2021 8 26   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 343/15


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2021 m. rugpjūčio 4 d.

kuriuo sudaroma konsultacinė ekologinės gamybos ekspertų grupė (EGTOP)

(2021/C 343/03)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

kadangi:

(1)

Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2018/848 (1) apibrėžiami ekologinei gamybai taikytini tikslai ir principai ir nustatomi pagrindiniai ekologiškų produktų gamybos, ženklinimo ir kontrolės reikalavimai;

(2)

Komisijai reikalingos techninės konsultacijos, kad galėtų priimti sprendimus dėl leidimų naudoti produktus, medžiagas ir metodus ekologiškai ūkininkaujant ir perdirbant pagal Reglamentą (ES) 2018/848. Komisijai taip pat reikalingos techninės konsultacijos svarstant galimybę parengti ar patobulinti kitas ekologinės gamybos taisykles ir apskritai dėl bet kokių kitų ekologinės gamybos techninių klausimų. Siekdama gauti tokias konsultacijas Komisija turi kreiptis pagalbos į patariamojo organo specialistus;

(3)

todėl, laikantis Komisijos sprendimo C(2016) 3301 final (2), būtina sudaryti ekologinės gamybos ekspertų grupę ir apibrėžti jos užduotis bei struktūrą;

(4)

grupę turėtų sudaryti mokslininkai, turintys ekspertinių žinių apie atitinkamus produktus, medžiagas ir metodus, ir ekspertai, kompetentingi ekologinės gamybos srityje ir galintys Komisijai teikti nepriklausomas, puikias ir skaidrias technines konsultacijas;

(5)

Komisijos sprendimu 2009/427/EB (3) Tarybos reglamento (EB) Nr. 834/2007 (4) tikslais įsteigta ekspertų grupė. Ta grupė pateikė nuomones dėl kai kurių kategorijų medžiagų ir produktų, naudojamų ekologinėje gamyboje. Sprendimai dėl leidimų naudoti tas medžiagas buvo atidėti kelis kartus, nes trūko ekspertų. Pagal naują teisinę Reglamento (ES) 2018/848 sistemą reikės įvertinti daugiau kategorijų medžiagų, pvz., valymo ir dezinfekavimo medžiagas ir specializuotas bei novatoriškas maisto perdirbimo technologijas ir metodus. Todėl labai išaugo prašomų nuomonių skaičius, o ekspertų, norinčių nemokamai dalyvauti ekspertų grupėje, kuri padėtų Komisijai, skaičius sumažėjo;

(6)

naujoji ekspertų grupė turėtų teikti Komisijai nuomones dėl techninių dokumentų, susijusių su produktų, medžiagų ir metodų, skirtų naudoti ekologiniame žemės ūkyje ir gamyboje, leidimais, taip pat su kitomis ekologinės gamybos taisyklėmis ir kitais ekologinės gamybos techniniais klausimais. Tos nuomonės yra labai svarbios rengiant ir stebint Sąjungos ekologinės gamybos politiką ir teisės aktus, visų pirma Komisijai priimant įgyvendinimo aktus, pavyzdžiui, nurodytus Reglamento (ES) 2018/848 16 straipsnio 3 dalyje, 17 straipsnio 3 dalyje ir 24 straipsnio 9 dalyje. Be nepriklausomų ekspertų teikiamų nepriklausomų konsultacijų negalėtų būti pasiekti atitinkamos Sąjungos politikos tikslai. Todėl grupės nariams turėtų būti ne tik atlygintos išlaidos, bet ir mokamos specialios išmokos, kurios būtų proporcingos jiems pavestoms atitinkamoms užduotims ir suderintos su tarptautiniais standartais;

(7)

Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1306/2013 (5) 6 straipsnio a punkte numatytas su technine ir administracine pagalba susijusių priemonių finansavimas;

(8)

turėtų būti nustatytos informacijos atskleidimo taisyklės, kurių turėtų laikytis grupės nariai;

(9)

asmens duomenys turėtų būti tvarkomi pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/1725 (6);

(10)

Sprendimas 2009/427/EB turėtų būti panaikintas,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

Dalykas

Sudaroma konsultacinė ekologinės gamybos ekspertų grupė (toliau – grupė).

2 straipsnis

Užduotys

Grupės uždaviniai:

(a)

padėti Komisijai vertinti ekologinės gamybos techninius dalykus, įskaitant produktus, medžiagas, metodus ir technologijas, kurie gali būti naudojami ir taikomi ekologinėje gamyboje, atsižvelgiant į Reglamente (ES) 2018/848 nustatytus tikslus ir principus ir į papildomus su ekologine gamyba susijusius politikos tikslus;

(b)

padėti Komisijai tobulinti galiojančias taisykles ir parengti naujas taisykles, susijusias su Reglamentu (ES) 2018/848;

(c)

skatinti keitimąsi patirtimi ir gerąja praktika techninių klausimų, susijusių su ekologine gamyba, srityje.

3 straipsnis

Konsultacijos

1.   Komisija gali konsultuotis su grupe visais su ekologine gamyba susijusiais klausimais.

2.   Grupės pirmininkas gali pasiūlyti Komisijai tam tikrais specifiniais klausimais pasikonsultuoti su grupe.

4 straipsnis

Narystė. Narių skyrimas

1.   Grupę sudaro ne daugiau kaip 13 narių.

2.   Nariai yra individualiai paskirti asmenys, kurie vykdo veiklą nepriklausomai ir siekdami viešojo intereso.

3.   Nariai, nebegalintys veiksmingai dalyvauti ekspertų grupei svarstant klausimus arba, Komisijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD nuomone, nesilaikantys Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 339 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba atsistatydinę nariai nebėra grupės nariai ir likusiam kadencijos laikui gali būti pakeisti kitais nariais.

5 straipsnis

Atrankos procedūra

1.   Grupės nariai atrenkami Komisijos ekspertų grupių ir kitų panašių subjektų registre (toliau – Ekspertų grupių registras) paskelbus viešą kvietimą teikti paraiškas. Be to, kvietimas teikti paraiškas gali būti skelbiamas kitomis priemonėmis, įskaitant specialias interneto svetaines. Kvietime teikti paraiškas aiškiai nurodomi atrankos kriterijai, įskaitant reikalaujamą patirtį, susijusią su būsimu darbu. Trumpiausias paraiškų teikimo terminas – keturios savaitės.

2.   Asmenys, prašantys būti paskirti grupės nariais, atskleidžia visas aplinkybes, dėl kurių galėtų kilti interesų konfliktas. Visų pirma Komisija turi reikalauti, kad tie asmenys kartu su paraiška pateiktų pagal ekspertų grupėms (7) skirtą standartinę interesų deklaracijos formą parengtą interesų deklaraciją ir naujausią gyvenimo aprašymą (CV). Tinkamai užpildyta interesų deklaracijos forma būtina tam, kad asmenį būtų galima individualiai paskirti nariu. Interesų konflikto vertinimą atlieka Komisija, laikydamasi Komisijos horizontaliųjų taisyklių, skirtų ekspertų grupėms (toliau – horizontaliosios taisyklės).

3.   Grupės narius, rinkdamasis iš 2 straipsnyje ir 3 straipsnio 1 dalyje nurodytų sričių specialistų, pateikusių paraiškas pagal kvietimą, skiria Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD generalinis direktorius.

4.   Kiti tinkami kandidatai, atsiliepę į viešą kvietimą teikti paraiškas ir nepaskirti grupės nariais, įtraukiami į rezervo sąrašą. Komisija, prieš įtraukdama pareiškėjų vardus ir pavardes į rezervo sąrašą, gauna jų sutikimą.

5.   Grupės nariai skiriami ketverių metų kadencijai su galimybe ją pratęsti, tačiau jie negali eiti pareigų daugiau kaip tris kadencijas iš eilės. Jie savo pareigas eina iki kadencijos pabaigos arba iki tada, kol yra pakeičiami pagal 4 straipsnio 3 dalį.

6 straipsnis

Pirmininkas

Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD skiria grupės pirmininką ir du pirmininko pavaduotojus.

7 straipsnis

Veikla

1.   Grupė veikia Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD prašymu.

2.   Grupės posėdžiai paprastai vyksta Komisijos patalpose arba nuotoliniu būdu, jei to reikalauja aplinkybės. Susitarusi su Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD, grupė paprasta savo narių balsų dauguma gali nuspręsti, kad atskirų posėdžių procedūros būtų registruojamos laikantis atitinkamų duomenų apsaugos taisyklių.

3.   Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD teikia sekretoriato paslaugas. Grupės ir jos pogrupių posėdžiuose gali dalyvauti kitų Komisijos padalinių pareigūnai, suinteresuoti grupės veikla.

4.   Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD pritarus, grupė gali paprasta narių balsų dauguma nuspręsti surengti viešus svarstymus.

5.   Diskusijų dėl kiekvieno darbotvarkės punkto ir grupės išreikštų nuomonių protokolai turi būti prasmingi ir išsamūs. Protokolo projektą rengia sekretoriatas, o už tai atsako pirmininkas.

6.   Iš principo, nuomones, rekomendacijas ar ataskaitas grupė priima bendru sutarimu. Balsuojant sprendimai priimami paprasta grupės narių balsų dauguma. Nariai, kurie balsavo prieš, turi teisę prie nuomonių, rekomendacijų ar ataskaitų pridėti dokumentą, kuriame apibendrinamos jų pozicijos priežastys.

8 straipsnis

Pogrupiai

1.   Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD gali steigti pogrupius konkretiems klausimams nagrinėti pagal jo apibrėžtus įgaliojimus. Pogrupiai veikia laikydamiesi horizontaliųjų taisyklių ir yra atskaitingi grupei. Pogrupiai panaikinami, kai tik įvykdo pavestas užduotis.

2.   Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD atrenka pogrupių narius iš grupės narių arba iš 5 straipsnio 4 dalyje nurodyto rezervo sąrašo.

9 straipsnis

Kviestiniai ekspertai

Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD gali kviesti konkrečių su darbotvarkės punktais susijusių sričių ekspertus ad hoc dalyvauti grupės ar pogrupių veikloje.

10 straipsnis

Stebėtojai

1.   Tiesiogiai pakviestoms organizacijoms pagal horizontaliąsias taisykles gali būti suteiktas stebėtojo statusas.

2.   Stebėtojomis paskirtos organizacijos skiria savo atstovus.

3.   Pirmininkas gali leisti stebėtojų atstovams dalyvauti grupės diskusijose ir teikti ekspertines žinias. Tačiau jiems nesuteikiama balsavimo teisė ir jie nedalyvauja formuluojant grupės rekomendacijas ar patarimus.

11 straipsnis

Darbo tvarkos taisyklės

Atsižvelgdama į Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD pasiūlymą ir gavusi jo sutikimą, grupė, remdamasi standartinėmis ekspertų grupių darbo tvarkos taisyklėmis ir laikydamasi horizontaliųjų taisyklių (8), paprasta narių balsų dauguma priima darbo tvarkos taisykles.

12 straipsnis

Profesinė paslaptis ir įslaptintos informacijos tvarkymas

Grupės nariai ir jų atstovai, taip pat kviestiniai ekspertai ir stebėtojai turi laikytis įpareigojimo saugoti profesinę paslaptį, kuris pagal Sutartis ir jų įgyvendinimo taisykles taikomas visiems institucijų nariams ir jų darbuotojams, taip pat Komisijos sprendimuose (ES, Euratomas) 2015/443 (9) ir 2015/444 (10) nustatytų Komisijos saugumo taisyklių, susijusių su Sąjungos įslaptintos informacijos apsauga. Jei jie šių įpareigojimų nevykdo, Komisija gali imtis visų tinkamų priemonių.

13 straipsnis

Skaidrumas

1.   Grupė ir jos pogrupiai užregistruojami Ekspertų grupių registre.

2.   Ekspertų grupių registre skelbiami šie duomenys apie grupės ir pogrupių sudėtį:

(a)

individualiai paskirtų asmenų vardai ir pavardės,

(b)

stebėtojų pavadinimai (vardai ir pavardės).

3.   Visi susiję dokumentai (posėdžių darbotvarkės, protokolai, nuomonės ir dalyvių pareiškimai) skelbiami Ekspertų grupių registre arba šiame registre pateikiant nuorodą į specialią interneto svetainę, kurioje galima rasti tą informaciją. Prieiga prie specialių interneto svetainių suteikiama netaikant reikalavimo registruotis ar kokių kitų apribojimų. Visų pirma, darbotvarkė ir kiti susiję informaciniai dokumentai skelbiami iš anksto, likus pakankamai laiko iki posėdžio, o po jo laiku paskelbiamas protokolas ir nuomonės. Dokumentų skelbimo išimtys numatomos tik tais atvejais, jeigu paviešinus dokumentą būtų pakenkta viešajam arba privačiajam interesui, kaip nurodyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1049/2001 (11) 4 straipsnyje.

14 straipsnis

Posėdžių išlaidos

Grupės narių ir pakviestų ekspertų kelionės ir pragyvenimo išlaidas, patirtas dėl jų dalyvavimo grupės ar pogrupių posėdžiuose, padengia Komisija pagal galiojančias Komisijos nuostatas, neviršydama pagal metinę išteklių paskirstymo procedūrą skirtų asignavimų.

15 straipsnis

Specialios išmokos

Grupės nariai ir pakviesti ekspertai turi teisę už parengiamąjį darbą ir (arba) dalyvavimą grupės darbe bei susijusiuose posėdžiuose, gauti specialias išmokas, kaip išdėstyta priede.

16 straipsnis

Panaikinimas

Sprendimas 2009/427/EB panaikinamas.

Nuorodos į panaikintąjį sprendimą laikomos nuorodomis į šį sprendimą.

Priimta Briuselyje 2021 m. rugpjūčio 4 d.

Komisijos vardu

Janusz WOJCIECHOWSKI

Komisijos narys


(1)  2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 (OL L 150, 2018 6 14, p. 1).

(2)  2016 m. gegužės 30 d. Komisijos sprendimas C(2016) 3301 final, kuriuo nustatomos Komisijos ekspertų grupių kūrimo ir veiklos horizontaliosios taisyklės.

(3)  2009 m. birželio 3 d. Komisijos sprendimas 2009/427/EB, kuriuo sudaroma konsultacinė ekologinės gamybos ekspertų grupė (OL L 139, 2009 6 5, p. 29).

(4)  2007 m. birželio 28 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo ir panaikinantis Reglamentą (EEB) Nr. 2092/91 (OL L 189, 2007 7 20, p. 1).

(5)  2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinami Tarybos reglamentai (EEB) Nr. 352/78, (EB) Nr. 165/94, (EB) Nr. 2799/98, (EB) Nr. 814/2000, (EB) Nr. 1290/2005 ir (EB) Nr. 485/2008 (OL L 347, 2013 12 20, p. 549).

(6)  2018 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725 dėl fizinių asmenų apsaugos Sąjungos institucijoms, organams, tarnyboms ir agentūroms tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 45/2001 ir Sprendimas Nr. 1247/2002/EB (OL L 295, 2018 11 21, p. 39).

(7)  Žr. horizontaliųjų taisyklių 11 straipsnį ir 4 priedą.

(8)  Žr. horizontaliųjų taisyklių 17 straipsnį.

(9)  2015 m. kovo 13 d. Komisijos sprendimas (ES, Euratomas) 2015/443 dėl saugumo Komisijoje (OL L 72, 2015 3 17, p. 41).

(10)  2015 m. kovo 13 d. Komisijos sprendimas (ES, Euratomas) 2015/444 dėl ES įslaptintos informacijos apsaugai užtikrinti skirtų saugumo taisyklių (OL L 72, 2015 3 17, p. 53).

(11)  2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais (OL L 145, 2001 5 31, p. 43). Šiomis išimtimis siekiama užtikrinti, kad nebūtų pakenkta visuomenės saugumui, kariniams reikalams, tarptautiniams santykiams, finansinei, pinigų arba ekonominei politikai, asmens privatumui ir neliečiamumui, komerciniams interesams, teismo procesui ir teisinėms konsultacijoms, patikrinimams, tyrimams, auditams ir institucijų sprendimų priėmimo procesui.


PRIEDAS

Specialios išmokos

1)   

Grupės ar pogrupio nariai ir kviestiniai ekspertai turi teisę gauti specialią išmoką, kuria jiems atlyginama už dalyvavimą asmeniškai arba nuotoliniu būdu grupės ar pogrupio posėdžiuose. Speciali išmoka išmokama remiantis dienos vieneto įkainiu už kiekvieną visą darbo dieną, kaip nurodyta toliau pateiktoje lentelėje. Bendra išmokos suma apskaičiuojama ir suapvalinama iki didesnės artimiausios sumos, mokėtinos už pusę darbo dienos.

Grupės posėdžiai / pogrupių posėdžiai

EUR už visą dieną  (1)

Pirmininkas

450

Pirmininko pavaduotojas / pranešėjas

450

Nariai

300

Kviestinis ekspertas

300

2)   

Grupės ar pogrupio nariai turi teisę gauti specialią išmoką už pranešėjo funkcijų vykdymą, kuria jiems atlyginama už ne posėdžio metu atliktą darbą, pavyzdžiui, indėlį rengiant grupės arba pogrupio posėdžio ataskaitos medžiagą ir jos galutinę redakciją. Ši speciali išmoka, kurios suma yra 450 EUR, išmokama remiantis dienos vieneto įkainiu už kiekvieną visą darbo dieną.

3)   

Grupės arba pogrupio nariai ir kviestiniai ekspertai turi teisę gauti specialią išmoką už pranešėjo funkcijų vykdymą, t. y. mokslinių ataskaitų (santraukų, paklausimų ir aiškinamosios informacijos) pateikimą rengiant grupės ar pogrupių posėdžius arba rengiant grupės arba pogrupių posėdžių ataskaitas posėdžiams pasibaigus.

4)   

Pirmininkas turi teisę gauti specialią išmoką už mokslinę priežiūrą ir grupės darbo organizavimą ne grupės posėdžių metu.

Prašydama atlikti parengiamąjį darbą, kurį sudaro visų pirma grupės ar pogrupio ataskaitos arba nuomonės rengimas, analizė poveikio vertinimui pagrįsti arba mokslinė priežiūra, Komisija nurodo atliktinas užduotis ir jų atlikimo terminą. Darbo dienų skaičius apskaičiuojamas atsižvelgiant pirmiausia į darbo krūvį, susijusį su klausimo sudėtingumu, laiką, kurio reikia užduotims atlikti, duomenų kiekį bei prieinamumą, ir į mokslinę literatūrą ir informaciją, kuri turi būti surinkta ir apdorota. Todėl tinkamai pagrįstais išimtiniais atvejais galima nukrypti nuo toliau nurodyto orientacinio darbo dienų skaičiaus:

Orientacinis darbo dienų skaičius

Prašomos užduoties rūšis

1–10 dienų

Parengiamasis darbas (mokslinės ataskaitos, moksliniai tyrimai, analizė poveikio vertinimui pagrįsti)

4-6 dienų

Ataskaita pasibaigus grupės ar pogrupio posėdžiui, EGTOP nuomonė

10-30 dienų

Mokslinė priežiūra ir grupės darbo organizavimas ne grupės posėdžių metu, visų pirma, siekiant Komisijai pateikti rekomendacijas dėl bendrojo mokslinio planavimo, išorės ekspertų sutelkimo, įgaliojimų, susijusių su mokslinėmis ataskaitomis ir grupės bei pogrupių posėdžiais, apibrėžimo, ir dėl esamų duomenų ir mokslinių tyrimų rezultatų prieinamumo užtikrinimo, taip pat siekiant parengti pogrupių struktūrą bei koordinuoti jų sudarymą ir rengti bei koordinuoti pogrupių posėdžius ir palaikyti ryšius su kitais patariamaisiais organais bei suinteresuotaisiais subjektais ir Komisijos tarnybomis (su Žemės ūkio ir kaimo plėtros GD ir kitais generaliniais direktoratais, taip pat Jungtiniu tyrimų centru).

Ekspertams, vykdantiems pranešėjo funkcijas, t. y. teikiantiems mokslines ataskaitas, reikalingas rengiantis grupės ar pogrupio posėdžiams, arba rengiantiems grupės ar pogrupio posėdžių ataskaitas jiems pasibaigus, ir pirmininkui už mokslinę priežiūrą ir grupės darbo organizavimą ne grupės posėdžių metu mokama išmoka, kuri yra 450 EUR vienam asmeniui remiantis dienos vieneto įkainiu už kiekvieną visą darbo dieną.


(1)  Jeigu dalyvaujama tik iš ryto arba po pietų, išmoka turėtų sudaryti 50 % visos dienos išmokos.