6.12.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 318/16


KOMISIJOS DIREKTYVA 2005/86/EB

2005 m. gruodžio 5 d.

iš dalies keičianti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/32/EB dėl nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose I priedo nuostatas dėl kamfechloro

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2002 m. gegužės 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2002/32/EB dėl nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose (1), ypač į jos 8 straipsnio 1 dalį,

kadangi:

(1)

Direktyvoje 2002/32/EB numatyta, kad gyvūnų pašarams skirtus produktus, kuriuose esantis nepageidaujamų medžiagų kiekis viršija tos direktyvos I priede nustatytą didžiausią leistiną kiekį, naudoti draudžiama.

(2)

Priėmus Direktyvą 2002/32/EB, Komisija pareiškė, kad tos direktyvos I priede išdėstytos nuostatos bus persvarstomos remiantis naujausiais moksliniais rizikos įvertinimais, atsižvelgiant į draudimą skiesti reikalavimų neatitinkančius užkrėstus produktus, skirtus gyvūnų pašarams.

(3)

2005 m. vasario 2 d. Europos maisto saugos tarnybos (EMST) mokslininkų grupė teršalų maisto grandinėje klausimais Komisijos prašymu priėmė nuomonę apie kamfechlorą kaip nepageidaujamą medžiagą gyvūnų pašaruose.

(4)

Kamfechloras yra nesisteminis insekticidas, kurį palaipsniui nustojama naudoti daugelyje pasaulio šalių. Kamfechloro junginiai yra kompleksiniai, nustatyti mažiausiai 202 įvairūs jam giminingi junginiai. Dėl savo patvarumo ir cheminių savybių kamfechloras iki šiol randamas aplinkoje.

(5)

Nors kai kurių kamfechlorui giminingų junginių, pvz., CHB 32, kurie yra pagrindinės sudedamosios techninių mišinių dalys, biotransformacija yra palyginti greita, kiti kamfechlorui giminingi junginiai, pvz., CHB 26, 50 ir 62, yra patvaresni ir labai kaupiasi maisto grandinėje. Kamfechlorui giminingi junginiai CHB 26, 50 ir 62 gali būti naudojami kaip užterštumo kamfechloru indikatoriai. Pagal tai, ar esama CHB 32, galima nustatyti, ar užteršta neseniai, todėl siekiant nustatyti galimas kamfechloro naudojimo apgaules minėtą junginį reikėtų įtraukti į stebėsenos programas.

(6)

Gyvūnai kamfechloru labiausiai paveikiami per pašarams naudojamus žuvų taukus ir žuvų miltus. Žuvų pašaruose (ypač skirtuose mėsėdžių rūšims) gali būti didelis žuvų taukų arba žuvų miltų kiekis. Kiti gyvūnai suvartoja mažiau žuvų miltų, todėl jie kamfechloru per pašarus paveikiami mažiau.

(7)

Žuvys yra jautriausios kamfechloro toksiškumui. Į riebių žuvų valgomuosius audinius patenka didelis kiekis kamfechloro, o į kitų auginamų gyvūnų audinius jo patenka mažiau. Žuvys, ypač daug lipidų turinčios jų rūšys, yra pagrindinis kamfechloro poveikio žmogui šaltinis, tuo tarpu kiti šaltiniai nėra tokie pavojingi.

(8)

Reikėtų pakeisti dabartinį bendrą didžiausią leistiną kamfechloro kiekį visuose maisto produktuose didžiausiu leistinu kamfechloro kiekiu žuvų taukuose, žuvų miltuose ir žuvų pašaruose, kad būtų galima užtikrinti, jog šie produktai nekelia jokio pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai. Labai sumažinus tiesiogiai žuvims sušeriamuose pašaruose esantį kamfechloro kiekį pagerėjo pašarų sauga, o tikslingai kontroliuojant gyvūnams šerti skirtus produktus, per kuriuos gyvūnai yra labiausiai paveikiami kamfechloru, pašarų sauga turėtų dar labiau pagerėti.

(9)

Dabartinis bendras didžiausias leistinas kamfechloro kiekis neparodo esamo įprastinio žuvų taukų taršos lygio. Didžiausią leistiną kamfechloro kiekį žuvų taukuose reikėtų nustatyti atsižvelgiant į įprastinį taršos lygį, kad būtų galima išvengti pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai. Šis didžiausias leistinas kiekis turi būti persvarstytas atsižvelgiant į platesnį būtino taršos mažinimo procedūrų taikymo mastą.

(10)

Todėl reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti Direktyvą 2002/32/EB.

(11)

Šioje direktyvoje numatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Direktyvos 2002/32/EB I priedas iš dalies keičiamas pagal šios direktyvos priedą.

2 straipsnis

1.   Valstybės narės priima įstatymus ir kitus teisės aktus, kurie, įsigalioję ne vėliau kaip per vienerius metus nuo šios direktyvos įsigaliojimo, įgyvendina šią direktyvą. Jos nedelsdamos pateikia Komisijai tų nuostatų tekstus bei tų nuostatų ir šios direktyvos koreliacijos lentelę.

Valstybės narės, tvirtindamos tas nuostatas, daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai skelbiant. Valstybės narės nustato tokios nuorodos darymo tvarką.

2.   Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų nuostatų tekstus.

3 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

4 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2005 m. gruodžio 5 d.

Komisijos vardu

Markos KYPRIANOU

Komisijos narys


(1)  OL L 140, 2002 5 30, p. 10. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2005/8/EB (OL L 27, 2005 1 29, p. 44).


PRIEDAS

Direktyvos 2002/32/EB I priedas iš dalies keičiamas kamfechlorui (toksafenui) skirtą 19 eilutę pakeičiant taip:

Nepageidaujamos medžiagos

Gyvūnų pašarams skirti produktai

Didžiausias leistinas kiekis mg/kg (ppm) pašaruose, kurių drėgnis 12 %

(1)

(2)

(3)

„19.

Kamfechloras (toksafenas) – bendras jam giminingų junginių – indikatorių CHB 26, 50 ir 62 – kiekis (1)

Žuvys, kiti vandens gyvūnai, jų produktai ir šalutiniai produktai, išskyrus žuvų taukus

0,02

Žuvų taukai (2)

0,2

Žuvų pašarai (2)

0,05


(1)  Numeruojama Parlaro sistema – prieš pavadinimą rašoma „CHB“ arba „Parlar #“

:

CHB 26

:

2-endo,3-ekso,5-endo, 6-ekso, 8,8,10,10-oktochlorbornanas

:

CHB 50

:

2-endo,3-ekso,5-endo, 6-ekso, 8,8,9,10,10-nonachlorbornanas

:

CHB 62

:

2,2,5,5,8,9,9,10,10-nonachlorbornanas

(2)  Siekiant sumažinti didžiausią leistiną kamfechloro kiekį, nurodytas kiekis turi būti persvarstytas iki 2007 m. gruodžio 31 d.“.