26.4.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 114/90


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2008 m. balandžio 21 d.

kuriuo reikalaujama, kad valstybės narės užtikrintų, jog ant į rinką pateikiamų arba rinkai tiekiamų magnetinių žaislų būtų nurodytas įspėjimas dėl jų keliamo pavojaus sveikatai ir saugai

(pranešta dokumentu Nr. C(2008) 1484)

(Tekstas svarbus EEE)

(2008/329/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2001 m. gruodžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos (1), ypač į jos 13 straipsnį,

pasikonsultavusi su valstybėmis narėmis,

kadangi:

(1)

Pagal Direktyvą 2001/95/EB ir 1988 m. gegužės 3 d. Tarybos direktyvą 88/378/EEB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su žaislų sauga, suderinimo (2), su pakeitimais, padarytais Tarybos direktyva 93/68/EEB (3), gamintojai privalo pateikti į rinką tiktai saugius žaislus.

(2)

Direktyva 88/378/EEB nustatyti esminiai saugos reikalavimai, kuriuos privalo atitikti žaislai, kad būtų užtikrinti šios direktyvos saugos tikslai. Be to, direktyvoje nustatyta, kad norint palengvinti atitikties esminiams saugos reikalavimams įrodymą, Europos žaislų projektavimo ir sudėties standartus turėtų parengti standartizacijos įstaigos. Magnetų keliamas pavojus šiuo metu reglamentuojamas Direktyvos 88/378/EEB esminiais saugos reikalavimais, tačiau konkrečių saugos reikalavimų dėl magnetų keliamo pavojaus nėra nustatyta.

(3)

Europos standartizacijos komitetas priėmė darnųjį standartą EN 71-1:2005 „Žaislų sauga. 1 dalis. Mechaninės ir fizikinės savybės“, kuris yra konsoliduota darniojo standarto EN 71-1:1998 ir jo 11 keitinių versija. Daroma prielaida, kad standartą atitinkantis žaislas atitinka tuos Direktyvos 88/378/EEB esminius saugos reikalavimus, kurie susiję su konkrečiais standarto reikalavimais. Šiuo metu standarte nėra magnetiniams žaislams taikomų techninių reikalavimų. Pagal Direktyvos 88/378/EEB 8 straipsnio 2 dalies a punktą, gamintojai privalo pasirūpinti, kad būtų atliktas EB tipo tyrimas, kai darnusis standartas neapima visų galimų žaislo keliamo pavojaus aspektų.

(4)

Siekdama spręsti magnetinių žaislų keliamo specifinio pavojaus klausimą, 2007 m. gegužės 25 d. Komisija įgaliojo Europos standartizacijos komitetą (4), remdamasi 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 98/34/EB, nustatančia informacijos apie techninius standartus ir reglamentus teikimo tvarką (5), per 24 mėnesius persvarstyti Europos standartą EN 71-1:2005. Tol, kol bus parengtas ir įsigalios persvarstytas standartas, būtina nedelsiant spręsti magnetinių žaislų keliamo pavojaus klausimą gerinant žinias apie šį pavojų, kad būtų kuo labiau sumažintas vaikų nelaimingų atsitikimų, įvykstančių dėl šių žaislų, skaičius.

(5)

Be Direktyvos 88/378/EEB, žaislų sauga reglamentuojama Direktyva 2001/95/EB, kuria nustatyta vartojimo prekių rinkos priežiūros sistema. Remiantis Direktyvos 2001/95/EB 13 straipsniu, jei Europos Komisija sužino apie konkrečių gaminių keliamą rimtą pavojų vartotojų sveikatai ir saugai, ji gali tam tikromis sąlygomis priimti sprendimą, kuriuo reikalaujama, kad valstybės narės imtųsi laikinų priemonių tam, kad visų pirma būtų apribotas tokių gaminių pateikimas į rinką ar tiekimas rinkai arba tam būtų taikomi specialūs reikalavimai.

(6)

Tokį sprendimą galima priimti, jeigu: a) valstybės narės naudoja arba ketina naudoti labai skirtingus atitinkamo pavojaus šalinimo metodus; b) atsižvelgiant į saugos problemos pobūdį, pavojaus neįmanoma pašalinti taip greitai, kaip reikalauja situacija, taikant kitas specifiniuose Bendrijos teisės aktuose nustatytas procedūras dėl atitinkamų gaminių; c) pavojų galima veiksmingai pašalinti tik imantis reikiamų priemonių, kurios būtų taikomos Bendrijos lygmeniu, siekiant užtikrinti pastovią ir aukšto lygio sveikatos apsaugą ir vartotojų saugą bei tinkamą vidaus rinkos veikimą.

(7)

Pastaruoju metu paaiškėjo, kad žaisluose esantys magnetai kelia didelį pavojų. Nors magnetai žaisluose naudojami jau ilgą laiką, paskutinius kelerius metus jie gaminami vis stipresni ir gali lengviau atsiskirti, jeigu yra pritvirtinti naudojant tuos pačius metodus, kaip ir anksčiau. Be to, žaisluose naudojami nepritvirtinti magnetai arba magnetinės dalys dėl padidėjusio magnetų stiprumo šiuo metu kelia didesnį sunkių nelaimingų atsitikimų pavojų negu anksčiau.

(8)

Buvo nustatyta, kad magnetai kelia rimtą pavojų, 2006 m. ir 2007 m. visame pasaulyje užregistravus nelaimingų atsitikimų, kai vaikai prarijo nuo žaislų atsiskyrusius magnetus arba mažas žaislų dalis, kuriose buvo magnetų. Prarijus daugiau negu vieną magnetą, magnetai gali vienas kitą traukti ir prakiurdinti žarnas, sukelti žarnų infekciją ar jas užkimšti ir taip sukelti net mirtį. Magnetams patekus į kvėpavimo takus taip pat patirta rimtų sužalojimų, o magnetams patekus į plaučius būtina nedelsiant operuoti.

(9)

Be vieno Jungtinėse Valstijose užregistruoto mirtimi pasibaigusio atvejo nuo 2006 m. visame pasaulyje užregistruota keletas atvejų, kai vaikai prarijo mažiausiai du magnetus arba vieną magnetą ir vieną metalinį daiktą ir dėl to reikėjo daryti rimtą operaciją. Per šiuos incidentus nukentėjo vaikai, kurių amžius nuo 10 mėnesių iki 12 metų.

(10)

2006 m. ir 2007 m. keletas žaislų gamintojų grąžino iš rinkos didelę dalį magnetinių žaislų. 2007 m. vasarą visame pasaulyje buvo grąžinta iš rinkos daugiau kaip 18 milijonų magnetinių žaislų; didelė šių žaislų dalis buvo Europos rinkoje. Dėl šių nelaimingų atsitikimų ir dėl pastarojo meto žaislų grąžinimo iš rinkos atvejų daug gamintojų suvokė, kad tokie žaislai kelia pavojų ir pakeitė jų konstrukciją – žaislų dalyse esančius magnetus imta dėti į jų vidų arba pritvirtinti.

(11)

Kai kurios šalys jau ėmėsi priemonių šiam pavojui mažinti. Visų pirma 2007 m. balandžio 19 d. Jungtinių Valstijų Vartojimo prekių saugos komisija (United States Consumer Product Safety Commission) įspėjo tėvus apie magnetinių žaislų keliamą pavojų sveikatai ir saugai. Vartojimo prekių saugos komisija taip pat dalyvavo persvarstant standartą ASTM F963-2007 „Standartinės Vartotojų Saugos Specifikacijos dėl Žaislų“, kurio parengimą rėmė standartizacijos įstaiga ASTM International, kad būtų sprendžiamas žaisluose esančių magnetų klausimas. Europoje Prancūzija ir Vokietija pranešė Komisijai apie nacionalines priemones.

(12)

2007 m. rugsėjo 26 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl gaminių ir ypač žaislų saugos (6), kurioje Komisija raginama pasinaudoti savo galiomis ir nustatyti ribojamąsias priemones, įskaitant uždraudimą, nustačius, kad į Bendrijos rinką pateiktos vartojimo prekės yra nesaugios.

(13)

Po valstybių narių konsultacijų, įvykusių pagal Direktyvos 2001/95/EB 15 straipsnį įsteigtame komitete, paaiškėjo, kad valstybių narių metodai, skirti spręsti magnetinių žaislų keliamo pavojaus klausimą, labai skiriasi.

(14)

Kadangi nėra Bendrijos lygmens taisyklių, keletas valstybių narių priėmė arba ketina priimti skirtingas nacionalines priemones magnetinių žaislų keliamam pavojui suvaldyti. Nustačius tokias nacionalines priemones, neišvengiamai susidarytų nevienodas apsaugos lygis ir atsirastų kliūčių Bendrijos vidaus prekybai magnetiniais žaislais. Keletas valstybių narių pareiškė pageidavimą, kad būtų nustatyta Bendrijos lygmens priemonė.

(15)

Bendrija yra priėmusi teisės aktą dėl mažų dalių žaisluose, skirtuose mažiems vaikams (7), bet jame nėra konkrečiai ir pakankamai reglamentuojamas magnetinių žaislų keliamas pavojus vyresniems nei trejų metų vaikams. Atsižvelgiant į pavojaus pobūdį, magnetinių žaislų keliamo pavojaus neįmanoma veiksmingai pašalinti taip greitai, kaip reikalauja situacija, taikant kitas Bendrijos teisės aktų specifinėse taisyklėse nustatytas procedūras. Todėl būtina pasinaudoti, remiantis Direktyvos 2001/95/EB 13 straipsniu, laikinu sprendimu iki tol, kol persvarstytas Europos standartas EN 71-1:2005 leis visapusiškai išspręsti šią problemą. Šiuo sprendimu nustatoma tikslinė priemonė leis tik laikinai iš dalies išspręsti problemą. Komisija, suteikdama Europos standartizacijos komitetui įgaliojimą dėl standartizacijos standartui EN 71-1:2005 persvarstyti, jau aiškiai pripažino, jog būtini, reikalavimai konstrukcijai, kurie leistų tinkamai spręsti magnetinių žaislų keliamo pavojaus klausimą.

(16)

Atsižvelgiant į didelį magnetinių žaislų keliamą pavojų ir siekiant nuolat užtikrinti aukštą vartotojų sveikatos ir saugos lygį visoje Europos Sąjungoje bei siekiant išvengti prekybos kliūčių, reikėtų skubiai priimti laikiną sprendimą remiantis Direktyvos 2001/95/EB 13 straipsniu. Priėmus tokį sprendimą, pateikiant magnetinius žaislus į rinką ar tiekiant juos rinkai, reikėtų iškart laikytis reikalavimo, pagal kurį ant tokių žaislų turi būti nurodytas tinkamas įspėjimas apie pavojų, kurį kelia vaikams pasiekiami magnetai ar magnetinės sudedamosios dalys, kurie dėl savo formos ar dydžio gali būti praryti. Toks sprendimas turėtų padėti išvengti naujų mirties ir susižalojimo atvejų.

(17)

Atsižvelgiant į duomenis apie nelaimingus atsitikimus ir pavojų bei laukiant, kol bus priimta nuolatinė priemonė, t. kol bus persvarstytas standartas EN 71-1:2005, šio sprendimo taikymo sritis turėtų apimti ir magnetinius žaislus.

(18)

Šiuo sprendimu nepažeidžiama Direktyvos 2001/95/EB 3 straipsnio 4 dalis ir 6–8 straipsniai, todėl juo valstybėms narėms nedraudžiama imtis reikiamų priemonių, kai turima įrodymų, kad magnetinis žaislas yra pavojingas, nors ir atitinka šio sprendimo reikalavimus ir kitus nustatytus kriterijus, kuriais siekiama užtikrinti bendruosius saugos reikalavimus. Valstybės narės privalo prižiūrėti rinką ir užtikrinti reikalavimų vykdymą, kad būtų išvengta nesaugių gaminių keliamo pavojaus vartotojų sveikatai ir saugai.

(19)

Remdamasi atliekamo Europos standarto EN 71-1:2005 persvarstymo rezultatais ir atsižvelgdama į persvarstyto standarto išsamumą ir tinkamumą magnetinių žaislų keliamo pavojaus problemai visiškai išspręsti, Komisija nuspręs, ar pratęsti šio sprendimo taikymo laiką papildomiems laikotarpiams ir ar iš dalies keisti šį sprendimą. Komisija visų pirma nuspręs, ar nustatyti konstrukcijos reikalavimus, kurie papildytų šiuo sprendimu reikalaujamą įspėjimą.

(20)

Būtina nustatyti trumpą pereinamąjį laikotarpį; jis reikalingas valstybėms narėms, kurios privalo užtikrinti, kad šis sprendimas būtų veiksmingai taikomas, taip pat magnetinių žaislų gamintojams ir platintojams, kurie privalo pateikti į rinką arba tiekti į rinką tik tuos magnetinius žaislus, ant kurių nurodytas tinkamas įspėjimas. Šiuo atveju reikėtų nustatyti kuo trumpesnį pereinamąjį laikotarpį, kuris atitiktų būtinybę užkirsti kelią naujiems nelaimingiems atsitikimams ir užtikrinti, kad bus laikomasi proporcingumo principo, atsižvelgiant į tai, kad nustatoma priemonė yra susijusi tik su ženklinimu ir nereikalaujama keisti paties gaminio konstrukcijos. Todėl reikalavimą, kad ant magnetinių žaislų būtų nurodomas įspėjimas, reikėtų taikyti netrukus po to, kai šį sprendimą priims Komisija.

(21)

Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka pagal Direktyvos 2001/95/EB 15 straipsnį įsteigto komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Apibrėžtys

Šiame sprendime vartojamos šios apibrėžtys:

magnetinis žaislas – tai žaislas, kurį sudaro ar kuriame yra vienas ar daugiau vaikams pasiekiamų magnetų arba viena ar daugiau magnetinių sudedamųjų dalių, kurie dėl savo formos ar dydžio gali būti praryti,

žaislas – tai bet koks gaminys ar medžiaga, sukonstruota arba aiškiai skirta žaisti vaikams iki 14 metų,

kurie dėl savo formos ar dydžio gali būti praryti – tai reiškia, kurie visiškai telpa į mažų dalių cilindrą, kaip apibrėžta standarte EN 71-1:2005,

kurie yra vaikams pasiekiami – tai reiškia, kurie yra nepritvirtinti arba gali atsiskirti nuo žaislo vaikams jį naudojant įprastomis ir pagrįstai numatomomis sąlygomis, net jeigu jie iš pradžių buvo žaislo dalis, buvo įdėti į žaislo vidų, įgilinti arba pritvirtinti žaisle,

tiekimas rinkai – tai magnetinio žaislo, skirto platinti, vartoti ar naudoti Bendrijos rinkoje, tiekimas vykdant komercinę veiklą už atlygį arba be jo,

pateikimas į rinką – gaminio pateikimas į Bendrijos rinką pirmą kartą,

pašalinimas – tai bet kokia priemonė, kuria siekiama neleisti platinti, demonstruoti ir siūlyti gaminio.

2 straipsnis

Įspėjimas

1.   Valstybės narės užtikrina, kad ant į Bendrijos rinką pateiktų ar Bendrijos rinkai tiekiamų žaislų būtų nurodytas įspėjimas:

a)

tokia formuluote: „Įspėjimas! Šiame žaisle yra magnetų ar magnetinių sudedamųjų dalių. Į žmogaus kūną patekę magnetai pritraukia vienas kitą arba prisitvirtina prie metalinio daikto, todėl gali sukelti sunkius ar mirtinus sužalojimus. Prarijus magnetus arba magnetams patekus į kvėpavimo takus, nedelsiant kreipkitės medicininės pagalbos.“;

b)

arba lygiavertė lengvai suprantama įspėjimo formuluotė, kuria perteikiama ta pati informacija.

2.   Aiškiai matomas, įskaitomas ir lengvai pastebimas įspėjimas nurodomas ant pakuotės arba kitu būdu tvirtinamas prie magnetinio žaislo, kad vartotojas jį matytų pirkimo vietoje.

3.   Įspėjimas pateikiamas tų valstybių narių, į kurių rinkas gaminys pateiktas arba kurių rinkoms yra tiekiamas, oficialiosiomis kalbomis.

3 straipsnis

Įgyvendinimas

1.   Nuo 2008 m. liepos 21 d. valstybės narės užtikrina, kad būtų draudžiama pateikti į rinką arba tiekti rinkai magnetinius žaislus, ant kurių nenurodytas reikiamas įspėjimas.

2.   Nuo 2008 m. liepos 21 d. valstybės narės užtikrina, kad pateikti į rinką arba rinkai tiekiami magnetiniai žaislai, ant kurių nenurodytas reikiamas įspėjimas, būtų pašalinti iš rinkos, o vartotojai būtų tinkamai informuoti apie pavojų.

3.   Valstybės narės nedelsdamos praneša Komisijai apie taikomas priemones pagal šį straipsnį ir Direktyvos 2001/95/EB 12 straipsnį.

4 straipsnis

Informacija

Valstybės narės imasi šiam sprendimui įgyvendinti reikalingų priemonių, jas paskelbia ir apie tai nedelsdamos praneša Komisijai.

5 straipsnis

Taikymo laikotarpis

Šis sprendimas taikomas iki 2009 m. balandžio 21 d.

6 straipsnis

Adresatai

Šis sprendimas yra skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2008 m. balandžio 21 d.

Komisijos vardu

Meglena KUNEVA

Komisijos narė


(1)  OL L 11, 2002 1 15, p. 4.

(2)  OL L 187, 1988 7 16, p. 1. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 93/68/EEB (OL L 220, 1993 8 30, p. 1).

(3)  OL L 220, 1993 8 30, p. 1.

(4)  Europos standartizacijos komiteto 2007 m. gegužės 25 d. įgaliojimas dėl standartizacijos parengti magnetinių žaislų standartą (M/410).

(5)  OL L 204, 1998 7 21, p. 37. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Tarybos direktyva 2006/96/EB (OL L 363, 2006 12 20, p. 81).

(6)  Priimti tekstai, P6_TA(2007)0412.

(7)  Pagal Direktyvą 88/378/EEB aiškiai vaikams iki 36 mėnesių naudoti skirti žaislai, jų sudedamosios dalys ir nuo žaislų nuimamos dalys turi būti tokio dydžio, kad jų nebūtų įmanoma praryti ir (arba) jos negalėtų patekti į kvėpavimo takus. Tai reiškia, kad vaikams iki 36 mėnesių naudoti skirtuose žaisluose neturi būti jokių magnetinių ar nemagnetinių objektų, kuriuos galima praryti ar kurie gali patekti į kvėpavimo takus.