2022 11 24   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 304/42


KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) 2022/2294

2022 m. lapkričio 23 d.

kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1338/2008 nuostatos dėl sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos priežiūros srities žmogiškųjų išteklių ir naudojimosi sveikatos priežiūros paslaugomis statistikos

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe (1), ypač į jo 9 straipsnio 1 dalį ir II priedo d punktą,

kadangi:

(1)

Reglamente (EB) Nr. 1338/2008 nustatytos sveikatos priežiūros srities temos, kurių duomenys ir metaduomenys turi būti teikiami Europos statistiniams duomenims rengti. Įgyvendinimo priemonėse visų pirma turėtų būti nustatyti sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos priežiūros srities žmogiškųjų išteklių, naudojimosi sveikatos priežiūros paslaugomis ir individualių bei kolektyvinių paslaugų duomenys ir metaduomenys, taip pat ataskaitiniai laikotarpiai, duomenų teikimo intervalai ir terminai;

(2)

pagal Reglamento (EB) Nr. 1338/2008 6 straipsnio 1 dalį 2015 m. ir 2018 m. Komisija pradėjo bandomuosius tyrimus, kuriuos savanoriškai atliko valstybės narės. Komisija taip pat aptarė statistinių duomenų naudotojų poreikius su valstybėmis narėmis. Tų bandomųjų tyrimų ir diskusijų rezultatai atskleidė, kad Sąjungos masto duomenų reikia siekiant sustiprinti sveikatos priežiūros srities informacijos duomenų bazę ir taip padėti priimti sprendimus visuomenės sveikatos ir socialinės politikos klausimais;

(3)

pagal Reglamento (EB) Nr. 1338/2008 6 straipsnio 2 dalį Komisija atliko sąnaudų ir naudos analizę, atsižvelgdama į galimybės naudoti su sveikatos priežiūros įstaigomis, sveikatos priežiūros srities žmogiškaisiais ištekliais ir naudojimusi sveikatos priežiūros paslaugomis susijusius kintamuosius naudą duomenų rinkimo sąnaudų atžvilgiu. Iš atliktos analizės rezultatų matyti, kad šie kintamieji turėtų būti renkami siekiant užtikrinti Sąjungos masto duomenų palyginamumą ir prieinamumą;

(4)

šiame reglamente nustatytos priemonės atitinka Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 223/2009 (2) 7 straipsniu įsteigto Europos statistikos sistemos komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Taikymo sritis

Šiuo reglamentu nustatomos Reglamento (EB) Nr. 1338/2008 II priedo d punkto pirmoje, antroje ir trečioje įtraukose nurodytos sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos priežiūros srities žmogiškųjų išteklių, naudojimosi sveikatos priežiūros paslaugomis ir individualių bei kolektyvinių paslaugų srities Europos statistikos plėtojimo ir rengimo taisyklės.

2 straipsnis

Terminų apibrėžtys

Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys pateiktos I priede.

3 straipsnis

Būtinieji duomenys

Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) perduoda duomenis, susijusius su II priede pateiktu kintamųjų, charakteristikų ir suskirstymo kategorijų sąrašu.

4 straipsnis

Metaduomenys

Valstybės narės Komisijai (Eurostatui) pateikia būtinus aiškinamuosius metaduomenis ir kokybės ataskaitas, visų pirma susijusius su:

a)

duomenų šaltiniais ir jų aprėptimi;

b)

taikytais rengimo metodais;

c)

informacija apie valstybių narių nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigų, sveikatos priežiūros srities žmogiškųjų išteklių ir naudojimosi sveikatos priežiūros paslaugomis ypatumus, kuriais jie skiriasi nuo I priede pateiktų apibrėžčių ir II priede nustatytų kintamųjų;

d)

informacija apie bet kokius I ir II prieduose nurodytų statistinių sąvokų pakeitimus.

5 straipsnis

Ataskaitinis laikotarpis

1.   Ataskaitinis laikotarpis – kalendoriniai metai.

2.   Pirmieji ataskaitiniai metai yra 2021 m.

3.   Nukrypstant nuo 2 dalies, pirmieji ataskaitiniai metai teikiant II priedo 1, 6 ir 7 punktuose nurodytus duomenis apie užimtumą sveikatos priežiūros srityje, stacionariąją sveikatos priežiūrą ir chirurgines procedūras yra 2023 m.

6 straipsnis

Duomenų ir metaduomenų pateikimas Komisijai (Eurostatui)

1.   Kasmet per 14 mėnesių nuo ataskaitinių metų pabaigos valstybės narės Komisijai (Eurostatui) pateikia atitinkamai 3 ir 4 straipsniuose nurodytus duomenis ir aiškinamuosius metaduomenis.

2.   Nukrypstant nuo 1 dalies, II priedo 6 ir 7 punktuose nurodytus duomenis ir aiškinamuosius metaduomenis apie stacionariąją sveikatos priežiūrą ir chirurgines procedūras valstybės narės pateikia per 20 mėnesių nuo ataskaitinių metų pabaigos.

3.   Duomenys ir aiškinamieji metaduomenys perduodami Komisijai (Eurostatui) naudojantis viena bendra prieiga arba taip, kad Komisija (Eurostatas) galėtų juos gauti naudodamasi elektroninėmis priemonėmis.

7 straipsnis

Duomenų šaltiniai

1.   Duomenims rengti daugiausia naudojami administraciniai duomenys, kaip nurodyta Reglamento (EB) Nr. 223/2009 17a straipsnyje, ir duomenys apima visą valstybę narę.

2.   Jei nėra galimybės naudotis administraciniais duomenimis arba jie yra netinkamos kokybės arba nepakankamos aprėpties, leidžiama naudoti kitus šaltinius, metodus ar naujoviškus metodus tiek, kiek jie suteikia galimybę parengti palyginamus ir šiuo reglamentu nustatytus reikalavimus atitinkančius duomenis.

8 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2022 m. lapkričio 23 d.

Komisijos vardu

Pirmininkė

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OL L 354, 2008 12 31, p. 70.

(2)  2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL L 87, 2009 3 31, p. 164).


I PRIEDAS

2 straipsnyje nurodytos terminų apibrėžtys

1

Praktikuojantys gydytojai – gydytojai, baigę medicinos studijas medicinos fakultetuose ar panašiose įstaigose ir turintys licenciją verstis atitinkama profesine veikla. Praktikuojantys gydytojai teikia paslaugas atskiriems pacientams, šeimoms ir bendruomenėms. Ši apibrėžtis taip pat apima jaunesniuosius ir vyresniuosius gydytojus rezidentus, baigusius medicinos studijas medicinos fakultetuose arba panašiose įstaigose, kurie teikia paslaugas prižiūrint kitiems gydytojams.

2

Praktikuojančių gydytojų kategorija – vyraujanti (pagrindinė) gydytojų veiklos sritis.

3

Bendrosios praktikos gydytojai – gydytojai, kurie prisiima atsakomybę už nuolatinės ir visapusiškos medicininės priežiūros paslaugų teikimą asmenims, šeimoms ir bendruomenėms.

4

Kiti bendrosios praktikos gydytojai (ne gydytojai specialistai) – gydytojai, kurie savo veikloje neapsiriboja konkrečiomis ligų kategorijomis ar gydymo metodais. Jie nesispecializuoja jokioje konkrečioje veiklos srityje.

5

Pediatrai – gydytojai, kurių veikla susijusi su vaikų vystymusi, raida, priežiūra ir ligomis.

6

Akušeriai ginekologai – gydytojai, kurių specializacija yra nėštumas ir gimdymas. Ginekologai – gydytojai, kurių specializacija yra moterų ir mergaičių organizmo funkcijos ir ligos, ypač pažeidžiančios jų reprodukcinę sistemą.

7

Psichiatrai – gydytojai, kurių specializacija yra psichikos ligų prevencija, diagnozavimas ir gydymas.

8

Ne chirurgijos specialistų grupė – gydytojai, kurių specializacija yra fizinių sutrikimų ir ligų diagnozavimas ir nechirurginis gydymas.

9

Chirurgijos specialistų grupė – gydytojai, kurių specializacija yra chirurgijos metodų taikymas sutrikimams ir ligoms gydyti.

10

Kitur nepriskirti kiti specialistai – gydytojai specialistai, kurių neapima 5–9 apibrėžtys.

11

Išsamiau neapibrėžti gydytojai – gydytojai, kurių negalima priskirti kitoms kategorijoms (3–10 apibrėžtys).

12

Praktikuojantys akušeriai – asmenys, turintys pripažintą akušerio kvalifikaciją, taip pat licenciją verstis atitinkama profesine veikla ir tiesiogiai teikti paslaugas pacientams. Akušeris yra akušerijos specialistas arba jaunesnysis akušerijos specialistas. Akušerijos specialistai teikia priežiūros paslaugas moterims ir jas konsultuoja nėštumo, sąrėmių ir gimdymo metu, taip pat laikotarpiu po gimdymo. Akušerijos specialistai priima kūdikius, dirbdami savarankiškai arba bendradarbiaudami su gydytojais, slaugytojais ir kitais sveikatos priežiūros specialistais, taip pat konsultuoja tėvus ir padeda jiems kūdikių priežiūros klausimais. Jaunesnieji akušerijos specialistai priima kūdikius arba padeda gydytojams ar akušerijos specialistams priimti kūdikius. Jaunesnieji akušerijos specialistai teikia antenatalinės ir postnatalinės priežiūros paslaugas ir moko tėvus kūdikių priežiūros.

13

Praktikuojantys slaugytojai – asmenys, turintys pripažintą slaugytojo kvalifikaciją, taip pat licenciją verstis atitinkama profesine veikla ir tiesiogiai teikti paslaugas pacientams. Slaugytojas yra slaugos specialistas arba jaunesnysis slaugos specialistas. Slaugos specialistai prisiima atsakomybę už pacientų priežiūros planavimą ir valdymą, įskaitant kitų sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių savarankiškai arba komandoje su gydytojais ir kitais asmenimis, priežiūrą praktiškai taikant prevencines ir gydymo priemones. Jaunesnieji slaugos specialistai paprastai dirba prižiūrimi medicinos, slaugos ir kitų sveikatos priežiūros specialistų ir padeda įgyvendinti jų nustatytus sveikatos priežiūros, gydymo ir siuntimų planus.

14

Praktikuojantys odontologai – asmenys, turintys pripažintą odontologo kvalifikaciją, taip pat licenciją verstis atitinkama profesine veikla ir teikti paslaugas pacientams. Odontologai diagnozuoja ir gydo dantų, dantenų ir susijusių burnos struktūrų ligas, sužalojimus ir formavimosi ydas. Jie atkuria normalų burnos funkcionavimą taikydami labai įvairius gydymo būdus, pvz., chirurgiją ir kitus specializuotus metodus, taip pat konsultuoja burnos sveikatos klausimais. Ši apibrėžtis taip pat apima jaunesniuosius ir vyresniuosius odontologus rezidentus, baigusius odontologijos studijas medicinos ir odontologijos fakultetuose ar panašiose įstaigose, kurie teikia paslaugas prižiūrint kitiems odontologams.

15

Praktikuojantys vaistininkai – asmenys, turintys pripažintą vaistininko kvalifikaciją, taip pat licenciją verstis atitinkama profesine veikla. Vaistininkai gamina ir išduoda vaistus pagal gydytojų, odontologų ar kitų įgaliotų sveikatos priežiūros specialistų išrašytus receptus. Vaistininkai ruošia, išduoda arba parduoda vaistus pacientams ir konsultuoja.

16

Medicinos studijas baigę asmenys – asmenys, baigę medicinos studijas medicinos fakultetuose ar panašios įstaigose duomenis teikiančioje šalyje, t. y. įgiję pagrindinį medicininį išsilavinimą.

17

Odontologijos studijas baigę asmenys – asmenys, įgiję pripažintą odontologo kvalifikaciją duomenis teikiančioje šalyje.

18

Farmacijos studijas baigę asmenys – asmenys, įgiję pripažintą vaistininko kvalifikaciją duomenis teikiančioje šalyje.

19

Akušerijos studijas baigę asmenys – asmenys, įgiję pripažintą akušerio kvalifikaciją duomenis teikiančioje šalyje.

20

Slaugos studijas baigę asmenys – asmenys, įgiję pripažintą slaugytojo kvalifikaciją duomenis teikiančioje šalyje.

21

Ligoninės – licencijuotos įstaigos, kurių pagrindinė veikla yra dalyvaujant gydytojui stacionaro pacientams teikti medicinos, diagnostikos ir gydymo paslaugas, taip pat slaugos ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas ir stacionaro pacientams būtinas specializuotas apgyvendinimo paslaugas ir kurios taip pat gali teikti dienos stacionaro, ambulatorinės sveikatos priežiūros ir sveikatos priežiūros namuose paslaugas.

22

Ligoninės lovos – paprastai sveikatos priežiūros įstaigoje esančios lovos, kurioms priskirtas atitinkamas personalas ir kurias galima nedelsiant naudoti į ligoninę paguldytų pacientų priežiūrai. Ši sąvoka apima ir užimtas, ir neužimtas lovas. Neįtraukiami pacientų transportavimo vežimėliai ir vienos dienos priežiūros paslaugoms (dienos stacionaro ir ambulatorinių pacientų priežiūrai) skirtos lovos, taip pat pereinamuoju laikotarpiu ir laikinai naudojamos lovos. Ligoninės lovas galima suskirstyti pagal (sveikatos) priežiūros kategorijas (23 ir 24 apibrėžtys) ir pagal (sveikatos) priežiūros funkcijas (25–28 apibrėžtys).

23

Somatinė priežiūra – su kūnu susijusi sveikatos priežiūra, atskiriama nuo psichiatrinės priežiūros.

24

Psichiatrinė priežiūra – su psichika, pvz., psichikos ir elgesio sutrikimų gydymu, susijusi sveikatos priežiūra.

25

Aktyvus gydymas – sveikatos priežiūros paslaugos, kurių pagrindinis tikslas yra palengvinti ligos ar sužalojimo simptomus arba sumažinti ligos ar sužalojimo sunkumą arba apsaugoti nuo ligos ar sužalojimo pasunkėjimo ar komplikacijų, galinčių kelti grėsmę gyvybei ar sutrikdyti normalias funkcijas.

26

Reabilitacija – paslaugos, skirtos sutrikusioms organizmo funkcijoms ir struktūroms stabilizuoti, gerinti arba atkurti, neesamoms arba prarastoms organizmo funkcijoms ir struktūroms kompensuoti, aktyvumui didinti, taip pat aktyvesniam dalyvavimui socialiniame gyvenime ir negalios, medicininių komplikacijų ir rizikos prevencijai užtikrinti.

27

Ilgalaikė (sveikatos) priežiūra – medicinos ir asmeninės priežiūros paslaugos, teikiamos pacientams, kuriems reikia ilgalaikės priežiūros, siekiant palengvinti jų patiriamą skausmą ir kančią ir pristabdyti arba kontroliuoti jų sveikatos būklės blogėjimą.

28

Kitur nepriskirtos funkcijos somatinei priežiūrai skirtos ligoninės lovos – ligoninėse esančios lovos, kurios nepriskirtos aktyviam gydymui, reabilitacijai ar ilgalaikei priežiūrai skirtoms lovoms.

29

Psichiatrinei priežiūrai skirtos ligoninės lovos – ligoninėse esančios lovos, į kurias guldomi psichikos sveikatos sutrikimų turintys pacientai. Neįtraukiamos socialinei ilgalaikei priežiūrai skirtos lovos.

30

Stacionarinės ilgalaikės priežiūros įstaigos – įstaigos, kurių pagrindinė veikla yra teikti stacionarinės ilgalaikės priežiūros paslaugas, apimančias jų gyventojams būtiną slaugą, medicininio stebėjimo ir kitų rūšių priežiūrą, kurių veiklos ir teikiamos priežiūros didžioji dalis yra sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų kompleksas, o sveikatos priežiūros paslaugos dažniausiai yra slaugos ir asmeninės priežiūros paslaugų lygmens derinys.

31

Stacionarinės ilgalaikės priežiūros įstaigų lovos – stacionarinės ilgalaikės priežiūros įstaigose esančios lovos, kuriomis gali naudotis asmenys, kuriems reikalinga ilgalaikė priežiūra.

32

Magnetinio rezonanso tomografai (MRT) – aparatai, kuriuose įdiegta vaizdinimo funkcija, skirta kūno vidaus struktūroms vizualizuoti naudojant magnetinius ir elektromagnetinius laukus, kurie sukelia vandenilio atomų rezonanso efektą. Šių atomų sukuriama elektromagnetinė spinduliuotė registruojama ir apdorojama specialiu kompiuteriu, kad būtų sukurti kūno struktūrų vaizdai.

33

Kompiuterinis tomografas (KT), dar vadinamas kompiuterizuotos ašinės tomografijos (KAT) skeneriu, – rentgeno aparatas, kuriuo, padedant kompiuteriui, sujungiama daug naudojant rentgeno spindulius gautų vaizdų, siekiant gauti skerspjūvio vaizdus ir, jei reikia, kūno vidaus organų ir struktūrų trimačius vaizdus.

34

Ambulatorinė priežiūra – tiesiogiai ambulatoriniams pacientams, kuriems nereikia stacionarinės priežiūros paslaugų, teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos, įskaitant priežiūros paslaugas, teikiamas tiek bendrosios praktikos gydytojų ir gydytojų specialistų kabinetuose, tiek įstaigose, kurių specializacija – gydymas dienos stacionare ir priežiūros namuose paslaugos.

35

Skiepijimas nuo gripo – skiepijimas, kuriuo apsaugoma nuo užsikrėtimo gripą sukeliančiais virusais.

36

Atrankinės patikros dėl krūties vėžio (mamografijos) programa – organizuota atrankinės patikros programa, kuria siekiama atliekant abiejų krūtų mamografiją kuo ankstesniame etape nustatyti krūties vėžį.

37

Atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio vėžio programa – organizuota atrankinės patikros programa, kuria siekiama kuo ankstesniame etape nustatyti gimdos kaklelio vėžį.

38

Stacionaro pacientas – pacientas, kuris gydomas ir (arba) kuriam priežiūros paslaugos teikiamos sveikatos priežiūros įstaigoje ir kuris yra oficialiai paguldytas į ligoninę ir turi nakčiai likti toje gydymo įstaigoje. Stacionarinė priežiūra – stacionaro paciento priežiūra.

39

Ambulatorinis pacientas – pacientas, kuriam medicinos ir papildomos paslaugos teikiamos sveikatos priežiūros įstaigoje ir kuris nėra oficialiai paguldytas į ligoninę ir nelieka toje gydymo įstaigoje per naktį. Ambulatorinė priežiūra – ambulatorinio paciento priežiūra.

40

Dienos stacionaro pacientas – pacientas, kuriam sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamos planinės medicinos ir paramedicinos paslaugos ir kuris oficialiai paguldomas į ligoninę diagnozavimo, gydymo ir kitų rūšių sveikatos priežiūros paslaugų tikslais ir išrašomas iš tos gydymo įstaigos tą pačią dieną. Priežiūra dienos stacionare – dienos stacionaro paciento priežiūra.

41

Stacionaro paciento išrašymas iš ligoninės – stacionaro paciento išrašymas (oficialus išleidimas) iš ligoninės. Sveiki naujagimiai neįtraukiami.

42

Stacionaro paciento lovadieniai ligoninėje – stacionaro paciento ligoninėje praleistos dienos. Sveiki naujagimiai neįtraukiami.

43

Dienos stacionaro paciento išrašymas iš ligoninės – dienos stacionaro paciento išrašymas. Tai yra paciento, kuris buvo oficialiai paguldytas į ligoninę gauti planines medicinos ir paramedicinos paslaugas ir kuris išrašytas iš tos gydymo įstaigos tą pačią dieną, išleidimas. Sveiki naujagimiai neįtraukiami.

44

Nuolatinis gyventojas – nuolatinis tam tikros geografinės vietovės gyventojas, kuris yra arba i) asmuo, ne mažiau kaip 12 mėnesių iki ataskaitinės datos nuolat gyvenęs savo nuolatinėje gyvenamojoje vietoje, arba ii) atvykęs į savo nuolatinę gyvenamąją vietą likus ne daugiau kaip 12 mėnesių iki ataskaitinės dienos, ketindamas joje likti ne trumpiau kaip 1 metus. Jei i ar ii papunkčiuose išdėstytų aplinkybių neįmanoma nustatyti, „nuolatinė gyvenamoji vieta“ reiškia teisinę arba registruotą gyvenamąją vietą.

45

Nenuolatinis gyventojas – asmuo, kuris nėra duomenis teikiančios šalies nuolatinis gyventojas.

46

Chirurginės procedūros – intervencinės medicininės procedūros, kurių metu instrumentais atliekamas pjūvis ir kurios dažniausiai atliekamos operacinėje, paprastai naudojant anesteziją ir (arba) dirbtinį kvėpavimą. Chirurginės procedūros gali būti atliekamos stacionaro, dienos stacionaro arba, tam tikrais atvejais, ambulatoriniams pacientams.

47

Kataraktos operacija – chirurginė procedūra, kuri atliekama siekiant pašalinti akies lęšiuką ir, dauguma atvejų, pakeisti jį dirbtiniu akies lęšiuku.

48

Tonzilektomija – chirurginis tonzilių pašalinimas.

49

Transliuminalinė vainikinių arterijų angioplastika – procedūra, kurios metu atkemšamos užsikimšusios vainikinės arterijos, siekiant pagerinti kraujo tekėjimą į širdies raumenį.

50

Vainikinės arterijos šuntavimas – operacija, kurios metu, naudojant iš paciento paimtus venos arba arterijos segmentus, suformuojama jungtis, kuria apeinama aterosklerotinėmis plokštelėmis užsikimšusi paciento vainikinės arterijos dalis.

51

Cholecistektomija – chirurginė tulžies pūslės pašalinimo procedūra.

52

Kirkšnies išvaržos operacija – chirurginė kirkšnies išvaržos korekcija. Kirkšnies išvarža – tai pilvo sieną dengiančios audinio plyšimas, susilpnėjimas arba išsikišimas kirkšnies srityje tarp pilvo ir šlaunies.

53

Cezario pjūvio operacija – chirurginė procedūra, kurios metu kūdikis gimsta atlikus pjūvį pacientės pilvo sienoje ir gimdoje.

54

Klubo sąnario endoprotezavimas – chirurginė procedūra, kurios metu pašalinamos pažeistos klubo sąnario dalys ir jos pakeičiamos protezu.

55

Viso kelio sąnario endoprotezavimas – chirurginė procedūra, kurios metu ligos pažeistas kelio sąnarys pakeičiamas protezu.

56

Pieno liaukų dalinė ekscizija – chirurginis tam tikros krūties audinio dalies pašalinimas dėl to, kad ta sritis pažeista ligos, pvz., dėl darinio ir (arba) pakitimo, cistos, auglio arba gėrybinio ar piktybinio naviko.

57

Totalinė mastektomija – chirurginis visos krūties pašalinimas.


II PRIEDAS

3 straipsnyje nurodytas kintamųjų, jų charakteristikų ir suskirstymo kategorijų sąrašas

Kintamieji

Charakteristikos ir suskirstymas

1.

Užimtumo sveikatos priežiūros srityje duomenys

1.1.

Praktikuojančių gydytojų skaičius pagal amžių ir lytį

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Suskirstymas pagal amžių ir lytį.

Amžius: jaunesni nei 35 metų, 35–44 metų, 45–54 metų, 55–64 metų, 65–74 metų, 75 metų ir vyresni.

1.2.

Praktikuojančių gydytojų skaičius pagal kategoriją

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Suskirstymas pagal kategorijas.

Kategorijos: bendrosios praktikos gydytojai, kiti bendrosios praktikos gydytojai (ne gydytojai specialistai), gydytojai pediatrai, akušeriai ginekologai ir ginekologai, psichiatrai, ne chirurgijos specialistų grupė, chirurgijos specialistų grupė, kitur nepriskirti kiti specialistai, išsamiau neapibrėžti gydytojai.

1.3.

Praktikuojančių akušerių skaičius

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Bendras skaičius.

1.4.

Praktikuojančių slaugytojų skaičius

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Bendras skaičius.

1.5.

Praktikuojančių odontologų skaičius

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Bendras skaičius.

1.6.

Praktikuojančių vaistininkų skaičius

Darbuotojų skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Bendras skaičius.

2.

Duomenys apie sveikatos priežiūros srities studijas baigusius asmenis

2.1.

Medicinos studijas baigusių asmenų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

2.2.

Odontologijos studijas baigusių asmenų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

2.3.

Farmacijos studijas baigusių asmenų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

2.4.

Akušerijos studijas baigusių asmenų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

2.5.

Slaugos studijas baigusių asmenų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

3.

Duomenys apie ligoninės lovas ir lovas stacionarinės ilgalaikės priežiūros įstaigose

3.1.

Somatinei priežiūrai skirtų ligoninės lovų skaičius

Vidutinis skaičius ataskaitiniu laikotarpiu arba bendras skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje. Suskirstymas pagal funkcijas.

Funkcijos: aktyvus gydymas, reabilitacija, ilgalaikė priežiūra, kitur nepriskirta funkcija.

3.2.

Psichiatrinei priežiūrai skirtų ligoninės lovų skaičius

Vidutinis skaičius ataskaitiniu laikotarpiu arba bendras skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje.

3.3.

Stacionarinės ilgalaikės priežiūros įstaigų lovų skaičius

Vidutinis skaičius ataskaitiniu laikotarpiu arba bendras skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje.

4.

Medicininio vizualizavimo įrenginių duomenys

4.1.

Magnetinio rezonanso tomografų skaičius

Bendras skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje.

4.2.

Kompiuterinių tomografų skaičius

Bendras skaičius ataskaitinio laikotarpio pabaigoje.

5.

Ambulatorinės priežiūros duomenys

5.1.

65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo nuo gripo rodiklis

65 metų ir vyresnių asmenų, kurie ataskaitiniu laikotarpiu buvo paskiepyti nuo gripo, skaičius, padalytas iš vidutinio metinio 65 metų ir vyresnių gyventojų skaičiaus,

arba

65 metų ir vyresnių asmenų, paskiepytų nuo gripo ruošiantis gripo sezonui, kuris apibrėžiamas kaip laikotarpis nuo liepos 1 d. iki birželio 30 d., pasibaigusiam ataskaitiniu laikotarpiu, skaičius, padalytas iš 65 metų ir vyresnių gyventojų skaičiaus ataskaitinio laikotarpio pradžioje.

5.2.

50–69 metų moterų, kurios buvo patikrintos dėl krūties vėžio pagal nacionalinę atrankinės patikros dėl krūties vėžio (mamografijos) programą, rodiklis

Rodiklis: 50–69 metų moterų, kurios buvo patikrintos dėl krūties vėžio pagal nacionalinę atrankinės patikros dėl krūties vėžio (mamografijos) programą likus ne daugiau kaip 24 mėnesiams iki ataskaitinio laikotarpio pabaigos (arba pagal kiekvienoje šalyje rekomenduojamą konkretų atrankinės patikros dažnumą), skaičius, padalytas iš 50–69 metų moterų, turinčių teisę dalyvauti organizuotoje atrankinės patikros programoje, skaičiaus.

Jeigu šalyje tokia programa nevykdoma, nepateikiama jokios vertės, tik nurodoma atitinkama žyma.

5.3.

20–69 metų moterų, kurios buvo patikrintos dėl gimdos kaklelio vėžio pagal nacionalinę atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio vėžio programą, rodiklis

Rodiklis: 20–69 metų moterų, kurios buvo patikrintos dėl gimdos kaklelio vėžio pagal nacionalinę atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio vėžio programą likus ne daugiau kaip 36 mėnesiams iki ataskaitinio laikotarpio pabaigos (arba pagal kiekvienoje šalyje rekomenduojamą konkretų atrankinės patikros dažnumą), skaičius, padalytas iš 20–69 metų moterų, turinčių teisę dalyvauti organizuotoje atrankinės patikros programoje, skaičiaus.

Jeigu šalyje tokia programa nevykdoma, nepateikiama jokios vertės, tik nurodoma atitinkama žyma.

6.

Stacionariosios sveikatos priežiūros duomenys

6.1.

Iš ligoninės išrašytų stacionaro pacientų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Suskirstymas pagal diagnozę, lytį, amžiaus grupę ir geografinį aspektą.

Psichikos ir elgesio sutrikimų duomenų nereikia suskaidyti pagal diagnozę, šiuos duomenis galima pateikti kaip sutrikimų grupės duomenis.

Amžiaus grupės: jaunesni nei 1 metų, 1–4, 5–9, 10–14, 15–19, 20–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79, 80–84, 85–89, 90–94 metų, 95 metų ir vyresni.

Geografinis aspektas: išrašyto paciento gyvenamosios vietos NUTS 2 lygio regionas (nenuolatinių gyventojų atveju – gyvenamoji šalis).

6.2.

Stacionaro pacientų lovadienių ligoninėje skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Suskirstymas pagal diagnozę, lytį, amžiaus grupę ir geografinį aspektą.

Psichikos ir elgesio sutrikimų duomenų nereikia suskaidyti pagal diagnozę, šiuos duomenis galima pateikti kaip sutrikimų grupės duomenis.

Amžiaus grupės: jaunesni nei 1 metų, 1–4, 5–9, 10–14, 15–19, 20–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79, 80–84, 85–89, 90–94 metų, 95 metų ir vyresni.

Geografinis aspektas: išrašyto paciento gyvenamosios vietos NUTS 2 lygio regionas (nenuolatinių gyventojų atveju – gyvenamoji šalis).

6.3.

Iš ligoninės išrašytų dienos stacionaro pacientų skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Suskirstymas pagal diagnozę, lytį, amžiaus grupę ir geografinį aspektą.

Psichikos ir elgesio sutrikimų duomenų nereikia suskaidyti pagal diagnozę, šiuos duomenis galima pateikti kaip sutrikimų grupės duomenis.

Amžiaus grupės: jaunesni nei 1 metų, 1–4, 5–9, 10–14, 15–19, 20–24, 25–29, 30–34, 35–39, 40–44, 45–49, 50–54, 55–59, 60–64, 65–69, 70–74, 75–79, 80–84, 85–89, 90–94 metų, 95 metų ir vyresni.

Geografinis aspektas: išrašyto paciento gyvenamosios vietos NUTS 2 lygio regionas (nenuolatinių gyventojų atveju – gyvenamoji šalis).

6.4.

Iš ligoninės išrašytų stacionaro pacientų, kuriems taikytas somatinis aktyvus gydymas, skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

6.5.

Stacionaro pacientų, kuriems taikytas somatinis aktyvus gydymas, lovadienių ligoninėje skaičius

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu.

7.

Chirurginių procedūrų duomenys

7.1.

Kataraktos operacija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro, dienos stacionaro ir ambulatorinių pacientų skaičių.

7.2.

Tonzilektomija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro, dienos stacionaro ir ambulatorinių pacientų skaičių.

7.3.

Transliuminalinė vainikinių arterijų angioplastika

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.4.

Vainikinės arterijos šuntavimas

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.5.

Cholecistektomija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.6.

Kirkšnies išvaržos operacija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.7.

Cezario pjūvis

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.8.

Klubo sąnario endoprotezavimas

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.9.

Viso kelio sąnario endoprotezavimas

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.10.

Pieno liaukų dalinė ekscizija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.

7.11.

Totalinė mastektomija

Bendras skaičius ataskaitiniu laikotarpiu. Procedūrų suskirstymas pagal stacionaro ir dienos stacionaro pacientų skaičių.