2022 10 31   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 281/23


KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO REGLAMENTAS (ES) 2022/2094

2022 m. spalio 28 d.

kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/1700 nustatomi vartojimo srities duomenų rinkinio techniniai elementai, informacijos perdavimo techniniai formatai ir išsami imties tyrimo organizavimo kokybės ataskaitų tvarka ir turinys

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2019 m. spalio 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/1700, kuriuo nustatoma bendra Europos statistikos, susijusios su asmenimis ir namų ūkiais ir pagrįstos iš imčių surinktais individualaus lygmens duomenimis, sistema, iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 808/2004, (EB) Nr. 452/2008 ir (EB) Nr. 1338/2008 ir panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1177/2003 ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 577/98 (1), ypač į jo 7 straipsnio 1 dalį, 8 straipsnio 3 dalį ir 13 straipsnio 6 dalį,

kadangi:

(1)

siekdama užtikrinti tikslų imties tyrimo – namų ūkių biudžetų tyrimo (NŪBT) – įgyvendinimą vartojimo srityje, Komisija turėtų nustatyti techninius duomenų rinkinio elementus, techninius informacijos perdavimo formatus ir išsamią kokybės ataskaitų tvarką bei turinį;

(2)

NŪBT – viena iš esminių priemonių svarbių makroekonominių rodiklių, kaip antai vartotojų kainų indeksų ir suderintų vartotojų kainų indeksų, kaip infliacijos matų, svoriams sudaryti, taip pat reikšminga rengiant nacionalines sąskaitas. Atliekant šiuos tyrimus išsamiai apibūdinamos bendros privačių namų ūkių vartojimo išlaidos, naudojant įvairias namų ūkių charakteristikas, pvz., pajamas, būstą ir daugelį kitų demografinių ir socialinių bei ekonominių charakteristikų. Taigi šie tyrimai teikia informacijos apie ekonomines ir socialines namų ūkių ir asmenų gyvenimo sąlygas valstybėse narėse. NŪBT informacija taip pat naudojama ES lygmeniu vartotojų apsaugos politikos reikmėms;

(3)

Europos žaliojo kurso komunikate raginama vykdyti tvarią vartotojų politiką, kuri įgalintų vartotojus priimti informacija pagrįstus sprendimus ir aktyviai dalyvauti ekologinėje pertvarkoje (2). Be to, žaliuoju kursu siekiama užtikrinti sąžiningą ir įtraukią pertvarką, deramą dėmesį skiriant socialiniams klausimams ir poveikio pasiskirstymui. Strategija „Nuo ūkio iki stalo“ taip pat siekiama skatinti tvarų maisto vartojimą ir sudaryti palankesnes sąlygas pereiti prie sveikos ir tvarios mitybos (3). Be to, Europos kovos su vėžiu plane raginama sveikai maitintis, kad būtų mažinama tam tikro vėžio rizika (4);

(4)

kad būtų užtikrintas tarptautinis vartojimo išlaidų nacionalinės statistikos palyginamumas, būtina naudoti su NUTS (5), ISCED (6), ISCO (7) ir NACE (8) klasifikatoriais suderinamus teritorinių vienetų, švietimo, profesijų ir ekonomikos sektorių statistinius klasifikatorius. Be to, norint namų ūkių patirtas individualaus vartojimo išlaidas klasifikuoti ir analizuoti pagal jų paskirtį, turi būti naudojamas individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorius (COICOP) (9);

(5)

šiame reglamente nustatytos priemonės atitinka Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 223/2009 7 straipsniu įsteigto Europos statistikos sistemos komiteto nuomonę (10),

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Dalykas

Šiuo reglamentu nustatomi vartojimo srities duomenų rinkinio techniniai elementai, valstybių narių informacijos perdavimo Komisijai (Eurostatui) techniniai formatai ir kokybės ataskaitų perdavimo tvarka ir turinys.

2 straipsnis

Terminų apibrėžtys

Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys:

1)

tiriamasis laikotarpis – laikotarpis, su kuriuo susijusi tam tikra informacija;

2)

einamieji kalendoriniai metai – apklausos kalendoriniai metai;

3)

imties asmuo – privataus namų ūkio narys, kuriam einamųjų kalendorinių metų sausio 1 d. yra ne mažiau kaip 16 metų;

4)

imties namų ūkis – privatus namų ūkis, kuriam priklauso bent vienas imties asmuo;

5)

amžius – einamųjų kalendorinių metų sausio 1 d. asmeniui suėjusių metų skaičius;

6)

tiriamasis asmuo – ne jaunesnis kaip 16 metų namų ūkio narys, kuris daugiausia prisideda prie bendrų namų ūkio pajamų;

7)

duomenų rinkimo vienetas – tam tikrų charakteristikų namų ūkis arba asmuo, su kuriuo yra susijusi renkama informacija;

8)

namų ūkio respondentas – imties asmuo, teikiantis namų ūkio lygmens informaciją;

9)

dienoraštis – šablonas (elektroninis arba popierinis), kuriame namų ūkiai ir (arba) namų ūkio nariai registruoja visus kasdienio vartojimo ir (arba) išlaidų straipsnius;

10)

registravimo laikotarpis – laikotarpis, kurį namų ūkis ir (arba) asmuo pildo vartojimo išlaidų dienoraštį.

3 straipsnis

Statistinės sąvokos ir kintamųjų apibūdinimas

Valstybės narės remiasi I priede pateiktomis statistinėmis sąvokomis.

II priede nustatomos kintamųjų techninės charakteristikos, susijusios su:

a)

kintamojo identifikatoriumi;

b)

kintamojo pavadinimu;

c)

modalumo žyma ir kodu;

d)

duomenų rinkimo vienetu;

e)

tiriamuoju laikotarpiu.

4 straipsnis

Gyventojų statistinių visumų ir tyrimo vienetų charakteristikos bei taisyklės dėl respondentų

1.   Vartojimo srityje tikslinė visuma – tai valstybės narės teritorijoje esantys privatūs namų ūkiai ir visi šiuos namų ūkius sudarantys asmenys.

2.   Namų ūkių ir asmenų lygmens informacija renkama arba apskaičiuojama visų namų ūkio narių atžvilgiu, kaip nustatyta II priede.

3.   Leidžiama apklausti atstovus.

5 straipsnis

Tiriamieji laikotarpiai

1.   Tiriamasis laikotarpis yra kalendoriniai metai.

2.   Vartojimo išlaidų tiriamasis laikotarpis – einamieji kalendoriniai metai. Jei vartojimo išlaidų duomenys surenkami atgaline data, t. y. iš dalies ankstesniais metais, jie laikomi tinkamais einamųjų metų pakaitiniais rodikliais.

3.   Pajamų tiriamasis laikotarpis yra einamieji kalendoriniai metai, išskyrus grynąsias esamas namų ūkio mėnesines pajamas, kurių tiriamasis laikotarpis yra einamasis mėnuo.

4.   Su vartojimo išlaidomis ir pajamomis nesusijusių rodiklių tiriamieji laikotarpiai nustatyti II priede.

6 straipsnis

Išsamios imties charakteristikos

1.   Registravimo laikotarpis turi būti ne trumpesnis kaip 7 dienos. Jis turi būti ne ilgesnis kaip 1 mėnuo, išskyrus atvejus, kai taikomi naujoviški duomenų rinkimo metodai. Tinkamai pagrįstais atvejais ir tik tiek, kiek būtina, registravimo laikotarpis gali būti ilgesnis nei 1 mėnuo.

2.   Imties namų ūkių arba asmenų registravimo laikotarpiai paskirstomi per tiriamąjį laikotarpį taip, kad visai imčiai nedarytų sezoninių ir kitų laiko svyravimų poveikio. Tai daroma dalijant imtį į tam tikrą skaičių dalių ir jas registravimo atžvilgiu paskirstant vienodai per tiriamąjį laikotarpį.

3.   Prieš pašalinant imties namų ūkį arba asmenį iš tyrimo, su juo mėginama susisiekti mažiausiai tris kartus, išskyrus atvejus, kai susiklosto šios aplinkybės:

a)

nebuvo įmanoma rasti adreso;

b)

adresas yra ne gyvenamojo būsto arba juo niekas negyvena;

c)

namų ūkis arba asmuo atitinkamu adresu nerastas;

d)

namų ūkis arba asmuo negalėjo atsakyti (taip pat ir dėl to, kad buvo nepajėgus);

e)

namų ūkis ar asmuo vienareikšmiškai atsisakė bendradarbiauti;

f)

dėl aplinkybių kilo pavojus apklausos atlikėjo saugumui.

4.   Leidžiama kontroliuojamai pakeisti imties namų ūkius ar asmenis, jei susiklosto viena iš 3 dalies a–f punktuose išvardytų aplinkybių arba jei su imties namų ūkiu ar asmeniu po trijų bandymų nepavyko susisiekti.

5.   Laikomasi procedūrų, kuriomis užtikrinama, kad pakeitimo procesas būtų kuo labiau kontroliuojamas. Pagal šias procedūras, be kita ko, taikomas modelis, kuriuo užtikrinama, kad atrinkti pakaitiniai vienetai labai atitiktų svarbias namų ūkių ar asmenų, kuriuos jie pakeičia, savybes.

6.   Pakaitinis imties namų ūkių ar asmenų rinkinys nustatomas iki duomenų rinkimo. Į rinkinį neįtraukti namų ūkiai ar asmenys negali būti naudojami kaip pakaitiniai namų ūkiai ar asmenys.

7.   Nacionalinės teritorijos nedidelės dalys, kuriose gyvena ne daugiau kaip du procentai visų šalies gyventojų, gali būti neįtraukiamos į NŪBT.

7 straipsnis

Duomenų rinkimo laikotarpiai ir metodai

1.   Pagrindinės tyrimo priemonės tiesioginiam duomenų rinkimui iš respondentų – viena ar daugiau apklausų (namų ūkių ir (arba) asmenų apklausų) ir dienoraštis (-iai) apie vartojimo išlaidas, kurį (-iuos) kasdien pildo namų ūkiai ir (arba) asmenys. Nenuoseklaus vartojimo išlaidų duomenys taip pat gali būti renkami atgaline data, bet ne daugiau kaip per 12 mėnesių iki apklausos. Duomenims rinkti gali būti naudojamos pažangios priemonės ir šaltiniai, taip pat registrai ar kiti metodai.

2.   Duomenys, kuriuos tiesiogiai pateikia respondentai, renkami pildant popierines anketas, kompiuterinėmis priemonėmis, įskaitant kompiuterinėmis priemonėmis atliekamas asmenines apklausas, kompiuterinėmis priemonėmis atliekamas apklausas telefonu, kompiuterinėmis priemonėmis atliekamas apklausas savarankiškai pildant anketas, kompiuterinėmis priemonėmis atliekamas apklausas internetu, taip pat naudojant planšetinius kompiuterius ir išmaniuosius telefonus, ir vietines išmaniųjų telefonų taikomąsias programas.

3.   Apklausos laikas turi būti kuo artimesnis duomenų registravimo dienoraštyje laikotarpiui.

8 straipsnis

Bendri duomenų redagavimo, trūkstamų reikšmių priskyrimo, svorių taikymo ir įverčių skaičiavimo standartai

1.   Prireikus duomenims priskiriamos trūkstamos reikšmės, taikomas modeliavimas ar svoriai.

2.   Jei dėl neatsakymo į klausimą dėl bendrų metinių grynųjų pajamų iš visų šaltinių, įskaitant nepiniginius komponentus, namų ūkio ar asmens lygmeniu trūksta duomenų, taikomi tinkami statistiniai svoriai arba trūkstamų reikšmių priskyrimo metodai.

3.   Jei dėl neatsakymo į klausimus dėl pajamų komponentų kintamųjų, įskaitant dėl darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamų natūra, namų ūkio ar asmens lygmeniu trūksta duomenų, taikomi tinkami statistinio trūkstamų reikšmių priskyrimo metodai.

4.   Priskaičiuotam nuomos mokesčiui apskaičiuoti, atsižvelgiant į nacionalinės nuomojamų būstų rinkos dydį ir struktūrą, taikomi du metodai: skaidymo į sluoksnius metodas arba įsivertinimo metodas. Pirmenybė teikiama skaidymo į sluoksnius metodui, pagrįstam faktiniais nuomos mokesčiais (tiesiogine ekstrapoliacija arba ekonometrine regresija). Jeigu nuomos rinka nėra pakankamai didelė, taikomas įsivertinimo metodas.

5.   Duomenims taikoma procedūra turi leisti išlaikyti kintamųjų variaciją ir tarpusavio koreliaciją. Pirmenybė teikiama metodams, kuriais į priskirtąsias reikšmes įtraukiami paklaidos komponentai, o ne tiems, kuriais tiesiog priskiriama prognozuojamoji reikšmė.

6.   Pirmenybė teikiama metodams, kuriais atsižvelgiama į koreliacijos struktūrą (arba kitas bendro kintamųjų pasiskirstymo charakteristikas), o ne ribiniam ar vertinimo pagal vieną požymį metodui.

9 straipsnis

Informacijos perdavimo formatai

1.   Valstybės narės II priede nustatytas kintamųjų charakteristikas atitinkančius mikroduomenis Komisijai (Eurostatui) perduoda elektronine forma, laikydamosi Reglamento (ES) 2019/1700 11 straipsnio ir jo V priedo. Vartojimo pinigine išraiška duomenys perduodami COICOP 5 skaitmenų lygmeniu, savo produkcijos vartojimo ir tarpvalstybinio vartojimo išlaidų duomenys perduodami COICOP 2 skaitmenų lygmeniu.

2.   Valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) iš anksto patikrintus duomenis kaip mikroduomenų rinkmenas kartu su tinkamais svoriais, naudodamos Komisijos (Eurostato) nurodytus keitimosi statistiniais duomenimis ir metaduomenimis standartus ir vieną bendrą prieigą.

10 straipsnis

Kokybės ataskaitų teikimas

1.   Be Reglamento (ES) 2019/1700 13 straipsnyje ir Reglamente (ES) 2019/2180, kuriuo nustatoma išsami kokybės ataskaitų tvarka ir turinys (11), nustatytų reikalavimų, valstybių narių kokybės ataskaitos turi tenkinti šio reglamento III priede išvardytus reikalavimus.

2.   Valstybės narės pagal šį reglamentą reikalaujamus kokybės ataskaitinius metaduomenis perduoda Komisijai (Eurostatui) naudodamos keitimosi statistiniais duomenimis ir metaduomenimis standartus. Metaduomenis jos siunčia per vieną bendrą prieigą, kad Komisija (Eurostatas) juos galėtų gauti elektroninėmis priemonėmis.

11 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2022 m. spalio 28 d.

Komisijos vardu

Pirmininkė

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OL L 261 I, 2019 10 14, p. 1.

(2)  COM(2019) 640.

(3)  COM(2020) 381.

(4)  COM(2021) 44.

(5)  2003 m. gegužės 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1059/2003 dėl bendro teritorinių statistinių vienetų klasifikatoriaus (NUTS) nustatymo (OL L 154, 2003 6 21, p. 1).

(6)  2011 m. Tarptautinis standartizuotas švietimo klasifikatorius, http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/international-standard-classification-of-education-isced-2011-en.pdf (anglų, prancūzų ir ispanų k.).

(7)  2009 m. spalio 29 d. Komisijos rekomendacija 2009/824/EB dėl Tarptautinio standartinio profesijų klasifikatoriaus (ISCO-08) naudojimo (OL L 292, 2009 11 10, p. 31).

(8)  2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1893/2006, nustatantis statistinį ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių NACE 2 red. ir iš dalies keičiantis Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3037/90 bei tam tikrus EB reglamentus dėl konkrečių statistikos sričių (OL L 393, 2006 12 30, p. 1).

(9)  2018 m. JT tarptautinis individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorius (COICOP) https://unstats.un.org/unsd/classifications/business-trade/desc/COICOP_english/COICOP_2018_-_pre-edited_white_cover_version_-_2018-12-26.pdf (tik anglų k.).

(10)  2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, panaikinantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1101/2008 dėl konfidencialių statistinių duomenų perdavimo Europos Bendrijų statistikos tarnybai, Tarybos reglamentą (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos ir Tarybos sprendimą 89/382/EEB, Euratomas, įsteigiantį Europos Bendrijų statistikos programų komitetą (OL L 87, 2009 3 31, p. 164).

(11)  OL L 330, 2019 12 20, p. 8.


I PRIEDAS

Statistinių sąvokų apibrėžtys

Vartojimas pagal individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorių (COICOP)

Vartojimas pagal individualaus vartojimo išlaidų pagal paskirtį klasifikatorių (COICOP) grindžiamas namų ūkių galutinio vartojimo išlaidų sąvoka Europos sąskaitų sistemoje (2010 m. ESS (1)), kiek tai taikytina vartojimo sričiai. Tai privačių namų ūkių išlaidos prekėms ir paslaugoms, patirtos tenkinant jų poreikius ar norus.

Namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos apima išlaidas, pvz.:

a)

savininkų užimtų būstų paslaugoms (priskaičiuotas nuomos mokestis);

b)

savo produkcijos vartojimui;

c)

susijusias su tarpiniu vartojimu nelaikomais straipsniais, pvz.:

1)

medžiagomis smulkiam būsto remontui ir interjero apdailai, paprastai atliekamai ir nuomininkų, ir savininkų;

2)

medžiagomis ilgalaikio vartojimo prekių, taip pat transporto priemonių, priežiūrai ir remontui;

d)

kapitalo formavimu nelaikomiems straipsniams, visų pirma ilgalaikio vartojimo prekėms, kurios savo funkcijas atlieka keletą ataskaitinių laikotarpių; įtraukiamos ir tam tikros ilgalaikio vartojimo prekės, kurių nuosavybės teisę įmonė perduoda namų ūkiui;

e)

tiesiogiai apmokamoms finansinėms paslaugoms, naudojamoms namų ūkių galutinio vartojimo tikslais (tai yra, neįskaitant NAFTAP);

f)

draudimo paslaugoms pagal faktinio mokėjimo už paslaugas dydį;

g)

pensijų fondų paslaugoms pagal faktinio mokėjimo už paslaugas dydį;

h)

namų ūkių mokėjimams už licencijas, leidimus ir pan., laikomiems paslaugų įsigijimu;

i)

produkcijos įsigijimui ekonomiškai nereikšmingomis kainomis, pvz., muziejų bilietams.

Namų ūkių galutinio vartojimo išlaidoms nepriskiriama:

a)

socialiniai pervedimai natūra, pvz., namų ūkių patirtos išlaidos, vėliau kompensuotos socialinės apsaugos sistemų, pvz., tam tikros medicininės išlaidos;

b)

išlaidos tarpiniam vartojimui arba bendrojo kapitalo formavimui priskiriamiems straipsniams, pvz.:

1)

namų ūkiams priklausančių neakcinių įmonių išlaidos verslo tikslais, pvz., ilgalaikio vartojimo prekėms, kaip antai transporto priemonėms, baldams arba elektros įrangai, įsigyti (bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas), taip pat neilgalaikio vartojimo prekėms, pvz., kurui, įsigyti (laikoma tarpiniu vartojimu);

2)

būsto savininko išlaidos būsto apdailai, priežiūrai ir remontui, kurio nuomininkai paprastai neatlieka (teikiant apgyvendinimo paslaugas jos laikomos tarpiniu vartojimu);

3)

būsto įsigijimas (laikomas bendrojo pagrindinio kapitalo formavimu);

4)

išlaidos vertybėms (laikomos bendrojo pagrindinio kapitalo formavimu);

c)

nesukurto turto įsigijimu laikomi straipsniai, visų pirma žemės įsigijimas;

d)

visi namų ūkių mokėjimai, laikomi mokesčiais;

e)

savanoriški namų ūkių pervedimai pinigais arba natūra labdaros ir paramos bei pagalbos organizacijoms.

Namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos registruojamos pirkėjų kainomis. Taip vadinama kaina, kurią pirkėjas faktiškai sumoka už produktą jį įsigydamas.

Pirkėjo kainą sudaro:

a)

mokesčiai produktams, atėmus subsidijas (išskyrus atskaitomus produktų mokesčius, pvz., PVM);

b)

vežimo mokesčiai, kuriuos pirkėjas apmoka atskirai už atvežimą nurodytu laiku ir į nurodytą vietą;

c)

iš standartinių kainų ar mokesčių atimtos nuolaidos, taikomos perkant didesnį kiekį ar mažos paklausos metu.

Į pirkėjo kainą neįtraukiami:

a)

palūkanos arba mokėjimai už paslaugas, kuriuos reikia mokėti papildomai pagal kredito sutartis;

b)

papildomi mokesčiai už pavėluotą mokėjimą, kai nesumokama perkant produktus nustatytu laikotarpiu.

Priskaičiuotas nuomos mokestis

Būsto įsigijimas laikomas kapitalo formavimu (investicija), o ne vartotojų išlaidomis, todėl jis neįtraukiamas į namų ūkių galutinio vartojimo išlaidas. Vis dėlto būsto nuosavybė siejama su paslaugos teikimu, t. y. suteikiama apgyvendinimo paslauga, kuria tam tikrą laiką naudojasi namų ūkiai, ir todėl į namų ūkio galutinio vartojimo išlaidas įtraukiama apskaičiuotoji apgyvendinimo paslaugos kaina, priskaičiuojant tam tikrą nuomos mokestį. Jis laikomas pinigais neišreiškiama namų ūkio galutinio vartojimo išlaidų dalimi, kadangi jokio piniginio sandorio nėra.

Priskaičiuotas nuomos mokestis kartu yra nepiniginis pajamų šaltinis, todėl jis taip pat registruojamas kaip pajamos.

Priskaičiuotas nuomos mokestis apskaičiuojamas visiems namų ūkiams, kurie nepraneša moką viso nuomos mokesčio, kadangi jie yra gyvenamosios patalpos savininkai, arba gyvena būste, kurį nuomojasi už žemesnę nei rinkos kainą, arba būstas suteikiamas nemokamai.

Priskaičiuotas nuomos mokestis apskaičiuojamas tik būstams (ir visiems susijusiems pastatams, pvz., garažams), kuriuos namų ūkiai naudoja kaip pagrindinę gyvenamąją vietą.

Priskaičiuoto nuomos mokesčio vertė yra apskaičiuota nuomos mokesčio, kuris būtų mokamas už panašų būstą, vertė, atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip vieta, rajono patogumai ir pan., taip pat į paties būsto dydį ir kokybę. Iš šios vertės atimamas bet koks faktiškai mokamas nuomos mokestis (tuo atveju, kai būstas nuomojamas mažesne nei rinkos kaina) ir bet kokios įprastos priežiūros išlaidos (dėl dujų, elektros energijos, vandens ir kt.), smulkaus remonto ar atnaujinimo išlaidos, kurias nuosavame būste gyvenantys namų ūkiai patiria tokio pobūdžio būste ir kurios paprastai tektų nuomotojams.

Atskirai nuo būsto esančių garažų, kuriuos savininkas naudoja savo galutinio vartojimo reikmėms, susijusioms su būsto naudojimu, produkcijos vertė nustatoma panašiai.

Savininkų užimtų būstų paslaugų vertei apskaičiuoti pageidautina naudoti skirstymo į sluoksnius metodą, pagrįstą faktiniais nuomos mokesčiais (taikant tiesioginę ekstrapoliaciją arba ekonometrinę regresiją).

Pageidautina, kad būstų fondas būtų skirstomas į sluoksnius pagal būsto vietą, dydį ir pobūdį bei kitus nuomos mokesčiui įtakos turinčius veiksnius. Informacija apie faktinius privačių nuomojamų būstų nuomos mokesčius naudojama apskaičiuojant viso būsto fondo nuomos vertę. Vidutinis faktinis sluoksnio nuomos mokestis taikomas visiems to sluoksnio būstams.

Pagal skirstymo į sluoksnius metodą savininkų užimtų būstų nuomos mokestis apibrėžiamas kaip nuomos mokestis privačioje rinkoje už teisę naudotis būstu be baldų. Priskaičiuotam nuomos mokesčiui nustatyti turėtų būti naudojami visų privačios rinkos nuomos sutarčių nuomos mokesčiai už būstą be baldų. Taip pat įtraukiami privačioje rinkoje taikomi nuomos mokesčiai, kurių mažą dydį lemia valdžios sektoriaus reguliavimas.

Jei stebimų nuomos mokesčių imties dydis nepakankamas, galima naudoti stebimą būsto su baldais nuomos mokestį, pakoregavus dėl su baldais susijusios nuomos dedamosios. Išimtiniais atvejais galima naudoti padidintus valdžios sektoriui priklausančio būsto nuomos mokesčius. Nereikėtų naudoti nedidelių nuomos mokesčių už giminaičiams ar samdomiesiems darbuotojams nuomojamą būstą.

Jei nuomos rinka nepakankamai didelė, o apgyvendinimas daugiausia yra savininkų užimtuose būstuose, jiems taikomas įsivertinimo metodas. Priskaičiuoto nuomos mokesčio vertė pagal šį metodą reiškia įsivertintą vertę, naudojamą kaip tiesioginis būsto rinkos kainos įvertis.

Savo produkcijos vartojimas

Savo produkcijos vartojimas susijęs su namų ūkiams priklausančių neakcinių įmonių produkcija, pasiliekama to paties namų ūkio narių vartojimui. Savo galutiniam vartojimui skirtų produktų pavyzdžiai:

a)

ūkininkų pasiliekami žemės ūkio produktai;

b)

savininkų užimtų būstų (apgyvendinimo) paslaugos;

c)

samdomų darbuotojų teikiamos namų ūkių paslaugos.

Buitinės ir asmeninės paslaugos, kurios teikiamos ir kuriomis naudojamasi tame pačiame namų ūkyje, ESS nelaikomos gamyba, todėl jos nėra savo produkcijos vartojimo dalis. Gamybai nepriskiriamų buitinių paslaugų, teikiamų pačių namų ūkių, pavyzdžiai:

a)

būsto valymas, apdaila ir priežiūra, nes šią veiklą taip pat dažnai vykdo nuomininkai;

b)

ilgalaikio naudojimo namų ūkių prekių valymas, aptarnavimas ir remontas;

c)

maisto ruošimas ir teikimas;

d)

vaikų priežiūra ir mokymas;

e)

ligonių, sergančiųjų ir senų žmonių priežiūra ir

f)

namų ūkio narių ar jų daiktų vežimas.

Tačiau buitinės ir asmeninės paslaugos, kurias teikia samdomi apmokami namų ūkio darbuotojai, laikomos gamyba ir yra galutinio vartojimo išlaidų dalis.

Savo produkcijos vartojimas registruojamas tais atvejais, kai pasiliekamą produkciją pasiima pats namų ūkis savo galutiniam vartojimui, ir vertinamas panašių rinkoje parduodamų produktų (prekių ar paslaugų) pirkėjo kaina. Buitinės ir asmeninės paslaugos, kurias teikia samdomi apmokami namų ūkio darbuotojai, vertinamos kaip išmokamas atlygis darbuotojams; atlygiui darbuotojams priskiriami ir visi mokėjimai natūra, pvz., maistas ir apgyvendinimas.

Tarpvalstybinio vartojimo išlaidos

Namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos apima privačių namų ūkių rezidentų vartojimo išlaidas, neatsižvelgiant į tai, ar jos patiriamos duomenis teikiančioje šalyje, ar užsienyje. Tarpvalstybinio vartojimo išlaidos – tai namų ūkio vartojimo išlaidų dalis, patiriama užsienyje. Jos apima visas rezidentų keliaujant užsienyje verslo ar asmeniniais tikslais išlaidas tiesiogiai įsigyjamoms prekėms ir paslaugoms. Išskiriamos dvi kategorijos, kurios traktuojamos skirtingai:

a)

visos darbo reikalais keliaujančių keliautojų patiriamos su verslu susijusios išlaidos yra tarpinis vartojimas, todėl jos neįtraukiamos į namų ūkių galutinį vartojimą;

b)

visos kitos išlaidos yra namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos, neatsižvelgiant į tai, ar jas patiria darbo reikalais keliaujantys asmenys, ar kiti keliautojai.

Registruojamos tik piniginės tarpvalstybinio vartojimo išlaidos.

Bendros metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių, įskaitant nepiniginius komponentus

Namų ūkio bendros metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių apima pinigines metines grynąsias pajamas iš visų šaltinių, darbo pajamas natūra, darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamas natūra ir priskaičiuotą nuomos mokestį.

Namų ūkio bendros metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių turėtų būti lygios visų namų ūkio narių bendrų metinių grynųjų pajamų iš visų šaltinių sumai, pridėjus visus namų ūkio lygmens metinių grynųjų pajamų komponentus.

Piniginės metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių

Piniginės metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių apima:

samdomųjų darbuotojų pajamas pinigais arba pinigų ekvivalentais;

piniginį savarankiško darbo pelną arba nuostolį (įskaitant autorinius atlyginimus);

nuosavybės pajamas:

a.

palūkanas, dividendus, pelną iš kapitalo investicijų neakcinėse bendrovėse;

b.

nekilnojamojo turto arba žemės nuomos pajamas;

c.

pensijas, gaunamas iš individualių privačių sistemų (kurioms netaikoma Europos integruotos socialinės apsaugos statistikos sistema (ESSPROS));

gautus einamuosius pervedimus:

a.

socialinės išmokas:

su šeima/vaikais susijusias išmokas;

būsto pašalpas;

bedarbio pašalpas;

senatvės išmokas;

maitintojo netekimo išmokas;

ligos išmokas;

neįgalumo išmokas;

su mokymusi susijusias išmokas;

niekur kitur nepriskirtas socialinės atskirties išmokas;

b.

gaunamus reguliarius piniginius pervedimus tarp namų ūkių;

kitas gautas pajamas pinigais.

Darbo pajamos natūra

Darbo pajamos natūra – tai nepiniginiai pajamų komponentai, kuriuos darbdavys pagal įdarbinimo sąlygas gali teikti samdomajam darbuotojui nemokamai arba sumažinta kaina (jei kokios nors prekės arba paslaugos teikiamos ir privačiam naudojimui, ir darbo reikmėms, tuomet turi būti apskaičiuojama privataus naudojimo dalis visame naudojime ir ši dalis turi būti padauginama iš visos vertės).

Jos apima:

įmonės automobilį ir su juo susijusias išlaidas (pvz., nemokamus degalus, automobilio draudimą, mokesčius ir rinkliavas), jei automobilis suteikiamas privačiam naudojimui arba ir privačiam, ir darbiniam naudojimui;

nemokamą arba subsidijuojamą maistą, pietų talonus;

su būstu susijusių išlaidų (pvz., dujų, elektros energijos, vandens, telefono ar mobiliojo ryšio telefono sąskaitos) kompensavimą ar apmokėjimą;

būstą, kuris nemokamai arba už sumažintą nuomos mokestį samdomajam darbuotojui suteikiamas kaip namų ūkio pagrindinė arba nepagrindinė gyvenamoji vieta;

kitas prekes ir paslaugas, kurias darbdaviai nemokamai arba sumažinta kaina teikia savo samdomiesiems darbuotojams, jei jos yra svarbus nacionalinis pajamų komponentas arba svarbus tam tikrų namų ūkių grupių pajamų komponentas.

Nemokamai suteiktų prekių ir paslaugų vertė apskaičiuojama pagal tų prekių ir paslaugų rinkos vertę. Sumažinta kaina pateiktų prekių ir suteiktų paslaugų vertė apskaičiuojama kaip rinkos vertės ir samdomojo darbuotojo sumokėtos sumos skirtumas.

Jos neapima:

išlaidų, kurias darbdavys patiria teikdamas minėtas prekes ir paslaugas, jei jos yra būtinos tam, kad samdomieji darbuotojai galėtų atlikti savo darbą;

apgyvendinimo paslaugų darbo vietoje, kurių negali naudoti namų ūkiai, kuriems priklauso darbuotojai;

išmokų, sumokėtų darbuotojams įrankiams, įrangai, drabužiams ir t. t., kurių reikia tik arba pirmiausia darbui, pirkti;

specialių patiekalų arba gėrimų, būtinų dėl išskirtinių darbo sąlygų;

jokių prekių arba paslaugų, kurios samdomiesiems darbuotojams teikiamos darbo vietoje arba kurių reikia dėl jų darbo pobūdžio (pvz., darbui reikalinga medicininė apžiūra).

Darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamos natūra

Darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamos natūra apima savo galutiniam vartojimui skirtą produkciją, t. y. prekes ir paslaugas, kurias gamina ar teikia namų ūkiai ir kurios pasiliekamos to paties namų ūkio narių vartojimui.

Darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamos natūra neapima priskaičiuoto nuomos mokesčio.

Pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos

Pajamų mokestis apima pajamų, pelno ir kapitalo prieaugio mokesčius. Jie apskaičiuojami nuo faktinių arba numanomų fizinių asmenų, namų ūkių arba mokestinių vienetų pajamų. Jie apima mokesčius, apskaičiuojamus nuo turimo turto, žemės arba nekilnojamojo turto, kai tuo turimu turtu remiamasi įvertinant jo savininkų pajamas. Taip pat turėtų būti įtraukiami mokesčiai, susiję su pensijomis, gaunamomis iš individualių privačių sistemų (kurioms netaikoma ESSPROS).

Pajamų mokesčiai apima:

fizinių asmenų, namų ūkių ir mokestinių vienetų pajamų (darbo, turto, verslo pajamų, pensijų ir t. t.) mokesčius, įskaitant mokesčius, kuriuos atskaito darbdaviai (išmokant darbo užmokestį iškart atskaitomus mokesčius), kitus išmokant darbo užmokestį atskaitomus mokesčius ir neakcinių įmonių savininkų pajamų mokesčius, sumokėtus per pajamų tiriamąjį laikotarpį;

visus grąžinamus mokesčius, gautus tiriamuoju pajamų laikotarpiu ir susijusius su mokesčiais, sumokėtais nuo pajamų, gautų per ankstesnių metų pajamų tiriamąjį laikotarpį. Ši vertė turėtų būti įtraukiama kaip sumokėtų mokesčių sumažinimas;

visas palūkanas, mokamas už mokesčių nepriemokas, ir mokesčių institucijų paskirtas baudas.

Pajamų mokesčiai neapima:

mokesčių, sumokėtų už teisę medžioti, šaudyti ir žvejoti.


(1)  2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 549/2013 dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Europos Sąjungoje (OL L 174, 2013 6 26, p. 1).


II PRIEDAS

Kintamųjų techninės charakteristikos

Kintamojo identifikatorius

Kintamojo pavadinimas

Modalumo kodas

Modalumo žyma

Rinkimo vienetas

Tiriamasis laikotarpis

Potemė: DUOMENŲ RINKIMO INFORMACIJA

HA02

Tyrimo metai

Metai

Tyrimo metai

Namų ūkis

Einamasis

HC04C

Pirmosios namų ūkio apklausos data

MMMM MM DD

Pirmosios namų ūkio apklausos data

Namų ūkis

Einamasis

MB03C

Pirmosios namų ūkio nario apklausos data

MMMM MM DD

Pirmosios namų ūkio nario apklausos data

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

HA06

Sluoksnis

1–9999999999998

Sluoksnio identifikatorius

Namų ūkis

Atrenkant

9999999999999

Netaikoma

HA07

Pirminis imties vienetas

1–9999999999998

Antrinio imties vieneto identifikatorius

Namų ūkis

Atrenkant

9999999999999

Netaikoma

Potemė: IDENTIFIKAVIMO INFORMACIJA

HA04

Namų ūkio identifikavimo numeris (HH rinkmena)

ID numeris

Namų ūkio ID

Namų ūkis

Einamasis

MA04

Namų ūkio identifikavimo numeris (HH nario rinkmena)

ID numeris

Namų ūkio ID

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

MA05

Namų ūkio nario identifikavimo numeris (HH nario rinkmena)

ID numeris

ID numeris

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

HA13

Namų ūkio nario, kuris atsakė į namų ūkio anketą, identifikavimo numeris

ID numeris

Namų ūkio anketą pildančio asmens ID numeris

Namų ūkis

Einamasis

Potemė: SVORIAI

HA10

Galutinis svoris

Svoris

Galutinis svoris

Namų ūkis

Einamasis

Potemė: APKLAUSŲ CHARAKTERISTIKOS

HA11

Apklausos būdas (namų ūkio apklausa)

1

Asmeninė apklausa pildant popierines anketas (PAPI)

Namų ūkis

Einamasis

2

Asmeninė apklausa kompiuterinėmis priemonėmis (CAPI)

3

Apklausa telefonu kompiuterinėmis priemonėmis (CATI)

4

Apklausa internetu kompiuterinėmis priemonėmis (CAWI)

5

Naudojant išmaniąsias priemones

6

Kita

9

Netaikoma

MA11

Apklausos būdas (asmens apklausa)

1

Asmeninė apklausa pildant popierines anketas (PAPI)

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

2

Asmeninė apklausa kompiuterinėmis priemonėmis (CAPI)

3

Apklausa telefonu kompiuterinėmis priemonėmis (CATI)

4

Apklausa internetu kompiuterinėmis priemonėmis (CAWI)

5

Naudojant išmaniąsias priemones

6

Kita

9

Netaikoma

HA12

Apklausos būdas (dienoraštis)

1

Asmeninė apklausa pildant popierines anketas (PAPI)

Namų ūkis

Einamasis

2

Asmeninė apklausa kompiuterinėmis priemonėmis (CAPI)

3

Apklausa telefonu kompiuterinėmis priemonėmis (CATI)

4

Apklausa internetu kompiuterinėmis priemonėmis (CAWI)

5

Naudojant išmaniąsias priemones

6

Kita

9

Netaikoma

Potemė: VIETA

 

MB012

Gyvenamosios vietos šalis

SCL GEO kodas

Gyvenamosios vietos šalis

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

HA08

Gyvenamosios vietos regionas

NUTS (2 skaitmenys)

Regionas (2 skaitmenys)

Namų ūkis

Einamasis

HA09

Urbanizacijos laipsnis

1

Miestai

Namų ūkis

Einamasis

2

Miesteliai ir priemiesčiai

3

Kaimo vietovės

Potemė: DEMOGRAFINĖ PADĖTIS

MB02

Namų ūkio nario lytis

1

Vyras

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

2

Moteris

MB03

Namų ūkio nario amžius (suėjusių metų skaičiumi)

Amžius

Amžius

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

MB03A

Namų ūkio nario gimimo metai

Metai

Gimimo metai

Visi namų ūkio nariai

Pastovus

Neužpildyta

Nenurodyta

MB03B

Namų ūkio nario gimtadienis: ar apklausos metu jau praėjęs

1

Taip

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

2

Ne

Neužpildyta

Nenurodyta

MB04

Namų ūkio nario šeiminė padėtis

1

Asmuo niekada nebuvo susituokęs ir niekada nebuvo įregistravęs partnerystės

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Asmuo susituokęs arba įregistravęs partnerystę

3

Našlys (-ė) arba asmuo, įregistravęs partnerystę, kuri pasibaigė sutuoktinio (-ės) arba partnerio (-ės) mirtimi (ir po to nesusituokęs ar neįregistravęs naujos partnerystės)

4

Asmuo išsituokęs, arba registruota partnerystė teisiškai nutraukta (pakartotinai nesituokė ir naujos partnerystės neįregistravo)

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: PILIETYBĖS IR MIGRACIJOS STATUSAS

MB01

Gimimo šalis

SCL GEO kodas

Gimimo šalis

Visi namų ūkio nariai

Pastovus

77

Gimęs užsienyje, tačiau gimimo šalis nežinoma

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

MB011

Pagrindinės pilietybės šalis

SCL GEO kodas

Pagrindinės pilietybės šalis

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

66

Be pilietybės

77

Užsienio pilietybė, tačiau šalis nežinoma

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

MB01F

Tėvo gimimo šalis

SCL GEO kodas

Gimimo šalis

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Pastovus

77

Tėvas gimęs užsienyje, tačiau jo gimimo šalis nežinoma

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

MB01M

Motinos gimimo šalis

SCL GEO kodas

Gimimo šalis

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Pastovus

77

Motina gimusi užsienyje, tačiau jos gimimo šalis nežinoma

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

Potemė: NAMŲ ŪKIO SUDĖTIS

MBGRIDXX

Namų ūkio narių tarpusavio ryšiai (1)

10

Partneris (žemas detalumo lygis)

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

11

Vyras/žmona/registruotas partneris (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

12

Partneris/sugyventinis (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

20

Sūnus/dukra (žemas detalumo lygis)

21

Biologinis sūnus/biologinė dukra/įsūnis/įdukra (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

22

Posūnis/podukra (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

30

Žentas/marti (žemas arba aukštas detalumo lygis)

40

Vaikaitis (žemas arba aukštas detalumo lygis)

50

Tėvas/motina (žemas detalumo lygis)

51

Biologinė motina/biologinis tėvas/įmotė/įtėvis (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

52

Pamotė/patėvis (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

60

Uošvis/uošvė (žemas arba aukštas detalumo lygis)

70

Senelis/senelė (žemas arba aukštas detalumo lygis)

80

Brolis/sesuo (žemas detalumo lygis)

81

Biologinis brolis/biologinė sesuo (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

82

Įbrolis/įseserė (aukštas detalumo lygis)/neprivaloma

90

Kitas giminaitis (žemas arba aukštas detalumo lygis)

95

Kitas negiminaitis (žemas arba aukštas detalumo lygis)

Neužpildyta

Nenurodyta (žemas arba aukštas detalumo lygis)

MB042

Tame pačiame namų ūkyje gyvenantys partneriai

1

Asmuo gyvena su teisiniu arba faktiniu partneriu

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Asmuo negyvena su teisiniu arba faktiniu partneriu

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: NEGALIA IR BŪTINASIS EUROPOS GYVENTOJŲ SVEIKATOS MODULIS

MH01

Savo bendros sveikatos būklės vertinimas

1

Labai gera

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Gera

3

Vidutiniška (nei gera, nei bloga)

4

Bloga

5

Labai bloga

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

MH02

Ilgalaikės sveikatos problemos

1

Taip

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Ne

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

MH03

Veiklos apribojimai dėl sveikatos problemų

1

Labai apribota

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Šiek tiek apribota

3

Visiškai neapribota

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: PAGRINDINIS AKTYVUMO STATUSAS (PATIES ASMENS APIBŪDINTAS)

ME01A

Pagrindinis aktyvumo statusas (paties asmens apibūdintas)

1

Dirba

Visi namų ūkio nariai

Einamasis

2

Bedarbis

3

Išėjęs į pensiją

4

Negali dirbti dėl ilgalaikių sveikatos problemų

5

Mokinys ar studentas

6

Namų šeimininkas

7

Atlieka privalomąją karinę ar civilinę tarnybą

8

Kita

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: ESMINĖS DARBO CHARAKTERISTIKOS

ME0908

Pagrindinis darbas: profesija

ISCO-08

ISCO 2 skaitmenų lygmeniu

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

ME04

Vietinio vieneto ekonominė veikla (pagrindinis darbas)

NACE

NACE 2 skaitmenų lygmeniu

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

ME02

Pagrindinis darbas: visą ar ne visą darbo dieną (paties asmens apibūdintas)

1

Darbas visą darbo dieną

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Darbas ne visą darbo dieną

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

ME12

Pagrindinis darbas: užimtumo statusas

1

Savarankiškai dirbantis ir turintis samdomųjų darbuotojų asmuo

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Savarankiškai dirbantis be samdomųjų darbuotojų asmuo

3

Samdomasis darbuotojas

4

Atlyginimo negaunantis padedantis šeimos narys

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

ME13

Namų ūkio nario profesinės veiklos sektorius

1

Viešojo sektoriaus samdomasis darbuotojas

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Privačiojo sektoriaus samdomasis darbuotojas

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: ĮGYTAS IŠSILAVINIMAS IR SUSIJUSI INFORMACIJA

MC01

Aukščiausias įgyto išsilavinimo lygis

0

Jokio formaliojo išsilavinimo arba žemesnis nei ISCED 1 lygio išsilavinimas

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

1

ISCED 1: pradinis ugdymas

2

ISCED 2: pagrindinis ugdymas

3

ISCED 3: vidurinis ugdymas

4

ISCED 4: profesinis mokymas turint vidurinį išsilavinimą

5

ISCED 5: tretinio mokslo trumpojo ciklo studijos

6

ISCED 6: bakalauro ar lygiavertis lygmuo

7

ISCED 7: magistro ar lygiavertis lygmuo

8

ISCED 8: daktaro ar lygiavertis lygmuo

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: NAMŲ ŪKIO SUDĖTIS (PAPILDOMA KONKRETI IŠSAMI INFORMACIJA)

HB05

Namų ūkio dydis

1–99

Bendras namų ūkio narių skaičius

Namų ūkis

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

HB075

Namų ūkio tipas

1

Vieno asmens namų ūkis

Namų ūkis

Einamasis

2

Vieniša motina ar vienišas tėvas, kurio bent vienas vaikas jaunesnis nei 25 metų

3

Vieniša motina ar vienišas tėvas, kurio visi vaikai 25 metų arba vyresni

4

Pora be vaiko (-ų)

5

Pora, kurios bent vienas vaikas jaunesnis nei 25 metų

6

Pora, kurios visi vaikai 25 metų arba vyresni

8

Kito tipo namų ūkis

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: PAGRINDINĖS BŪSTO CHARAKTERISTIKOS

HD01

Namų ūkio būsto valdos statusas

1

Būsto savininkas, neturintis neišmokėtos hipotekos paskolos

Namų ūkis

Einamasis

2

Būsto savininkas, turintis neišmokėtą hipotekos paskolą

3

Nuomininkas, mokantis nuomą rinkos kaina

4

Nuomininkas, mokantis mažesnę už rinkos kainą

5

Nuomos mokesčio nemokantis nuomininkas

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

HD03

Būsto tipas

1

Atskiras namas

Namų ūkis

Einamasis

2

Blokuotasis ar sudurtinis namas

3

Apartamentas arba butas daugiabučiame name, kuriame mažiau nei 10 būstų

4

Apartamentas arba butas daugiabučiame name, kuriame 10 ar daugiau būstų

5

Kita gyvenamoji patalpa

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

HD06

Kambarių, kuriais gali naudotis namų ūkis, skaičius

1–9,9

Kambarių skaičius

Namų ūkis

Einamasis

10

10 ar daugiau kambarių

Neužpildyta

Nenurodyta

99

Netaikoma

Potemė: DALYVAVIMAS FORMALIOJO ŠVIETIMO VEIKLOJE (ESAMU METU)

MC02A

Dalyvavimas formaliojo švietimo ir mokymo veikloje (mokinys, studentas ar pameistrys)

1

Taip

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Ne

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

MC02B

Esamo/pastarojo meto formaliojo švietimo ar mokymo veiklos lygmuo

0

Jokio formaliojo išsilavinimo arba žemesnis nei ISCED 1 lygio išsilavinimas

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

1

ISCED 1: pradinis ugdymas

2

ISCED 2: pagrindinis ugdymas

3

ISCED 3: vidurinis ugdymas

4

ISCED 4: profesinis mokymas turint vidurinį išsilavinimą

5

ISCED 5: tretinio mokslo trumpojo ciklo studijos

6

ISCED 6: bakalauro ar lygiavertis lygmuo

7

ISCED 7: magistro ar lygiavertis lygmuo

8

ISCED 8: daktaro ar lygiavertis lygmuo

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: SUTARTIES TRUKMĖ

ME03A

Pagrindinis darbas: laikinas ar nuolatinis

1

Rašytinė neterminuota darbo sutartis

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamasis

2

Žodinė neterminuota darbo sutartis

3

Rašytinė terminuota darbo sutartis

4

Žodinė terminuota darbo sutartis

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: BENDROSIOS METINĖS PAJAMOS ASMENŲ IR NAMŲ ŪKIŲ LYGMENIU

MF099

Bendros metinės namų ūkio nario grynosios pajamos iš visų šaltinių, įskaitant nepiniginius komponentus (namų ūkio nario rinkmena)

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Visi 16 metų ir vyresni dabartiniai namų ūkio nariai

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

HH099

Bendros metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių, įskaitant nepiniginius komponentus

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: PAGRINDINIAI PAJAMŲ KOMPONENTAI

HH011

Grynosios esamos mėnesinės namų ūkio pajamos

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamasis mėnuo

Neužpildyta

Nenurodyta

HH095

Piniginės metinės grynosios pajamos iš visų šaltinių

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

HH012

Darbo pajamos natūra

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: DARBO UŽMOKESČIU NEAPMOKAMOS VEIKLOS PAJAMOS NATŪRA

HH023

Darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamos natūra

0–99999999999999

Pajamos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: PRISKAIČIUOTAS NUOMOS MOKESTIS

HH032

Priskaičiuotas nuomos mokestis

0–99999999999999

Priskaičiuotas nuomos mokestis (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: PAGRINDINIS PAJAMŲ ŠALTINIS

HI11

Pagrindinis pajamų šaltinis

1

Darbo užmokestis arba atlyginimas

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

2

Savarankiško darbo pajamos

3

Nuosavybės pajamos

4

Pensija ir pan. išmokos

5

Bedarbio pašalpa

6

Kitos einamojo laikotarpio išmokos ir kitos pajamos

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: TURTO ELEMENTAI, ĮSKAITANT BŪSTO NUOSAVYBĘ

HW10

Pagrindinio būsto vertė

1–99999999999

Vertė (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

HW20

Santaupos (per įprastą mėnesį)

1

Namų ūkis atideda lėšų

Namų ūkis

Einamasis

2

Namų ūkis turi naudotis santaupomis

3

Namų ūkiui reikia skolintis lėšų

4

Namų ūkis neatideda lėšų, tačiau neturi naudotis santaupomis ar skolintis lėšų

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: MOKESČIAI IR ĮMOKOS

HW30

Pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos

– 99999999–99999999

Mokesčiai (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: SKOLOS

HW40

Bendra suma, kurią liko grąžinti už hipotekos paskolą, suteiktą perkant pagrindinį būstą

0–99999999999

Grąžintina suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

HW50

Mėnesiniai hipotekos paskolos pagrindinės sumos ir palūkanų mokėjimai

0–99999999.99

Hipotekos pagrindinės sumos ir palūkanų grąžinimas (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamasis

Neužpildyta

Nenurodyta

Potemė: ĮSISKOLINIMAI

HW60

Įsiskolinimai

1

Taip

Namų ūkis

Einamasis

2

Ne

Neužpildyta

Nenurodyta

9

Netaikoma

Potemė: VARTOJIMAS PAGAL INDIVIDUALAUS VARTOJIMO IŠLAIDŲ PAGAL PASKIRTĮ KLASIFIKATORIŲ(COICOP) (2)

HE01A

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE02A

Alkoholiniai gėrimai, tabakas ir narkotikai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE03A

Apranga ir avalynė

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE04A

Būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE05A

Būsto apstatymas, namų ūkio įranga ir kasdienė namų priežiūra

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE06A

Sveikata

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE07A

Transportas

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE08A

Informacija ir ryšiai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE09A

Poilsis, sportas ir kultūra

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE10A

Švietimo paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE11A

Restoranai ir apgyvendinimo paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE12A

Draudimas ir finansinės paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE13A

Asmens priežiūra, socialinė apsauga ir įvairios prekės ir paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Potemė: SAVO PRODUKCIJOS VARTOJIMAS

HE01B

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE02B

Alkoholiniai gėrimai, tabakas ir narkotikai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE03B

Apranga ir avalynė

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE04B

Būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE05B

Būsto apstatymas, namų ūkio įranga ir kasdienė namų priežiūra

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE06B

Sveikata

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE07B

Transportas

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE08B

Informacija ir ryšiai

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE09B

Poilsis, sportas ir kultūra

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE10B

Švietimo paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE11B

Restoranai ir apgyvendinimo paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE12B

Draudimas ir finansinės paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HE13B

Asmens priežiūra, socialinė apsauga ir įvairios prekės ir paslaugos

0–99999999999999

Suma (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Potemė: TARPVALSTYBINIO VARTOJIMO IŠLAIDOS COICOP

HJ01

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ02

Alkoholiniai gėrimai, tabakas ir narkotikai

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ03

Apranga ir avalynė

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ04

Būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ05

Būsto apstatymas, namų ūkio įranga ir kasdienė namų priežiūra

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ06

Sveikata

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ07

Transportas

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ08

Informacija ir ryšiai

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ09

Poilsis, sportas ir kultūra

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ10

Švietimo paslaugos

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ11

Restoranai ir apgyvendinimo paslaugos

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ12

Draudimas ir finansinės paslaugos

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HJ13

Asmens priežiūra, socialinė apsauga ir įvairios prekės ir paslaugos

0–99999999999999

Išlaidos (nacionaline valiuta)

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

Potemė: KIEKIS (3) (neprivaloma)

HQ01

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai

0–9999999999999999.9

Suma

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai

HQ02

Alkoholiniai gėrimai, tabakas ir narkotikai

0–9999999999999999.9

Suma

Namų ūkis

Einamieji kalendoriniai metai


(1)  Dėl kintamojo „Namų ūkių narių tarpusavio ryšiai“ modalumo kodų 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 95 pateikiama bent žemo detalumo lygio informacija. Aukšto detalumo lygio informacijos teikti neprivaloma.

(2)  Vartojimo pinigine išraiška duomenys pagal individualaus vartojimo pagal paskirtį klasifikatorių perduodami COICOP 5 skaitmenų lygmeniu.

(3)  Grupių „Maistas ir nealkoholiniai gėrimai“ ir „Alkoholiniai gėrimai, tabakas ir narkotikai“ kiekio duomenys perduodami COICOP 5 skaitmenų lygmeniu.


III PRIEDAS

Išsami kokybės ataskaitų tvarka ir turinys

(1)

Valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui) kokybės ataskaitą pagal taisykles, nustatytas Reglamento (ES) 2019/1700 13 straipsnyje ir Reglamente (ES) 2019/2180, kuriuo nustatoma išsami kokybės ataskaitų tvarka ir turinys (1).

(2)

Valstybės narės į vartojimo srities kokybės ataskaitą įtraukia toliau nurodytą konkrečią informaciją.

STATISTINIS PATEIKIMAS

Duomenų aprašymas

Nacionalinio lygmens tyrimo pavadinimas, tyrimo metai, nuoroda į tyrimo interneto svetainę.

Klasifikavimo sistemos

Nurodykite duomenims naudojamą klasifikatoriaus versiją ir visus nuokrypius nuo Europos statistikos standartų arba tarptautinių standartų.

Statistinės sąvokos ir apibrėžtys, įskaitant tiriamąjį laikotarpį

Sąvokų ir kintamųjų, kuriais nukrypstama nuo standartinių apibrėžčių, sąrašas, nurodant taikytas nacionalines sąvokas ir bet kokius nacionalinių sąvokų ir atitinkamų standartinių apibrėžčių skirtumus.

Vartojimo išlaidos apskaičiuojamos kaip namų ūkių galutinio vartojimo išlaidos ir aprašomas bet koks nuokrypis nuo šios standartinės apibrėžties.

Sąlyginio nuomos mokesčio apskaičiavimo metodas (skirstymo į sluoksnius ir (arba) regresijos metodas, nurodant taikyto modelio ir (arba) regresijos tipą ir naudotus kintamuosius; įsivertinimo metodas).

Pajamų ir pajamų komponentų apskaičiavimo ir (arba) reikšmių priskyrimo metodas, jei taikoma.

STATISTINIS APDOROJIMAS

Pirminiai duomenys

Duomenų šaltinio, naudoto sudarant imties sąrašą (pvz., gyventojų registras, namų ūkių registras, būstų registras, gyventojų surašymas, kitas tyrimas ir kt.), aprašymas, duomenų šaltinio atnaujinimo dažnumas ir paskutinio atnaujinimo metai, taip pat imties sąrašo gavimo arba sudarymo metodas. Jei kaip duomenų šaltinis naudojamas kitas tyrimas, nurodomas tyrimo pavadinimas.

Dėl imties plano:

Jei galutinis imties vienetas nėra privatus namų ūkis, tai turi būti nurodyta.

Imties plano sudarymo metodai (pvz., paprasta atsitiktinė imtis; sistemingoji imtis; sluoksninė imtis; grupinė imtis, kelių etapų imtis, įvairių modelių derinys). Jei valstybės narės taiko sluoksninę imtį, pateikiami duomenys apie skirstymo į sluoksnius ir sluoksnių dalis kriterijai. Jei valstybės narės taiko kelių etapų imtį, aprašomi skirtingi etapai ir atitinkamos tikimybės (lygios, nelygios, proporcingos dydžiui). Jei valstybės narės naudoja įvairių modelių derinį, jie aprašomi.

Imties dydis.

Duomenų rinkimas

Apklausoms taikytų metodų aprašymas (pvz., PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI (2) ir (arba) kiti ištekliai, pvz., registrai, kiti tyrimai, išmanūs duomenų rinkimo būdai, pagrįsti mobiliosiomis programėlėmis ir pan.). Kitais šaltiniais pagrįsti renkami kintamieji turi būti nurodyti.

Vartojimo išlaidų dienoraščių pildymo metodų aprašymas (pvz., popierinis dienoraštis, kompiuterinis dienoraštis, internetinis dienoraštis, kasos čekiai, čekių skenavimas, lojalumo kortelės, administraciniai duomenys, mobiliosios programėlės ir (arba) kiti išmaniojo duomenų rinkimo būdai ir pan.).

Duomenų rengimas

Namų ūkių svorių taikymas: reikėtų atskirai aprašyti kiekvieną svorių taikymo etapą: imties plano svoriai; svorių koregavimai dėl neatsakymo, svorių koregavimai atsižvelgiant į išorinius duomenų šaltinius (taikyti kalibravimo metodai, mastas ir kintamieji, taikyti koregavimui), bet kokie kiti svorių koregavimai (pvz., kraštutinių reikšmių šalinimas, svorių paskirstymo didžiausių ir mažiausių reikšmių kodų nustatymas, siekiant atsižvelgti į išskirtis); galutiniai svoriai.

Jei taikytas trūkstamų reikšmių priskyrimas, nurodomi visi susiję kintamieji, aprašomos taikytos trūkstamų reikšmių priskyrimo procedūros ir paaiškinamos priežastys. Kiekvieno pajamų ir pajamų komponentų kintamojo, įskaitant darbo užmokesčiu neapmokamos veiklos pajamas natūra (tiek namų ūkio, tiek asmens lygmeniu), atžvilgiu pateikiamas priskirtų trūkstamų reikšmių skaičius, išreikštas viso stebinių skaičiaus procentine dalimi.

TIKSLUMAS IR PATIKIMUMAS

Imties paklaidos

Rodiklio „Privačių namų ūkių, kurių išlaidos su būstu susijusioms kategorijoms, įskaitant išlaidas vandeniui, elektros energijai, dujoms ir kitam kurui, didesnės nei 50 % bendrų išlaidų, procentinė dalis“ tikslumo reikalavimai išreiškiami standartinėmis paklaidomis ir apibrėžiami kaip realių įverčių tolydžioji funkcija ir šalies statistinės visumos dydžio tolydžioji funkcija, kaip apibrėžta Reglamento (ES) 2019/1700 II priede vartojimo srities atžvilgiu.

Bendrų vartojimo išlaidų (HE00) ir COICOP 2 skaitmenų lygmens vartojimo išlaidų (HE01–HE13) atžvilgiu pateikiami nacionalinio lygmens vidurkiai, visas stebinių skaičius ir standartinės paklaidos.

Šalys aprašo įverčių tikslumo apskaičiavimo metodiką. Jei tikslumo reikalavimai įgyvendinami sujungiant ne ilgesnio nei trejų metų iš eilės stebėjimo mikroduomenis, kaip nurodyta Reglamento (ES) 2019/1700 II priedo 8 punkte, šalys aprašo atitinkamus alternatyvius metodus tikslumui apskaičiuoti ir įvertinti.

Su imtimi nesusijusios paklaidos

Matavimo paklaidos

Aprašomi įvairūs matavimo paklaidų, kurios gali būti nustatytos tyrime, šaltiniai. Be kita ko:

aprašoma anketos ir dienoraščio struktūra ir bandymai;

aprašomi apklausų vykdymo mokymai (pvz., mokymo dienų skaičius, įgūdžių patikrinimas prieš duomenų rinkimą (sėkmingo apklausos atlikimo rodiklis ir pan.));

pateikiama informacija apie tyrimus apklausos atlikėjo įtakai išsiaiškinti, kaip antai pakartotinės apklausos, tyrimai įrašams patikrinti ar suskaidytų imčių eksperimentai (jei yra) ir modelių rezultatai (jei yra).

Neatsakymo paklaidos

Vienetų neatsakymas

Valstybės narės apskaičiuoja namų ūkių neatsakymo lygį taip:

Namų ūkių neatsakymo lygis (NRh) apskaičiuojamas taip:

NRh = (1-(Ra * Rh)) * 100,

kai:

Ra – kontakto adresu lygis, apskaičiuojamas kaip adresų, kuriais sėkmingai susisiekta, skaičius, padalytas iš galiojančių atrinktų adresų skaičiaus;

Rh – į duomenų bazę priimtų užbaigtų namų ūkių apklausų dalis, apskaičiuojama kaip užbaigtų ir į duomenų bazę priimtų namų ūkių apklausų skaičius, padalytas iš reikalavimus atitinkančių namų ūkių adresuose, kuriais susisiekta, skaičiaus.

Valstybės narės, kuriose vieneto neatsakymo atveju taikomas kontroliuojamas vienetų pakeitimas, neatsakymo lygis apskaičiuojamas prieš pakeitimą ir po jo.

Neatsakiusių respondentų suskirstymas pagal charakteristikas ir neatsakymo priežastis (jei yra).

Visų priemonių, kurių buvo imtasi dėl neatsakymo ar imties mažėjimo atsiradusioms paklaidoms pašalinti, aprašymas ir sunkumų, kuriuos netiesiogiai gali sukelti tokios priemonės (pvz., kalibravimas, susijęs su dideliais ir kintančiais svoriais), aprašymas.

Jei dėl vienetų neatsakymo ir pagal 6 straipsnio 4, 5, 6 ir 7 dalis taikomi kontroliuojami pakeitimai, pateikiami pakeitimo rodikliai ir aprašomi pakaitinių vienetų atrankos metodai, pagrindinės pakaitinių vienetų charakteristikos, palyginti su pirminiais vienetais, pakeistų (pirminių) vienetų pasiskirstymas pagal bandymų susisiekti adresu skaičių, sutikimas dėl namų ūkių apklausos ar dienoraščio ir namų ūkių apklausos ar dienoraščio rezultatas.

Namų ūkių, su kuriais sėkmingai susisiekta, skaičius prieš pakeitimą ir po pakeitimo.

Atsakymus pateikusių namų ūkių skaičius prieš pakeitimą ir po pakeitimo.

Turi būti nurodomas bendrasis imties dydis, tinkamų vienetų skaičius ir grynasis imties dydis, įskaitant pakaitinius vienetus (pasiektasis imties dydis).

Neatsakymas dėl konkretaus straipsnio

Dėl kintamųjų „Namų ūkių narių tarpusavio ryšiai“, „Amžius (suėjusių metų skaičiumi)“, „Pagrindinis aktyvumo statusas (paties asmens apibūdintas)“, visų pajamų ir jų komponentų kintamųjų, kintamųjų „Pagrindinis pajamų šaltinis“ ir „Namų ūkio būsto valdos statusas“ pateikiama ši informacija:

pagal kiekvieną kintamąjį pajamų gavusių namų ūkių procentinė dalis (tenkanti namų ūkio lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam kintamajam) arba asmenų procentinė dalis (tenkanti kiekvienam asmens lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam kintamajam);

namų ūkių procentinė dalis (tenkanti namų ūkio lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam kintamajam) arba asmenų procentinė dalis (tenkanti kiekvienam asmens lygmeniu surinktam ar apskaičiuotam kintamajam), kurių (dėl kiekvieno kintamojo, surinkto arba apskaičiuota namų ūkių ar asmens lygmeniu) reikšmių trūksta (prieš trūkstamų reikšmių priskyrimą). Jei bent vieno komponento namų ūkių ar asmens lygmeniu trūksta prieš trūkstamų reikšmių priskyrimą, kintamieji, sudaryti ar surinkti iš kelių tokių komponentų, traktuojami kaip kintamieji, kurių reikšmių to namų ūkio ar asmens lygmeniu trūksta prieš trūkstamų reikšmių priskyrimą.

Duomenų tvarkymo paklaidos

Turi būti pateikiama informacija apie bet kokias duomenų tvarkymo paklaidas ir jų poveikį galutiniams duomenų rinkimo rezultatams, susijusį su tinkamai suplanuotais, bet netinkamai pritaikytais įgyvendinimo metodais. Nurodomos pagrindinės paklaidos, nustatytos jau po duomenų surinkimo.

Taip pat aprašomi kokybės patikrinimai (pvz., duomenų įvesties kontrolė, kodavimo kontrolė ir pan.) ir duomenų redagavimo procesas (pvz., pagrindinių vartojimo iš laidų ir pajamų kintamųjų duomenų redagavimo taisyklių aprašymas).

Aprašomos trūkstamų reikšmių priskyrimo procedūros. Turi būti pateikiama informacija apie trūkstamų reikšmių priskyrimo mastą: stebinių, kurių trūkstamos reikšmės priskirtos (kiekvieno kintamojo), dalis, palyginti su visu stebinių skaičiumi.

Duomenų tikslinimo politika

Pateikiama informacija apie skleidžiamų duomenų skaidrumo užtikrinimo politiką, kurią taikant apskaičiuoti preliminarūs duomenys vėliau tikslinami. Jei duomenys tikslinami, tai nurodoma.

Duomenų tikslinimo praktika

Tikslinimo tvarkaraštis

Pagrindinės tikslinimo priežastys ir pobūdis (turimi nauji pirminiai duomenys, nauji metodai ir kt.)

Tikslinimo poveikis rodikliams

SUDERINAMUMAS IR PALYGINAMUMAS

Įvairių sričių duomenų suderinamumas

Suderinamumas. ES pajamų ir gyvenimo sąlygų statistika (ES SPGS)

Toliau nurodyti pajamų kintamieji turi būti palyginti su ES SPGS nacionaliniu lygmeniu arba šalys turi patvirtinti šiuos palyginimus, remdamosi Eurostato apskaičiavimais: skurdo rizikos riba (EUR), skurdo rizikos lygis (proc.), santykinis skurdo rizikos skirtumas, pajamų kvintilio dalies santykis (S80/S20), Džinio koeficientas.

Suderinamumas. Suderinti vartotojų kainų indeksai (SVKI)

Vartojimo išlaidų struktūra COICOP 2 skaitmenų lygmeniu turi būti palyginta su atitinkamais SVKI kintamaisiais nacionaliniu lygmeniu arba šalys turi patvirtinti šiuos palyginimus, remdamosi Eurostato apskaičiavimais.

Suderinamumas su nacionalinėmis sąskaitomis

Vartojimo išlaidos COICOP 2 skaitmenų lygmeniu turi būti palygintos su atitinkamais nacionalinių sąskaitų kintamaisiais nacionaliniu lygmeniu arba šalys turi patvirtinti šiuos palyginimus, remdamosi Eurostato apskaičiavimais.

Vidaus suderinamumas

Pranešama apie visus NŪBT duomenų rinkinyje pastebėtus suderinamumo trūkumo atvejus ir kartu pateikiami tokio nenuoseklumo paaiškinimai.


(1)  OL L 330, 2019 12 20, p. 8.

(2)  PAPI – tradicinė asmeninė apklausa pildant popierines anketas; CATI – apklausa telefonu kompiuterinėmis priemonėmis; CAPI – asmeninė apklausa kompiuterinėmis priemonėmis; CASI – kompiuterinėmis priemonėmis atliekama apklausa savarankiškai pildant anketas; CAWI – kompiuterinėmis priemonėmis atliekama apklausa internetu.