3.2.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 31/4


KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 92/2010

2010 m. vasario 2 d.

kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 471/2009 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, nuostatos dėl muitinių ir nacionalinių statistikos institucijų keitimosi duomenimis, statistinės informacijos rengimo ir kokybės vertinimo

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 471/2009 dėl Bendrijos statistikos, susijusios su išorės prekyba su ES nepriklausančiomis šalimis, ir panaikinantį Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1172/95 (1), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalį, 7 straipsnio 3 dalį, 8 straipsnio 3 dalį ir 9 straipsnio 3 dalį,

kadangi:

(1)

Reglamentu (EB) Nr. 471/2009 nustatoma bendra sistemingo Europos statistikos, susijusios su prekyba prekėmis su ES nepriklausančiomis šalimis, rengimo sistema.

(2)

Būtina nurodyti muitinių ir nacionalinių statistikos institucijų keitimosi duomenimis tvarką, siekiant užtikrinti, kad būtų renkami išsamūs išorės prekybos statistiniai duomenys.

(3)

Turėtų būti parengtos nuostatos, susijusios su mėnesinės statistinės informacijos rengimu, siekiant gauti suderintą ir palyginamą informaciją iš visų valstybių narių, taip pat pavėluotai teikiamų arba neišsamių duomenų ir duomenų, kuriems taikomos konfidencialumo nuostatos, koregavimo taisyklės.

(4)

Kad būtų galima vertinti Komisijai (Eurostatui) perduotos statistinės informacijos kokybę, būtina nustatyti su kokybės ataskaitos teikimo būdais ir struktūra susijusias įgyvendinimo priemones.

(5)

Šiame reglamente numatytos priemones atitinka Prekybos su šalimis, kurios nėra narės, statistikos komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Muitinių ir nacionalinių statistikos institucijų keitimosi duomenimis būdai

1.   Nacionalinės muitinės nedelsdamos, vėliausiai per mėnesį nuo muitinės deklaracijų arba su jomis susijusių muitinės sprendimų priėmimo, nacionalinėms statistikos institucijoms teikia pateiktomis deklaracijomis grindžiamus importo ir eksporto duomenis.

2.   Nuo keitimosi duomenimis elektroniniu būdu mechanizmo nustatymo dienos pagal Reglamento (EB) Nr. 471/2009 7 straipsnio 2 dalį, muitinė kasdien teikia jai pateiktomis deklaracijomis grindžiamus duomenis muitinei tos valstybės narės, kuri pagal tuos įrašus yra:

a)

paskirties valstybė narė importo atveju;

b)

faktinio eksporto valstybė narė eksporto atveju.

Paskirties valstybės narės muitinė importo atveju ir faktinio eksporto valstybės narės muitinė eksporto atveju šiomis muitinės deklaracijomis grindžiamus importo ir eksporto duomenis nedelsdamos, vėliausiai per mėnesį nuo muitinės deklaracijų arba su jomis susijusių muitinės sprendimų priėmimo, teikia savo nacionalinėms statistikos institucijoms.

3.   Jei pateikti statistiniai duomenys yra koreguojami ar keičiami, muitinė nacionalinėms statistikos institucijoms pateikia patikslintus importo ir eksporto duomenis.

4.   Nacionalinėms statistikos institucijoms paprašius muitinė tikrina, ar jos pateikti importo ir eksporto duomenys yra teisingi ir išsamūs.

2 straipsnis

Prekių importo ir eksporto Europos statistikos rengimas

1.   Nacionalinės statistikos institucijos rengia mėnesinę statistinę informaciją remdamosi:

a)

pagal 1 straipsnį muitinės pateiktais importo ir eksporto duomenimis;

b)

ekonominių operacijų vykdytojo pateiktais duomenimis esant muitinės procedūrų supaprastinimui pagal Reglamento (EB) Nr. 471/2009 4 straipsnio 2 dalį;

c)

su specifinėmis prekėmis arba prekių gabenimu susijusių duomenų šaltiniais pagal Reglamento (EB) Nr. 471/2009 4 straipsnio 4 dalį.

2.   Nacionalinės statistikos institucijos išorės prekybos statistiką rengia pagal:

a)

statistinę informaciją rengiančią valstybę narę, nurodant Eurostatui išorės prekybos duomenis teikiančią valstybę narę;

b)

ataskaitinį laikotarpį;

c)

prekybos srautą;

d)

statistinę vertę nacionaline valiuta (suapvalintą iki sveikojo skaičiaus);

e)

kiekį, išreikštą kilogramais (suapvalintais iki sveikojo skaičiaus);

f)

kiekį, išreikštą papildomais vienetais;

g)

prekių kodą;

h)

valstybę narę, kurioje pateikta muitinės deklaracija;

i)

paskirties valstybę narę importo atveju. Kai muitinės duomenų apie paskirties valstybę narę importo atveju neturima, turėtų būti nurodomas šalies kodas QV, kai manoma, kad paskirties valstybė narė skiriasi nuo valstybės narės, kurioje pateikta muitinės deklaracija;

j)

faktinio eksporto valstybę narę eksporto atveju. Kai muitinės duomenų apie faktinio eksporto valstybę narę eksporto atveju neturima, turėtų būti nurodomas šalies kodas QV, kai manoma, kad faktinio eksporto valstybė narė skiriasi nuo valstybės narės, kurioje pateikta muitinės deklaracija;

k)

kilmės šalį importo atveju;

l)

šalį siuntėją arba išsiuntimo šalį importo atveju. Tačiau jei šalis siuntėja arba išsiuntimo šalis yra valstybė narė, nurodoma kilmės šalis, jei prekės yra ne ES kilmės, arba, jei tai neįmanoma, naudojamas šalies kodas QW;

m)

paskutinę žinomą paskirties šalį eksporto atveju;

n)

statistinę procedūrą;

o)

vienaženklį ar dviženklį sandorio pobūdžio kodą. Tačiau kai neturima muitinės duomenų apie sandorio pobūdį, kodas 0 turėtų būti nurodytas vienaženkliu lygiu;

p)

suteikto preferencinio tarifo kodą importo atveju;

q)

transporto rūšį pasienyje;

r)

vidaus transporto rūšį;

s)

konteinerį.

3.   Statistiniai duomenys koreguojami dėl pavėluotai pateiktų ar neišsamių duomenų. Pakoregavus duomenis nurodoma statistinė vertė, suskirstyta bent jau pagal šalį partnerę, prekių kodą Kombinuotosios nomenklatūros skirsnių lygmeniu ir mėnesinį ataskaitinį laikotarpį. Duomenys koreguojami remiantis pagrįstu ir kompetentingu vertinimu ar taikant mokslinius metodus.

4.   Valstybės narės gali rengti mažiau išsamią informaciją, nei nurodyta Reglamento (EB) Nr. 471/2009 6 straipsnio 1 dalyje, apie individualius sandorius, kurių vertė mažesnė už statistinės vertės ribą. Tačiau Komisijai (Eurostatui) teikiami duomenys bent apie bendras mėnesines importo ir eksporto statistines vertes.

5.   Į statistinę informaciją įtraukiami duomenys, kuriems duomenis rengiančioje valstybėje narėje taikomos konfidencialumo nuostatos. Nacionalinės statistikos institucijos pažymi konfidencialiais laikytinus duomenis taip, kad būtų galima platinti kuo daugiau informacijos, bent Kombinuotosios nomenklatūros skirsnių lygmeniu, jei taip išlaikomas konfidencialumas.

3 straipsnis

Kokybės vertinimas

1.   Remdamasi Reglamento (EB) Nr. 471/2009 9 straipsnio 1 dalyje apibrėžtais kokybės kriterijais, Komisija (Eurostatas) atlieka metinį kokybės vertinimą, pagrįstą iš anksto su nacionalinėmis statistikos institucijomis sutartais kokybės rodikliais ir reikalavimais.

2.   Komisija (Eurostatas) parengia iš dalies užpildytą kokybės ataskaitos projektą kiekvienai valstybei narei. Kokybės ataskaitų projektai siunčiami valstybėms narėms iki lapkričio 30 d. ataskaitiniams metams pasibaigus.

3.   Užpildytas kokybės ataskaitas valstybės narės Komisijai (Eurostatui) pateikia per aštuonias savaites nuo iš dalies užpildytos kokybės ataskaitos projekto gavimo dienos.

4.   Komisija (Eurostatas) vertina valstybių narių perduotos statistinės informacijos kokybę, remdamasi valstybių narių perduota statistine informacija ir kokybės ataskaitomis, ir kiekvienai valstybei narei rengia vertinimo ataskaitą.

5.   Komisija (Eurostatas) parengia ir išplatina visų valstybių narių suvestinę kokybės ataskaitą. Joje bus pateikiami pagrindiniai kokybės rodikliai ir kokybės ataskaitose pateikta informacija.

4 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2010 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2010 m. vasario 2 d.

Komisijos vardu

Pirmininkas

José Manuel BARROSO


(1)  OL L 152, 2009 6 16, p. 23.