8.12.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 421/10


KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS

2017 m. gruodžio 4 d.

dėl vyno sektoriaus produkto [Graves (SKVN)] specifikacijos pakeitimo paraiškos, numatytos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1308/2013 105 straipsnyje, paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje

(2017/C 421/07)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1308/2013, kuriuo nustatomas bendras žemės ūkio produktų rinkų organizavimas ir panaikinami Tarybos reglamentai (EEB) Nr. 922/72, (EEB) Nr. 234/79, (EB) Nr. 1037/2001 ir (EB) Nr. 1234/2007 (1), ypač į jo 97 straipsnio 3 dalį,

kadangi:

(1)

remdamasi Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 105 straipsniu, Prancūzija pateikė produkto „Graves“ specifikacijos pakeitimo paraišką;

(2)

Komisija paraišką išnagrinėjo ir nustatė, kad Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 93–96 straipsniuose, 97 straipsnio 1 dalyje ir 100–102 straipsniuose nustatytos sąlygos įvykdytos;

(3)

siekiant suteikti galimybę pagal Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 98 straipsnį pateikti prieštaravimo pareiškimus, Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje reikia paskelbti produkto „Graves“ specifikacijos pakeitimo paraišką,

NUSPRENDĖ:

Vienintelis straipsnis

Pagal Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 105 straipsnį pateikta produkto „Graves“ (SKVN) specifikacijos pakeitimo paraiška pateikiama šio spendimo priede.

Remiantis Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 98 straipsniu, per du mėnesius nuo šio sprendimo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje dienos galima paprieštarauti šio straipsnio pirmoje pastraipoje nurodyto pavadinimo specifikacijos pakeitimui.

Priimta Briuselyje 2017 m. gruodžio 4 d.

Komisijos vardu

Phil HOGAN

Komisijos narys


(1)  OL L 347, 2013 12 20, p. 671.


PRIEDAS

„GRAVES“

AOP-FR-A1012-AM01

Paraiškos pateikimo data: 2016 3 7

SPECIFIKACIJOS PAKEITIMO PARAIŠKA

1.   Pakeitimui taikomos taisyklės

Reglamento (ES) Nr. 1308/2013 105 straipsnis – Reikšmingas pakeitimas

2.   Pakeitimo aprašymas ir pagrindimas

2.1.   Geografinė vietovė

Specifikacijos 1 skyriaus IV punkto 1 dalis iš dalies keičiama taip:

po žodžio „Virelade“ įterpiami žodžiai „ir Coimières komunos dalyje, sutampančioje su A (vadinamąja Herrères) sekcija – 1-asis kadastro lapas (1934 m. persvarstytas planas), patvirtintas 2010 m. lapkričio 5 d. išsaugojimo plano kopijoje.“ Šiuo pakeitimu siekiama į geografinę vietovę įtraukti Coimères komunos dalį, kurioje naudojami vynmedžių sodinimo ir vyno gamybos metodai tiek kraštovaizdžio, tiek ir topografiniu, hidrologiniu, geologiniu bei dirvožemio požiūriais yra labai panašūs į SKVN „Graves“ gamybos vietovėje naudojamus metodus. Ši Coimères komunos dalis geografiškai yra SKVN „Graves“ geografinės vietovės tęsinys.

Prašymas įtraukti Coimères komuną buvo pateiktas dar 1938 m. – po nacionalinio nuorodos pripažinimo, kai tuometinis ekonominės veiklos vykdytojas pranešė apie pastebėtą klaidą. Vėliau, nepaisant vieno po kito palankių nacionalinių institucijų sprendimų minėtą komuną įtraukti į geografinę nuorodos vietovę, sprendimas niekada nebuvo oficialiai priimtas. Taigi, šiandien komuną įtraukiant į nustatytą geografinę vietovę, paprasčiausiai ištaisoma sena klaida.

žodžiai „Martignas-sur-Jalle“ ir „Saint-Jean-d’Illac“ išbraukiami. Šio pakeitimo tikslas – iš geografinės vietovės išbraukti Martignas-sur-Jalle ir Saint-Jean-d’Illac savivaldybes, kuriose vynas nebegaminamas, vynuogės neauginamos ir nėra sklypų, skirtų aptariamos SKVN gamybai.

Iš dalies atitinkamai pakeičiamas bendrojo dokumento 6 punktas.

2.2.   Nustatyti sklypai

Specifikacijos 1 skyriaus IV punkto 2 dalyje po žodžių „2011 m. vasario 10 d.“ įterpiami žodžiai „ir nuolatinio 2013 m. rugsėjo 4 d. komiteto, kurį delegavo nacionalinis komitetas“. Šiuo pakeitimu siekiama įtraukti datą, kai kompetentingos valdžios institucijos patvirtino geografinėje gamybos vietovėje nustatytų sklypų pakeitimą. Sklypų nustatymas reiškia geografinėje gamybos vietovėje esančių sklypų, kuriuose gali būti gaminamas saugomos kilmės vietos nuoroda žymimas produktas, parinkimą.

Bendrajam dokumentui šis pakeitimas įtakos neturi.

2.3.   Ryšys su vietove

Specifikacijos 1 skyriaus X punkto 1 dalyje skaičius „43“ pakeičiamas skaičiumi „42“. Šis pakeitimas atitinka ištaisytą geografinės vietovės komunų skaičių, išbraukus dvi Martignas-sur-Jalle ir Saint-Jean-d’Illac komunas ir įtraukus Coimères komunos dalį.

Iš dalies atitinkamai pakeičiamas bendrojo dokumento 8 punktas.

Pagal didžiausią leistiną e-ambrosia sistemoje nustatytą ženklų skaičių buvo atitinkamai patikslinta bendrojo dokumento 8 punkte esanti ryšio su vietove santrauka.

2.4.   Kiti pakeitimai

Nagrinėjant šią naują pakeitimo paraišką, buvo atnaujintas bendrasis dokumentas, laikantis naujų taisyklių, susijusių su „e-Ambrosia“ įdiegta programine įranga.

BENDRASIS DOKUMENTAS

1.   Pavadinimas

„Graves“

2.   Geografinės nuorodos tipas

SKVN – saugoma kilmės vietos nuoroda

3.   Vynuogių produktų kategorijos

1.

Vynas

4.   Vyno (-ų) aprašymas

Raudonasis neputojantis vynas

Raudonieji vynai gaminami iš subalansuoto veislių rinkinio – Cabernet sauvignon N veislė suteikia aromatų ir yra pagrindinė veislė, Merlot N suteikia kvapą ir malonų skonį, jas papildo Cabernet franc N, Petit-Verdot N, Malbec N ir Carménère N veislės. Nesubrendę raudonieji vynai dažnai skleidžia uogų aromatą kartu su prieskonių ir skrudėsių aromatais. Šie skoningi, struktūriški, subtilūs ir kvapnūs vynai harmoningai bręsta ir gali įgauti dūmus primenantį aromatą. Priklausomai nuo vynuogių derliaus ir kilmės, tinkamiausi vartoti jie būna po 5–10 metų.

Visuminė natūrali alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 11 %.

Visuminė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, yra 13,5 % (po sodrinimo).

Raudoniesiems vynams turi būti taikomas pienarūgštis rūgimas.

Obuolių rūgšties kiekis yra lygus 0,30 g/l ar mažesnis.

Fermentuojamo cukraus kiekis yra lygus 3 g/l ar mažesnis.

Sausas baltasis neputojantis vynas

Baltieji vynai yra subtilūs ir stipraus skonio. Jie gaminami iš Sémillon B vynuogių veislės; paprastai jie pasižymi gėlių ir natūralių riebalų aromatais, kurie nenustelbia šviežumo. Kai naudojama Sauvignon B vynuogių veislė, kuri vynams suteikia gyvumo ir išraiškingo skonio, ir Muscadelle B veislė, suteikianti muskato aromatą, šie vynai dažnai įgauna gėlių ir citrusinių vaisių aromatų su egzotinių vaisių ar mėtų natomis. Tam tikrais atvejais brandinama statinėse; tuomet vynai po kelerių metų tampa sodrūs ir kompleksiški.

Visuminė natūrali alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 10,5 %.

Visuminė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, yra 13 % (po sodrinimo).

Fermentuojamo cukraus kiekis yra lygus 4 g/l ar mažesnis.

Bendrosios analitinės savybės

Didžiausia bendra alkoholio koncentracija (tūrio %)

 

Mažiausia faktinė alkoholio koncentracija (tūrio %)

 

Mažiausias bendras rūgščių kiekis

Miliekvivalentais litre

Didžiausias lakiųjų rūgščių kiekis (miliekvivalentais viename litre)

13,27

Didžiausias bendras sieros dioksido kiekis (miligramais viename litre)

 

Su analitinėmis savybėmis susiję nenurodyti parametrai yra numatyti galiojančiuose teisės aktuose.

5.   Vyno gamybos metodai

a)    Pagrindiniai vynininkystės metodai

Tankis ir atstumas

Auginimo praktika

Minimalus vynuogyno tankumas – 5 000 vynmedžių sodinių viename hektare. Atstumas tarp eilių negali būti didesnis nei 2 m, o atstumas tarp augalų toje pačioje eilėje ne mažesnis nei 0,8 m.

Vynuogynų genėjimas

Auginimo praktika

Genima ne vėliau kaip išsiskleidus lapams (Lorenz 9 etapas). Vynuogynai genimi taikant toliau nurodytus metodus, paliekant ne daugiau kaip dvylika pumpurų:

vadinamasis trumpas genėjimas (arba su ataugomis (coursons)) arba ilgasis genėjimas (à astes);

trumpas genėjimas paliekant dvi šakas arba genėjimas vėduoklės forma su keturiomis šakomis.

Drėkinimas

Auginimo praktika

Vynmedžių auginimo laikotarpiu gali būti leidžiama drėkinti tik tuo atveju, jei yra sausra ir ji trukdo vynuogių fiziologiniam vystymuisi ir geram vynuogių nokimui.

Sodrinimas

Specifinis vynininkystės metodas

Leidžiama taikyti redukcinio sodrinimo metodus raudonojo vyno atveju esant ne didesnei kaip 15 % koncentracijai.

Po sodrinimo raudonųjų vynų visuminė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, neviršija 13,5 %.

Po sodrinimo baltųjų vynų visuminė alkoholio koncentracija, išreikšta tūrio procentais, neviršija 13 %.

b.    Didžiausias gamybos kiekis

raudonasis vynas

65 hektolitrai iš vieno hektaro

baltasis vynas:

68 hektolitrai iš vieno hektaro

6.   Nustatyta vietovė

Vynuogių derlius nuimamas, vyndaryste užsiimama, vynai gaminami ir brandinami šiose Žironos departamento komunose: Arbanats, Ayguemorte-les-Graves, Beautiran, Bègles, La Brède, Budos, Cabanac-et-Villagrains, Cadaujac, Canéjan, Castres-Gironde, Cérons, Cestas, Eysines, Gradignan, Guillos, Le Haillan, Illats, Isle-Saint-Georges, Landiras, Langon, Léogeats, Léognan, Martillac, Mazères, Mérignac, Pessac, Podensac, Portets, Pujols-sur-Ciron, Roaillan, Saint-Médard-d’Eyrans, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Pardon-de-Conques, Saint-Pierre-de-Mons, Saint-Selve, Saucats, Talence, Toulenne, Villenave-d’Ornon, Virelade ir Coimières komunos dalyje, sutampančioje su A (vadinamąja Herrères) sekcija – 1-asis kadastro lapas (1934 m. persvarstytas planas), patvirtintas 2010 m. lapkričio 5 d. išsaugojimo plano kopijoje.

7.   Pagrindinės vyninių vynuogių veislės

 

Cabernet-Sauvignon N

 

Cabernet Franc N

 

Cot N

 

Carménère N

 

Muscadelle B

 

Merlot N

 

Sémillon B

 

Sauvignon Gris G

 

Sauvignon B

 

Petit Verdot N

8.   Ryšys (-iai) su geografine vietove

Saugomos kilmės vietos nuorodos „Graves“ geografinė vietovė – tai maždaug dešimties kilometrų pločio juosta kairiajame Garonos krante, einanti nuo Bordo šiaurinės iki Langono pietrytinės dalies.

Kaip matyti iš pavadinimo, „Graves“ vietovėje yra žvirgždo, daugiau ar mažiau stambių akmenų, žvyro ir smėlio, kurie susimaišę su dumblu ir moliu. Vietomis jie guli ant klinčių paviršiaus, tačiau daugiausia ant gryno smėlio ar su geležimi susimaišiusio smiltainio, molio. Vietovė apima 42 Žirondos departamento komunas.

Dirvožemio formavimasis yra ilga ir sudėtinga geologinė istorija, glaudžiai susijusi su Garonos atsiradimu, jos pasikeitusia vaga ir vienas po kito einančiais kvartero periodo ledynmečio laikotarpiais. Per šiuos laikotarpius Pirėnų ledynai išgraužia slėnius, atsiranda uolėti dariniai, kuriais upeliai teka iki Bordo regiono. Šiandien vieninteliai šių palaipsniui besikaupusių darinių pėdsakai yra žvyringos kalvos.

Dėl didelio žvirgždo ir akmenukų kiekio susidariusiam dirvožemiui būdingas didelis pralaidumas. Nors „Graves“ išskirtinumą lemia ne vien dirvožemis, jis yra produkto kokybės pagrindas ir įrodymas. Dėl šlaitų, kuriais gerai nuteka vanduo, gerai drenuojamas dirvos paviršius. Tokį drenavimą sustiprina ir platus hidrografinis Garonos intakų tinklas. Dėl dirvožemio ypatumų vynmedžių aprūpinimas vandenius labai griežtai reglamentuojamas.

Klimatas yra ypatingas ir tinkantis vynuogynams – vakaruose nuo blogų orų jį saugo pušynai, svarbus temperatūros reguliatorius. Nuo karščių ir drėgmės pertekliaus gelbsti natūralus vėdinimas, atsirandantis dėl arti esančios Garonos upės, o vandenyno įtaka padeda apsisaugoti pavasario šalnų. Vynuogynų kraštovaizdį tarp upės ir pušynų sudaro nuolaidūs šlaitai, kuriuos dengiantys šviesūs ir blizgūs akmenukai atspindi šviesą į vynuoges.

„Graves“ regionas, kur imti gaminti garsūs Bordo regiono baltieji ir raudonieji vynai, yra dar ir šiandien naudojamų vyno gamybos metodų lopšys. Jūriniam klimatui veikiant auginamos vynuogės nuo XVII ir XVIII amžių buvo paremiamos poliais, po to paplito treliažai ir griežti genėjimo metodai; visa tai buvo daroma tam, kad vynuogių derlius būtų vienodas, o lapų paviršius – pakankamas fotosintezei, užtikrinančiai gerą brandą.

Laikantis jau 1937 m. kovo 4 d. dekrete apibrėžtų SKVN „Graves“ taikomų metodų, vynuogėms auginti nustatyti sklypai su būdingomis natūralaus drenažo savybėmis skirstomi pagal jų drenavimo kokybę arba pagal vietą – kalvos viršūnėje ar šlaite. Neįtraukiamos tos vietos, kurioms dėl geografinės ir topografinės padėties – atokumo nuo Garonos ar izoliacijos dėl miško (kai blokuojami šalto oro srautai) būdingos pavasario šalnos.

Tiksliai apibrėžiant sklypus užtikrinama, kad vietinių veislių vynuogių, kurios per ilgą laiką buvo atrinktos dėl savo tinkamumo ilgam saugojimui ir brandai – dalykų, reikalingų produktų vežimui ilgais nuotoliais – savybės optimaliai atsiskleistų.

Nors dėl akmeningo, šilto ir nederlingo dirvožemio raudonųjų vynų gamyba natūraliai ribojama, tačiau dėl jo ir dėl arti esančios Garonos upės termoreguliacijos optimaliai sunoksta Cabernet-Sauvignon N ir Merlot veislių vynuogės. Iš jų pagamintiems vynams būdinga gera struktūra, jie vėliau brandinami, kad prieš pateikiant rinkai ir vartotojui geriausiai atsiskleistų jų savybės.

Smėlėtas ar molingas dirvožemis tinkamesnis šios nuorodos baltųjų vynų gamybai, tam daugiausia naudojamos Sauvignon B ir Sémillon B veislių vynuogės, kurios vynams suteikia šviežumą ir subtilumą bei gėlių ir vaisių aromatus.

Siekiant užtikrinti pakankamą vynuogių derlių nedidinant vynuogių kiekio ant vynuogienojų (taip užtikrinama tinkama branda), padidintas mažiausias leistinas augalų sodinimo tankumas.

Dėl netoliese esančio Bordo uosto, kuriame istoriškai buvo intensyviai plėtojama prekybos rinka, padėjusi šiems vynams paplisti pasaulyje, originalių geografinių bei dirvožemio savybių saugomos kilmės vietos nuoroda „Graves“ tapo žinoma tarptautiniu mastu.

9.   Kitos pagrindinės sąlygos

Arčiausiai esanti vietovė

Teisinis pagrindas

Nacionalinės teisės aktai

Papildomų sąlygų rūšis

Su gamyba nustatytoje geografinėje vietovėje susijusi nukrypti leidžianti nuostata

Sąlygos aprašymas

Arčiausiai esanti vietovė, kuriai taikoma su vyndaryste, vyno gamyba ir brandinimu susijusi nukrypti leidžianti nuostata, apima šias Žironos departamento komunas: Barsac, Béguey, Bieujac, Bommes, Cadillac, Castets en Dorthe, Fargues, Langoiran, Loupiac, Le Pian-sur-Garonne, Preignac, Rions, Saint-Loubert, Saint-Maixant, Saint-Pierre-d’Aurillac, Sainte-Croix-du-Mont ir Sauternes.

Stambesnė geografinė vietovė

Teisinis pagrindas

Nacionalinės teisės aktai

Papildomų sąlygų rūšis

Papildomos nuostatos dėl ženklinimo

Sąlygos aprašymas

Vynų, kuriems suteikta saugoma geografinė nuoroda, etiketėse galima nurodyti stambesnę geografinę vietovę „Vin de Graves“. Šios stambesnės geografinės vietovės pavadinimas turi būti rašomas ne didesniu šriftu (nei aukštesniu, nei platesniu) nei 2/3 šrifto, kuriuo užrašyta saugoma kilmės vietos nuoroda.

10.   Nuoroda į produkto specifikaciją

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-d60d4526-0d0e-4eec-811f-73176ca92985