30.3.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 81/50


TARYBOS BENDRIEJI VEIKSMAI 2005/265/BUSP

2005 m. kovo 23 d.

dėl Europos Sąjungos specialiojo įgaliotinio Moldovoje paskyrimo

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos sutartį, ypač į jos 14 straipsnį, 18 straipsnio 5 dalį ir 23 straipsnio 2 dalį,

kadangi:

(1)

2004 m. birželio 14 d. Taryba pareiškė Europos Sąjungos (toliau – ES) pasiryžimą atlikti aktyvesnį politinį vaidmenį Moldovoje.

(2)

2005 m. vasario 22 d. ES ir Moldova dar kartą patvirtino jų pasiryžimą bendradarbiauti visapusiškai išnaudojant naujas galimybes, kurias suteikia Europos kaimynystės politika (EKP), grindžiama bendromis vertybėmis.

(3)

Yra būtina užtikrinti ES išorinių veiksmų Moldovoje koordinavimą ir nuoseklumą.

(4)

Todėl yra tikslinga paskirti ES specialųjį įgaliotinį Moldovoje,

PRIĖMĖ ŠIUOS BENDRUOSIUS VEIKSMUS:

1 straipsnis

P. Adriaan JACOBOVITS de SZEGED yra paskiriamas ES specialiuoju įgaliotiniu Moldovoje.

2 straipsnis

1.   ES specialiojo įgaliotinio įgaliojimai grindžiami ES politikos tikslais Moldovoje. Šie tikslai yra:

a)

prisidėti taikiai sprendžiant Padnestrės konfliktą ir įgyvendinant tokį susitarimą remiantis perspektyviu sprendimu, gerbiant Moldovos Respublikos suverenitetą ir teritorinį vientisumą atsižvelgiant į tarptautiniu mastu pripažintas jos sienas;

b)

prisidėti stiprinant demokratiją, teisinę valstybę ir pagarbą žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms visų Moldovos Respublikos piliečių atžvilgiu;

c)

skatinti Moldovos Respublikos ir ES gerus ir glaudžius santykius, pagrįstus bendromis vertybėmis ir interesais, ir kaip numatyta EKP veiksmų plane;

d)

padėti kovoti su prekyba žmonėmis, ginklais ir kitomis prekėmis, išvežamomis iš Moldovos bei vežamomis per Moldovą;

e)

prisidėti prie stabilumo ir bendradarbiavimo regione stiprinimo;

f)

didinti ES veiksmingumą ir matomumą Moldovos Respublikoje ir regione.

2.   ES specialusis įgaliotinis remia Vyriausiojo įgaliotinio Moldovos Respublikoje ir regione darbą ir glaudžiai bendradarbiauja su pirmininkaujančia valstybe nare, ES misijų vadovais bei Komisija.

3 straipsnis

1.   Kad būtų pasiekti politikos tikslai, ES specialiajam įgaliotiniui suteikiami šie įgaliojimai:

a)

stiprinti ES paramą sprendžiant Padnestrės konfliktą remiantis sutartais ES politikos tikslais ir glaudžiai bendradarbiaujant su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), atstovaujant ES tinkamais kanalais ir nustatytuose forumuose bei plėtojant ir palaikant glaudžius ryšius su visais atitinkamais veikėjais;

b)

prireikus padėti rengiant ES paramą, skirtą įgyvendinti galimą konflikto sprendimą;

c)

įdėmiai sekti politinius įvykius Moldovos Respublikoje, įskaitant Padnestrės regioną, plėtojant ir palaikant glaudžius ryšius su Moldovos Respublikos Vyriausybe ir kitais vietiniais veikėjais, bei pasiūlyti atitinkamą ES konsultavimą ir pagalbą;

d)

padėti toliau plėtojant ES politiką, susijusią su Moldovos Respublika ir regionu, visų pirma susijusią su konfliktų prevencija ir jų sprendimu.

2.   Vykdydamas savo įgaliojimus ES specialusis įgaliotinis nuolat apžvelgia visą ES veiklą, ypač atitinkamus EKP veiksmų plano aspektus.

4 straipsnis

1.   ES specialusis įgaliotinis yra atsakingas už įgaliojimų vykdymą; jo veiklą prižiūri ir jai vadovauja Vyriausiasis įgaliotinis. Už visas išlaidas ES specialusis įgaliotinis atsiskaito Komisijai.

2.   Politinis ir saugumo komitetas (PSK) palaiko ypatingus ryšius su ES specialiuoju įgaliotiniu, o su Taryba bendraujama pirmiausia per šį komitetą. PSK ES specialiajam įgaliotiniui pagal įgaliojimus teikia strategines gaires ir politinį indėlį.

5 straipsnis

1.   Su ES specialiojo įgaliotinio įgaliojimų vykdymu susijusioms išlaidoms padengti skirta orientacinė finansavimo suma yra 278 000 EUR.

2.   Iš šio straipsnio 1 dalyje nurodytos sumos finansuojamos išlaidos yra tvarkomos pagal biudžetui taikomą Europos bendrijos tvarką ir taisykles, išskyrus tai, kad visas išankstinis finansavimas nelieka Bendrijos nuosavybe.

3.   Išlaidos tvarkomos pagal ES specialiojo įgaliotinio ir Komisijos sudarytą sutartį. Išlaidos laikomos tinkamomis nuo šių bendrųjų veiksmų įsigaliojimo dienos.

4.   Prireikus pirmininkaujanti valstybė narė, Komisija ir (arba) valstybės narės teikia logistikos pagalbą regione.

6 straipsnis

1.   Neviršydamas savo įgaliojimų ir turimų atitinkamų finansinių priemonių, ES specialusis įgaliotinis turi sudaryti savo darbuotojų grupę, konsultuodamasis su pirmininkaujančia valstybe nare, padedamas Generalinio sekretoriaus–vyriausiojo įgaliotinio ir visokeriopai bendradarbiaudamas su Komisija.

2.   Valstybės narės ir ES institucijos gali pasiūlyti komandiruoti personalą dirbti su ES specialiuoju įgaliotiniu. Atlyginimą personalui, kurį valstybė narė ar ES institucija gali komandiruoti dirbti su ES specialiuoju įgaliotiniu, moka atitinkamai ta valstybė narė arba Europos Sąjungos institucija.

3.   Siekiant įdarbinti aukščiausios kvalifikacijos kandidatus, Tarybos Generalinis Sekretoriatas tinkamai paskelbia apie visas A kategorijos pareigybes, į kurias darbuotojai nėra komandiruojami, ir apie jas pranešama valstybėms narėms ir institucijoms.

4.   Šalys nustato ES specialiojo įgaliotinio misijos ir jo personalo narių užduočių įvykdymui ir sklandžiam darbui užtikrinti būtinas privilegijas, imunitetus ir kitas garantijas. Valstybės narės ir Komisija tam teikia visą reikalingą paramą.

7 straipsnis

Paprastai ES specialusis įgaliotinis asmeniškai atsiskaito Vyriausiajam įgaliotiniui bei PSK, taip pat gali atsiskaityti atitinkamai darbo grupei. Ataskaitos raštu reguliariai perduodamos Vyriausiajam įgaliotiniui, Tarybai ir Komisijai. Vyriausiajam įgaliotiniui bei Politiniam ir saugumo komitetui rekomendavus, ES specialusis įgaliotinis gali teikti informaciją Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybai.

8 straipsnis

Siekiant užtikrinti ES išorinių veiksmų nuoseklumą, ES specialiojo įgaliotinio ir Vyriausiojo įgaliotinio, pirmininkaujančios valstybės narės ir Komisijos veikla koordinuojama. ES specialieji įgaliotiniai reguliariai informuoja valstybių narių misijas ir Komisijos delegacijas. Šioje srityje glaudus ryšys palaikomas su pirmininkaujančia valstybe nare, Komisija ir misijų vadovais, kurie deda visas pastangas padėdami ES specialiajam įgaliotiniui vykdyti savo įgaliojimus. ES specialusis įgaliotinis taip pat palaiko ryšius su kitais tarptautiniais ir regioniniais veikėjais šioje srityje.

9 straipsnis

Šių bendrųjų veiksmų įgyvendinimas ir jų suderinamumas su kita ES veikla regione yra nuolat peržiūrimas. Iki įgaliojimų pabaigos likus dviem mėnesiams ES specialusis įgaliotinis Vyriausiajam įgaliotiniui, Tarybai ir Komisijai raštu pateikia išsamią ataskaitą apie įgaliojimų vykdymą. Remdamiesi ta ataskaita, atitinkamos darbo grupės bei PSK įvertina šiuos bendruosius veiksmus. Atsižvelgdamas į bendrųjų veiksmų įgyvendinimo bendrus prioritetus, Vyriausiasis įgaliotinis teikia rekomendacijas PSK dėl Tarybos sprendimo atnaujinti, pakeisti arba nutraukti įgaliojimus.

10 straipsnis

Šie bendrieji veiksmai įsigalioja jų priėmimo dieną.

Jie taikomi iki 2005 m. rugpjūčio 31 d.

11 straipsnis

Šie bendrieji veiksmai skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje, 2005 m. kovo 23 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

J. ASSELBORN