2.12.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 327/103


KOMISIJOS REKOMENDACIJA (ES) 2016/2115

2016 m. gruodžio 1 d.

dėl Δ9-tetrahidrokanabinolio, jo pirmtakų ir kitų kanabinoidų maisto produktuose stebėsenos

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 292 straipsnį,

kadangi:

(1)

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) Teršalų maisto grandinėje reikalų mokslinė grupė (CONTAM) priėmė mokslinę nuomonę dėl tetrahidrokanabinolio (THC) piene ir kituose gyvūniniuose maisto produktuose (1);

(2)

tetrahidrokanabinolis, tiksliau – delta-9-tetrahidrokanabinolis (Δ9-THC) yra svarbiausia kanapės augalo Cannabis sativa sudedamoji dalis. EFSA nustatė ūmaus poveikio etaloninę dozę (ŪPED) – 1 μg Δ9-THC kilograme kūno masės;

(3)

duomenų apie Δ9-THC gyvūniniuose maisto produktuose ir apie šios medžiagos pernašos iš pašarų į gyvūninius maisto produktus greitį turima nedaug. Todėl reikia sukaupti daugiau duomenų apie medžiagą gyvūniniuose maisto produktuose, kai yra įrodymų, kad gyvūniniai maisto produktai yra pagaminti iš gyvūnų, šertų pašarais, kurių sudėtyje yra kanapių arba iš kanapių pagamintų pašarinių žaliavų;

(4)

be to, reikia daugiau duomenų apie Δ9-THC, aptinkamą iš kanapių pagamintuose maisto produktuose ir maisto produktuose, kurių sudėtyje yra kanapių arba iš kanapių gautų sudedamųjų dalių. Taip pat tikslinga, jei įmanoma, išanalizuoti nepsichoaktyvius pirmtakus delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgštis (2-COOH-Δ9-THC, vadinamą Δ9-THCA-A, ir 4-COOH-Δ9-THC, vadinamą Δ9-THCA-B) ir kitus kanabinoidus (kaip antai delta-8-tetrahidrokanabinolį (Δ8-THC), kanabinolį (CBN), kanabidiolį (CBD) ir delta-9-tetrahidrokanabivariną (Δ9-THCV);

(5)

todėl tikslinga rekomenduoti vykdyti Δ9-THC, jo pirmtakų ir kitų kanabinoidų maisto produktuose stebėseną,

PRIĖMĖ ŠIĄ REKOMENDACIJĄ:

1.

Valstybės narės turėtų vykdyti Δ9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) gyvūniniuose maisto produktuose ir Δ9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC), jo nepsichoaktyvių pirmtakų delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgščių (2-COOH-Δ9-THC, vadinamos Δ9-THCA-A, ir 4-COOH-Δ9-THC, vadinamos Δ9-THCA-B) ir kitų kanabinoidų (kaip antai delta-8-tetrahidrokanabinolio (Δ8-THC), kanabinolio (CBN), kanabidiolio (CBD) ir delta-9-tetrahidrokanabivarino (Δ9-THCV) iš kanapių pagamintuose maisto produktuose ir maisto produktuose, kurių sudėtyje yra kanapių arba iš kanapių gautų sudedamųjų dalių, stebėseną, aktyviai dalyvaujant maisto tvarkymo ir kitiems suinteresuotiesiems subjektams.

Gyvūninių maisto produktų stebėsenai vykdyti reikia turėti įrodymų, kad gyvūniniai maisto produktai yra pagaminti iš gyvūnų, šertų pašarais, kurių sudėtyje yra kanapių arba iš kanapių pagamintų pašarinių žaliavų.

2.

Siekdamos užtikrinti, kad iš partijų imami mėginiai būtų reprezentatyvūs, valstybės narės turėtų laikytis Komisijos reglamente (EB) Nr. 401/2006 (2) nustatytų mėginių ėmimo procedūrų.

3.

Pageidautina, kad stebėsenai vykdyti būtų taikomas analizės metodas – chromatografija kartu su masių spektrometrija (LC-MS arba GC-MS), po jos – tinkamas valymo etapas (skysčio–skysčio (LLE) arba kietafazė ekstrakcija (SPE)). Pirmenybė turėtų būti teikiama chromatografijos metodams, kurie leidžia atskirai nustatyti Δ9-THC, jo pirmtakus ir kitus kanabinoidus, esančius maisto produktuose, kurių sudėtyje yra kanapių.

4.

Valstybės narės ir maisto tvarkymo bei kiti suinteresuotieji subjektai turėtų užtikrinti, kad Europos maisto saugos tarnybai analizių rezultatai būtų siunčiami reguliariai ir ne vėliau kaip iki 2018 m. spalio mėn., naudojant EFSA duomenų pateikimo formatą ir laikantis EFSA maisto ir pašarų standartinio mėginių aprašo (SMA) gairių (3) bei papildomų EFSA ataskaitų teikimo specialiųjų reikalavimų.

Priimta Briuselyje 2016 m. gruodžio 1 d.

Komisijos vardu

Vytenis ANDRIUKAITIS

Komisijos narys


(1)  EFSA CONTAM grupė (EFSA Teršalų maisto grandinėje reikalų grupė), 2015 m. Scientific Opinion on the risks for human health related to the presence of tetrahydrocannabinol (THC) in milk and other food of animal origin. EFSA Journal 2015;13(6):4141, 125 p. doi:10.2903/j.efsa.2015.4141.

(2)  2006 m. vasario 23 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 401/2006, nustatantis ėminių ėmimo ir analizės metodus, skirtus oficialiai mikotoksinų kiekio maisto produktuose kontrolei (OL L 70, 2006 3 9, p. 12).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/data/toolbox