punkte nurodytai trikčiai, arba jeigu ta triktis įvyksta kartu su vienu iš aprašytųjų 5.13.2.2 punkte, apšvietimo įtaisas turi išlikti naudojimo padėtyje: nėra žibintui valdyti būtinos energijos;

5.13.2.1.

nėra žibintui valdyti būtinos energijos;

5.13.2.2.

atsitiktinis elektros energijos tiekimo grandinės atjungimas, nuotėkis į žemę, solenoidų defektai, hidraulinės ar suspausto oro linijų, lanksčiųjų (Bowdeno) kabelių, lanksčiųjų laidų ar kitų sudedamųjų dalių, kuriomis kontroliuojama arba perduodama žibinto slėpimo įtaisui įjungti skirta elektros energija, defektai.

5.13.3.

Sugedus žibinto slėpimo valdikliui arba nustačius kitus 5.13.2.1 ir 5.13.2.2 punktuose nurodus defektus, to paslėpto apšvietimo įtaiso naudojimo padėtį turi būti įmanoma nustatyti be įrankių.

5.13.4.

Elektros energija valdomų apšvietimo įtaisų naudojimo padėtis nustatoma ir įjungiama vienu valdikliu, užtikrinant galimybę nustatyti įtaisų naudojimo padėtį jų neįjungiant. Tačiau minėtas sugrupuotų tolimosios šviesos žibintų ir artimosios šviesos žibintų valdiklis reikalingas tik artimosios šviesos žibintams įjungti.

5.13.5.

Sėdint vairuotojo sėdynėje neturi būti įmanoma sąmoningai sustabdyti įjungtų priekinių žibintų, kai jie juda, tol, kol nenustatoma jų naudojimo padėtis. Esant pavojui, kad judantys priekiniai žibintai gali apakinti kitus kelių eismo dalyvius, tie žibintai turi įsijungti tik tada, kai nustatoma jų naudojimo padėtis.

5.13.6.

Temperatūrai esant nuo – 30 °C iki + 50°, elektros energija valdomo apšvietimo įtaiso naudojimo padėtį turi būti įmanoma nustatyti per tris sekundes nuo valdiklio pirmojo poveikio.

5.14.   Kintamosios padėties žibintai

5.14.1.

Posūkio žibintų, priekinių ir galinių gabaritinių (šoninių) žibintų ir stabdymo žibintų padėtys gali kisti, su sąlyga, kad:

5.14.1.1.

minėti žibintai, net ir pakeitus jų padėtį, lieka pritvirtinti prie traktoriaus;

5.14.1.2.

tuos žibintus galima užfiksuoti eismo sąlygų požiūriu privalomoje padėtyje. Užfiksuojama turi būti automatiškai.

5.15.   Šioje taisyklėje minėtų žibintų (3) spalvos: tolimosios šviesos žibintas:

tolimosios šviesos žibintas

:

balta arba pasirinkta geltona

artimosios šviesos žibintas

:

balta arba pasirinkta geltona

priekinis rūko žibintas

:

balta arba pasirinkta geltona (1968 m. Kelių eismo konvencijos 5 priedo priedėlio 3 išnaša)

atbulinės eigos žibintas

:

balta

posūkio žibintas

:

gintarinė

įspėjamasis pavojaus signalizavimo įtaisas

:

gintarinė

stabdymo žibintas

:

raudona

galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintas

:

balta

priekinis gabaritinis (šoninis) žibintas

:

balta (pasirinkta geltona leidžiama, jeigu šis žibintas ir pasirinktos geltonos spalvos priekinis žibintas yra tarpusavyje sujungti)

galinis gabaritinis (šoninis) žibintas

:

raudona

galinis rūko žibintas

:

raudona

stovėjimo žibintas

:

iš priekio – balta, iš galo – raudona, gintarinė, jeigu šis žibintas ir posūkio žibintas yra tarpusavyje sujungti

galinio kontūro gabaritinis žibintas

:

iš priekio – balta, iš galo – raudona

darbo žibintas

:

techniniai reikalavimai netaikomi

galiniai šviesogrąžiai atšvaitai

:

raudona

ne trikampio formos šoniniai atšvaitai

:

gintarinė

Žibintų spalvų apibrėžtis atitinka pateiktąją 1968 m. Kelių eismo konvencijos 5 priede.

5.16.   Visuose remiantis šia taisykle tvirtinti pateiktuose traktoriuose turi būti sumontuoti šie apšvietimo ir šviesos signaliniai įtaisai:

5.16.1.

artimosios šviesos žibintai (6.2 punktas);

5.16.2.

posūkio žibintai (6.5 punktas);

5.16.3.

įspėjamasis pavojaus signalizavimo įtaisas (6.6 punktas);

5.16.4.

priekinis gabaritinis (šoninis) žibintas (6.8 punktas);

5.16.5.

galinis gabaritinis (šoninis) žibintas (6.9 punktas);

5.16.6.

ne trikampio formos galinis šviesogrąžis atšvaitas (6.14 punktas):

5.16.7.

stabdymo žibintas (6.7 punktas);

5.16.8.

galinio kontūro gabaritinis žibintas (6.12 punktas), skirtas platesniems nei 2,1 m. traktoriams. Draudžiama įrengti visuose kituose traktoriuose.

5.17.   Be to, juose gali būti įrengti šie šviesos signaliniai įtaisai:

5.17.1.

tolimosios šviesos žibintas (6.1 punktas);

5.17.2.

priekinis rūko žibintas (6.3 punktas);

5.17.3.

atbulinės eigos žibintas (6.4 punktas);

5.17.4.

galinis rūko žibintas (6.10 punktas);

5.17.5.

stovėjimo žibintas (6.11 punktas);

5.17.6.

darbo žibintas (6.13 punktas);

5.17.7.

ne trikampio formos šoniniai šviesogrąžiai atšvaitai (6.15 punktas);

5.18.   Visi apšvietimo ir šviesos signaliniai įtaisai, paminėti 5.16 ir 5.17 punktuose, įrengiami laikantis atitinkamų šios taisyklės 6 dalies reikalavimų.

5.19.   Tipo patvirtinimo požiūriu draudžiama įrengti kitus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus, išskyrus paminėtuosius 5.16 ir 5.17 punktuose. Ši nuostata nedraudžia Susitariančiajai Šaliai reikalauti arba uždrausti įrengti:

5.19.1.

patvirtinto tipo specialų įspėjamąjį žibintą arba

5.19.2.

atitinkamą apšvietimo įtaisą, skirtą galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintui, jeigu jis įrengtas ir jo apšvietimas būtinas.

6.   SPECIALIEJI TECHNINIAI REIKALAVIMAI

6.1.   

TOLIMOSIOS ŠVIESOS ŽIBINTAI

6.1.1.

SKAIČIUS

Du arba keturi.

6.1.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.1.3.

PADĖTIS:

 

6.1.3.1.

PLOTIS

Išoriniai šviečiamojo paviršiaus kraštai jokiu būdu negali būti arčiau tolimiausio išorinio traktoriaus krašto nei išoriniai artimosios šviesos žibintų šviečiamojo paviršiaus kraštai.

6.1.3.2.

AUKŠTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.1.3.3.

ILGIS

Kuo arčiau traktoriaus priekio; tačiau spinduliuojama šviesa neturi sukelti vairuotojui nepatogumų nei tiesiogiai, nei netiesiogiai, kai ji atsispindi galinio vaizdo veidrodžiuose ir (arba) nuo kitų traktoriaus atspindimųjų paviršių.

6.1.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Šviečiamojo paviršiaus matomumas, įskaitant tų jo plotų matomumą, kurie neatrodo apšviesti atitinkamo stebėjimo kryptimi, turi būti užtikrintas įvairių krypčių erdvėje, apibrėžtoje linijų, brėžiamų per šviečiamojo paviršiaus perimetrą ir sudarančių ne mažesnį kaip 5° kampą su priekinio žibinto atskaitos ašimi.

6.1.5.

SUREGULIAVIMAS

Į priekį. Esant dviems tolimosios šviesos žibintų poroms ir neatsižvelgiant į jiems tinkamai sureguliuoti būtinus prietaisus, viena pora, susidedanti iš priekinių žibintų, naudojamų tik kaip tolimosios šviesos žibintai, gali suktis vairuojamųjų ratų pasukimo ribotuvo pakrypimo kampu apie beveik vertikalią ašį.

6.1.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su tolimosios šviesos žibintu ir kitais priekiniais žibintais.

6.1.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su bet kuriuo kitu žibintu.

6.1.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su artimosios šviesos žibintu, jeigu tolimosios šviesos žibintas nesisuka vairuojamųjų ratų pasukimo kampu; su priekiniu gabaritiniu (šoniniu) žibintu; su priekiniu rūko žibintu; su stovėjimo žibintu.

6.1.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Tolimosios šviesos žibintus galima įjungti kartu arba poromis. Artimąją šviesą keičiant tolimąja šviesa, turi būti įjungta bent viena tolimosios šviesos žibintų pora. Tolimąją šviesą keičiant artimąja šviesą, vienu metu turi būti išjungti visi tolimosios šviesos žibintai.

Artimosios šviesos žibintai gali likti įjungti kartu su tolimosios šviesos žibintais.

6.1.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Privaloma.

6.1.11.

KITI REIKALAVIMAI

Suminė didžiausia tolimosios šviesos žibintų, kuriuos galima kartu įjungti, šviesos stiprio vertė turi būti ne didesnė kaip 225 000 cd. Ši didžiausia šviesos stiprio vertė gaunama sudedant atskiras didžiausias stiprio vertes, išmatuotas suteikiant tipo patvirtinimą ir nurodytas atitinkamuose patvirtinimo liudijimuose.

6.2.   

ARTIMOSIOS ŠVIESOS ŽIBINTAI

6.2.1.

SKAIČIUS

Du. Du (arba keturi, žr. 6.2.3.2.1 punktą).

6.2.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.2.3.

PADĖTIS:

 

6.2.3.1.

PLOTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.2.3.2

AUKŠTIS VIRŠ ŽEMĖS PAVIRŠIAUS

Jeigu įrengiami tik du artimosios šviesos žibintai:

 

ne mažesnis kaip 500 mm,

 

ne didesnis kaip 1 200 mm.

Atsižvelgiant į traktoriaus ir jo darbinės įrangos naudojimo sąlygas, šį atstumą galima padidinti iki 1 500 mm, jei dėl traktoriaus konstrukcijos negalima laikytis 1 200 mm atstumo;

6.2.3.2.1.

Jeigu traktoriaus priekis pritaikytas pritvirtinti kilnojamuosius įtaisus, be 6.2.3.2 punkte minėtų žibintų ne didesniame kaip 3 000 mm aukštyje leidžiama sumontuoti du papildomus artimosios šviesos žibintus, jei elektrinės jungtys yra tokios, kad dviejų artimosios šviesos žibintų porų negalima kartu įjungti.

6.2.3.3.

ILGIS

Kuo arčiau traktoriaus priekio; tačiau spinduliuojama šviesa neturi sukelti vairuotojui nepatogumų nei tiesiogiai, nei netiesiogiai, kai ji atsispindi galinio vaizdo veidrodžiuose ir (arba) nuo kitų traktoriaus atspindimųjų paviršių.

6.2.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Apibrėžiama α ir ß kampais, kaip nustatyta 2.10 punkte.

α= 15° aukštyn ir 10° žemyn;

ß= 45° į išorę ir 5° į vidų.

Šiame lauke turi būti matomas beveik visas žibinto tariamasis paviršius.

Prie priekinio žibinto esančios pertvaros arba kitos sienelės neturi netiesiogiai kelti nepatogumų kitiems eismo dalyviams.

6.2.5.

SUREGULIAVIMAS

Artimosios šviesos žibintų sureguliavimas neturi kisti ratų pasukimo ribotuvo kampo atžvilgiu.

6.2.5.1.

Jeigu artimosios šviesos žibintų aukštis yra ne mažesnis 500 mm ir ne didesnis kaip 1 200 mm, artimosios šviesos pluoštą turi būti įmanoma pažeminti 0,5–4 %.

6.2.5.2.

Jeigu artimosios šviesos žibintų aukštis yra didesnis kaip 1 200 mm, bet ne didesnis kaip 1 500 mm, 6.2.5.1 punkte nurodyta 4 % ribinė vertė padidinama iki 6 %; 6.2.3.2.1 punkte minėti artimosios šviesos žibintai turi būti sureguliuoti taip, kad, matuojant 15 m atstumu nuo to žibinto, apšviestąją zoną nuo neapšviestosios zonos skirianti horizontali linija būtų tokiame aukštyje, kuris atitinka tik pusę atstumo nuo žemės paviršiaus iki žibinto centro.

6.2.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su tolimosios šviesos žibintais ir kitais priekiniais žibintais.

6.2.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su bet kuriuo kitu žibintu.

6.2.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su tolimosios šviesos žibintu, jeigu pastarasis žibintas nesisuka vairuojamųjų ratų pasukimo kampu;

su kitais priekiniais žibintais.

6.2.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Valdikliu artimajai šviesai įjungti kartu turi būti išjungiami visi tolimosios šviesos žibintai.

Artimosios šviesos žibintai gali likti įjungti kartu su tolimosios šviesos žibintais.

6.2.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Neprivaloma.

6.2.11.

KITI REIKALAVIMAI

Artimosios šviesos žibintams netaikomi 5.5.2 punkte pateikti reikalavimai.

Draudžiama naudoti artimosios šviesos priekinius žibintus, kurių šviesos šaltinis (-iai) spinduliuoja pagrindinį artimosios šviesos pluoštą (kaip apibrėžta Taisykle Nr. 48) ir tiesiogiai išspinduliuoja bendrą šviesos srautą, viršijantį 2 000 liumenų.

6.3.   

PRIEKINIS RŪKO ŽIBINTAS

6.3.1.

SKAIČIUS

Du.

6.3.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.3.3.

PADĖTIS:

 

6.3.3.1.

PLOTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.3.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 250 mm virš žemės paviršiaus.

Joks šviečiamojo paviršiaus taškas neturi būti aukščiau nei aukščiausias artimosios šviesos žibinto šviečiamojo paviršiaus taškas.

6.3.3.3.

ILGIS

Kuo arčiau traktoriaus priekio; tačiau spinduliuojama šviesa neturi sukelti vairuotojui nepatogumų nei tiesiogiai, nei netiesiogiai, kai ji atsispindi galinio vaizdo veidrodžiuose ir (arba) nuo kitų traktoriaus atspindimųjų paviršių.

6.3.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Apibrėžiama α ir ß kampais, kaip nustatyta 2.10 punkte.

α= 5° aukštyn ir žemyn,

ß= 45° į išorę ir 5° į vidų.

6.3.5.

SUREGULIAVIMAS

Priekinių rūko žibintų sureguliavimas neturi kisti vairuojamųjų ratų pasukimo kampo atžvilgiu.

Jie turėtų būti nukreipti į priekį ir nesukelti pernelyg didelio akinimo ar nepatogumų artėjančio transporto vairuotojams bei kitiems eismo dalyviams.

6.3.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su kitais priekiniais žibintais.

6.3.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais priekiniais žibintais.

6.3.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su tolimosios šviesos žibintais (kai yra keturi tolimosios šviesos žibintai), kurie nesisuka vairuojamųjų ratų pasukimo kampu;

Su galiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais ir stovėjimo žibintais.

6.3.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Turi būti įmanoma įjungti ir išjungti rūko žibintus nepriklausomai nuo tolimosios ir artimosios šviesos žibintų ir atvirkščiai.

6.3.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Neprivaloma.

6.4.   

ATBULINĖS EIGOS ŽIBINTAS

6.4.1.

SKAIČIUS

Vienas arba du.

6.4.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.4.3.

PADĖTIS

 

6.4.3.1.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 250 mm ir ne didesnis kaip 1 200 mm nuo žemės paviršiaus.

6.4.3.2.

PLOTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.4.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.4.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Apibrėžiama α ir ß kampais, kaip nustatyta 2.10 punkte.

α= 15° aukštyn ir 5° žemyn;

β= 45° į dešinę ir kairę, jeigu yra tik vienas žibintas,

β= 45° į išorę ir 30° į vidų, jei yra du žibintai.

6.4.5.

SUREGULIAVIMAS

Į galą.

6.4.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu galiniu žibintu.

6.4.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais žibintais.

6.4.8.

NEGALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su kitais žibintais.

6.4.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Žibintas gali būti įjungtas arba šviesti tik jeigu įjungta atbulinės eigos pavara ir:

 

variklis veikia arba

 

vieno iš variklio įjungimą ir išjungimą kontroliuojančių prietaisų padėtis yra tokia, kad variklis gali veikti.

6.4.10.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Neprivaloma.

6.5.   

POSŪKIO ŽIBINTAS (ŽR. 5 PRIEDO BRĖŽINIUS)

6.5.1.

SKAIČIUS

Įtaisų turi būti tiek, kad jie galėtų duoti signalus, atitinkančius kurį nors iš įtaisų išdėstymo variantų, nurodytų 6.5.2 punkte.

6.5.2.

IŠDĖSTYMAS

 

A: du priekiniai posūkio žibintai (1 kategorija),

du galiniai posūkio žibintai (2 kategorija).

Šie žibintai gali būti atskirieji, sugrupuotieji arba kombinuotieji.

 

B: du priekiniai posūkio žibintai (1 kategorija),

du kartotiniai šoniniai posūkio žibintai (5 kategorija),

du galiniai posūkio žibintai (2 kategorija).

Priekiniai ir kartotiniai šoniniai žibintai gali būti atskirieji, sugrupuotieji arba kombinuotieji.

 

C: du priekiniai posūkio žibintai (1 kategorija),

du galiniai posūkio žibintai (2 kategorija),

tam tikrais atvejais du kartotiniai šoniniai rodiklio žibintai (5 kategorija), kaip nurodyta 6.5.3.3 punkte.

 

D: du priekiniai posūkio žibintai (1 kategorija),

du galiniai posūkio žibintai (2 kategorija).

A išdėstymo variantą leidžiama naudoti tik traktoriuose, kurių bendrasis ilgis neviršija 4,6 m, o atstumas tarp šviečiamųjų paviršių išorinių kraštų yra ne didesnis kaip 1,6 m.

B, C ir D išdėstymo variantai taikomi visiems traktoriams.

Rodiklio žibintų skaičius, padėtis ir horizontalusis matomumas turi būti tokie, kad žibintai atitiktų bent vieną iš toliau apibrėžtų išdėstymo variantų. Matomumo kampai nubrėžti brėžiniuose; nurodytieji kampai yra mažiausios vertės, kurios gali būti viršytos; visi matomumo kampai matuojami nuo šviečiamojo paviršiaus centro.

6.5.3.

PADĖTIS

 

6.5.3.1.

PLOTIS

Šviečiamojo paviršiaus, išskyrus 1 kategorijos posūkio žibintų, kurių išdėstymas atitinka C variantą, kraštas, labiausiai nutolęs nuo traktoriaus vidurinės išilginės plokštumos, turi būti ne toliau kaip 400 mm nuo tolimiausio išorinio traktoriaus krašto. Atstumas tarp žibintų poros dviejų šviečiamųjų paviršių vidinių kraštų neturi būti mažesnis kaip 500 mm. Priekinių posūkio žibintų šviečiamasis paviršius neturi būti arčiau kaip 40 mm nuo artimosios šviesos žibintų arba priekinių rūko žibintų, jeigu jie įrengti, šviečiamojo paviršiaus.

Leidžiamas mažesnis atstumas, jeigu šviesos stipris posūkio žibinto atskaitos ašyje yra ne mažesnis kaip 400 cd.

6.5.3.2.

AUKŠTIS

Virš žemės paviršiaus

 

5 kategorijos posūkio žibintų – ne mažesnis kaip 500 mm,

 

1 ir 2 kategorijos posūkio žibintų – ne mažesnis kaip 400 mm,

 

visų kategorijų žibintų – paprastai ne didesnis kaip 1 900 mm.

Jeigu dėl traktoriaus konstrukcijos ši didžiausia vertė tampa neįmanoma, aukščiausias šviečiamojo paviršiaus taškas gali būti 2 300 mm atstumu, jei tai 5 kategorijos posūkio žibintai, 1 ir 2 kategorijos žibintai, kurių išdėstymas atitinka A variantą ir 1 kategorijos žibintai, kurių išdėstymas atitinka B variantą; jeigu tai 1 ir 2 kategorijų žibintai, kurių išdėstymas atitinka kitus išdėstymo variantus, gali būti 2 100 mm atstumas.

6.5.3.3.

ILGIS

Atstumas nuo 1 kategorijos rodiklio šviečiamojo paviršiaus atskaitos centro iki skersinės plokštumos, kuria žymima traktoriaus bendrojo ilgio priekinė riba, paprastai neturi viršyti 1 800 mm. Jeigu dėl traktoriaus konstrukcijos ši didžiausia vertė tampa neįmanoma, šis atstumas gali būti padidintas iki 2 600 mm.

5 kategorijos rodikliai, kurių išdėstymas atitinka C variantą, būtini tik jeigu išilginis atstumas tarp 1 ir 2 kategorijų rodiklių atskaitos centrų viršija 6 m.

6.5.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

Horizontalieji kampai (žr. išdėstymo brėžinius).

Pagal B ir C išdėstymo variantus neturėtų būti viršyta nurodytoji matomumo į galą nuo kartotinio šoninio rodiklio 5° rimties kampo vertė. Ši vertė gali būti padidinta iki 10°, tačiau tik jeigu neįmanoma laikytis 5° ribinės vertės.

Pagal D išdėstymo variantą nurodytoji priekinio rodiklio matomumo 10° vidinio kampo vertė gali būti sumažinta iki 3°, jeigu bendrasis traktoriaus plotis neviršija 1 400 mm.

 

Vertikalieji kampai: 15° virš horizontalės ir žemiau jos.

Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 10°, jeigu tai kartotiniai šoniniai posūkio žibintai, kurių išdėstymas atitinka B ir C variantus, ir jei jų išdėstymo aukštis yra mažesnis kaip 1 900 mm. Tas pats reikalavimas galioja 1 kategorijos posūkio žibintams, kurių išdėstymas atitinka B ir D variantus.

6.5.5.

SUREGULIAVIMAS

Jeigu žibintų gamintojas yra nustatęs specialiuosius montavimo reikalavimus, jų turi būti laikomasi.

6.5.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su vienu arba daugiau nepaslepiamųjų žibintų.

6.5.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitu žibintu, išskyrus atvejus, kai žibintai išdėstomi pagal 6.5.2 punktą.

6.5.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su stovėjimo žibintu, tačiau tik jei tai yra 5 kategorijos posūkio žibintai.

6.5.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Posūkio žibintai turi įsijungti nepriklausomai nuo kitų žibintų. Visi vienoje traktoriaus pusėje esantys posūkio žibintai turi būti įjungiami ir išjungiami vienu valdikliu bei turi mirksėti sinchroniškai.

6.5.10.

VEIKIMO KONTROLĖS ĮTAISAS

Įtaisą privaloma įrengti kartu su visais posūkio žibintais, kurių vairuotojas negali tiesiogiai matyti. Juo gali būti duodamas vaizdinis arba garsinis signalas, arba ir viena, ir kita.

Juo gali būti duodamas vaizdinis arba garsinis signalas, arba ir viena, ir kita. Jeigu signalas vaizdinis, tai turi būti mirksinti šviesa, kuri, bet kurio posūkio žibinto, išskyrus kartotinius šoninius posūkio žibintus, trikties atveju užgęsta arba dega nemirksėdama, arba mirksi visai kitu dažniu. Jeigu signalas tik garsinis, jis turi būti aiškiai girdimas, o jo dažnis bet kurio žibinto trikties atveju turi gerokai pakisti.

Jeigu traktorius pritaikytas vilkti priekabą, jame turi būti įrengtas specialus priekabos posūkio žibintams skirtas optinis veikimo kontrolės įtaisas, nebent vilkiko signaliniu įtaisu galima nustatyti kurio nors sudaryto traktoriaus junginio posūkio žibinto gedimą.

6.5.11.

KITI REIKALAVIMAI

Žibintų šviesos turi mirksėti 90 ± 30 kartų per minutę. Įjungus šviesos signalo valdiklį, šviesa turi užsidegti ne vėliau kaip po vienos sekundės, o pirmą kartą užgesti – ne vėliau kaip po vienos su puse sekundės.

Jeigu išduotas leidimas vilkti traktoriumi priekabą, posūkio rodiklių valdikliu turi būti valdomi ir priekabos rodikliai.

Sugedus vienam posūkio žibintui (jei tai įvyksta ne dėl trumpojo jungimo), kiti posūkio žibintai turi toliau mirksėti, tačiau jų mirksėjimo dažnis tokiu atveju gali skirtis nuo nustatytojo.

6.6.   

ĮSPĖJAMASIS PAVOJAUS SIGNALIZAVIMO ĮTAISAS

6.6.1.

SKAIČIUS

Kaip nurodyta atitinkamose 6.5 punkto nuostatose.

6.6.2.

IŠDĖSTYMAS

6.6.3.

PADĖTIS

6.6.3.1.

PLOTIS

6.6.3.2.

AUKŠTIS

6.6.3.3

ILGIS

6.6.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

6.6.5.

SUREGULIAVIMAS

6.6.6.

(NE)GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

6.6.7.

(NE)GALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

6.6.8.

(NE)GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

6.6.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Signalas įjungiamas atskiru valdikliu, leidžiančiu visiems posūkio žibintams veikti sinchroniškai.

6.6.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Mirksinti įspėjamoji lemputė, galinti veikti kartu su 6.5.10 punkte aprašytu (-ais) signaliniu (-iais) įtaisu (-ais).

6.6.11.

KITI REIKALAVIMAI

Kaip apibrėžta 6.5.11 punkte. Jeigu traktoriuje sumontuota įranga priekabai vilkti, įspėjamojo pavojaus signalizavimo įtaiso valdikliu taip pat turi būti įmanoma įjungti priekabos posūkio žibintus. Įspėjamasis pavojaus signalizavimo įtaisas turi veikti net tada, kai variklio įjungimo ir išjungimo įtaiso padėtis yra tokia, kad variklio neįmanoma įjungti.

6.7.   

STABDYMO ŽIBINTAS

6.7.1.

SKAIČIUS

Du.

6.7.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.7.3.

PADĖTIS

 

6.7.3.1.

PLOTIS

Ne arčiau kaip per 500 mm vienas nuo kito. Šį atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jei bendrasis traktoriaus plotis yra mažesnis kaip 1 400 mm.

6.7.3.2.

AUKŠTIS

Nuo žemės paviršiaus: ne mažiau kaip 400 mm ir ne daugiau kaip 1 900 mm, arba ne daugiau kaip 2 100 mm, jeigu dėl kėbulo konstrukcijos neįmanoma laikytis 1 900 mm atstumo.

6.7.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.7.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Horizontalusis kampas: 45° į išorę ir į vidų.

Vertikalusis kampas: 15° virš horizontalės ir žemiau jos.

Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 10°, jeigu žibintas virš žemės paviršiaus sumontuotas mažesniu nei 1 500 mm atstumu ar iki 5°, jeigu žibintai sumontuoti virš žemės paviršiaus mažesniu nei 750 mm atstumu.

6.7.5.

SUREGULIAVIMAS

Transporto priemonės gale.

6.7.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su vienu arba daugiau kitų galinių žibintų.

6.7.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitu žibintu.

6.7.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su galiniu gabaritiniu (šoniniu) žibintu ir stovėjimo žibintu.

6.7.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Įsižiebia paveikus darbinį stabdį.

6.7.10.

VEIKIMO KONTROLĖS ĮTAISAS

Neprivaloma. Jeigu ketinama jį įrengti, tai turi būti nemirksintis įspėjamasis žibintas, įsižiebiantis stabdymo žibintų trikties atveju.

6.7.11.

KITI REIKALAVIMAI

Stabdymo žibintų spinduliuojamos šviesos stipris turi būti gerokai didesnis nei galinių gabaritinių (šoninių) žibintų.

6.8.   

PRIEKINIS GABARITINIS (ŠONINIS) ŽIBINTAS

6.8.1.

SKAIČIUS

Du arba keturi (žr. 6.8.3.2 punktą).

6.8.2

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.8.3.

PADĖTIS

 

6.8.3.1.

PLOTIS

Šviečiamojo paviršiaus taškas, esantis toliausiai nuo traktoriaus išilginės vidurinės plokštumos, turi būti ne toliau kaip 400 mm nuo tolimiausio transporto priemonės išorinio krašto.

Tarpas tarp dviejų šviečiamųjų paviršių atitinkamų vidinių kraštų turi būti ne mažesnis kaip 500 mm.

6.8.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 400 mm ir ne didesnis kaip 1 900 mm nuo žemės paviršiaus, arba ne didesnis kaip 2 100 mm nuo žemės paviršiaus, jeigu dėl kėbulo formos neįmanoma laikytis 1 900 mm atstumo.

Jeigu traktoriai įrengti taip, kad jų priekyje galima montuoti kilnojamuosius įtaisus, kurie gali užstoti privalomuosius priekinius gabaritinius (šoninius) žibintus, ne didesniu kaip 3 000 mm atstumu galima sumontuoti du papildomus priekinius gabaritinius (šoninius) žibintus.

6.8.3.3.

ILGIS

Techninių reikalavimų nėra, su sąlyga, kad žibintai nukreipti į priekį ir paisoma 6.8.4 punkte nurodytų geometrinio matomumo kampų.

6.8.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

Horizontalusis kampas

Dviejų priekinių gabaritinių (šoninių) žibintų: 10° į vidų ir 80° į išorę. Tačiau 10° vidinį kampą galima sumažinti iki 5°, jeigu dėl kėbulo formos neįmanoma laikytis 10° kampo. Traktoriuose, kurių bendrasis plotis neviršija 1 400 mm, šį kampą galima sumažinti iki 3°, jeigu dėl kėbulo formos neįmanoma laikytis 10° kampo.

 

Vertikalusis kampas

15° virš horizontalės ir žemiau jos. Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 10°, jeigu žibinto aukštis nuo žemės paviršiaus yra mažesnis nei 1 900 mm, arba iki 5°, jeigu žibinto aukštis yra mažesnis nei 750 mm.

6.8.5.

SUREGULIAVIMAS

Į priekį.

6.8.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu priekiniu žibintu.

6.8.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais žibintais.

6.8.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su bet kuriuo kitu priekiniu žibintu.

6.8.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.8.10.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Privaloma. Ši kontrolės lemputė turi spinduliuoti nemirksinčią šviesą. Jeigu prietaisų skydo apšvietimą galima įjungti tik kartu su priekiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais, ji neprivaloma.

6.9.   

GALINIS GABARITINIS (ŠONINIS) ŽIBINTAS

6.9.1.

SKAIČIUS

Du.

6.9.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.9.3.

PADĖTIS

 

6.9.3.1.

PLOTIS

Šviečiamojo paviršiaus taškas, esantis toliausiai nuo traktoriaus išilginės vidurinės plokštumos, turi būti ne toliau kaip 400 mm nuo tolimiausio transporto priemonės išorinio krašto.

Atstumas tarp dviejų šviečiamųjų paviršių vidinių kraštų turi būti ne mažesnis kaip 500 mm. Šį atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu traktoriaus bendrasis plotis yra mažesnis kaip 1 400 mm.

6.9.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 400 mm ir ne didesnis kaip 1 900 mm nuo žemės paviršiaus (išskirtiniais atvejais ne didesnis kaip 2 100 mm, jeigu neįmanoma laikytis 1 900 mm atstumo).

6.9.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.9.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

Horizontalusis kampas

Dviejų galinių gabaritinių (šoninių) žibintų:

 

arba 45° į vidų ir 80° į išorę,

 

arba 80° į vidų ir 45° į išorę.

 

Vertikalusis kampas

15° virš horizontalės ir žemiau jos. Vertikalųjį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 10°, jeigu žibinto aukštis nuo žemės paviršiaus yra mažesnis nei 1 500 mm, arba iki 5°, jeigu žibinto aukštis nuo žemės paviršiaus yra mažesnis nei 750 mm.

6.9.5.

SUREGULIAVIMAS

Į galą.

6.9.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu galiniu žibintu.

6.9.7.

GALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintu.

6.9.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su stabdymo žibintais, galiniu rūko žibintu ar stovėjimo žibintu.

6.9.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.9.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Turi būti kombinuojamas su priekiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais. Ši kontrolės lemputė turi spinduliuoti nemirksinčią šviesą. Jeigu prietaisų skydo apšvietimą galima įjungti tik kartu su priekiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais, ši lemputė neprivaloma.

6.10.   

GALINIS RŪKO ŽIBINTAS

6.10.1.

SKAIČIUS

Vienas arba du.

6.10.2.

IŠDĖSTYMAS

Išdėstymas turi atitikti geometrinio matomumo sąlygas.

6.10.3.

PADĖTIS

 

6.10.3.1.

PLOTIS

Jeigu yra tik vienas galinis rūko žibintas, jis turi būti vidurinėje išilginėje traktoriaus plokštumoje arba registracijos šalyje nustatytajai eismo krypčiai priešingoje vidurinės išilginės traktoriaus plokštumos pusėje. Visais atvejais atstumas nuo galinio rūko žibinto iki stabdymo žibinto turi būti didesnis kaip 100 mm.

6.10.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažiau kaip 250 mm ir ne daugiau kaip 1 900 mm nuo žemės paviršiaus, arba ne daugiau kaip 2 100 mm, jeigu dėl kėbulo formos neįmanoma laikytis 1 900 mm atstumo.

6.10.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.10.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Horizontalusis kampas: 25° į vidų ir į išorę.

Vertikalusis kampas: 5° virš horizontalės ir žemiau jos.

6.10.5.

SUREGULIAVIMAS

Į galą.

6.10.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu galiniu žibintu.

6.10.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais žibintais.

6.10.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su galiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais arba stovėjimo žibintu.

6.10.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Jos turi būti tokios, kad galinis rūko žibintas galėtų veikti tik tuomet, kai įjungiami artimosios šviesos žibintai arba tolimosios šviesos žibintai ir priekiniai rūko žibintai, arba jų derinys. Jos turi būti tokios, kad kai įjungiamas galinis rūko žibintas, jis galėtų veikti kartu su tolimosios šviesos žibintais, artimosios šviesos žibintais ir priekiniais rūko žibintais. Įjungus galinį rūko žibintą, jis neturi išsijungti įjungus tolimosios ar artimosios šviesos žibintų jungiklį.

Jeigu įrengti priekiniai rūko žibintai, galinį rūko žibintą turi būti įmanoma išjungti atskirai nuo priekinių rūko žibintų.

6.10.10.

UŽDAROSIOS GRANDINĖS KONTROLĖS LEMPUTĖ

Privaloma. Atskira, nustatyto stiprio signalinė šviesa.

6.11.   

STOVĖJIMO ŽIBINTAS

6.11.1.

SKAIČIUS

Atsižvelgiant į išdėstymą.

6.11.2.

IŠDĖSTYMAS

Arba du priekiniai žibintai ir du galiniai žibintai, arba po vieną žibintą kiekvienoje pusėje.

6.11.3.

PADĖTIS

 

6.11.3.1.

PLOTIS

Šviečiamojo paviršiaus taškas, esantis toliausiai nuo traktoriaus išilginės vidurinės plokštumos, turi būti ne toliau kaip 400 mm nuo tolimiausio transporto priemonės išorinio krašto. Be to, jeigu yra įrengta pora žibintų, jie turi būti įrengti simetriškai traktoriaus išilginei vidurinei plokštumai.

6.11.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažiau kaip 400 mm ir ne daugiau kaip 1 900 mm nuo žemės paviršiaus, arba ne daugiau kaip 2 100 mm nuo žemės paviršiaus, jei dėl kėbulo formos neįmanoma laikytis 1 900 mm atstumo.

6.11.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.11.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Horizontalusis kampas: 45° į išorę, į priekį ir į galą.

Vertikalusis kampas: 15° virš horizontalės ir žemiau jos.

Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 10°, jeigu atšvaito aukštis yra mažesnis nei 1 900 mm, arba iki 5°, jeigu minėtas aukštis nuo žemės paviršiaus yra mažesnis nei 750 mm.

6.11.5.

SUREGULIAVIMAS

Sureguliuota turi būti taip, kad žibintai atitiktų priekinio ir galinio matomumo sąlygas.

6.11.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu žibintu.

6.11.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais žibintais.

6.11.8.

GALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Priekyje – su priekiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais, artimosios šviesos žibintais, tolimosios šviesos žibintais ir priekiniais rūko žibintais,

gale – su galiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais, stabdymo žibintais ir galiniais rūko žibintais;

su 5 kategorijos posūkio žibintais.

6.11.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Elektrinės jungtys turi būti tokios, kad toje pačioje traktoriaus pusėje įrengtą (-us) stovėjimo žibintą (-us) būtų galima įjungti atskirai nuo visų kitų žibintų.

6.11.10.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Neprivaloma. Jeigu kontrolės lemputė įrengta, ji turi būti tokia, kad jos nebūtų galima supainioti su gabaritinių (šoninių) žibintų kontrolės lempute.

6.11.11.

KITI REIKALAVIMAI

Šio žibinto funkciją taip pat gali atlikti vienu metu toje pačioje traktoriaus pusėje įjungiami priekiniai ir galiniai gabaritiniai (šoniniai) žibintai.

6.12.   

GALINIO KONTŪRO GABARITINIS ŽIBINTAS

6.12.1.

SKAIČIUS

Du žibintai, matomi iš priekio, ir du žibintai, matomi iš galo.

6.12.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.12.3.

PADĖTIS

 

6.12.3.1.

PLOTIS

Kuo arčiau tolimiausio išorinio traktoriaus krašto.

6.12.3.2.

AUKŠTIS

Kuo aukščiau, kiek tai suderinama su privalomąja padėtimi pločio požiūriu ir su žibintų simetrija.

6.12.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.12.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

Horizontalusis kampas: 80° į išorę.

Vertikalusis kampas: 5° virš horizontalės ir 20° žemiau horizontalės.

6.12.5.

SUREGULIAVIMAS

Sureguliuota turi būti taip, kad žibintai atitiktų priekinio ir galinio matomumo sąlygas.

6.12.6.

NEGALI BŪTI SUGRUPUOTAS

 

6.12.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitais žibintais.

6.12.8.

NEGALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

 

6.12.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.12.10.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Privaloma.

6.12.11.

KITI REIKALAVIMAI

Jeigu laikomasi visų kitų sąlygų, toje pačioje traktoriaus pusėje žibintą, matomą iš priekio, ir žibintą, matomą iš galo, galima sujungti į vieną įtaisą. Transporto priemonės galinio kontūro gabaritinio žibinto vieta atitinkamo gabaritinio (šoninio) žibinto atžvilgiu turi būti tokia, kad atstumas tarp dviejų atitinkamų žibintų šviečiamųjų paviršių arčiausiai vienas kito esančių taškų projekcijų skersinėje vertikaliojoje plokštumoje būtų ne mažesnis kaip 200 mm.

6.13.   

DARBO ŽIBINTAS

6.13.1.

SKAIČIUS

 

6.13.2.

IŠDĖSTYMAS

 

6.13.3.

PADĖTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.13.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

6.13.5.

SUREGULIAVIMAS

 

6.13.6.

NEGALI BŪTI SUGRUPUOTAS

 

6.13.7.

NEGALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su kitu žibintu.

6.13.8.

NEGALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

 

6.13.9.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Šis žibintas gali veikti atskirai nuo visų kitų žibintų.

6.13.10.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Privaloma.

6.14.   

NE TRIKAMPIO FORMOS GALINIS ŠVIESOGRĄŽIS ATŠVAITAS

6.14.1.

SKAIČIUS

Du arba keturi.

6.14.2.

IŠDĖSTYMAS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.14.3.

PADĖTIS

 

6.14.3.1.

PLOTIS

Šviečiamojo paviršiaus taškas, esantis toliausiai nuo traktoriaus išilginės vidurinės plokštumos, turi būti ne daugiau kaip 400 mm nuo tolimiausio transporto priemonės išorinio krašto, išskyrus 6.14.4.1 punkte numatytus atvejus. Šviesogrąžių atšvaitų vidiniai kraštai turi būti nutolę vienas nuo kito ne mažiau kaip 600 mm. Šį atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu traktoriaus bendrasis plotis yra mažesnis kaip 1 300 mm.

6.14.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 400 mm ir ne didesnis kaip 900 mm virš žemės paviršiaus, išskyrus 6.14.4.1 punkte numatytus atvejus. Tačiau viršutinė riba gali būti padidinta ne daugiau kaip iki 1 200 mm, jeigu 900 mm atstumo įmanoma laikytis tik naudojant lengvai lūžtančius ar sulenkiamus tvirtinimo įtaisus.

6.14.3.3.

ILGIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.14.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

Horizontalusis kampas: 30° į vidų ir į išorę.

 

Vertikalusis kampas: 15° virš horizontalės ir žemiau jos.

Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 5°, jeigu atšvaito aukštis yra mažesnis nei 750 mm.

6.14.4.1.

Jeigu minėtos padėties ir matomumo reikalavimų neįmanoma laikytis, galima sumontuoti keturis šviesogrąžius atšvaitus, laikantis toliau nurodytų techninių montavimo reikalavimų.

6.14.4.1.1.

Du šviesogrąžiai atšvaitai turi būti ne aukščiau kaip 900 mm nuo žemės paviršiaus. Tačiau ši viršutinė riba gali būti padidinta ne daugiau kaip iki 1 200 mm, jeigu 900 mm atstumo įmanoma laikytis tik naudojant lengvai lūžtančius ar sulenkiamus tvirtinimo įtaisus.

Turi būti paisoma ne mažesnio kaip 300 mm atstumo tarp atšvaitų vidinių kraštų, o atšvaitų vertikalusis matomumo kampas virš horizontalės turi būti 15°.

6.14.4.1.2.

Kiti du atšvaitai turi būti ne aukščiau kaip 2 100 mm nuo žemės paviršiaus ir turi atitikti 6.14.3.1 punkto reikalavimus.

6.14.5.

SUREGULIAVIMAS

Į galą.

6.14.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su bet kuriuo kitu žibintu.

6.14.7.

KITI REIKALAVIMAI

Tam tikra šviesogrąžio atšvaito šviečiamojo paviršiaus dalis gali būti bendra su kokio nors kito galinio žibinto šviečiamojo paviršiaus dalimi.

6.15.   

NE TRIKAMPIO FORMOS ŠONINIAI ŠVIESOGRĄŽIAI ATŠVAITAI

6.15.1.

SKAIČIUS

Du arba keturi.

6.15.2.

IŠDĖSTYMAS

Po vieną arba du kiekvienoje traktoriaus pusėje, kai traktoriaus bendrasis ilgis yra 6 m. Po du kiekvienoje traktoriaus pusėje, kai traktoriaus bendrasis ilgis > 6 m. Atspindimasis paviršius montuojamas vertikaliojoje plokštumoje (didžiausia nuokrypa – 10°), lygiagrečiai su transporto priemonės išilgine ašimi.

6.15.3.

PADĖTIS

 

6.15.3.1.

PLOTIS

Specialiųjų techninių reikalavimų nėra.

6.15.3.2.

AUKŠTIS

Ne mažesnis kaip 400 mm ir ne didesnis kaip 900 mm nuo žemės paviršiaus. Tačiau viršutinė riba gali būti padidinta ne daugiau kaip iki 1 200 mm, jeigu 900 mm atstumo įmanoma laikytis tik naudojant lengvai lūžtančius ar sulenkiamus tvirtinimo įtaisus.

6.15.3.3.

ILGIS

Vienas atšvaitas turi būti nutolęs ne daugiau kaip 3 m nuo labiausiai į priekį išsikišusio traktoriaus taško; be to, tas pats arba antrasis atšvaitas turi būti nutolęs ne daugiau kaip 3 m nuo labiausiai į galą išsikišusio traktoriaus taško.

Atstumas tarp dviejų tos pačios traktoriaus pusės atšvaitų neturi viršyti 6 m.

6.15.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

 

Horizontalusis kampas: 20° į priekį ir į galą.

 

Vertikalusis kampas: 10° virš horizontalės ir žemiau jos.

Vertikalusis kampas žemiau horizontalės gali būti sumažintas iki 5°, jeigu atšvaito aukštis yra mažesnis nei 750 mm.

6.16.   

GALINIO VALSTYBINIO NUMERIO ŽENKLO APŠVIETIMO ŽIBINTAS

6.16.1.

SKAIČIUS

Tokie, kad įtaisas apšviestų valstybinio numerio ženklo vietą.

6.16.2.

IŠDĖSTYMAS

6.16.3.

PADĖTIS

6.16.3.1.

PLOTIS

6.16.3.2.

AUKŠTIS

6.16.3.3.

ILGIS

6.16.4.

GEOMETRINIS MATOMUMAS

6.16.5.

SUREGULIAVIMAS

6.16.6.

GALI BŪTI SUGRUPUOTAS

Su vienu arba su daugiau galinių žibintų.

6.16.7.

GALI BŪTI KOMBINUOJAMAS

Su galiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais.

6.16.8.

NEGALI BŪTI TARPUSAVYJE SUJUNGTAS

Su bet kuriuo kitu žibintu.

6.16.9.

KONTROLĖS LEMPUTĖ

Neprivaloma. Jeigu tokia lemputė įrengta, jos funkciją turi atlikti kontrolės lemputė, numatyta priekiniams ir galiniams gabaritiniams (šoniniams) žibintams.

6.16.10.

ELEKTRINĖS JUNGTYS

Galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintas įžiebiamas kartu su galiniais gabaritiniais (šoniniais) žibintais.

7.   TRANSPORTO PRIEMONĖS TIPO ARBA JO APŠVIETIMO IR ŠVIESOS SIGNALINIŲ ĮTAISŲ PAKEITIMAI IR TIPO IŠPLĖTIMO PATVIRTINIMAS

7.1.

Apie kiekvieną transporto priemonės tipo, apšvietimo ar šviesos signalinių įtaisų arba 3.2.2 punkto sąraše išvardytų dokumentų pakeitimą panešama tą transporto priemonės tipą patvirtinusiam administraciniam padaliniui. Tada padalinys gali:

7.1.1.

laikyti, kad pakeitimai greičiausiai neturės pastebimo neigiamo poveikio, ir bet kokiu atveju transporto priemonė atitinka reikalavimus; arba

7.1.2.

reikalauti iš technikos tarnybos, atsakingos už bandymus, kitos bandymų ataskaitos.

7.2.

Apie suteiktą patvirtinimą arba atsisakymą jį suteikti, nurodant pakeitimus, 4.3 punkte nustatyta tvarka pranešama šią taisyklę taikančioms Susitariančiosioms Šalims.

7.3.

Tipo išplėtimo patvirtinimą suteikianti kompetentingoji institucija suteikia jo serijos numerį ir praneša apie tai kitoms šią taisyklę taikančioms 1958 m. Susitarimo Šalims, naudodama šios taisyklės 1 priede pateikto pavyzdžio pranešimo blanką.

8.   GAMYBOS ATITIKTIS

8.1.

Visos transporto priemonės, kurios yra paženklintos patvirtinimo ženklu, kaip apibrėžta šioje taisyklėje, ir kuriose sumontuoti apšvietimo ir šviesos signaliniai įtaisai, turi atitikti patvirtintojo tipo transporto priemonę.

8.2.

Atitikčiai patikrinti, kaip nustatyta 8.1 punkte, taikant atsitiktinę atrankiąją patikrą patikrinama užtektinai serijiniu būdu pagamintų transporto priemonių, paženklintų patvirtinimo ženklu, kuris yra privalomas pagal šią taisyklę.

9.   BAUDOS UŽ GAMYBOS NEATITIKTĮ

9.1.

Remiantis šia taisykle suteiktą transporto priemonės tipo patvirtinimą galima panaikinti, jeigu nesilaikoma 8.1 punkte nustatytų reikalavimų, arba jei pateiktos transporto priemonės arba transporto priemonių bandymų, numatytų 8 dalyje, rezultatai yra neigiami.

9.2.

Jeigu šią taisyklę taikanti Susitariančioji Šalis panaikina prieš tai jos suteiktą patvirtinimą, ji praneša apie tai kitoms šią taisyklę taikančioms Susitariančiosioms Šalims, naudodama šios taisyklės 1 priede pateikto pavyzdžio pranešimo blanką.

10.   VISIŠKAS GAMYBOS NUTRAUKIMAS

Jeigu patvirtinimo turėtojas visai nustoja gaminti pagal šią taisyklę patvirtinto tipo transporto priemonę, jis turi apie tai pranešti patvirtinimą suteikusiai institucijai. Minėtą pranešimą gavusi institucija, naudodama šios taisyklės 1 priede pateikto pavyzdžio pranešimo blanką, turi pranešti apie tai kitoms šią taisyklę taikančioms Susitariančiosioms Šalims.

11.   UŽ PATVIRTINIMO BANDYMUS ATSAKINGŲ TECHNIKOS TARNYBŲ IR ADMINISTRACIJOS PADALINIŲ PAVADINIMAI BEI ADRESAI

Šią taisyklę taikančios 1958 m. Susitarimo Šalys Jungtinių Tautų Sekretoriatui praneša už patvirtinimo bandymus atsakingų technikos tarnybų ir patvirtinimą suteikiančių administracinių padalinių, kuriems siunčiami pranešimai apie kitose šalyse suteiktus tipo patvirtinimo ar tipo išplėtimo patvirtinimo, atsisakymo suteikti patvirtinimą ar jo panaikinimo liudijimus ir visiškai nutrauktą gamybą, pavadinimus ir adresus.


(1)  Kaip apibrėžta Suvestinės rezoliucijos dėl transporto priemonių konstrukcijos (R.E.3) 7 priede (dokumentas TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2 su paskutiniais pakeitimais, padarytais dokumentu Amend. 4).

(2)  1 – Vokietija, 2 – Prancūzija, 3 – Italija, 4 – Nyderlandai, 5 – Švedija, 6 – Belgija, 7 – Vengrija, 8 – Čekija, 9 – Ispanija, 10 – Serbija, 11 – Jungtinė Karalystė, 12 – Austrija, 13 – Liuksemburgas, 14 – Šveicarija, 15 (nenaudojamas), 16 – Norvegija, 17 – Suomija, 18 – Danija, 19 – Rumunija, 20 – Lenkija, 21 – Portugalija, 22 – Rusijos Federacija, 23 – Graikija, 24 – Airija, 25 – Kroatija, 26 – Slovėnija, 27 – Slovakija, 28 – Baltarusija, 29 – Estija, 30 (nenaudojamas), 31 – Bosnija ir Hercegovina, 32 – Latvija, 33 (nenaudojamas), 34 – Bulgarija, 35 (nenaudojamas), 36 – Lietuva, 37 – Turkija, 38 (nenaudojamas), 39 – Azerbaidžanas, 40 – Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, 41 (nenaudojamas), 42 – Europos bendrija (patvirtinimus suteikia valstybės narės, naudodamos atitinkamus EEK simbolius), 43 – Japonija, 44 (nenaudojamas), 45 – Australija, 46 – Ukraina, 47 – Pietų Afrikos Respublika, 48 – Naujoji Zelandija, 49 – Kipras, 50 – Malta, 51 – Korėjos Respublika, 52 – Malaizija, 53 – Tailandas, 54 ir 55 (nenaudojami) ir 56 – Juodkalnija. Kiti numeriai kitoms valstybėms suteikiami chronologine tvarka, kuria jos ratifikuoja Susitarimą dėl suvienodintų techninių nuostatų ratinėms transporto priemonėms, įrangai ir dalims, kurios gali būti įrengiamos ir (arba) naudojamos ratinėse transporto priemonėse, ir pagal tas normas suteiktų patvirtinimų abipusio pripažinimo sąlygų priėmimo arba prie jo prisijungia; apie suteiktus numerius Susitariančiosioms Šalims praneša Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius.

(3)  Į šią taisyklę neįtrauktos nuostatos dėl žibintų spinduliuojamos šviesos pagrindinių spalvių koordinačių matavimų.


1 PRIEDAS

PRANEŠIMAS

(Didžiausias formatas: A4 (210 × 297 mm))

Image

Image


2 PRIEDAS

PATVIRTINIMO ŽENKLŲ IŠDĖSTYMO PAVYZDŽIAI

A   PAVYZDYS

(žr. šios taisyklės 4.4 punktą)

Image

Pirmiau nurodytas patvirtinimo ženklas, pritvirtintas prie žemės ar miškų ūkio traktoriaus, reiškia, kad tai yra Nyderlanduose (E 4) pagal Taisyklę Nr. 86, atsižvelgiant į sumontuotus apšvietimo ir šviesos signalinius įtaisus, patvirtintas traktoriaus tipas. Patvirtinimo numeris reiškia, kad patvirtinimas suteiktas vadovaujantis Taisyklės Nr. 86 pradinėje versijoje nustatytais reikalavimais.

B   PAVYZDYS

(žr. šios taisyklės 4.5 punktą)

Image

Pirmiau nurodytas patvirtinimo ženklas, pritvirtintas prie žemės ar miškų ūkio traktoriaus, reiškia, kad tai yra Nyderlanduose (E 4) pagal taisykles Nr. 86 ir Nr. 33 (1) patvirtintas traktoriaus tipas. Patvirtinimo numeris reiškia, kad tą dieną, kurią buvo suteikti atitinkami patvirtinimo liudijimai, galiojo Taisyklės Nr. 86 pradinė versija, o į Taisyklę Nr. 33 jau buvo įtraukti 02 serijos pakeitimai.


(1)  Pastarasis numeris pateiktas tik kaip pavyzdys.


3 PRIEDAS

2.6–2.10 PUNKTUOSE PATEIKTŲ SĄVOKŲ APIBRĖŽTYS

Image


4 PRIEDAS

ŽIBINTŲ MATOMUMAS

(žr. šios taisyklės 5.10 punktą)

1   brėžinys

Raudonos šviesos matomumas iš priekio

Image

2   brėžinys

Baltos šviesos matomumas iš galo

Image


5 PRIEDAS

POSŪKIO ŽIBINTAI

GEOMETRINIS MATOMUMAS (žr. 6.5.2 punktą)

A   išdėstymo variantas

Image

B   išdėstymo variantas

Image

C   išdėstymo variantas

Image

D   išdėstymo variantas

Image