20.10.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 274/91


TARYBOS SPRENDIMAS

2005 m. rugsėjo 20 d.

dėl perviršinio deficito Portugalijoje

(2005/730/EB)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 104 straipsnio 6 dalį,

atsižvelgdama į Komisijos rekomendaciją,

atsižvelgdama į Portugalijos pastabas,

kadangi:

(1)

Pagal Sutarties 104 straipsnį valstybės turi vengti perviršinio valdžios sektoriaus deficito.

(2)

Stabilumo ir augimo pakto tikslas – patikima valstybės finansinė būklė gerinant kainų stabilumo ir subalansuoto augimo, skatinančio darbo vietų kūrimą, sąlygas.

(3)

104 straipsnyje apibrėžtoje perviršinio deficito procedūroje yra numatomas sprendimas dėl susidariusio perviršinio deficito. Prie Sutarties pridėtame Protokole dėl perviršinio deficito procedūros išdėstomos kitos nuostatos, susijusios su perviršinio deficito procedūros įgyvendinimu. 1993 m. lapkričio 22 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 3605/93 dėl Europos Bendrijos steigimo sutarties priede pateikto Protokolo dėl perviršinio deficito procedūros taikymo (1) lnustato išsamias taisykles bei sąvokas minėto protokolo nuostatoms taikyti.

(4)

Sutarties 104 straipsnio 5 dalimi Komisija įpareigojama pateikti Tarybai nuomonę, jeigu ji mano, kad valstybėje narėje yra susidaręs arba gali susidaryti perviršinis deficitas. 2005 m. liepos 20 d. Komisija pateikė Tarybai tokią nuomonę dėl Portugalijos. Atsižvelgdama į savo pranešimą pagal Sutarties 104 straipsnio 3 dalį bei į Ekonomikos ir finansų komiteto nuomonę pagal Sutarties 104 straipsnio 4 dalį, Komisija padarė išvadą, kad Portugalijoje yra susidaręs perviršinis deficitas. Vertindama Komisija atsižvelgė Ecofin pranešimą dėl Stabilumo ir augimo pakto įgyvendinimo tobulinimo, pateiktą Europos Vadovų Tarybai, kurį pastaroji patvirtino 2005 m. kovo 22 d.

(5)

Sutarties 104 straipsnio 6 dalyje nustatyta, kad atlikus bendrą įvertinimą Taryba turėtų apsvarstyti atitinkamos valstybės narės norimas pareikšti pastabas prieš priimdama sprendimą dėl to, ar susidarė perviršinis deficitas. Portugalijos atveju, atlikus bendrą įvertinimą, daromos šios išvados.

(6)

Remiantis 2005 m. birželio mėn. atnaujinta Portugalijos stabilumo programa, 2005 m. numatomas 6,2 % BVP valdžios sektoriaus deficitas. Toks deficitas viršija 3 % BVP pamatinę vertę ir nėra jai artimas. Pamatinę vertę viršijantis deficitas atsirado ne dėl kokio nors neįprasto reiškinio, kurio Portugalijos valdžios institucijos negalėjo kontroliuoti, ir taip pat nebuvo rimto ekonomikos nuosmukio padarinys. Nors BVP augimas stipriai mažėjo nuo 2000 m., 2004 m. ekonomika vėl pradėjo augti ir, remiantis Komisijos tarnybų 2005 m. pavasario prognozėmis ir 2005 m. birželio mėn. atnaujinta stabilumo programa, per ateinančius metus numatomas pastovus, nors ir nedidelis, ekonomikos augimas. Be to, nors neigiamas gamybos apimties atotrūkis yra didelis ir nenumatoma, kad jis daug sumažės per ateinančius metus, valstybės biudžeto balanso blogėjimas neproporcingai viršija pastaruoju metu didėjančio gamybos apimties atotrūkio poveikį. Todėl negalima teigti, kad pamatinė vertė buvo viršyta dėl didelio ekonomikos nuosmukio. Remiantis Komisijos tarnybų 2005 m. pavasario prognozėmis, numatoma, kad valdžios sektoriaus deficito santykis gerokai viršys Sutartyje numatytą pamatinę vertę ir 2006 m., kai ekonomika pamažu turėtų pradėti atsigauti.

(7)

Iš tiesų, 2005 m. birželio mėn. Portugalijos stabilumo programos atnaujintame variante numatoma, kad valdžios sektoriaus deficitas per ateinančius metus mažės, tačiau pamatinę vertę viršys iki 2007 m. Todėl negalima manyti, kad pamatinės vertės perviršis yra laikinas, kaip apibrėžta Sutartyje bei Stabilumo ir augimo pakte. Tai rodo, kad Sutarties reikalavimas dėl deficito kriterijaus nėra tenkinamas.

(8)

Skolos ir BVP santykis 2003 m. viršijo Sutartyje nustatytą 60 % BVP pamatinę vertę ir 2004 m. pasiekė 61,9 %, nuo 2000 m. padidėjęs maždaug 8,5 procentinio punkto BVP. Skolos santykio padidėjimą galima paaiškinti labai mažu pirminiu pertekliu, dideliu skolą didinančiu atsargų ir srautų koregavimu ir mažu nominalaus BVP augimu. Be to, pagal 2005 m. birželio mėn. stabilumo programos atnaujintame variante pateiktą numatomą 2005–2007 m. skolą, kuri iš esmės atitinka Komisijos tarnybų 2005 m. pavasario prognozėse numatomą skolą, galima manyti, kad 2007 m. skolos santykis dar smarkiai padidės iki kiek mažesnės nei 68 % vertės. Tai prieštarauja Sutartyje nustatytam reikalavimui, kad esant didesnei nei 60 % BVP pamatinei vertei „tas santykis pakankamai mažėja ir patenkinamai sparčiai artėja prie pamatinės vertės“. Tai rodo, jog Sutarties reikalavimas dėl skolos kriterijaus taip pat nėra tenkinamas.

(9)

Remiantis 2005 m. kovo 20 d.Ecofin pranešimu dėl Stabilumo ir augimo pakto įgyvendinimo tobulinimo, pateiktu Europos Vadovų Tarybai, kurį pastaroji patvirtino 2005 m. kovo 22 d., tai, ar bus atsižvelgta į kitus svarbius veiksnius Tarybos sprendime dėl susidariusio perviršinio deficito pagal Sutarties 104 straipsnio 6 dalį, „besąlygiškai priklauso nuo visaapimančio principo, nustatančio, kad prieš atsižvelgiant į kitus svarbius veiksnius, pamatinės vertės perviršis yra laikinas ir deficitas išlieka artimas pamatinei vertei“. Portugalijos atveju ši sąlyga nėra tenkinama. Todėl Tarybos sprendime pagal Sutarties 104 straipsnio 6 dalį Portugalijos atveju į kitus svarbius veiksnius neatsižvelgiama,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Atlikus bendrą įvertinimą nustatyta, kad Portugalijoje yra perviršinis deficitas.

2 straipsnis

Šis sprendimas skirtas Portugalijos Respublikai.

Priimta Briuselyje, 2005 m. rugsėjo 20 d.

Tarybos vardu

Pirmininkė

M. BECKETT


(1)  OL L 332, 1993 12 31, p. 7. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (EB) Nr. 351/2002 (OL L 55, 2002 2 26, p. 23).