20.3.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 72/38


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2010 m. kovo 19 d.

dėl radijo spektro, skirto judriojo ryšio paslaugoms laivuose (JRL paslaugos) teikti, suderintų naudojimo sąlygų Europos Sąjungoje

(pranešta dokumentu Nr. C(2010) 1644)

(Tekstas svarbus EEE)

(2010/166/ES)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 676/2002/EB dėl radijo spektro politikos teisinio reguliavimo pagrindų Europos bendrijoje (Sprendimas dėl radijo spektro) (1), ypač į jo 4 straipsnio 3 dalį,

kadangi:

(1)

Įgyvendinant Europos informacinės visuomenės strateginę pagrindų politiką i2010 (2) skatinama atvira ir konkurencinga Europos Sąjungos skaitmeninė ekonomika ir pabrėžiama, kad informacinės ir ryšių technologijos – įtraukties ir gyvenimo kokybės gerinimo veiksnys. Kuriant daugiau naujų ryšio priemonių galima pagerinti darbo našumą ir paskatinti judriojo telefono ryšio rinkos augimą.

(2)

Jūroje teikiamomis ryšio paslaugomis naudojamasi teritorinėse jūrose ir tarptautiniuose vandenyse Europos Sąjungos plaukiojančiuose krovininiuose ir keleiviniuose laivuose, ir šios paslaugos dažnai yra europinio arba tarpvalstybinio pobūdžio. Sistemomis, kuriomis naudojantis teikiamos judriojo ryšio paslaugos laivuose (toliau – JRL paslaugos), siekiama išplėsti esamas prisijungimo prie judriojo ryšio tinklų galimybes, kai veikla vykdoma tose Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijoje apibrėžtų Europos Sąjungos valstybių narių teritorinių jūrų srityse, kurių neaprėpia sausumos judriojo ryšio tinklai, kuriems taikomas 2009 m. spalio 16 d. Komisijos sprendimas 2009/766/EB dėl 900 ir 1 800 MHz dažnių juostų suderinimo antžeminėms sistemoms, kuriomis galima teikti Europos masto elektroninių ryšių paslaugas Bendrijoje (3). Suderinus tokių JRL paslaugų teikimo reguliavimą būtų lengviau įgyvendinti bendrosios rinkos tikslus ir galbūt padidinti GSM paslaugų prieinamumą Europos Sąjungoje.

(3)

Suderinus radijo spektro naudojimo Europos Sąjungoje taisykles, būtų lengviau Europos Sąjungoje įdiegti ir pradėti teikti JRL paslaugas, o pagrindiniai tokio suderinimo tikslai yra išvengti žalingųjų trukdžių sausumos judriojo ryšio tinklams ir neleisti jungtis prie sistemų, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, kai galima prisijungti prie sausumoje esančių judriojo ryšio tinklų.

(4)

Pagal Sprendimo Nr. 676/2002/EB 4 straipsnio 2 dalį Europos Komisija suteikė Europos pašto ir telekomunikacijų administracijų konferencijai (toliau – CEPT) įgaliojimą (4) nustatyti technines ir veiklos sąlygas, kuriomis būtų užtikrinta, kad būtų išvengta valstybių narių teritorinėse jūrose plaukiojančiuose laivuose 900 MHz ir 1 800 MHz dažnių juostose naudojamų GSM sistemų sukeliamų žalingųjų trukdžių esamų sausumos judriojo ryšio tinklų veikimui, taip pat tose šių teritorinių jūrų srityse, kuriose paslaugos teikiamos naudojantis minėtais tinklais, ir kad sausumoje esantys judriojo ryšio galiniai įrenginiai nebūtų jungiami prie tokios sistemos, kai ji naudojama teritorinėse jūrose, ir kad judriojo ryšio galiniai įrenginiai galėtų prisijungti prie sausumos ryšio tinklų. Šis sprendimas grindžiamas pagal Europos Komisijos įgaliojimą CEPT atliktais techniniais tyrimais, kurie pateikti CEPT 28 ataskaitoje (5).

(5)

CEPT ataskaitoje nagrinėta sistema JRL paslaugoms teikti sudaryta iš vienos arba daugiau laive esančių pikoląstelių bazinių stočių (toliau – laivo BS), kuriomis užtikrinama prieiga prie GSM pagrindinio tinklo panaudojant tarpinę atgalinio ryšio (pvz., palydovinio) liniją, kuriai naudojamos ne 900 MHz ar 1 800 MHz dažnių juostos, o kitos spektro dalys. Tokios sistemos laivo BS teikia tarptinklinį ryšį laivo keleivių ar įgulos GSM judriojo ryšio galiniams įrenginiams GSM 900 MHz ir (arba) 1 800 MHz dažnių juostoje, kai laivas yra tarptautiniuose vandenyse arba tose teritorinių jūrų srityse, kuriose sausumos judriojo ryšio tinklo aprėptis nepakankama arba jos nėra.

(6)

CEPT ataskaitoje daroma išvada, kad sistemos, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, neturėtų būti naudojamos arčiau kaip dviejų jūrmylių atstumu nuo pakrantės valstybės bazinės kranto linijos. Šioje ataskaitoje išvardyta tokių sistemų naudojimo teritorinėse jūrose nuo dviejų iki dvylikos jūrmylių atstumu nuo bazinės kranto linijos techninių ir veikimo sąlygų.

(7)

JRL paslaugų teikimo įranga, kuriai taikomas šis sprendimas, turi atitikti 1999 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo (6) reikalavimus. Jei įrenginiai atitinka taikomus toje direktyvoje nurodytus GSM-900 ir (arba) GSM-1 800 darniuosius standartus, laikoma, kad tai suteikia pagrindą šių įrenginių atitikčiai direktyvos reikalavimams patvirtinti, taigi tokius įrenginius leidžiama teikti rinkai.

(8)

Nors yra Europos telekomunikacijų standartų instituto darnieji standartai, kuriais nustatomi rinkai teikiamų GSM įrenginių techniniai reikalavimai, ir nors tokius GSM įrenginius galima naudoti sistemose, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, vis dėlto reikia nustatyti konkrečias eksploatacines vertes, kurias turėtų atitikti tokios teritorinėse jūrose veikiančios sistemos, kad būtų išvengta žalingųjų trukdžių sausumos ryšio tinklams.

(9)

Taigi šio sprendimo priede pateikti visi CEPT ataskaitoje išvardyti techniniai ir eksploataciniai reikalavimai. Šiais reikalavimais, atitinkančiais GSM standartais nustatytus pritaikomųjų parametrų diapazonus, turėtų būti užtikrintas sistemų, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, ir 900 ir 1 800 MHz juostose veikiančių sausumos GSM ir (arba) UMTS ryšio tinklų, taip pat oreivystės artimosios radionavigacijos sistemų (angl. RSBN), veikiančių 862–960 MHz dažnių juostoje, sambūvis. Šie reikalavimai apima tam tikrais eksploataciniais GSM sistemos parametrais pagrįstus trukdžių mažinimo būdus, bet gali būti naudojami ir kiti būdai, jei jais užtikrinama lygiavertė apsauga.

(10)

Šiuo sprendimu nenustatoma įpareigojimų valstybėms narėms, kurios neturi teritorinės jūros. Ši nuostata taikoma nepažeidžiant leidimų teikti JRL paslaugas išdavimo tvarkos, ir ta tvarka neįeina į šio sprendimo taikymo sritį, tačiau jos laikantis valstybėms narėms gali reikėti imtis ES teisės aktuose numatytų veiksmų, susijusių su tose valstybėse registruotais laivais.

(11)

Valstybės narės turėtų stengtis kuo anksčiau suteikti galimybę savo teritorinėse jūrose neinterferencine teise naudoti visas 900 MHz ir 1 800 MHz dažnių juostas sistemoms, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, ir taip išvengti, pvz., teisių šiose juostose turėtojų diskriminavimo. Tačiau, jei dėl nacionalinių aplinkybių negalima suteikti visos dažnių juostos, valstybės narės gali suteikti mažesnę spektro dalį, bet ne mažiau kaip 2 MHz spektro aukštynkryptei linijai ir atitinkamai 2 MHz spektro žemynkryptei linijai, kadangi tai yra mažiausias JRL paslaugoms teikti reikalingas spektro plotis.

(12)

Siekiant užtikrinti, kad šiame sprendime apibrėžtos sąlygos išliktų aktualios, ir atsižvelgiant į sparčią radijo dažnių spektro aplinkos kaitą, nacionalinė administracija, jei įmanoma, turėtų tikrinti, kaip įranga, kuria naudojantis teikiamos JRL paslaugos, naudojamas radijo dažnių spektras, kad šį sprendimą būtų galima laiku persvarstyti. Persvarstant sprendimą reikėtų atsižvelgti į technologijos pažangą ir patikrinti, ar pradinės prielaidos dėl JRL paslaugų teikimo vis dar aktualios.

(13)

Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Radijo spektro komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Šiuo sprendimu siekiama Europos Sąjungoje suderinti 900 MHz ir 1 800 MHz juostų prieinamumo sistemoms, kuriomis naudojantis teritorinėse jūrose teikiamos judriojo ryšio paslaugos laivuose, ir veiksmingo tų juostų naudojimo technines sąlygas.

2 straipsnis

Šiame sprendime:

1)

judriojo ryšio paslaugos laivuose (JRL paslaugos) – Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/21/EB (7) 2 straipsnio c dalyje apibrėžtos elektroninių ryšių paslaugos, kurias teikia įmonė, kad sudarytų galimybę laive esantiems asmenims naudotis viešaisiais GSM sistemos ryšių tinklais tiesiogiai nesijungiant prie sausumoje esančių judriojo ryšio tinklų;

2)

900 MHz juosta – 880–915 MHz dažnių juosta aukštynkryptės linijos atveju (galinis įrenginys siunčia, o bazinė stotis priima signalus) ir 925–960 MHz dažnių juosta žemynkryptės linijos atveju (bazinė stotis siunčia, o galinis įrenginys priima signalus);

3)

1 800 MHz juosta – 1 710–1 785 MHz dažnių juosta aukštynkryptės linijos atveju (galinis įrenginys siunčia, o bazinė stotis priima signalus) ir 1 805–1 880 MHz dažnių juosta žemynkryptės linijos atveju (bazinė stotis siunčia, o galinis įrenginys priima signalus);

4)

GSM sistema - elektroninių ryšių tinklas, atitinkantis Europos telekomunikacijų standartų instituto paskelbtus GSM standartus, visų pirma EN 301 502 ir EN 301 511;

5)

neinterferencine teise – negalima kelti žalingųjų trukdžių jokioms radijo ryšio tarnyboms ir negali būti reikalaujama teikiamų paslaugų apsaugos nuo žalingųjų trukdžių, kuriuos gali kelti kitos radijo ryšio tarnybos;

6)

teritorinė jūra – suprantama taip, kaip apibrėžta Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijoje;

7)

laivo bazinė siuntimo ir priėmimo stotis (laivo BS) – laive esanti judriojo ryšio pikoląstelės stotis, kuria naudojantis galima teikti GSM paslaugas 900 MHz ir (arba) 1 800 MHz juostoje.

3 straipsnis

Ne vėliau kaip per dvylika mėnesių nuo šio sprendimo įsigaliojimo valstybės narės suteikia galimybę savo teritorinėse jūrose neinterferencine teise naudoti ne mažiau kaip 2 MHz spektro aukštynkryptei linijai ir 2 MHz atitinkamai poruoto spektro žemynkryptei linijai 900 MHz ir (arba) 1 800 MHz juostose sistemoms, kuriomis naudojantis teikiamos JRL paslaugos, ir užtikrina, kad tos sistemos atitiktų šio sprendimo priede nustatytas sąlygas.

4 straipsnis

Valstybės narės tikrina, kaip sistemos, kuriomis naudojantis šių valstybių teritorinėse jūrose teikiamos JRL paslaugos, veikia 900 MHz ir 1 800 MHz juostose, ypač ar laikomasi visų šio sprendimo 3 straipsnyje nustatytų sąlygų ir ar nesukeliama žalingųjų trukdžių.

5 straipsnis

Valstybės narės Europos Komisijai pateikia atliekant šio sprendimo 4 straipsnyje nurodytą tikrinimą nustatytų faktų ataskaitą. Prireikus Europos Komisija peržiūri šį sprendimą.

6 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Parengta Briuselyje 2010 m. kovo 19 d.

Komisijos vardu

Neelie KROES

Pirmininko pavaduotoja


(1)  OL L 108, 2002 4 24, p. 1.

(2)  COM(2005) 229 galutinis, 2005 m. birželio 1 d.

(3)  OL L 274, 2009 10 20, p. 32.

(4)  CEPT suteiktas įgaliojimas dėl judriojo ryšio paslaugų laivuose teikimo, 2008 liepos 8 d.

(5)  CEPT galutinė ataskaita Europos Komisijai vykdant EK įgaliojimą dėl judriojo ryšio paslaugų laivuose (JRL) teikimo, 2009 m. liepos 1 d.

(6)  OL L 91, 1999 4 7, p. 10.

(7)  OL L 108, 2002 4 24, p. 33.


PRIEDAS

Sąlygos, kurias turi atitikti sistema, kuria naudojantis Europos Sąjungos valstybių narių teritorinėse jūrose teikiamos JRL paslaugos, kad būtų išvengta žalingųjų trukdžių sausumoje esantiems judriojo ryšio tinklams

Laikomasi šių sąlygų:

1)

sistema, kuria naudojantis teikiamos JRL paslaugos, nenaudojama arčiau kaip dviejų jūrmylių (1) atstumu nuo bazinės kranto linijos, kuri apibrėžta Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijoje;

2)

nuo dviejų iki dvylikos jūrmylių atstumu nuo bazinės kranto linijos naudojamos tik vidinės laivo BS antenos;

3)

laive naudojamiems judriojo ryšio galiniams įrenginiams ir laivo BS nustatomos ribinės vertės:

Parametras

Aprašymas

Spinduliuotės galia ir galios tankis

Didžiausia laivuose naudojamų 900 MHz juostoje veikiančių laivo BS valdomų judriojo ryšio galinių įrenginių spinduliuotės galia –

5 dBm

Didžiausia laivuose naudojamų 1 800 MHz juostoje veikiančių laivo BS valdomų judriojo ryšio galinių įrenginių spinduliuotės galia –

0 dBm

Laivo išorėje išmatuotas didžiausias laivo bazinių stočių galios tankis esant 0 dBi matavimo antenos stiprinimo koeficientui –

– 80 dBm 200 kHz pločio dažnių juostoje

Kanalų prieigos ir užėmimo taisyklės

Naudojami trukdžių mažinimo būdai, užtikrinantys bent lygiavertį veiksmingumą, palyginti su šiais GSM standartuose nustatytais trukdžių mažinimo veiksniais:

laive naudojamo judriojo ryšio galinio įrenginio imtuvo jautris ir atjungimo ribinė vertė (ACCMIN (2) ir mažiausias RXLEV (3) lygis) dviejų–trijų jūrmylių atstumu nuo bazinės kranto linijos yra lygi – 70 dBm 200 kHz pločio dažnių juostoje arba didesnė, o trijų–dvylikos jūrmylių atstumu nuo bazinės kranto linijos – lygi – 75 dBm 200 kHz pločio dažnių juostoje arba didesnė,

JRL sistemos aukštynkryptėje linijoje naudojamas trūkusis siuntimas (4),

nustatoma mažiausia laivo BS paankstinimo (5) vertė.


(1)  1 jūrmylė = 1 852 metrai.

(2)  ACCMIN (RX_LEV_ACCESS_MIN), kaip aprašyta GSM standarte ETSI TS 144 018.

(3)  RXLEV (RXLEV-FULL-SERVING-CELL), kaip aprašyta GSM standarte ETSI TS 148 008.

(4)  Discontinuous transmission (trūkusis siuntimas) (DTX), kaip aprašyta GSM standarte ETSI TS 148 008.

(5)  Timing advance (paankstinimas), kaip aprašyta GSM standarte ETSI TS 144 018.