4.2.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 30/1


TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 71/2008

2007 m. gruodžio 20 d.

dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsteigimo

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 171 ir 172 straipsnius,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,

kadangi:

(1)

2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendime Nr. 1982/2006/EB dėl Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (2007–2013 m.) (1) (toliau – Septintoji bendroji programa) numatoma, kad Bendrija prisidės kuriant ilgalaikes viešojo ir privačiojo sektorių partnerystes, kurios per bendrąsias įmones, kaip apibrėžta Sutarties 171 straipsnyje, galėtų būti įgyvendinamos kaip jungtinės technologijų iniciatyvos (toliau – JTI). Šios JTI yra Europos technologijų platformų, jau įsteigtų pagal Šeštąją bendrąją programą, darbo rezultatas ir apima tam tikrus mokslinių tyrimų toje srityje aspektus. Jos turėtų būti finansuojamos bendrai privačiojo sektoriaus investicijomis ir Europos viešojo sektoriaus lėšomis, įskaitant finansavimą pagal Septintąją bendrąją programą.

(2)

2006 m. gruodžio 19 d. Tarybos sprendime 2006/971/EB dėl specialiosios programos „Bendradarbiavimas“, įgyvendinančios Europos bendrijos mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintąją bendrąją programą (2007–2013 m.) (2) (toliau – specialioji programa „Bendradarbiavimas“), pabrėžiamas plataus užmojo visos Europos viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės poreikis, siekiant paspartinti svarbiausių technologijų kūrimą vykdant plataus masto mokslinius tyrimus Bendrijos lygiu, visų pirma pasitelkiant JTI.

(3)

Lisabonos ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo darbotvarkėje pabrėžiama, kad siekiant skatinti konkurencingumą, ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą Europos Sąjungoje, reikia kurti palankias sąlygas investicijoms į žinias ir naujoves Europoje.

(4)

2003 m. gegužės 13 d., 2003 m. rugsėjo 22 d. ir 2004 m. rugsėjo 24 d. priimtose išvadose Taryba pabrėžė, kad svarbu toliau plėtoti veiklą priėmus 3 % mokslinių tyrimų veiklos ir naujovių politikos planą, įskaitant naujų iniciatyvų, skirtų stiprinti pramonės įmonių ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimą finansuojant mokslinius tyrimus, kad būtų sustiprinti tarptautiniai viešojo ir privačiojo sektorių ryšiai, plėtojimą.

(5)

2006 m. gruodžio 4 d. ir 2007 m. vasario 19 d. priimtose išvadose Taryba ir 2007 m. kovo 9 d. priimtose išvadose Europos Vadovų Taryba paprašė Komisijos pateikti pasiūlymus dėl JTI sukūrimo tinkamai parengtų iniciatyvų pagrindu.

(6)

Europos aeronautikos technologijų platformos Aeronautikos mokslinių tyrimų Europoje patariamoji taryba (ACARE) parengė strateginę mokslinių tyrimų darbotvarkę, kurioje nustatyta, kad aviacijos sektoriaus neigiamo poveikio aplinkai sumažinimas yra vienas svarbiausių tikslų ir kad reikia svarbių technologinių pokyčių siekiant iki 2020 m. sumažinti CO2 išskyrimą iki 50 %, NOx – iki 80 %, išorinį triukšmą – iki 50 %, taip pat dėti daug pastangų mažinant orlaivių ir susijusių gaminių gamybos, techninės priežiūros bei atliekų šalinimo poveikį aplinkai.

(7)

Pastangų mastu, kurio reikia aplinkos apsaugos problemoms, susijusioms su oro susisiekimo sistema, spręsti, kaip apibrėžta ACARE strateginėje mokslinių tyrimų darbotvarkėje, yra pateisinamas bendrosios įmonės kaip tinkamos priemonės atitinkamai mokslinių tyrimų veiklai koordinuoti, steigimas.

(8)

JTI „Švarus dangus“ turėtų sušvelninti įvairių rinkos sutrikimų, kurie apskritai trukdo pritraukti privačias investicijas į aeronautiką, o ypač – į aplinkos neteršiančias oro susisiekimo technologijas, poveikį. Joje turėtų būti numatyta integruoti technologijas ir kurti parodomuosius pavyzdžius visos sistemos lygiu, taip mažinant privačiojo sektoriaus investicijų į naujų ekologiškų aeronautikos produktų vystymą riziką. Ji turėtų paskatinti privačias MTP (mokslinių tyrimų ir plėtros) investicijas į ekologiškas technologijas ES ir taip spręsti esamas su MTP ir aplinkos apsauga susijusias problemas.

(9)

JTI „Švarus dangus“ turėtų paspartinti aplinkos neteršiančių oro susisiekimo technologijų kūrimą ES, kad jas būtų galima pradėti naudoti kuo greičiau – tai padės siekti Europos strateginių aplinkos apsaugos ir socialinių prioritetų ir kartu tvaraus ekonomikos augimo.

(10)

JTI „Švarus dangus“ turėtų būti visus pagrindinius suinteresuotus subjektus vienijanti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė. Atsižvelgiant į ilgalaikį šios partnerystės pobūdį, būtinų finansinių išteklių telkimą ir teikimą, reikalingas aukšto lygio mokslines ir technines žinias, įskaitant didelės žinių apimties valdymą ir atitinkamas intelektinės nuosavybės taisykles, būtina įsteigti juridinį asmenį, kuris sugebėtų užtikrinti, kad JTI „Švarus dangus“ skirtos lėšos būtų koordinuotai naudojamos ir veiksmingai valdomos. Todėl tinkamas sprendimas yra įsteigti bendrąją įmonę pagal Sutarties 171 straipsnį (toliau – bendroji įmonė „Švarus dangus“).

(11)

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslas – diegti pažangias ekologiškas technologijas visose civilinės aviacijos srityse, įskaitant didelius komercinius orlaivius, regioninius orlaivius ir sraigtasparnius, ir į visas susijusias technologijas, pvz., variklius, sistemas ir medžiagų eksploatavimo trukmę. Vykdant bendrosios įmonės „Švarus dangus“ iniciatyvą, visose mokslinių tyrimų srityse bus sukurti natūralaus dydžio parodomieji pavyzdžiai, kurie bus išbandyti ore arba ant žemės, pritaikius visiškai integruotą požiūrį ir atliekant technologinės pažangos ir poveikio stebėseną.

(12)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų būti įsteigta laikotarpiui iki 2017 m. gruodžio 31 d., siekiant užtikrinti tinkamą per Septintąją bendrąją programą pradėtos ir nebaigtos mokslinių tyrimų veiklos, įskaitant bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narių ir dalyvių rezultatų panaudojimą, valdymą. Tačiau bendroji įmonė nefinansuos rezultatų panaudojimo išlaidų.

(13)

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariais turėtų būti Europos bendrija, atstovaujama Komisijos kaip viešojo sektoriaus atstovė integruotųjų technologijų parodomųjų pavyzdžių padalinių (toliau – ITPPP) lyderiai ir asocijuotieji nariai, prisijungę prie konkrečių ITPPP.

(14)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų būti atvira naujiems nariams.

(15)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų būti Bendrijų įsteigta įstaiga, o sprendimą dėl jos biudžeto įvykdymo turėtų priimti Europos Parlamentas Tarybai rekomendavus bei atsižvelgdamas į ypatumus, atsirandančius dėl JTI, kaip viešosios ir privačiosios partnerystės, pobūdžio, ypač dėl privačiojo sektoriaus įnašų į biudžetą.

(16)

ITPPP lyderiai pasirašė susitarimo memorandumą, įpareigodami savo atitinkamas įmones techniškai, vadybos požiūriu ir finansiškai dalyvauti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veikloje per visą jos veiklos laikotarpį. Visi asocijuotieji nariai įsipareigojo finansiškai (skirdami nustatyto dydžio sumas) dalyvauti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veikloje per visą jos veiklos laikotarpį.

(17)

Mokslinių tyrimų veikla turėtų būti finansuojama Bendrijos lėšomis ir bent lygiavertiškai iš kitų narių išteklių. Papildomas finansavimas, inter alia, galimas iš Europos investicijų banko (EIB), visų pirma per rizikos pasidalijimo finansinę priemonę, sukurtą kartu su EIB ir Komisija pagal Sprendimo 2006/971/EB III priedą.

(18)

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidas turėtų lygiomis dalimis padengti Bendrija ir kiti nariai.

(19)

ITPPP lyderiai ir asocijuotieji nariai, prisijungę prie konkrečių ITPPP, turėtų gauti paramą iš bendrosios įmonės „Švarus dangus“ už mokslinių tyrimų veiklą, kuri jiems yra pavesta.

(20)

Tam tikrais atvejais bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų sugebėti skelbti konkurencingus kvietimus teikti pasiūlymus paramai moksliniams tyrimams gauti.

(21)

Su bendrąja įmone „Švarus dangus“ susijusi mokslinių tyrimų veikla turėtų būti vykdoma laikantis pagrindinių etikos principų, taikomų Septintajai bendrajai programai.

(22)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ pagal Reglamento (EB Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento (3) (toliau – Finansinis reglamentas) 185 straipsnio 1 dalį ir iš anksto pritarus Komisijai turėtų patvirtinti konkrečias finansines taisykles, kuriose atsižvelgiama į atsirandančius specialius veiklos poreikius, visų pirma poreikį derinti Bendrijos ir privatųjį finansavimą, skirtą veiksmingai ir laiku remti mokslinių tyrimų ir plėtros veiklą. Siekiant užtikrinti suderintą požiūrį į bendrosios įmonės mokslinių tyrimų veiklos dalyvius ir netiesioginiuose veiksmuose pagal Septintąją bendrąją programą dalyvaujančius dalyvius, tikslinga nustatyti, kad pridėtinės vertės mokestis nebūtų laikomas Bendrijos finansavimo reikalavimus atitinkančiomis išlaidomis, atsižvelgiant į 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 906/2006, nustatantį įmonių, mokslinių tyrimų centrų ir universitetų dalyvavimo Septintosios bendrosios programos veiksmuose ir mokslinių tyrimų rezultatų sklaidos taisykles (2007–2013 m.) (4).

(23)

Siekiant užtikrinti tinkamas įdarbinimo sąlygas, vienodą požiūrį į darbuotojus ir pritraukti labiausiai kvalifikuotą specializuotą mokslinį ir techninį personalą, visiems bendrosios įmonės „Švarus dangus“ pasamdytiems darbuotojams reikia taikyti Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatus ir kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygas, nustatytas Tarybos reglamentu (EEB, Euratomas, EAPB) Nr. 259/68 (5) (toliau – Tarnybos nuostatai).

(24)

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ organizavimo ir veiklos taisyklės turėtų būti nustatytos bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įstatuose, kurie yra šio reglamento dalis.

(25)

Komisijai turėtų būti pavestos konkrečios užduotys, susijusios su viešųjų fondų stebėsena ir Bendrijos interesų bendrojoje įmonėje apsauga.

(26)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų Europos Parlamentui ir Tarybai reguliariai teikti ataskaitas apie pasiektą pažangą.

(27)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų pasikliauti išorės patariamaisiais organais, apimančiais nacionalines valstybes ir Europos aeronautikos technologijų platformos ACARE, ir palaikyti nuolatinius ryšius su nacionalinėmis valstybėmis.

(28)

Juridinio asmens statusą turinti bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų būti atskaitinga už savo veiksmus. Dėl ginčų, susijusių su sutartiniais reikalais, sprendimo visuose bendrosios įmonės „Švarus dangus“ sudarytuose susitarimuose dėl dotacijos ar sutartyse galėtų būti numatyta, kad jurisdikcija priklauso Teisingumo Teismui.

(29)

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ intelektinės nuosavybės teisių politika turėtų skatinti žinių plėtojimą ir panaudojimą.

(30)

Reikėtų imtis tinkamų priemonių siekiant užkirsti kelią pažeidimams ir sukčiavimui bei imtis reikalingų veiksmų prarastoms, neteisingai sumokėtoms ar neteisingai panaudotoms lėšoms susigrąžinti remiantis 1995 m. gruodžio 18 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 2988/95 dėl Europos Bendrijų finansinių interesų apsaugos (6), 1996 m. lapkričio 11 d. Tarybos reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 2185/96 dėl Komisijos atliekamų patikrinimų ir inspektavimų vietoje siekiant apsaugoti Europos Bendrijų finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų (7) ir 1999 m. gegužės 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1073/1999 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų (8).

(31)

Siekiant palengvinti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ steigimą, Komisija turėtų būti atsakinga už bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsteigimą ir pradinę veiklą iki tol, kol bendroji įmonė turės veiklos pajėgumus savo biudžetui vykdyti.

(32)

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turėtų būti įsteigta Briuselyje, Belgijoje. Bendroji įmonė „Švarus dangus“ ir Belgija turėtų sudaryti susitarimą dėl priėmimo, susijusį su patalpų suteikimu, privilegijomis ir imunitetais bei kita parama, kurią Belgija teiks bendrajai įmonei „Švarus dangus“.

(33)

Kadangi valstybės narės negali deramai pasiekti šio reglamento tikslo, būtent įsteigti bendrosios įmonės „Švarus dangus“, dėl nustatytų didelių mokslinių tyrimų uždavinių tarpvalstybinio pobūdžio, kuris reikalauja papildomų žinių ir finansinių išteklių visuose sektoriuose sutelkimo nepaisant valstybių sienų, taigi tą tikslą galima geriau pasiekti Bendrijos lygiu, todėl Bendrija gali patvirtinti priemones laikydamasi subsidiarumo principo, kaip nustatyta Sutarties 5 straipsnyje. Remiantis tame straipsnyje nurodytu proporcingumo principu, šiuo reglamentu nesiekiama daugiau negu būtina tam tikslui pasiekti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Bendrosios įmonės įsteigimas

1.   Jungtinei technologijų iniciatyvai „Švarus dangus“ įgyvendinti laikotarpiui iki 2017 m. gruodžio 31 d. yra įsteigiama bendroji įmonė, kaip apibrėžta Sutarties 171 straipsnyje (toliau – bendroji įmonė „Švarus dangus“).

2.   Bendrosios įmonės buveinė yra Briuselyje, Belgijoje.

2 straipsnis

Bendrosios įmonės tikslai

1.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ padeda įgyvendinti Septintąją bendrąją programą, visų pirma specialiosios programos „Bendradarbiavimas“ 7-ąją temą „Transportas“ (įskaitant aeronautiką).

2.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslai yra šie:

a)

spartinti aplinkos neteršiančių oro susisiekimo technologijų kūrimą, patvirtinimą ir demonstravimą ES, siekiant jas kuo greičiau pradėti naudoti;

b)

užtikrinti darnų Europos mokslinių tyrimų pastangų įgyvendinimą siekiant gerinti aplinką oro susisiekimo srityje;

c)

sukurti iš esmės naujovišką, pažangiomis technologijomis ir natūralaus dydžio parodomaisiais pavyzdžiais pagrįstą oro susisiekimo sistemą, kurios tikslas – mažinti oro susisiekimo priemonių poveikį aplinkai žymiai mažinant triukšmą ir išmetamųjų dujų kiekį, taip pat ekonomiškiau naudojant orlaivių degalus;

d)

spartinti naujų žinių kūrimą, naujoves ir mokslinių tyrimų rezultatų diegimą į tinkamą eksploatavimo aplinką patvirtinant tinkamas technologijas ir visiškai integruotą sistemų sistemą, taip stiprinant pramonės konkurencingumą.

3 straipsnis

Teisinis statusas

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ yra juridinio asmens statusą turinti Bendrijos įstaiga. Visose Bendrijos valstybėse narėse ji turi didžiausią juridiniams asmenims pagal tų valstybių įstatymus suteikiamą teisnumą ir veiksnumą. Visų pirma ji gali įsigyti kilnojamąjį bei nekilnojamąjį turtą arba disponuoti juo ir būti teismo proceso šalimi.

4 straipsnis

Įstatai

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įstatai, išdėstyti šio dokumento I priede, yra neatskiriama šio reglamento dalis ir juo patvirtinami.

5 straipsnis

Bendrijos įnašas

1.   Didžiausias Bendrijos įnašas, skirtas bendrajai įmonei „Švarus dangus“, padengiantis veiklos išlaidas ir mokslinių tyrimų veiklą, yra 800 mln. EUR ir yra sumokamas iš specialiosios „Bendradarbiavimo“ programos temai „Transportas“ skirtų biudžeto asignavimų pagal Finansinio reglamento 54 straipsnio 2 dalies b punkto nuostatas.

2.   Atitinkamais atvejais Bendrijos įnašas, skirtas bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokslinių tyrimų veiklai finansuoti, naudojamas per paskelbtus atvirus ir konkurencingus kvietimus teikti pasiūlymus atrinktų pasiūlymų finansavimui.

Vertinimo ir atrankos proceso, kuris atliekamas padedant nepriklausomiems ekspertams, metu užtikrinama, kad bendrosios įmonės „Švarus dangus“ viešojo finansavimo skyrimas konkurencingiems kvietimams teikti pasiūlymus būtų pagrįstas kompetencijos ir konkurencijos principais.

Visi viešojo arba privačiojo sektorių subjektai, įsisteigę valstybėje narėje arba prie Septintosios bendrosios programos prisijungusioje šalyje, atitinka reikalavimus tokiam finansavimui gauti.

3.   Bendrijos finansinio įnašo suteikimo tvarka nustatoma sudarant Komisijos (Bendrijos vardu) ir bendrosios įmonės „Švarus dangus“ bendrąjį susitarimą ir metinius biudžeto įvykdymo susitarimus.

4.   Kiti bendrosios įmonės nariai skiria bent lygiaverčius Bendrijos įnašui išteklius, išskyrus išteklius, paskirtus per kvietimus teikti pasiūlymus, siekiant vykdyti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokslinių tyrimų veiklą.

6 straipsnis

Finansinės taisyklės

1.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ patvirtina konkrečias finansines taisykles pagal Reglamento Nr. 1605/2002 185 straipsnio 1 dalį. Jos gali skirtis nuo taisyklių, nustatytų 2002 m. gruodžio 23 d. Komisijos reglamente (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 dėl finansinio pagrindų reglamento, skirto įstaigoms, minėtoms Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento 185 straipsnyje (9), kai to reikia dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ specifinių veiklos poreikių ir iš anksto gavus Komisijos pritarimą.

2.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ turi savo vidaus audito pajėgumus.

7 straipsnis

Darbuotojai

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ darbuotojams ir vykdančiajam direktoriui taikomi Tarnybos nuostatai ir Bendrijų institucijų bendrai priimtos šių tarnybos nuostatų taikymo taisyklės.

2.   Nepažeidžiant šio straipsnio 3 dalies ir įstatų 7 straipsnio 3 dalies, bendroji įmonė „Švarus dangus“ darbuotojų atžvilgiu turi įgaliojimus, kurie pagal Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatus suteikti paskiriančiai tarnybai, o pagal kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygas – tarnybai, turinčiai teisę sudaryti sutartis.

3.   Valdyba, pritarus Komisijai, patvirtina būtinas įgyvendinimo priemones, nurodytas Tarnybos nuostatų 110 straipsnyje.

4.   Darbuotojų ištekliai nustatomi bendrosios įmonės „Švarus dangus“ darbuotojų etatų plane, kuris yra įtrauktas į jos metinį biudžetą.

5.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ darbuotojai yra laikinieji tarnautojai ir pagal sutartis dirbantys darbuotojai, įdarbinti nustatytos trukmės laikotarpiui, kurį galima pratęsti ne daugiau nei vieną kartą kitam nustatytos trukmės laikotarpiui. Visas įdarbinimo laikotarpis neviršija septynerių metų ir jokiu būdu neviršija bendrosios įmonės veiklos laikotarpio.

6.   Visas su darbuotojais susijusiais išlaidas padengia bendroji įmonė „Švarus dangus“.

8 straipsnis

Privilegijos ir imunitetai

Bendrajai įmonei „Švarus dangus“ ir jos darbuotojams taikomas Protokolas dėl Europos Bendrijų privilegijų ir imunitetų.

9 straipsnis

Atsakomybė

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ sutartinę atsakomybę reglamentuoja atitinkamos sutartinės nuostatos ir teisė, taikoma konkrečiam susitarimui ar sutarčiai.

2.   Nesutartinės atsakomybės atveju, bendroji įmonė „Švarus dangus“, remdamasi bendraisiais valstybių narių teisės principais, atlygina žalą, kurią padarė jos darbuotojai vykdydami savo pareigas.

3.   Visi bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokėjimai, susiję su 1 ir 2 dalyse nurodyta atsakomybe, bei dėl jos patirtos sąnaudos ir išlaidos laikomos bendrosios įmonės „Švarus dangus“ išlaidomis ir padengiamos naudojant bendrosios įmonės „Švarus dangus“ išteklius.

4.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ prisiima visą atsakomybę už savo įsipareigojimų vykdymą.

10 straipsnis

Teisingumo Teismo jurisdikcija ir taikoma teisė

1.   Teisingumo Teismas turi jurisdikciją:

a)

dėl visų narių ginčų, susijusių su šio reglamento dalyku ir (arba) 4 straipsnyje nurodytais įstatais;

b)

pagal visas arbitražines išlygas, įtrauktas į bendrosios įmonės „Švarus dangus“ sudarytus susitarimus ir sutartis;

c)

dėl ieškinių, pateiktų prieš bendrąją įmonę „Švarus dangus“, įskaitant jos organų sprendimus, Sutarties 230 ir 232 straipsniuose numatytomis sąlygomis;

d)

dėl ginčų, susijusių su kompensacijomis už žalą, kurią padarė bendrosios įmonės „Švarus dangus“ darbuotojai, vykdydami savo pareigas.

2.   Šiame reglamente ar kituose Bendrijos teisės aktuose neaptartais atvejais yra taikoma valstybės, kurioje yra bendrosios įmonės „Švarus dangus“ buveinė, teisė.

11 straipsnis

Ataskaita, vertinimas ir biudžeto įvykdymas

1.   Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai metinę bendrosios įmonės „Švarus dangus“ ataskaitą dėl pasiektos pažangos. Šioje ataskaitoje pateikiama su įgyvendinimu susijusi išsami informacija, įskaitant pateiktų paraiškų skaičių, finansavimui atrinktų paraiškų skaičių, dalyvių, įskaitant MVĮ, rūšį ir šalies statistinius duomenis. Visų pirma šioje metinėje ataskaitoje bus atitinkamai pateikiami technologijų vertinimo padalinio, nurodyto įstatų 8 straipsnio 1 dalyje, įvertinimo rezultatai.

2.   Praėjus trejiems metams nuo šio reglamento priėmimo (tačiau ne vėliau kaip iki 2010 m. gruodžio 31 d.), taigi iki 2013 m. gruodžio 31 d. Komisija atlieka įvertinimą, padedama nepriklausomų ekspertų ir laikydamasi sąlygų, nustatytų po konsultacijų su bendrąja įmone. Šių įvertinimų metu vertinama bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos kokybė ir veiksmingumas bei pažanga siekiant nustatytų tikslų. Komisija pateikia Tarybai tokio įvertinimo išvadas kartu su pastabomis ir, prireikus, pasiūlymais iš dalies pakeisti šį reglamentą, įskaitant galimą ankstyvą bendrosios įmonės likvidavimą.

3.   Ne vėliau kaip per šešis mėnesius po bendrosios įmonės veiklos nutraukimo Komisija, padedama nepriklausomų ekspertų, atlieka galutinį bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įvertinimą. Galutinio įvertinimo rezultatai pateikiami Europos Parlamentui ir Tarybai.

4.   Sprendimą dėl bendrosios įmonės „Švarus dangus“ biudžeto įvykdymo Tarybai rekomendavus priima Europos Parlamentas bendrosios įmonės „Švarus dangus“ finansinėse taisyklėse numatyta tvarka.

12 straipsnis

Narių finansinių interesų apsauga ir kovos su sukčiavimu priemonės

1.   Atlikdama arba pavesdama atlikti tinkamą vidaus ir išorės kontrolę, bendroji įmonė „Švarus dangus“ užtikrina, kad finansiniai jos narių interesai būtų tinkamai apsaugoti.

2.   Pažeidimų atveju bendrosios įmonės nariai pasilieka teisę susigrąžinti nepagrįstai išleistas sumas, įskaitant tolesnių įnašų bendrajai įmonei „Švarus dangus“ sumažinimą ar sustabdymą.

3.   Siekiant kovoti su sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla, taikomas Reglamentas (EB) Nr. 1073/1999.

4.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ atlieka bendrosios įmonės „Švarus dangus“ viešojo finansavimo gavėjų patikrinimus vietoje ir jų finansinį auditą.

5.   Prireikus Komisija ir (arba) Audito Rūmai gali vietoje patikrinti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ lėšų gavėjus ir už finansavimo skyrimą atsakingus asmenis. Tuo tikslu bendroji įmonė „Švarus dangus“ užtikrina, kad jos subsidijų susitarimuose ir sutartyse būtų numatyta Komisijos ir (arba) Audito Rūmų teisė vykdyti tinkamus patikrinimus, o nustačius pažeidimus taikyti atgrasančias ir proporcingas sankcijas.

6.   Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) (10) bendrosios įmonės ir jos darbuotojų atžvilgiu turi tuos pačius įgaliojimus kaip ir Komisijos padalinių atžvilgiu. Nuo jos įsteigimo bendroji įmonė prisijungia prie 1999 m. gegužės 25 d. Tarpinstitucinio Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos susitarimo dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų vidaus tyrimų. Bendroji įmonė „Švarus dangus“ patvirtina būtinas priemones, kurios reikalingos OLAF atliekamiems vidaus tyrimams palengvinti.

13 straipsnis

Konfidencialumas

Nepažeisdama 14 straipsnio, bendroji įmonė „Švarus dangus“ užtikrina saugotinos informacijos, kurios atskleidimas galėtų pakenkti jos narių arba bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos dalyvių interesams, apsaugą.

14 straipsnis

Skaidrumas

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ dokumentams taikomas 2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais (11).

2.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ patvirtina praktines Reglamento (EB) Nr. 1049/2001 įgyvendinimo priemones iki 2008 m. rugpjūčio 7 d.

3.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ priimti sprendimai pagal Reglamento (EB) Nr. 1049/2001 8 straipsnį gali būti skundžiami Ombudsmenui arba Teisingumo Teismui atitinkamai Sutarties 195 ir 230 straipsniuose nustatyta tvarka.

4.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ patvirtina praktines 2006 m. rugsėjo 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1367/2006 dėl Orhuso konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais nuostatų taikymo Bendrijos institucijoms ir organams įgyvendinimo priemones (12) iki 2008 m. rugpjūčio 7 d.

15 straipsnis

Intelektinė nuosavybė

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ priima atskiras mokslinių tyrimų rezultatų apsaugos, naudojimo ir sklaidos taisykles, pagrįstas Reglamento (EB) Nr. 1906/2006 principais, kaip išdėstyta įstatų 23 straipsnyje, užtikrinančias, kad atitinkamais atvejais būtų užtikrinta intelektinės nuosavybės, sukurtos vykdant mokslinių tyrimų veiklą pagal šį reglamentą, apsauga ir kad būtų naudojami ir skleidžiami mokslinių tyrimų rezultatai.

16 straipsnis

Parengiamieji veiksmai

1.   Komisija yra atsakinga už bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsteigimą ir pradinę veiklą iki tol, kol bendroji įmonė turės veiklos pajėgumus savo biudžetui vykdyti . Laikydamasi Bendrijos teisės ji atlieka visus būtinus veiksmus bendradarbiaudama su kitais steigėjais ir dalyvaujant valdybai.

2.   Šiuo tikslu iki tol, kol vykdantysis direktorius pradeda eiti pareigas jį paskyrus valdybai pagal įstatų 7 straipsnio 3 dalies a punktą, Komisija laikinai gali paskirti ribotą skaičių savo pareigūnų, įskaitant vieną pareigūną, kuris atliktų vykdančiojo direktoriaus funkcijas.

3.   Laikinasis vykdantysis direktorius, patvirtinus valdybai, gali leisti atlikti visus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokėjimus, kurie yra padengti jos biudžete numatytais kreditais, ir gali sudaryti sutartis, įskaitant darbo sutartis, po to, kai bus patvirtintas bendrosios įmonės „Švarus dangus“ darbuotojų etatų planas. Leidimus suteikiantis Komisijos pareigūnas gali leisti atlikti visus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokėjimus, kurie yra padengti jos bendrajame biudžete numatytais kreditais.

17 straipsnis

Priimančiosios valstybės parama

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ ir Belgija sudaro susitarimą dėl priėmimo, susijusį su biuro patalpų suteikimu, privilegijomis bei imunitetais ir kita parama, kurią Belgija teiks bendrajai įmonei „Švarus dangus“.

18 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja trečią dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2007 m. gruodžio 20 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

F. NUNES CORREIA


(1)  OL L 412, 2006 12 30, p. 1.

(2)  OL L 400, 2006 12 30, p. 87. Pataisyta redakcija OL L 54, 2007 2 22, p. 30.

(3)  OL L 248, 2002 9 16, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1995/2006 (OL L 390, 2006 12 30, p. 1).

(4)  OL L 391, 2006 12 30, p. 1.

(5)  OL L 56, 1968 3 4, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB, Euratomas) Nr. 337/2007 (OL L 90, 2007 3 30, p. 1).

(6)  OL L 312, 1995 12 23, p. 1.

(7)  OL L 292, 1996 11 15, p. 2.

(8)  OL L 136, 1999 5 31, p. 1.

(9)  OL L 357, 2002 12 31, p. 72.

(10)  1999 m. balandžio 28 d. Komisijos sprendimas (EAPB, Euratomas) Nr. 1999/352/EB dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) įsteigimo (OL L 136, 1999 5 31, p. 20).

(11)  OL L 145, 2001 5 31, p. 43.

(12)  OL L 264, 2006 9 25, p. 13.


I PRIEDAS

BENDROSIOS ĮMONĖS „ŠVARUS DANGUS“ ĮSTATAI

1 straipsnis

Sąvokų apibrėžtys

Šiuose įstatuose vartojamos šios sąvokų apibrėžtys:

a)

asocijuotasis narys – juridinis asmuo, atrinktas po kvietimo teikti prašymus dėl narystės, kuris prisiima įsipareigojimus visam bendrosios įmonės veiklos laikotarpiui ir mažiausiai nustatyta ITPPP biudžeto dalimi;

b)

kvietimai teikti pasiūlymus – atviri konkrečių užduočių konkursai, kurių metu laikantis konkurencijos principo atrenkami partneriai;

c)

kvietimai dalyvauti konkursuose – kvietimai dalyvauti konkrečių užduočių, kurias paskelbia ITPPP lyderiai ir asocijuotieji nariai, subrangos konkursuose;

d)

Integruotųjų technologijų parodomųjų pavyzdžių padalinys (ITPPP) – viena iš šešių technologijų sričių, kurias apima bendroji įmonė „Švarus dangus“;

e)

ITPPP lyderis – vienas iš šešių ITPPP lyderių;

f)

nacionalinės valstybės – valstybės narės ir šalys, prisijungusios prie Septintosios bendrosios programos;

g)

partneris – juridinis asmuo, JTI metu atrinktas atlikti konkrečias užduotis ir nebūtinai įsipareigojęs visam bendrosios įmonės veiklos laikotarpiui;

h)

subrangovas – juridinis asmuo, pagal sutartį atliekantis užduotis ITPPP lyderiui arba asocijuotajam nariui;

i)

Technologijų vertinimo padalinys (TVP) – pagrindinė veikla, nustatyta pagal 8 straipsnio 1 dalį.

2 straipsnis

Užduotys ir veikla

Kad būtų pasiekti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslai, jos pagrindinės užduotys ir veikla yra:

a)

suvienyti ITPPP, skiriant ypatingą dėmesį pažangioms technologijoms ir kuriant natūralaus dydžio parodomuosius pavyzdžius;

b)

telkti ITPPP pastangas, kad būtų gauti esminiai rezultatai, padėsiantys siekti Europos aplinkos apsaugos ir konkurencingumo tikslų;

c)

stiprinti technologinio patvirtinimo procesą, siekiant nustatyti ir pašalinti būsimo gaminių pateikimo į rinką kliūtis;

d)

sutelkti naudotojų reikalavimus, kad investicijos į mokslinius tyrimus ir plėtrą būtų orientuotos į sprendimus, susijusius su eksploatavimu ir tinkamumu pateikti į rinką;

e)

prireikus įgyvendinti reikalingą mokslinių tyrimų ir plėtros veiklą skiriant dotacijas pagal kvietimus teikti pasiūlymus;

f)

teikti finansavimą, kuriuo siekiama suteikti paramą mokslinius tyrimus atliekantiems jos nariams ir kitiems subjektams, atrinktiems laikantis aiškių kriterijų, kuriems pritarė valdyba, paskelbus kvietimus teikti pasiūlymus;

g)

skelbti informaciją apie projektus, įskaitant gavėjų pavadinimus ir kiekvienam gavėjui tenkančią bendrosios įmonės „Švarus dangus“ finansinio įnašo sumą;

h)

prireikus užtikrinti paslaugų ir tiekimo sutarčių sudarymą skelbiant konkursus;

i)

telkti reikalingas viešojo ir privačiojo sektorių lėšas;

j)

vykdyti nacionalinę ir tarptautinę veiklą bendrosios įmonės techninėje srityje, visų pirma su bendrąja įmone SESAR (1);

k)

reguliarių susitikimų metu informuoti nacionalinių valstybių atstovų grupę ir ACARE;

l)

informuoti juridinius asmenis, sudariusius susitarimus dėl dotacijos su bendrąja įmone „Švarus dangus“, apie galimas skolinimosi galimybes iš Europos investicijų banko, visų pirma pasinaudojant rizikos pasidalijimo finansine priemone, sukurta pagal Septintąją bendrąją programą;

m)

skatinti MVĮ dalyvauti jos veikloje laikantis Septintosios bendrosios mokslinių tyrimų programos tikslų; šiuo atžvilgiu bendroji įmonė „Švarus dangus“ nustato atitinkamus kiekybinius tikslus, atitinkančius Septintojoje bendrojoje programoje nustatytus kiekybinius tikslus;

n)

plėtoti glaudų bendradarbiavimą su atitinkamos veiklos vykdytojais Europos (visų pirma Bendrosios programos), nacionaliniu ir tarptautiniu mastu bei užtikrinti jos koordinavimą.

3 straipsnis

Nariai

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ steigėjai yra šie:

a)

Europos bendrija, atstovaujama Komisijos; ir

b)

“pritarus bendrosios įmonės „Švarus dangus įstatams; 12 ITPPP lyderių ir asocijuotieji nariai.

Komisija ir ITPPP lyderiai stebi visą JTI veiklą ir yra atsakingi už visų strateginių sprendimų priėmimą.

Asocijuotieji nariai dalyvauja viename ar keliuose ITPPP ir bendrai priima techninius sprendimus, susijusius su tais ITPPP, ir sąžiningai atitinkama dalimi prisideda prie tų ITPPP visos darbo programos.

Steigėjai – ITPPP lyderiai ir asocijuotieji nariai, nurodyti pirmoje pastraipoje, yra išvardyti II priede.

2.   Visi viešojo ar privačiojo sektorių subjektai, įsisteigę valstybėje narėje ar prie Septintosios bendrosios programos prisijungusioje šalyje, gali teikti prašymą tapti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariais su sąlyga, kad:

a)

kaip ITPPP lyderiai, jie įsipareigoja prisidėti prie išteklių, kurie būtų proporcingi ir atitiktų visą JTI veiklą;

b)

kaip asocijuotųjų narių, jų įsipareigojimai yra proporcingi ITPPP, kuriame jie dalyvauja, biudžetui ir atitinka ITPPP reikalavimus.

3.   1 dalyje minimi nariai steigėjai ir 2 dalyje minimi nauji nariai toliau vadinami „nariais“.

4 straipsnis

Prisijungimas ir narystės pakeitimai

Prisijungimo taisyklės.

Visi viešojo ar privačiojo sektorių juridiniai asmenys, įsisteigę valstybėje narėje ar prie Septintosios bendrosios programos prisijungusioje asocijuotoje šalyje, gali teikti prašymą tapti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariais, jeigu yra įvykdomos toliau nurodytos sąlygos:

juridiniai asmenys, siekiantys tapti ITPPP lyderiais arba asocijuotaisiais nariais, pritaria bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įstatams,

juridiniai asmenys, siekiantys tapti ITPPP lyderiais, įsipareigoja vėliau naudoti juose gautus rezultatus, skirti piniginius įnašus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidoms padengti proporcingai visam jos biudžetui ir skirti įnašus ITPPP, kuriuose jie lyderiauja,

juridiniai asmenys, siekiantys tapti asocijuotaisiais nariais, įsipareigoja skirti nustatyto dydžio piniginius įnašus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ vienam ar keliems ITPPP proporcingai ITPPP biudžetui ir skirti piniginius įnašus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidoms padengti.

Kvietimai tapti asocijuotaisiais nariais skelbiami atsiradus esminių gebėjimų įvairiuose ITPPP poreikiui. Pranešimai apie laisvas vietas skelbiami „Švaraus dangaus“ interneto svetainėje, perduodami per nacionalinių valstybių atstovų grupę ir, prireikus, kitais kanalais.

Valdybos sprendimas.

Kiekvienas prašymas dėl naujos narystės bendrojoje įmonėje „Švarus dangus“ teikiamas tvirtinti valdybai pagal 5 straipsnyje nustatytą tvarką ir perduodamas nacionalinių valstybių atstovų grupei susipažinti.

Valdyba priima sprendimus dėl kito juridinio asmens prisijungimo atsižvelgdama į pareiškėjo svarbą bei galimą pridėtinę vertę siekiant bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslų ir į jo gebėjimą panaudoti sukurtas technologijas. Kiekvieno prašymo dėl naujos narystės atveju Komisija laiku pateikia Tarybai informaciją apie įvertinimą ir, kai taikoma, apie valdybos sprendimą.

3.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narystė gali būti perduota trečiajai šaliai tik su valdybos išankstiniu rašytiniu pritarimu.

Bet kuris narys išskirtinėmis aplinkybėmis ir valdybai bei atitinkamo ITPPP valdymo komitetui [DOS: raštiškai?] pritarus gali pasitraukti iš bendrosios įmonės „Švarus dangus“. Pasitraukęs buvęs narys atleidžiamas nuo visų įsipareigojimų, išskyrus tuos, kuriuos prisiėmė prieš pasitraukdamas pagal su bendrąja įmone „Švarus dangus“ ar kitais nariais laikantis bendrosios įmonės įstatų sudarytas sutartis.

5 straipsnis

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ organai

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ organai yra:

valdyba,

vykdantysis direktorius,

ITPPP valdymo komitetai,

Technologijų vertinimo padalinio valdymo komitetas, ir

bendrasis forumas.

Nacionalinių valstybių atstovų grupė yra bendrosios įmonės „Švarus dangus“ išorės patariamasis organas.

2.   Jei konkreti užduotis nepriskirta nei vienam iš organų, jos vykdymas priklauso valdybos kompetencijai.

3.   Prireikus bendroji įmonė įsteigia patariamąją tarybą, kuri bendrajai įmonei „Švarus dangus“ pataria bei teikia rekomendacijas valdymo, finansų ir techniniais klausimais.

6 straipsnis

Valdyba

1.   Valdyba yra bendrosios įmonės „Švarus dangus“ valdymo organas.

Sudėtis

Valdybą sudaro įvardyti šių šalių atstovai:

a)

Europos bendrija, atstovaujama Komisijos;

b)

ITPPP lyderiai;

c)

po vieną kiekvieno ITPPP asocijuotąjį narį, kaip nustatyta šių įstatų 8 straipsnio 4 dalies f punkte.

Sprendimų priėmimas

Kiekvienas valdybos narys turi po vieną vienodos svarbos balsą.

Valdyba priima sprendimus dviejų trečdalių visų reikalavimus atitinkančių balsų dauguma. Prie reikalavimus atitinkančių balsų priskaičiuojami ir susirinkime nedalyvaujančių narių balsai.

Keičiant biudžeto lėšų paskirstymą ITPPP ir tarp jų, reikia visų susijusių ITPPP lyderių pritarimo.

Pirmininkavimas

a)

Valdyba iš savo atstovų skiria pirmininką ir pirmininko pavaduotoją. Komisijos atstovas negali būti skiriamas šioms pareigoms.

b)

Valdybos pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas renkami vieneriems metams ir gali būti perrenkami dar vieneriems metams.

Posėdžiai

Valdyba susitinka bent du kartus per metus.

Neeiliniai posėdžiai yra šaukiami valdybos primininko, Komisijos arba vykdančiojo direktoriaus prašymu.

Posėdžiai paprastai vyksta bendrosios įmonės „Švarus dangus“ buveinėje.

Vykdantysis direktorius dalyvauja posėdžiuose, jeigu nenusprendžiama kitaip.

Nacionalinių valstybių atstovų grupės pirmininkas turi teisę dalyvauti valdybos posėdžiuose stebėtojo teisėmis .

Vaidmuo ir užduotys

Valdyba visų pirma yra atsakinga už:

a)

strateginių gairių nustatymą ar keitimą;

b)

sutarčių sudarymą, panaikinimą ir (arba) pakeitimus;

c)

bendrosios įmonės „Švarus dangus“ finansinių taisyklių priėmimą pagal šio reglamento 6 straipsnį;

d)

bendrosios įmonės „Švarus dangus“ biudžeto ir metinių finansinių ataskaitų patvirtinimą;

e)

biudžeto lėšų paskirstymo ITPPP pakeitimų priėmimą;

f)

metinių ITPPP darbo programų tvirtinimą;

g)

ITPPP lyderių ir vykdančiojo direktoriaus parengtų metinių ataskaitų tvirtinimą ir mokslinių tyrimų pažangos peržiūrą;

h)

veiksmus prieš įsipareigojimų nevykdančius ITPPP lyderius bei asocijuotuosius narius ir (arba) kompromiso sąlygų siekimą bendrosios įmonės „Švarus dangus“ bei bet kurio iš jos narių ginčuose;

i)

ITPPP vidaus ginčų sprendimą trečiąja instancija;

j)

ginčų tarp ITPPP sprendimą antrąja instancija;

k)

naujų ITPPP lyderių ir asocijuotųjų narių priėmimą, taip pat už jų mažiausių būtinų įsipareigojimų nustatymą;

l)

atrankos procedūras paskelbus kvietimus teikti pasiūlymus ir (arba) dalyvauti konkursuose;

m)

narystės perdavimą;

n)

ginčijamų partnerių atrankos sprendimų peržiūrą ir persvarstymą antrąja instancija;

o)

svarbiausių rezultatų pakeitimų tvirtinimą;

p)

vykdančiojo direktoriaus skyrimą, jo įgaliojimų termino pratęsimą ar jo atleidimą;

q)

vykdančiojo direktoriaus pasiūlymų dėl direkcijos personalo lygių pakeitimo tvirtinimą;

r)

7 straipsnio 4 dalyje išdėstytų vykdančiojo direktoriaus pareigų ir atsakomybės patikslinimą;

s)

bendrosios įmonės „Švarus dangus“ informavimo ir sklaidos strategijos patvirtinimą;

t)

konsultavimosi ir dialogo su visuomene principų patvirtinimą;

u)

žmogiškųjų išteklių įvairovės ir lyčių lygybės politikos skatinimą;

v)

išorinių ryšių strategijos sukūrimą atsižvelgiant į tarptautinę perspektyvą;

w)

įnašų natūra įvertinimo taisykles;

x)

praktinių Reglamento (EB) Nr. 1049/2001 įgyvendinimo priemonių tvirtinimą, kaip nurodyta šio reglamento 14 straipsnio 2 dalyje.

7.   Bendrija turi veto teisę visiems sprendimams, susijusiems su jos finansinių įnašų naudojimu, taip pat sprendimams, susijusiems su bendrosios įmonės likvidavimu, biudžeto lėšų paskirstymo ITPPP bei jų viduje esminiais pakeitimais, ir sprendimams, susijusiems su a, b, c, h, k – o, p, w ir x punktais. Biudžeto pakeitimas pripažįstamas esminiu, jei sudaro 10 % ITPPP (arba technologijų vertinimo padaliniui) skirto biudžeto.

Taisyklės

Valdyba priima išsamias savo darbo tvarkos taisykles.

7 straipsnis

Vykdantysis direktorius

1.   Vykdantysis direktorius yra atsakingas už kasdienį bendrosios įmonės „Švarus dangus“ valdymą ir yra teisinis jos atstovas. Jis yra atskaitingas valdybai.

Vykdantysis direktorius, eidamas savo pareigas, yra visiškai nepriklausomas.

Vykdantysis direktorius darbuotojų atžvilgiu naudojasi šio reglamento 7 straipsnio 2 dalyje nustatytais įgaliojimais.

2.   Vykdančiajam direktoriui užduotis atlikti padeda direkcijos darbuotojai. Direkcijos darbuotojai atlieka visas būtinas pagalbines funkcijas.

Bendrosios įmonės vykdantysis direktorius organizuoja direkcijos darbuotojų atranką ir juos skiria.

Vykdančiojo direktoriaus skyrimas

a)

Vykdantįjį direktorių trejų metų laikotarpiui skiria valdyba Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir kituose periodiniuose leidiniuose bei internete paskelbus kvietimą pareikšti susidomėjimą. Įvertinusi vykdančiojo direktoriaus darbo rezultatus, valdyba jo kadenciją gali vieną kartą pratęsti ne ilgesniam kaip ketverių metų laikotarpiui.

b)

Valdyba gali atleisti vykdantįjį direktorių iš pareigų.

Vykdančiojo direktoriaus vaidmuo ir užduotys

Vykdantysis direktorius visų pirma:

a)

teikia ataskaitas valdybai;

b)

koordinuoja ir prižiūri ITPPP veiklą (per ITPPP koordinavimo posėdžius), rengia technines ir finansines ataskaitas;

c)

prižiūri veiklą integravimo bei sąsajų srityje, rengia posėdžius šiems klausimams peržiūrėti ir jiems pirmininkauja;

d)

pirmininkauja Technologijų vertinimo padalinio valdymo komitetui ir aktyviai stebi ITPPP valdymo komitetų darbą;

e)

stebi ITPPP pažangą siekiant aplinkos apsaugos tikslų, remiantis technologijų vertinimo padalinio įvertinimais;

f)

stebi MVĮ dalyvavimą, kad būtų užtikrinta, jog dalyvauja reikiamas jų skaičius;

g)

rengia kvietimus teikti pasiūlymus ir dalyvauti konkursuose, kurių turinį nurodo atitinkamas ITPPP valdymo komitetas;

h)

pirmąja instancija įgyvendina peržiūros procesą ginčijamų partnerių atrankos sprendimų atveju;

i)

sprendžia ITPPP vidaus ginčus antrąja instancija;

j)

sprendžia ginčus tarp ITPPP pirmąja instancija;

k)

tikrina iš ITPPP lyderių ir asocijuotųjų narių gaunamus finansinius įnašus, tikrina išlaidas jas lygindamas su planais ir kasmet peržiūri finansinius įnašus;

l)

rengia metinius biudžetus, juos vykdo ir atstovauja bendrajai įmonei „Švarus dangus“ metinio biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūroje;

m)

teikia valdybai ir Komisijai technines ir finansines ataskaitas;

n)

kartu su valdybos pirmininku rengia valdybos posėdžių darbotvarkę;

o)

dalyvauja nacionalinių valstybių atstovų grupės ir ACARE posėdžiuose kartu su Komisija ir teikia ataskaitas apie „Švaraus dangaus“ veiklos būklę, įskaitant MVĮ klausimus;

p)

tvarko bendrosios įmonės „Švarus dangus“ informavimo ir viešųjų ryšių aspektus, įskaitant pristatymui ir sklaidai skirtų renginių organizavimą;

q)

organizuoja diskusijas su naudotojais ir atitinkamomis interesų grupėmis;

r)

prižiūri kvietimų teikti pasiūlymus vertinimą ir atrankos procesą;

s)

teikia ataskaitas apie kvietimų teikti pasiūlymus ir dalyvauti konkursuose rezultatus.

8 straipsnis

ITPPP valdymo komitetai

Įsteigimas

ITPPP valdymo komitetus kiekviename iš šešių ITPPP steigia valdyba. Įsteigiami šie ITPPP:

a)

pažangaus fiksuoto sparno orlaivio;

b)

ekologiško regioninio orlaivio;

c)

ekologiško sraigtasparnio;

d)

ekologiškų eksploatavimo sistemų;

e)

ekologiško ir tvaraus variklio;

f)

ekologinio dizaino.

Nepriklausomas technologijų vertinimo padalinys įsteigiamas visam „Švaraus dangaus“ veiklos laikotarpiui. Jo užduotys yra šios:

a)

vertinti atskirų ITPPP sukurtų technologijų rezultatų poveikį aplinkai;

b)

teikti rekomendacijas ITPPP dėl „Švaraus dangaus“ veiklos optimizavimo aplinkos apsaugos atžvilgiu;

c)

per vykdantįjį direktorių reguliariai informuoti Komisiją ir nacionalinių valstybių atstovų grupę apie ITPPP sukurtų technologijų rezultatų poveikį aplinkai.

Valdyba priima sprendimus dėl technologijų vertinimo padalinio valdymo komiteto sudėties ir įsteigimo.

Sudėtis

Kiekvieną ITPPP valdymo komitetą sudaro:

a)

pirmininkas – pagrindinis ITPPP lyderio (-ų) atstovas;

b)

kiekvieno ITPPP asocijuotojo nario ir kitų dalyvaujančių ITPPP lyderių atstovai;

c)

vykdantysis direktorius ir už ITPPP atsakingas pareigūnas;

d)

prireikus ir (arba) bendrosios įmonės „Švarus dangus“ vykdančiojo direktoriaus prašymu – Komisijos atstovas stebėtojo teisėmis;

e)

kitų ITPPP lyderiai, suinteresuoti to padalinio rezultatais, gavę kvietimą.

Posėdžiai

Kiekvienas ITPPP valdymo komitetas į posėdį renkasi ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.

Neeiliniai posėdžiai šaukiami atitinkamo ITPPP valdymo komiteto pirmininko arba vykdančiojo direktoriaus prašymu.

Atsakomybė

Kiekvieno ITPPP valdymo komitetas yra atsakingas už:

a)

vadovavimą vykdant savo ITPPP technines užduotis ir jų stebėseną bei sprendimų priėmimą bendrosios įmonės „Švarus dangus“ vardu visais tam padaliniui rūpimais techniniais klausimais;

b)

ITPPP išsamių metinių darbo programų sudarymą;

c)

kvietimų teikti pasiūlymus turinio nustatymą;

d)

išorės partnerių atranką pasitelkiant nepriklausomus ekspertus;

e)

kvietimų dalyvauti konkurse turinio nustatymą bendradarbiaujant su atitinkamu nariu;

f)

asocijuotųjų narių atstovavimo valdyboje rotacijos tvarkos nustatymą; sprendimą šiuo klausimu priima tik asocijuotieji nariai, ITPPP lyderiai neturi balso teisės;

g)

ITPPP vidaus ginčų sprendimą;

h)

biudžeto lėšų paskirstymo jo ITPPP pakeitimus pagal 6 straipsnio 3 dalį.

Balsavimas

Kiekvieno ITPPP valdymo komitetas priima sprendimus paprasta balsų dauguma; balsų svoris priklauso nuo kiekvieno valdymo komiteto nario finansinio įsipareigojimo ITPPP. ITPPP lyderiai turi veto teisę visų ITPPP, kuriems jie priklauso, valdymo komiteto sprendimų atžvilgiu.

Taisyklės

Kiekvieno ITPPP valdymo komitetas priima savo darbo tvarkos taisykles, atsižvelgdamas į visiems ITPPP taikomą modelį, ir į jas įtraukia išsamias nuostatas, nustatančias ITPPP lyderių teises ir pareigas, taip pat veto teisę.

9 straipsnis

Bendrasis forumas

1.   Bendrasis forumas yra bendrosios įmonės „Švarus dangus“ patariamasis organas.

Bendrąjį forumą sudaro:

a)

po vieną kiekvieno bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nario atstovą;

b)

po vieną kiekvieno partnerio atstovą.

Posėdžiai

Bendrasis forumas renkasi ne rečiau kaip kartą per metus.

Neeiliniai posėdžiai šaukiami, kai to prašo ne mažiau kaip 30 % bendrojo forumo narių.

Posėdžiai paprastai vyksta Briuselyje.

Vaidmenys

Bendrasis forumas:

a)

informuojamas apie bendrosios įmonės „Švarus dangus“ esamą padėtį;

b)

informuojamas apie metinį biudžetą ir gauna metines bei finansines ataskaitas;

c)

valdybai ir vykdančiajam direktoriui teikia rekomendacijas ir formuluoja techninius, valdymo ir finansinius klausimus dviejų trečdalių balsų dauguma.

Taisyklės

Bendrasis forumas priima savo darbo tvarkos taisykles.

10 straipsnis

Nacionalinių valstybių atstovų grupė

Sudėtis

Nacionalinių valstybių atstovų grupę sudaro po vieną kiekvienos valstybės narės ir kiekvienos kitos prie bendrosios programos prisijungusios šalies atstovą. Ji renka pirmininką iš savo narių.

Vaidmuo ir užduotys

Nacionalinių valstybių atstovų grupė bendrojoje įmonėje atlieka patariamąjį vaidmenį. Visų pirma ji nagrinėja informaciją ir teikia nuomonę šiais klausimais:

a)

bendrosios įmonės „Švarus dangus“ programos pažangos;

b)

atitikties tikslams ir jų laikymosi;

c)

strateginių gairių atnaujinimo;

d)

ryšių su bendrai vykdomais bendrosios programos moksliniai tyrimais;

e)

kvietimų teikti pasiūlymus ir dalyvauti konkursuose rezultatų ir planavimo;

f)

MVĮ dalyvavimo;

g)

naujų prašymų, prisijungimo ir narystės pakeitimų.

Ji taip pat teikia informaciją bendrajai įmonei šiais klausimais:

a)

bendrosios įmonės veiklos padėties ir bendrosios įmonės bei atitinkamų nacionalinių mokslinių tyrimų programų sąsajų ir galimų bendradarbiavimo sričių nustatymo;

b)

konkrečių priemonių, kurių imamasi nacionaliniu lygiu, susijusių su sklaidai skirtais renginiais, tam tikrai temai skirtais techniniais seminarais ir informavimo veikla.

Nacionalinių valstybių atstovų grupė savo iniciatyva gali pateikti rekomendacijas bendrajai įmonei „Švarus dangus“ techniniais, valdymo ir finansų klausimais, ypač jei jie turi poveikio nacionaliniams interesams. Bendroji įmonė „Švarus dangus“ informuoja nacionalinių valstybių atstovų grupę apie veiksmus, kurių ji ėmėsi atsižvelgdama į tokias rekomendacijas .

3.   Nacionalinių valstybių atstovų grupė renkasi į posėdžius ne rečiau kaip du kartus per metus, o jos posėdžius sušaukia bendroji įmonė. Neeiliniai posėdžiai gali būti šaukiami siekiant spręsti konkrečius ypatingos svarbos bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos klausimus. Šiuos posėdžius sušaukia bendroji įmonė savo iniciatyva arba nacionalinių valstybių atstovų grupės prašymu.

Vykdantysis direktorius ir valdybos pirmininkas ir (arba) jų atstovai dalyvauja posėdžiuose.

Nacionalinių valstybių atstovų grupė priima savo darbo tvarkos taisykles.

11 straipsnis

Vidaus audito funkcija

Pagal Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 3 dalį Komisijos vidaus auditoriui patikėtos funkcijos atliekamos valdybos atsakomybe; valdyba priima atitinkamą nuostatą atsižvelgdama į bendrosios įmonės „Švarus dangus“ dydį ir apimtį.

12 straipsnis

Finansavimo šaltiniai

1.   Visi bendrosios įmonės „Švarus dangus“ ištekliai yra skirti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ tikslams įgyvendinti.

2.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ išteklius sudaro jos narių ir jų dalyvaujančių filialų įnašai. Dalyvaujantis filialas yra juridinis asmuo, kuris:

a)

tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso ITPPP lyderiui ar asocijuotajam nariui arba yra jo kontroliuojamas, jam priklauso ITPPP lyderis ar asocijuotasis narys arba jį kontroliuoja; ir

b)

Bendrijos valstybėje narėje ar prie Komisijos Septintosios bendrosios mokslinių tyrimų programos prisijungusioje šalyje yra įregistruotas kaip juridinis asmuo, ten yra jo buveinė ir jam taikomi tos valstybės įstatymai; ir

c)

dalyvauja atitinkamo ITPPP lyderio ar asocijuotojo nario veikloje pagal „Švaraus dangaus“ darbo programą.

3.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidoms padengti įnašus lygiomis dalimis skiria Bendrija, kuri padengia 50 % visų išlaidų, ir likusieji nariai, kurie įnašais grynaisiais pinigais padengia likusius 50 % išlaidų. Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidos neturi viršyti 13 straipsnyje nurodytų narių ir partnerių 3 % visų įnašų grynaisiais pinigais ir įnašų natūra. Jeigu Bendrijos įnašo dalis yra nepanaudojama, ją galima panaudoti mokslinių tyrimų veiklai, nurodytai 13 straipsnyje.

4.   Visi ištekliai įtraukiami į metinį biudžetą.

5.   Metinis Bendrijos finansinis įnašas bendrajai įmonei „Švarus dangus“ mokamas patikrinus kitų narių vykdomą veiklą.

6.   Jeigu kuris nors bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narys ar dalyvaujantis filialas nesilaiko įsipareigojimų mokėti sutartą įnašą, valdyba nusprendžia:

įsipareigojimų nevykdančio nario atveju: ar likusieji nariai turėtų panaikinti įsipareigojimų nevykdančio nario narystę, ar reikėtų imtis kitų priemonių, kol jis įvykdys savo įsipareigojimus, arba

įsipareigojimų nevykdančio dalyvaujančio filialo atveju: ar likusieji nariai turėtų nutraukti įsipareigojimų nevykdančio filialo dalyvavimą, ar reikėtų imtis kitų priemonių, kol jis įvykdys savo įsipareigojimus.

7.   Bendrajai įmonei „Švarus dangus“ priklauso visas jos sukurtas ar jai perduotas materialusis turtas. ITPPP ir kitas materialusis bei nematerialusis „Švaraus dangaus“ mokslinių tyrimų ir plėtros programos turtas yra jį sukūrusių narių ir (arba) partnerių nuosavybė.

13 straipsnis

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ vykdomai veiklai skirti įnašai

1.   Siekdami remti veiklą, kurią vykdys bendroji įmonė „Švarus dangus“, kiti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariai teikia Bendrijos įnašui lygiaverčius išteklius. Tai apima jų įnašus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidoms padengti.

2.   Bendrijos įnašas bus paskirstytas taip:

a)

ne daugiau kaip 400 mln. EUR skiriama ITPPP lyderiams ir ne daugiau kaip 200 mln. EUR – asocijuotiesiems nariams (2). ITPPP lyderių ir asocijuotųjų narių įnašą sudarys ne mažesni nei Bendrijos įnašas ištekliai;

b)

mažiausiai 200 mln. EUR skiriama partneriams, išrinktiems skelbiant konkurencingus kvietimus teikti pasiūlymus. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas siekiant užtikrinti tinkamą MVĮ dalyvavimą. Bendrijos finansinis įnašas turi atitikti visų finansavimo reikalavimus atitinkančių išlaidų viršutinę finansavimo ribą, kuri nustatyta Septintosios bendrosios programos dalyvavimo taisyklėse.

Jeigu paskelbus kvietimą teikti pasiūlymus niekas jų nepateikia arba laimėtojas nepaskiriamas, nariai įgyvendina atitinkamas užduotis patys.

Kad išlaidas, patirtas įgyvendinant mokslinių tyrimų veiklą, būtų galima laikyti Bendrijos finansavimo reikalavimus atitinkančiomis išlaidomis, į jas neturi būti įtrauktas pridėtinės vertės mokestis.

3.   Preliminariai Bendrijos įnašas įvairioms mokslinių tyrimų veiklos sritims buvo paskirstytas taip (3):

a)

24 % pažangaus fiksuoto sparno ITPPP;

b)

11 % ekologiško regioninio orlaivio ITPPP;

c)

10 % ekologiško sraigtasparnio ITPPP;

d)

27 % tvarių ir ekologiškų variklių ITPPP;

e)

19 % ekologiškų eksploatavimo sistemų ITPPP;

f)

7 % ekologinio dizaino ITPPP;

g)

2 % technologijų vertinimo padaliniui.

Bus nustatyta išsami išteklių paskirstymo įvairiems darbams ir bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariams schema. Išsamią paskirstymo schemą patvirtins valdyba. Šį procesą prižiūrės Komisija; bus vadovaujamasi vienodo požiūrio į narius principu.

4.   Siekdama įgyvendinti „Švaraus dangaus“ programą bendroji įmonė „Švarus dangus“ gali skirti dotacijas savo nariams ir, laikydamasi valdybos patvirtintų atvirų kriterijų, – partneriams ir kitiems subjektams jų mokslinių tyrimų veiklai vykdyti.

5.   Galima įnešti įnašus natūra, išskyrus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos išlaidoms padengti skirtus įnašus. Jie galimi nustačius jų vertę ir panaudojimo bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veikloje tinkamumą ir jeigu tam pritaria valdyba. Išsamią įnašų natūra vertės nustatymo tvarką nustatys ir ją tvirtins valdyba. Ji bus grindžiama šiais principais:

a)

bendrasis metodas grindžiamas Septintosios bendrosios programos principais, kai projektams skirti įnašai natūra vertinami peržiūros etape;

b)

taikomos įmonės „Švarus dangus“ finansinės taisyklės;

c)

patikrinimą vykdys nepriklausomas auditorius.

6.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ registruoja kitų narių įnašus.

14 straipsnis

Finansiniai įsipareigojimai

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ finansiniai įsipareigojimai neviršija jos turimų finansinių išteklių arba jos biudžetui įsipareigotų skirti išteklių sumos.

15 straipsnis

Finansinės pajamos

Išskyrus bendrosios įmonės „Švarus dangus“ likvidavimo atvejį pagal 25 straipsnį, bet koks pajamų, palyginti su išlaidomis, perteklius bendrosios įmonės „Švarus dangus“ nariams nemokamas.

16 straipsnis

Finansiniai metai

Finansiniai metai atitinka kalendorinius metus.

17 straipsnis

Biudžeto vykdymas

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ biudžetą vykdo vykdantysis direktorius.

18 straipsnis

Finansinės ataskaitos

1.   Kasmet vykdantysis direktorius valdybai pateikia preliminarų metinio biudžeto plano projektą, kuriame yra metinių išlaidų prognozė ateinantiems dvejiems metams ir darbuotojų etatų planas. Numatomos pirmųjų iš šių dvejų metų pajamos ir išlaidos šioje prognozėje yra nurodytos išsamiai, atsižvelgiant į visų narių vidaus biudžeto procedūrą, susijusią su jų finansiniais įnašais, skirtais bendrajai įmonei „Švarus dangus“. Vykdantysis direktorius pateikia valdybai visą šiuo tikslu reikalingą papildomą informaciją.

2.   Valdybos nariai vykdančiajam direktoriui pateikia savo pastabas dėl preliminaraus metinio biudžeto plano projekto, visų pirma dėl ateinančių metų pajamų ir išlaidų sąmatų.

3.   Atsižvelgdamas į gautas valdybos narių pastabas, vykdantysis direktorius parengia kitų metų metinio biudžeto plano projektą ir pateikia jį valdybai tvirtinti.

4.   Konkrečių metų metinį biudžeto planą ir metinį įgyvendinimo planą bendrosios įmonės „Švarus dangus“ valdyba patvirtina iki prieš tai einančių metų pabaigos.

5.   Per du mėnesius nuo kiekvienų finansinių metų pabaigos vykdantysis direktorius pateikia valdybai tvirtinti praėjusių metų metinę finansinę atskaitomybę ir balansą. Praėjusių metų metinė atskaitomybė ir balansas pateikiami Audito Rūmams ir Komisijai.

19 straipsnis

Planavimas ir ataskaitų teikimas

1.   Metinėje ataskaitoje pateikiama kiekvienais kalendoriniais metais bendrosios įmonės „Švarus dangus“ pasiekta pažanga, visų pirma susijusi su tų metų metiniu įgyvendinimo planu. Vykdantysis direktorius pateikia metinę ataskaitą kartu su metine atskaitomybe ir balansu. Šioje metinėje ataskaitoje pateikiama informacija apie MVĮ dalyvavimą bendrosios įmonės „Švarus dangus“ mokslinių tyrimų ir plėtros veikloje.

2.   Metiniame įgyvendinimo plane nurodomas visos bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos vykdymo planas konkrečiais metais, įskaitant suplanuotus kvietimus teikti pasiūlymus ir veiksmus, kurie turėtų būti įgyvendinti vykdant konkursus. Vykdantysis direktorius valdybai pateikia metinį įgyvendinimo planą kartu su metiniu biudžeto planu. Valdybai patvirtinus metinį įgyvendinimo planą, parengiama paskelbti tinkama jo redakcija.

3.   Metinėje darbo programoje nurodoma kvietimų teikti pasiūlymus, kurių reikia mokslinių tyrimų darbotvarkei įgyvendinti, apimtis ir biudžetas konkrečiais metais.

20 straipsnis

Paslaugų ir tiekimo sutartys

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ nustato visas tinkamas procedūras ir mechanizmus, skirtus įgyvendinti, prižiūrėti ir kontroliuoti paslaugų ir tiekimo sutartis, sudarytas, kai to reikia bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklai vykdyti.

21 straipsnis

Narių atsakomybė, draudimas

1.   Nariai nėra atsakingi už bendrosios įmonės „Švarus dangus“ skolas.

2.   Bendroji įmonė „Švarus dangus“ sudaro tinkamą draudimo sutartį ir moka draudimo įnašus.

22 straipsnis

Interesų konfliktas

Bendroji įmonė „Švarus dangus“ vykdydama savo veiklą vengia bet kokio interesų konflikto.

Nariai, dalyvaujantys nustatant darbus, dėl kurių skelbiamas kvietimas teikti pasiūlymus ar dalyvauti konkurse, negali dalyvauti vykdant tuos darbus.

23 straipsnis

Intelektinės nuosavybės politika

1.   Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ intelektinės nuosavybės politika įtraukiama į bendrosios įmonės „Švarus dangus“ sudaromus susitarimus dėl dotacijos.

2.   Šios politikos tikslas – skatinti žinių kūrimą ir jų taikymą, teisingai suteikti teises į intelektinę nuosavybę, atlyginti už sukurtas naujoves ir siekti, kad kvietimuose teikti pasiūlymus dalyvautų kuo daugiau viešojo ir privačiojo sektorių subjektų su sąlyga, kad jie pasirašys su bendrąja įmone „Švarus dangus“ susitarimą dėl dotacijos.

3.   Intelektinės nuosavybės politikoje vadovaujamasi principu, kad visi su bendrąja įmone „Švarus dangus“ susitarimą dėl dotacijos sudarę juridiniai asmenys išlieka savininkai:

a)

informacijos, kurią turi dalyviai iki susitarimo dėl dotacijos sudarymo, taip pat su ta informacija susijusių autorių teisių ir kitų intelektinės nuosavybės teisių, kurios buvo taikomos iki susitarimo dėl dotacijos sudarymo ir kurių reikia projektui vykdyti ar projekto pirminėms žinioms naudoti (toliau – pirminės žinios);

b)

atitinkamo projekto metu sukurtų saugomų arba nesaugomų rezultatų, įskaitant informaciją; tokie rezultatai apima teises, susijusias su autorių teisėmis, pramoninio dizaino teisėmis, patentų teisėmis ar panašiomis apsaugos formomis (toliau – naujos žinios). Bendrai sukurtos naujos žinios priklauso visiems jas sukūrusiems dalyviams, jeigu neįmanoma nustatyti jų atitinkamo įnašo jas kuriant. Jeigu nesusitarta kitaip, kiekvienam bendrasavininkiui suteikiama teisė tokias bendrai sukurtas naujas žinias naudoti be mokesčio savo versle ir būsimuosiuose moksliniuose tyrimuose.

Naujų žinių kūrėjai imasi reikiamų priemonių joms apsaugoti, visų pirma patento forma. Jeigu tokių priemonių nesiima kūrėjas ar kiti ITPPP dalyviai, kūrėjui sutikus pati bendroji įmonė per ITPPP valdymo komitetą gali kreiptis dėl apsaugos.

4.   Susitarimuose dėl dotacijos yra nustatomos su bendrąja įmone „Švarus dangus“ susitarimus dėl dotacijos sudariusiems juridiniams asmenims taikomos sąlygos, susijusios su naudojimosi teisėmis ir licencijomis, kiek tai susiję su pirminėmis ir naujomis žiniomis, kurių reikia projektams baigti, naujas žinias naudoti moksliniams tyrimams, o pirmines žinias – naujoms žinioms panaudoti mokslinių tyrimų tikslais.

5.   Atsižvelgiant į atitinkamus įsipareigojimus dėl konfidencialumo, su bendrąja įmone „Švarus dangus“ susitarimą dėl dotacijos sudarę juridiniai asmenys skelbia su naujomis žiniomis susijusią informaciją ir skleidžia naujas žinias, laikydamiesi susitarime dėl dotacijos nustatytų sąlygų.

24 straipsnis

Įstatų pakeitimai

1.   Bet kuris bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narys gali teikti valdybai iniciatyvą dėl šių įstatų pakeitimo.

2.   1 dalyje nurodytos iniciatyvos, kurias patvirtina valdyba, pakeitimų projekto forma pateikiamos Komisijai, kuri prireikus jas priima.

3.   Tačiau pakeitimai, kuriais daromas poveikis esminėms šių įstatų nuostatoms, visų pirma 3, 4, 6, 7, 12, 13, 21, 24, ir 25 straipsniams, priimami laikantis Sutarties 172 straipsnio.

25 straipsnis

Likvidavimas

1.   Pasibaigus šio reglamento 1 straipsnio 1 dalyje numatytam laikotarpiui arba pakeitus šį reglamentą pagal jo 11 straipsnio 2 dalį, bendroji įmonė „Švarus dangus“ likviduojama.

2.   Siekdama įvykdyti bendrosios įmonės „Švarus dangus“ likvidavimo procedūrą, valdyba paskiria vieną ar daugiau likvidatorių, kurie vykdo valdybos sprendimus.

3.   Likviduojama bendroji įmonė „Švarus dangus“ grąžina priimančiajai valstybei visus materialius paramai skirtus daiktus, kuriuos priimančioji valstybė suteikė pagal susitarimo dėl priėmimo nuostatas.

4.   Grąžinus materialųjį turtą, kaip numatyta 3 dalyje, kitas turtas naudojamas bendrosios įmonės „Švarus dangus“ įsipareigojimams ir jos likvidavimo išlaidoms padengti. Bet koks likvidavimo metu turimas perteklius paskirstomas esamiems nariams proporcingai jų visam faktiniam įnašui į bendrąją įmonę „Švarus dangus“. Bendrijai paskirtas perteklius grąžinamas į Komisijos biudžetą.

5.   Likęs turtas paskirstomas likvidavimo metu esamiems nariams proporcingai jų visam faktiniam įnašui į bendrąją įmonę „Švarus dangus“.

6.   Siekiant užtikrinti, kad būtų tinkamai valdomi visi susitarimai dėl dotacijos ir visos paslaugų ir tiekimo sutartys, jeigu tų susitarimų ar sutarčių pabaigos terminas ilgesnis nei bendrosios įmonės „Švarus dangus“ veiklos terminas, yra nustatoma ad hoc procedūra.


(1)  OL L 64, 2007 3 2, p. 1.

(2)  Šis išlaidų paskirstymas atitinka įprastai taikomą paskirstymą mokslinių tyrimų ir plėtros projektams aeronautikos srityje, kai didžiąją dalį darbų ir investicijų rizikos prisiima pagrindiniai integratoriai.

(3)  Taip paskirstyta todėl, kad buvo taikomas „iš apačios į viršų“ metodas, kai atskirų ITPPP ir technologijų vertinimo padalinio biudžeto poreikiai siejami su jų techniniais tikslais.


II PRIEDAS

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ steigėjai  (1)

A.   ITPPP LYDERIAI:

Agusta Westland

Airbus

Filialai: Airbus France SAS, Airbus Deutschland GmbH, Airbus Espana SL, Airbus UK Limited

Alenia

Filialai: Alenia Aermacchi SpA, Alenia SIA SpA

Dassault Aviation

EADS-CASA

Eurocopter

Filialai: Eurocopter Deutschland GmbH

Fraunhofer Gesellschaft

Liebherr

Filialai: Liebherr-Aerospace Toulouse S.A.S., Liebherr-Elektronik GmbH

Thales

Filialai: Thales ATM, Thales Systèmes Aéroportés, Thales Avionics Electrical System, Thales Communication, Thales Air Systems Division UK

Rolls-Royce

Filialai: Rolls-Royce Deutschland GmbH

SAAB

Safran

Filialai: Snecma, Turbomeca, Hispano Suiza, Aircelle, Techspace Aero, Snecma Propulsion Solide, Microturbo, Technofan, Sofrance, Messier Dowty, Messier Bugatti, Labinal, Sagem Sécurité Défense, Snecma Services, SMA

B.   ASOCIJUOTIEJI NARIAI

Bendrosios įmonės „Švarus dangus“ narystė. Steigėjai

Organizacija

Nacionalinė valstybė

Grupė (-s)

Vaidmuo

Tipas

Fiber Optic Sensors & Sensing Syst.

Belgija

IGOR

 

MVĮ

KU Leuven

Belgija

IGOR

 

Uni.

LMS International

Belgija

IGOR

 

Pram.

Micromega Dynamics

Belgija

IGOR

 

MVĮ

ReFiber ApS

Danija

RUAG

 

MVĮ

Dassault Aviation

Prancūzija

 

ITPPP lyderis

Pram.

EADS-CCR

Prancūzija

 

 

Moksl. tyr. centr.

InterAC

Prancūzija

IGOR

 

MVĮ

ONERA

Prancūzija

 

 

Moksl. tyr. centr.

Safran

Prancūzija

 

ITPPP lyderis

Pram.

Thales avionics

Prancūzija

 

ITPPP lyderis

Pram.

Zodiac-ECE/IN

Prancūzija

 

 

Pram.

Airbus

Prancūzija/Vokietija

 

ITPPP lyderis

Pram.

EADS IW

Prancūzija/Vokietija

 

 

Pram.

Eurocopter

Prancūzija/Vokietija

 

ITPPP lyderis

Pram.

Akustik Technolgie Göttingen

Vokietija

IGOR

 

MVĮ

DIEHL Aerospace

Vokietija

 

 

Pram.

DLR

Vokietija

 

 

Moksl. tyr. centr.

EADS-CRC

Vokietija

 

 

Moksl. tyr. centr.

Fraunhofer GhF

Vokietija

 

ITPPP lyderis

Moksl. tyr. centr.

HADEG Recycling GmbH

Vokietija

RUAG

 

MVĮ

Liebherr Aerospace

Vokietija

 

ITPPP lyderis

Pram.

MTU Aero Engines

Vokietija

 

 

Pram.

TU Hamburg-Harburg

Vokietija

RUAG

 

Uni.

HAI

Graikija

 

 

Pram.

IAI

Izraelis

 

 

Pram.

AEROSOFT

Italija

 

 

MVĮ

Alenia Aeronautica

Italija

 

ITPPP lyderis

Pram.

Avio S.p.A.

Italija

 

 

Pram.

CIRA

Italija

CIRA

 

Moksl. tyr. centr.

CNR

Italija

Airgreen

 

Moksl. tyr. centr.

CSM

Italija

Airgreen

 

Moksl. tyr. centr.

DEMA

Italija

CIRA

 

MVĮ

FOXBIT

Italija

Airgreen

 

MVĮ

Galileo Avionica

Italija

 

 

Pram.

IMAST

Italija

Airgreen

 

Moksl. tyr. centr.

PIAGGIO

Italija

Airgreen

 

Pram.

Politech. Torino

Italija

Airgreen

 

Uni.

POLO DELLE S.& T. NAPOLI

Italija

Airgreen

 

Uni.

SELEX S.I.

Italija

 

 

Pram.

SICAMB

Italija

Airgreen

 

MVĮ

Univ. Bologna/Forlì

Italija

Airgreen

 

Uni.

Univ. Piemonte

Italija

Airgreen

 

Uni.

Univ. Pisa

Italija

Airgreen

 

Uni.

Univ. Torino

Italija

Airgreen

 

Uni.

ATR

Italija/Prancūzija

 

 

Pram.

Agusta Westland

Italija/Jungtinė Karalystė

 

ITPPP lyderis

Pram.

ELSIS

Lietuva

CIRA

 

MVĮ

University of Malta

Malta

GSAF

 

Uni.

ADSE

Nyderlandai

 

 

MVĮ

Aeronamic

Nyderlandai

GSAF

 

MVĮ

Airborne Composite

Nyderlandai

IGOR

 

MVĮ

Axxiflex

Nyderlandai

 

 

MVĮ

CCM

Nyderlandai

GSAF

 

Pram.

DNW

Nyderlandai

IGOR

 

Moksl. tyr. centr.

Eurocarbon

Nyderlandai

IGOR

 

Pram.

HAN University

Nyderlandai

IGOR

 

Uni.

MicroFlown Technologies

Nyderlandai

IGOR, NL

 

MVĮ

NLR

Nyderlandai

IGOR, NL, GSAF

 

Moksl. tyr. centr.

Sergem

Nyderlandai

 

 

MVĮ

STORK aerospace

Nyderlandai

NL

 

Pram.

Ten Cate Advances Composites

Nyderlandai

IGOR

 

Pram.

TNO

Nyderlandai

NL

 

Moksl. tyr. centr.

TU Delft

Nyderlandai

IGOR, NL, GSAF

 

Uni.

Uni. Twente

Nyderlandai

IGOR, NL

 

Uni.

PZL-Świdnik

Lenkija

 

 

Pram.

INCAS

Rumunija

CIRA

 

Moksl. tyr. centr.

Aerostar

Rumunija

CIRA

 

Pram.

Avioane Craiova

Rumunija

CIRA

 

Pram.

STRAERO

Rumunija

CIRA

 

Moksl. tyr. centr.

ANOTEC

Ispanija

IGOR

 

MVĮ

EADS Casa

Ispanija

 

ITPPP lyderis

Pram.

ITP

Ispanija

 

 

Pram.

Saab

Švedija

 

ITPPP lyderis

Pram.

Volvo Aero Corporation

Švedija

 

 

Pram.

EPFL Ecole Polytechnique Lausanne

Šveicarija

RUAG

 

Uni.

ETH Zurich

Šveicarija

RUAG

 

Uni.

Huntsman Advanced Materials

Šveicarija

RUAG

 

Pram.

Icotec AG

Šveicarija

RUAG

 

MVĮ

RUAG Aerospace

Šveicarija

RUAG

 

Pram.

University Applied Sciences NW Switzerland

Šveicarija

RUAG

 

Uni.

Advanced Composites Group (ACG)

Jungtinė Karalystė

RUAG

 

MVĮ

Nottingham University

Jungtinė Karalystė

 

 

Uni.

QinetiQ

Jungtinė Karalystė

 

 

Moksl. tyr. centr.

Rolls-Royce

Jungtinė Karalystė

 

ITPPP lyderis

Pram.

University of Cranfield

Jungtinė Karalystė

GSAF

 

Uni.


(1)  Taip pat Bendrija ir laikantis įstatų 3 straipsnio 1 dalies.