27.12.2018   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 464/7


KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS

2018 m. gruodžio 17 d.

dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 49 straipsnyje nurodytos paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje

(„Zagorski mlinci“ (SGN))

(2018/C 464/07)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2012 m. lapkričio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų (1), ypač į jo 50 straipsnio 2 dalies a punktą,

kadangi:

(1)

Kroatija pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 49 straipsnio 4 dalį Komisijai pateikė paraišką dėl pavadinimo „Zagorski mlinci“ apsaugos;

(2)

Komisija pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 50 straipsnį išnagrinėjo tą paraišką ir padarė išvadą, kad ji atitinka tame reglamente nustatytas sąlygas;

(3)

kad būtų galima pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį pateikti pranešimus apie prieštaravimą, Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje reikėtų paskelbti to reglamento 50 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytą bendrąjį dokumentą ir nuorodą į paskelbtą produkto specifikaciją, susijusius su pavadinimu „Zagorski mlinci“,

NUSPRENDĖ:

Vienintelis straipsnis

Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 50 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytas bendrasis dokumentas ir nuoroda į paskelbtą produkto specifikaciją, susiję su pavadinimu „Zagorski mlinci“ (SGN), pateikiami šio sprendimo priede.

Remiantis Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsniu, šio sprendimo paskelbimas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje suteikia teisę per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos paprieštarauti šio straipsnio pirmoje pastraipoje nurodyto pavadinimo įregistravimui.

Priimta Briuselyje 2018 m. gruodžio 17 d.

Komisijos vardu

Phil HOGAN

Komisijos narys


(1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


PRIEDAS

BENDRASIS DOKUMENTAS

„Zagorski mlinci“

ES Nr. PGI-HR-02315–2017 6 19

SKVN ( ) SGN ( X )

1.   Pavadinimas

„Zagorski mlinci“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

Kroatija

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

3.1.   Produkto rūšis

2.3. klasė. Duona, pyragaičiai, pyragai, konditerijos gaminiai, sausainiai ir kiti kepiniai

3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

„Zagorski mlinci“ yra kepiniai, pagaminti iš 550 tipo aukštos kokybės kvietinių miltų, vandens ir druskos, kurie sumaišomi ir išminkomi į ploną tešlos lakštą, kuris yra iškočiojamas ir ištempiamas rankomis iki 2,5 mm storio. Tešlos lakštas supjaustomas į stačiakampius, kurie du kartus kepami ant įkaitintų plokščių, o tada paliekami visiškai išdžiūti.

Galutinis produktas – „Zagorski mlinci“ – plonos keptos tešlos stačiakampiai, nuo baltos iki geltonos spalvos, kurie gali būti nelygiais kraštais, bet lygia pluta, kuri vietomis gali būti iškilusi su būdingomis kepančiai tešlai kylant susidariusiomis apdegusiomis šviesiau ar tamsiau rudos ar net juodos spalvos pūslėmis.

Prieš valgant „Zagorski mlinci“ yra rankomis sulaužomi į smulkesnius gabaliukus, pamerkiami į verdantį vandenį ir šiek tiek paliekami pasistovėti. Tada jie yra perplaunami ir prieš patiekiant tradiciškai pagardinami karštais taukais.

„Zagorski mlinci“ kokybės kriterijai

Forma

Stačiakampio, gali būti su nelygiais kampais

Paviršius

Lygus, vietomis su iškilimais, susidariusiais kylant kepančiai tešlai, su būdingomis iš dalies suanglėjusiomis pūslėmis.

Spalva

Nuo baltos iki geltonos (būdinga kvietinei tešlai) su būdingomis iš dalies apdegusiomis šviesiau ar tamsiau rudos ar net juodos spalvos pūslėmis.

Konsistencija

Trapi ir lengvai lūžtanti.

3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

„Zagorski mlinci“ gamybai reikalingos šios žaliavos: 550 tipo aukštos kokybės kvietiniai miltai, jūros ar akmens druska, vanduo.

3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

„Zagorski mlinci“ gamyba nuo tešlos maišymo iki kepimo ir laikymo turi būti vykdoma tik 4 punkte nurodytoje geografinėje vietovėje.

3.5.   Specialios produkto, kurio pavadinimas nurodytas, pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

„Zagorski mlinci“ yra jiems būdingos ir atpažįstamos stačiakampio formos, kuri gaunama prieš kepimą supjaustant plonai ištemptą tešlą. Galutinis produktas yra trapios konsistencijos, todėl netinkamai tvarkomi „Zagorski mlinci“ slengvai įtrūksta ir lūžta. Jei galutinis produktas transportuojamas iš anksto nesupakuotas (neįvyniotas) arba yra perpakuojamas, jis gali visiškai suirti ir prarasti savitą stačiakampio formą. Siekiant užtikrinti gautinio produkto savitą stačiakampę formą ir apsaugoti nuo drėgmės įsigėrimo, dėl ko produktas gali pasidaryti kietas, „Zagorski mlinci“ yra supakuojami iškart po gamybos 4 punkte nurodytoje geografinėje vietovėje. Tai užtikrina, kad bus išsaugota pirminė į rinką tiekiamo produkto kokybė ir jam būdingos savybės.

3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

„Zagorski mlinci“ gamybos geografinę vietovę sudaro Kroatijos Zagorės teritorija, t. y. visa Krapinos-Zagorės apskrities teritorija, visa Varaždino apskrities teritorija ir Zagrebo apskrities pakraščiai prie Krapinos-Zagorės ir Varaždino apskričių, konkrečiai, šios savivaldybės: Brdoveco, Marija Goricos, Puščos, Dubravicos, Lukos, Jakovlės, Bistros ir Bedenico.

5.   Ryšys su geografine vietove

Priežastinis ryšys tarp „Zagorski mlinci“ ir apibrėžtos geografinės vietovės grindžiamas geru produkto vardu, tradiciniu gamybos būdu, t. y. specifiniu jų paruošimo būdu, iki šių dienų išsaugotu receptu ir geografinės vietovės savybėmis.

Kroatijos Zagorės ūkiai tradiciškai yra maži, o žmonės neturtingi, todėl jie maitinosi iš savo turimų ingredientų pasigamintais produktais. Kadangi kviečių miltų visuomet turėta daug, ūkininkai paruošdavo ir ištempdavo įvairių rūšių tešlų, kurias vėliau virdavo arba kepdavo.

Kiekvienas Zagorės namų ūkis turėjo malkomis kūrenamą krosnį su karštomis viryklės plokštėmis, ant kurių buvo galima virti ir kepti maistą, įskaitant „Zagorski mlinci“.

Kroatijos Zagorės regionas ketina toliau vystyti savo turizmo pramonę, o vienas iš didžiausių šio regiono privalumų yra jo turtinga gastronomija, pagrįsta tradiciniais vietiniais gaminiais, tarp kurių svarbią vietą užima „Zagorski mlinci“. Tai, kad kroatišką žodį „mlinac“ (arba „mlinec“ pagal savitą vietos kaikavų dialektą) galima rasti XVII a. šaltiniuose – tada jis reiškė plonai iškočiotą tešlos lakštą (J. Ivanišević, 2011 m., iće & piće žurnalas, Zagrebas), rodo, kad „mlinci“ buvo ruošiami ir kepami Kroatijos Zagorėje ištisus amžius.

Paprastą „Zagorski mlinci“ receptą, kuriam reikia tik miltų, druskos ir vandens, Kroatijos Zagorės šeimos perduoda iš kartos į kartą iki šių dienų. Nors „Zagorski mlinci“ yra tradicinis Kroatijos Zagorės produktas, tačiau jis (nors ir nedažnai) gaminamas ir kitur Kroatijoje – bet visada naudojant kiaušinius.

„Zagorski mlinci“ receptas yra tradicinis, o tešlos paruošimo būdas – specialus amatas. Tešlos gabalas yra pirmiausiai iškočiojamas ant didelio paviršiaus, paprastai ant virtuvės stalo, o tada (kaip ir senais laikais) ištempiamas tik rankomis. Tam reikia specialių įgūdžių ir patirties, nes tešla turi būti ištempiama kuo ploniau ir tolygiau ir būti ne storesnė kaip 2,5 mm. Tešla ištempiama dideliais lakštais, priklausomai nuo naudojamo paviršiaus (stalo); ji tempiama tol, kol jos kraštai nutįsta nuo stalo kraštų. Neturint specialių įgūdžių to padaryti beveik neįmanoma, nes tešla suplyštų. Tokios sluoksniuotos tešlos yra būdingos tradicinei Kroatijos virtuvei, o dar labiau – Kroatijos Zagorei, kur namų šeimininkės perduoda šį įgūdį iš kartos į kartą.

„Zagorski mlinci“ įgyja jiems būdingą išvaizdą ir trapią konsistenciją dėl specifinio tešlos kepimo vos keletą minučių ant plokščių arba išlenktų karštų plokščių.. Tik kepėjas (-a), remdamasis (-i) savo žiniomis ir patirtimi, nusprendžia, kada tešla yra iškepusi. Tradicinis „Zagorski mlinci“ kepimo būdas – ant plokščių arba išlenktų karštų plokščių, kaip būdavo kepama ant malkomis kūrenamų plokščių Kroatijos Zagorės namų ūkiuose. Kita specifinė „Zagorski mlinci“ savybė yra tai, kad jie yra kepami du kartus ir kaskart paliekami pastovėti. Per pirmąjį kepimą ir pastovėjimą pašalinama tešloje esanti drėgmė, o per antrąjį kepimą užbaigiamas kepimo procesas ir „mlinci“ įgyja jiems būdingas suanglėjusias pūsles. Palyginti su kitomis panašios rūšies tešlomis, kurios kepamos uždarose orkaitėse, ant grotelių, duonkepėje arba po metaliniu varpo formos dangčiu, tai yra tipinis „Zagorski mlinci“ paruošimo būdas.

Kadangi pagrindiniam patiekalui ruošiami „Zagorski mlinci“ yra tradiciškai tiekiami su kepta paukštiena, beveik visuose rašytiniuose šaltiniuose apie kalakutieną „Zagorski puran“, valgomą kaip pagrindinį patiekalą, nurodoma, kad ji patiekiama kartu su „Zagorski mlinci“. Abu šie patiekalai yra svarbiausi autentiški Kroatijos Zagorės produktai ir yra minimi praktiškai kiekviename Kroatijos Zagorės turizmo ir gastronomijos leidinyje arba bendruosiuose leidiniuose apie regioną. Patiekiami kartu jie sudaro išskirtinį derinį – Kroatijos Zagorės pagrindinį maistą, ir paprastai kartu vadinami „Zagorski puran s mlincima“ [„Zagorės kalakutiena“ su „mlinci“).

Krapinos-Zagorės apskrities turizmo tarnybos išleistoje brošiūroje Zagorje gastroturizam pateiktas kalakutienos su „mlinci“ receptas, prie kurio nurodyta, kad „kepta kalakutiena su „mlinci“ yra nesenstanti Zagorės virtuvės klasika“. Ryšys tarp šių dviejų produktų ir Kroatijos Zagorės yra taip pat nurodytas straipsnyje „Moćni okusi kraljevskih i pučkih jela“, kuris paskelbtas turistams skirtame šiaurės ir centrinės Kroatijos vadove: „Kalakutiena su „mlinci“ yra Kroatijos Zagorės virtuvės simbolis“ (Ž. Žutelja, 2011 m., ledinyje: Kontinentala Hrvatska, 2011 m. turizmo vadovas, EPH media d.o.o.).

Gerai žinoma prekybos mugė 100 % Zagorsko, skirta demonstruoti, parduoti ir populiarinti tradicinius Kroatijos Zagorės žemės ūkio produktus, organizuojama jau šešerius metus iš eilės. Vienas iš mugėje 2011 m. pristatomų produktų buvo „Zagorski mlinci“ ((100 % Zagorsko, 2011 m., prekybos mugės brošiūra, Sajamska izložba Krapinsko - zagorske županije, parodos dalyvių sąrašas).

Kulinarinis renginys Chtef - Zagorski chef yra virėjų konkursas, kuriame dalyviai gamina inovacinius ir vaizduotės padiktuotus patiekalus, naudodami tradicinius Kroatijos Zagorės ingredientus. Konkurse susijungia geriausi Kroatijos Zagorės kulinariniai įgūdžiai ir regiono tradicijos. 2014 m. Chtef - Zagorski chef renginys buvo skirtas „Zagorski mlinci“ paruošimui.

Kitas straipsnis, kuriame atkreipiamas dėmesys į išskirtines „Zagorski mlinci“ savybes, patį receptą ir „mlinci“ pagaminti reikalingus įgūdžius, taip pat į ryšį su Kroatijos Zagore, yra „Milostive ne mijese mlince … ali ih rado jedu“, paskelbtas vieno iš pagrindinių Kroatijos kulinarijos žurnalų tradicinės virtuvės („Tradicijska kuhinja“) skyriuje. Jau iš pavadinimo („Ponia tešlos neminkys, … bet valgys „mlinci“) galima suprasti, kad „mlinci“ paruošimui reikalingi specialūs įgūdžiai, kurių miestietės neturėjo. Straipsnyje taip pat pabrėžiamas ryšys tarp „Zagorski mlinci“ ir Kroatijos Zagorės. „Mlinci“ likimas nulemtas jau seniai. Kalakutiena ir „mlinci“ yra neatskiriami – panašiai kaip duona su sviestu. Žinomiausia Kroatijos Zagorės meilės istorija nėra apie Dešenicės Veroniką, bet greičiau apie kalakutieną ir „mlinci“ – tvirtą porą iš Kroatijos Zagorės kalvų, kurią Joža Horvatas turbūt geriausiai apibūdino pasakydamas tik „Zagorė!“ (J. Ivanišević, 2011 m., iće & piće žurnalas, Zagrebas).

„Zagorski mlinci“ geras vardas dar labiau sustiprėjo 2012 m., kai jie buvo įtraukti į Krapinos-Zagorės apskrities Kroatijos Zagorės virtuvės vietinių žemės ūkio ir miško maisto produktų ir tradicinių patiekalų sąrašą (2012 m. Krapinos-Zagorės apskrities Kroatijos Zagorės virtuvės vietinių žemės ūkio ir miško maisto produktų ir tradicinių patiekalų sąrašas).

„Zagorski mlinci“ yra įtraukti į mokslinio leidinio Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske (P. Ružić ir D. Demonja, 2013 m., Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske, Porečo žemės ūkio ir turizmo institutas) svarbaus Kroatijos kultūrinio paveldo sąrašą.

Kroatijos Zagorė, savo istorija ir kultūra būdama patraukli turizmui žemyninės Kroatijos vieta, daugybę lankytojų pritraukia ir dėl savo gastronomijos, pagrįstos tradiciniais vietos produktais. „Zagorski mlinci“ dažnai minimi daugelyje Kroatijos Zagorės brošiūrų ir yra įtraukti į praktiškai kiekvienos užeigos ir kiekvieno restorano meniu.

Kroatijos Zagorės gastronomija buvo pristatyta 2012 m. Umago mieste įvykusiame Istrijos kongrese „Tarptautinis gastronomijos menas“. Dalyvius ypač sudomino kartu su „Zagorski puran“ patiekiamų „Zagorski mlinci“ paruošimo būdas. Pasaulio vyriausiųjų virėjų organizacijų asociacijos pirmininkas vyriausiasis vyrėjas Gissuras Guðmundssonas pasakė: „„Zagorski mlinci“ yra išskirtinė gastronominė patirtis“.

Kroatijos Zagorės ir „Zagorski mlinci“ ryšį taip pat įrodo tai, kad „Zagorski mlinci“ yra įtraukti į kulinarinį vadovą Vodič kroz hrvatske gastro ikone [Kroatijos gurmanų vadovas]. Teksto apie Kroatijos Zagorę dalyje, skirtoje „Zagorski mlinci“, rašoma: „Šis iš pažiūros paprastas garnyras, tiekiamas kartu su kepta kalakutiena, antiena arba žąsiena, yra pelnęs tokį gerą vardą, kad net nebūtina nurodyti, jog jis yra kilęs iš Kroatijos Zagorės regiono“. Vadove taip pat pateiktas nepakeičiamas kalakutienos su „mlinici“ receptas (Kroatijos gurmanų vadovas Gastronomadi 2007).

„Zagorski mlinci“ gerą vardą ir šio produkto ryšį su Kroatijos Zagore taip pat patvirtina 2016 m. atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 1 000 asmenų. Apklausa parodė, kad 79 % Kroatijos piliečių „mlinici“ sieja su Kroatijos Zagore, o 80 % galvoja, kad „Zagorski mlinci“ yra Kroatijos Zagorės kilmės maisto produktas. Be to, net 95 % respondentų mano, kad „Zagorski mlinci“ turi būti minimi su Kroatijos Zagore susijusioje reklaminėje medžiagoje, kulinariniuose leidiniuose ir monografijose. Remiantis apklausa, 68 % respondentų parduotuvėje, parduodančioje „Zagorski mlinci“ ir tiesiog „mlinici“, rinktųsi „Zagorski mlinci“. Apie 80 % apklausos dalyvių laiko, kad „Zagorski mlinci“ yra Kroatijoje gerai žinomas produktas. Dauguma apklausos dalyvių visiškai sutinka, kad „Zagorski mlinci“ yra gero skonio (vidutinis įvertinimas – 4,54 balo skalėje nuo 1 iki 5), ir daugelis pritaria teiginiams apie stiprų „mlinici“ ir Kroatijos Zagorės ryšį (vidutinis įvertinimas – 4,4 balo skalėje nuo 1 iki 5) („Hendal“ 2016 m. rinkos tyrimas Prepoznatljivost zagorskih mlinaca, Zagrebas).

„Zagorski mlinci“ parduodami tuo pačiu pavadinimu beveik visose Kroatijos kokybiškų prekių parduotuvėse (brošiūra Metro Cash&Carry).

Nuoroda į paskelbtą produkto specifikaciją

(Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

http://www.mps.hr/datastore/filestore/109/Izmijenjena_Specifikacija_proizvoda_Zagorski_mlinci.pdf